RAI Koningin reikt op het Malieveld vaandel met inscripties uit Fiona's tweestrijd ruwerode handen ZWITSAUNE DR. VAN DE WOESTIJNE SPRAK OVER VERKOOPPROBLEMEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 25 Februari t/m 6 Maart Advertentie. Opent 10*17 u. en 19*22 u. motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. AMSTERDAM 35e TENTOONSTELLING REGIMENT VAN HEUTSZ GEËERD Vrijwillig dienen voor de zaak van de vrede „Krijgsverrichtingen Koninklijk Ned. Indisch leger 1816-1950 en Korea 1950-1954". Dit zijn de inscripties op het vaandel, dat H.M. de Koningin gisteren op het Malieveld in Den Haag heeft uitgereikt aan het regiment- Van Heutsz. Twee bataljons van het regiment stonden aangetreden, toen de Koningin, die was vergezeld van Prins Bernhard, op het Malieveld werd verwelkomd door de minister van oorlog en van marine, ir. C. Staf, en de gouverneur van de residentie, luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Nadat de Koningin de troepen had geïnspecteerd en het betreffende K.B. was voorgelezen, hield H.M. een toespraak. De Koningin reikte vervolgens het vaandel uit aan de commandant van het regiment, luitenant-kolonel S. da Costa. Een défilé van de troepen besloot de pleohtigheid. van allerlei soort, in nauwe samen werking met de jeugd van andere lan den, die eveneens daartoe de roeping voelt. Alle idealisme, dat in de jongere mensen post heeft gevat, is altijd te rug te brengen tot een verlangen naar een hulpactie. In deze donkere tijden kunnen de jongeren zich dan ook vol ledig laten gelden door dit idealisme, en zo in deze wereld de verhouding van goed en kwaad trachten te bren gen tot een balans van goed en stre ven naar het goede. Niet voor niets is de waarheid hoe antiek ook in een spreek woord geformuleerd: aan de jeugd de toekomst. In de meest volstrekte zin bestaat de jeugd uit de bouwers van de toekomst. Zo draagt de oudere generatie ei gen, onvoltooid, ideaal over aan de jongere en zo legt ieder zijn steen in het fundament, waarop eenmaal voorgoed de vrede kan bouwen, die door de wervelwind der tijden niet kan worden aangetast, maar deze zal wel eenmaal kunnen gaan liggen door die kracht van idealen, overgedragen van mens op mens". In haar toespraak zeide Koningin Juliana o.m.: ..Uw huidige taak van opleiding tot bewalringsdiensten. die op vrijwillige basis naar Suriname worden uitgezonden, staat in tussen een zeer bewogen verleden en een onbekende toekomst. Wat het verleden betreft, zgt gij de erfgenamen van de beste geeste lijke erfenis, die zowel zrj. die deel uitmaakten van het voormalig K.N.I. L. als ook zij, die in Korea streden, ons hebben nagelaten. Groot was veel al hun moed en bewonderenswaardig de betrachting van htm plicht tot het veil hebben van eigen leven toe in de gegeven historische omstan digheden en bij de daarin geldende opvattingen. Veelal gaven zij daarbij him volle toewijding aan een zaak, die zij tot de hunne hadden gemaakt en die dikwijls zowel door het K.N.I. L. als door het Korea-detachement, gezien werd als een vrijwillig dienen van de zaak van de vrede, en zelfs als dienst aan de wederparty. Ook tegenwoordig zult gij uw taak zien al., het betrekken van de wacht tegen agressie, nood, en bedreiging Onderhoudskosten van particuliere woningen Het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting stelt thans een on derzoek in naar de onderhoudskosten van woningen met het doel meer con crete en gefundeerde gegevens op dit febied te verzamelen dan waarover ot nu toe kon worden beschikt. Op cle wenselijkheid van een