I Komt er in Slot Moermond te Renesse een kindersanatorium? Elke land een brillant Z.L.M.-LANDBOUWDAGSCHOOL IN MIDDELBURG WORDT UITGEBREID imn hmw Almanak OVERDRACHT BIJ „SCHELDE" VAN „ZEELAND" AAN K.M. Agenda P K U V I N V 1 A M E JU U W Ju O U u li A N T PLANNEN ONTVANGEN STEUN Binnenkort beslissing van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Naar wij vernemen zal binnenkort een definitieve bestemming aan bet slot „Moermond" bij Renesse worden gegeven. De bemoeiingen van dc stichting „Moermond in wording" schijnen niet tevergeefs te zijn geweest; de tegenwoordige situatie rechtvaardigt de hoop, dat de pogingen, dit voor geheel Zeeland unieke bezit, op waardige wijze voor het nageslacht to be waren. Gedacht wordt namelijk aan de vestiging In de nevengebouwen van een kindersanatorium voor buitenlandse kinderen. Sinds kort zijn bulldozers bezig de prachtige en vaak eeuwenoude bomen maar onherstelbaar duor het zoute water aangetast te rooien. Onge veer zes hectare bos verdwijnt door deze noodzakelijke, op zichzelf treurige, arbeid. Over de nieuwe beplanting, hoewel op korte termijn een besluit genomen moet worden, is nog niets bekend. Wat zal de toekomst van het slot Moermond zijn? Reeds op 15 April 1954 besprak de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, in een besloten vergadering te Zierikzee, de mogelijk heid dit kasteel voor Zeeland te be houden, niet het minst door de be langrijke rol, welke het in de gewés- telijke geschiedenis gespeeld had. Unaniem deelde de gehele commissie, gevormd uit afgevaardigden van „Stad en Land", „Nieuw Schouwen-Duive- land" en het „Zeeuwse Landschap", deze zienswijze. De geschatte prijs van f 300.000, gecalculeerd door ir H. de Lussanet de la Sablonnière, van rijks wege belast met het toezicht op de monumenten en ir J. F. A. Molenaar, houtvester bij het staatsbosbeheer, oordeelde de commissie vrij hoog. DE PLANNEN. De vraag rees, wanneer tot aankoop zou worden overgegaan en welke be stemming aan het geheel gegeven zou worden. Algemeen was men van oor deel dat Zeeland een rustig conferen tie-oord mist. Moermond zou op deze wijze een centrum kunnen worden, waar vele plannen, die na de ramp op Schouwen-Duiveland spelen, zou den worden uitgedacht en besproken. Een ander plan, zij het met vrijwel hetzelfde doel, was het inrichten van de benedenvertrekken als restaurant en de bovenverdieping te bestemmen tot „Calamiteiten-museum", waar de rampen, die na de 15e eeuw het eiland troffen, in beeld werden gebracht, ter wijl bijzondere aandacht 'aan het z.g. dijkrecht geschonken zou worden, een privilege daterend uit de tijd van graaf Willem I, die op de Hollandse hoogheemraadschappen een grote in vloed uitoefende. Bij een dergelijke bestemming zou ruimte overblijven voor schilderijen tentoonstellingen. Optimisten dachten zelfs aan een hertenkamp, als een at tractie voor de jeugd.... De Zeeuwse Landbouw Maat schappij interesseerde zich even eens voor dit plan, maar in een tegen het jaareinde te Goes ge houden vergadering, vervloog alle hoop en moest op al deze plannen- dossiers „niet uitvoerbaar" wor den geplaatst. BUITENLANDSE KINDEREN. Onverwacht kwam er echter hulp. Van het ministerie van onderwijs, kunsten "en wetenschappen kwam be richt, dat de minister niet alleen met deze plannen instemde, maar daad- werkelijke hulp toezegde. Uit enkele gesprekken van recente datum, met het doel thans definitieve besluiten te nemen, ïs het voornemen van het be trokken departement gebleken, de ne vengebouwen van het kasteel in te richten als verblijfplaats van zieke, buitenlandse kinderen. Deze bestem ming, met enthousiasme ontvangen, moet deels gezien worden