Jeugdige idealist ijvert voor jeugdcentrum in Denemarken Invoering van professionalisme schept nieuwe problemen VERDEDIGINGSVERDRAG TUSSEN TURKIJE EN IRAK GETEKEND VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE Z t E U W S E COURANT a KRUISTOCHT DOOR EUROPA Te bouiven naar een ontwerp van Ko Dey uit Souburg De nu 26-,jarige Giintlier Stellmacher is sinds zyn negentiende jaar een uitgesproken idealist. Maar een idealist, die met beide benen in de werke lijkheid staat en die bijzonder goed weet wat hij wil: een permanent verblijf voor invalide kinderen in Denemarken, met een groot aantal paviljoens. En elk paviljoen zou geschonken moeten worden door een Westeuropese staat! Om dat doel te bereiken is deze jonge Duitser, wiens vader een Oosten rijker en wiens moeder een Deense was, op kruistocht door Europa. Met foto's en krantenknipsels en.... met een flinke dosis doorzettingsvermogen. Momenteel vertoeft hij in Zeeland, in Oost-Souburg, ten huize van de 20-jarige Ko Dey. Ko Deij, leerling weg- en waterbouwkunde op de M.T.S.- afdeling van de „De Ruyterschool" in Vlissingen, ontwierp een bouwplan voor het tehuis. Stellmacher en Dey leerden elkaar kennen in 1954 in het Schwarzvvald in Duitsland, waar een internationale „opbouwgemeenschap" van jongeren by een was. overtuigingen en dat leverde voor zijn werk nogal eens moeilijkheden op. „Men vraagt hier ook niet: wie bent U, en waar komt U vandaan, maar: wie was uw vader en wat deed hij", aldus Stellmacher, die zulks wel een weinig vreemd vindt Maar hij zette door en zijn streven vond weerklank. Ook in Nederland. „Straks naar Engeland", zo besluit hij... „Goodwill-ambassadeur" Ko Deij, 20 jaar en student in de weg- en waterbouwkunde te Vlissin gen, is een nuchtere Hollandse jon gen uit Souburg. Desondanks is hij sinds enkele maanden vervuld van een ideaal, dat hem niet meer loslaat. Al verwaarloost hij er zijn studie niet om, ieder vrij ogenblik besteedt hij aan de arbeid, waarvan hij een jaar geleden het bestaan nog niet ver moedde In September 1954 ontmoette hij tij dens een studentenkamp de Duitser Günther Stellmacher en vanaf dat ogenblik treedt Ko in Nederland op als de „goodwill-ambassadeur" van de grootse plannen, die de Deen Guld- berg en de Duitser Stellmacher na streven: de bouw van een permanent jeugdverblijf voor invalide kinderen in Lammerfjord op het eiland See- land in Denemarken. Het aandeel van de donkerogige Souburgse jongeman in dit werk is niet gering: hij ontwierp geheel zelf- Stellmacher was toen reeds bezield door de gedachte aan een kinderte huis in Denemarken; een gedachte die bij hem voor het eerst postvatte toen hij als negentienjarige kjiaap tijdens een vacantie een zwerftocht door Italië maakte. Hij kwam in con tact met een christelijke jongerenge- meenschap in Italië en zag daar o.m. een jeugdcentrum voor zowel zieke als gezonde kinderen. „Dat moet ook in Noord-Europa mogelijk zijn", zo meende de knaap. Stellmacher en enkele jaren later in 1954 besloot hij de verwerkelij king van deze gedachte tot zijn le vensdoel te maken.. Zyn functie als secretaris van de Christliche Verein Junge Manner gaf hij opzijn weini ge bezittingen verkocht hij ('t klinkt als een zinsnede uit een avonturen romanen hij trok naar Dene marken, het land, dat hij reeds eer der had leren kennen, waar zijn moe der vandaan kwam en waarvan hij de taal sprak. „Het is wel uiterst merkwaardig, dat ik toen in Denemarken de 30- jarige Stig Guldberg ontmoette", zo vertelt hij thans, en achter zijn brilleglazen fonkelen vrolijk de lichtblauwe ogen. „Stig Guldberg een vroegere officier uit 't Deen se leger, die