Eisenhower tegen verbod van proeven met atoombommen BOEKEN REGERING WIL HANDELSMARGES LATEN BEVRIEZEN KAMERVERHUURSTER VOOR AMSTERDAMSE RECHTBANK JAARVERGADERING STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ 8 PROVINCIALE ZE EUWSE COURANT ZATERDAG FEBRUARI 1955 De Nederlandse ingenieur F. Macken zie is erin geslaagd op synthetische wijze diamant te vervaardigen. Inge nieur Mackenzie (links) bij een van de meetapparaten op deze foto rechts, welke door een microscoop werd ge nomen, ziet men een complex va/n kristallen met rechtseen kubus vormig diamantkristal (zie pijl). De lichtbreking op de beide zijvlakken van dit kristal wordt veroorzaakt door invallend licht. MENTICIDE U had het, geachte redactie, over de dierentemmer die door 5 leeuwen ge dood is. Voor de durf van zulke men sen heb ik respect. Ze beoefenen een riskant bedrijf. Maar sympathie heb ik er niet voor. September 1954 zag ik het uit eigen aanschouwen in een van onze Europese hoofdsteden. En zonder dat ik voorlichting ontving van dierenbescherming e.a. consta teerde ik dat hier sprake is van een vals spel. Zo, dat ik mijn kleine neef je, die n.b. genoot, hardop toeriep dat het „enorm smerig" was( in de lands taal). Het is niet minder dan „mentici- de' op dieren. De beesten waren dood- en dood nerveus. En werden kennelijk door angst in bedwang gehouden. In de kooi een lange zweep die zwaar doorzwiepte. Buiten om de kooi heen een kerel met een scherpe piek die af en toe tussen de tralies doorflitste en die zichtbaar z'n uitwerking niet mis te, en waar ze aarzelend en machte loos tegen gromden. Hoe zal de trai ning zgn wanneer er geen publiek aanwezig is? Ik wil graag proberen alle roman tisch gevoel weg te nemen, dat uw stukje (dat overigens zeer zakelijk gesteld was)^ou kunnen oproepen. Dit „temmen" is geen werk van „menselijke hoogheid" die verant woordelijkheid draagt voor de schep ping; maar van menselijke „hooghar tigheid" die meent de schepping naar eigen grillen te kunnen degraderen tot zelfverheerlijkingsobject; ter ere van temmer en publiek. Neen, geen hoogheid van de mens, alleen maar „verlaging, vernedering van het dier". Vandaar zeker, dat het zo'n pikante smaak heeft bij voorkeur de „koning der dieren" dit aan te doen. Ik geef heel ronduit toe; ik wou, dat ik het dorst. Maar dan ook: dat ilc de moed voor betere zaken zou op brengen! Een temmer is m.i. iemand die een zuur en hard beroep uitoefent omdat een heimelijke bloeddorst bij het publiek er om vraagt. Jaje betaalt er entree voor!! P. J. Pennings Prijzen soms onnodig gestegen De regering overweegt ernstig, op korte termijn een beschikking handels marges af te kondigen, waarin de handelsmarges zullen worden bevroren op het peil van December 1954 verminderd met de inmiddels per 1 Januari vervallen omzetbelasting voor de detailhandel. Verhoging van de handelsmarges boven dit peil zou daarmee strafbaar worden gesteld. Een handelaar, die vóór 1 Januari op bepaalde artikelen een brutowinst marge had van (bijv.) twintig procent en die daarvan drie procent omzetbe lasting moest betalen, zou dus voort aan niet meer winst mogen bereke nen dan zeventien procent over zijn inkoopprijs. Do regering heeft in December en kele malen een ernstig beroep op het bedrijfsleven gedaan, do verschuiving in de heffing van de omzetbelasting niet te laten leiden tot verhoging van de prijzen. Vele bedrijven hebben aan deze op roep gèhoor gegeven, maar