als dank betuiging voor wat het buitenland na de ramp in het belang van Schouwen- Duiveland deed scholen, zieken huis, woningen anderzijds voor de toekomst als een bescheiden bron van inkomsten. Onder alle omstandigheden wordt getracht het enige, middeleeuwse kasteel dat Zeeland bezit, een bestem ming te geven, overeenkomend met de aard van het gebouw. Moermond, eertijds een machtscentrum op het eiland, zal dan een cultureel en so ciaal middelpunt worden. Het is te hopen dat met één en ander de grootst mogelijke spoed betracht wordt! Interess&nte vondst in Retranchement Nu de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Retranchement bijna voltooid is, heeft men ook het nieuwe meubi lair geplaatst, waaronder een fraaie avondmaalstafel. Bij nadere beschou wing van het aanwezige materiaal bleek, dat de kerk in het bezit is van één grote en twee kleinere tinnen avondmaalsschalen, waarin aan de on derzijde staat gegraveerd: Raad van Staate, 1765. Wellicht heeft dit colle ge de borden destijds aan de kerk ge schonken, doch daaromtrent is verder niets bekend. HUIDIGE GEBOUW TE KLEIN Met 3 leslokalen en een „handvaardigheidslokaal" Naar wij vernemen, bestaan er plan nen tot uitbreiding van de Z.LJVI.- landbonwdagschool in Middelburg. Als het projec* verwezenlijkt wordt, waartoe alle kans is, zal het bestaan de gebouw aanmerkelijk worden ver groot. Er zullen dan 3 leslokalen wor den bijgebouwd en één z.g. handvaar digheidslokaal. De uitbreiding is drin gend nodig, onder meer in verband met de te verwachten toeneming van het aantal leerüngen. Tevens ïs het huidige gebouw te klein. Regelmatig worden thans besprekingen gehouden over deze plann<en. De definitieve be slissing zal nog enige tijd op zich la ten wachten. De Middelburgse school telt thans in totaal 111 leerüingen in 4 klassen. Installatie burgemeester Lokker van Waarde De nieuwe burgemeester-secretaris van de gemeente Waarde, de heer A. Lokker uit Vlissing/en, zal op 1 Maart door de inwoners van Waarde op feestelijke wijze wielkom worden ge heten. 's Middags om half drie zullen de muziekvereniging „Vooruit Waar de", de schoolkinderen en de leden van de sportverenigingen de burge meester aan de grens van de gemeen te afhalen, waarna de stoet zich naar café Kloet zal begeven. Hier zal de eerste wethouder, de heer Mar. van Fraassen de heer A. Lokker in zijn ambt installeren. Voor de inwoners staat er nog een eenvoudige feestvie ring op het programma, 's Avonds zal de muziekvereniging in café Kloet een gevarieerd concert ten gehore brengen, waarna nog enkele uren in gezellig samenzijn worden doorge bracht. Voorts zal de kinderen op school een tractatie worden aange boden. VAN TOT BADEN POWELL-DAG. Ook de Nederlandse padvinderij heeft op 22 Februari weer allenvege Baden Powell-dag gevierd en de Zeeuwse groepen zijn daarin niet ach tergebleven. De afdeling Bruinisse van liet Nederlands Padvindsters Gil de bijvoorbeeld greep de gelegenheid aan om een aantal kabouters te doen overgaan naar oudere groepen. Naast de gebruikelijke ceremoniën was er nog tijd voor volkdansen, een toneel opvoering en een hersengymnastiek, wedstrijd. Vele ouders woonden deze feestelijke viering bij. LOTERIJ. Het Zeeuws Comité tot Hulp aan Verplaatste Personen heeft nog en- SCHOtEL De jongeman, die van zijn baas opdracht kreec om een rijstschotel „Donk er om, niet duurder, dan vijf 'gulden" te kopen, kweet zich voortvarend van zyn taak. Per rij wiel spoedde hij zich naar een Vlis- sings „eethuisje" en verordonneerde in dit établissement een rijstschotel, die nog dezelfde avond aan het adres van zijn opdrachtgever bezorgd zou worden. .De schotel wordt bezorgd, baas