PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT BILT Assemblée aanvaardt Faure met een coalitie-kabinet Zeeland werd voorgelicht over viering bevrijdingsdag op 5 Mei MOEDER EN KIND BIJ BRAND OM HET LEVEN GEKOMEN Vandaag... 198e Jaargang - No. 46 Dagblad ultgava van da firma Provinciale Zeeuwae Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ.-Hoofdred.: G. A. da Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Febr. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. medtdelln^.»!-. driemaal tarief. Kleine advertenties (max. u regelsI van 1—6 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 'ent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsstagen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goea, Lange Vorstatr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 NA EEN CRISIS VAN TWINTIG DAGEN Tegen stemden socialisten en de communisten De 47-jarige radicaal Edgar Faure heeft gisteren met 369 tegen 210 stem men het vertrouwen verkregen van de Franse Nationale Vergadering. Hij komt thans met een coalitiekabinet met rechtse en centrum-ministers en een programma, dat spoedige bekrachtiging van de Parijse verdragen be helst. De regeringscrisis na de val van het kabïnet-Mendès-France heeft twintig dagen geduurd. Faure was laatstelijk minister van buitenlandse zaken in het kabinet van Mendès-France. Voor Faure stemden de radicalen, de volksrepublikelnen, de meeste Gaul listen, de conservatieve groeperingen en enkele radicaal-socialisten. Tegen hem stemden hoofdzakelijk de socialisten en communisten, terwijl een 50-tal afgevaardigden zich van stemming onthield. Tegen het gebruik in heeft Mendès- France zich er van onthouden zijn stem voor zijn opvolger uit te bren gen. Al tijdens zijn regering werd melding gemaakt van een zekere i spanning tussen beide politici. Faure wees in het geheel niet op de door Mendès-France bereikte resultaten. De zitting van de Nationale Vergadering werd vèrdaagd tot Dinsdag. In zijn regeringsprogramma ver klaarde de nieuwe premier voorts, dat hij van plan is, de FransDuitse over eenkomsten inzake de Saar „naar de geest en de letter" uit te voeren. Ten aanzien van de spanningen tussen Oost en West, zeide Faure, dat men onophoudelijk zou blijven uitzien naar mogelijkheden voor onderhande lingen, zodra de Parijse accoorden zijn bekrachtigd. Zij regering zal voor stellen indienen de Europese econo mische samenwerking uit te breiden tot het gebied van de atoomenergie, krachtstroom en transport. Wat het binnenland betreft werd het volgende genoemd: 1. Verhoging van salarissen en lo nen in overeenstemming met het toe nemen van de nationale inkomsten; 2. Volledige werkgelegenheid; 3. Meer huisvesting; 4. Geleide economie ten aanzien van de verbruiksgoederen; 5. Maatregelen in de strijd tegen het alcoholisme. Ministerslijst De kabinetslij3t ziet er als volgt uit: premier: Edgar Faure, Radicaal; mi nister toegevoegd aan het bureau van de premier: Gaston Palewski, Gaul list; minister van buitenlandse zaken: Antoine Pinay, conservatief; minister van landsverdediginggeneraal Pierre Koenig, Gaullist; minister van finan ciën: Pierre Pflimlin, volksrepubli kein; minister van openbare werken: Vorst nog niet op veilige afstand Stap voor stap heeft de zachte lucht uit Frankrijk gisteren- morgen, plaatselijk vergezeld van enige regen cn ijzel, kans gezien het Zuiden van Neder- land binnen te dringen. Ook in Zeeland kwam de temperatuur daarbij boven het vriespunt, terwijl in het Noorden de gehe- eb le dag nog zonnig weer voor- kwam bij 2 tot 3 graden vorst. Nog zachter is het in Frank- ij 1-jjk, waar temperaturen van 10 n tot 15 graden Celsius werden gemeten, p Nu is de grote vraag: blijft het dooien? Het zag er giste- renavond naar uit, dat de vorst p verder dan de lijn Den Haagp ApeldoornTwente zal worden teruggedreven. Reu hoge druk- p gebied boven Scandinavië be- hoeft zich maar weinig in de richting van ons land uit te p breiden of wij zitten hier op- nieuw in de kou. We willen in dit geval hopen, p dat er van het Zuidwesten uit p snel een nieuwe depressie komt opdagen, om de vorst tot op p een veilige afstand terug te drijven, want zoals het nu is, is het niet verantwoord het p woord „voorjaar" hardop te zeggen. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll generaal Edouard Corniglion-Molinier, Gaullist; minister van huisvesting en wederopbouw: senator Roger Duchet, conservatief; minister van binnenland se zaken: Maurice Bourges-Maunoury, radicaal; minister van justitie: Robert Schuman, volksrepublikein; minister van onderwijs: senator Jean Berthoin, radicaal; minister van arbeid: Paul Bacon, volksrepublikein; minister voor aangelegenheden betreffende oud-strijders: Raymond Triboulet, Gaullist; minister voor overzeese Rijksdelen: Pierre Henri Teitgen, volksrepublikeinminister van han del en industrie: André Morice, radi caal; minister van landbouw: Jean Sourbet, conservatief; minister van gezondheid: Bernard Lafay, radicaal; minister voor Tunesische en Marok kaanse zaken: Pierre July, afgeschei den Gaullist; minister voor de koop vaardij: Paul Antier, conservatief en minister voor de posterijen: Edouard Bonnefous, radicaal-gezind. Felle brand op koelschip Woensdagavond brak een felle brand uit op het koelschip „Cher- jakhoosk" (4000 ton)dat bij J. en K. Smit's scheepswerven en machinefa brieken N.V. te Kinderdijk wordt af gebouwd. Het is bestemd voor Rus land. De brand is ontstaan in de iso- latiewanden van het middenruim. Het vuur vond in de kurk, mastiek e.d. gretig voedsel. I-Iet vuur werd bestre den door de brandweerkorpsen uit Rotterdam, Alblasserdam en Nieuw Lekkerlahd. Omtrent de schade is nog niets bekend. Omstreeks middernacht was men het vuur vrijwel meester. „GROOTEKERK". Brandweerlieden aan boord van het 7647 ton metende Nederlandse vracht schip „Grootekerk", dat Dinsdag in Genua aankwam, hebben Woensdag de brand in de lading lucifers geblust. Generaal Franco over de monarchie Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft verklaard, dat er geen sprake is van een terugkeer van een monarchie in oude stijl in Spanje. Een herstelde monarchie zal van een modern en nieuw type zijn. Generaal Franco zeide dit In een toespraak tot de politieke raad van de falangistische partij in het paleis El Prado te Madrid. De partij, de eni ge die in Spanje geoorloofd is, vreest, dat herstel van de monarchie de macht van de falangisten zal doen verminderen. Verder zeide het Spaanse staats hoofd, dat hg vertrouwen heeft in de falange, maar dat de partij zich moet aanpassen bij de omstandigheden en op deze wijze haar eis tot het houden van een leidende plaats in het regiem moet rechtvaardigen. Tal van Zeeuwse gemeentebestuur ders en andere autoriteiten woonden Woensdag in de Middelburgse Con cert- en Gehoorzaal een instructie vergadering bij, die werd georgani seerd door het Nationaal Comité Vie ring Bevrijdingsdag 1955. Enkele van hen traden op iit een zogenaamd wa genspel: o.a. van links naar rechts de burgemeesters jhr I. F. den Beer Poortugael van Veere, mr J. I. M. Reuser van. Sint Jansteen en J D. Jansen van 's-Gra/oenpolder en 's-Heer Abtskerke. (Foto: P.Z.CJ. Conflict bij Australische luchtvaartmaatschappij Het passagiers- en vrachtvervoer door de Australische Nationale Luchtvaartmaatschappij wordt be lemmerd door het feit, dat piloten, die zijn aangesloten bij de bond van vliegeniers, weigeren DC-3 toestellen te vliegen, zolang niet „als veilig heidsmaatregel" het maximum-vlieg- gewicht wordt verminderd. Zeventig piloten zijn geschorst. Een meter per dag... Sir Winston Churchill rookt op tachtigjarige leeftijd dagelijks nog zeven sigaren van ten min ste 15 centimeter per stuk. In de afgelopen zestig jaar be draagt de afstand, die hij heeft afgerookt, ten minste 22 km. De Britse premier maakte dit de vorige week op een particu lier partijtje aan de Italiaanse minister van buitenlandse za ken, Martino, bekend. In totaal i heeft hij in zestig jaar meer i dan 150.000 sigaren gerookt. Sir Winston rookt zijn siga- ren echter niet tot een klein I peukje op. Een van zijn vrien- i den zei, dat Churchill een der- i 3e van zijn sigaar rookt, een I derde kauwt en soms een derde weggooit Een recente foto van twee van de hoofdpersonen uit de zaak-Jung- schlagerdie terecht staat op be schuldiging van een complot te heb ben gesmeed ter omverwerping van de Indonesische regering. Rechts: de getuige Manoch die de verklaring af legde, dat de verdediger varn Jung- schlager, mr H. Bouman, getracht had hem om te kopen. Achter hem links ziet men de beschuldigde, Jung- schlüger, het vroegere hoofd van de Nederlandse Intelligence Service in Indonesië. De leider van de Britse oppositie, Clement Attlee, heeft in de Êidder- zaal een toespraak gehouden, die door een groot aantal vertegenwoor digers van de regering en het Corps Diplomatique werd bijgewoond. Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit wensen bedrijfschap De bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit heeft zich telegrafisch tot de minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie gewend. In het telegram wordt een krachtig beroep gedaan op de minister om bij wet tot instelling van een bedrijf schap detailhandel aardappelen, groenten en fruit over te gaan. WOONHUIS TE HILVERSUM IN LICHTERLAAIE Slachtoffers lagen op zolder te slapen Woensdagochtend heeft in een woonhuis in de Franklinstraat te Hilver sum een ernstige brand gewoed, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De brand ontstond omstreeks half negen in een woning, waar drie gezinnen een onderkomen hebben. Door de rookontwikkeling konden de 21-jarige mevrouw A. van Boegum- Van Empelen en haar driejarig dochtertje, die op de zolder lagen te slapen, niet tgdig de woning verlaten. Zij kwamen in de vlammen om. De overige leden van de in het huis wonende families wisten zich in vei ligheid te stellen. Om circa half tien was de brandweer het vuur meester. Het huis werd in totaal door veer tien personen bewoond. Door de grote opwinding, die direct na het ontdek ken van de felle brand in de beneden-, verdieping ontstond, wist men niet di rect of zich nog mensen in het bran dende huis bevonden. Toen men in de verwarring eindelijk de jonge vrouw en haar kind miste was het te laat. De brandweerlieden vonden het lichaam van het kind verkoold. De jonge moeder bleek door de zware rook te zijn gestikt. Het pand, dat zeer snel in lichter laaie stond, brandde geheel uit. Toen het vuur omstreeks half negen in de morgen ontdekt werd, ontstond M is het 50 jaar geleden, dat de doorboring van de Simplon- tunnel tussen Brig in Zwitser- land en Iselle in Italië, aan welke ruim 19 km lange tun- nel 2500 arbeiders vijf en een M half jaar werkten, een feit H werd. iliiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiii VREEMDE TAFERELEN IN MIDDELBURGSE CONCERTZAAL Autoriteiten dansten en speelden vrolijk spelletje tijdens feest In de Concert- en Gehoorzaal van Middelburg hebben zich Woensdag gedurende een groot deel van de dag taferelen afgespeeld, die ongewoon mogen heten. Een niet-ingevvyde zou zich bij het binnentreden bijzonder verbaasd hebben: Zeeuwse autoriteiten, burgemeesters, raadsleden, comité leden waren aan het volksdansen, deden spelletjes, versierden een paal met vlaggetjes en traden op in een „wagenspel"Het ging er levendig toe, er heerste een vrolyke sfeer, de stemming was goed. Een feestje van de „Gezamenlijke magistraten van Zeeland?" Of ccn bruiloft, waarop alle Zeeuwse burgemeesters waren uitgenodigd? Wat dan was de reden, dat deze waardigheidsbekleders zich zo „kinderlijk" gedroe gen? De verklaring is eenvoudig; 't betrof hier de instructievergadering voor Zeeland, georganiseerd door het Nat. Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955. Het doel van de vergadering was degenen, die straks in onze provincie de feestviering ter gelegenheid van de 10e bevrijdingsdag organi seren, kennis te laten maken met verschillende vormen, waarop dit kan gebeuren. En het dansen en spelen was „practisch werk" Vele autoriteiten uit alle delen van Zeeland hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging van het Nationaal Co mité om deze bijeenkomst bij te wo nen. Onder hen bevonden zich burge meesters, wethouders, raadsleden, ge meentesecretarissen en leden van co- mité's, die zich reeds gevormd hebben in verschillende gemeenten om de or ganisatie van de 5 Mei-viering ter hand te nemen. De heer F. L. W. Foppen, die als directeur' van het Bureau van het Comité, de leiding had, zette in zijn welkomstwoord uiteen waarom men in alle provinciale hoofdsteden deze instructievergaderingen