elders (o. a. in de textielsector, bij cosmetische artikelen en bij rijwielen) is naar ver luidt een aantal onnodige prijsstijgin gen voorgekomen. De handelaren bleven het oude per centage winst op hun inkoopprijs leg gen, ondanks het feit, dat uit die winstmarge nu geen omzetbelasting meer behoeft betaald te worden. Deze prijsstijgingen en de invloed die zij hebben op de kosten van le vensonderhoud zijn voor de regering aanleiding geweest een drastische maatregel als bovengenoemde te overwegen. Naar verluidt is over de bevriezing van de handelsmarges al contact op genomen met de middenstandsorga nisaties. „Vatbare" Kinderen...! Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkonden" kinderen dat boesten met: Z WITS AL KINDER-HONIN G Ji Poging tot vergiftiging van echtpaar? De 56-jarige vroegere sigarenwin kelierster J. T. W., een dame van Duitse origine, thans in Hilversum, doch tot enkele maanden geleden woonaehtig in Amsterdam, heeft gis teren vóór de rechtbank te Amster dam terecht gestaan, omdat ze ervan verdacht wordt gepoogd te hebben een jong echtpaar, dat bij haar in woonde, te vergiftigen. Ze ontkende echter iedere schuld. Maandenlang, zo vertelden de jeug dige Engelse leraar J. M. D. en zijn echtgenote als getuigen, mankeerde er iets aan de thee, die zij zetten. Ze was troebel en smaakte niet lekker. Pas toen het vrouwtje een keer aan haar moeder, die dicht bij haar in de buurt woonde, suiker leende, kwam aan het licht, dat er oxaalzuur doorheen gemengd was: kleine even eens witte kristalletjes, die bij grote dosis dodelijk kunnen zijn. Ernstige verdenking ree3 tegen de verhuurster van de kamers, die al maandenlang ruzie met het echtpaar had, omdat de leraar zich over te hoge huur bij de huurcommissie had beklaagd en gelijk had gekregen. Bo vendien stelde de recherche vast, dat de Duitse vrouw aan wat de officier noemde „een vergiftigingscomplex" leed. Ze vertelde tegen iedereen, die het horen wilde, dat ze altijd bang was vergiftigd te worden. De officier eiste 6 maanden, waar van 4 maanden voorwaardelijk. De raadsman zeide van mening te zijn, dat het bewijs persé niet is ge leverd. Volgens hem mag de vrouw niet op vermoedens worden veroor deeld. Hij vroeg vrijspraak. De uitspraak volgt op 9 Maart a.s. Wilno verloor van D.O.S. (3—7) De Vlissingse tafeltennisclub Wil no kon ook nu niet tot punten ko men.- Ditmaal werd in eigen huis met 37 van DOS verloren. De uitslagen waren: GrochTuuren- hout 15—21, 1821; Szoszkiewicz— Bakuwer 21—14, 21—14; Win ter- De Groot 21—14, 7—21, 11—21; Szoszkiewicz—Tuurenhout 2110, 19—21, 2115; GrochDe Groot 1621, 1821; WinterBakuwer 821, 1321; SzoszkiewiczDe Groot 7—21, 15—21; Winter—Tuu renhout 7—21, 21—15, 7—21; GrochBakuwer 2114, 2111; Szoszkiewicz en GrochTuuren hout en Bakuwer 1821, 1721. De nieuwe zuivelfabriek te Zierikzee is.uiterst efficiënt en hygiënisch inge richt. Op de foto ziet men o.m. de melktanks (bovenen de flessen-vul- mnchine. (Foto: P.Z.C.) Een definitieve beslissing zal wellicht pas worden genomen, als minister Zijlstra, die op het ogen blik met vacantie in het buiten land is, terug is. Zou de beschikking inderdaad wor den uitgevaardigd, dan zou dit bete kenen, dat voor een aantal artikelen, de inmiddels verhoogde prijzen weer tot het peil van December zouden moeten worden teruggebracht. DE PYRAMIDEN. Dr. Jozef M. A. Jansen: „Spre ken de Pyramiden?". Weten schap en Schijnwetenschap over het faraonische