sprak de knaap dan ook opgewekt, hetgeen de baas verstrooid voor kennisgeving aannam. Wel, de schotel kwam inderdaad diezelfde avond. Een geurige, kruidig toebereide rijstschotel Tot niet geringe ontsteltenis van de baas, die vol afschuw uitriep: „Maar ik lust hélemaal geen rystta- tlHii had een gewone, aarden scho tel bedocH. Een decoratief voorwerp om aan ue wand te hangen. Zónder rijst kele duizenden loten over van zijn verloting ten bate van de vluchtelin genhulp. De trekking is thans defi nitief vastgesteld op 31 Maart a.s., zodat een ieder nog in de gelegen heid is zich van een kans op een mooie prijs te verzekeren. WEGOMLEGGING. Weggebruikers in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, die gebruik willen ma ken van de verbinding Terneuzen Perkpolder, zulten een omweg moe ten maken over AxelHulst. Wegens werkzaamheden aan genoemde weg tussen St. Annapolder en Zaamslag is het verkeer namelijk omgelegd. VERLICHTING. Tot groot genoegen van de bewo ners is de nieuwe wjjk van Sluiskil, de Bosjesweg, thans van een uitge breide straatverlichting voorzien. De bewoners van de Middenstraat en de Spoorstraat worden hierdoor een wei nig gehandicapt, want hun straten lagen in verband met de werkzaam heden in de Bosjesweg enkele weken in het duister. DORPSHUIS? De Schoondijltse gemeenschap zou ten zeerste gediend zijn met een dorpshuis en met gezamelijke inspan ning van krachten zal men thans trachten aan dit gemis een einde te maken. De verschillende verenigings- besturen in de gemeente ontvingen een uitnodiging om een vergadering bij te wonen, waar dit onderwerp zal worden besproken- Er is echter slechts één leslokaal en lokaal, waar de leerlingen tussen de middag verblijven en waar tevens de vergaderingen van de commissie van toezicht worden gehouden. Elk jaar moet een selectie worden toege past omdat het aantal adspirant-leer- lingen te groot is. Zodoende worden velen afgewezen. De uitbreiding, waartoe men wil overgaan, zal er toe leiden, dat in het vervolg het aanbod van leerlingen zal kunnen worden opgevangen. Zij ge schiedt echter mede met liet oog op de vernieuwing van het landbouw onderwijs. Wanneer men over 3 lokalen meer beschikt, kan een parallel-klasse wor den gevormd. Er dient dan ook een leerkracht bij te komen. Thans is, naast het hoofd, één leerkracht aan de school verbonden. Het ligt in de bedoeling, dat twee van dit drietal lokalen, zodanig worden ingericht, dat zij ais vergaderzaal dienst kunnen doen. Het geprojecteerde „handvaardig- heidslokaal" betekent iets nieuws bij dit onderwijs, dat nog slechts hier en daar in den lande bestaat. Men kan deze ruimte zien als een soort „werk plaats". O.a. zullen de leerlingen hier kunnen timmeren, metselen, beton- stortcn, terwijl ook reparaties en on derhoud op het programma staan. De lessen, die hier gegeven zullen wor den, zijn dus geheel op de practïjk ingesteld. Advertentie. J DINSDAG A.S. IN VLISSINGEN en CdL Zeemacht aanwezig. Naar wjj vernemen zal Dinsdag 1 Maart a.s. de bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen gebouwde onderzeebootjager „Zeeland" aan de Koninklijke Marine worden overge- gedragen. Deze plechtigheid, die zal worden opgeluisterd met stafmuziek door de Marinierskapel, zal worden bijgewoond door o.a. de Comandant Zeemacht, vice-admiraal F. T. Burg hard, de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de Vlag-offïcier Materieel der Kon. Marine, commandeur H. H. L. Pröpper, de directeur van liet Ned. Loodswezen te Vlissingen, kapitein ter zee F. J. E. Krips, de burgemees- - De secretaris-penningmeester van de kring Oost Zuid-Beveland van de Z.L.M. ,de heer M. A. Kostense, nam gisteren afscheid