PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tandartsen breken definitief met de ziekenfondsen Koning van Zweden legt eerste steen Rode Kruis-Ziekenhuis BILT Edgar Faure tracht Frans kabinet te vormen Nederlands schip door piraten bedreigd WEST-DUITSLAND WIL IN DE NAVO-LEIDING. Vandaag... NEEF DOODDE ZIJN 00M EN DIENS HUISHOUDSTER WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 198e Jaargang - No. 43 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kW. Losse nummers 10 cent. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 Maandag 21 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) van 1—5 regels 1.Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 2S cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. MET INGANG VAN 1 MAART A.S. Groot verschil in zienswijze over vorm van organisatie Het conflict tassen de tandartsen en de ziekenfondsen is Zaterdag in een definitief stadium gekomen. Op een in Utrecht gehouden algeneme verga dering van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheel kunde is met een grote meerderheid van 124 stemmen tegen 2 besloten ingaande 1 Maart ieder contact met de ziekenfondsen te beëindigen. Alle tot heden tot stand gekomen regelingen tussen tandartsen en ziekenfondsen worden op 1 Maart verbroken. Over de datum van ingang van het besluit was een herstemming nodig. Het ging hier om 1 Maart of om 1 Juli. De vergadering liet aan het bestuur over te beslissen wat er thans gedaan moet worden, waarbij zorg gedra gen dient te worden voor de minste kans op stagnatie in de tandheelkundige verzorging van de ziekenfonds-verzekerde. van het totaal), zodat teneinde een zuiver beeld te krijgen van wat deze toeslagregeling in feite betekent, de percentages met 72/100 moeten wor den vermenigvuldigd. De ziekenfondsen blijken nu niet meer te willen geven dan 8 procent, bestaande uit 4,5 procent kostenver goeding en 3,5 procent honorarium- verbetering, waarbij kan worden ge constateerd, dat geen van deze twee percentages het resultaat is van ge zamenlijk overleg. Tevens stellen de ziekenfondsen voor een toeslag op de declaraties van 1954 in goede rekening van 3 procent uit te betalen in Maart 1955 en menen daarmee dan aan de door de Maatschappij gestelde 11 pro cent voor het eerste half jaar van 1955 te hebben voldaan. T eleur stellend. Gewezen wordt voorts op het grote aantal arbeidsuren per week (veelal niet onder de 50) en het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel van de patiënten zelf, waardoor het resultaat van sanering weer verloren gaat. Het meest teleurstellende wordt geacht, datvan de zijde der ziekenfondsen de neiging bestaat om dit conflict te degraderen tot een simpel honora riumgeschil. Zij stuitten evenwel op een onderhandelingswijze waarin de financiële pluizerij prevaleerde boven de ideële gezichtspunten, aldus de Maatschappij. De Nederlandse Maatschappij is van mening, dat hier twee visies tegen over elkaar staan. Aan de ene kant staan de ziekenfondsen, die tegen voordelige voorwaarden het recht op tandheelkundige behandeling grote categorieën van ons volk wil garan deren. Men wil dit het liefste doen in grote moderne klinieken en eigendom van de ziekenfondsen, waar de tand arts-functionaris onder leiding staat van een directeur-tandarts. Aan de andere kant staan de tand artsen zelf, die uitoefening in de eigen praktijk en de persoonlijke relatie tassen patiënt en tandarts een abso lute voorwaarde achten voor een goe de tandheelkundige behandeling. Zij zijn er zich van bewust, dat de huidige honorering van de ziekenfondsen voor verschillende verrichtingen zo gering is, dat daarvoor geen verantwoorde tandheelkundige behandeling kan wor den verschaft. Volgens de meerderheid van de tandartsen dwingt deze honorering tot een te snelle werkwijze, wil zij eni germate rendabel zijn. Jarenlange strijd Reeds jaren lang duurt deze strijd, die voortvloeit uit een verschillende benadering van het probleem van de verzorging van grote groepen verze kerden. Na verschillende conflicten werd se dert September 1953 onderhandeld met de ziekenfondsen om tpt,een de finitieve regeling te komen óp basis van een enquête. Oorspronkelijk was gesteld, dat uiterlijk 1 Januari 1955 deze regeling zou ingaan. Inmiddels werd dit al ver schoven tot 1 Juli 