PDOVIUriAl F 7FFUWRF COUDAMT Z.O.A.V.O. krijgt permanent militair hoofdkwartier Waarschijnlijk deze zomer busdienst Zeeland-W.Duitsland Vandaag. DE KOMENDE ZOMERMODE... NOG DEZE WEEK BESLISSING OVER PARIJSE VERDRAGEN vlogen en neer elf inzittenden Directie: F. ven rl« Velde en F. B. RV B B WK Bil BB B BB M E B B W V U IB B B B RH IB fl B H Ing. mededelingen driemaal tarief. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. B W B fl 1 BB BB' BBbBM JBH BI H V V BB BB BB BB BB lil BB 1 B Kleine advertenties (ma*.regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. van i_g regels 1,—. Iedere regel Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. 20 cent .Brieven of adres abonnementsprijs c^i p.r WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN =e». m«t. Giro Np. 3W300 P.Z.C. MI^S. Bur. Vllsslngen, Walstr. 5660, telel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 804); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26 BELANGRIJKE BESLUITEN TE BANGKOK Mobiele groep maakt plannen tegen gewapende agressie De ministers van buitenlandse zaken der Z.O.A.V.O.-landen Pakistan, Groot-Brittannië, Amerika, Nieuw-Zeeland, Australië, Thailand, de Philip- pynen en Frankryk zijn tot de volgende besluiten gekomen: Er zal een permanent hoofdkwartier in Bangkok opgericht worden en alle Z.O.A.V.O.-mogendheden zullen een ambassadeur bij dit orgaan ac crediteren. Op het hoofdkwartier zullen drie organen werkzaam zijn. Een militaire groep zal de plannen voorbereiden tegen mogelijke gewapende agressie. Een groep zal het werk coördineren tegen infiltratie door communistische agenten. Een orgaan voor het verlenen van economische hulp zal helpen in de strijd tegen honger, teneinde te berwerkstelligen, dat het volk zich niet in wanhoop tot het communisme wendt. Ieder land zal een vertegenwoordi- fer naar ieder van deze organen zen en. Deze vertegenwoordigers zullen tevens deel uitmaken van de afvaar diging van hun land (bij het hoofd kwartier als zodanig). Ieder land zal z$jn eigen secretariaat hebben doch er zal ook een internationaal secre tariaat komen, aldus verneemt Reu ter in conferentiekringen. Volledige overeenstemming is be reikt omtrent het werk van de mili taire groep. De groep zal ieder Z.O. A-V.O.-land bezoeken om plannen te maken voor de plaatselijke defensie, terwijl tevens de defensie van het ge hele gebied bestudeerd zal worden. De groep zal een mobiel karakter dragen op voorstel van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles. Onmiddellijk begonnen de militaire experts met een uiterst geheime be spreking over de verdediging tegen mogelijke gewapende agressie. Reuter tekent hierbij aan, dat de conferentie van deze experts de grootste militaire conferentie in dit gebied is sinds de oorlog. De minis ters hebben aan de militairen alge mene richtlijnen gegeven. Bij him' „mobiele taak" behoort niet het ge bied van Laos, teneinde de overeen komsten van Genève betreffende In- do-China niet in de war te sturen. Laos immers grenst aan communis tisch China en (communistisch) Noord-Vietnam. De bespreking over de economische hulp kreeg een bijzonderkarakter door de onverwachte aankomst van Harold Stassen, administrateur voor buitenlandse hulpverlening, die een uiteenzetting gar van de Amerikaan se politiek ten aanzien van het Zuid- Oost-Aziatische gebied. Over de kwestie der hulpverlening kwam men Donderdag niet gei*eed. Donderdagavond hebben minister Dulles en zijn Britse ambtgenoot, Oefenterrein Er is enige ongerustheid ontstaan onder de mensen van de natuur bescherming en de recreatie. Het ministerie van oorlog wil terreinen op de Wadden-eilanden bestemmen voor militaire oefeningen en daarover zijn de natuurvrienden onthutst. Zij weten, dat Nederland nog maar weinig ongerept natuurschoon heeft en zij weten ook, dat dit natuurschoon ernstig zal lijden als er tanks, enz. in beweging komen. Het is dan ook volkomen begrijpe lijk, dat de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten heeft gepro testeerd tegen de plannen van het mi nisterie van oorlog. In het parlement werd de kwestie .reeds aan de orde gesteld. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft toegezegd, dat hij overleg zal plegen met zijn -collega van oorlog. Tot zover is alles duidelijk en re delijk. Niemand ziet graag een deel van het Nederlandse natuurschoon verloren gaan. Maar met protesten en bezwaren alleen, zal men er toch niet ko men. Het Nederlandse leger moet toch er gens oefenen en wanneer dat niet op de Wadden-eilanden kan gebeuren, dan zal men andere plaatsen moeten aanwijzen. Het is een publiek geheim, dat naar andere plekken naarstig is gezocht, maar dat men die in het kleine en overbevolkte Nederland niet kan vin den. Voor grotere manoeuvres is ons le ger bovendien reeds geheel op het buitenland aangewezen, omdat men daarvoor in Nederland evenmin te recht kan. Wat wil men dan? Het leger, waar in zulke enorme bedragen geïnves teerd worden zonder oefenterreinen in Nederland laten? Dat is volstrekt onmogelijk en hoe hard het ook voor de natuurvrienden en de recreatiezoekenden zal zijn...', er zal een offer gebracht moeten wor den. Men kan nu reeds voorspellen wat de minister van oorlog zal ant woorden. Hij zal beloven, dat hij aan de bezwaren zoveel mogelijk tegemoet zal komen, dat het natuur schoon zoveel mogelijk ongerept zal worden gelaten, dat hij naar alle goe de raad zal luisterenmaar dat hij zijn leger niet zonder oefenterreinen kan laten. Dat is jammer voor de natuurvrien den en het is diep te betreuren voor het natuurschoon zelve, maar men staat hier voor een Salomo's oordeel, dat onontkoombaar is. Eden, een bespreking gehad over de kwestie-Formosa. In kringen van de Z.O.A.V.O.-con- ferentie wordt verklaard, dat minis ter Dulles steeds de stelling heeft ge handhaafd, dat de defensie van het gebied van Zuid-Oost-Azië verweven is met die van Zuid-Korea, Japan en Formosa. Minister Dulles heeft tegenover correspondenten en ook in zijn toe spraken steeds duidelyk te verstaan gegeven, dat de mogelijkheid van Amerika om tezamen met Zuid-Ko rea en de Chinese nationalisten „op drie fronten" aan een conflict het hoofd te bieden, het belangrijkste af schrikwekkende middel tegen com munistische agressie vormt, In Britse kringen heeft men te ver staan gegeven, dat minister Eden dit standpunt niet inneemt. Naar verluidt wil Engeland zijn verplichtingen in de Z.O.A.V.O. nako men zonder echter bereid te zijn ver wikkeld te geraken in een conflict in de straat van Formosa. Geen verhoging van de detailprijs voor thee. De afloop van de gisteren te Am sterdam gehouden theeveiling heeft, naar wy uit vakkringen vernemen, voorkomen, dat de voorgenomen prijsverhoging van de detailprijzen doorgang moet vinden. Het Slot Moermond te Renesse wordt sinds de ramp niet meer bewoond. Het ziet er naar uit, dat binnenkort een beslissing wordt genomen over de toekomst van dit unieke kasteel. Het is niet onmogelijkdat o.a. in de bijgebouwen een kinderherstellings oord voor buitenlandse kinderen wordt gevestigd. (Foto P.Z.C. (Voor verslag zie pag. 2) ..is het 20 jaar geleden, dat radio-telegrafiscne verbin ding tussen Nederland en Ja- m pan (Tokio) werd geopend. ..is het 125 jaar geleden, dat in het Grand Thé&tre te Parijs Victor Hugo's „Hernani" voor §f §1 de eerste maal werd opgevoerd, bij welke gelegenheid in de zaal M een uitgebreid handgemeen ontstond tussen classici en ro- H mantici. m iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI Brabantse Baronie-boeren protesteren Geen maatregelen tegen wateroverlast „Als het zo door gaat, dan krijgt Nederland een nieuwe Zuiderzee, na melijk in de baronie van Breda. De Waterschappen moeten nauw samen werken. We mogen niet langer Gods water en Belgisch water over onze akkers laten lopen. De Belgen hebben niet gepraat, maar de schop gebruikt, en nu komen ze in ons land in hun water rissen". Ziedaar een proeve van uitlatingen tijdens een propvolle vergadering der ingelanden van de waterschappen van het stroomgebied van de Mark in het Bredase Concordia. De ernst der feiten mocht dan met een gulle Brabantse kwinkslag onder broken worden, van één zwaarwich tige zaak waren alle aanwezigen overtuigd: na ruim een eeuw van plannen maken in het Koninkrijk der Nederlanden inzake het verdrijven van de waterwolf uit de Baronie van Breda moet nu op korte termijn raad geschaft worden. Men kan niet wach ten op een eventueel Moerdijkkanaal. Het lid der Tweede Kamer, ir. C. J. van