"OzóHtvenpagina Dior's H-lijn wordt nu overal wel definitief aanvaard! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1953 DE MODE-RACE IS VOORBIJ De rol van Uw bakt Al» bereider on lovcroncier van on» dagelijks brood ipeclt hi] oen hoofdrol in om VREEMDSOORTIG SCHOEISEL Tijdens een show in Parijs, waar een nieuwe collectie schoenen van de Franse ontwerper Perugia werd ge toond. ontdekte een onzer fotografen deze twee vreemdsoortige modellen, geïnspireerd op het werk van moder ne schilders. De linkerschoen moet men wel eventjes aandachtig bekijken, alvorens te weten wat de bovenzijde en wat de onderzijde isDat is trouwens ook wel eens het geval met de schilderijen van Picasso welke Pe rugia bij het ontwerpen van dit model als voorbeeld dienden. Bij het maken van de schoen rechts op de foto werd de ontwerper volgens zijn zeggen geïnspireerd door het werk van een bekend surrealistisch schil der „Passé Temps" heet het tailleur van bedrukte katoen in verschillende tinten beitje, dat op de foto linkss staat afgebeeld en afkomstig is uit het Parijse modehuis Car- veil. Het jasjedat met vier knopen sluit, is van onderen afgerond. De japon in het midden is gemaakt van gestreepte taf fetas in grijs en wit. De onder de heup aangezette rok vertoont aan de voorzijde een aantal ruimvallende plooi- Een rok voor aanstaande moedertjes Zo op het oog heeft dit rokje niets buitengewoons: een recht vlot model letje met ingezette zakken en mid denachter één platte plooi. Niemand zou zeggen dat dit rokje speciaal ge tekend is voor a.s. moedertjes. Maakt de bovenste knopen van de voorbaan los, dan ontdekt u het ge heim. De z.g. zakken vormen met het middenstukje een klep., die op de tail leband van twee heupstukken ge knoopt wordt. Middenvoor sluit de tailleband met een strikje, zodat de wijdte naar be lieven te regelen is. Bovendien zijn aan weerskanten drie knoopsgaatjes aan gebracht. De bovenste rokknopen zijn ieder met een z.g. steeltje aan een kleiner knoopje gezet. Ze kunnen dus gemakkelijk naar vei'kiezing in het le, 2e of 3e gaatje gestoken worden. Het "schetsje laat u de heupstukken zien, r.ls de band enige cm. wijder gemaakt is en de knopen in het 2e gaatje ge stoken zijn. U heeft nodig 1,60 meter stof van 1130 breedte. De figuurnaadjes worden ingeslikt, waarna u de rugbaan met de twee heupstukken verbindt. U legt middenachter de plooi naar links in en strikt deze gedeeltelijk dicht, De bo venrand zet u tussen een 3 cm. brede taiUebarid van dubbele stof, waarvan, de uiteinden middenvoor bij elkaar komen en als aangegeven van knoops gaatjes voorzien worden. Tussen de stof naait u aan weerskanten een eindje band van 20 cm. lengte mee. De bovenkant van de voorbaan krijgt aan de binnenkant een beleg volgens de stippellijn. De zakranden stikt u op 1 a 1M- cm. breedte nog eens door. De knoopsgaten in het middenstukje corresponderen met de buitenste knoopsgaatjes op de rokband. De on derste knopen worden als garnering gewoon opgenaaid. De voorbaan ver bindt u vanaf de tekentjes met heup stukken en rugbaan. Als het figuur zwaarder wordt, draagt men bij dit rokje een loshan gend jasje of lange blouse. ELLA. BEZEMER. en. Een witte kraag, manchetten en handschoenen geven een levendige noot aan dit japonnetje van het modehuis Fath. De derde creatie is een zomermantel van dunne wollen tweed,' wellce de welluidende naam „Porto Allegro" draagt. Opvallend zijn hier de zeer sterk aflopende schouders, en de iets afstaande halslijn. Advertentie Nog enkele weken......... In Maart 1905 werd er hard gewerkt om een slagerij op de Lange Burg B 12 te Middelburg in een schoenma- jazijn te veranderen. Met zwierige .etters werd de naam op de étalage- ruit geschilderdSchoen- en Laarzen- magazijn „De Arend". Een halve eeuw is voorbij gegaan en weer is er grote drukte in dat Arendsnest, Want het schoenmaga zijn „De Arend" zal haar 50-jarig jubileum vieren in een gloednieuw nest en daar wordt nu de laatste hand aan gelegd. Naast een comforta bele damesafdeling en een aparte kinderhoek verrijst op de le* étage een speciale heren-afdeling. Maandenlang wei'd er gewerkt aan het samenstellen van een collectie modeschoeisel, die uniek is in de pro vincie Zeeland en die getoond