Socialistische oppositie voert vergeefse strijd tegen Parijs Staat geeft veel te weinig uit om onze kunstenaars te helpen JOURNALIST UITGESLOTEN VAN REIS NAAR NIEUW-GUINEA ENORME BRAND IN ENGELSE OLIERAFFINADERIJ DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZFBÜWSE COURANT S VANDAAG DEBAT IN BONDSDAG Volksstemming in Saargebied? De Bonnse politie is met het oog op het vanochtend beginnende debat over de verdragen van Parijs met vijfhonderd manschappen uit Keulen en van de landelijke politie van Noordrijn-YVestfalen aangevuld. Ofschoon er nog generlei tekenen zijn van een mogelijke communistische demonstratie voor de Bondsdag heeft men geen enkel risico willen nemen en alle maat regelen getroffen om ongewenst bezoek nabij het parlementsgebouw op een afstand te houden. De politie van Bonn, die zelf 800 man sterk is, heeft van elders een wa terkanon geleend om het witte gebouwencomplex aan de Ryn in geval van nood beter te kunnen verdedigen. De gunstige ontvangst van de rege ringsverklaring van Edgar Faure in Parijs en de inhoud van deze verkla ring hebben kennelijk de laatste libe rale bezwaren tegen een snelle afwer king weggenomen. De liberalen had den namelijk aangekondigd, dat zij de beslissing zouden willen uitstellen, in dien in Parijs een ongunstige wind te gen de verdragen zou gaan opsteken. De socialistische oppositie heeft dan ook ingezien, dat zij tegen een twee derde meerderheid voor de verdragen in de Bondsdag een vergeefse strijd voert, dat zij zelf bij voorbaat zeker is van de afloop van het debat blijkt wel uit het feit, dat de socialistische fractie reeds een voorstel heeft inge diend, waarin verlangd wordt, dat de ratificatie eerst van kracht zal wor den een week nadat de Bondsdag zal hebben vastgesteld, dat nieuwe onder handelingen met de Sowj et-Unie over Gouden rotary-jubileum Fonds voor dove en slechthorende kinderen Bijna honderd vertegenwoordigers van de twee Nederlandse districten (nr. 66 en 67 van de 220) der Rota ry-International, die gisteren 50 jaar bestond, zijn met him gasten in het Amstelliotel te Amsterdam bijeen ge weest aan een jubileumlunch in aan wezigheid van hun beschermheer Prins Bernhard. De bijeenkomst werd geleid door de „gouverneur" mr. E. E. Menten van het 67ste district en behalve door de minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, toegesproken door een oud-gouvemeur mr. A. E. C. de Groot van Emden en de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. Minister Beyen zeide, dat de Rota- ryclub een instelling is van nationaal en internationaal belang, die met haar beginselen van dienen, van begrip voor arbeid en bedoeling der mensen in alle landen zeker een machtige bedding vormt voor het werk dat mi nisters van buitenlandse zaken wil len doen voor zover zij de vrede na streven, een vrede dan altijd „die res pecteert". De minister bracht hulde aan de prins, die als drager van dat beginsel aller harten heeft veroverd. Uw zuivere bedoeling moet slagen, zo besloot hij. Overal waar de vrij heid met voeten wordt getreden kan Rotary niet bestaan. Dat is het groot ste compliment, dat U zich kunt wen sen, aldus minister Beyen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Rotary International is in Nederland een fonds bijeen gebracht voor het dove en slechtho rende kind en voor lectuur in de zie kenhuizen. 