P.Z.C. mmm „Typisch democratisch samenzijn van een levende partij" JIMMY op het onbekende eiland WEENSE WERD AVONTURIERSTER EN BESTAL EEN PORTIER HEUGELIJKE DAG VOOR VERBOND PR0T. CHR. WERKGEVERS Amsterdamse Beurs V00RJAARSST0FFEN S. MEEUWSEN 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 CONGRES PARTIJ VAN DE ARBEID Dr. Drees verweert zich tegen critiek op zijn persoon Minister-president dr. Drecs heeft gistermiddag: het congres van de Party van de Arbeid toegesproken. Dit congres, aldus spreker, is het grootste, dat de partij ooit heeft gehouden. „Het werd een typisch democratisch samen zijn van een levende party met meningsverschillen en critiek in de party, doch tevens getuigend van een innige verbondenheid, die men daarby voelt als staande voor één doel". Dr. Drees sprak vervolgens een persoonlijk woord aan het adres van de afgetreden partijvoorzitter Koos Vorrink. De verklaring van de katholieke werkgemeenschap betekent, aldus dr. Drees, dat de grondslag waarop w\j gebouwd zijn, kon worden gehandhaafd. „Wy zijn van diverse richtingen en geloofsovertuigingen, maar wy zyn één in de stryd voor het ideaal en de opbouw van ons land". Over het sociaal-democratisch cen trum zeide dr. Drees, dat de tegen standers meenden, dat dit grote ver warring zou brengen met de kans tot oprichting van een nieuwe party. Ook zg'n daar de meningsverschillen tus sen de fractie en het N.V.V. doch zy die rekenden op een splitsing hebben zich vergist in de idee, die in ons leeft en m de wil, die ons verenigt". „Kracht kunnen wy putten uit wat mogelgk is geweest in de afgelopen jaren maar er is nog zo ontzaggelgk veel te doen. Dit congres met me ningsverschillen en eensgezindheid is het beeld van het democratisch so cialisme, zoals dat moet zijn". Dr. Drees maakte vervolgens en kele opmerkingen over de critiek op zgn persoon. „Als minister-president poog ik altgd te zg'n de vertegenwoor diger van ons volk in zg'n geheel. Naar mgn mening, zou het kabinet zwakker zijn als de leden ervan het contact verbraken met de eigen groe pen, waaruit zg zijn voortgekomen en waarmee zy geesteiyk contact hebben". Resoluties Het congres nam een resolutie aan betreffende de sociaal-economische politiek. Met voldoening wordt ge constateerd, dat de P.B.O. In de voed- selvoorzienings- en de handelssector belangrijke voortgang heeft gemaakt. Helaas is daarentegen de ontwikke ling van de P.B.O. in de industriële sector en in het bgzonder in de groot industrie teleurstellend. Ter verkrij- ging van de medezeggenschap van arbeiders in de onderneming is ver dere voortgang met de stichting van de ondernemingsraden, welke een veel te traag verloop heeft, gewenst. W erhgelegenheid Ook in de tegenwoordige situatie is frote waakzaamheid ten aanzien van e werkgelegenheid geboden. In de resolutie worden vervolgens verschil lende aanbevelingen gedaan, o.a. be reidheid van de overheid om recht streeks deel te nemen aan investerin gen in basis-industrieën maatregelen ter vermindering van de seizoenwerk loosheid, voortzetting van doelbewust emigratiebeleid. Bg' de welvaartsbegroting wordt o. a. aanbevolen voortzetting van een geleide loonpolitiek, waarby voor wy- ziging in het systeem het rapport van de stichting van de arbeid als uit gangspunt kan worden genomen. Voorts wordt genoemd een doel matige prijspolitiek, in een vorm wel ke afhankelijk van de omstandighe- Zaak-Schmidt uitgesteld. Op verzoek van mr. Bouman. De behandeling van de rechtszaak- Schmidt is Donderdag op verzoek van de verdedigers, mr Bouman en mr Boegheim, uitgesteld tot 7 Maart. Bij de opening van de zitting ble ken de verdedigers niet aanwezig te zijn. Mr Bouman was op doktersat test afwezig. Rechter Rochjani las de brief voor van mr Bouman, waarin deze om ver daging verzocht. Hg schreef, dat hy de afgelopen week enige dagen ach tereen dikwgls tot diep in de nacht in het gerechtsgebouw moest zg'n met het oog op ae door getuige Manoch (in de zaak-Jungschlager) tegen