kaas Ook het Zeeuwse dialect kent verschillende facetten doe 111... Hl Rauwe hoest DE „ROTARY INTERNATIONAL" BESTAAT VIJFTIG JAAR Zmiiwsp Almanak VIRGINIA N2 10 'n Best nummer! BRAND IN HET CLUBLOKAAL VAN PADVINDERS IN KAPELLE Vier bondgenoten tegen pijnen en griep! Chefarine ,4 TERAARDEBESTELLING B. B. LOUIS De zagende pijnen Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOUUNJSJJAlj J.3U0 Het Zeeuivs Woordenboek (Slot van pag l) aan de radio toe. Zo bijzonder snel ge beurt dat hier nu nog wel niet, maar toch mag het moment, waarop dit Woordenboek werd ter hand geno men, wel als „hoog tijd" worden ge kenmerkt. Er is nu nog veel merk waardigs, dat over 25 jaar niet meer te achterhalen zou zijn. Met de klank en de „zingzang" ligt het enigszins anders. Ook hier mag dan zeker ook slijtage te constateren zijn, ze is echter minder betekenend dan men zou verwachten. Wat te merkwaardiger is, waar men tegen woordig de jeugd, die behoorlijk „Hoog'-Hollands" spreekt en tegelij kertijd onder elkaar en in eigen kring even behoorlijk dialect, niet meer tel len kan; terwijl het een 25 jaar ge leden nog zo was, dat de normaliter dialect sprekende Zeeuw met zijn eigen Hoog-Hollands alleen maar de lachlust opwekte. In zekere zin heeft zich blijkbaar een tweetaligheid ont wikkeld, die het dialectisch klanken- complex niet buitengewoon schijnt te beïnvloeden. Men treft deze tweetaligheid niet alleen bij de autochthone Zeeuwen aan, maar ook in gezinnen, waar men van huis uit zuiver Neder lands spreekt; onder invloed van de schoolklasse-imperatief spreken de kinderen dan met kameraadjes dialect, thuis 't normale A.B. Dat schijnt zich best met elkander te verdragen. Tegenspoed Aan het Woordenboek is de tegen spoed niet gespaard gebleven: in de oorlogsjaren ging een belangrijk deel der reeds persklaar liggende kaarten met de brand van de Provinciale Bi bliotheek verloren en moest van de gelukkig bewaarde klad-aantekenin gen opnieuw begonnen worden. Grote erkentelijkheid past jegens de redac trice, mej. Ghijsen en de onder hare aanvoering werkzame phalanx van dialectkenners, het zestigtal mede werkers, jong en oud, dat nu reeds zo lang en volkomen belangeloos het ma. teriaal levert en zonder wier trouw, speurderskwaliteiten en enthousiasme 'geen zo levend en rijk geheel zou zijn verkregen. Een afzonderlijke vermel ding verdienen hierbij de leraren, die in vele gevallen ook onder het jongere feslacht de fakkel wisten te versprei en. Ook de leden der Zeeuwse Ver eniging voor Dialectonderzoek, die de financiële basis voor het onderhavige werk hebben geleverd zonder er voor lopig iets voor terug te zien, mogen hier gememoreerd worden en zeker niet minder mejuffrouw K. van de Putte te Domburg, de trouwe secon dante van mej. Ghijsen. Een speciale waardering mag hier voorts nog wel eens worden uitgesproken voor de oude verzamelaars, wier woordenigs- D»e krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem ten soms zelfs „boeken" het beginfonds hebben verschaft, toen de Zeeuwse Vereniging in 1929 startte Ter beschikking waren destijds reeds het woordenboek van de heer A. Ste- ketee te Nieuwdorp, voor Zuid-Beve land van belang, en de Walcherse woordenlijst van de heer H. M. Kes- teloo, de bekende historicus te Dom burg. Toen men eenmaal was begon nen, stelden verschillende anderen hun materiaal ter beschikking, of to gen aan het verzamelen; deze pioniers verdienen zeker een plaats op de ere lijst. Het waren; voor Walcheren: de heren J. Caland, van Westkapelle en A. Dekker te Middelburg. Voor Zuid- Beveland: de heren J. Dek en J. Kreu- ne, res, Heinkehszand. de Hullu te Cadzand en P. C. de Gel- leke voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen, P. A. van Eggermont voor het land van Hulst, F. den Eerzamen voor Goeree en L. J. Bol voor Overflakkee. En laten we dan ten allerlaatste hier ook nog een saluut mogen brengen aan de enthousiaste Zeeuwse jonge lieden, die in 1928 het begin-sein ga ven bij wege van een mooie circulaire, welke