0 Een militaire rechtbank te Lyon heeft Woensdag drie gewezen Gestapo-mannen tot gevangenisstraffen veroordeeld we gens oorlogsmisdaden. Ludwig Kramer en Xavier Pfeiffer kregen 20 jaar en Wolf gang Feller vijf jaar. Drie anderen zijn bij verstek veroordeeld tot gevangenis straffen van 5 tot 20 jaar. FONTEIN. Een fontein op de oude markt te Kopenhagen zal elke Zon dagmiddag limonade geven voor kin deren van acht tot twaalf jaar, die naar hartelust zullen kunnen drinken. Dit plan gaat uit van de organisatie „Red Barnet" (redt het kind). OP COMMANDO. In het land van Uncle Sam houdt men er van ons al lerlei wonderen te voorspellen, die dan natuurlijk hun ontstaan danken aan de techniek. Volgens het jongste verhaal, zal het niet lang meer duren of we kunnen telefoons gebruiken, die werken met een schrijfmachine en nog een groot aantal andere machines alleen maar op commando van onze stem. Misschien worden nu dlle brie ven beantwoord. WAT DE POT SCHAFT. Om. even bij de telefoon te blijvenin Hull is er een uitstekende service voor pas ge trouwde jonge vrouwen. Men behoeft slechts een bepaald nummer te draai en, om te vernemen wat het menu van de dag brengt. Elke dag natuur lijk een ander recept om manlief te vreden le stellen. Een en ander werd ingevoerd op voorstel van een raads lid, die self vrijgezel is. STAKING. In Carfin kreeg een fa brikant er genoeg van, dat zijn men sen vrij vroegen om in de tijd van de baas naar het huwelijksaltaar te f'aan. Dat moest maar in de vacan- ietyd gebeuren, zo stelde deze indu strieel vast. Prompt brak er een sta king uit onder de fabrieksmeisjes, welk voorbeeld spoedig door de man nen werd gevolgd. Het werk werd pas hervat toen men aan het onderhande len sloeg via de vakverenigingen. VEILIG EN DROOG. De 16-jarige Gisela Radier uit Völksen (Neder- saksen) werd als typiste bij de over heid aangesteld. Op" de vraag waarom ze dc ambtelijke loopbaan koos, ant woordde ze: 1. Het is er droog. 2. Geen overwerk. 3. Je kimt niet zo spoedig ontslagen worden. Aanvankelijk wa- Gisela al geslaagd voor dit examen, maar later werd zij toch (vlug) ontslagen. de Duitse eenheid zonder resultaat zijn gebleven. Dit socialistische voorstel wordt bjj voorbaat kansloos geacht. Ook al zijn er bij de liberale bondgenoten van Adenauer hevige neigingen om de verdragen tenslotte slechts als ruil middel te gebruiken om tot een ver eniging van Oost- en West-Duitsland te komen. Het geldt als zeker, dat de Bondsdag de ratificatie met een nieuw eenheidsbesluit zal opluisteren. Doch aan de vooravond van het de bat is over de inhoud daarvan nog geen overeenstemming onder de par tgen gevonden. Wat het Saar-accoord betreft, waarvoor Adenauer slechts op een be perkte meerderheid kan rekenen, heb ben de socialisten het initiatief ge nomen om drastische eisen te formu leren voor een volksstemming in het Saargebied. Onder meer zouden de Fransen voor de stemming het ge bied moeten ontruimen en de poli tieke politie aan de kant moeten wor den gezet. Voorts eisen de socialisten, dat geproclameerd zal worden, dat Saarland in elke geval Duits staats- gebied en de Saarlanders Duitse staatsburgers zullen blijven. Verrassing Woensdag kwam Bondskanselier Adenauer plotseling tegenover de mo gelijkheid van een kabinetscrisis te staan. Vier ministers van de democra tische partij, de kleinste partij in de regeringscoalitie, hebben hem n.l. meegedeeld, dat zij tegen de Frans- Duitse overeenkomst over het Saar gebied zullen stemmen. Naar in goed ingelichte kringen verluidt, had Aden auer de ministers eerder op de dag ge waarschuwd, dat „zij zelf de gevol gen zouden moeten dragen", als zij tegen zijn Saarpolitiek zouden stem men. CONFLICT OM DE PERSVRIJHEID Regering echter niet bevoegd geacht De hoofdredacteuren van „Het Algemeen Handelsblad", de „Rotterdam mer-bladen", „De Telegraaf", „De Tijd", „Het Vrije Volk" en de „Nieuwe