houdt. „Wij komen niet om u voor te schrijven, hoe u moet feestvieren of om u een bepaald organisatieschema op te leg gen", zei de heer Foppen, „maar wij zijn hier om met u eens te praten over de evenementen, die in het ka der van de 5 Mei-viering geschikt zijn. U kunt hieruit iets leren, maar wij kunnen van u leren, wanneer u met bepaalde suggesties komt, die wij ter harte kunnen nemen en weer ver der zullen doorgeven". Hij wees er verder op, dat het niet gemakkelijk is om goed feest te vie ren, zonder „lol". Ten aanzien van de organisatie in het algemeen gaf de heer Foppen tal van wenken en sug- Het was hierna wika D. E. Hiensch uit Goes, die de vergade ring inlichtte over het begrip volksdans. „Het gevaar bestaat, dat bij het vieren van een feest slechts bepaalde groepen hieraan medewerken. Ieder ander blijft passief. Men dient het daarom in zelfwerkzaamheid te zoeken. De volksdans is dan ook uitermate geschikt op een volksfeest. Zij be tekent: zelf iets doen, zich iiiten en zodoende meer deel hebben aan de feestvreugde". De Zevensprong Ondei' de energieke leiding van de heer Hiensch werden daarna enige dansen beoefend, hetgeen het eerste „practische werk" betekende. Met enthousiasme stortte men zich op de „Zevensprong" en „De Mosselman", maar ook enkele minder bekende en zeker moeilijker dansen werden „ingestudeerd". Dit eiste van velen nogal wat adem, maar het werd met kennelijke voldoening gedaan Na een broodmaaltijd werd de ver gadering 's middags voortgezet met volkszang, eveneens onder leiding van wika Hiensch. Ook nu werden tal van wenken gegeven en uit volle borst zong men diverse liederen. Voor de introductie van het spel- ^Vervolg op pag. 2) een grote opwinding. Mensen vlogen gillend uit de huiz-en. Een buurman, de heer R. Terlien, wist van het plat boven de brandende keuken een kind te redden. Een jonge vrouw wist zich in veiligheid te stellen door uit het raam van de eerste verdieping te springen. Spoedig was in deze drukke volksbuurt hulp aanwezig. Het eerst ter plaatse waren mannen van de vrijwillige fabrieksbrandweer van het direct naast het brandende pand gele gen bedrijf der firma Van Son. Toen zij de brandende keuken binnendron gen vlogen de vlammen echter reeds omhoog naar de bovenverdieping, die men niet meer kon bereiken. De Hilversumse brandweer was snel ter plaatse en bestreed met een groot aantal stralen het vuur, dat spoedig vele meters hoog boven het dak uitlaaide. Men wist de brand te beperken tot één woning en de belen dende percelen te bewaren, al was de waterschade daar groot. Nachodska's vlucht Miroslava Nachodska, de Tsjechi sche kunstrijdster, die deel heeft ge nomen aan de wereldkampioenschap pen te Wenen en die enige dagen ge leden besloten heeft niet met de ove rige leden van de ploeg naar haar land terug te keren, doch aan de Ame rikaanse autoriteiten om politiek asyl vroeg, heeft tijdens een persconferen tie in hotel „Brandl" te Linz uiteen gezét wat de redenen waren die haar dit besluit deden nemen. „In Tsje- eho-Slowakije kreeg ik alles wat ik wenste. Slechts persoonlijke vrijheid en de veiligheid ontbraken. Ik vóelde men als een vogel in een kooi, die wel hierin rond mocht vliegen, doch be slist niet er buiten. Ik verlangde het enige te hebben, dat ik in mijn land niet kon krijgeÜi: de persoonlijke vrij heid." Vierentwintig uur voor de terugkeer naar Praag nam zij haar besluit. Toen zij met de gehele ploeg in Wenen aan het winkelen was, zag zij kans aan de aandacht van de vrouwelijke po litieke surveillante te ontsnappen. Met de tram reed zij naar haar hotel dat zij even later met haar bagage overhaast weer verliet. Per taxi be gaf ze zich naar het Amerikaanse centrum voor de vluchtelingen. Zij is van plan naar de Ver. Staten of Ca nada te gaan om daar haar carrière als kunstrijdster voort te zetten. DE VERWACHT... OOSTENWIND. Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge lichte regen of sneeuw. In het Noorden van het land overwegend lichte vorst. In het Zuiden, tempera turen om het vricspnut tot lichte dooi. Matige tot krachtige Oostelijke wind. ZON EN MAAN. 25 Februari Zon op: 7.39 onder: 18.13 Maan op: 8.10 onder: 22.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1