Egypte. Leiden, E. J. Brill, 1954. De egyptologie ls een nog zeer jonge wetenschap, pas ontstaan na de ontcijfering van de hiëroglyphen door Champollion (1822). Naast deze egyptologie, de zuivere wetenschap aangaande de egyptische cultuur in al zijn aspecten, bestaat er ook een levendige schijnwetenschap, die in zekere zin van veel ouder datum is omdat hij teruggrijpt, direct of indi rect, op allerlei theoriën van oudere schrijvers, die het hiëroglyphen- schrift niet konden lezen. Deze schijn wetenschap ontkent, min of meer be wust, de waarde van Champollions werk. Het aantal dwaze, elke cri- tisch-wetenschappelijke ondergrond missende maar tcch gretig geloof vindende theoriën dat men b.v. over de beroemde grote pyramide van Gi- zen heeft opgesteld, is in dit opzicht instructief. Vooral de moderne mens schijnt graag te zwelgen in de myste ries en symbolen van het „duistere" Egypte en bekommert zich er dan weinig om of elke samenhang met de ware oud-egyptische cultuur ver loren is gegaan. Verstand week daar bij vaak voor fantasie. Zo zou om slechts een voorbeeld te noemen door deze pseudo-egyptologie zonne klaar bewezen kunnen worden dat de huidige Engelse Koningin regelrecht v.*n Koning David afstamt! Tans, nu door de ontcijfering der teksten, het oude Egypte weer met eigen stem rechtstreeks tot ons spreekt, ontzenuwt de werkelijke we tenschappelijke critiek, eigen kennis verdiepend, vele van deze fantasiën, ook al zal de „heilige huiver bij het horen van woorden als mummie, py ramide, hiëroglyphen en sfinx" nog velen blijven grijpen. Over dit boeiende onderwerp han delt de voordracht „Spreken de Py ramiden" van de bekende egyptoloog dr. Jansen. Hij werd gehouden aan de Leidse Universiteit en keurig uit gegeven, voorzien van belangwek kende afbeeldingen. H. W. D. A. Daamens U.M. te 's-Graven- hage brengt goedkope, goed uitge voerde cahiertjes in de handel, „Maat stafdeeltjes" geheten, daar ze teksten bevatten uit het letterkundige ts. Maatstaf die ruimer aandacht verdie nen dan als voorbijgaande tijdschrift publicaties. Ook verschijnen er in deze aanbevelenswaardige reeks soms her drukken en oorspronkelijk werk. We ontvingen vier deeltjes: no. 10. De Fiets, een knappe novelle van J. J. Klant 2,75)no. 11, het essay dat Paul Rodenko „Over Hans Lo-deizen" schreef in opdracht van de Haagse Jan Campertstichting 2.25)no. 12; „Waarheen daarheen" en opvallende bundel zeer goede gedichten van J. B. Charles die deels ook in de jaargan gen van Maatstaf wreden gepubli ceerd 2.40) en no. 13: de zesde druk van Gerrit Achterbergs prachti ge bundel „En Jezus schreef in 't Zans" 2.50), bevattende een keuze uit Achterbergs religieuze gedichten, voor het eerst gepubliceerd in 1947, en in 1950 bekroond met de Staats prijs voor etterkunde TP.C. Hooft- prijs). Een bundel die elk poëzielief hebber kennen moet! TUINBOUWGIDS 1955 Ieder jaar opnieuw is het een ge noegen kennis te nemen van de in houd van de Tuinbouwgids, omdat de samenstellers er steeds weer in sla gen, dit onmisbare naslagwerk nog aantrekkelijker te maken Zo ook met de gids voor 1955. Verschillende nieu we onderwerpen worden aangesneden, terwijl ook de jongste bevindingen op het gebied van de ziektebestrijding e. d. worden medegedeeld. Voorts is het lijvige boekwerk verrijkt met een aantal fraaie kleurenplaten, terwijl door een royaler opmaak het geheel nog aan leesbaarheid heeft gewonnen. PERSCONFERENTIE IN WASHINGTON