Rotterdamse Courant" hebben een gemeenschappelijke verklaring gepubli ceerd in een conflict om de persvrijheid. De regering heeft enige weken ge leden deze bladen uitgenodigd om deel te nemen aan een oriënteringsreis naar Nederlands Nieuw-Guinea. Het vertrek werd bepaald op einde Febr. Eerst verleden week werd bekend, dat de regering ook voornemens was „Het Parool" uit te nodigen. Maar de hoofdredacteur van dit blad moest bereid zyn een met name genoemde, ter zake kundige redacteur niet aan te wijzen als zijn vertegenwoordiger op deze reis. zaghebbend journalistiek oordeel de betrokkene zulk een diskwalifi catie verdient. In het onderhavige geval achten de hoofdredacteuren na ingewon nen inlichtingen, waarbij van over heidswege onderling afwijkende in lichtingen kwamen op een essentieel punt de regering onbevoegd zon der deskundige voorlichting ook maar een enigermate gezaghebbend oor deel uit te spreken. Zij kunnen niet de conclusie trekken, dat de betrok ken journalist van regeringswege van de uitoefening van zijn normale be roepswerkzaamheden zou mogen worden uitgesloten. De minister van overzeese rijksde len a.i., ir. C. Staf, zal deze aangele genheid nu in hernieuwde overwe ging nemen. De hoofdredacteuren menen thans niet te moeten terugkomen op de aanvaarding van de hun gedane uit nodiging. Zij vertrouwen er immers op, dat een hernieuwde overweging zal leiden tot herziening van de ge nomen beslissing ten aanzien van „Het Parool". -De regering gaf als reden voor de ze voorwaarde op, dat de betrokken journalist in het voorjaar van 1950, toen hij in een andere journalistieke functie by een persbureau in Djakar ta werkzaam was, over een kwestie van journalistiek beleid een dusdanig verschil van inzicht had met de Ne derlandse leden van de toenmaals op tredende gemengde Nederlands-Indo nesische commissie voor Nieuw-Gui nea, dat naar het oordeel van de re gering deze journalist niet voldoende objectief kon worden geacht. De re gering steunde hierbij op het advies van ar. J. van Baal, gouverneur-ge neraal van Nieuw-Guinea. De hoofd redacteur van „Het Parool" gaf toen Teen gevolg aan de uitnodiging. De hoofdredacteuren van de ver melde bladen waren niet bekend met e feiten, toen zij de uitnodiging voor de reis aanvaardden. Zij zijn van mening, dat de regering zich in haar algemeen verkeer met de pers dient te onthouden van inmenging in redactionele aangele genheden van een blad. Het behoort tot de uitsluitende bevoegdheden van een hoofdredacteur om voor een tot het blad gerichte uitnodiging een re dacteur aan te wijzen, die hij daar voor het meest geschikt acht. Bovenal zijn de hoofdredacteuren van oordeel, dat de regering zich be hoort té onthouden van diskwalifice rende uitsluiting van een voor een blad werkzame journalist, tenzij bij uitzondering en volgens gebleken ge- Veertien jaar geleden werd de ^daas- dam" door een Duitse onderzeeboot getorpedeerd in de Atlantische Oce aan. Met grote moeite wist Jan P. Boshoff de Rode Kruiszuster Ruth Martin te redden. Enkele dagen ge- leden stapte mej. Martin aan boord van de „Rijndam" en tot haar grote vreugde ontmoette zij daar de man, die haar eens het leven redde, toen zij uitgeput in zee lag: kapitein Bos hof/, die thans gezagvoerder van de „Rijndam" is. Het weerzien was uiteraard allerhartelijkst en vond een hoogtepunt ergens midden op de At lantische Oceaan, op de plaats waar eens de (oude) /Maasdam" ten onder ging: met een korte plechtigheid werd de redding van beiden nog maals herdacht. Op de foto de beide hoofdpersonen uit deze geschiedenis na veertien jaar weer vereend mét een foto van