derge lijk onderzoek werd indertijd door de S.E.R. in zijn „advies inzake het vraagstuk van de huren," de aandacht gevestigd. De eerste phase van dit onderzoek, dat betrekking heeft op de prijsont wikkeling, welke zich t.a.v. de ver schillende onderhoudswerkzaamheden heeft voorgedaan sedert de jaren 1938 1939, is inmiddels voltooid. De uit komsten van dit deel van het onder zoek zijn in een voorlopig rapport vervat. Hieruit blijkt dat nu arbeiders- en middenstandswoningen de totale on derhoudskosten volgens de indexcij fers gestegen zijn tot 385 procent, ver geleken met vóór de oorlog wanneer men het percentage v3n toen op 100 stelt. De 400.000 Indianen in de V. S. heb ben het Congres verzocht, hun op dezelfde wijze technische bijstand te verlenen als dit aan economisch tenachtergebleven gebieden geschiedt. 6 Te Nairobi is bekend gemaakt, dat in de afgelopen week 34 leden van de Mau Mau zijn gedood en negentien zich heb ben overgegeven. (Advertentie) worden gaaf en zaclit met P. A. Couzy overleden. De heer P. A. Couzy, directeur van Renault-Nederland, is Woensdag in een ziekenhuis te Pargs overleden. De heer Couzy was anderhalf jaar ge huwd en zou binnenkort vader wor den. De auto van de heer Couzy werd in de namiddag van 16 Februari te Heinenoord, onder Rotterdam, door een van links komende vrachtauto aangereden. Door de zware botsing werd zowel de heer Couzy als zijn kenhuis te Rotterdam opgenomen. Zgn medepassagier liep lichte ver wondingen op. Franse chirurgen, die op verzoek van de directie van Renault naar Rot terdam waren gereisd, besloten enige dagen geleden de nog steeds bewus teloze heer Couzy naar Pargs te doen overbrengen. Tgdens een operatie overleed de heer Couzy, die door zijn capaciteiten al zeer jong op een be langrijke post van het staatsbedrijf der Renaultfabrieken was geplaatst. Foto links: koningin Juliana tijdens de uitreiking van het vaandel. Foto réchts: een beeld van het défilé. Op de achtergrond koningin Juliana en prins Bernhard, die eveneens bij de uitreiking tegenwoordig was. Advertentie. ZO VERLICHT SLOAN'S LINIMENT SPIERPIJN Nu kan iedereen zien waarom Sloan's direct verlich ting geefe bij spierpijn, rheumatische pijnen, zenuw pijnon, stijve nek, jicht en spit. Op de tekening links (gemaakt naar «en irrfr.wood foto) ziet U, dot Sloan's zuiverend bloed stuwt naar de pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen genezen. Daardoor helpt Sloan's Liniment zo snel. Zorg het altijd in huis te hebben. j|- Pos op voor namaak, lef op de hand tekening van Sloan op elke verpakking. Shan't liniment Registered U.S.A Patents C" „NIVE" BIJEEN Programma voor de komende maanden Voor de leden der afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency hield Donderdag in Grand- hotel „Rotterdam" te Terneuzen dr. W. J. van de Woestgne een inleiding over „De verkoopproblemen voor het middelgrote en kleine bedrijf". De vrij druk bezochte bijeenkomst stond on der leiding van de heer G. N. van Gin- kel, die in zgn openingswoord in het bijzonder verwelkomde de burgemees ter van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, en de vertegenwoordiger van het bureau van het NIVE, de heer G. I. van Leeuwen. aantal mededelingen over 4._ 'ramma voor het NIVE voor Zee land, dat bestaat uit een vergadering op 25 Maart a.s. in het „Scheldekwar- tier" te Vlissingen, waarbij twee spre kers het onderwerp „Planning in het bestaande bedrijf" zullen toelichten, een bijeenkomst te Oostburg op 14 April a.s. bestaande uit een filmmid- dag, verzorgd door 't technisch film