Meel zeide, dat de Bovenmark water van 45.000 ha Belgisch en Ne derlands gebied moet verwerken en dat op de Aa 15.000 Belgische hecta ren en 14.000 Nederlandse hectaren afwateren. Voorbij Breda zijn Mark en Dintel opnieuw afwateringsstro men voor ca 35.000 hectaren, zodat het Dintelsas water van plm 110.000 hectaren te verwerken krggt. Amerikaans tankvliegtuig verongelukt Een viermotorig tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht i3 Woensdag bij Windsor in de Ameri kaanse staat Missouri In brand ge- festort. Negen van de. wamen om het leven. DEBAT IN DE BONDSDAG Bekrachtiging schijnt verzekerd Beschermd door een sterke politiemacht, is de Westduitse Bondsdag Donderdag begonnen met de behandeling van de Parijse verdragen. De be krachtiging van de verdragen schijnt bij voorbaat verzekerd, nu de gehele regeringscoalitie zich heeft neergelegd bij de wens van dr. Adenauer de beslissende stemming nog deze week te doen houden. De liberalen, die nog aarzelden zolang de Franse kabinetscrisis voortduurde, hebben hun bezwa ren thans ingetrokken. Zij hebben daarentegen hun afwij zing van de Saarovereenkomst tot ernstige ontstemming van dr. Aden auer gehandhaafd. Maar men ver wacht, dat de meerderheid voor dit verdrag hierdoor niet in gevaar wordt gebracht. De socialisten zijn reeds bg de ope- INTERNATIONALE CONTACTEN UITGEBREID Bedrijfsleven enthousiast over Zeeland-V acantieland Naar wy vernemen worden thans pogingen in het werk gesteld om ge durende de zomermaanden een geregelde busdienst tussen West-Duitsland en Zeeland in te stellen ten dienste van Duitse toeristen, die Zeeland wen sen te bezoeken. Er worden hierover thans onderhandelingen gevoerd door de directeur van de provinciale V.V.V., de heer G. W. Oskamp, waarbij wordt uitgegaan van het schema: Zaterdags de toeristen brengen en de Zaterdag daarop halen. De provinciale V.V.V. heeft de laatste tijd grote vorderingen gemaakt met het uitbreiden van de internationale contacten, zodat men voor het bezoek aan Zeeland grote verwachtingen mag koes teren. Met name zal de propaganda in België en Frankrijk de komende maanden intensief zijn. Er zijn door de Provinciale V.V.V. aan België 70.000 vouwblaadjes ver strekt o.a. over Miniatuur-Walche- ren, die zullen meelopen in alle pro paganda, die dit jaar door V.V.V. Knokke wordt verspreid. Men gaat daar van het standpunt uit, dat het tot de aantrekkelijke kanten van de Belgische kuststreek behoort, dat de gasten uitstapjes kunnen maken naar Zeeland. Omgekeerd wil de Provinci ale V.V.V. gaarne gebruik maken van de attracties, die de Belgische kust aan de toeristen in Zeeland biedt en daarom wordt hier in de pro paganda op deze mogelijkheden ge wezen. Er is daardoor een Benelux- samenwerking ontstaan tussen twee V.V.V.-instanties, die tot voorbeeld kan strekken voor menige andere in stelling. Dit contact zal in de naaste toe komst nog geïntensiveerd worden. Zo staat op het programma een bijeenkomst van Belgische en Zeeuwse journalisten in Knokke, waarschijnlijk op 26 Maart. Bel gische persmensen zullen vermoe delijk in Mei de gast zijn in Zee land. Ook met de landelijke V.V.V. in België worden goede relaties onder houden. Via de A.N.V.V.V. is thans een fraaie poster verspreid, voor stellende een strand in Nederland, terwijl dank zij het werk van de ac tieve Zeeuwse directeur, de heer Os kamp, op verschillende wijzen de aan dacht op dit ge-vest wordt gevestigd. Een gunstige bijkomstigheid is, dat de plaatsvervangend directeur van de Belgische V.V.V. van Zeeuwse afkomst is en grote belangstelling voor deze provincie heeft Ook met Frankryk bestaat er samen werking. Zo zal de A.N.V.V.V. eind April met een stand uitkomen op de jaarbeurs in Lille. op welke stand ook Zeeland vertegenwoordigd zal zijn. Onder meer zal hier het nieuwe V.V.V.