Z.L.M.-kring Oostelijk Zuid- Beveland huldigde secretaris WALCHEREN Waar zijn onze schepen? Dodelijk verkeersongeval voor de Oostburgse kantonrechter NIEWBOUWPLANNEN LEESZAAL NEMEN VASTE VORMEN AAN VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AFSCHEID M. A. KOSTENSE Ir. M. A. Geuze sprak over Deltaplan en landbouw I)c kring Oostelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. heeft in de Donderdag middag in „De Korenbeurs" te Kruiningcn gehouden algemene voorjaars vergadering afsoheid genomen van de secretaris-penningmeester, de heer M. A. Kostense, die naar de Noord-Oost Polder vertrekt. Zoals de algemeen voorzitter, ir M. A. Geuze, in zijn dankwoord opmerkte, was de heer Kos tense een man, die in korte tijd bijzonder naar voren is gekomen in het organlsatieleven. Bij monde van verschillende sprekers werd hem voov zijn werk hartelijk dank gezegd, waarbij tevens enkelo waardevolle ge schenken werden aangeboden. In zijn openingswoord wees de kring-voorzitter, de heer P. Scheele- de Putter, erop, dat het afgelopen jaar voor de land- en tuinbouw goed is geweest, hoewel door het ongunstige weer de kosten wel sterk zijn geste gen. Nu de kosten een verdere stij ging te zien geven, doch anderzijds de prijzen van de producten dalende zijn, sprak de voorzitter de hoop uit, dat van regeringszijde ook medegewerkt wordt om de boer zijn deel van de algemene welvaart te geven. Voorts bracht hij hulde en dank aan het al gemeen secretariaat van de Z.L.M., voor de wijze waarop men steeds voor de landbouwbelangen op de bres staat. De rekening over 1954 gaf een ba tig saldo van f 4201,03 aan. In ver band met het vertrek van de heer M. A. Kostense werd als zijn opvolger tot secretaris-penningmeester be noemd de heer C. v. d. Werff te Ril- land-Bath. Met instemming van de vergadering werden de heer M, in 't Anker te Schore, die na 19 jaar als bestuurslid aftrad, alsmede de heer \V. J. L. de Groof, die als dierenarts veel in Oost Zuid-Bcveland heeft betekend en nu naar Viissingen is vertrokken, tot ere leden benoemd. De heer De Groof zal hierbij een oorkonde ontvangen. DELTAPLAN EN LANDBOUW. Na afhandeling van de huishoude lijke zaken hield daarop de algemeen voorzitter der Z.L.M., ir M. A. Geuze, zijn inleiding over het onderwerp: „Deltaplan en landbouw", waarvan wij in December j.l. reeds uitvoerig verslag gaven bij zijn optreden voor de kring Noord-Beveland. Ook nu gaf ir Geuze verschillende voorbeelden van wanbeheer over landbouwgronden op diverse plaatsen in de wereld. De Mississippi spoelt b.v. jaarlijks de bouwvoor voor 120.000 ha naar zee. Daartegenover staat, dat de natuur vijftig jaar nodig heeft om een bouwvoor van slechts 1 cm op te bouwen. De boeren hebben ook in Nederland opdracht over hun grond te waken. Daarom moet men zich ern stig beraden op middelen, ter voor koming van een ramp als in Februari 1953. Een ramp, welke heb gevolg was van een aanval van de wind, in com binatie met het zeewater De storm van December j.l. heeft wel voldoen de bewezen, dat de statistiek volgens welk een storm van een dergelijke kracht slechts eenmaal in tien jaar voorkomt, ons in de steek laat. Ver volgens zette ir Geuze de noodzaak van uitvoering van het Deltaplan als mede de hieraan verbonden voordelen uiteen. Als mogelijke oplossing voor bevei liging van de Nieuwe Waterweg zag spreker, dat in een der bochten een kanaal van enkele honderden meters, voorzien van stormstuwen, wordt aan gelegd. Na het gereedkomen van dit kanaal zou dan de Waterweg ter plaatse kunnen worden afgedamd. In verband met de