PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Adenauer in scherp conflict met liberale hondgenoten Er komt een studie-apparaat voor de visserij BILT Va ncf aag SCHANDELIJKE MISHANDELING NEDERLANDSE GEVANGENEN 198e jaargang - No. 48 Dagblad ultgava van da Urm» Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van da Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 8.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cant per mm. Minimum p. advertentie I 2. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. e regels) van 1-6 regels L-. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 304); Middelburg, Markt 91, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. «3, telef. 2478 (b.g.g. 1 Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. tele*- 26 HEFTIGE TWIST OVER SAARACCOORD Toezeggingen door Amerika en Engeland bij vredesverdrag? In uiterste verdeeldheid en zonder beslissing heeft de Bondsdag Vrydag- avond zijn besprekingen over het Saaraccoord gesloten. De stemming over het verdrag zal pas Zaterdag worden gehouden en zy zal, naar het zich laat aanzien, de eerste „narrow escape" zijn, die dr. Adenauer voor de Bonds dag in een zaak van buitenlandse politiek moet ondergaan. Daar de oppo sitie van liberalen en vluchtelingen in de loop van het debat nog slechts versterkt schijnt en er ook in de C.D. afvallers zijn, kan de Bondskanse lier in het beste geval op een meerderheid van slechts enkele tientallen stemmen rekenen. De heftigste botsing ontstond deze keer niet tussen Adenauer en de so cialisten, maar de Bondskanselier richtte zich tegen zyn liberale bond genoten. De liberalen hadden het Saaraccoord by monde van dr. Becker als „de prijs voor 12 Duitse divisies" betiteld en sloten zich daarmee ten volle aan bij de critiek der socialisten. Dr. Adenauer vond daarin aanlei ding zijn liberale bondgenoten te be tichten van een nationalistische hou ding, die het ergste was wat Duits land kon overkomen. De liberale frac tie, 47 man sterk, is daarop voor de rest van het Saardebat uit de zaal verdwenen. Zij overlegde de gehele namiddag over de door haar aan te nemen houding en besloot voet bij stuk te houden. De fractie heeft ook van de vier liberale ministers van Adenauers kabinet verlangd, dat ook zij tegen het verdrag zullen stemmen, ondanks Adenauers wens om tenmin ste een schijn van eenheid in zijn re gering te behouden. De liberale frac tie stelt daarmee dr. Adenauer voor de keuze consequenties uit het afval len zijner liberale bondgenoten te trekken. Slechts de woordvoerder der kleine Duitse partij, Von Merkatz, beloofde Adenauer de volle steun van zijn frac tie. Ook uit Adenauers eigen party kwam een oppositiestem. Deze partij liet in 1953 een Saarlander in de Bondsdag kiezen en moest nu uit zijn mond horen, dat 't Saaraccoord voor de bevolking van de Saar onaan vaardbaar was. Lange disputen over verscheidene omstreden punten van het Saaraccoord droegen er niet toe by de kloof te overbruggen. Evemnin de duidelijke verklaring van dr. Lenz. de spreker der Christe lijke party, dat het aceoord als prijs voor de verloren oorlog moest wor den beschouwd. „Wij weigeren voor deze oorlog te betalen met land en volk", zo repliceerden de liberalen. „Groot succes Dr. Adenauer eiste in het heetst van het debat als een groot succes voor hem op, dat de Britse en de Amerikaanse regering bereid wa ren geweest hun toezegging van een ondersteuning der Franse Saarwensen bij besprekingen over een vredesverdrag ongedaan te maken. Adenaure beriep zich, door de sociailsten geïnterrumpeerd, op een mondelinge toezegging van dien aard „van hoge zyde". De socialist Arndt sprak de over tuiging