Nog tweeduizend blinden wachten op een geleidehond ZWITSAL Maar Monsieur Dupont kan nog lachen om allerlei voorvallen C 3 Gezonde Bob fes WiHe landen Frisse ZESHONDERD JAAR GELEDEN: ENKHUIZEN, EEN STAD 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 GEEN SUBSIDIES VAN DE OVERHEID Waarom concurrentie tussen bonafide instellingen (Van onze speciale verslaggever) Er zyn in ons land ongeveer vijfduizend blinden. Volgens een ruwe schatting komt hiervan ongeveer de helft in aanmerking voor een gelelde- hond. Gerekend wordt namelijk, dat in de eerste plaats blinden tussen 18 en 60 jaar met een hond geholpen zullen moeten worden. Wat een luttel getal eigenlijk: vljf-on-twintig honderd. Maar daarom zyn we dan ook ge schrokken van de mededeling van Ir. J. van der Kreek uit Zwyndreeht, secretaris-penningmeester van de „Stichting voor Blindengeleidehonden", dat er in ons land nog maar ongeveer vijfhonderd blinden voorzien konden worden van zo'n viervoeter, die hun grotere bewegingsvrijheid mogelijk maakt. Ruim tweeduizend blinden wachten dus nog op verwezenlijking van dit ideaal. Naast enkele particulieren zijn er twee instellingen, die zich met de opleiding van blindengeleidehonden bezig houden. Veruit, de belangrijkste van die twee is het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds, dat de bescher ming geniet van de drie landelijke Blindenbonden en hun overkoepelen de organisatie, de Nederlandse Blin- denraad. Deze stichting, die ook de oudste papieren op dit terrein heeft, bezit een trainingsinstituut voor de honden aan de Middenweg te Am sterdam. Er zjjn zes instructeurs aan verbonden. Er worden jaarlijks ongeveer negentig honden opgeleid. Zwijndrechtse stichting De tweede instelling, die zich met de training van geleidehonden voor Nerveuze hartkloppingen U bent natuurlijk al gerust gesteld. Uw hart mankeert niets.Zulke verschijnselen zijn het gevolg van inspanning en opwinding. Uw zenuwen zijn vermoeid en overspan nen, hunkeren naar herstel en versterking naar Sana- togenl Dit uiterst licht ver teerbare proteïne-preparaat geeft Uw uitgeputte zenuwge stel nieuwe kracht. Bevrijdt U van nerveuze klachten -.neem jjANATOGEÜ het zenuwsterkend tonicum Stoppen van auto op bevel van politie De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr 's Jacob, nam Dinsdag con clusie in de kwestie, door de A.N.W.B. opgeworpen, of men verplicht is aan een bevel tot stoppen van de politie gevolg te geven zodanig, dat men zijn auto voor de politieman tot stilstand brengt, ook wanneer men reden heeft aan te nemen, dat daardoor de ver keersveiligheid in gevaar wordt ge bracht. Het betrof hier de zaak tegen J. H. M. P. te Voorburg. Deze had op bevel wel gestopt, maar op een andere plaats dan werd aangegeven omdat hij meende het verkeer anders in ge vaar te brengen. P. werd veroordeeld tot 10 gulden boete. Mr 's Jacob concludeerde tot ver werping van het beroep. Wanneer een daartoe bevoegd politie-ambtenaar in het belang van de vrijheid van het verkeer of de veiligheid op de weg aan een bestuurder beveelt te stoppen kan dit niet anders betekenen al dus mr 's Jacob, dan dat die ambte naar verder rijden dan de plaats, wel ke hij aangeeft, niet toelaatbaar acht. Onder die omstandigheden aan de be trokken bestuurder de vrijheid te la ten zijnerzijds zelfstandig te beoorde len waar hij meent het beste te kun nen stoppen zou betekenen, dat aan het voorschrift van artikel 29 der we