landaanwin ning, merkte ir Geuze op, dat er wordt gedacht aan het plaatsen van pieren in het Haringvliet. De ze pieren zouden moeten dienen als slibvangers. Wanneer zich vol doende slib heeft neergezet, zou den dan met eenvoudige kaden goede landbouwgronden te win nen zijn. DE AARDAPPELMISSRE. Nadat over een en ander enkele vra gen waren gesteld, gaf ir Geuze nog zijn visie op het aardappelvraagstuk- Hij was ook van mening, dat er voor de rassen Bintje en Alpha, waarvoor de boer zijn kostprijs niet meer ont vangt, steun uit het fonds gegeven dient te worden. Mogelijk dat, nu de exportheffing van f 0,75 is vervallen, de uitvoer van een specifiek export ras als Bintje iets zal toenemen. AFSCHEID M. A. KOSTENSE. Tot slot werd afscheid genomen van de heer Kostense. Hoewel men mede verheugd is dat deze thans een nieu we toekomst in de Noord-Oost Polder kan gaan opbouwen, noemde de kring voorzitter, de heer P. Scheele-de Put ter, het vertrek van de heer Kostense toch een verlies voor de kring. Als secretaris-penningmeester toonde hij zich de juiste man op de juiste plaats. Ook na de ramp, welke de heer Kos tense in zijn bedrijf zwaar trof, heeft deze veel voor zijn mede-getroffenen gedaan. Spreker bracht hem hiervoor hartelijk dank en bood namens de kring als aandenken een fraaie ets van de kunstschilder J. Melse over de dichting van het laatste stroomgat in de Kruiningsepolder aan. Hoewel het de heer Kostense, ge boren in deze streek, zwaar viel afscheid te moeten nemen, was hij dankbaar hier te hebben mogen werken. Dank bracht hij voor de medewerking, welke hij in de kring mocht ondervinden. De algemeen voorzitter van de Z. L.M., ir Geuze, wees ook op de bij zondere kwaliteiten welke de heer Kostense bezit. Met de inzet van zijn gehele persoonlijkheid heeft hij zich aan het organïsatiewerk gegeven, waarbij zijn sympathieke manier van optreden hem gestempeld heeft tot een man van karakter. Namens de Z.L.M. overhandigde hij de scheiden de een oude kaart van Zeeland. Voorts spraken nog dr ir C. W. C. van Beekom, voorzitter van het col lege van consulenten, burgemeester A. Schipper van Kruiningen en de heer Joh. Glerum, namens agrarisch Kruiningen en het polderbestuur. Ook zij gewaagden met dankbaarheid, over hetgeen de heer Kostense als voorzitter van de landbouwherstel- commissie voor de getroffenen heeft gedaan. Burgemeester Schipper en de heer Glerum betrokken ook de heer De Groof in deze dankwoorden. Met enkele welgekozen woorden bracht de heer Kostense de verschil lende sprekers dank. Middelburg „Praatavond" Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde Onder voorzitterschap van de heer A. Lokker hield de afdeling Walche ren van «de Koninklijke Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, Woensdagavond in restaurant Wöhler te Middelburg een „praatavond". Tij dens deze bijeenkomst besprak het lid van het hoofdbestuur, de heer E. M. Kreuzer, gepensionneerd hortulanus van het Arboretum der Landbouwho geschool te Wageningen, de takken van houtgewassen, die de leden mee gebracht hadden. Spr. behandelde een groot aantal heesters en bomen, zo wel in- als uitheemse, zowel bijzonde re als gewone. Hij gaf daarbij tal van wenken en suggesties. Tenslotte wer den vele vragen gesteld, zodat een geanimeerde discussie ontstond. Zendingspredikant sprak over werk in Nieuw-Guinea. Ds. D. J. Baars, zendingspredikant van de Classis Walcheren van de Ne derlands Hei-vormde kerk te Sarmi op Nieuvy-Guinea, sprak in de Bo- gardzaal in Middelburg in èen goed bezochte vergadering van de Her vormde