tot op de hoogste niveaux doordrong, doch bij gebrek aan con creet „achterland" vrij speodig uit gebrand was. Hetgeen géén verwet is. Klaroenstoten moeten er ook zijn. respectievelijk uit Kruiningen en kenszand. Voorts de heren dr. J. Teraardebestelling van de heer J. Willemse Dzn. Op dé begraafplaats van Sint Lau rens werd Dinsdagmiddag onder gro te belangstelling het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer J. Willemse Dzn, het tweede slacht offer van het auto-ongeval bij Borsse- le vorige week Donderdag, waarbij ook wethouder K. Wouterse om het leven kwam. Namens het gemeentebestuur sprak loco-burgemeester wethouder P. Boon Sr, die wees op de overeenkomst wat betreft de nagelaten betrekkingen van deze beide overleden gemeentenaren. In beide gevallen blijven immers een weduwe met twee jonge kinderen en twee bejaarde ouders achter. Spreker wenste de familie kracht en troost van God toe. Ds C. Boon. Geref. predikant, wees op de dunne wand, die leven en ster ven scheidt. Hij noemde Jezus Chris tus de enige hechte band, de over winnaar van dood en graf. Een zwager van de overledene, dè heer L. Molenaar, dankte voor het ge sprokene en voor de blijken van be langstelling. Ook in Zeeland 5 actieve clubs Op 23 Februari 1905 dus vandaag vijftig jaar geleden kwamen er op initiatief van Paul Harris, een jonge Amerikaanse advocaat, in Chicago een aantal zaken- en beroepsmensen bij elkaar. Zij vormden een club, waarin meer 'vriendschap onderling en begrip voor eikaars werk kon wor den aangekweekt. Rotary werd de naam, omdat men in het begin in ro tatie op de kantoren van de leden bij een kwam. De club groeide echter snel uit, zodat men elkaar voortaan aan een wekelijkse lunch in hotel of rèstaurant ontmoette. Het bleef ech ter niet bij Chicago. Ook daarbuiten verbreidde zich het Dienst-ideaal van Harris. Er kwamen meer clubs in Amerika, in Canada, in Ierland, in Azië in Europa 1922 in 1922 in Neder land) tot thans na een halve eeuw 8445 clubs in 89 landen met ruim 398.000 leden! Wat de Rotarians willen zegt arti kel 1 van hun programma: „Velen te léren kennen, teneinde velen te kun nen dienen". Ook willen zij de toepas sing van hoogstaande beginselen in het zaken- en beroepsleven bevorde ren, de waarde erkennen van elke nuttige arbeid en elke werkkring ver heffen tot een middel om de gemeen schap te dienen. Het dienen moet daaroij toegepast worden in ieders persoonlijk, maatschappelijk en zake lijk leven. Voorts wekt Rotary haar leden op de internationale waarde- VAN IfVM JOT Mejuffrouw P. van de Vreugde vierde dezer dagen haar veertigjarig jubileum ais weegster aan de weeg brug „Noordzijde" te 's Heer-Arends- kerke. Dat dit merkwaardige jubi leum niet onopgemerkt is voorbijge gaan, is duidelijk. De voorzitter van de weegbrugvereniging, de heer J. J. Klompe, huldigde haar tijdens de al gemene vergadering en stelde haar plichtsbetrachting en hulpvaardig heid aan ieder als voorbeeld. Als ju- bileum-geschenk ontving mejuffrouw Van de Vreugde een staande sche merlamp, welke haar na gedane ar beid zeker te stade zal zijn bij het goede rusten. De jubilaresse wees er in haar dankwoord op, dat het we gen aan beide bruggen der vereni- VERSCHIL Termijl onze aanpalendemede- Zuidnederlanders. de Brabanders, rondtollend in e'eh dolle carnavals- roes alle winterse kilheid van zich afschudden, hebben wij het alleen maar koud. Zéér koud. Terwijl onze Brabantse buren de tredgang van het dagelijks' bestaan hebben'verruild voor een massale on derdompeling in een verwarmende feestroes, hebben ivij het koud. Zéér koud. Terwijl de Brabanders om strijd roepen agge maar leut et", roepen wij om str\jd „as 't maar niesokoud- W(Kwestie van geboorteplaats. Min of 'meer. Mater het verschil is enorm. Een niet teoverbruggen kloof. Wanneer de Brabanders hier zouden verzeilen, zouden ze nog roepen „agge maar leut et". En wanneer wij m het Brabantse zouden geraken zouden we daar kunt u staat op maken hardnek kig blijven roepen: „As 't