centrum, een lezing in de tweede helft van April te Hulsf over „Toelevering en uitbesteding" en een verf de directeur van Verburg, naar aanleiding van zijn stu diereis spreken over „De discussie groepen in het bedrijf". Dr. Van de Woestgne vestigde er in zijn inleiding o.m. de aandacht op, dat de toenemende bevolking van Ne derland meebrengt, dat meer werkge legenheid moet worden geschapen of onderhouden. Er wordt begroot, al dus spr., dat in vflf jaar tgd de pro ductie over het algemeen met ca een derde zal moeten toenemen, doch de industrialisatieplannen zullen slechts kunnen slagen, indien men ook de productie kan afzetten. De problemen voor de industrie liggen niet In de eer ste plaats op technisch gebied, maar vooral op dat van de afzet. Spr. kwam tot de conclusie, dat het zwaartepunt in Nederland, en vooral in Zeeland, ligt bij de zoge naamde middenbedrijven, wat be tekent, dat, als men gaat industri aliseren, men zich moet instellen op dit bedryfstype. De problemen, die moeten wor den opgelost, betreffen die van de bedrijven, welke werken met 25 tot ongeveer 200 man en indien dit niet lukt, staat men voor een drei gende werkloosheid met alle so ciale gevolgen van dien. De heer Van de Woestgne wees er verder op, dat de afzetproblemen voor de grotere bedrijven in het algemeen gemakkelijker zijn op te lossen dan voor de kleinere, waarna hij uitvoerig de mogelijkheden behandelde tot af zet voor de kleine en middelgrote be drijven door inschakeling van het handelsapparaat (met grossiers) of door middel van eigen verkoopsappa raat. Hij merkte daarbij op, dat op het gebied van het verkoopsapparaat nog veel te doen valt en meende, dat het vooral voor Zeeland, dat op het gebied van de afzet zich zowel op Nederland als op België kan oriën teren, de oplossing van het verkoop- Schoolstrijd in België Koning Boudewijn tracht te bemiddelen Koning Boudewijn heeft de afgelo pen dagen ten paleize met verscheide ne politieke leiders besprekingen ge voerd over de schoolkwestie. In kringen van de De Wetstraat is men van oordeel dat het staatshoofd thans alles in het werk stelt een ver zoening tot stand te brengen en in het bijzonder de socialisten en libera len tracht te bewegen de door de mi nister van onderwijs Collard inge diende wetsontwerpen zodanig te wij zigen, dat -ze ook voor de Katholieke Volkspartij aanvaardbaar worden. De houding van de voorzitter van de so cialistische partij, Max Buset, zou elke toenaderingspoging tot nu toe echter onmogelgk hebben gemaakt. Britse disconto opnieuw verhoogd. Het officiële Britse disconto werd gisteren door de Bank of England verhoogd van 3% tot 4% procent. De vorige verhoging vond plaats op 27 Jan. en bedroeg een half procent, n.l. van 3 tot 3V2 procent. De vorige ver hoging werd een waarschuwing voor het bedrijfsleven genoemd als een te ken dat de inflatieontwikkeling in Engeland op een gevaarlijk punt was aangeland. probleem essentieel is om te komen tot een grotere industrialisatie. Na de inleiding van de heer Van de Woestgne volgde een gedachten- wisseling, waarbij drs. Verburg er o.m. op wees, dat in Zeeland, ondanks te weinig bekendheid daarover elders in het land, een goede ondergrond be staat om tot verdere en grotere in dustrialisatie te komen. Bevriezing van de Middenstand contra de regering Het hoofdbestuur van het Ned. Ver bond van Middenstandsverenigingen is in spoedvergadering bijeen geweest ter bespreking van het in de pers ver schenen bericht inzake het voorne men van de regering over te gaan tot het uitvaardigen van een beschikking