zijn beide handen verloor, liep namelijk met precies hetzelfde idee rond!" De twee zielen, die aanvankelijk ver van elkaar verwijderd, dezelfde ge dachten koesterden, zijn toen „aan eengesmeed". Wel niet gloeiend, maar toch wel bijzonder hecht. Geza menlijk werden de plannen verder uitgewerkt en thans gaat het er om voldoende geld bijeen te brengen om het tehuis naar het ontwerp van Ko Deij! te kunnen bouwen. Twintigduizend Het gaat om ongeveer twintigdui zend gulden per paviljoen. In Finland Noorwegen en Zweden werd met be hulp van jeugdorganisaties en pad vinderij reeds een bedrag van 530.000 kronen bijeengebracht. „Ideaal zou zijn, indien elk land 'n paviljoen zou kunnen verzorgen", zo meent Stellmacher. Of hij in Nederland succes heeft? Ja, daar mag deze jonge Duitser die zulk een zware taak op de tenge re schouders genomen heeft, niet over klagen. In Drente verklaarden de jeugdverenigingen zich bereid te trachten een tiende deel van het be nodigde f 2000.bijeen te bren gen. „Als elke provincie in Nederland eenzelfde bedrag bijeen zou brengen als Drente, zou het Nederlands pavil joen er zijn", zo merkt de jeugdige „kruisvaarder" peinzend op Sinds 2 Februari is hij in Neder land en deze intelligente jongeman heeft opvallend snel inzicht gekregen in de geaardheid van de Nederlan der: ,,'t Is hier nogal „verzuild". Ze noemt U dat immers" Want hij heeft bereids kennis ge maakt met velerlei richtingen en HAAR. De Amerikaanse jour nalist W. R. Hearst Jr. is op reis ge weest in de Sowjet-Unie. Na zijn te rugkeer in de Verenigde Staten was hij op bezoek bij president Eisenho wer om hem de groeten te doen van minister Zjoekow. De minister had, zo vertelde Hearst, precies willen weten hoe Eisenhower er uitzagof hij grijzer was ge worden en of zijn haren nog spaar zamer groeiden dan voorheen. Volgens Hearst moet Eisenhower toen een beetje zuur gelachen heb ben. Kippen Een heer in 't Engelse plaats je Salt fleet is wild enthousiast over 't houden van hippen. Hij raadt ieder een aan 'n kippenhok te bouwen. Zelf deed hij dat ookMet veel genoegen zag hij de eier-producenten in de ren krabben en graventotdat zijn oog op iets blinkends viel De heer stortte zich in de ren en greep het blinkende. Daarna ging hij meegraven met de kippen.... Hij vond tientallen gouden munten uit liet jaar 1817. EN MAAR SJOUWEN. De be stuursleden van een school in Toron to hebben besloten elk twee actetas- sen aan te schaffen op kosten van de school. Ze moeten zoveel officiële stukken mee-zeulen, dat ze aan één tas niet voldoende hebben. STRAF. In West-Duitsland liet een (Duitse) jazzband-leider het volks lied „Deutschland über alles" door een danszaal swingenEn alle danslustigen swingden mee. Nu heeft de jazzbanddirigent spijt, want men bracht hem voor de rechter en die rechter meende, dat bij dat lied de benen stram op de vloer behoren. De officier van justitie eiste drie maanden gevangenisstraf! standig een bouwplan voor het jeugd huis. Voorts legde hy contacten met verschillende jongerenorganisaties: a. de „Jonge Kerk" en de Oecumeni sche Jeugdraad. Alle jongemensen in Nederland, die naar zijn woord willen luisteren tracht hy belangstelling bij te bren gen voor het gezamenlijk verlangen van Stig en Günther en Ko: jonge, invalide kinderen onderbrengen in een eigen „home" waar zij hun minder waardigheidsgevoelens overwinnen en him zelfvertrouwen terug vinden. De ontsnapten uit Breda (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft in haar Donderdagmiddag gehouden vergade ring aan de heer Wagenaar van de C.P.N. verlof verleend de minister van Justitie, mr. Donker, en van Bui