maar nie- sókoudivas" ging reeds sedert 1902 door een lid der familie Van de Vreugde ge schiedt. Over deze vergadering zij nog me degedeeld, dat de heren J. Noteboom Mol en D. W. Lindenbergh in het bestuur werden herkozen; dat de re kening met een klein batig saldo sloot; dat het weegloon voor niet- leden werd verhoogd tot 40 cent per ton of per stuks vee en dat men zal trachten de nog in portefeuille zijnde aandelen te plaatsen. GROOT FEEST. Groot feest zal het ongetwij feld Dinsdag 1 Maart a.s. te St. Jansteen zijn, want dan viert het echtpaar P. C. van Helsland Van Overmeir zgn gouden hu welijksfeest. LICHTSTAD. Nee, de gemeenteraad van Clinge toog niet naar Parijs, zoals de kop boven dit berichtje misschien zou kunnen doen vermoeden, maar de vroede vaderen reisden naar onze eigen Nederlandse lichtstad, Eindho ven! De reis had een bestuurlijk doel: kennisneming van de verlich tingsmogelijkheden, welke men in onze moderne samenleving kan aan wenden. Burgemeester en Wethou ders hebben zich nu in den brede op de hoogte kunnen stellen, dus binnen niet al te lange tgd kan men de be handeling van de vei'lichting in de gemeente tijdens de raadsvergadering tegemoetzien te ring, verdraagzaamheid en vrede bevorderen. Elke club wordt zodanig samenge steld, dat er slechts één werkeend lid van iedere tak van bedrijf of beroep hierin zitting heeft. Op velerlei wijze wordt stimulerend gewerkt voor het verkrijgen van ver beteringen in de gemeenschap, waar bij ook het liefdadigheidswerk de be langstelling heeft. Het is daarbij niet de bedoeling werk over te nemen, dat op het gebied van andere organisaties ligt. Met dankbaarheid zullen ook ve le Zeeuwse rampslachtoffers terug denken aan ,de hulp, welke zij van de Rotarians mochten ontvangen. Van Rctaryclubs uit binnen- en buitenland kwamen belangrijke geldsbedragen tot 'n totaal v.an enkele tienduizenden ffuldens binnen, welke door bemidde- ing van de club Goes een goedé be stemming vonden. Sedert 1939 heeft ook Zeeland zich in de wereldomvattende keten van Rotary-elubs gevoegd. Er werd toen in Middelburg de eerste Zeeuwse club Na de oorlog is in 1949 opgericht. Goes geve Terneuzen, "terwijl vorig jaar in Oost- burg de vijfde Zeeuwse club werd ge- gevolgd, in 1953 Zierikzee en euzen, terw Schoolkwestie Kerkwerve voor Raad van State De Raad van State, afdeling ge schillen van^bestuur, zal op 23 Maart a.s. om 9.45 uur in een openbare zit ting, verslag uitbrengen inzake het geschil tussen de gemeente Kerkwer ve en de vereniging „Samuël" tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel. Deze kwestie betreft de bouw van een nieuwe school. Nieuw raadslid benoemd in St. Laurens De voorzitter van het Centraal Stem bureau lieeft tot raadslid in Sint Lau rens benoemd de heer W. Davidse.'De heer Davidse is de opvolger op de lijst van de C.H.U. van de heer K. Wou terse, die vorige week om het leven kwam. Heffing bij perenexport naar België Met ingang van 22 Februari a.s. zal bij export van Nederlandse peren naar België weer een exportheffing kunnen worden opgelegd. Dit is me degedeeld door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Het is een gevolg van de prijsontwikkeling van peren op Nederlandse veilingen. De export heffing op peren voor België werd enige tijd geleden afgeschaft. De heffing is afhankelijk van de veilingprijs in ons land Reünie Nederlandse emigranten in Frankrijk De grote reünie van Nederlandse emigranten in Frankrijk, oorspronke lijk op de Pinksterdagen vastgesteld, vindt thans plaats op Dinsdag 8 Maart op de Nederlandse school in Paron. Sprekers zullen zijn: prof. dr. P. S. Gerbrandy, dr. J. J. R. Schmal en dr. H.. J. Langman, Nederlands Hervormd predikant te Den Haag. (Advertentie) Scheepvaart door kanaal van Zuid-Beveland In de maand Januari 1955 passeer den er totaal door het kanaal van Zuid-Beveland 5167 schepen, welke een inhoud hadden van 2.439.229 ton. Daarvan waren 3563 schepen van 1.974.256 ton geladen en 1604 schepen van 464.973 ton waren