handelsmarges, welke tot doel heeft het bevriezen van de marges in de detailhandel. De enkele in het persbericht ge noemde artikelen (cosmetische arti kelen, huishoudtextiel, textiel en rij wielen) waarvan een prgsverhoging is geconstateerd zijn niet direct bepa lend voor de kosten van het eerste levensonderhoud ofwelde oor zaak van de prijsverhoging ligt hier niet in de detailhandels-sector. Men maakt dan ook ernstig bezwaar te gen het voornemen van de regering om met maatregelen in de midden standssector een opwaartse druk van de prijzen te trachten te voorkomen. Indien de regering hier maatrege len nodig acht, dan zullen deze naar de mening van het hoofdbestuur !n andere sectoren dan die van de mid denstand i.e. de detailhandel, moeten worden gevonden. Staking in Saarland Volgens regering onwettig Het Saarlandse eenheidsvakverbond heeft opgeroepen tot een algemene 24-uurstaking voor vandaag uit pro test tegen het optreden van de poli tie tegen betogers in Saarbrlkcken en het bindend verklaren van de uit spraak van bemiddelaars in het loon- conflict in de staalindustrie. De Christelgke vakverenigingen ne men niet aan de staking deel. De 50.000 mijnwerkers zullen vanochtend een besluit nemen. Het stakingsparool werd Donder dagmiddag uitgegeven, nadat de po litie van brandslangen en traangas gebruik had gemaakt om een protest mars van 4000 metaalarbeiders tot staan te brengen en de betogers te verspreiden. Officiële bemiddelaars hadden Woensdag aan de arbeiders in de staalindustrie een loonsverhoging van 12 procent toegekend. De vakbonden eisten 15 procent en erkennen het bindende karakter van de uitspraak der bemiddelaars niet. De Saarlandse minister van arbeid, Klein, heeft de uitspraak der bemiddelaars wel aan vaard en verklaard, dat stakingen nu onwettig zijn. Zestien personen zijn om het leven gekomen nn veertien ernstig gewond, toen bij Poesan (Zuid-Korea) een autobus van een rots stortte. Door de zware storm die Japan in hel afgelopen weekeinde heeft getroffen, zijn 18 personen om het leven gekomen, 46 worden er nog vermist. j§ Scheveningers vragen sluit hanen op H Enige bewoners van Scheve- nlngen hebben de gemeente- raad van 's-Gravenhage ver- Ij zocht „in de gemeentelijke ver- ordeningen een bepaling op te nemen waarbij aart houders van hanen de verplichting wordt opgelegd deze nuttige dieren tot een bepaald uur in de mor- gen bijvoorbeeld tot acht uur op te sluiten". De hanen, aldus adressanten, beginnen (ook des winters) reeds omstreeks 0 (nul) uur in de ochtend elkaar luidkeels te wekken en herhalen dit bewijs H van activiteit vervolgens nog vele malen, hetgeen adressan- ten nu niet bepaald voor hun nachtrust bevorderlgk achten. Illlllllllllllllllllllllllllll Huurkoop wordt beperkt in Ook andere financiële maatregelen De Engelse minister van Financiën, Butler, heeft gisteren beperkingen aangekondigd met betrekking tot huuraankoop van auto's, radio- en te levisietoestellen, meubelen en een groot aantal andere goederen. De minister deelde in het Lager huis tevens mede, dat hg de banken had verzocht zich meer beperkingen op te leggen bg de financiering van huuraankoop. Verder kondigde Butler maatrege len aan om handel in ponden sterling tegen een lagere koers tegen te gaan. De mededeling van minister Butler veroorzaakte in het Lagerhuis grote beweging. De vroegere Labourminis- ter van financiën, Gaitskell, verklaar de, dat de bevolking misleid was door zelfvoldane en optimistische verkla ringen van de regering. Bent U overdag ze nuwachtig en gejaagd /ieem dan NEUROTONIC! Het praeparaat, dat Uw zenuwen tot ontspanning brengt, zonder de ze te verdoven Verantwoord en onschadelijk. Verkrijgbaar bij Uw apotheker ol drogiit FEUILLETON door MARGARET MALCOLM „Absoluut", verklaarde hij en toen, aarzelend: „Als u het goed vindt, zal ik met u me'egaan. Dat stelt u mis schien gerust?"