genverkeerswet elke betekenis zou worden ontnomen. De Hoge Raad zal op 22 Maart- ar rest wijzen. blinden bezig houdt, is de meerge noemde Stichting, waarvan ir. J. van der Kreek secretaris-penning meester Is. Deze instelling is voort gekomen uit de Ned. Vereniging van Wolfhondenbezitters, waarvan de heer Saarloos uit Dordrecht een omstreden figuur de initiatiefne mer is geweest. Deze „Zwyndrechtse school bestaat thans een jaar of drie, heeft zijn trainingscentrum aan de Osdorperweg in Amsterdam, waar gewerkt wordt met één instructeur. Sinds de oprichting, zo deelde ons de administrateur, de heer J. H. Vel- lenga mede, heeft men een 25-tal geleidehonden beschikbaar kunnen stellen. Dat is dus gemiddeld acht honden per jaar. Veronderstellen we nu, dat de be staande „eenmansscholen" in ons land ook nog eens tien honden per jaar kunnen afleveren, dan kunnen we concluderen, dat er dus jaarlyks zo'n honderd-en-tien honden aan blinden kunnen worden toevertrouwd. Dat is een schrijnend laag getal te genover de tweeduizend blinden, die zich het bezit van zo'n viervoeter als ideaal hebben gesteld. De gemiddelde bruikbaarheid van een geleidehond is maar zeven jaar. Dat betekent dus. dat gerekend moet worden met een jaarlijkse be hoefte van ongeveer vierhonderd honden om alle in aanmerking ko mende blinden te kunnen helpen. Bijkans het viervoudige dus van de huidige productie. Tegen deze achtergrond willen we thans het feit bekijken van de con currentiestrijd. dié het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds en de Zwijndrechtse Stichting met el kaar vow«" Een onverkwikkelijke strijd, waa^rj de een het laakbare midd«l va" verdachtmaking voor- zichtirr hanteert en de ander propa gandamiddelen te baat genomen heeft, die misleidend waren. De opleiding van blindengeleide- honden waarbij tijd en geduld ge vraagd worden, is een kostbare ge schiedenis. De organisaties, die zich hiermee bezig houden, ontvangen geen subsidies uit de overheidskas. Dat is (gelukkig ook niet nodig. Men kan zich bedruipen uit parti culiere bijdragen Het Koninklijk Geleidehonden fonds vraagt daarenboven voor elke hond, die afgeleverd wordt, een be drag van 350.Dat is een fractie van de kostprijs. Veelal wordt van gemeentewege of kerkelijke zijde, en wanneer het gewezen militairen be treft, van rijkswege een aanzienlijke tegemoetkoming gegeven aan de blinden, die dit bedrag ter tafel moe ten brengen. In de gevallen waar dit niet gebeurt, doet de organisatie het zelf uit een bestaand suppletiefonds. Betaling wil men echter handhaven om zuiver psychologische redenen. Men is van mening, dat iets wat men betaald heeft van groter waarde voor de betrokkene is, dan iets wat men cadeau kreeg. De Zwijndrechtse Stichting hul digt een andere mening. Die brengt de in aanmerking komende blinden geen kosten in rekening. Uit de in zamelingsacties worden alle kosten bestreden. Voor beide standpunten is uiteraard een „vóór" en „tegen" op te brengen. Bonafide instellingen Veel belangrijker dan hierover te strijden, is de vraag of men te ma ken heeft met bonafide instellingen. (Advertentie) Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Wandelsportkalender De afdeling Noord-BrabantZee land van de Nederlandse Wandel sportbond heeft de wandelkalender voor Zeeland als volgt vastgesteld: 11 April: Op Stap, Sehcrpenisse; 14 Mei: Medioburgum, Middelburg; 19 Mei: KWV, Kruiningen; 10 Septem ber: Hansweert. De avondvierdaagse