Vrouwenvereniging, over zijn werk. Ds. Baars die drie en een half jaar op Nieuw-Guinea gewerkt heeft, zal in April weer naar Nieuw-Guinea terugkeren, na in een op Tweede Paasdag te Middelburg te houden kerkdienst tot dit werk te zijn uitge zonden. Het „werkterrein" van ds Baars is gelegen langs de kust van Nieuw-Guinea en heeft een lengte van niet minder dan 500 km. Van zijn standplaats te Sarmi naar het vlieg veld te Hollandia bedraagt de af stand 300 km. Daar wegen practisch ontbreken, moeten alle afstanden duizenden km.'s door zendeling Baars te voet worden afgelegd. Om Hollandia te be reiken moest dr. Baars 300 km. lopen en zeven rivieren oversteken! Ten behoeve van de opleiding en de ontwikkeling van de bevolking zijn door de Zending scholen en internaten f esticht. Mede hierdoor wordt ge- racht de gemeenten tot zelfstandig heid te brengen, zodat als de zende lingen c.a. hun werk op Nieuw-Gui nea zouden moeten verlaten, de ge meenten in staat moeten worden ge acht dit over te nemen. Zendeling Baars wees voorts op de zegenrijke resultaten welke thans worden bereikt. Op 5 Februari jl. is te Hollandia op feestelijke wijze het honderdjarig bestaan van de Zending op Nieuw-Guinea herdacht, o.m. met een fakkeloptocht waaraan 1500 pa- poea's deelnamen. De interessante rede werd met plaatjes toegelicht. De presidente, mevrouw M. C. Don- Verboon, dankte aan 't slót ds Baars, die van zgn echtgenote vergezeld was, hartelijk voor zijn belangwek kend verslag. Alblreo 23 Ouessant n. Gdynia. Andijk 19 v, Havana te Vera Cruz. Amsteldijk 22 470 m. W.Z W v. Azoren. Cottica 18 Azoren. Delft 22 v. Curacao Larensberg 21 270 m. N.O.t.O v. San Juan. Leopoldslcerk 22 v. Bremen n. Londen. Maetsuycker 17 v. Djakarta te Fremantle. Mutderkerk 22 v. R'dam n. Bremen. Mijdrecht 22 van New York naar Aruba. Ridderkerk 28 v Zanzibar n Tanga. Schiedijk 14 v. Hamburg i. Vancouver. Statue of Liberty 22 615 m. O.Z.O. v Malta. Westland 23 te Santos. Van Waerwijck 22 v. Singapore n. Sema- rang. Zaan 23 Gibraltar n. Malta. Anierskerk 20 v Bremen te Antwerpen. Baud 21 te Ambon. Cistula Korovlna 21 125 mijl ZZW v. Kangaroo eU. Loppersum 22 270 mijl NNO v. Flnisterre. Mariekerk 12 te Mombassa. Meliskerk 21 van Las Palmas. Oranje 24 te Amsterdam. Oranjefontein 23 te Bremen Peperkust 22 v. A'dam te Duala. Perna 23 v. Trinidad n. Curagao- Soestdijk 22 350 mijl OtZ van Malta Willem Ruijs 24 v. Singapore te Tj. Priok verwacht. Zuiderkruis 23 200 :n. ZZW Ouessant n, Southampton. Arendskerk 20 te Yokohama. Alchiba 13 te San Lorenzo. Averdijk 22 600 m. WtN v. Landsend. Banka 23 te Chiltagong Batavier 1 22 Estaca Point. Dongedijk 17 v. R'dam te Londen. Gouwe 22 250 mijl Z.W. v, Las Palmas. Katelfisia 23 v Speria n. Berre. Malea 21 v. Singapore te Hongkong. Marisa 22 v. Bombay te Madras. Polydorus 21 te Penang. Sinabang 19 120 mijl WtN v Zamboanga. Stad Leiden 22 50 mijl Z. v Las Palmas Aagtekerk 22 v. Marseille. Bali 22 te Djibouti. Bontekoe 22 v. Dongola n. Makassar. Johan van Oldcnbarneveldt ps. 23 Ouessant n. A'dam. Macoma 22 760 mijl W.N.W. v St. Helena Lieve Vrouwekerk 19 v. B'dam te Szczecin. Teiresias 22 Colombo. Utrecht 17 v. Damman. Weitevreden 22 v. Suez. Almdijk 24 04.45 u. Vliss H dam naar Antwerpen. Beninkust 24 v. Dakar n. Freetown. Elmina 18 v. Lagos te Accra Heemskerk 19 te Brisbane. Japaria 23 v. Banjuwangl naar Panarukan. Sarangan 18 570 mij) ZZW Gua oatui Schouten 21 Sabang. Tjibodas 20 v Nagoya te Yokohama. Tjimenteng 19 v Manilla n B. Aires. Tegelberg 23 te Rio de Janeiro. Triton 29 te Philadelphia. Geslaagde zangbijeenkomst van „Soli Deo Gloria" De Christelijke zangvereniging „So li Deo Gloria" hield Donderdagavond in de Noorderkerk in Middelburg een zangbijeenkomst. In een kort woord vooraf wekte de voorzitter, de heer J. J. Ornée, op tot steun aan de ver eniging. Ds O. Jager, Geref. predikant uit Vrouwenpolder, opende daarna de bijeenkomst. Het programma bestond uit het op treden van het kinderkoor en van het koor, beide onder leiding van dirigent Jan Kousemaker. Eerstgenoemd koor zong een groot aantal liederen, die speciaal voor kinderen waren geschre ven. Het koor bracht „Die Nacht" van Franz Schubert en de Cantate van Buxtehude. Voorts was er samenzang, terwijl ds Jager een meditatie hield naar aanleiding van Psalm 150. De orgelbegeleiding was in handen van de heer C. J. Barth. Janus Mon- deel, bas, zorgde voor solozang en verder verleenden hun medewerking mevrouw Mennes-Tamminga, viool, de heer M. Groenewold, viool, de heer Jansen, cello, Wim Willeboordse, har- monium-klokspel en Jan Willeboordse, harmonium. De bijeenkomst, die ta melijk goed was bezocht, mocht zeer geslaagd heten. Jaarvergadering van Turn vereniging „Wilhelmina" De Middelburgse Turnvereniging „Wilhelmina" hield Woensdagavond onder voorzitterschap van de heer R. van Roo in restaurant Wöhler haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. C. Sturm, bleek dat de vereniging thans 317 le den telt. Vorig jaar luidde dit cijfer 266. Verder memoreerde zij het ver trek van de leidster, mej. N. Klap, en de komst van nieuwe leiders en leid sters. De penningmeesteresse, mej. J. Lahr, bracht verslag uit over de fi nanciële positie van ae vereniging, die gezond bleek te zijn. Zuinigheid nlijft echter wel geboden. De aftredende bestuursleden, mej. J. Timmermans en de heer Van Roo werden bij acclamatie herkozen. In de vacature-mej. Klap werd tot commis saris gekozen de heer P. Pieterse. Tot commissaris voor het materiaal werd benoemd de heer P. van Gilst. Het werkprogramma voor 1955 van „Wil helmina" vermeldt o.a. deelname aan diverse evenementen en Kringver- band, aan wandeltochten en aan sport- en andere gebeurtenissen in Middelburg. De jaarlijkse uitvoering is voorlopig op eind November vast gesteld. Medegedeeld werd, dat thans 2 le den de voorturnerscursus volgen en doorgaan voor het behalen van de tweede graad. Aan mevrouw T. van RijswijkDe Kam en aan de heer A. Acda werden tijdens deze bijeenkomst de speldjes voor het 25-jarig lidmaat schap der vereniging uitgereikt. Biljartwedstrijd O.O. S.D.O. De door de biljartvereniging „On der Ons" in Middelburg uitgeschreven wedstrijden werden besloten met de uitwedstrijd tegen „S.D.O." in café „De Eendracht". Gespeeld werden we derom 8 partijen, waarvan beide vere nigingen er ditmaal elk 4 wonnen, dus beiden 8 matchpunten behaalden. In het clubhuis van „O.O." was de stand de vorige week 10—6 in het voordeel van „S.D.O.", zodat de eind uitslag een overwinning van 1814 voor „S.D.O." betekende. Het hoogste gemiddelde bij „Onder Ons" was 2, bij,, S.D.O." 1.98. Hoogste serie bij „S. D.O." 13, bij „O.O." 12. Na afloop der wedstrijden reikte de heer H. Reinders namens „O.O." aan „S.D.O." de uitgeloofde zilveren lau werkrans uit. De verliezende vereni ging viel een zilveren lauwertak ten deel. De heer C. P, Buijs van „S.D.O.", die in de gehouden wedstrijden het hoogst boven zijn algemeen gemiddel de speelde, kreeg als ereprijs een me daille. De heer P. Tienpond ontving de poedelprijs. Viissingen De A.V.R.O.