-blad „Zeeland-Vacantïeland" in een Franse versie uitgereikt wor den. Vóór PASEN. Overigens wordt verwacht, dat dit nieuwe blad pog vóór Pasen zal ver schijnen. Indeling en lay-out zijn reeds grotendeels gereed, evenals de omslag. Er as voor deze omslag een aardig ontwerp vei-vaardigd, waarbij gebx-uik is gemaakt van de titel „Zee- land-Vacantielanc:". Op de ene helft van de pagina is het accent gelegd op de zee en op de andere helft op het land, beide elementen nader verduide lijkt door aardige tekeningen. In het midden is een foto geplaatst, die steeds aangepast wordt aan het sei zoen. Zo is voor het eerste nummer een bloeiende boomgaard gekozen en hel tweede nummer krijgt een spe lend kind op een der Zeeuwse stran den. Verheugend is, dat het bedrijfsle ven in de provincie bijzonder gunstig op de plannen voor dit nieuwe blad heeft gereageerd. Zoals men zich zal herinneren werd er bij de behande ling in de Staten van de subsidie aanvrage van de provinciale V.V.V. .'Vervolg op nag. 2) ning van de debatten in het offensief gegaan. Hun woordvoerder, profes sor Schmidt, stelde een uitstel van het debat voor,-doch de gehele rege ringscoalitie pareerde deze eerste steek der oppositie. De behandeling der verdragen begon daarna met het voorlezen van de rapporten der com- Alle partgen van de Bondsdag zijn het intussen eens geworden over de tekst van een motie, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een permanente commissie die de mogelijkheid zou moeten onderzoeken om tot nieuwe onderhandelingen met Rusland over de kwestie van de Duit se eenheid te komen. Het herstel der nationale eenheid wordt in deze mo tie als het kardinale punt van de toe komstige Duitse politiek aangeduid. BETOGINGEN. Brandweerlieden hebben Donder dag te Bonn communistische beto gers, die protesteerden tegen West- Duitse herbewapening, met behulp van waterstralen verspreid. Door de betoging werd Donderdagmiddag het verkeer in de Westduitse hoofdstad verlamd. De politie nam vijf of zes personen in hechtenis. Volgens de politie zgn de commu nisten uit alle delen van West-Duits land, in het bijzonder uit het Ruhr- gebied en Sleeswijk-Holstein, geko men. Er waren ongeveer 800 gers. beto- Ziekenfondsraad stelt commissie van goede diensten in De ziekenfondsraad heeft een com missie van goede diensten ingesteld, die zal trachten te bewerkstelligen, dat de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de organisaties van de algemene zie kenfondsen alsnog op normale wijze onderhandelingen over een definitieve regeling zullen gaan voeren. Partijen hebben zich bereid ver klaard, van de goede diensten der commissie gebruik te maken. De commissie bestaat uit: mr. J. A. Berger, voorzitter van het college van rgksbemiddelaars, die als voor zitter der commissie zal optreden en voorts mi-, C. E. J. Maitland en de heer J. v. d. Berg, apotheker, leden van de ziekenfondsraad. .in beeld Deze korte avondjapon van m g rose organdie, met een strak aangesloten lijfje en een V- M Ij vormig décolleté, ontworpen M §j door de Parisienne Madeleine j H de Rauch, vertegenwoordigt M M slechts één facet van de ko- M m mende zomermode. M y Vandaag zijn de pagina's §j 10 en 11 geheel voor de §j H vrouw In woord en met na- H me in beeld brengen wij een M y uitgebreid overzicht van de §j 1 mode voor lente en zomer g I 1955- !llllll!lllllllllli!lll!llllllllllllll!lllllllllllllllllll!l!lll]||||||llllllll|[llll!lilllll Overval op grenswissel kantoor te Kerkrade Woensdagavond laat, toen de be ambte van het grenswisselkantoor aan de Pannesheidestraat te Kerkrade het kantoor wilde verlaten en het licht uitdraaide, werd hij door twee onbe kende personen buiten bewustzijn ge slagen. De overvallers maakten zich meester van de sleutels van de brandkast, maar slaagden er niet meer in die te openen, doordat de beambte spoedig bijkwam en om hulp ging roepen en doordat een man, die blikbaar voor nemens was het kantoor binnen te gaan, zijn fiets tegen het raam zette. De overvallers vluchtten daarop per fiets in de richting Duitsland. Zodoen de bleef de inhoud van le brandkast, een bedrag van f 25.000 ongerept. De sleutels werden in het kantoor, dat dertig meter van de grens ligt, terug gevonden. De gemeentepolitie van Kerkrade is nu bezig met een onderzoek op Duits gebied. VERWACHT... AANHOUDEND KOUD. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw, vooral in de Zui delijke helft van het land Matige tot krachtige en langs de Waddenkust harde Oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur ZON EN MAAN. 26 Februari Zon op:7.37 onder: 18.14 Maan oo; 8.32 onder: 23.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1