hem ingebrachte beschuldiging van een poging tot omkoperg'. Daardoor had hem de nodige tyd ontbroken, zi:h op de zaak voor te bereiden. Schmidt stemde in met het verzoek van zyn verdedigers. Djaksa Tinggi Sunario zeide het werk der verdedi gers in geen opzicht te willen belem meren en verzocht daarom hun ver zoek in te willigen. den kan bestaan uit een hetzij een vryere concurrentie door het door breken van prijsver starring o.m. ten gevolge van kartelafspraken, hetzij aoor directe prijsbeheerslng. Andere aanbevelingen zyn gericht op een rechtvaardige verdeling van de gestegen welvaart. Genoemd wordt o.a. een verbetering van het woonpeil, waarvoor een huurverhoging een by- drage kan vormen, mits deze voor een belangryk deel aan een bestemmings heffing wordt onderworpen, terwyi deze huurverhoging gepaard dient te gaan met compensatie-maatregelen. Ook wordt gewezen op de voorberei ding van een wettelgke regeling voor gezinsverzorging. Onderzocht dient ook te worden uit breiding van het arbeidsverbod van jeugdigen en geleidelijke verkorting van de arbeidstijd, welke zal moeten leiden tot een vijfdaagse werkweek. Pakistanse vrouwen tegen Beperkende maatregelen Een conferentie, welke te Karatsji was belegd door de „Vereniging van vrouwen van geheel Pakistan", heeft Woensdag een radicale hervorming van de huwelijkswetgeving geëist om de polygamie te beperken. Aan het eind van een conferentie van drie dagen over de „status der vrouwen" werd verklaard, dat de po lygamie, zoals deze thans in gebruik is, in stryd is met de geest van de Is lam. De vrouwen konden het niet eens worden over een algeheel verbod van polygamie. By meerderheid sprak de conferentie zich uit voor beperkte polygamie: een gerechtshof moet een man toestemming geven tot het ne men van een tweede vrouw. Dit zou echter alleen mogeiyk moeten zyn, Indien de eerste vrouw geen kinderen heeft, krankzinnig is of een ernstig lichameiyk gebrek heeft en indien de man verklaart, dat hy belde vrouwen gelijk zal behandelen. Tevens werd aangedrongen op een sociale boycot van de tweede vrouw en haar familie, als verdere maatre gel tegen de polygamie. In een andere resolutie eist de con ferentie hervormingen in de echt- scheidingswetten en verplichte regi stratie van alle huweiyken en echt scheidingen. De Koran staat de man toe vier vrouwen te hebben onder bepaalde voorwaarden. NA EEN LEVEN VAN WEELDE Jaar geëist tegen 72-jarige weduwe Een kleine gryze 72-jarige vrouw, sprekend met een sterk Duits accent, die 4 maanden geleden gearresteerd werd, maar hardnekkig blyft ontken nen de 47-jarige portier met wie zij op 23 Sep. j.L naar huis ging f 900.-— ontstolen te hebben, heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank te recht gestaan. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, achtte het wet tig en overtuigend bewijs geleverd. Hij eiste tegen deze vrouw, wier avon tuurlijke levensgeschiedenis ter zitting Uit een rapport werd voorgelezen, een jaar gevangenisstraf zonder aftrek van het voorarrest. De raadsman, mr. J. P. Vreeken, meende dat het overtuigend bewys niet was geleverd en vroeg vrijspraak. De weduwe J. M. M. van D.-K. bleek in Wenen geboren te zijn en twee echtgenoten te hebben over leefd, van wie de laatste in 1932 was overleden. Hg was een welgesteld man geweest, zijn vrouw kende slechts een leven van luxe. Na zgn dood was de nalatenschap echter snel verdwenen en sedert die tgd had deze energieke en levenslustige vrouw een dubieus leven van avon tuur meegemaakt. Ontmoeting. De portier, een vrijgezel, had haar ontmoet na de bioscoop. „Ik had pret.in het oude mens. Op mgn kamer schonk ik in. Inderdaad was mgn sherryglas te groot voor cognac. Wat me nooit overkomt, ge beurde. Ik raakte plotseling helemaal weg. Midden in de nacht werd ik ge heel gekleed op mgn bed liggend wakker. De vrouw was verdwenen. Ik controleerde meteen mijn zakken. Uit mgn kleine portefeuille, waarin ik ruim 1100.had, waren 