In „nieuw" kabinet vinden de heren van vroeger elkaar terug Zuid-West-Friesland geïsoleerd door de sneeuw j FOKKERS VAN PIEPKUIKENS HEBBEN MOEILIJKHEDEN GROTE UITSLAANDE BRAND IN DE HOOFDSTAD NIEUWE WAPENS VOOR HET ZUIDKOREAANSE LEGER c ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 LUCHTBRUG NAAR AMELAND Schipper al een week op een zandbank in Waddenzee De hevige Oostenwind die de sneeuw van de velden veegt en duinen vormt op "de wegen, lieeft vele dorpen in Zuid-West-Friesland geïsoleerd. Het autoverkeer is onmogelyk geworden en ook de busdiensten zijn op ver- scliillende lijnen gestaakt. Lemmer is alleen via Sneek te bereiken, daar de dienst via Heerenveen is gestaakt. Met Gaasterland, Koudum en Staveren en verscheidene andere plaatsen is de verbinding geheel verbroken. De burgemeester van Haskerland (gem. Joure), mr. W. Hoekstra, heeft zich voor hulp met de vliegbasis Leeuwarden in verbinding gesteld. Er zyn thans drie sneeuwploegen, bestaande uit manschappen van de luchtmacht, uitgerust met twee sneeuwblazers op weg naar de geïsoleerde gedeelten, doch op de rijksweg SneekJoure zyn deze militairen in de sneeuw blyven steken. De burgemeesters van de gemeen ten doen thans een beroep op de be volking om zelf ook te trachten de wegen sneeuwvrij te maken daar het onmogelijk is deze te omvangrijk ge worden werkzaamheden met vrucht te doen verrichten door de officiële diensten. Vandaag wordt een luchtbrug met Domini-vliegtuigen van de vliegbasis Leeuwarden naar Ameland en Schier monnikoog geopend. Volgens de rjskaartjes van de Ne derlandse IJsberichtendienst zijn nu nagenoeg alle havens langs de Usel- meerkust door het ijs geblokkeerd. Voor Hoorn, Marken, Amsterdam, (Buiten-IJ), Muiden, de Eem, Har derwijk, Elburg en Lemmer bevindt zich middelzwaar vast ijs, terwijl voor Medenblik, Nijkerk, Komwer- derzand zwaar vast ijs ligt. Bij Den Oever en Enkhuizen is zwaar opeengepakt drijfijs waargeno men, voor de haven van Urk nog een strook blank water. Onbereikbaar op zandbank Schipper G. Baies van de Wielin gen 89 is met een assistent reeds ver scheidene dagen van de buitenwereld afgesloten. Zijn schip, waarmede hij is uitgevaren om op kokkels te vis sen zit al ongeveer een week hoog op een zandbank in de Oostmeet ten Zuiden van Terschelling in de Wad- Bevrijdingscongres van Voormalig Verzet Van 19 tot 21 Mei a.s. De nationale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland houdt zoals bekend is, op 19, 20 en 21 Mei a.s. te Valkenburg (L.) een bevrij dingscongres. Dit congres zal o.m. worden bijgewoond door ongeveer veertig afgevaardigden van verzets organisaties uit verscheidene Europe se landen. Zo worden o..a verwacht minister Spaak uit België en Daniël Mayer, Jules Block, Georges Bidault en Jean Monnet uit Frankrijk. Het „Comité" d'Action Internationale de la Resistance" (C.A.I.R.), waarvan Daniël Meyer voorzitter is, heeft de ze gelegenheid aangegrepen om aan het congres een vergadering van de internationale raad van het voorma lig verzet te koppelen. Deze vergade ring zal eveneens in Valkenburg wor den gehouden en wel op Zaterdag 21 en Zondag 22 Mei. Het programma voor het bevrijdings congres is thans in grote lijnen ge reed. De deelnemers worden op Donderdag 19 Mei des middags rond twee uur officieel in Valkenburg ontvangen, waar de voorzitter van de congres commissie, het hoofdbestuurslid de heer Jacques Crasbom, hen zal be groeten. Tegen half vier is op de Cauberg de plechtige herdenking van de gevallenen. Vrijdag en Zaterdag zijn de werlcvergaderingen. Het con gres eindigt Zaterdagmiddag 21 Mei. In de omgeving van Poesan (Zuid- Korea) is een