... „O ja, vast", antwoordde Fiona ernstig en toer. beseften ze hoe on zinnig deze dialoog eigen was en barstten ze in lachen uit. Hierdoor was de vriendschap on middellijk gesloten. Gedurende een seconde dacht Fiona nog even aan de af scheidsvermaning van mrs. Congle- ton om voorzichtig te zijn met toeval lige kennismakingen, vooral als het mannen betrof. Maar deze jongen ze kon hem onmogelgk als een „man" beschouwen was zo aanstekelijk jone- en vrolijk, dat ze de gedachte aan gevaar onmiddellijk van zich af schoof. Ze wist zeker, dat hij geen misbruik van haar toeschietelijkheid zou maken. „U kunt me in elk geval, allerlei dingen wijzen", stelde zij voor en hg glimlachte. „Ja. zo goed als ik kan. maar ik ben zelf ook nog een nieuweling, ik hij aarzelde even, „ik ben hier voor zaken... en omdat het de eerste keer is dat ik in Kaapstad ben, wil ik graag wat van de omgeving zien". Fiona luisterde belangstellend. Hier was nog iemand voor wie alles nieuw was, iemand die beter dan wie ook zou begrijpen hoe overstelpend al deze nieuwe indrukken, die zo snel op elk aar volgden, waren. Toen ze him plaatsen m het wagentje hadden inge nomen, begon ze zonder enige terug houding met haar nieuwe kennis te praten en het was alsof ze hem haar hele leven had gekend. Ze vertelde hem hoe ze heette en vernam, dat zijn naam Marcel Henogat was en dat hg werkte op het kantoor van zijn vader. „En dat is niet altijd een voordeel", sprak hij somber. „Vaders hebben al tijd van die ouderwetse ideeën hoe een jongeman zijn leven moet inrich ten. Die ouwelui denken allen aan werk, werk en nog eens werk! Nooit eens vrij. En toch zijn zij ook eens jong geweest!" Fiona moest lachen. Marcel, daar van was ze overtuigd, was mans ge noeg om ervoor te zorgen, dat hij zich niet overwerkte en zgn aandeel in de pretjes ruimschoots kreeg en toen ze dat opperde, haalde hij zijn schouders op en lachte hij had de gewoonte zijn hoofd in de nek te werpen en ge luidloos te lachen met blinkende witte tanden. „Het leven is afwisselend genoeg", gaf hij toe. „Desalniettemin heeft het bepaalde voordelen om mgn eiland en de strenge blikken van mgn vader eens even te ontsnappen teneinde zo'n reisje als dit te maken". Er blonk zoveel bewondering in zijn donkere ogen, dat Fiona het zonder twijfel zou hebben opgemerkt als ze niet afgeleid was -door iets anders in zgn woorden. „Uw eiiand?" vroeg ze snel. Dat kon toch niet dat zou al te toeval lig zijn „Mauritius", sprak hij, „dat ligt ln de Indische Oceaan". „Dat weet ik", sprak ze snel, „daar ga ik juist naar toe". Hij keek verbaasd het was in derdaad zo toevallig, dat ledereen er verbaasd over zou zgn geweest en een ogenblik dacht ze, dat hij ook ge schrokken was. Maar stil lachend herstelde hij zich. „Maar wat toevallig en wat ge zellig!" zei hg. „En gaat u logeren bij een oom en tante?" Vertel me eens hoe ze heten, op het eiland kent iedereen elkaar." „Brindsley", vertelde ze, „Robert Brindsly." „Ah, juist" sprak hij peinzend. „Sui ker, ja natuurlijk ken ik hem. Ik ge loof dat ik hem zakelijk wel eens heb ontmoet." Maar blijkbaar niet privé. Fiona voelde even een gevoel van spijf bij zich opkomen tot ze besefte dat er ook in dat geval geen enkel bezwaar tegen zou bestaan dat hij nu wel