ledig. Bij deze schepen waren o.a, 2868 geladen mo torschepen van 1.192.165 ton en 1184 ledige van 288.502 ton en 683 geladen sleepschepen van 777.280 ton en 175 ledige van 163.574 ton. Verder waren er bij 721 sleepboten en 31 coasters van welke laatste er 9 geladen en 22 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 239 geladen sleepschepen van 302.077 ton en 10 ledige van 11.571 ton en 454 ge laden motorschepen van 269.795 ton en 12 ledige van 9.221 ton naar Bel gië en 149 geladen sleepschepen van 188.785 ton en 6 ledige 6.174 ton en 298 geladen motorschepen van 180.362 ton en 30 ledige van 17.150 ton. In totaal passeerden er naar België a.: 1569 geladen motorschepen van 10.010 ton en 547 ledige van 109.004 ton en 350 geladen sleepschepen van 312.842 ton en 79 ledige van 75.176 ton en van België 1299 geladen mo torschepen van 532.155 ton en 637 le dige, van 179.498 ton en 333 geladen ledige van 88.398 ton. sleepschepen van 384.438 ton en 96 In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 3375 Nederlandse. 1042 Belgische, 237 Franse, 187 Zwitserse, 5 Engelse, 316 Duitse en 5 Luxem burgse. OP BADEN POWELL-DAG Inventaris gered Dinsdagavond-omstreeks kwart voor zes brak in het clublokaal van de p3d- vindersvereniging Ridder van de Maelstede" te Kapelle brand uit. Di rect werd de brandweer gewaar schuwd, die terstond uitrukte en tot blussing overging. Des avonds zou in het clublokaal, dat gelegen is in de Vroonlandseweg, een herdenking plaats vinden van Ba den Powell-dag. Tevens zouden er dan enkele meisjes geïnstalleerd worden, hetgeen zou plaats vinden in tegen woordigheid van de ouders. In ver band met de winterse koude was des middags de kachel extra opgestookt. Het clublokaal dat gebouwd is van een Canadese militaire golfplaten- barak heeft vermoedelijk doordat het op enkele plaatsen was doorge roest, de hitte niet kunnen verdragen. Een vulsel van krullen tussen de dub bele wanden begon te schroeien en vatte vlam. Door kordaat optreden van mej. Mina Balkenende kon de inven taris van de vereniging gered worden. Uitslag verkeerscompetitie in Zeeland De uitslagen van de Woensdag 16 Februari in Zeeland gehouden motor- verkeerscompetities zijn: 1. „Sparta" Zierikzee, 14 fouten; 2. „Scheldegou- wen", Middelburg, 34 fouten; 3. „De Zeeuwen", Middelburg, 46 fouten; 4. „Interscaldis", Goes, 115 fouten. De motorclub „Sparta" uit Zierik zee is provinciaal kampioen gewor den en zal te zijner tijd in de tweede ronde van de hoofdcompetitie uitko men. (Advertentie) De 4 bestanddelen van Chefarine .,4" tezamen in één tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. m 'n z$lje doet wonderen! ONDER ENORME BELANGSTELLING Een toegewijd werker werd ter aarde besteld Onder bijzonder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag te Vlissingen het stoffelijk overschot ten grave ge dragen van de heer B. B. Louis, in leven hoofdingenieur-procuratiehou der van de N.V. Kon. Mg. „De Schel de" te Vlissingen. Op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen waren' honderden verza meld om aan wijlen de heer Louis de laatste eer te bewijzen. Omstreeks half drie reed de droeve stoet de begraafplaats op, waar een flauw winterzonnetje vergeefs tracht te de koude op het kerkhof de ver zachten. Nadat de baar, voorafgegaan door dragers met tientallen bloemstukken, grafwaarts was gedragen, nam aan de groeve ir. Kapsenberg, directeur van de Kon. Mij. „De Schelde" het woord. Spr. schetste de loopbaan van de overledene, die op zo onverwachte Wijze bij een auto-ongeluk om het le ven kwam. Drie en dertig jaren heeft wijlen de heer Louis met grote plichtsbe trachting voor „De Schelde" gewerkt en wat daarbij opviel was de grote zelfbeheersing, die van hem uitging en de grote vastbeslotenheid, die hem kenmerkte, .wanneer hg wist in welke richting een oplossing gezocht moest worden. Spr. wijdde daarna een gevoelvol woord aan de nagedachtenis van de héér Louis als vriend en zei, dat liet een beklemmende gedachte was te