passagierstrein op een vol le autobus ingereden. Negentien Zuid- koreanen, onder wie vel" kinderen, kwa men om het leven. Negen van twaalf wa gons liepen uit de rails. In het Cultuur Huis" der Centrale van Russische spoorwegarbeiders te Moskou, worden op het ogenblik de wedstrijden gehouden om het schaak kampioenschap der U.S.S.R. Het is thans .voor de 22ste maal, dat wed strijden om dit kampioenschap ge houden worden Aan het derde tafeltje van links zien we links de schaak meester Botioinnik zitten. denzee. Door de stevige Oostenbries is ter plaatse zo weinig water, dat er geen mogelijkheid bestaat op eigen kracht vlot te komen. De redding boot „Twenthe" uit Harlingen is gis termiddag uitgevaren, doch moest onverrichterzake terugkeren. De twee mannen aan boord van de W.R. 89 zouden volgens een medede ling van de reddingmaatschappij te Harlingen tot vandaag voedsel aan boord hebben. Daarom zal de „Twen- the" vandaag opnieuw een poging doen de W.R. 89 te bereiken. Papierproductie uit synthetische vezels. De Amerikaanse Dupont maatschap- py heeft bekendgemaakt dat men er voor het eerst in geslaagd is papier uit synthetische vezels te vervaardi gen. Volgens de maatschappij is dit papier 3 tot 10 keer zo sterk als pa pier dat uit pulp of lompen wordt ge maakt. Proeven hebben uitgewezen dat commerciële productie mogelijk is. De maatschappij zal zelf deze pro ductie echter niet ter hand nemen. Op de jaarvergadering van de tech nische vereniging der pulp- en papier industrie zyn mededelingen over dit papier gedaan. Het papier werd bij de proeven gemaakt uit nylon-vezel, da- cron-vezel en orlon-vezel. De maat schappij zal de bijzonderheden voor de papierindustrie beschikbaarstellen. Volgens haar zullen de productiekos ten echter hoger zijn dan die voor de productie van papier uit houtpulp. Prijsindexcijfers van het gezinsverbruik. Het C.B.G. heeft thans prijsindex cijfers van het gezinsverbrnik samen gesteld per 15 Januari 1955 op basis 1949 100. Het totaal-indexcijfer steeg tussen 15 Dec. 1954 en 15 Jan. 1955 met 2 pun ten, n.l. van 127 naar 129. Deze stij ging was in 'belangrijke mate toe te schrijven aan prijsverhoudingen bij de groep voedingsmiddelen, waar voor het indexcijfer opliep van 128 naar 134. De stijging van de indices voor groenten, melk en melkproducten droeg hier belangrijk in bij. Voorts stegen de prijzen van thee, margarine, aardappelen en boter. De indices voor eieren, fruit, suiker en vis vertoonden een daling. Bij de niet-voèdingsmiddelen deden zich, naast de premiestijging voor de vrijwillige ziekenfondsen, enige klei ne prijsverhogingen voor. De stijging van Dec. 1954 op Jan. 1955 van het totaal-indexcijfer excl. belasting leidde voorts tot een stijging der indexcijfers voor loonbelasting en sociale verzekeringspremies. Een uit zondering hierop vormt het indexcij fer voor de wachtgeld- en werkloos heidspremie, dat van Dec. op Jan. daalde als gevolg van een verlaging van de wachtgeldpremie in diverse bedrijfstakken. Schuur met pluimvee verbrand in Den Haag Aan de Houtweg te De Haag, een zijweg van de Leyweg, is gistermid dag een schuur met pluimvee in brand geraakt. Hoewel de brandweer zeer spoedig ter plaatse was, kon niet worden verhinderd, dat de gehele schuur een prooi van de vlammen werd. In deze schuur bevonden zich ruim 80 kippen en 250 kuikens van drie vier weken oud. Met uitzonde ring van twee, vonden de dieren de dood in d£ vlammen. De vermoedelijke oorzaak wordt ge zocht in het onklaar raken van een vergasser, die in deze schuur stond. STERKE PRIJSDALING Zware verliezen De Nederlandse fokkerij van piep kuikens, verkeert de laatste tijd in ernstige