PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Militaire waarnemers zagen atoomontploffing in Nevada Zeeuws Woordenboek: uitgave van grote betekenis EDGAR FAURE NEEMT OPDRACHT IN PRINCIPE AAN Vandaag... ZJOEKOW RESCHULDIGT DE V.S. VAN 00RL0GSV00RREREIDING 198e Jaargang - No. 45 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 Febr. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mra. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. r regels) van 15 regels 1.Iedere regel meer 20 rent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierfkzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 EXPLOSIE ALS EEN ORANJE FLITS Churchill tegen het voorstel van India om proeven te verbieden Op de Yucca-vlakte in de Amerikaanse staat Nevada is Dinsdagochtend vroeg de tweede atoomontploffing van de reeks van dit jaar teweegge bracht. Het was een middengroot app araat, dat op een toren van negentig meter hoog, tot ontploffing werd gebracht. Tweehonderd militaire waarnemers sloegen van uit loopgraven op vier km afstand de proef gade. Te Das Vegas zag men de explosie als een oranje flits. Bij vele vorige proeven had men een helder wit licht waargenomen. Op 16 kilometer af stand werden twee schokken gevoeld. In Las Vegas sloegen.deuren en ra men dicht, doch de ruiten braken niet, zoals bij de proeven ln 1951 en 195?. Na de ontploffing steeg een paddestoelvormige rookwolk op tot een hoogte van 6500 meter. Premier Churchill van Engeland heeft Dinsdag in het Lagerhuis ver klaard, de volgende week te zullen soreken over oorlogvoering met atoomwapens in een defensiedebat. Hij zou dan ook iets zeggen in ver band met het voorstel van India aan de V.N. alle proeven met atoom- en waterstofbommen te verbieden. Enge land had het Indische voorstel niet aanvaard, aldus Churchill. De Britse premier deelde de socia list Noel-Baker mede, dat hij op het ogenblik zeker niet op enigerlei wijze Otto John waarschuwt Westduitse Bondsdag Tegen Parijse verdragen Dr Otto John, de voormalige leider van de West-Duitse geheime dienst, die verleden jaar naar Oost-Doitsland uitweek, heeft in een brief aan de voorzitter van de West-Duitse Bonds dag gewaarschuwd tegen goedkenring van de Parijse verdragen. Daling melkverbruik 3 tot 4 procent Volgens berekeningen van de Alg. Ver. voor melkvoorziening A.M.V. (Westen des lands) mede op basis van landelijke C.B.S.-cijfers, is het ver bruik van drinkmelk in ons land na de verhoging van de prijs gedaald met drie tot vier procent. Gezien de korte periode na de prijsverhoging kan deze daling nog niet als een definitief cij fer worden beschouwd. Aan het einde van 1954 werd trou wens bij steekproeven reeds een ge ringe daling van het melkverbruik in vergelijking tot het jaar 1953 gecon stateerd. Mede daarom is thans geen absoluut zuiver beeld te krijgen van de daling van het verbruik, die uit sluitend het gevolg zou zijn van de prijsverhoging. Trein kwam op verkeerd spoor terecht Twee poetsvrouwen en conducteur gewond De electrische trein, die Dinsdag middag om 12.19 uur uit Rotterdam •C.S. naar Hoek van Holland vertrok, kwam bij het binnenkomen van het station Hoek van Holland op ver keerd spoor terecht en geraakte in botsing met een rangeerdeel. Het rangeerdeel bestond uit een locomotor, een bagagewagen en een wagon van een internationale trein. In deze laatste wagon waren vrouwen bezig met sehoonmaakwerk- zaamheden. Twee dezer zogenaamde poetsvrouwen zijn door de schok der botsing gewond. Zij liepen resp. een hersenschudding en een sleutelbeen breuk op. Ook een slaapwagencon ducteur werd gewond. De locomotor is vernield, de baga gewagon is van een van de onder stellen