de /Maasdam". Zware binnenbrand in Scheveningen. Gistermorgen werd brand ontdekt in een kantoor van de luchtmacht, gelegen boven de galerij op het Ge vers Deynootplein te Scheveningen. Aanvankelijk liet deze brand zich niet ernstig aanzien, maar bij nader onderzoek bleek, dat vele tussen- muurtjes, zgn. Brabantse muurtjes, aan het smeulen waren en vlam had den gevat. De Haagse brandweer verscheen al spoedig met gïbot materieel, waaronder twee ladderwagens en drie spuiten. Men slaagde er in het vuur meester te worden, doch door de on gelukkige bouw van het complex was men nimmer geheel zeker of men het vuur overal had bereikt. Een deel van het dak werd gesloopt en enige tussenmuurtjes werden weggeslagen om zekerheid te krijgen. Het complex werd van binnen zwaar beschadigd. Omstreeks tien uur kon het grote materieel inrukken. Doch er bleef nog een commando van de brandweer met een ladderwagen en twee spuiten achter om op eventuali teiten voorbereid te zyn. Woensdagmorgen nam de heer J. Ma rijs, eerste corrector b\j de Provin ciale Zeeuwse Courant, in het kan toor van dit blad le Vlissingen af scheid wegens het bereiken 'van de pensioengerechtigde leeftijd. Namens de directie bood de heer F. van de Vélde Sr, de heer Marijs een blijk van waardermg aan. (Voor verslag zie pag. S (Foto: P.Z.C.). Huisartsen niet in conflict met fondsen. Van de zijde der huisartsenvereni- ging wordt medegedeeld, dat er geen sprake is van een conflictsituatie tussen huisartsen en ziekenfondsen. De afwyzing door de huisartsen van de door de ziekenfondsen aangebo den verhoging der netto honoraria met 6 procent is met waardering voor deze geste van de ziekenfond sen op uitsluitend practische gron den geschied. De huisartsen waren n.l. juist ge reed gekomen met hun voorstellen betreffende de definitieve huisartsen honoraria, zodat het meer zin had, om aanstonds over deze voorstellen in hun geheel te gaan spreken. •jDe onderhandelingen worden ge voerd volgens de normale weg. Het is te hopen, dat zij spoedig tot resul taten zullen leiden. Tanks met naphtaline en petroleum ontploften. In ©en olleraffinadery van „Shell Mex and B.P. Ltd." in Thames Ha ven, Essex, brak Woensdagmorgen brand uit. De brand woedde in zeven tanks met naphtaline en petroleum, die ontploften. De brand was de he vigste in dit gebied sinds de branden veroorzaakt door Duitse bombarde menten in 1940. Het vuur werd bestreden met be hulp van dertig brandweerwagens en twee brandweerschepen. De brand ontstond na een zware ontploffing, die tot op een afstand van 24 km kon worden gehoord. De raffinaderij kwam in 1952 in bedrijf en was ont- worpen voor het verwerken van een jaarproductie van meer dan twee mil- lioen ton olie. Naar Reuter verneemt is tot dus verre een werkman bij het ontploffen van een tank gewond geraakt. De brartdsch&de is aanzienlijk. VAN ALLES WAT IN TWEEDE KAMER Spoed met monumentenwet gevraagd Hel omvangrijke menu dat de Tweede Kamer Woensdagmiddag werd voorgezet bestond uit oudheidkunde, natuurbescherming, kunsten, radio, pers en televisie, sport, vorming buiten schoolverband, lichamelijke oefe ningen en buitenlandse betrekkingen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr Cals en zijn staatssecretaris, mej. dr De Waal, die als opperkok en keukenprinses het potje hadden klaargestoofd, ervoeren dat er mondjesmaat van werd ge geten en dat enkele gerechten zelfs niet werden aangeroerd. De oudheidkunde interesseerde de heren De Ruiter (C.H.) en.Tilanus (CJEt.) van wie eerstgenoemde aandrong op spoedige totstandkoming van de mo numentenwet opdat een verder verval van historische