bij hen aan huis kwam, indien hij dat wilde. Dat zou de toekomst, die er nu zoveel vriendelijker en gastvrijer uitzag, echter wel leren. „Vertel u me eens wat over Mau ritius", stelde ze voor, maar Marcel schudde zijn hoofd. „Ik zeg niets behalve dat het voor my de moointe plek ter wereld is, de rest moet u zelf ontdekken. Of il: zal u met uw toestemming zelf rondleiden en u het eiland tonen op een wgze als alleen iemand die er zijn hele leven heetf gewoond, dat kan." „U bent toch Fransman, is het niet?" vroeg Fiona verwonderd. Hij glimlachte. „Frans en inboorling van Mau ritius. U moet bedenken dat het ei land tot de Napoleontische oorlogen een Franse kolonie was. En het hart verandert niet, al wijzigen zich de omstandigheden." Fiona veranderde van onderwerp, voelend dat dit een teer punt was. Er waren genoeg andere dingen om over te praten, want het uitzicht over de Tafelbaai was schitterend. En Mar cel was zo vrolijk. Hg toonde haar de berg als had hij die speciaal voor haar genoegen laten maken. Hg legde uit dat de wolk die boven de berg hing, ontstond bg Zuid-Oostenwind en deed dat met zoveel welbespraaktheid, dat ze hem er van beschuldigde zijn we tenschap uit een reiswgzer gehaald te hebben wat hg inderdaad moest toegeven. Het vocht in de lucht con denseerde doordat de tempeartuur daalde, terwijl hii de berghelling werd opgedreven en vormde zo de wolk. „Ze noemen het het Tafelkleed", legde hg uit. „Het verdampt snel door de warme opstggende lucht wanneer het de top van de berg bereikt." Die avond gingen ze samen dansen en voor het eerst begon FionaJ zich een beetje thuis te voelen in deze nieuwe wereld en vertelde dat aan Marcel toen hg haar naar haar hotel terug bracht. „Ik had het gevoel dat ik al myn vrienden achter me had gelaten", legde ze uit, en hy knikte alsof hy dat volkomen begreep. Toen informeerde hij met welke trein ze naar Durban zou vertrekken. „Ik ga daar ook mee", -verklaarde hij. „Hoewel natuurlijk niet in de zelfde coupé, 's Nachts slaap je ln je eigen coupé en dus zul jy in de vrou wenafdeling zitten, natuurlijk. Maar als je het goed vindt, kom ik je eens opzoeken, dat zal de reis wat minder vervelend maken ten minste voor mij." Ze was dankbaar voor dit aanbod, want ze wist heel goed dat ze blij zou zgn met zijn gezelschap gedurende de reis van twee en een halve dag naar Durban en ze zag geen reden waarom ze het niet zou aannemen. In Penfold waren er veel jongens ge weest die ze haar hele leven had ge kend en met wie ze op dezelfde eer- lgke, vriendschappelijke voet was omgegaan als nu met Marcel en zo was het misschien te verklaren dat zg zich niet afvroeg of zijn gevoelens voor haar ook van een ander soort waren. En Marcel, die meer levenser varing had dan Fiona, wist dat dit niet het ogenblik was om het haar uit te leggen. Later misschien, als ze elkaar beter hadden leren kennen. Voor het ogenblik vergenoegde hg er zich mee, haar van dienst te zijn. De reis zou vermoedelijk niet zeer comfortabel zgn. De eerste dag was inderdaad .nogal saai, daar de Grote Karroo waar ze doorheen reden, een practisch verlaten, bergachtig en rot sig landschap was met geen andere begroeiing dan wat uitgedroogd struikgewas dat hier en daar in pluk jes groeide. Het was benauwd warm en opgelucht zagen zg hoe dc natuur langzamerhand veranderde. Nu reden zy door de graslanden die Fiona aan de weiden om Penfold deden denken, hoewel deze vlakten natuurlijk onein dig groter waren en bovendien berg achtig. Het werd 'ook wat koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 14