9 bank biljetten van 100.verdwenen. Ik besloot geen aangifte te doen, die toch niets zou uithalen, maar zelf goed uit te kyken. Vyf weken lang heb ik overal in de stad gezocht en af en toe op hetzelfde uur de tram naar huis genomen. Toen zag ik haar op een avond in een populair restau rant juist weggaan, toen ik binnen kwam. Ik volgde haar, hield een agent aan". De agent hield de vrouw aan en nam haar mee naar het bureau. Ze bleek een zwerfster te zyn, die onder steuning genoot van sociale zaken. In 1938 was ze ondanks een blanco strafblad wegens diefstal tot 2 jaar veroordeeld. Op haar huurkamer op een plek onder het ledikant vond men een en veloppe. Daarin zaten 6 briefjes van 100.—. „Mgn portefeuille is te klein voor bankbiljetten", vertelde de portier nog. „Alle biljetten vouw ik steeds op speciale wyze op om ze er in te doen", en hg toonde de rechtbank de portefeuille. „Hoewel de gevonden biljetten glad gestreken waren, is nog duideüjk de ze speciale vouw langs de randen te zien", zei de brigadier. „Hoe kwam U aan het geld?" vroeg de president. „Door handel in juwelen en bril- lanten", antwoordde de vrouw. „Bovendien heb ik myn oude tafel zilver verkocht". „U ontving steun van sociale za ken, maar hebt dit bureau niet ver teld, dat U dit geld had. U pleegde dus ook steunfraude". „Dat is waar". „Waarom had U het geld onder het zeil verstopt?" „Er zat geen slot op de deur. Ieder een zou het kunnen stelen". Zwerfster. Toen kwam het voorlichtingsrap port op tafel. In 1902 is deze Ween- se vrouw in Rusland met een Rus ge trouwd. Ze woonde tot de eerste we reldoorlog in Charlottenburg (Duits land) met hem. In dat jaar werd haar man als Rus geïnterneerd. Hg overleed later. Zg' vluchtte naar Ne derland en nam haar intrek bg" Van D., een welgesteld zakenman. Tijdens de crisis verloor hg veel geld. Hij overleed in 1932 en liet haar weinig na. Ze maakte het snel op. Ze gaf zich met veel mannen af en werd tenslotte een zwerfster, een bekende van nachtclubs. Twee en een half jaar geleden werd ze op 69-jarige leeftgd tenslotte ziek op straat aan- §etroffen en naar een ziekenhuis ge- racht. Na haar genezing ontving ze steun van sociale zaken. Met werken heeft ze nooit haar brood verdiend. De algemene indruk is ongunstig. Ze heeft een hoop fantasie en is listig. Uitspraak 10 Maart. 33. Jackie was teruggedraafd naar de plek waar Jim my en kapitein Brulboei wat zaten te praten en opge wonden had hij hun het nieuws van de sloep, die daar in die kreek lag verteld. De mannen waren onmiddel lijk met hem meegegaan en de gezagvoerder van de „Voorspoed" had niet veel moeite om de sloep te her kennen. Het was de reddingssloep van zijn eigen schip. „Dat is vreemd", zei hij vol verbazing. „Dat we die hier netjes aan een paaltje vastgemaakt moeten vinden". Jimmy knikte. „In een kreek die Zo achteraf gelegen is en zo achter de rotsen verborgen is. dat iemand haar niet zo gauw zou kunnen vinden", zei hij, want hij had de omgeving goed opgenomen. Jimmy dacht even na.... .Jack", zei hij, Jij mag niet mee naar het schip. Zie je daar dat hoge brok rots. Daar moet je naar toe klimmen en daarachter moet je je zoveel mogelijk verscholen houden. Maar deze plek. de plek waar dit bootje gemeerd ligt, mag je geen se conde uit het oog verliezen en als er iemand hier naai toe komt, moet jij ons straks kunnen vertellen wie die Iemand is geweest. Heb je dat heel goed begrepen Jack, Denk er om, dat dit géén spelletje is, maar grote ernst". Jackie knikte. Het speet nem wel een beetje, dat hij niet mee kon naar het schip, maar de taak die zijn va der hem opdroeg, vond hij toch ook wel eervol. „Gaan jullie maar rustig weg", zei hij: ,Ik houd hier wel een oogje in het zeil." door de vorst. Deze zomer inhalen? Het Tweede Kamerlid de heer Sta pelkamp heeft aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting de volgende schriftelyke vragen gesteld: Deelt de minister de mening, dat de langdurige vorstperiode van deze