gescheurd en gekanteld. Foto: de door de botsing ontstane ravage. een poging zou steunen om de water stofbom en atoomproeven te verbie den, hangende de besprekingen over ontwapening. Noel-Baker zeide, dat volgens een schatting van een Amerikaans ge leerde 1800 zuigelingen van radio-ac tiviteit van proeven, die het vorig jaar met de waterstofbom waren ge nomen, te lijden hadden. Noel-Baker pleitte voor een verbod op atoom- proeven gedurende de besprekingen over ontwapening. Radio-actieve straling Bij de Amerikaanse proeven met de waterstofbom bij Bikini zrjn verleden jaar, behalve een aantal Japanse vis sers, 300 inwoners van de Marshall eilanden en Amerikaanse militairen gewond door radio-actieve straling. 84 personen werden ernstig gewond, aldus heeft dr. John Bugher, hoofd van de biologische en medische afde ling van de Amerikaanse comlnissie van atoomenergie Dinsdag verklaard. Volgens dr. Bugher is het nog ge heel onzeker welke gevolgen moge lijke wijzigingen van erfelijkheidsfac toren als gevolg van radio-actieve be smetting op het welzfln en de overle vingskansen van hele volken hebben kunnen. De vele voorspellingen op dit gebied waren, naar hij meent, ge grond op veronderstellingen die onze kennis verre te boven gaan. 100.000 is er uit Amsterdammer kreeg 85.000 gulden In de staatsloterij is de 100.000 gevallen op no. 8995. De loten wer den als volgt verkocht: serie a in Amsterdam, serie b in Hilversum, serie c. in Roermond en serie d in Leiden. In de serie a was het lot no. 8995 geheel onverdeeld het eigendom van een Amsterdammer, die niet ge noemd wenste te worden. Ook wilde hij zich niet uitlaten over zjjn plan nen met de pas verkregen 85.000. In Leiden werd het lot verkocht in drie kwartloten, twee tiende loten en een twintigste lot. Wie de gelukkigen zijn werd niet bekend. In Hilversum werden 15 twintigjes verkocht aan de loterijclub van 17 arbeiders van Veneta-tapijtfabrieken, die dus gezamenlijk 63.500 uitbe taald krijgen. Een tiende lot was in het bezit van een clubje van arbei ders bij de Gooise melkcentrale. Bovendien waren twee twintigjes verkocht aan twee particulieren in Blarieum en een twintigje was in het bezit van een klein Hïlversums za kenman. In Roermond is de 100.000 gewon nen door een loterijclubje van 11 le den, die geregeld in een café samen komen. Onder de 11 winnaars waren er drie, die ook voor hun vrouw een aandeeltje hadden gekocht. Drie an dere deelnemers hadden enige weken geleden hun aandeel opgevraagd, zo dat zij dit buitenkansje aan hun neus voorbij zagen gaan. Minister Unden vergezelt Zweedse koninklijk paar Oesten Unden, de Zweedse minister van buitenlandse zaken, zal koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden vergezellen bij het officiële bezoek dat zij van 26 tot 28 April aan Nederland brengen, aldns is te Stock holm bekend gemaakt. DE REGERINGSVORMING IN FRANKRIJK Krijgt Pinay portefeuille van buitenlandse zaken Edgar Faure heeft president Coty Dinsdagavond medegedeeld, dat hij de opdracht tot vorming van een Franse regering in principe aanvaardt. De Nationale Vergadering is voor hedenochtend 10 uur (Ned. lijd) bijeenge roepen om de verklaring van Faure aan te horen. Faure heeft de steun ontvangen van de radicalen, de conservatieven, de meeste Gaullisten en de volksre publikeinen. De volksrepublikeinen hebben hun steun afhankelijk ge steld van de samens Lelling der rege ring. Politieke waarnemers zijn van me ning, dat de kansen van Faure om te slagen zeer gunstig zijn. Van gewoonlijk betrouwbare zijde verluidt, dat Faure de volgende por tefeuilles heeft toegewezen: minister van staat voor de Navo: Palewski Japanse soldaten