moeilijkheden, zo wordt ver klaard door fokkers in Limburg. In Limburg, waar deze fokkerij by de uitgebreide plulmveehoudery in dit gewest, druk wordt beoefend, is grote schade ontstaan doordat bij de mas sale aanvoeren van mestkuikens in het laatste jaar, de marktpryzen be neden kostprys daalden. Volgens deskundige schattingen ttrordt de schade van enkele der grote fokkers tot nu toe zeker op een 100.000 geraamd, terwijl die voor het hele land op enkele millioenen wordt geschat. Heel wat fokkers, die bij de scherpe prysdaling de piepkui kens niet konden afzetten zijn aan de rand van een faillissement geraakt. Het betrokken bedrijfschap schrijft o.m. voor, dat piepkuikens ten hoog ste zestien weken oud mogen zijn, zo dat de fokkers de verkoop niet kun nen uitstellen in de hoop op een prijs herstel. In 1952 werden in Nederland ander half mlllioen mestkuikens gefokt. In 1953 was dit aantal ongeveer ver dubbeld en in 1954 steeg de activiteit der piepkuiken-fokkerij zelfs tot de ongekende hoogte van 13^ millioen mestkuikens. De export-eisen, o.a. naar Zwitser land, werden belangryk verzwaard, hetgeen een beperking van de uitvoer naar het buitenland tengevolge had. De zeer hoge aanvoeren op de binnen landse markt bewerkten toen vanzelf ook een s/srke daling van de prjjzen. Exporteurs en mengvoederfabrikan ten hebben deze prysdaling niet kun nen tegenhouden en zo gebeurde het dat de marktprijs tot 1.25 per kilo terugliep, terwyl de kostprys van de fokker rond 1.80 per kilo staat. Een lonende prijs voor de fokkers zou moeten liggen tussen 2.25 en 2.50, maar dit niveau is thans onbereik baar. Huurverhoging en belastingherziening. Naar het A.N.P. verneemt kan de indiening bij de Tweede Kamer van het complex van wetsontwerpen met betrekking tot de huurverhoging en de herziening van belastingen worden verwacht in de week van'7 tot 12 Maart. De moord te Warffum. Het hof te Leeuwarden heeft giste- ren de zaak tegen de 53-jarige vrouw Jantje van E. uit Warffum (Gr.), die door de rechtbank te Groningen tot 15 jaar gevangenisstraf was veroor deeld ter zake van moord door mid del van vergif, wederom in handen gesteld van de rechter-comniissaris voor het doen uitbrengen van een na der psychiatrisch rapport. Zoals be kend is wordt de vrouw er van ver dacht een zevental jaren geleden haar man te hebben vermoord. Deze spotprent, getiteld „Op weg naar de welvaart" geeft op wel zeer sar castische wijze weer hoe goed de za ken marcheren in de landbouwsector. Evenals in de Sowjet-Unie heeft blijk baar ook in de satellietstaten de land bouwpolitiek gefaald, een falen, dat tot. zelfbeschuldiging en aftreden van Malenkow heeft geleid. Het rijpende jonge koren, één halm in een trooste loze, onafzienbare vlakte wordt zorg zaam pehoed achter prikkeldraad en angstvallig bewaakt door een dubbel post Vijf personen dakloos Een grote uitslaande brand heeft gisteren een oud pand aan de Prinsen gracht 242-244 in het hart van Amsterdam geheel in as gelegd. Dank zij het feit, dat met groot materiaal werd uitgerukt slaagde de brandweer er in de aan weerzijden gelegen huizen voor het vuur te sparen. In het pand waren gevestigd de showroom en de werkplaats van een meubelmaker Idenslager. Twee gezinnen en de bejaarde dame, die op de bovenverdiepingen woonden, zijn dakloos geworden. De 56-jarige mevrouw J. E. Oost veen, die zich alleen in het pand be vond, heeft zich ternauwernood kun nen redden. Toen omstreeks kwart voor tien bij haar gebeld werd en zij uit het raam keek, zag zij reeds een grote vuurgloed, waarvan de vlam men zich snel naar de bovenverdie pingen een weg baanden. De vrouw kon slechts haar