tenlandse Zaken, mr. Beyen, te inter pelleren over de zeven oorlogsmisda digers, die uit de strafgevangenis in Breda zijn ontvlucht. Zes zijn nog steeds niet door de Westduitse regering en door de geal lieerde bezettingsmogendheden aan Nederland uitgeleverd. Deze inter pellatie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Televisienota op de Kameragenda (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal volgende week niet vergaderen. Zij komt weer bijeen op Dinsdag 8 Maart a.s. De agenda vermeldt dan de behandeling van de televisienota. Voorts komen er op voor: een wetsontwerp tot instel ling van een bedrijfsschap voor pluimvee, een wijziging van de loterij- wet en de interpellatie van prof. Ger- brandy (A.R.)tot de minister-presi dent dr. Drees over het vervoer van Indonesische troepen door de Konink lijke Pakketvaartmaatschappij naar de Zuid-Molukken. Deze interpella tie zal echter niet voor Dinsdag 5 Maart gehouden worden. Antonio uit Italië en Svend uit Dene marken zijn twee jonge invalide "kin deren, die in een van Stig Guldberg's zomerkampenwelke de voorlopers" zijn van het permanente jeugdcen trum, Teren hun plaats in de maat schappij te veroverenr. Antonio (rechts) en Svend (links) leren elk aar aanvullen, alleen is het nog wat moeilijk, samen gaat het echter uitstekend Verzet van Egypte De premiers van Irak en Turkije hebben Donderdagavond te Bagdad het verdedigingsverdrag tussen beide landen getekend. Tegen dit verdrag hebben Egypte en een aantal andere landen zich verzet. Volgens welingelichte kringen in Bagdad voorziet het verdrag in: 1. Volledige samenwerking tussen de twee staten met betrekking tot het handhaven van de binnenlandse vei ligheid. 2. Het uitwisselen van militaire in lichtingen en een militaire missie. 3. Toestemming voor de betrokken landen om gebruik te maken van elk anders vliegvelden, havens en andere verbindingsmiddelen in geval van nood of oorlog. 4. Volledige faciliteiten voor de doorvoer van oorlogs- en militair ma terieel. TUSSENTIJDSE VERKLARINGEN Een militaire woordvoerder ver klaarde Donderdagochtend, dat het Egyptische leger opdracht had gekre-., gen zich op alle gebeurtelïjkheden voorbereid te houden, Het kabinet van premier Nasser van Egypte heeft dit bericht later op de dag 'ten stelligste tegengesproken. Egypte zal alle Arabische landen met uitzondering van Irak uitnodigen voor een conferentie, waarop zal wor den gesproken over herziening van 't Arabisch veiligheidsverdrag in het licht van de sluiting van het Turks- In huize Deij, Paspoortstraat 12 te Souburgbekijken propagandist Gün ther Stellmacher (linies) en ontwer. per Ko Deij rechtsenthousiast de bouwplannen van „hun" jeugdtehuis. Als goede idealisten vertrouwen zij er op, dat zij het benodigde bedrag wel binnen zullen krijgen. Iraakse verdrag, aldus werd van be trouwbare zijde te Cairo vernomen. Een woordvoerder van de regering zeide, dat Egypte zal aandringen op uitstoting van" Irak uit het Arabische veiligheidsverdrag of zich zal ont slaan van zijn verplichtingen jegens Irak. Vrouwen wereldgebedsdag Vandaag wordt over de gehele we reld de vrouwenwereldgebedsdag ge houden. Alle protestantse kerken heb ben deze dag samen georganiseerd. President Eisenhower heeft gevraagd hieraan ook zoveel mogelijk mee te werken. Opzet en uitgangsgedachte zijn te bidden voor de wereldvrede en voor de verkondiging van het Evan gelie. In verscheidene grote plaatsen van ons land worden jeugddiensten ge houden voor de beide hoogste klassen der lagere scholen. Het verongelukte Sabena-toestel Uit het wrak van het boven midden- Italië omlaag gestorte .,Sabena"-toe- stel