-revue De grote AVRO-revue „Met de AVRO naar Canada", waarover wij gisteren ter gelegenheid van de op voering in Middelburg reeds uitvoe rig schreven, heeft Donderdagavond ook in het „Concertgebouw" te Viis singen veel succes geoogst. De be langstelling was bijzonder groot en de zaal was. dan ook tot de laatste plaats bezet. Data sportuitwisseling Middelburg-Folkestone Het bezoek van de sportlieden uit het Engelse Folkestone aan Middel burg in het kader van de sportuitwis seling tussen beide steden zal op an dere data geschieden dan reeds ge meld. Aanvankelijk zouden de Brit ten in de Zeeuwse hoofdstad aanko men op Vrijdag 22 Juli en vertrekken op Zaterdag 30 Juli. Van Engelse zijde bleken echter on overkomelijke bezwaren te bestaan tegen data. Dit in vervand met de vacanties der middelbare scholen. De ze beginnen in Engeland namelijk eerst eind Juli, zodat vele aspirant deelneemsters en deelnemers niet in de gelegenheid zouden zijn de sport uitwisseling mee te maken. Nadat de voorzitter der Middelburg se sportadviescommissie, de heer D. A. Huijsse, Donderdag telefonisch met Folkestone Had overlegd, werden als nieuwe data vastgesteld Vrijdag 12 tot en met Zaterdag 20 Augustus. Voor het overige blijft het program ma gelijk aan hetgeen reeds werd ge publiceerd. De heer J. Straub bedankt als raadslid van Kloetinge De 78-jarige heer J. Straub, die de zer dagen bedankte als wethouder der gemeente Kloetinge, in verband met een ernstig- verschil van mening, heeft thans ook bedankt als raadslid. Se dert 1919 had hij voor de C.H.U, zit ting in de raad. De voorzittei van het Centraal Stem bureau heeft als opvolger benoemd verklaard de heer J. van Liere, die reeds eerder zitting had in de ge meenteraad. Tegelijkertijd heeft de heer Straub ontslag genomen als lid van het Bur gerlijk Armbestuur, waarin hij sedert 8 Februari 1940 zitting had. Voorts als voorzitter van „Het Groene Kruis" en van de wijkverpleging. De Groene Kruis-afdeling leidde hij sedert 8 Augustus 1922. Benoemingen Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen zjjn voor 1955 benoemd in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van zeevissers vaartuigen en van i»et bewijs van be kendheid met de bepalingen ter voor koming van aanvaringen op zee, tot plaatsvervangende leden de heren P. J. Marchand en J. H. Posthumus, beiden leraar aan de de ..De Ruyter- school" te Viissingen. Sint Laurens Bedankt voor benoeming in gemeenteraad St. Laurens De heer W. Davidse, die in de va cature van wethouder K. Wouterse door het stembureau tot raadslid van Sint Laurens was benoemd, heeft hiervoor bedankt. De volgende candi- daat op de lijst van de C.H.U. voor deze zetel is de heer A. Francke Jzn. BIUARTEN Bekerwedstrijden Van 27 Februari tot en met 6 Maart worden in café Verhulst te Viissingen de Zeeuwse bekerwedstrijden libre ge speeld. Hiervoor hebben zich de vol gende spelers geplaatst: Janse (KBV, Koudekerke), Van Noppen (KBV, Koudekerke), Van Steenbergen (ÖHG L, Ovezande), Knopjes (OHGL, Ove- zande). UYL (VEG, Souburg), Keme- ling (VEG, Souburg), J. Gabriëlse (ALM, Middelburg) en Vertroost (AB V, Viissingen.) AGENT WERD DOOR AUTO GEGREPEN Veehandelaar werd veroordeeld tot 250 boete of 20 dagen hechtenis. Voor het kantongerecht te Oostburg stond Donderdagmorgen terecht de heer W. F., veehandelaar te Aardenburg, die op December met z(jn auto een agent aanreed, waardoor deze enige dagen later overleed. Er waren verschillende getuigen opgeroepen, oa. de marechuussée, die met zijn col lega, die later werd aangereden, samen op de weg liep, en verschiMende deskundige getuigen, verkeersagenten, die rapporten uitgebracht hadden. Ook waren als