Streven met alle middelen naar bestand inzake Formosa President Elsenhower heeft zich Woensdag uitgesproken tegen een inter nationaal verbod van proefnemingen met atoom- en waterstofbommen. Hij deed dit op zijn wekelijkse persconferentie in Washington. De presi dent zei te geloven, dat niets gewonnen kon worden door het afzonderlijk behandelen van kleine stukjes van het grote probleem. Er is een oprecht en goed ontwapeningsvoorstel nodig. Eisenhower verklaarde voorts, dat de V. S. met alle mogelijke middelen streven naar een bestand in het gebied van Formosa, dat aan een ieder recht laat wedervaren. Hü zei dat minister Dulles in Bangkok met minister Eden en anderen overleg zal plegen, doch hij kon geen voorspellingen doen. Op een vraag naar de Amerikaanse plannen voor de economische ontwik keling van Azië antwoordde Eisen hower, dat de toestand in dat wereld deel zich blijft wijzigen. Daarom is er geen definitief antwoord mogelijk. De Amerikaanse regering blijft sa menwerken met de Aziatische bond genoten om veiligheid en vooruitgang te bevorderen. „De Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in het gebied van de Stille Oce aan worden thans versterkt" aldus een mededeling van de bevelhebber, brigade-generaal Smith. Hij voegde hieraan toe: „Onze strijdkrachten, zijn sterk genoeg voor de eventualiteit van een communis tische aanval. De Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in het gebied van de Stille Oce aan beschikken over bases, die zich uitstrekken van Hawaii tot Zuid- Oost-Azië". MIJNHARDTJES: sterke A bestrijdersvankou en griep. TT Begroting van financiën door Eerste Kaïmer aangenomen De Eerste Kamer heeft Woensdag de begroting van het departement van financiën z.h.s. aangenomen onder aantekening van tegenstemmen van de C.P.N.-fractie. Minister Van dei Kieft antwoordde op het betoog van prof. Molenaar (V. V.D.), die zich enigermate bevreesd had getoond, dat de regering na de jongste verklaring van het N.V.V. op nieuw van koers zou veranderen, dat men zich niet ongerust behoeft te maken over het lot der belasting voorstellen. Komende op de salariëring van ho gere ambtenaren bij het departement van financiën, constateerde de be windsman, dat er een tekort was in alle geledingen van het maatschappe lijk leven. Wanneer men ergena men sen wegtrekt, laat dat daar een leeg te achter, die niet direct is te vervul len. De minister gaf toe, dat, wat sa larissen betreft, het particuliere be drijfsleven een streep voor heeft. Te gen de zuigkracht daarvan kan de overheid weinig doen, doch niette min maakt de regering zich over dit vraagstuk grote zorgen. Sprekers mening is, dar alle depar tementen gebukt gaan onder een ge brek aan goede secretarissen. De staatssecretaris van financiën, die hierna het woord voerde, was het niet met de heer Geugjes (C.P.N.) eens, dat de grote inkomens bij de belas- tingpolitiek geen offers hebben ge bracht. De staatssecretaris antwoordde de heer Molenaar, dat hij optrekken van de grens der inkomstenbelasting van f 5000 tot f 6000 ernstig wil overwe gen. Bij de replieken klaagde de heer Molenaar over de onjuistheden, die vaak begaan wofden bij de bereke ning van de salarissen van de hoog leraren. De heer Vixseboxse (CH.) ontwik kelde bezwaren tegen de huurstop. De heer Kolff (C.H.) noemde de grondbelasting een onbillijke belas ting, vooral door de wijze waarop ze geheven wordt. Daarom betuigde hij instemming met het verzoek van de heer Molenaar om een nota over deze kwestie uit te geven. Nadat de staatssecretaris uiteen had gezet dat hij niets voor een dergelijke nota voelde, werd de vergadering ver daagd tot Dinsdag 1 Maart a.s. Op de Karei Doorman" viel een hais Op de „Karei Doorman", die op het ogenblik in de Middellandse Zee is, bevindt zich een stukje papier, dat een huis ter waarde van 15.000 ver tegenwoordigt. Het is lot c 339091 van de S.U.S.