jas pakken en vluchtte op haar pantoffels met haar hond het huis uit. Vrij snel was de brandweer ter plaatse en met elf stralen aan de voorzijde van de woning aan de Prin sengracht ën met twee stralen aan de achterzijde op de Lauriergracht ging men de vlammen te lijf. Het vuur Amerika ontwerpt nieuwe standaard-schepen. De directeur van het bureau voor scheepvaartzaken der Amerikaanse regering, Louis S. Rothschild, heeft bekendgemaakt, dat het bureau bin nenkort zal beginnen met het werk aan drie nieuwe typen koopvaardij schepen, die onontbeerlijk zijn voor de uitvoering der mobilisatieplannen. Twee der nieuwe scheepstypen, die eenzelfde rompontwerp hebben zullen vrachtschepen zijn voor het vervoer van droge goederen. Deze vaartuigen zullen „vryneidsschepen" worden ge noemd. Een hiervan zal een snelheid hebben van 16 knopen. Dit schip zal in een nieuwe militaire noodtoestand de rol toegedeeld krijgen, die de Li- bertyschepen in de tweede wereldoor log hebben gespeeld. Het andere vrachtschip, dat een grotere snelheid zal hebben, zal dienst doen als hulp vaartuig der marine. Het derde scheepstype zal een tank schip zijn met een snelheid van 20 knopen. Dit schip zal voor snelver- voer van grote ladingen olie-produc ten uiterst waardevol voor de marine zijn. sloeg toen reeds uit het dak naar bui ten en zware rookwolken ontwikkel den zich uit het raam van het histo rische geveltje. Behalve de op de bovenverdieping wonende 71-jarige weduwe mevrouw Tot, zyn de beide gezinnen bestaande uit man en vrouw, alsmede de eige naar van de meubelinrichting verze kerd tegen brandschade. Na een half uur was de brandweer onder leiding van de commandant J. B. Schuitemaker de brand reeds meester, en de drijvende motorspuit „Jan van der Heyden", die zich een weg moest banen door de bevroren grachten, behoefde niet in actie te komen. Het achterhuis bleef voor een groot deel gespaard. De eigenaar van de wooninrichting, de heer Idenslager was tot om streeks half tien in de werkplaats ge weest en had daarna zyn zaak veria ten, terwijl hij een electrisch straal kacheltje heeft laten branden in het kantoortje, waar men vermoedt dat ook de brand is begonnen. De brandweer vond na de blussing de stoffelijke resten van een grote herdershond, een poes, alsmede van een kanarie. Geen van deze dieren heeft de snel om zich heen grijpende vlammen kunnen ontvluchten, omdat zij in een der gesloten kamers zaten. Vergaande plannen voor de R.A.F. Nieuwe atoombommenwerpers „De voornaamste taak waarvoor de Britse luchtmacht zich ziet geplaatst is het opbouwen van haar strijdmacht van nieuwe atoombommenwerpers tot „een staat van grote doeltreffendheid en gereedheid"", aldus verklaarde de minister van luchtvaart, lord Dc Lis- Ie and Dudley, in een begeleidende verklaring bij de begroting van zijn departement. In de komende twaalf maanden zul len de eerste „V"-bommenwerpers zo genoemd naar hun namen „Vali ant", „Vulcan" en „Victor" in dienst worden gesteld. Alle drie typen zijn uitgerust met vier grote straal motoren. De „Vulcan" is de eerste atoombommenwerper met delta-vor- mige vleugels ter wereld. Volgens de minister worden bij de De Havilland-fabrieken orders voor een aantal passagiersvliegtuigen van het type Comet-2 geplaatst, die, ge wijzigd en versterkt, gebruikt zullen worden voor transporten naar en van Woomera, het Britse oefenterrein voor geleide projectielen en raketten in Australië. Over het program betreffende de atoombommenwerpers, die „te zijner tijd" ook in het Verre- en Midden- Oosten zullen worden gestationneerd, zegt de minister nog, dat „de R.A.F. op deze wijze, tezamen met de Ver enigde