hielden zich verborgen Vier Japanse soldaten, die niet wis ten, dat de oorlog voorbij was, zijn aangetroffen in de oerwouden van Ne derlands Nieuw-Guinea, waar zij zich verborgen hielden. Zij werden Dins dag per vliegtuig overgebracht naar Wewak voor hun terugkeer naar Ja pan. (Gaullist); buitenlandse zaken: Pi nay (Conservatief)landsverdedi ging: generaal Koenig (Gaullist) financiën: Pflimlin (MRP); justitie: Robert Schuman (MRP). Driejarig meisje verbrand Ten huize van de militair C. B. aan de Korteweghof in <le Watergraafs meer te Amsterdam is gisteren brand uitgebroken in de slaapkamer, toen de bewoners niet aanwezig waren. Hun driejarig dochtertje, dat in de kamer in haar bedje lag, is in de vlammen omgekomen. De 27-jarige slagersknecht D. J. Bouman kon door intrappen van een deur het huis binnen komen. In de gang kwam hem een 5-jarig knaap je tegemoet. Nadat hij het kind naar buiten had gebracht, probeerde de heer Bouman de slaapkamer binnen te dringen, waarvan de deur door het kind was dicht getrokken. Door de vele rook moest hij echter terug. De brandweer kon weinig meer uit de slaapkamer redden. Het bleek, dat de vader in de ka zerne was terwyl de moeder bij de buren verbleef. Het gezin heefl 5 kin deren, waarvan er 3 buitenshuis wa- De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een electrisch kacheltje ach ter een deur was gezet, waaraan de was aan een rek te drogen hing. Mr. Bouman vraagt uitstel De door de officier van Justitie in verhoor genomen verdediger mr. H. Bouman heeft gevraagd, de zaak- Schmïdt, in welke zaak hij ook verde diger is, uit te stellen. De zaak- Schmidt zou vandaag opnieuw wor den behandeld, doch mr. Bouman heeft, in verband met zijn verhoor, geen gelegenheid gehad zich voldoen de voor te bereiden. De officier van Justitie Soenarjo heeft verklaard, dat het onderzoek in de zaak-Bouman, thans spoedig zal zijn geëindigd. De intocht van prins Carnaval, ge zeten op een enorme (nagemaakte) olifant, in Den Bosch Oetéldonk). bestaat de vereniging tot oprichting en instandhouding j| van een ambachtsschool te Hulst 50 jaar. j§§ is het eveneens 50 jaar ge- M leden, dat te Sint Laurens de n vereniging tot stichting en in- §f standhouding van een School met den Bijbel werd opgericht. is het 350 jaar geleden, dat de bezetting van het Portuge- se fort Kota Laha op Leitimor n capituleerde voor de Holland- M se vloot onder leiding van Ste- n ven van der Hagen, waardoor tevens alle Portugese bezittin- H gen op Ambon en onderhorï- m j= gen in Nederlandse handen n kwamen. I| is het 300 jaar geleden, dat te Leiden overleed de klassiek philoloog en dichter prof. Da- niël Heinsius. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll 0 Een influenza-epidemle heeft 37 slacht offers gekost, zo heeft het Beierse minis terie van volksgezondheid bekend ge maakt. De afgelopen week* hebben zich 26.000 nieuwe gevallen voorgedaan, voor al in het Noordelijke deel van de staat. Communistisch China en Soivjet-Unie zullen elkaar „te allen tijde" steunen „Wij zijn paraat tot het afslaan van elke aanval", aldus heeft de Russische minister van defensie, maarschalk Zjoekow, Dinsdag in een televisie uitzending verklaard. Hij zeide, dat „degenen die geen rekening houden met de lessen van de geschiedenis", aan het lot van Hitier moeten denken. Verder zeide Zjoekow, dat de vrede lievende politiek van de Sowjet-Unie geen gunstig onthaal bij de kapitalis tische landen heeft ontvangen. Vooral de Verenigde Staten voeren een poli tiek, die is gericht op oorlogsvoorbe reiding, aldus de minister. In een dagorder, gericht tot alle mi litairen van 'de Sowjet-strijdkrachten, heeft Zjoekow verklaard, dat