wegens vertrek naar de Noord-Oost Polder. De kring voorzitter, de heer P. Scheele-de Put ter, bood namens de kring een ets aan (Foto P.Z.G.). Commissaris der Koningin naar Noordgouwe Opening gemeentehuis De Commissaris van do Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, zal Vrijdag, 4 Maart a.s., het gemeentehuis, de kleuterschool en het Groene Kruisgebonw, annex badhuis,, e Noordgouwe officieel openen. Vermiste watersnood- slachtoffers In de Staatscourant is opgenomen een lijst van vermisten, ten aanzien van wie door de minister van justitie aangifte van overlijden is gedaan. Het betreft hier personen, die na de wa tersnood van 1 Februari 1953 als ver mist zijn opgegeven, allen in de ge meente Nieuwerkerk, Secretaris Centrale Dienst West Zeeuwsch-Vlaanderen In de vacature van secretaris van het dagelijks bestuur der Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in West Zeeuwsch-Vlaanderen, ontstaan door het vertrek van burgemeester D. M. Vermet van Zuidzande, is benoemd de heer J. A. Leenhouts, burgemeester van Cadzand en Retranchement. ter van Vlissingen, mr B. Kolff en de Commandant Maritieme Middelen Vlissingen, kapitein ter zee N. W. Sluijter. Namens het provinciaal bestuur zal de Commissaris der Koningin als ge schenk een scheepsbel aanbieden. Het schip zal des morgens om kwart over tien in het hoofdkantoor van „De Schelde" schriftelijk door de di rectie worden overgedragen aan de Minister van Marine, vertegenwooi'- digd door de Vlagofficier Materieel, commandeur Pröpper. Te ongeveer 11 uur zal men zich aan boord begeven van de „Zeeland", die ligplaats zal kiezen aan de Hout kade, tegenover het stadhuis. Na het coando „Alle hens voor de boeg", zal het ceremonieel van de overdracht volgen, waarbij als eerste het woord zal voeren de heer J. W. Hupkes, di recteur van „De Schelde". Comman deur Pröpper zal het schip overne men, waarna vlaghijsing volgt. Nadat tamboers en pijpers de vaandelmars ten gehore gebracht zullen hebben, zal de stafmuziek het Wilhelmus spe len. De Commandant Zeemacht zal vervolgens de bemanning toespreken, waarna de Commissaris der Konin- ;in namens het provinciaal bestuur Ie sheepsbel zal aanbieden', die een plaats krijgt bij de valreep. Aan liet dekhuis zal een koperen gedenkplaat worden bevestigd, waarin de namen staan gegrift van Zeeuwse vlag-officieren uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Deze ge denkplaat wordt geschonken door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Omstreeks één uur zal het gezelschap de „Zeeland" verlaten om zich naar het Strandhotel te begeven, waar een lunch zal worden gebruikt. De onderzeebootjager „Zeeland", die dus van 1 Maart af officieel be hoort tot „Hare Majesteits schepen van Oorlog", komt onder commando van de kapitein-luitenant ter zee A. J. Marcus; eerste officier is de luite nant ter zee le klasse R. J. de Weerd. Busdienst Zeeland— West-Duitsland Slot van pag 1 van verschillende zijden met nadruk op gewezen, dat ook het bedrijfsle ven iets zou moeten doen. Op de be groting van het blad was toen de vrij hoge post van 5000 geplaatst. Er kan nu worden medegedeeld, dat dit bedrag verre overschreden is. zodat het bedrijfsleven inderdaad blijkt te begrijpen, dat ook zijn belangen hier mede zijn gemoeid. Op de algemene ledenvergadering van de provinciale vereniging, die op 19 Maart a.s. zal worden gehouden, zal het eind-resul taat worden medegedeeld. JUBILEUM. Deze vergadering is ook uit anderen hoofde belangrijk: het twintigjarig bestaan van de vereniging zal wor den herdacht. De Provinciale Zeeuw se V.V.V. was een van de eerste ge westelijke verénigingen in den lande en zij kwam tot stand