zal worden in 12 meter Nog enkele weken en de vijftig jaar zijn vol, dan zal de bekende schoe nenzaak met haar klantenkring in onze gehele provincie haar jubileum vieren in het geheel vernieuwde pand Nieuwe Burg 18 met de mooiste col lectie, die zij ooit gebracht heeft garneringen. Het T-shirt, fcydelyk een monopolie der heren, is ont wikkeld tot een zeer modieus kle dingstuk met allerlei nieuwe ef fecten in strepen, kleuren en vor men. De collecties gaven in doorsnee een langer bovenlijf en ruimte vanaf de heupen bij de japonnen te zien; veel accent op de uitstaande pettycoat en op de halslijn: bootvormig, geschulpt of hoog. Bij tailleurs en deux-pièees variaties op het rechte, tunique-ach- tige jasje, op rechte en wijde rokken gedragen, met een hele, een halve of zonder ceintuur. Een overvloed van rokken met vo lants, speciaal in katoen; ook wyde geplisseerde rokken, waarbij lange, aansluitende blouses of truitjes gedra gen worden, en royaal gedrapeerde sjerpen om de heup. Ook hier een triomf van de korte avondjapon, welke sterk aan die uit de twintiger jaren doet denken, met het verschil, dat de taille nu iets meer ge accentueerd is en de rok wat langer. B\j vrijwel ieder model waren de schouders bedekt. Wassen met geluidsgolven Dezer dagen is in Londen een revo- lutionnair type wasmachine gedemon streerd. De nieuwe wasmachine werkt volgens het principe van geluidsgol ven die het water door hel weefsel van de wasgoederen spoelen en dit binnen de twintig minuten grondig reinigen. De machine kost ongeveer een derde van de prijs van een norma le wasmachine. T.W. yó H.W. 108 Ondanks vele afwijzende commentaren in het vorige seizoen.... De mode-race van het voorjaar 1955 is voorbjj. langzaam maar zeker keert de rust terug in de mode-salons, waar de grote ontwerpers in de ach ter ons liggende weken hun cllëntèle hébben -verrast en verrukt, maar soms ook verbaasd en verontrust met nieuwe creaties Thans is het zover, dat de foto's van de nieuwe buitenlandse mode en haar details gepubliceerd mogen worden. Elders in dit nummer brengen wy onze lezeressen een pagina foto's, welke een duidelijk beeld geven van de details der zomermode-'55. Details welke ook in de Nederlandse mode van het komende seizoen zullen zjjn terug te vinden Het voornaamste aspect van deze nieuwe mode wordt wel gevormd door de voortzetting van de H-lyn, welke vorig seizoen door Dior gelanceerd werd en toentertijd zoveel onvrïendelyk en afwijzend commentaar uitlokte. Toch hebben bijna alle ontwerpers en confectionnairs zich nu door deze lyn laten beïnvloeden, en de hogere busteljjn, het lange bovenlyf en de iets geaccentueerde heupen leren aanvaarden. De algemene, uit Parijs overgehou den indruk, is die van een vrij streng silhouet, d.w.z. zonder Veel versieringen, met duidelijke con touren. In overeenstemming daarmee is het grote aantal vrij stijve stoffen, verwerkt in wijduitstaande rokken, De vele tailleurs met rechte jasjes tot op de heupen of daarover, gedragen op nauwe kokerrokken, de rechte mantels en de tuniques geven een veel rechter silhouet. Ook zijn er nog de mantelpakken met een duidelyk ronde heuplijn, al hebben deze ook het langere bovenlijf en nauwelijks ingeknepen taille. In deze drie categorieën zijn dan de mo dellen wel in te delen. Zeer veel voorkomend in alle col lecties is het complet, bestaande uit min of meer gedécolleteerde japon met bijbehorend jasje, dat het geheel tot een mantelpak maakt. Hierop slui ten aan de „valse" tailleurs en deux- pièces (japonnen of mantels met schootjes of variaties daarvan, waar door de indruk van een mantelpak ge wekt wordt). Mouwen ontbreken'dikwijls geheel of zijn zeer klein en strak, nooit ge rimpeld of geplooid. Mouwloze rechte jasjes over een mantelpak, mouwloze 'japonnen, mantels, tuniques (de laat ste tot even over de knie). Veel halve ceintuurs in de rug. soms ook van vo ren op alle mogelijke hoogten. Dit laatste geldt ook voor de hele cein tuurs, die overal kunnen zitten, van onder de buste tot laag op de heupen. Halsuitsnijdingen zijn dikwijls vier kant en vrij hoog, en accentueren door hun rechte lijn nog de rechtheid van japon of mantel, de nek "is dan ook onbedekt. Grote cape-kragen komen voor, doch