de 37e verjaardag van de strijdkrachten wordt gevierd in een tijdvak van „ver vulling en oververvulling van het vijf-jarenplan". In deze tijd wordt ge streefd naar „een verdere, krachtige ontwikkeling van de zware industrie". „Tezelfdertijd roepen de agressieve krachten, voorgegaan door de Ver enigde Staten, militaire blokken in het leven, trachten met alle middelen het Duitse militarisme te doen her- TWEE BELANGRIJKE FACETTEN Werk zal ruim 1200 pagina1 s omvatten Zoals gemeld heeft enige tijd geleden de Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek te 's-Gravenhage een bedrag van 14.500 beschik baar gesteld voor de uitgave van het Zeeuws Woordenboek, indien ook de provincie een dergelijk bedrag wil geven. En b,ij de jongste Statenzitting is gebleken, dat Ged. Staten bereid zyn om hiervoor met een voorstel te komen. De vraag kan worden gesteld, wat nu precies de bedoeling is van dit Woordenboek, waarvan mej. dr. H. G. M. Ghijsen de redactie verzorgt. Nog steeds is dit werk niet in brede kring bekend, Welnu, de bedoeling is, dat het geheel de eigenaardige Zeeuwse taalschat zal omvatten. Méér dan dat, want Goeree en Overflakkee, hoewel niet tot Zeeland behorende, zullen er mede in worden betrokken, omdat ze in feite volledig „van de familie" zijn, terwijl het Land van Hulst, dat van Oost-Vlaamse familie is, erin op genomen zal zijn, omdat het toch tót het Zeeuwse complex behoort. Wan neer het werk gereed is, zal het ruim 1200 pagina's omvatten. Waarschijnlijk zal het in drie stuk ken kunnen verschijnen en zal de ge hele uitgave over een jaar of 5, 6 ver deeld moeten worden. Een tijdsver loop, juist zó lang, dat de kosten er een prettige spreiding van zullen on dervinden, en juist zó kort, dat men zijn nieuwsgierigheid niet al te ern stig op de proef gesteld zal zien. Aan een dialectwoordenboek als dit zitten twee kanten: de weten schappelijke, die ook in dit geval in allerlei opzicht van belang kan zijn, maar niet minder de populaire, omdat niet alleen de minnaar van curiositeit en folklore, maar doodgewoon ieder levend mens, die zijn moeders taal tot zijn intiem en dankbaar bezit mag rekenen, er zijn genoegen aan zal be leven. Wetenschap Daarnaast staat dan de weten schappelijke betekenis dezer uit gave. De financiële steun van „Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek" mag te dezen als een ijk- merk worden gezien; deze Organi satie subsidieert trouwens reeds sinds 1951 ook de inzameling van het gegevensmateriaal. Professo ren, als de Leidse hoogleraar dr. G. G. Kloeke en de Zuid-Nederlandse prof. E. Blancquaert te Gent en prof. L. Grotaers te Leuven, heb ben uitdrukkelijk hun instemming met deze publicatie betuigd. De levendige belangstelling van Belgische zijde is ook niet te ver wonderen, wanneer men bedenkt, dat Zeeland, ook in taalkundig opzicht, min of meer op de drempel staat tus sen Vlaanderen en Holland. Maar de belangstelling komt ook van verder weg. Een duplicaat van de fiches wordt bewaard op de afdeling dialec tologie van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, waar het uiter aard geregeld wordt geraadpleegd. Ook worden b.v. sinds jaren de universiteitsbibliotheken van Lund en Upsala op hun verzoek geregeld van de navraag op de hoogte gehouden. In het algemeen mag men zeggen, dat de philologische wetenschap hier een belangrijk reservoir aan werkmate riaal gepresenteerd zal vinden. De verwerking hiervan in allerlei ver band taalhistorisch, taalvergelij kend, folkloristisch enz. enz. is ui teraard niet het werk van de woor denboekredacteur. Hoe interessant het b.v. ook zou zijn, wanneer ook de woordafleiding kon worden vernield, de