be seffen, dat hij nu voorgoed was heen gegaan. In enkele gevoelige, speciaal tot de familieleden van het slachtoffer ge richte bewoordingen, gaf de heer A. Installatie burgemeester 's Heer Arendskerke Dinsdag 1 Maart a.s. zal de nieuw benoemde burgemeester van 's-Heer Arendskerke, ae heer D. M. Vermet, thans burgemeester van Zuidzande, worden geïnstalleerd. De hiervoor des middags twee uur te beleggen openbare raadsvergade ring, wordt in verband met de plaats ruimte gehouden in het gemeentelijk verenigingsgebouw. Na afloop van de raadsvergadering, omstreeks 4 uur, is er een receptie. betekent: doe méér met kaas "Publicatie Ned. Zuivefburea' Vonk uit 's-Gravenhage, behorende tot de oude vrienden van de overledene, uiting aan zijn gevoelens. Hij richtte daarbij een kort afscheidswoord tot de verscheiden hoofdingenieur. Als derde spreker voerde het woord de heer R. Grippeling, arts te Vlissin gen. Hij sprak uit naam van de om vangrijke vriendenkring, die de heer Louis zich tijdens zijn leven heeft verworven, en richtte enkele troost rijke woorden tot de weduwe en de zoon van de overledene. Tenslotte sprak de heer W. Sander- se, employé van „De Schelde", namens het personeel. Hij beklemtoonde, dat met de heer Louis een wijs en ijverig superieur is heengegaan en wenste de zwaarbeproefde familieleden Gods kracht en steun voor de toekomst toe. Nadat een zoon van de overledene met enkele gevoelvolle bewoordingen de dank van de nabestaanden voor het betoonde medeleven had overgebracht, aanvaardde men de terugtocht naar de aula. Een terugtocht, die voerde langs het graf van een der zoons van de heer Louis, die eveneens bij een auto-ongeval in Brabant het leven verloor. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich directieleden, oud-direc tieleden, commissarissen, hoofdinge nieurs en diensthoofden van „De Schelde", directieleden van verschil lende scheepvaartmaatschappijen m den lande, directieleden van verschei dene grote bedrijven in Vlissingen en Middelburg, hoofden van Rijksdien sten, de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff en zijn echtgenote en tal van andere belangstellenden met hun echtgenoten. Teraardebestelling van dr. J. W. Schippers Onder zeer grote belangstelling werd Dinsdagmiddag op de begraafplaats in Domburg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr J. W. Schippers, in leven leraar klassieke letteren aan het le, Vrijzinnig Chr. Lyceum in Den Haag. Dr Schippers overleed Donder dag j.l. plotseling in Domburg, waar hij voor herstel van gezondheid ver bleef. Bij deze teraardebestelling bleek duidelijk, dat de overledene ook in Domburg een geziene persoonlijk heid was. Een schat van bloemen dek te de baar. Tevoren was in de aula van het Haagse lyceum des morgens een rouw dienst gehouden, die door ongeveer 600 leerlingen werd bijgewoond. In deze dienst herdacht de rector, dr J. A. J. Jansma, het ïeven van dr Schip pers. Spreker prees de nauwgezetheid van de overledene, diens wetenschap pelijke zin, zijn uitnemende disserta tie. Hij wees voorts op de grote pae- dagogische gaven van dr Schippers en op de liefde, die deze de jeugd toe droeg. Examen De heer C. G. Ratelband, leerling aan de „De Rrvterschool" te Vlissin gen, slaagde met lof voor het examen scheepswerktuigltunde C H. Nadat de brand geblust was, bleef het vulsel tussen de wanden doorsmeulen zodat verschillende platen afgebroken moesteh worden. De vereniging lijdt aanzienlijke schade. Het clubgebouw was niet ver zekerd. Teneinde de schade enigszins op te vangen, zullen de leden van de vereniging Zaterdag a.s. onder het motto: „Een heitje voor een karwei tje" proberen wat geld bij elkaar te brengen. LEZERS SCHRIJVEN Het ophalen van huisvuil Het lijkt mij geen mooie oplossing om in het seizoen de middag te ge bruiken om op de boulevards bij het badstrand huisvuil op te halen. Beter kan dit in de ochtend zo vroeg mogelijk gebeuren. Vlissingeri (Van de zijde van Gemeentewer ken wordt dit bezwaar niet zo groot geacht, omdat