getuigen h décharge opgeroepen enkele fietsers, die V. juist gepasseerd waren, voordat bet ongeval gebeurde. V. reed met gedimde lichten en was juist een paar tegemoetkomende fiet sers gepasseerd, toen hij voelde, dat zijn auto iets raakte, de voorruit sloeg aan splinters. Direct stond de auto stil en toen hoorde de bestuurder, dat hij een agent had aangereden. Hij kon zich niet meer herinneren of hij pas gedimd had voor de fietsers, of dat Nederlands militair elftal won van België „We gaan naar Rome". Dit oude Ne derlandse voetbalstrijdlied beeft Don derdagmiddag over het besneeuwde veld van Anderlecht geklonken. En ditmaal was er werkelijk voldoende reden om het te zingen. Het Nederlands militair elftal be haalde nJ. een volkomen verdiende 31 overwinning op de Belgische mi litaire ploeg. Dit betekent; dat Neder land zal mogen deelnemen aan het eindtournooi, dat de volgende maand in Italië zal worden gehouden. Kampioensrit „Scheldegouwen". De MAC Scheldegouwen houdt Zon- dae haar eerste rit voor het kampi oenschap. Het is een oriënteringsrit over een afstand van 70 km. De start is om half drie bij Hotel Tivoli te Goes, waar omstreeks half vijf ook de finish zal zijn. De deelname aan deze rit staat open voor alle motorrijders en automobilisten. Zaalhandbalcompetitie Voor de zaalhandbalcompetitie van de afdeling Zeeland van het N.H.V. zuilen Zaterdagavond in ae veilinghal in Middelburg de volgende wedstrij den worden gespeeld: Dames AMarathon -Luctor. Dames junioren: De ZeeuwenTo- nido. Dames B: Olympus—Marathon II. Heren B: Tonido IIOlympus; Ma rathon IIE.M.M. Heren C: Olympus IITonido III. Heren junioren MarathonTonido. Terschelling protesteert tegen militaire plannen Op Terschelling heerst alom grote ongerustheid door het bekend worden van de plannen van de minister van oorlog om op uitgebreide terreinen van dit eiland schietoefeningen voor de luchtmacht te gaan nouden. Veel pensionhouders en winkeliers voelen zich in hun bestaan bedreigd, aange zien men een grote daling van het vreemdelingenbezoek verwacht. De raad van Terschelling kwam Donderdagavond ter bespreking van de ontstane situatie in spoedvergade ring bijeen. Aan de ministers van on derwijs, kunsten en wetenschappen, landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, verkeer en waterstaat, binnen landse zaken, economische zaken en van oorlog en marine en aan de Eer ste en Tweede Kamer werd een tele gram verzonden, waarin tegen de voorgenomen plannen wordt gepro testeerd. GEBOUW „DE MEERPAAL" UIT DE TIJD Modern gebouw zal in „nieuwe wijk" verrijzen Het bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Viissingen heeft het voornemen een modern, voldoende ge outilleerd leeszaalgebouw te doen verrijzen aan de Dr. Stavermanstraat te Viissingen. Het gebouw, dat uit twee verdie pingen zal bestaan, zal behalve de uitleenbibliotheek een studiezaal en een vergaderruimte bevatten. Tijdens een jl mderdagavond in de huidige Openbare Leeszaal en Bibli otheek gehouden algemene jaarverga dering stond de voorzitter, ir. A. Mar kus, uitvoerig stil bij deze plannen. Hij deelde mede, dat contact is opge nomen met architect W. Messer te Viissingen. In het kort gaf hij een overzicht van de geschiedenis van de leeszaal, die, na een periode gehuis vest geweest te zijn in het voormalig Burgerweeshuis, thans gevestigd is in gebouw „De Meerpaal" aan het Bellamypark. Hij was van mening, dat deze plaats teveel „buiten de rou te" ligt, zodat men naar een ander onderkomen heeft moeten uitzien. Aanvankelijk was het oog gevallen op het Leger des