wordt gehouden van 1418 Juni. Het schynt, dat hier van regerings zijde een antwoord op gegeven is. Op verzoek van de Minister van Sociale Zaken heeft een commissie onder voorzitterschap van de heer W. C. A. Riem Vis, voorzitter van de Stich ting „Het Nederlandse Blindenwe zen", een onderzoek ingesteld. Aan de hond van de bevindingen zullen thans door de commissie gewaar merkte legitimatiebewijzen worden uitgereikt. Deze legitimatiebewyzen garanderen de betrouwbaarheid van degenen, die gelden inzamelen voor particuliere scholen voor het opleiden van blindengeleidehonden. Zeker is reeds, dat de medewerkers van het Koninklijk Nederlands Ge leidehondenfonds voor deze be trouwbaarheidsverklaringen in aan merking komen. Naar wij vernamen zal dat ook het geval zijn met de medewerkers van de Zwijndrechtse stichting, wanneer haar bestuur aan één voorwaarde wil volden: zich ont houden van misleidende propaganda. Belangrijke stappen In een uitvoerig gesprek is ons gebleken, dat reeds belangrijke stap pen gedaan werden om aan deze voorwaarde te voldoen. Er zijn maat regelen genomen om naamsverwar ring van de Stichting met het Ko ninklijk fonds tegen te gaan. Maar bovendien wordt getracht, overeen komstig de suggestie van de Staats secretaris van Sociale Zaken, tot een bestuursuitbreiding te komen, waar bij men met name de heer Riem Vis gevraagd heeft toe te willen treden. Uit het feit, dat ook grotere aan dacht besteed zal worden aan de nazorg en dat thans plannen klaar liggen voor de bouw van een nieuwe school, waar jaarlijks vijftig honden zullen kunnen worden afgeleverd, mag tenslotte eveneens worden afge leid, dat er hier in deze jonge Zwijn drechtse Stichting toch een gezonde activiteit ontplooid wordt, die waard is volledig erkend te worden. DE GELEIDEHOND. ..herwonnen vrijheid voor de blinde... (Advertentie) Merkt U, dat U HAAR verliest? Roos is de eerste waarschuwing by haaruitval. Misschien* hebt U dia eerste waarschuwing niet direct be- grepen Let dan nu goed op het vol gende: als U thans haar in de kam vindt, moet U daar terstond iets te gen doen. Het is een vergissing, te denken, dat dit verschijnsel vanzelf wel zal ophouden. Haaruitval dient onmiddellijk te worden bestreden. Hoe? Wel, zoals talloze mensen het hebben gedaan sedert Silvilcrin, de biologische haarvoeding, werd uitge vonden. Ga vandaag nog Silvikrin gebruiken, het vanouds bekende haargroei-preparaat, dat over de ge hele wereld honderdduizenden dank bare verbruikers telt. Silvilcrin kon hun weer nieuw haar geven, omdat alléén Silvikrin de 14 natuurlijke op bouwstoffen voor de haargroei in de juiste verhouding bevat; precies de juiste dosis Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en nog 11 andere uit de ami- no-groep, welker namen U minder zullen zeggen doch die voor her nieuwde haargroei onontbeerlijk zijn! Herstel Uw haar met Silvikrin begin nog heden! „Afka"-expeditie keert terug Plaats voor basis gevonden Volgens de „New York Times" heeft de expeditie van de Amerikaanse ma rine aan boord van de ijsbreker „At- ka" in de Zuidpool een geschikte plaats ontdekt voor het vestigen van een basis voor het voortzetten van wetenschappelijke onderzoekingen en exploratie-werkzaamheden in dit ge bied. De expeditie aan boord van de „At- i" heeft haar werkzaamheden aan de Zuidpool beëindigd en bevindt zich thans op de terugweg naar Boston, via Buenos Aires en Rio de Janeiro. De plaats, die geschikt is voor het vestigen van een nieuwe basis, is ge legen aan een baai in het ijs ongeveer 40 myl buiten de kust van Queen Maud land, aan de Atlantische zijde van „Antarctice". De nieuwe baai is de „Admiraal Byrd" baai genoemd. Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD RIJK VERLEDEN Nog altijd plaats met zekere allure (Van onze speciale verslaggever) Juist dezer dagen was het zes eeuwen geleden, dat de 22-jarige Graaf Willem V van Holland, Zeeland en Henegouwen, alsmede Heer van Fries land het Westfriese vissersdorpje, Enchuysen, Enckhusa, Enkelhusen, ofte Eenichusen stadrecht verleende en verenigde met het naburige dorp van boeren en tuinders Gommerskerspel. Zo ergens, dan is dit middeleeuwse privilege voor Enkhuizon het begin geweest van een grote welvaart en rijke ontplooiing. In de gouden eeuw heette dit eenvoudige West-Friese stadje een ogenblik machtiger dan Amsterdam. In 1572 ontnam de Prins van Oranje Amsterdam het lucratieve Paalkistrecht het recht van be tonning van de Zuiderzee om het aan Enlchuizen toe te kennen. Ten tijde van Frederik Hendrik zou de stad 30.000 inwoners geteld hebben. Oost- en West-Indische Com pagnie hadden er hun comptoiren en pakhuizen, en de Enlchuizer vissers vloot van die dagen telde niet min der dan 300 400 haringbuizen. Het eenvoudig, maar uniek gelegen dorp je aan de zee had de kans om zich te ontplooien wel ten nutte weten te maken. Nauwelijks zeven jaar na het verworven stadrecht had het zich binnen de dijk reeds een haven ge graven, die Enkhuizen een plaats gaf onder de handelssteden, en wel dra zwierven zijn ondernemende bur gers reeds uit naar alle toentertijd bekende centra. Tot 1650 ongeveer heeft de wel vaart kunnen duren. Daarna is het bergafwaarts gegaan, tengevolge van de vele oorlogen, waarin de Repu bliek verwikkeld raakte. Omtrent het midden van de vorige eeuw telde Enkhuizen nog slechts 5000 inwo ners. Pas de 2e helft van de 19e eeuw gaf enig herstel te zien. CRISIS IN FRANKRIJK. Merkwaardige toestanden in Normandische gevangenis (Van onze Paryse correspondent) Monsieur Dupont heeft zich natuurlijk wel zorgen gemaakt over de poli tieke ontwikkeling in zjjn land. Maar hij heeft er heus geen grijze haren van gekregen en zijn goede eetlust werd er niet door bedorvën. Hij heeft zelfs verbaasd, maar harteljjk kunnen lachen om een aantal wonderljjke ware geschiedenissen, die hij in zijn avondblad las. Laten ook wij de politiek even vergeten om na te gaan waarmede vriend Dupont, de gemiddelde Fransman, zich heeft geamuseerd. In het hartje van Normandië ligt een kleine, vriendelijke stad, Pont l'Evèque, vooral bekend om de heerlijke, zij het slecht riekende kaas, die men er al eeuwen maakt. In dit vredige stadje bevond zich ook een gevan genis, gevuld met een aantal min of meer gevaarlijke boeven. Deze week is gebleken dat het in de gevangenis van Pont l'Evèque jaren lang heel plezierig is toegegaan. De gevangenen hadden alles wat hun hartje maar kon begeren. Zij mochten hun vrouw (en zelfs hun vriendin) in hun cel ontvangen en niemand zei er wat van, wanneer zij enkele dagen en nachten bleven. Wanneer de boeven lust hadden eens een eindje in de stad te gaan wande len dan behoefden zij daar niet eens toestemming voor te vragen. Wilden door JAN BRÜSSE zjj wat langer wegblijven dan be stond ook daar geen bezwaar tegen. Uitstapjes naar Parjjs behoorden tot de prettige afleidingen. Voorts gingen de gevangenen des Zondags naar