dank zij o.m. het initiatief van de voorzitter, mr. J. Moolenburgh en van de secretaris de heer G. Houtekamer. Beide heren beldeden thans twintig jaar deze functies en steeds hebben zij onver moeid op de bres gestaan voor Zee land als toeristenland. Hun werk ver dient dan ook de dank en de waarde ring van de gehele provincie. Het ligt in de bedoeling van de plaatselijke verenigingen om ter gelegenheid van het jubileum meubilair aan te bieden voor het kantoor van de directeur van de Provinciale V.V.V. KUNST „Het Hemelbed" Middelburg, Schouwburg; Lily Bouwmeester en Frits van Dongen. ROND EEN VERRUKKELIJK an tiek en sfeervol hemelbed schreef Jan de Hartog de levensgeschiedenis van een echtpaar; een geschiedenis, die onder de titel „Het Hemelbed" als film en blijspel in Amerika en thans ook in ons land met enthousiasme is ontvangen. In zes taferelen schilderde Jan de Hartog het lief en leed van gans een huwelijksleven, tegende even origi nele als intieme achtergrond van een reusachtig hemelbed. Een huwelijks leven, zoals dat beleefd wordt door een enigszins ijdele „hij" een schrijver en een met beide benen in de wer kelijkheid staande „zij". Vanaf het wel zeer prille begin, tot aan het mil de einde, over een periode, lopend van 1885 tot vér na 1910. Waarin men man en vrouw ziet „opgroeien", van jeugdige beginnelingen tot ervaren huwelijkspartners, die weten wat ze aan elkaar hebben en die in een lang en niet altijd even gemakkelijk leven geleerd hebben elkaar te waarderen. Niet altijd slaagde Jan de Hartog er in dit kostelijk gegeven voldoende verfijnd uit te werken. Van tijd tot tijd constateert men met enige droe fenis, dat de auteur zich liet verlei den tot tè grote concessies aan kluch tige effecten. Gelukkig echter over heersen deze effecten niet en valt er voor het overige bijzonder veel on rechte vreugde te beleven aan dit blij spel, dat over het 'algemeen tintelt van gezonde, frisse humor en dat daarnaast menig fijn-geestig trekje telt. En bovenal is het zeer menselijk! Het behoeft geen betoog, dat dit blijspel aan de beide opvoerenden zware eisen stelt. Zes taferelen lang zijn slechts twee mensen aan het woord, de „hij" en de „zij". In Neder land en derhalve ook in de gister avond te Middelburg in de Schouw burg gegeven voorstelling, zijn dit Lily Bouwmeester en Frits van Don gen. Over beider prestaties kan men kort zijn: zowel actrice als acteur ga ven voortreffelijk spel te zien. Zelfs in de zwakke, teveel uitgesponnen slotscène wisten zij hoewel dit Li ly Bouwmeester kennelijk zwaar viel het tevoren bereikte niveau te handhaven. Rest nog op te merken, dat Jan Retèl de regie voerde en dat cos- tuums en decors beslist een eervolle vermelding verdienen. Vanavand gaat „Het Hemelbed" in Goes. v. B. Examens Geslaagd voor het examen scheeps- werktuigkundige, diploma C II, de heren S. Haitsema en J. Passenier (met lof), beiden leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. VANDAAG: Middelburg Electro: „Dokter worden is niet moeilijk", (alle leeftijden), 19 en 21.15 uur; Concert- en Gehoor zaal: Z.V.U. concert Rotterdams Ka mer-orkest, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Het zwarte schild", (14 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Verdacht van spionnage", (14 jaar), 20 uur. Goes Grand: „Koning der melodieën", (alle leeftijden), 20 uur; Schuttershof: toneeluitvoering „Het Hemelbed", 20 uur; De Prins van Oranje: A.V.R.O.- feestavond, 20 uur; Zaal Krijger: ge meente-avond Ned. Herv. kerk, 20 uur; Slot Ostende: feestavond Togo, 20 uur; De Korenbeurs: receptie 50- jr.rig bestaan Rotary International, 4.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2