-loterij ten bate van een zestal Katholieke instellingen en het zit in de portefeuille van de telegra fist W. A. van Schaik, di op de „Ka- rel Doorman" zijn dienstplicht ver vult. In het burgerleven is de heer Van Schaik kantoorbediende bij een Rotterdamse scheepvaartmaatschap pij. Zijn verloofde, mej. Th. Sluis, kwam dit Woensdag op het kantoor van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. in Rotterdam vertellen. Getracht wordt nu contact te krijgen met de „Karei Doorman" om eventjes te controleren of de cijfers kloppen. Verklaring van Churchill De Britse premier, sir Winston Churchill, heeft Woensdag verldaard, dat er geen sprake van is, dat Groot- Brittannië militair betrokken raakt bij de verdediging van de eilanden voor de Chinese kust. De premier zeide dit in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het parlement. Paul Caudel overleden. De bekende Franse schrijver Paul Claudel is Woensdag plotseling in zijn woning te Parijs overleden. Claudel, die 87 jaar is geworden, overleed kalm, zonder lijden. Zijn heengaan kwam slechts enkele dagen nadat zijn toneelstuk „1' Annonce Faite a Marie" in de Comedie Frangaise was opgevoerd. De hoogste eer voor een Franse toneelschrijver. Hij schreef het stuk in 1910, toen hij consul in Praag was. Hij was voor het grootste deel van zijn leven in de diplomatieke dienst. Nadat hij zijn land in China, Tsjeeho- Slowakije, Duitsland en Brazilië had vertegenwoordigd, werd hij ambassa deur in Japan (1921-'26), de V.S. (1927-'33) en België (1933-'35). Toen hij zich in 1935 uit de diplomatieke dienst terugtrok, was hij reeds be roemd geworden door zijn poëzie en toneelstukken. Claudel, die een vroom katholiek was, getuigde in zijn werk van zijn geloof. Hij was een der grootste ka tholieke dichters van zijn generatie. Toen hij 18 jaar was, werd hij sterk door de poëzie van Rimbaud beïn vloed. LEZERS SCHRIJVEN Kostbaar gebeente van Margaretha van York Kostbaar gebeente? Dat zou al leen zin hebben als de vondst ons iets nader bracht tot the missing link. Voor zoiets is echter een 5 eeuwen oude dame nog te zeer baby. (Zie bericht over Margaretha van York in uw blad van 12 Februari 1.1.). Is ze werkelijk Margaretha van York? De bewijzen daarvoor van de Mechelse archivaris zijn nogal zwak. Overigens is dit van geen belang. De op haar betrekking hebbende jaartallen ondergingen reeds correc tie vanuit Vlissingen en ook in het Algem. Handelsblad. Dit laatste or gaan had het bericht uit dezelfde Vlaamse kraftt, doch met weglating der insinuatie, dat „beeldstormers" de kist zouden hebben geopend. Blijkbaar vond het blad, evenals ik, dat te cru. Beeldstormers, steun en aanleiding daarvoor vindend in de Bijbel, heb ben in de kerken beelden weg- en neergehaald, doch ze lieten grafzer ken en zeer zeker de graven, onge rept. Ruim 2 eeuwen later, onder de leus „égalite", zijn wèl grafzerken en al te pompeuze monumenten als mede wapenborden en dergelijke be schadigd of uit de kerken 'verwij