de mondaine badplaats Deauville, waar zij op de paardenrennen konden gok ken. Ook in de lange winteravonden verveelde men zich niet; men organi seerde danspartijen, waarvoor de jonge dames uit Pont l'Eveque wer den uitgenodigd. (Advertentie) ibleeki ik Gratis leuk plastic speelpopje In elke ties I volkomen velllo on lasl kol woolool Olol aan Nu zou dit allemaal nog jaren heb ben kunnen voortduren, wanneer de hoofd bewaker niet zo'n goed hart had gehad. Hy vond het beslist zielig dat zjjn „pensiongasten" soms zo lang moesten blijven. Daarom stelde h(j hen voor om maar een paar jaar eer der naar huis te gaan. Natuurlijk dat kon niet voor niets gebeuren. Maar wanneer de familie van de boef wel zo goed was de hoofdbewaker drie honderd guldens te sturen dan wilde de gevangenisdirectie wel vergeten dat dc man eigenlijk nog drie jaar moest brommen. Voor die dertigdui zend francs fabriceerde men een vals vrylatingsbiljet. Officieel bleef hij nog in de gevangenis: dit had het voordeel dat men zijn rantsoenen onder de anderen kon verdelen. Om de zaak niet al te zeer in de gaten te laten lopen organiseerde men nog een geslaagde klucht. Op een goede dag las men namelyk in de bladen dat de gevaarlyke inbreker Girier op sensationele manier uit de gevangenis van Pont l'Evèque was ontsnapt. Hy had een paar bewakers neergeslagen, deuren geforceerd, bur gerkleding gestolen enz. In werkelijkheid was hy, zoals men dat daar gewend was, heel op zyn gemak de voordeur uitgestapt en de rest was maar mise en scène. De zaak Is nu uitgekomen omdat een van de gevangenen, een zekere Maurice Teumer zyn vrijheid voor twee honderd en vyftig guldens had gekocht. Eenmaal weer in Parijs kon hy er niet aan wennen zijn geld op normale wyze te verdienen. Hij had wel werk gevonden als klerk by een notaris, maar zyn verdiensten vond hy veel te laag. Daarom besloot hy de notaris te vervangen. Wanneer er mensen kwamen met erfenismoeilyk- heden bood hy aan dat varkentje wel eventjes voor hen te wassen. Die er fenis verdween dan grotendeels in zijn eigen zak. Hy bedroog zyn klanten echter tè grof en vloog tegen de lamp, werd gearresteerd en vertelde heel rustig aan de politie hoe het in Pont l'Evè que toeging. De hoofdbewaker en zijn medeplichtigen zijn nu ontsla gen en de plezierige gevangenis is gesloten. Punctuele belastingbetaler De directeur van een steenfabriek in Midden-Frankrijk ontving van de inspecteur der belastingen zy'ner stad een uitvoerige brief, waarin werd aangetoond dat de directeur de staat nog elf cent belasting schuldig was. De directeur heeft hierop de inspec teur een lange brief teruggeschreven, die in alle kranten is afgedrukt. De belastingbetaler feliciteert de fiscus met zyn nauwkeurigheid. „Hoe moet ik U die elf cent ech ter sturen? Per postwissel of per cheque. Dat zou veel te omslachtig zijn. Het beste ïykt me, U het bedrag in postzegels te zenden. Nu blykt my echter dat de Franse Republiek geen postzegels van elf cent uitgeeft. Dus heb ik er een gekocht van twaalf. Of ficieel bent U me nu één cent schul dig. Het is echter een plezier voor my' de staat deze cent te mogen schenken. Als tegenprestatie ver wacht ik echter een bevestiging van my'n gift". De inspecteur heeft de ontvangst van die ene cent bevestigd in een brief, waarop hy een postzegel van 15 cent heeft moeten plakken. Hoofdinspecteur in de val De „Brigade" Mondaine" is een be roemde afdeling van de Franse poli tie, die