bouwwerken voor komen kan worden. Zijn fractiegenoot sprak waardering uit voor de res tauratie van oude kerkgebouwen. Over de natuurbescherming spraken de heren Welter (K.N.P.), Engelber- tink (K.V.P.) en Willems (P.v.d.A.) en mevr Fortanier de Wit (V.V.D.). De heer Weiter pleitte voor over dracht van' het beheer van 1900 ha natuurmonumenten, die het Rijk heeft aangekocht van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, die reeds 13.000 ha in beheer heeft en daarvoor meer geschikt is. Mevr. For tanier de Wit en de heer Willems juichten de aankoop van gronden, die men om hun natuurschoon ongerept bewaren wil toe, omdat zij nu voor verkaveling behoed kunnen worden. De liberale afgevaardigde hoopte, dat de Waddeneilanden niet tot mili tair oefenterrein gemaakt zouden wor den. De heer Engelbertink (K.V.P.) zou dat eveneens zeer betreuren. Hij had waardering voor wat de overheid ten bate van de kunst doet. Toch deden sommige leden een drin gend beroep op de minister om de knnst wat dichter tot het volk te brengen. De staat geeft slechts 69 cent per hoofd per jaar voor de knnst uit, merkte de heer Weiter op. Hij vond dat te gering. De heer Peters (K.V.P.beval spe ciaal de aesthetische vorming van de jeugd en van de volwassenen in de aandacht van de minister aan. Ook de volkskunst wilde hij graag bevor derd zien door steun aan het dilet tantisme en het amateurisme. Hierin stond hij niet alleen. Andi re afgevaardigden vielen hem bij. Zn bepleitten een ruime steun aan het toneelgezelschap j.Puck", dat jeugd voorstellingen geeft en het bij zijn mooie streven allesbehalve gemakke lijk heeft. Men deed een goed woord bij de bewindsman voor het „Ballet der lage landen" en voor de Neder landse Opera, waarbij men waar schuwde voor verbrokkeling. Geld voor orkesten Men vroeg voorts om meer steun voor de orkesten. De heer De Ruiter (C.H.) klaagde er speciaal over, dat het Friese Orkest minder Rijks-subsi die ontvangt dan de andere provin ciale orkesten. Doordat het Rijk slechts 35.000 gulden subsidie verleent, worden de goede krachten weggezo gen en wordt het in zijn ontplooiing gestuit. De heer Willems (P.v.d.A.) sloot zich hierbij aan. Hij vroeg voorts aan dacht voor de film en voor de ver breiding van goede films. Bij de behandeling van radio en te levisie een groot debat hierover is pas later te verwachten vroeg de heer Peters of de financiële positie van ons radiobestel bij de uitbreiding van het aantal zenders verzekerd is, zonder verhoging van de luisterbij drage. De vorming buiten schoolverband was aanleiding voor de heer Peters de minister te waarschuwen voor te grote overheidsinvloed op de vorming van vrije jeugdorganisaties. Andere afgevaardigden bevalen steun aan het jeugdwerk aan o.a. door de bevordering van de tot standko- ming van kampeerterreinen. Als de minister alle verlangens wil bevredigen zal hij diep in de buidel moeten tasten. Ook werd steun ge vraagd voor de leeszalen en de lec tuurvoorziening in het algemeen. Vandaag zal de minister de spre kers antwoorden. Het Wereldgebeuren Detectiveromans De nieuwe minister-president van Frankrijk. Edgar Faure, is de man van de kool en de geit. Tal van journalisten hebben hem deze week zo genoemd en als Edgar Faure gelijk TijJ Uylenspiegel voor de spiegel gaat staan dan zal hij met Tijl tot z'n spiegelbeeld moeten zeg gen: „Ik heb het er naar gemaakt". De heer Edgar Faure, heeft het be staan een aantal ministers van zo ver scheiden politiek inzicht bijeen te brengen, dat. hij alle kanten op kan. Wil men het verenigde Europa jvel- nu, dan zijn daar zijn ministers Ro bert Schuman en Antoïne