uit, dat Adenauer zich met liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Winter duurt lang (Van onze weerkundige medewerker) Na 1947 hebben wij niet meer zo'n laat wintertje gehad. Het is echter nog Februari, maar zelfs in Maart kan het nog flink vriezen. In 1929 vroor het na een koude Februari ook in de eerste dagen van Maart in Vlissingen nog 6 graden. Na het afslaan van de dooi-aanval is er weer een paar centimeter sneeuw gevallen en waait er een koude Oostenwind. Over dag loopt de temperatuur tot om het vriespunt op, maar des nachts vriest het weer enkele graden. Een belangrijke veran dering zal hierin ook morgen nog niet komen. Het depressie- gebied boven Frankrijk vult op. Hierdoor neemt de krachtige wind af. Het hogedrukgebied boven Zuid-Noorwegen zorgt er voor, dat de wind in de Oost hoek blijft, waardoor voortdu rend koude lucht uit Duitsland wordt aangevoerd. Ver is de dooi niet van ons ver wijderd, want boven Frankrijk bevindt zich belangrijk zachtere lucht. Toch lijkt het er op, dat het voorjaar voorlopig nog in de kou voor een gesloten deur zal moeten blijven wachten. Het moet eerst Maart worden, wil het wellicht zachter weer gaan worden. Illllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll Aan brandwonden overleden In het Wilhelminaga6thuis te Am sterdam is gisteren de 81-jarige mej. G. F. van de Werf overleden aan de brandwonden, die zij heeft opgelopen toen haar kleren hadden vlamgevat, doordat zij te dicht bij de brandende kachel kwam te staan. In paniek stemming is de oude dame in haar brandende kleding de trap opge- vlucht naar de bovenburen, die de vlammen hebben gedoofd door de vrouw in een deken te wikkelen. Zwaar gewond werd ze naar het zie kenhuis gebracht. deze verklaring op gevaarlijk terrein had begeven. Het Duitse standpunt moest namelijk volgens hem zyn, dat bindende toezeggingen der Angelsak sen aan Parijs inzake de toekomst van de Saar nooit hadden bestaan. Overigens zei Arndt, dat hier weer' een tegengestelde opvatting in Parijs en Bonn aan de dag treedt De Fran se officiële motivering van het Saar- verdrag was namelijk van het voort bestaan van een bindende toezegging der Amerikaanse en Britse regerin gen uitgegaan. Herhaaldelijk moest Adenauer in het heftige debat ingrijpen en tegen de socialistische en liberale vrees, dat de voorziene volksstemming in Saar land niet meer dan een „druk" zou zyn, riep hij verontwaardigd uit: „Er komen vrije verkiezingen aan de Saar dat is mij uitdrukkelijk door de heer Mendès-France toegezegd". waterstofbom Naar Reuter uit Canberra heeft ge meld, is daar in officiële kringen ver klaard, dat Engeland en Australië „waarschijnlijk spoedig" bekend zul len maken, dat Engeland van plan is een waterstofbom in het Zuidpool gebied tot ontploffing te brengen. Van de zijde van het Britse ministerie van bevoorrading is te Londen echter ver klaard, dat het ministerie „niet op de hoogte is" van een spoedige bekend making in deze van Australië en En geland. H ....is het 150 jaar geleden, dat M -- door Jean des Communes met M leden van de toneelvereniging „Tot leeringhe ende vermaak" voor de eerste maal te Leeuw- H arden "een zogenaamde „It'ali- M aanse" opera werd opgevoerd ee; en wel „De Hoogduitse Schoen- M M maker". 