zich bezighoudt met de strijd tegen de handel in en het gebruik van verdovende middelen en tegen de zedenmisdrijven. Hoofdinspecteur Louis Metra was tot voor een paar jaar de grote man van deze brigade. Vijfentwintig jaar lang had hij de handelaars in cocaïne bestreden. Hy was het, die in 1938 ontdekte dat de opium by kilo's tegelyk met de Oriënt-express Frankrijk binnen kwam. Hy arresteerde twee jaar ge leden de contróleur van de Wagons Niet de visserij en scheepvaart hebben dat herstel betekenis gege ven, maar de zaadteelt en de lande- lyke contreien van deze West-Friese stad. Bijna de helft van onze natio nale export aan tuinbouw- en bloem zaden komt de laatste jaren uit Enk huizen. Sinds het midden van de vo rige eeuw kon het inwonertal zich weer ruim verdubbelen. Nog altyd hèet het dat Enkhuizen een van de dode stadjes is rond de Zuiderzee. Zo goed als het voor een mens moeilijk is een slechte reputa tie kwyt te raken, is het dat voor een stad. De bezoeker kan slechts op merken, dat dit Enkhuizen nog al tijd een plaats is met zekere allure. Hij ziet het aan de ryk versierde ge vels en prachtige gebouwen, die in ongekend aantal herinneren aan de 17e eeuwse bloeitijd, hij ziet het ook aan het schilderachtige sluizencom- plex en het pittoreske binnenhaven- tje, waaruit in deze dagen het ys nog altyd niet verdreven is. En dan is er de boot. De fraai-gelynde schepen van de dienst op Stavoren. Deze zomer, wanneer het 600-jarig bestaan van de stad o.a. met een reü nie van alle oud-Enkhuizers gevierd zal worden, voor wie de wereld meer mogelijkheden geboden heeft, dan er binnen de oude vestingwallen van de eigen geboortestad lagen opgetast, zal het overigens nog wel op andere manier blijken, dat het daar in dat oude West-Friese land allesbehalve een dood bedoeninkje is. Het was de Enkhuizer bevolking een doorn in het oog, in het begin van de zestiende eeuw geregeerd te worden door twintig van de rijkste burgers, zonder dat daarbij gelet werd op hun bekwaamheid. Men klaagde zyn nood bij Keizer Karei V, die op 20 Maart 152S aan de verlangens der Enkhui- zers tegemoet kwam en bij handvest decreteerde dat tot de vroedschap moesten worden aangezocht „twintig mannen van de wijste, bequam,ste, verstandigste', treffelijlcste en nutste, sonder aanschou te nemen op hunnen rijkdom." Dat handvest werd be krachtigd met het fraaie zegel van Keizer Karei V. de middelen van Marseille naar Pa rijs bracht. Hij was het die, vlak by het paleis van de Franse president een laboratorium vond waar de mor fine tot heroïne werd verwerkt. Enige tyd geleden vroeg hoofdin specteur Metra om pensioen. Deze week werd hij gearresteerd. Maan dagavond kwamen zijn vroegere col lega's by hem thuis en vonden daar een kilo opium (dertienhonderd gul den per kilo). Men neemt aan dat de inspecteur na zijn gevraagde ontslag het centrum is geworden van de opi- umhandel in Parijs. By hem heeft men de namen gevonden van dozij nen personen uit de beste Parijse milieux, die aan de verdovende mid delen verslaafd zijn en die zich dit gevaarlyke goedje ten koste van al les willen blyven toedienen. De hoofd inspecteur ontkent. Hy zegt dat hy medelyden gekregen heeft met een aantal menst die zover verslaafd waren dat zy zonder opium ten dode zijn opgeschreven. Maar men gelooft de ex-hoofdinspecteur van de fameu- Lits Jean Costeval, die de verdoven- ze Brigade Mondaine niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12