Pinay, die dat verenigd Europa hartstochtelijk zullen verdedigen. Wil men praten met Rusland alvorens de accoorden van Parijs te ratificeren, dan vindt men daarvoor als kampioen in het ka binet van Faure, de heer Gaston Pa- lewski. Zoekt men de nationale glorie van Frankrijk buiten en boven het ideaal van het verenigd Europa? Welaan dan is daar generaal Koenig om die glo rie te verdedigen. Is men eigenlijk tegen de Parijse accoorden en voor het Europees leger- verdrag, dat door Mendès-France werd geliquideerd, dan zal de heer Antoi- ne Pinay hulp kunnen verschaffen. Twee factoren hebben de samenstel ling van het kabinet-Faure over heerst. De eerste factor was een soort heilige vrees bij de meeste poli tici voor de terugkeer van Mendès- France. Men heeft die man ten koste van alles uit het kabinet willen hou den, want hij had de gewoonte over de hoofden van de politici heen een beroep op het volk te doen en met het oog op de komende verkiezingen was hij dus een uiterst gevaarlijk man. Een man, die wellicht honderddui zenden stemmen zou kunnen ontfut selen aan andere partijen dan de zijne. De tweede factor was de wens om na het experiment Mendès-France te rug te keren tot een meer rechtsge- tint kabinet, dat steunt op conserva tieve en midden-groepen. De socia listen en communisten vormen thans de oppositie, maar de oppositie van de socialisten zal uiterst gematigd zijn, omdat Faure al heeft laten door schemeren, dat hij op het stuk van de lonen en de sociale politiek tot con cessies bereid is. Het kabinet-Faure is overigens een kabinet van de „onbeweeglijk heid". Het doet denken aan het kabinet-Laniel, dat ook alleen maar lopende zaken afdeed en geen grote beslissingen kon nemen, omdat het al te zeer in zichzelf verdeeld was. Edgar Faure zelf is een brillant man en zijn loopbaan is even meteoor achtig als die van Mendès-France. Zij beiden zijn goede vrienden. Dat laatste moet een van de redenen ge weest zijn, waarom men Faure thans premier heeft gemaakt. Op de achtergrond speelt daarbij de gedachte mee, dat Mendès-France en zijn aanhangers bezwaarlijk tegen Faure actie kunnen voeren. Op die wijze houdt men dan Mendès-France buiten het regeerkasteel. Edgar Faure is 47 jaar oud. Hij is van huis uit advocaat, maar hij heeft ook Oosterse talen gestudeerd en hij spreektvloeiend Russisch. In levensbeschrijvingen van Faure wordt hij herhaaldelijk aangeduid als de „jongste" bij een benoeming in een bepaald ambt. Zo was hij in 1952 ook de jongste minister-president, die Frankrijk ooit bezeten had, maar hij hield het toen slechts 40 dagen uit. Zal hij het nu langer uithouden? Pessimisten menen, dat hef kan mee- en tegenvallen, maar ze geven hem wel enige maanden. Een plus-punt voor Faure is, dat hij een voortreffelijk redenaar is. Men houdt wel van enig oratorisch vuur- erk in het Franse parlement. Hij heeft ook nog litteraire gaven Van zijn hand verschenen drie detective-romans, die werkelijk lees baar zijn. Dat is dan even een schetsje van de knappe en verbeeldingrijke figuur, die thans aan het hoofd van de Franse regering staat. Frankrijk heeft verscneidene van le/e knatipe en bekwame mannen.... 'ipi geef: aai. hen echter - helaas.... j ;'«iaas- te weinig kans. EDGAR FAURE spreekt vloeiend Russisch Verongelukte „Sabena"- toestel Sneeuwstorm heeft Woensdag de pogingen, om de stoffelijke overschot ten van achttien inzittenden van het boven Midden-Italië verongelukte ,,Sabena"-toestel te bergen, doen op schorten. De stoffelijke resten der elf andere inzittenden zijn, als gemeld, reeds geborgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5