het ophalen van nuis- vuil op de boulevards reeds vroeg in de middag geschiedt en het hier toch gesloten emmers betreft. Het omruüen van de ophaaldiensten stuit op technische bezwaren, maar men overweegt thans nog enkele wij zigingen in ae nieuwe regeling. Pensioengerechtigde leeftijd Herhaaldelijk duiken in de pers ar tikelen op, welke verhuld in psycho logische, financieel-economische over wegingen in feite beogen de pensioen gerechtigde leeftijd der arbeiders om hoog te schroeven. Men wil ons in deze vertogen o.a. suggereren, dat de arbeiders buiten fabriek of werkplaats feitelijk met hun vrije tijd geen goed raad weten, en zich maar lopen te verkniezen. Late men zich hierover geen al te grote zorgen maken. Daar zijn de ar beiders overwegend zelf mans genoeg voor. Zij behoeven wat dat betreft, niet persé aan een handje te worden genomen. Waar het hier hoofdzake lijk aan mangelt, is wel het inkomen der gepensionneerde arbeiders, dat hoe dan ook, nog te laag is, om zich op de oude dag" enige levensvreugde te kunnen verooriovén. Vandaar voor namelijk dc perikelen. Wat de financiële bezwaren betreft. Dat is mijns inziens een kwestie hoe ons volksinkomen werkelijk wordt verdeeld. Bovendien wordt teveel uit het oog verloren, wanneer men spreekt over het stijgend aantal oude ren en dus over de financiële conse quenties, dat het productievermogen de laatste jaren gezien de steeds voortschrijdende techniek, enorm is gestegen. In de laatste veertig jaren hebben wij ervaren, dat ondanks di verse teisterende crises, waarvan die der dertiger-jaren wel het meest in grijpend was, en ondanks twee we reldoorlogen waarin tientallen, mil- lïoenén arbeiders aan de productie werden ontrokken, men toch weer in Nederland van welvaart gewaagt. Dan behoeft men zich niet zo erg be zorgd te maken, dat er voor enkele duizenden oudere arbeiders meer, geen geld en geen bestaan zou zijn. Nogmaals een kwestie van „redelij ke" welvaartsverdelinjij welke overi gens „jammer genoeg afhankelijk is van bepaalde maatschappelijke ver houdingen. Vlissingen J. v. RIJSSEL Voor vrijheid en recht Naar aanleiding van de gebeurte nissen, die zich te Johannesburg af spelen, in verband met de gedwon gen verhuizing der zwarte bevolking, zou ik graag dit willen zeggen: Zijn ze in Zuid-Afrika nu al ver geten, dat nog maar ruim vijftig jaar geleden, de vaders en grootva ders hij duizenden zgn gevallen in de strijd voor „Vrijheid en Recht"? Dat de moeders en grootmoeders bij duizenden zijn gestorven in de En gelse concentratiekampen? Zijn ze al vergeten, wat het wil zeggen, van huis en haard te worden verdreven Ik geloof, dat men in Zuid-Afrika op dit standpunt staat, dat „Vrijheid en Recht" dingen zijn waarop alleen een „blanke" recht heeft. Ik vind het diep treurig, dat zoiets plaats kan vinden in de vrije wereld. De tfjd zal het leren, maar ik voor mij geloof, dat deze politiek nog eens zal worden tot een soort boemerang. Dc tijden, dat een niet-blanke •zich in de hoek liet drukken, zgn voorbij. Het schijnt, dat men dit in som mige landen echter nog steeds niet inziet. Of men wil dat niet inzien! Vlissingen L. Marinisse Aavertenne. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is feen beter middel tegen dan Togal. ogal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bg apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Middelburg Electro: —„De danseres van Mexico", (18 jaar), 19 en 21.15 u. Vlissingen Alhambra: „De koning der melodieën" (alle leeftijden), 19 en 21 uur; Luxor: .Pechvogels", (alle leef tijden), 20 uur; Concertgebouw: kunstprogramma Stichting Arbeiders Kunstkring „De Volksstem", o.l.v. Ab Lichtendahl, Rosa Spier, e.a., 20 uur. Goes Grand: „De prins student", (alle leeftijden), 20 uur; Schuttershof: Jac. van Elsacker voor Vereniging voor Alg. Wetenschappelijke Belangen, 1,45 uur; De Prins van Oranjél ontwikke lingsdag Chr. Plattelandsbonden, 11 uur; Centraal: expositie Succes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2