zijn Donderdag alle stoffelijke overschotten van de inzittenden ge borgen. Men was daarna, onder toezicht der Italiaanse politie, bezig met het ber gen der bagage en van alle andere ar tikelen, die zich nog aan boord van het wrak bevonden. Werktuig- en scheepsbouw- ingenieurs Vergadering in Utrecht De vakafdeling voor werktuig- en scheepsbouw van het Koninklyk In stituut van Ingenieurs heeft giste ren in Utrecht zijn tweehonderdste vergadering gehouden onder voorzit terschap van prof. ir. D. A. A. Koo ien. Prof. Kooien gaf een beschouwing over de bloei van de afdeling, die met 356 leden op 15 Juli 1899 was opge richt. Eind 1920 kwam de afdeling boven de duizend leden en bij de hon derdste vergadering in 1928 stonden 1242 leden ingeschreven. Vandaag telt de afdeling 2100 leden. Het aantal personen dat werkzaam is in de metaalnijverheid is in die ja ren eveneens aanzienlijk toegenomen. Waren dat in 1899 75.000 man, in 1925 waren het reeds 260.000 perso nen en op het ogenblik niet minder dan 318.000. Dit laatste getal betreft 2402 bedrijven met 10 of meer werk nemers. Met de ambachtsbedrijven in begrepen komt het totaal nog onge veer tien procent hoger te liggen. Het aantal studenten aan de Tech nische Hogeschool bedroeg gedurende deze periode: in 1899: 200 werktuig bouw; 17 scheepsbouw; in 1925: 337 werktuigbouw; 35 scheepsbouw; ein de 1954 waren er 1032 studenten werktuigbouw en 109 studenten scheepsbouw aan de T.H. Deze cij fers illustreren duidelijk, aldus spre ker, de grote behoefte aan mgenieurs bij de uitbouw van onze industrie. Naar de overtuiging van nrof Koo ien zal de concurrentie op V buiten landse markt niet zijn vol r 'muden zonder een grote kwalitatieve ver dieping van onze ingenieurs, v.a.iraan uitzonderijk hoge eisen worden ge steld. Hij juichte het daarom toe. aat ook in de vakafdeling de specialisa- I tie toeneemt. GEEN AANTASTING VAN RADIOBESTEL Kamer aanvaardt begroting van onderwijs, kunsten en ivetenschappen (Van onze parlementaire redacteur) In de Tw.eede Kamer heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Cals, Donderdagmiddag verklaard, dat hij zijn volle aan dacht wijdt aan de jeugdproblemen, die rijzen als gevolg van de invoering van het professionalisme in de voetbalsport in Nederland. Hij hoopte, dat het gelukken zou de jeugd geheel te vrijwaren voor de gevaarlijke in vloeden van het professionalisme. Hij deelde mee, dat het voor de sport organisaties in ons land op de begroting voor 1955 uitgetrokken bedrag slechts zal worden toegekend aan die organisaties, die op amateuristisch gebied werkzaam zijn. Van de kant van de V.V.D. was om beschikbaarstelling van zendtijd ver zocht. Minister Cals wees het verzoek af met het argument, dat inwilliging een ingrijpende verandering in ons radio- bestel zou brenggen. Wanneer men afstapt van het bestaande systeem van vier omroeporganisaties, dan tast men, zo zeide minister Cals, het radio- bestel aan. W ad deneiland en Dezer (lagen is een bericht gepubli ceerd, waarin gewag gemaakt werd van het voornemen, dat zou bestaan, om ook de Waddeneilanden tot mili tair oefenterrein te maken. Eén van de Tweede Kamerleden heeft er schriftelijk vragen over gesteld. Tijdens het debat over (1e natuur bescherming hadden ook enkele af gevaardigden hun vrees over de af sluiting en vernieling van een prac i- tig stuk recreatie-oord uitgesproken. De bewindsman verzekerde, dat hij ten volle doordrongen was van de wenselijkheid, dat de Waddeneilanden behouden blijven voor ontspanning en voor de wetenschap. Hij zegde toe zijn invloed aan te wenden bij Oorlog én Marine. Het deed hem goed. dat hij