bij de rechte lijn ontbreken dikwijls de kragen geheel. Wat de kleuren betreft: er is veel blauw in alle schakeringen en veel geel. Op de derde plaats staat wit. Verder is er wat rood en grijs, én zwart voor geklede modellen. Bij de stoffen Avaren vooral de inprimé's op vallend? In Londen Ook in Londense collecties was een algemene lijn te bespeuren: bovenlijf lang, buste hoog, ge markeerde taille zonder insnoering en zonder ceintuur, aansluitende heuplijn. Een vrouwelijke, kleurige en zeer elegante lijn, goed draagbaar. Ook hier een groot aantal japonnen met jasjes gecombineerd. De zakken zijn laag geplaatst op mantels en mantelpakken, de schouders iets aflo pend en smaller. Veel ingezette mou wen met manchetten; bij de stoffen diverse prachtige tweeds. De jasjes der tailleurs zijn zowel lang als kort, staan soms af van de heupen; de lange worden met nauwe, de korte met wijde rokken gedragen. De mantels hebben dikwijls ruimte achter en over het geheel genomen een van onderen iets"toelopende lijn. De voeringen zijn sterk contrasterend van kleur. De lengte voor overdag is iets bo ven het midden van de kuit, avondja ponnen laten de enkel vrij, met enige extra langere er tussendoor. Pastel tinten domineren in deze collecties; ook is er veel wit, geel en blauw. In de Italiaanse shows viel vooral de sportkleding op, waarby ook weer een sterke in vloed van de H-lijn merkbaar was. Vrolijk als altyd, met prachtige kleurencombinaties, levendige ef fecten vooral door onverwachte In de loop van de eerstvolgende zes weken zullen verscheidene Zeeuwse modezaken weer hun voorjaarscollec ties tonen. In Middelburg geeft de combinatie „Modeshow Middelburg" acte de pré- sence in de Concert- en Gehoorzaal. Op 21 Maart ('s avonds) en 22 Maart ('s middags) wordt hier een exposi tie van kleding, schoenen en acces soires gehouden. Een soortgelijke show wordt op 23 Maart (des middags en des avonds) door een aantal Vlissingse zakenlie den in het Strandhotel gehouden. De Goesse dames kunnen, eveneens op 23 Maart en ook 's middags en 's avonds, een show gaan zien in „De Korenbeurs", georganiseerd door een der Goesse stoffen-magazijnen. Tenslotte is er in het Vlissingse hotel „Britannia" dat dan zojuist geopend zal zijn op 4 en '5 April (de 4de alleen 's avonds, de 5de 's middags en 's avonds) 'n mode-ex positie, waar twee Vlissingse zaken confectie en hoedjes zullen tonen. Dit costuum van „lichtgewicht" wollen tweed in geel-en-zwart, af komstig uit het Nederlandse modehuis Max Haar, is u heeft het ongetwy- Advertentie) hindert U elk moment van de dag en vergalt daardoor Uw leven. Af doend en zeer snel helpt het huidgeneesmiddel feld al geraden! een interpretatie van Dior's H-lijn. Het is een van de vele Nederlandse creaties, welke ge toond werden op oen serie shows, door het Internationaal Wol Secretariaat in de afgelopen dagen achtereenvol gens te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gehouden. HeLInternationaal Wol Secretariaat wilde met deze shows de Nederlandse vrouw eens tonen, dat wol ook een uitstekend zomermateriaal kan zijn. Men had hiertoe de medewerking in geroepen van enkele van Nederlands beste confectionnairs. Het resultaat van deze samenwerking was een voor treffelijke .collectie, welke veel suc ces oogstte. Bijzonder aardig waren de combi naties van gestreepte flanellen panta lons met truitjes en helkleurige wol len toppers. Een sportieve zomer- dracht bij uitnemendheid in ons land, dat weinig zon en warmte kent! Voorts waren er jersey mantels, cos- tuums, rokken en japonnen, alle ge tuigend van goed vakmanschap, al was uit dit prachtige, materiaal niet altycl alles gehaald wat erin zit. Naast prachtige camel-mantels zag men ge tailleerde redingotes met charmante,- jeugdig-aandoende details. Opvallend was een pakje met een soort cape jasje in wollen kamgaren, gevoerd met 'n gestreepte wol-met-zijden stof en gecombineerd met een blouse in dezelfde streep, en ook enkel fraaie wollen regenmantels met bijbehorende hoedjes genoten grote belangstelling. De regenkleding vormt nu eenmaal (helaas) een onontbeerlijk onderdeel van de garderobe der Nederlandse vrouw! Lente-modesliows in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6