derd. Ook toen zijn echter geen gra ven geschonden. Santpoort Geus. Advertentie Bestrijdt prlkkelhoest •n kuchen door een regelmatig gebruik van 0 Acht Russischë sportlieden hebben Woensdag in de Moskwa '100 meter ge zwommen. Zij deden dit ter gelegenheid van de Russische leger- en vlootdag. De thermometer wees 6 graden beneden het vriespunt. „Ontkerstening neemt hand over hand toe" De Staatkundig Gereformeerde Partij heeft gisteren in Utrecht zijn jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van ds. P. Zandt. Na de verzending van een telegram van aanhankelijkheid aan H, M. de Koningin, hield ds. Zandt een rede met de titel: „De weg tot vrede en welvaart". Hij stelde, dat er op de mens een verplichting rust stellig ook ten aanzien van de vrede. De Heere heeft hem zelfs geboden zo veel mogelijk vrede te houden met alle mensen, doch dit niet tot elke prijs en niet met alle middelen. Het staan en stre ven naar vrede achtte hij zelfs dure plicht, doch het is zondig als het bui ten God om geschiedt. Daarom heeft spreker zich van stonde af aan in de Tweede Kamer verklaard tegen het streven naar vrede, dat ook geheel buiten God om geschiedt. Om deze reden heeft hij het Europees defen sieverdrag, dat op eenzelfde grond slag van een revolutionnair beginsel rustte, niet kunnen aanvaarden. Ds. Zandt hield een betoog tegen de huidige Zondagswet, die zich richt naar het revolutionnaire beginsel van „elck wat wils". De wet moet nu al weer op de helling omdat zij in het Zuiden van ons land grote ontevre denheid verwekt. Zij belet het, dat de rooms-katholieken in optocht met muziek des Zondagsmorgens naar de kerk kunnen trekken. Dat spektakel moet weer worden toegestaan. Er is dan ook door de regering reeds toe- fezegd, dat er een wijziging in de ondagswet zal worden aangebracht, die dit mogelijk maakt, aldus spre ker. „Dat het toegestaan wordt dat ieder zijn lijk kan laten verbranden; indien hij enkele bepalingen der wet in acht neemt", noemde spreker weer een nieuwe stap tot de terugkeer naar het heidendom. De ontkerstening onder ons volk neemt hand over hand toe. Men heeft de goede weg, die God aangeeft ver laten en daarom wekte hij ieder op, die de oude beproefde waarheid lief heeft, ongeacht tot welke kerkelijke formatie hij behoort de S.G.P. is een interkerkelijke partij een drachtig schouder aan schouder, on der haar vaandels op te trekken. Bg de bestuursverkiezing werden de aftredende hoofdbestuursleden, ds. Zandt en ds. Mieras, met vrijwel al gemene stemmen herkozen. In de vacature ontstaan door het vertrek van ds. Smits naar de U.S.A., werd met zeer grote meerderheid van stemmen gekozen ds. J. C. van Ra- venswaaij, predikant van de Chr. Geref. kerk te Den HaagScheve- ningen. De secretaris, het Tweede Kamer lid, ir. Van Dis bracht het jaarver slag uit, waarin de lotgevallen der partij over het afgelopen jaar wer den geschetst en waaruit bleek, het aantal kiesverenigingen is genomen. KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Nieuwerkerk a.d. Ussel, F. Malan te gruinisse. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-C., D. H. Biesma te Hoogeveen en J. Prins te Groningen. GEREF. KERKEN art. 31 K.O. Beroepen te Zuidbroek, L. Douw, cand. te Zoutelande. NED. HERV. KERK Ds F. D. van Soest, predikant te Riinzaterwoude, heeft het beroep (toezegging) naar de Ned. Herv. kerk te St. Philipsland, niet aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8