daarbij gesteund wordt door de Ka mer. Het Fries orkest Ten aanzien van het Fries Orkest, waarvoor enkele leden op subsidiëring hadden aangedrongen, zeide de minis ter, dat dit orkest niet de enig uit zondering op de subsidieregeling is. Ook het Overijssels Orkest ontvangt van het Rijk geen financiële steun. Aan dit orkest is echter 75.000 in het vooruitzicht gesteld. Mr. Cals vond het heel onaangenaam dit jaar nog niet te kunnen toezeggen, dat het Fries Orkest in de algemene sala risregeling voor orkestleden zal wor den opgenomen. Dat moet zijn tijd hebben, vond de bewindsman. Schimmige moties Er spookten deze middag twee schimmen van moties in de Kamer. De heer Welter (X.N.P.) liep met de tekst van een motie in zijn zak, waar in gevraagd werd de volgende jaren een hoger bedrag voor de kunstza ken op de Rijksbegroting te brengen. Hij diende haar echter niet in. Het ging namelijk, naar hij zei, boven zijn politieke krachten de motie zodanig te redigeren, dat ieder het met de be woordingen en de toelichting eens zou zijn. Mevrouw Fortanier-De Wit (V.V. D.) was tot steun bereid, doch op haar beurt vroeg zij instemming met een door haar in te dienen motie, waarin gevraagd zou worden het „Ballet der Lage Landen" te subsi diëren. De minister had de subsidie namelijk afgewezen met de verkla ring, dat hij niettemin aan het Neder lands Ballet geen monopoliepositie wilde verschaffen. De heer Willems (P.v.d.A.) vond, dat het hem nog nooit zo gemakkelijk gemaakt was zijn instemming met moties te betui gen. Hij deed het gaarne. Even later verzekerde ook de minister, dat hij met de grondgedachte accoord ging, Een roerende eenstemmigheid dus over enkele belangrijke deciderata. Aan de verwezenlijking er van gelooft voorshands niemand. Tweede Opera Minister Cals ontkende maar overtuigend klonken zijn argumenten niet dat er grond bestaat voor de vrees, dat de tweede opera in ons land een tweederangs opera zal worden. „Dat behoeft niet", zei hij. ..en dat moet ook nietf omdat ook de provin cie recht heeft op een uitstekende opera". Het inschakelen van de pro vinciale orkesten bij deze opera stuit op bezwaren met het oog op de ko ren. De minister bevestigde, dat het in oprichting zijnde opera-instituut in Enschede in totaal 100.000 aan over heidssubsidie zal ontvangen- De Reis opera zal optreden van 1 Maart tot 1 September a.s. Wat in Enschede groeit is geen vernieuwde reisopera, zei de bewindsman, doch iets geheel nieuws. Hij verklaarde zich aan het slot van de middag toch nog bere: 1 om aan het „Ballet der Lage Landen" zo mo gelijk enige financiële steun te ver lenen. De P van Parel Voor het komende seizoen zal een subsidieverhoging voor het toneelge zelschap „Puck" in overweging wor den genomen. Het is voorts gewenst in Nederland Het Wereldgebeuren In de warmte Negen jaren geleden werd in Bang kok nabij de plek waar nu de heren Dulles. Eden, Prins Wan, enz. vergaderen de omstreeks twin tig jaar oude koning van Siam, Anan- da Mahidol, doodgeschoten. De lange, niet al te krachtige jon geman was van school gehaald om in Bangkok als koning op te treden, maar hij viel midden in paleisruzie's en vermoedelijk is een van die ru- zie's hem noodlottig geworden. Een jongere broeder kind van een andere moeder werd toen ko ning en hij is dat nog. In de dagen van de koningsmoord was de heer Pridi Phanomyong pre mier van Siam. Hij wist niet beter te doen, dan de dood van koning Ananda toe te schrijven aan een ongeluk. De koning had een karabijn bekeken, plotseling was een schot afgegaan.... recht in zijn voorhoofd en het nood lot had zich voltrokken. Weinigen geloofden aan deze uit