hiertoe nodige studiën zouden de krachten van eén persoon en één mensenleven verre te boven gaan. De samenstelster moest zichzelf noodgedwongen, bepaalde grenzen stellen. Zo geeft 't Woordenboek dan b.v. niet de woord-etymologie, althans niet in strikt .taalkundige zin; wèl wordt in die gevallen, dat een woord verband houdt met locale gesteldheid, historie of gebruiken, een korte ver klaring bijgevoegd. Wèl wordt de vindplaats van elk woord, voorzover kon worden geverifieerd, vermeld. Wèl worden en dit is dikwijls een zeer sappig deel van de tekst de zegswijzen vermeld, waarin het be trokken woord wordt gehanteerd. Wèl zal een aantal illustraties worden ingevoegd, die vaak lange explicaties overbodig zullen maken. Ook zal men de woordklank aangeduid vinden, doch opzettelijk zo summier, dat de leesbaarheid er geen schade door lijdt. Ook de klank is een belangrijk dia lect-element. Ook hierin leven oude waarden voort en het is misschien wel eens aardig er op te wijzen, dat ieder dialect twee totaal onderscheiden fa cetten vertoont: die van het eigen aardige woorden-arsenaal en die van de eigenaardige klanken-zingzang. Het ligt voor de hand, dat, onder invloed van de algemene nivellering, het arsenaal de speciale woorden schat, aan het verarmen is. Dit is een algemeen verschijnsel; onlangs hoor den we b.v., dat de verschillende Lon- dense dialecten aan het verdwijnen zijn; men schreef dit daar speciaal Vervolg op nae 2> leven en bereiden openlijk een nieu we oorlog tegen de Sowjet-Unie en China voor", aldus Zjoekows dagorder. De minister beval twintig saluut schoten te lossen in de hoofdstad Mos kou en in de „heldensteden" Lenin grad, Stalingrad, Sebastopol en Odes- sa. De communïstïsch-Chinese minister van defensie, generaal Peng teh Hoeai, heeft Dinsdag te Port Arthur ver klaard, dat, indien iemand een agres sieve oorlog begint, communistisch China en de Sowjet-Unie elkaar „te allen tijde" zullen steunen. Gsen landmacht in Zuid-Oost-Azië Amerika vertrouwt op vloot en luchtmacht Uit gezaghebbende Amerikaanse bron in Bangkok is Dinsdag vernomen, dat de Verenigde Staten geen plannen hebben voor permanente beschikbaar stelling van Amerikaanse landstrijd krachten in Zuid-Oost Azië, zoals zij in Europa voor de N.A.V.O. hebben. Amerika vertrouwt in het Verre Oos ten op zijn vlootstrijdkrachten en luchtmacht, aldus deze bron. De Indonesische minister van bu:- tenlandse zaken, mr Soenario, heeft op een persconferentie zijn bezorgd heid geuit over de mogelijkheid, dat Nederland als lid zal worden toege laten tot de S.EA.T.O. op grond van zijn positie in Nieuw-Guinea. Men vreest, dat de spanning tussen Indonesië en Nederland nog toeneemt en dat de IndonesischAustralische verhoudingen, die wij juist wensen te verbeteren, worden vertroebeld. Het is wel duidelijk, dat dergelijke ge beurtenissen niet bevorderlijk zijn voor de wereldvrede in het algemeen en van het veiligheidsgevoel in Zuid- Oost Azië in het bijzonder. Gaston Dominici naar het ziekenhuis Gaston Dominici, de Franse boer die ter dood is veroordeeld wegens de drievoudige moord op het Engelse ge zin Drummond, is in het ziekenhuis van de Marseillaanse gevangenis „Les Baumettes" opgenomen. De 77-jarige boer zou aan voedsel vergiftiging lijden. DE VERWACHT... KOUDE OOSTENWIND. Aanvankelijk weinig, later toene mende bewolking met kans op enige sneeuw in het Zuiden van het land. In de ochtend over het algemeen ma tige vorst, des middags lichte vorst. Matige tot krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. ZON EN SLAAN. 24 Februari Zon op: 7.41 onder; 18.11 Maan op: 7.51 onder: 21.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1