Heils-gebouw, doch na rijp beraad heeft men in principe be sloten tot de bouw vag en eigen pand over te gaan, dat in het nieuwe stadscentrum zal liggen en berekend is op een inwonerscapacite.t van 40.000. Gehoopt wordt dat het leden- tel van de O.L., dat thans 1001 be draagt, daardoor spoedig zal worden verhoogd. De vergadering ging unaniem met de bouwplannen accoord. Ir. Markus wees er op, dat het wen selijk is dat een aantal personen zich op dc hoogte stelt van de inrichting van moderne leeszalen. Binnenkort zal een deputatie naar 3Iunster ver trekken om daar enige in deze stad en omgeving gevestigde leeszalen te bezichtigen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat van overheids- en gemeentewege krachtige financiële steun zal wor den geboden. Een moderne, bloeiende leeszaal achtte hij een levensbelang en hij sprak de wens uit, dat dit te bevoeg- der plaatse zal worden ingezien. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de vergadering vond de verkie zing van een aantal bestuursleden plaats. In verband met het vertrek van ir. Markus naar elders werd be noemd de heer Joh. P. Ventevogel. Het dagelijks bestuur zal verder be staan uit de heer H. P. Mastenbroek, penningmeester en mevrouw L. P. C. KemperBlankert, secretaresse. JAARVERSLAGEN. Bij afwezigheid van de secretaresse werd het jaarverslag uitgebracht door de voorzitter. De heer Ventevo gel bracht het financiële verslag uit, waarna de directeur, de heer D. Baar slag, een overzicht gaf van het alge mene beleid. Hieruit bleek, dat het aantal leden in 1954 toenam met 221. Er kwamen echter 180 bedankjes binnen, zodat het ledenaantal op 1 Januari 1955 1001 bedroeg. Er zijn 299 jeugdleden. Er vonden 52.810 uitleningen plaats. Een aantal U.V.V.-dames maakte zich verdienstelijk in de jeugdbiblio theek. Het invoeren van een zoge naamde „knipkaart" bleek belangrij ke resultaten te hebben afgeworpen. Tijdens de rondvraag kwam onder meer de wenselijkheid ter sprake een colporteur aan te stellen. Ook de uit breiding van het boekenbezit vormde een punt van bespreking. In verband met het afscheid van ir. Markus sprak de heer Ventevo- fel de scheidende functionnaris toe. n enkele hartelijke bewoordingen schetste hij de betekenis van zijn ar beid. Hij betreurde het, dat, nu er ge wichtige plannen op stapel staan, de bekwame leiding van de voorzitter moet worden gemist. Als blijk van waardering bood hij een boekwerk aan, welke geste door ir. Markus met een kort dankwoord werd beantwoord. hij toch reeds met gedimde lichten reed Hij had door ae zware storm ook niets gehoord. Getuige B. ver klaarde. dat hjj met zyn collega rechts van de weg lien. Hij had zijn fiets aan zijn rechterhand en zijn collega de zijne aan de linkerhand. Ze besloegen ongeveer 1.75 m weg- breedte, terwijl de gehele weg onge veer 6 m breed is. Door de storm hoorde zijn de auto niet aankomen en ze zagen ook niets van de gedim de lichten. Ineens hoorde B. een klap en zag, dat zijn collega door een au to was aangereden. Uit het later ingestelde onder zoek en de proeven was geble ken, dat men deze niet verlichte fietsen eerst op een afstand van 20 tot 25 m kon waarnemen. Het zou dus bü het onbekend zijn met hun aanwezigheid een nog kortere afstand moeten zijn. Het remspoor bedroeg 25 m. De eis luidde f 300.boete subs. 20 dagen hechtenis, hoewel de ambtenaar er ernstig over ge dacht had hechtenis tc vragen en intrekking van de bevoegheid om een auto te besturen. De verdediger, mr. J. B. Hubrechts uit Rotterdam, was venvonderd om dat de agenten met onverlichte fiet sen