win ter zeer nadelige gevolgen kan heb ben voor de woningbouw en het inha len van het woningtekort? Indien de minister deze mening deelt, is hg dan niet van oordeel dat het gewenst moet worden geacht met het bedrijfsleven in overleg te treden, ten einde na te gaan of en, zo ja, op welke wyze maatregelen kunnen wor den genomen om deze achterstand in de komende zomermaanden in te ha len? Is de minister bereid tot zulk een overleg het initiatief te nemen? NIEUW GEBOUW IN DEN HAAG Samenwerking principieel geboden. Het Verbond van Protestants-Chris telijke werkgevers in Nederland nam vandaag zijn nieuwe verbondsgebouw in de Alexanderstraat 8 te Den Haag in gebruik. De algemeen voorzitter, de heer A. Borst Pzn., gaf voor de pers een over zicht van doel en streven van het Ver bond. Het Verbond verleent op de grond slag van zijn beginselen medewerking aan de sociale en economische poli tiek, welke in ons land wordt gevoerd. 3 Febr. 24 Febr. Nederland 1951 (3%) 102% Nederland 1948 (3%) Nederland 1947 (3%) S 100% 100% 100% Nederland 1937 3 99% 99% Dollarlening 1947 3 pet. 96% 96% Investeringscertificaten 3 101% 101% Nederland 1962-664 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 79% 80 Ned. Indië 1937 A 3 100% 100% Grootboek 1946 3 100% 100% Nat. Handelsbank 170 169% Ned. Handelmfj. 229% 225 A.K.U. 292% 298% Bergh's en Jurgena 320 320 Calvé-Delft 261- -264 Centrale Suiker 210 215 b. Kon. Ned. Hoogovens 279 280 Unilever 369% 380% Ned. Kabelfabriek 268 270 Philips 355% 360 Wilton-FeiJ enoord 229% 229% Billiton 372 372% Kon. Petroleum Mij. 544% 547 Amsterdam Rubber 115% 116% Holland Amerika Lijn 197% 199% Kon. Faketvaart 173 1753/4 Rotterdamse Lloyd 183% 185% Ned. Scheepvaart Unie 186V2 189% Stv. Mij. Nederland 196 1973,4 H.VA. 144% 144'% Deli Mij. 143% 145% Bank van Ned. Gem. 4% 1093,4 Kon. Mij. De Schelde N3. 190% 180 Baltlmore-Ohlo 44 43% Missouri K.T. 14 New York Central 36 36% Pennsylvania 26% 27% Anaconda 52% 52% Bethlehem Steel 122% 121% General Motors 94% 943,4 Intern. Nickel 66% 65% Kennecott 110% 109% Republic Steel 87 86% U.S. Steel 78% 78% North American Cy. 28% 29 Mldcontlnentaï Cy. 28% 29 Shell Union 626% 61% Tide Water 27 28% Van Berkels Patent 120% 120 AKU 3% 102% PREMIELENINGFN. Amsterdam 133% 134 Breda 108% 108% Enschede 112% 112% Den Haag 1952 I 133% 132% Den Haag 1952 II 132 132 Rotterdam 1952 I 131 130% Rotterdam 1952 H 136 135 Utrecht 119% BEURSOVERZICHT. VASTE STEMMING, UNILEVER WILLIG. Even voordat Donderdagmiddag de openingsping ^ng op de Amsterdamse Effectenbeurs, vernamen de handelaren dat de Engelse Bank het disconto met een vol procent heeft verhoogd tot 4pro cent. In Londen verwacht men een lager koerspell na deze drastische verhoging, die toch nog onverwacht gekomen ls. Het Damrak nam de vaste stemming op de ochtendbeura onverdeeld over en trok zich nleta aan van de discontoverhoging In Engeland. De handel was de gehele middag vrij levendig, waarbij zowel van publieke zijde als uit het buitenland be hoorlijke belangstelling bestond. Vooral In Unilever was de affaire zeer omvang rijk. Dit papier steeg ruim 10 punten tot 380%. AKU kwam van 293 op 299. Philips gold 360 (356) Kon. Olie deed het lets kalmer aan en verbeterde 2 punten. Ook de scheepvaart afdeling had de wind ln de zeilen. Scheepvaart Unie steeg in een drukke hoek van 186 tot 190. Hol land Amerika Lijn kwam boven de 200. De overige eoorten 2 tot 4 punten ho ger. Cultures eveneens aan de vaste kant. De toegezegde Amerikaanse hulp aan In donesië acht men een gunstig teken. Ver enigde Dell kwam tijdelijk van 143% op 146, slot 145. Rubbers ruim 1 beter. HVA goed op peil. Er bestond voorts behoor lijke belangstelling voor de Javasche ge meenteobligaties en voor Deli Spoor. Laatstgenoemd papier werd geadviseerd op 41 tegen Woensdag 39. De obligatie- markt lag een kleinigheid' luier in ver band met de discontoverhoging. Prolongatie 2% procent. Amsterdamse wisselmarkt. AMSTERDAM, 24 Feb. Contante