leg, maar na het aftreden van de heer Pridi kwamen de ton gen los. Zo luid werd er gepraat, dat de nieu we premier maarschalk Piboel Songgram een onderzoek naar de moord gelastte. Hij deed dat des le gretiger, omdat Pridi een oude poli tieke tegenstander van hem was, die in 1945 maarschalk Piboel toen ook al minister-president een beetje had ingelicht. Pridi vluchtte naar rood-China en daar stichtte hij de „Vrije Th ai-beweging"; dat is een be weging, die alle Thai-stammen onder een enkele regering wi! verenigen. Wanneer men nu weet, dat de Sia mezen tot de Thai-stammen behoren en dat er ook verwante stammen in Birma en Indo-China wonen, dan zijn de oogmerken var» de heer Pridi en zijn vrienden in Peking wel duidelijk: zij willen een revolutie op touw zet ten, waaruit een nieuwe en vanzelf sprekend rode staat geboren moet worden. Vandaar dat maarschalk Piboel en zijn minister van buitenlandse zaken. Prins Wan, thans in Bang kok zo actief vergaderen met de he ren Foster Dulles, Eden, enz. over een Zuid-Oost Aziatisch verdedigingsver drag. Siam voelt zich wezenlijk bedreigd door de communisten. Her. vreest niet zo zeer een aanval van rode soldaten, als wel een binnenlandse revolutie op communistische basis. Voor de heren Pihoel en Wan moet het aangenaam geweest zijn, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, niet al leen kwam. maar vergezeld was van admiraal Stumps en een aantal mili taire adviseurs. Daaruit bleek, dat ogenblikkelijk over militaire en ma ritieme problemen onderhandeld zou worden. Piboel heeft zich dan ook gehaast aan de Engelse, Amerikaanse en andere bondgenoten bases in Siam aan te bieden. Foster Dulles heeft de beide heren op de eerste conferentiedag ver zekerd, dat de militaire en mari tieme kracht van Amerika in Azië thans de atoomwapens meegere kend groter is dan tijdens de oor log tegen Japan. Hij heeft ook volledige Amerikaan se steun toegezegd voor het geval Siam zou worden aangevallen. Mede ter geruststelling van Siam werd besloten het secretariaat van het Zuid-Oosi Aziatisch verbond in Bang kok te vestigen. Over een gemeenschappelijk com mando van de strijdkrachten der ver- dragslanden is nog geen beslissing ge nomen. maar het is wel duidelijk, dat Bangkok daarvoor niet de aangewe zen plaats is Vermoedelijk zal een keuze gedaan worden uit Manilla of Singapore waarbij Manilla de voor- keui heeft. En als er zo'n commando komt, dan zal het niet te vergelijken zijn met het N.A.V.O.-commando in Europa, want Amerika en Engeland zijn geens zins van plan een stelsel van bases in een land als Siam te scheppen, noch willen ze daar divisies legeren of outillage voor grondtroepen gereed maken. Dat zou een te kostbare en al te riskante aangelegenheid zijn. Uit de aanwezigheid van admiraal Stumps blijkt wel in welke richting de Ame rikanen en Engelsen de oplossing van het defensieprobleem zoeken. ADMIRAAL STUMPS... drinkt ijswater en sinaasappelsap in de hitte van Bangkok. te komen tot een continu-productie van speelfilms. „De heer Willems meent", zo merk te de bewindsman onder vrolijkheid van de Kamer op, „dat, nu op dit ter rein A is gezegd, ook B gezegd moet worden. Ik hoon. dat ik hem goed heb verstaan en dat hij B heeft gezegd en niet de P van Pavel!" Tenslotte deelde hg mee. dat het zijn bedoeling is elk jaar aan het Neder lands Olympisch Comité een subsidie te verlenen, welke echter slechts be scheiden kan zijn. De Kamer keurde de begroting van Ondervtfjs, Kunsten en Wetenschap pen voor 1955 zonder hoofdelijke stemming goed. De C.P.N. kreeg aan tekening, dat zy tegen was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 13