1 MORGEN.,.. ....viert de bekende Neder- M landse gerechtsgeneeskundige n van internationale faam, de Leidse arts J. P. L. Hulst, zijn p tachtigste verjaardag. ■iiinminnnnmiiiiiniiiiiiuiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW Voor het eerst is de nieuwe mobiele cantine van de B.S.P.C.A. in Enge land in actie gekomen en wel in De von, waar in de omgeving van Prin- cetown een aantal Dartmoor ponies geen voedsel meer wist te vinden ten gevolge van de zware sneeuwval. Met de nieuwe wagen werd een grote hoe veelheid hooi op verschillende punten neergeworpen. De opzet die daarbij voorzit is ech ter duidelijk: men wil een rechterlijk vonnis in handen krijgen om daarmee te „bewijzen" dat het „Westerse blok" en met name Nederland met de Indo nesische oppositie-partijen in een complot zou zijn gewikkeld om de In- MINISTER MANSHOLT OVER HET DELTAPLAN Belangrijke taak voor dr. P. Korringa Vrijdag bracht minister Mansholt een bezoek aan Yerseke om zich op de hoogte te stellen van de wensen en verlangens, die in Zeeuwse visserij- kringen leven met betrekking tot het Deltaplan. De minister, die vergezeld was van de directeur van de visserijen, ir G. J. Lienesch, en het adviserend lid van de Delta-commissie, ir F. P. Mesu, bezocht enkele bedrijven en voerde langdurige besprekingen met de z.g. Commissie van Dertien. Na afloop verklaarde de minister, dat dit bezoek voor hem van groot nut was gebleken. Met nadruk verzekerde hij evenals minister Algera enige tijd geleden dat de visserij-belangen'met grote zorg zullen worden bestudeerd. „Ik stel me voor, dat daarvoor in de komende jaren veel werk verzet zal moeten worden. Allerlei onderzoekingen op biologisch, economisch en tech nisch gebied zijn nodig en daarom zal ik zo spoedig mogelijk de Kamer verzoeken mij toe t" staan de noodzakelijke vaorzieningen te treffen". De minister dacht in dit verband aan een belangrijk ambtelijk apparaat voor onderzoekingen. De minister wees er op, dat uiter aard eerst de Staten-Generaal een be slissing moeten nemen over de afslui ting van de zeegaten. Voorts dient het kabinet na te gaan in hoeverre de vele aspecten van het Deltaplan inter departementaal moeten worden be handeld. Ook de samenwerking met het provinciaal bestuur heeft daar mede te maken, kortom er is sprake van een complex van - allerlei vraag stukken, waarbij de visserij een be langrijke rol speelt. Wat precies moet gebeuren staat vanzelfsprekend nu nog niet vast, maar wel is zeker, dat adviezen nodig zijn van deskundigen, zoals bijvoorbeeld van dr P. Korringa. „Mijn plan is om een goed gecoördi neerd onderzoek te krijgen met als uiteindelijke doel het eventuele be houd van de visserij. Natuurlijk zijn er tegengestelde belangen tussen b.v. landbouw en visserij, maar het zal er gaan deze tegenstellingen op ob jectieve wijze te vergelijken en de be langen tegen elkaar af te wegen", al dus de minister. De minister voorzag enige moeilijk heden met betrekking tot deskundig personeel voor de onderzoekingen. Er zal een tekort zijn en de opleiding zal daarom nader bekeken moeten worden. „Ons huidig apparaat is voor het omvangrijke onderzoekingswerk be slist onvoldoende en moet dan ook worden uitgebreid. Daarbij dient te worden voortgebouwd op wat reeds nu bestaat". In dit verband spruk de minister met waardering over het werk van dr Korringa, die hij „onze beste deskun dige" noemde. Hij sprak de verwach ting uit, dat de leiding van het onder zoekingswerk voor de visserij voor namelijk bij dr Korringa zal berus ten. „Belangrijk is ook, dat een sche ma wordt opgemaakt, waarin de volg orde van de onderzoekingen is vast gelegd". De minister verklaarde nogmaals, dat de visserij-belangen volkomen se rieus worden bestudeerd. „Bij dit be zoek heb ik weer kunnen vaststellen, dat het hier gaat om levensbelangen. Zoiets leert men niet uit rapporten of achter de schrijftafel, maar daar voor is persoonlijk bezoek nodig". Minister Mansholt luisterde aandach tig in het gemeentehuis van Yerseke naar de uiteenzettingen van de Commissie van Dertien. (Foto P.Z.C. donesische