Staten de voornaamste af schrikking tegen agressie vormen". De reorganisatie van het radarstel sel, waarmee Groot-Brittannië wordt beveiligd, is gereed. Het grondgebied van het Verenigd Koninkrijk wordt thans geheel bestreken. De begroting voor de R.A.F. wijst een eindbedrag van 513.900.000 pond (ongeveer 5,4 milliard gulden) aan te gen 491.640.000 pond in het lopende jaar. MACHTSEVENWICHT VERBROKEN Bestandsvoorwaarden werden geschonden De Verenigde Staten hebben Don derdagavond op een bijeenkomst van de geallieerde diplomaten in het mini sterie van buitenlandse zaken te STOELENDANS IN PARIJS Franse publiek loaclit sceptisch af (Van onze correspondent te Parijs) Frankrijk heeft weer een nieuwe regering. Nieuw is overigens niet het juiste woord. Na twintig dagen crisis heeft de heer Edgar Faure (Faure uit te spreken als Foor) een paar dozijn oud-ministers bereid gevonden om het maar weer eens te proberen. Op welke basis? Op de oude manier, na melijk met een heel vaag programma waar niemand zich aan kan stoten. Het is niet overdreven te zeggen, dat dit nieuwe ministerie met een volko men gebrek aan enthousiasme is ontvangen. Men begrijpt niet (of maar al te goed) waarom Pierre Mendès-France die kon steunen op de sympa thie van nagenoeg heel het Franse volk op zo'n ongemanierde wijze de laan uitgestuurd moest worden om plaats te malven voor de heren van vroeger. Heren, die op een paar uitzonderingen na allemaal reeds een paar keer minister zijn geweest en toen werkelijk nooit bewezen hebben over dat politieke genie te beschikken, dat het politiek vermoeide Frankrijk zo broodnodig heeft. Heren, die elkaar dan weer eens ondersteund en dan weer eens bestre den hebben, die met elkaar geregeerd hebben, maar die elkaar ook steed3 weer ondersteboven hebben gegooid. De publieke opinie vraagt zich ook met enige verwori'Öerde verontwaar diging af of het ministerschap nu echt nelemaal geen speciale kennis vereist. Men is toch wcrltelyk wel een beetje boos geworden, toen men ver nam dat de voorzitter van de Franse boerenbond (specialist van agrari sche vraagstukken) benoemd is tot minister van marine. Men verbaast zich dat de heer Antoine Pinay, oud premier, die zich vooral bezig hield met financiële en economische vraag stukken, thans het ministerie van buitenlandse zaken gaat beheren. Robert Schuman, Frankrijks knapste deskundige op het gebied van de in ternationale politiek wordt minister van justitie. Uit dit alles blijkt wel dat deze politici over een universele kennis beschikken, die het hen een voudig maakt om zich met de meest uiteenlopende zaken te bemoeien. Minister-president Faure: die zo wel aan het kabinet Laniel als aan dat van P.M.F. heeft meegewerkt, staat a.lr-emeen bekend als een zeer intelligente, soepele man. Zijn ideeën zijn gematigd rechts, maar zijn mi nisterie is uitgesproken rechts. Het grote publiek heeft gedacht, dat Pier- re-Mendès-France en Edgar Faure goede vrienden waren. Het is nu pas bekend geworden dat dit helemaal door JAN BRUSSE niet het geval is. P.M.F. heeft zyn partijgenoot sterk afgeraden om met dit conservatieve kabinet in zee te gaan. Faure heeft het toch gedaan. Hij heeft mensen in zijn ministerie gehaald, die bekend staan als uitge sproken anti-Mendès. Het is ook zeker een feit. dat de trouwe vrienden, die P.M.F. in de kamer heeft, de regering Faure geen warm hart toedragen. Mendès-France, die acht maanden lang bijna dag en nacht heeft ge werkt gaat nu eerst wat uitrusten. Hij zal de regering, die hem is opge volgd aan haar daden toetsen. Hij wil eerst zijn populariteit in het land tot een soort hergroepering concre tiseren. Officieel