prijzen. Londen 10.50%—10.60%, New York 3.80%3.81%, Montreal 3.86H—3.87A. Parijs 1.0860—1.0880, Brussel 7.60%—7.81%, Frankfurt 89.98—90.08, Zürlch 86.48—86.58, Zü- rich (vrije francs) 88.8488,94, Stockholm 72.95—73.05, Kopenha gen 54.66-54.76, Oslo 52.91—53.01, Braz. dollar 3.79%3.80%, Argen tijnse verrekeningsdollar 3.79% 3.80%, Japanse verrekenlngsdollar 3.81%— 3.82%, Turkse verrekenings dollar 3.79%—3.80% nominaal. VVV\^WVV\A^VVVVVVVV,VVV De heer Borst zeide o.a.: dat wij naar zijn gevoelen op dit ogenblik op een beslissend punt staan in de maat schappelijke ontwikkeling van ons land. Door velen wordt de juistheid van de maatschappelijke organisatie, zoals deze langs de lijnen der levensbe schouwingen hier te lande is gegroeid, aan de orde gesteld. Men vraagt zich af, of in deze tijd van integratie, de samenwerking tussen de sociale en economische organisaties van het be drijfsleven niet moet leiden tot de vorming van eenheidsorganisaties. Zeer beslist mag ik deze vraag beant woorden met: neen. Een practisch argument, dat pleit voor de organisatorische verhoudin gen, zoals wij die thans kennen, is, dat de verschillende belangrijke vraagstukken, zoals deze in de orga nisaties van werkgevers en werkne mers aan de orde komen, veel grondi ger en van alle kanten besproken wor den, voordat een beslissing valt bij het bestaan van meer organisaties, dan ingeval er slechts één organisatie zou bestaan. 44 ORGANISATIES. Aanvankelijk een vereniging van in dividuele leden is de organisatie reeds vóór, doch met name na de oorlog uitgegroeid tot een centrale van vak organisaties, waarbij reeds 44 onder nemersorganisaties uit de meeste sec toren van het bedrijfsleven zijn aan gesloten, terwijl de ontwikkeling zich nog voortzet. Niet in de eerste plaats belangenbe hartiging, doch bezinning en oefenen van invloed op de ontwikkeling van het maatschappelijke leven was en is nog steeds het streven van ons Ver bond, aldus de voorzitter. Dit doel be paalt ook de verhouding van de orga nisatie tot de werknemersorganisatie. Een principiële tegenstelling daarme de wordt door het Verbond ontkend. Integendeel, het gelooft dat onderne mer en arbeider een gemeenschappe lijk doel hebben, n.l. om in de arbeid in de onderneming te geraken tot ont plooiing van de persoonlijkheid en van de cultuur, zoals deze door God zijn gegeven en dat juist daarom een nau we samenwerking tussen beiden, on dernemer en arbeider, pripcipieel ge boden is. Fietsen met reflector pedalen. Tgdens een in het najaar 1954 ge voerde actie voor een betere achter beveiliging en achteraanduiding van voertuigen bg duisternis, heeft de A. N.W.B. onder meer aan de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht het gebruik van reflectorpedalen voor fietsers verplicht te stellen. Reflectorpedalen, zo meent de A.N. W.B. ontlenen hun goede werking aan het feit, dat de lichtreflectie met de pedalen op en neer beweegt, en dus zeer opvallend is. Inmiddels heeft thans een aantal rg- wielfabrieken besloten de rijwielen voortaan met reflectorperdalen af te leveren, daarbg dus reeds vooruitlo pend op een eventueel door de over heid vast te stellen verplichting. BIJZONDER GESLAAGD IS ONZE VOORJAARSCOL LECTIE Een r|jke sortering MANTELCOSTTJTJMS waaronder de vermaarde merken eNeM en Clama. Evenals in Mantels, Swaggers en Toppers bieden wij U ook voor de Meisjesconfectie de rijkste keus, KOMT KIJKEN EN U SLAAGT BIJ: /amesicnfitMt Deze 3 letters vormen een bekende klank in Zeeland. Zij betekenen snelle berichtgeving, betrouwbaarheid, actualiteit, grote lezerskring, ruim spreidingsgebied en ZEER GROTE PUBLICITEITSWAARDE. Hef mooiste wat in de textielwereld te koop is vindt U in onze voor- jaarscoiiectie voor: JAPONNEN PAKJES ROKJES TAILLEURS -i WSSi i \GOES ■HiamiiB /Vóoana onderjurken een charmante basis voor uw bovenkleding. ~He£ Ainqeziehuis M. VAN IJSELDIJK LANGE VIELE 4 TELEFOON 3582. MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8