regering val te brengen, althans onrust ten OM „COMPLOT" TE BEWIJZEN Gestapo-methodes van de Indonesische politie Prof. mr. J. M. van Bemmelen en mevrouw prof. mr. D. Hazewbikel- Suringa, hoogleraren in het strafrecht, hebben een protest gepubliceerd tegen de wijze, waarop aan ongeveer 25 Nederlanders en een onbekend, maar groot aantal Indonesiërs door de Indonesische politie bekentenissen worden afgedwongen in tegen hen aanhangig gemaakte zaken wegens be weerde acties tegen de Indonesische regering. In brieven van arrestanten wordt op iedere bladzijde melding gemaakt van verhoren waarbij geslagen en ge trapt wordt, wordt gedreigd met het werpen in een put en waarbij sommi ge der verdachten in een vijver on der water werden gehouden tot zij bijna stikten. Bijna zonder uitzonde ring delen de verdachten mede, dat zij' in het bijzonder door een in specteur van politie le klas M. En- doeh te Bandoeng en door een zekere Manoch en Tomasoa, die als „kroon getuigen" optreden in de strafproces sen ernstig zyn mishandeld, ten einde hen tot bekeiftenissen te bren gen over relaties met subversieve be wegingen in Indonesië, waarmede zij niets uitstaande hadden. De mishandelingen waren zo ern stig, dat sommige verdachten maar bekentenissen gingen verzamelen ten einde niet langer geslagen en getrapt te worden. De verklaringen welke zij moesten afleggen waren hoofdzake lijk verzonnen door bedoelde Tomasoa en een zekere Van Hulst. wanorde in Indonesië te veroorzaken. Wel kan thans reeds met zekerheid gezegd worden, dat de valsheid der beschuldigingen vry gemakkelijk kan worden aangetoond, omdat de men sen, die worden aangewezen als de deelnemers aan de subversieve be wegingen, op het moment, dat zij als zodanig zouden zijn opgetreden, sinds lang mt Indonesië weg waren. Ons protest gaat echter tegen de wijze, waarop deze valse verklarin gen zijn verkregen. In Nederland is geprotesteerd toen in Duitsland der gelijke methoden werden toegepast, thans is er temeer reden tot een der gel yk protest, nu een groot aantal van onze landgenoten worden mishan deld om gefingeerde verklaringen van hén los te krijgen. Ontwapeningsconferentie in Londen Geheime besprekingen In Londen Is Vrijdag de ontwape ningsconferentie begonnen, waaraan wordt deelgenomen door Britse, Ame rikaanse, Canadese, Franse en Rus sische afgevaardigden. Verleden jaar zijn deze landen reeds in Londen bij een geweest, doch de geheime bespre kingen liepen toen na zes weken vast op de Russische eis, dat ontwapening moet beginnen met een onvoorwaar delijk verbod van atoom- en water stofwapens. Op de openingsplechtigheid van Vrijdag, die voor het publiek toegan kelijk was, heette de Britse minister van staat voor buitenlandse zaken, Anthony Nutting, de afgevaardigden welkom. Hij herinnerde eraan, dat de besprekingen, ingevolge een resolutie van dg algemene vergadering der Ver enigde Naties, geheim zullen zijn. De besprekingen, die nu begonnen zijn, zijn mogelijk gemaakt, doordat de Sowjet-Unie als basis voor de on derhandelingen een FransBrits plan heeft aanvaard, dat vraagt om ontwa pening in fasen, te beginnen met ver mindering van de gewone bewapening onder nauwlettend internationaal toe zicht. Nationalisten ontruimen eiland Nantsji De nationalistische Chinezen hebben het eiland Nantsji. dc meest Noorde lijke voorpost van Formosa, ontruimd. Volgens A.F.P. is tot de ontruiming van het eiland besloten in verband met de ongunstige strategische lig ging, waardoor het rechtstreeks door de communisten wordt bedreigd. Staking in Saargebied vandaag voorbij Ongeveer 2000 vakverenigingsleden hebben Vrijdag voor het gebouw van radio-Saarbrücken geprotesteerd