behoort hrj nu tot de radicale party, maar deze radica len vallen uiteen in wel acht ver schillende groepjes en de man in de straat weet langzamerhand niet meer wat hij daarvan denken moet. Met de verkiezingen in het zicht moet Mendès er echter voor zorgen dat er een beweging ontstaat, waarop de mensen, die vertrouwen in hem heb ben, kunnen stemmen. Wat kan men van dit ministerie Faure verwachten? Zeker geen revo- lutionnaire daden. De premier heeft zich omringd door een stel conserva tieven, die een behoudende politiek voorstaan. De Parijse accoorden zul len waarschijnlijk wel ondertekend worden, maar in Noord-Afrika drei gen nieuwe moeilijkheden. Faure is een knappe econoom en onder zijn leiding zal de economische situatie in Frankrijk wel blijven verbeteren, öp de vraag of deze regering enigszins stabiel zal blijken, zouden wij zeker niet bevestigend kunnen antwoorden. De gemiddelde levensduur van een Frans ministerie is zes maanden. Het ziet er niet naar uit dat deze gemid delde levensduur verlengd zal wor den. De regering is in een sfeer van ontevredenheid geboren. De publieke opinie blijft ernstig betreuren dat het parlement Pierre Mendès-France niet in staat gesteld heeft om te blijven regeren. En men kijkt nog al verbit terd naar zijn opvolgers, die menen het zoveel beter te zullen doen. Dat neemt meneer Dupont niet zonder meer aan. Integendeel: hij ziet de toe komst met niet erg veel vertrouwen tegemoet. Washington medegedeeld, dat de communisten de Koreaanse wapen stilstandsbepalingen hebben overtre den door opbouw van hun strijd krachten iri Korea en de invoering van nieuwe typen wapens. Hierdoor was het machtsevenwicht in dit gebied verbroken. Als gevolg hiervan stelden de Ver. Staten de di plomaten van de Westelijke landen, die in Korea gevochten hebben) voor dat het opperbevel der Ver. Naties, waaronder ook de Zuidkoreaanse strijdkrachten ressorteren, tegen maatregelen zou nemen. Tot deze maatregelen zouden kun nen behoren de vervanging van ver ouderde Amerikaanse vliegtuigen door moderne typen en de invoering van nieuwe wapens ter versterking van de kracht van het Zuidkoreaanse leger. Jaarverslag van de Vara. „Twee voor onze omroepvereniging uiterst belangrijke zaken* konden in 1954 niet in het zozeer gewenste tem po worden behandeld: De wettelijke regeling van het radiobestel, zomede de studïobouw". Aldus begint het jaarverslag van de V.A.R.A. over 1954, dat dezer dagen is verschenen. In dit jaarverslag wordt voorts ge constateerd, dat het bisschoppelijk mandement ook in de V.A.R.A.-kring beroering wekte. De ledentoeloop bleef stijgen: het jaar, dat begonnen was met een ledencijfer van 316.330, eindigde met 346.998 leden, zodat er een netto toeneming was van 30.668 leden. Het aantal plaatselijke afdelin gen steeg met 14 van 623 tot 637. Opmerkelijk is, dat steeds meer ook aan vrouwen een plaats in de bestu ren van afdelingen, federaties en districten wordt ingeruimd. De V.A.R.A. blijft streven naar een televisiebestel, dat, hoewel gebaseerd op de omroepverenigingen, toch een zeer vergaande samenwerking op technisch- en op programmagebïea beoogt. Deze oplossing wordt afgewe zen door de drie andere omroepver enigingen, die te zeer menen, dat de televisie een volledige afspiegeling zou moeten zyn van het radiobestel. De V.P.R.O., die zich uitgesproken had voor het standpunt van de V.A. R.A., veranderde tegen het eind van 1954 plotseling van koers en kwam met nog een ander plan op tafel. De Tweede Kamer, aldus constateert het verslag, zal het bij de behandeling van de Televisienota niet gemakkelijk krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11