reden. Immers, in de wet staat, dat alleen in bijzondere gevallen ont heffing van de plicht tot verlichting gegeven kan worden. Hij vroeg zien af, wie nu het meest de veiligheid van het verkeer in gevaar had ge bracht. De kantonrechter vond de aanrij ding een zeer ernstig feit, waardoor iemand bij de uitoefening van zijn be roep de dood gevonden had. Hij was van mening;, dat hier klaarblijkelijk met gedimde lichten was gereden bij een snelheid van 50 tot 60 km per uur. wat hij roekeloos noemde. Ook hij vond niet voldoende termen aanwezig om tot een hechtenis te veroordelen of tot intrekking van 't rijbewijs, vooral ook met het oog op het gedrag van gedaagde, die zeer sympathiek tegen de achtergelaten betrekkingen was opgetreden. Hij vonniste tot f 250.boete subs. 20 dagen hechtenis. Chr. Kweekschool Zeeland krijgt nieuw gebouw. Het bestuur van de Christelijke Kweekschool voor Zeeland heeft de zer dagen bericht ontvangen, dat de minister van O., K. en \V. in prin cipe heeft toegestemd tot het optrek, ken van een nieuw gebouw voor deze onderwijsinstelling. Het huidige gebouw staat, zoals bekend, aan de Middelburgse Heren gracht. Deze school, die niet meer aan de eisen van modern onderwijs voldoet, werd in 1910 in gebruik ge nomen. Het gebouw bestond toen reeds van 1858. Het bestuur van de school had aan vankelijk plannen tot verbouwing van het huidige gebouw, die ontwor pen waren door de architect ir. A. Rothuizen. Deze plannen raakten van de baan toen de kweekscholen finan cieel gelijkgesteld werden met mid delbare scholen en nieuwbouw moge lijk werd. Plannen voor éen nieuw gebouw moeten nog worden opgesteld. Even eens dient het bestuur zich nog te beraden over de vraag waar de nieu we school moet komen, op een ander terrein of in plaats van het huidige gebouw. Dijkraad biedt ontslag aan De pasgekozen dijkraad van de Pole" Oud- en Jong Breskena heeft in zijn geheel ontslag ingediend. De reden hiervan is, dat de leden zich niet konden verenigen met de benoe ming van de nieuwe voorzitter, de heer Th. Manneke. Zoals bekend heeft de vorige djlkraad om dezA-Ifde reden ontslag genomen. Woningbouw in Zeeland. De woningvoorraad in Zeeland ver meerderde in de eerste negen maan. den van 1954 met 1194. waarvan 1179 door voltooiing, 11 door verbetering en 14 door verandering van bestem ming. De vermindering bedroeg 203, zodat een uiteindelijke vermeerde, ring werd verkregen van 991. Omstreeks 1 October 1954 waren in Zeeland op werken met een bouw som van f 10.000 en hoger In totaal 2950 arbeiders werkzaam, en wel als volgt: 80 bij weg- en waterbouwkun dige kapitaalswerken. 70 bij herstel oorlogsschade. 30 bij buitengewoon onderhoud, 140 bij verbouwing, 1540 bij nieuwbouw van woniiigen. 280 bij nieuwbouw van boerderijen, 20 bij herbouw en uitbreiding van agrari sche gebouwen, 200 bij nieuwbouw van bedrijfsgebouwen voer de aijver- heid. 310 bij nieuwbouw van bedrijfs gebouwen voor handel en verkeer. 40 Bij de bouw van bijzondere gebouwen voor de gezondheidszorg, 30 bij de bouw van kerken. 120 bij de bouw van scholen en 90 bij de bouw van overheidswerken. Het aantal gereedgekomen wonin gen in deze provincie in het derde kwartaal van 1954 bedroeg 515, waardoor het totaal sedert 5 Mei 1945 op 12.878 kwam Door het ijs gezakt De 9-jarige Kootje van Liere zakte te Kloetinge door het ijs van de „Va- te". Enkele omstanders slaagden er in met behulp van een ladder de knaap uit het water te halen. De drenkeling heeft geen nadelige ge volgen van het koude bad ondervon den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 15