te gen de manier waarop de radio-om roep verslagen had gegeven over de algemene 24-uurs-staking De politie beschermde het gebouw en de mannen gingen rustig uiteen. Rauch, de stakingsleider, deelde mede, dat de staking, die is ontstaan door een geschil in de metaalindustrie, Zaterdagochtend zal eindigen. Er zal echter opnieuw gestaakt wor den, als de onderhandelingen over de 15 procent loonsverhoging voor de metaalarjeiders, niet naar wens ver lopen. Het nieuice Franse kabinet voor de lenzen van 'n legertje persfotografen. Critiek op Malenkows ministerie De „Prawda", het orgaan van de Sowjetrussische communistische par tij, richtte gisteren fittere verwijten aan het ministerie voor de Electrici- teitsvoorziening, dat sinds kort res sorteert onder oud-premier Mnlen- kow. Het ministerie werd beschul digd van verregaande ondoelmatig heid en ouderwetse opvattingen. Ook werd critiek uitgeoefend op de gang van zaken in het ministerie dat is be last met de bouw van electrischc cen trales, dat onder leiding staat van Loginor. Beide ministeries wordt verweten, dat zij het belang van het gebruik van beton bij de bouw van de grote krachtcentrale by Koeibisjew onder schatten. KORTE PREDICATIE „....Wat wilt gü my geven? Dan zal ik Hem U overleve ren Matth. 26 15a. We vallen meteen maar met de deur in huis: wy allen haten Judas omdat hij dit gedaan heeft. Want het gaat hier over Judas, di9 Jezus wil overleveren aan de overpriesters. En omdat Judas dit gedaan heeft, daar om is zijn naam een scheldnaam voor altijd geworden. Laten we dit eerste gedeelte eens lezen: Matth, 26 125, en inzonder heid de verzen 616. Ja, Judas is wel zeer teleurgesteld, dat Jezus nu nog nooit begonnen is Zijn aards konink rijk op te richten (waarmee tegelijk de Romeinse overheersing verdreven zou kunnen worden) en in welk rijk hij (Judas) dan b.v. een behoorlijk ge salarieerde baan van minister van fi nanciën zou kunnen bekleden. Maar Jezus heeft zélfs gezegd, dat Zijn ko ninkrijk niet van deze wereld ts. Ju das, teleurgesteld, gaat dan met de duivel in zee: hy levert Jezus uit aan de Joden. Zien loij nu eens het schril contrast in de verzen 616. Een vrouw komt tijdens een maaltijd Jezus zalven met kostbare zalfolie, zo ter waarde van ongeveer 120.-. Dat vinden de disci pelen maar verkvsisting. Dan staat Judas' besluit vast: hij gaat naar de overpriesters en stelt hun voor: „Wat wilt gij mij geven Dan zal ik Hem U overleverenWe lezen dan dat Ju das voor deze overlevering maar 30 zilverlingen, ongeveer 48.-, krijgt. Ziet U de tegenstelling: de zalving van Jezus kost i 120.-, verraden v:ordt Hij voor slechts 1/8.-. Het eerste is een daad van verering en aanbidding, het laatste.is het meest minderwaar dige dat een mens kan doen. Voor een schijnbedrag verraden! „Wat wilt gij mij geven?" Mag ik het direct maar heel concreet maken: wat doet U met Jezus? Of: v:at doet U met het Christendom in deze tijd? Wilt TJ Jezus ook uitleveren, opdat Hij uit uw leven verdwijnt Zet het Christendom ook maar aan de kant (om nietsomdat dit veel te ouder wets is Weest U gerust: wij kunnen Jezus niet meer overleveren, Judas ook niet! Want Christus blijft de Heer der we reld! Gelooft U dat? Hij blijft dit door dood en leven heen. Willen ivij als zon daar door Hem gered worden, of willen wij Hem overleverenGod zij ons genadig. Colijnsplaat F. Joh. Veldman DE VERWACHT... VRIJ ZONNIG. Droog en vrij zonnig weer. Krach tige tot matige Oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 27 Februari Zon op: 7.35 onder; 18.16 Maan op: 8.58 onder: 28 Februari Zon op: 7.33 onder: 18.18 Maan op; 9.32 onder: 1.1Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1