1955. Het mag sterk betwijfeld worden, aldus het bestuur van de Nederlandse Maatschappij, of er op die datum iets verwezenlijkt zal zijn, wanneer men zich realiseert, dat over een interim-regeling, die voor de periode van 1 Januari1 Juli 1955 zou moeten gelden, reeds meer dan drie maanden, in een sfeer van weinig ver trouwen wordt gesproken zonder dat men tot overeenstemming kan gera ken. De tandartsen hadden voor deze interim-regeling in goede rekening een toeslag van 15 procent op het door de ziekenfondsen in het eerste half jaar van 1955 uit te betalen deel van de declaratie gesteld. Dit werd na overleg met deskundigen terug ge bracht tot 11,1 procent. Deze toeslag percentages hebben betrekking op het door de ziekenfondsen uit te betalen deel van het honorarium (72 procent Johan de Meester, de acteur, die tij dens de feesten ter herdenking van de landing van Jan van Riébeeck in Zuid-Afrika, in Johannesburg de rol van Jan van Riebeeck zal spélen, ver trok Zondag van Schiphol naar Zuid- Afrika. De toto toont De Meester op de trap voor het vertrek van het vliegtuig. Zonder socialisten De Franse president heeft aan de radicaal Edgar Faure verzocht een Franse regering- te vormen. Faure is Zondag met zijn beraadslagingen be gonnen. Hij dacht Maandagavond of Dinsdagochtend aan president Coty uitsluitsel te kunnen geven, of hij opdracht aanvaardt. Faure had een onderhoud met de socialist Pineau, die Zaterdagochtend vroeg als premier door de nationale vergadering werd afgewezen. Pineau verklaarde later, dat Fau re de socialistische partij had uitge nodigd aan een door hem te vormen kabinet deel te nemen. Maandag zou den de socialistische leiders zich over de uitnodiging beraden. Politieke waarnemers zijn er van overtuigd, dat het aanbod zal worden afgesla gen. De partijvoorzitter, Edouard De- preux, had trouwens direct na de ne derlaag van Pineau reeds laten we ten, dat zijn partij weer in de oppo sitie zou gaan. Nabij Rangoon Birmaanse kanonneerboten hebben Vrijdagavond het Nederlandse vaar tuig „Alderamin" (7.296 ton) ontzet, toen het zich in de mond van de Irra- waddy-rivier in moeilijkheden be vond. De „Alderamin" was namelijk om singeld door een grote vloot jonken, die zich vijandig gedroegen. Het zag er naar uit, dat het piratenjonken waren en dat men de „Alderamin" wilde enteren. Bij de komst van de kanonneerbo ten, welke door de „Alderamin" ra diografisch opgeroepen waren, ver dwenen de jonken in kleine zijarmen in het moerasgebied van de Irrawad- dy-delta. De „Alderamin" was des namid dags uit Rangoon vertrókken met la ding voor Calcutta. DE PARIJSE ACCOORDEN Herziening commando's De Westduitse Bondsdag vangt Don derdag a.s. aan met de debatten over de Paryse accoorden. Vermoedelyk wil de Bondsdag voor de Bondsrepu bliek een plaats gaan opeisen in de „standing group" der Navo. Uit de Zondag gepubliceerde berichten van de buitenlandse commissie uit de Bondsdag over de verdragen van Pa rijs blykt, dat de commissie het er over eens was, dat de Bondsrepubliek een vertegenwoordiging in het uit voerende militaire orgaan der ver dragsorganisatie diende te krijgen, naast de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Bovendien wenst de Bondsdagcom missie, dat ook de indeling der Navo- commando's zal worden herzien. Men wenst, dat het gebied der Bondsrepu bliek niet langer onder de commando's Noord en Midden zal vallen, doch dat het aan een enkel commando zal wor den toevertrouwd. Het rapport, waarin deze wensen zijn vervat, omvat in 75 bladzijden het resultaat van de besprekingen der verdragen in negen commissies van de Bondsdag. De grote meerderheid van de Bondsdag heeft zich in het rapport vóór een aanvaarding van alle Paryse verdragen uitgesproken. In Breda begon Zaterdagmiddag het carnaval op een wat zonderlinge wij ze: prins Maskerado de Vierde van Breda, die met een gedeelte van zijn gevolg en zijn hofkapel in een geslo ten truck van de N.S. op het Bredase stationsplein arriveerde, maakte zijn vrolijke intocht in de stad op een Jiameel van een in Breda vertoevend circus. Ook de secretaris van de prins had zich van een schip der woestijn voorzien teneinde de intocht zo vreug devol mogelijk te maken. H ...hoopt de weduwe H. Annaars M De Keizer te Rijswijk haar -- honderd en eerste verjaardag te Êi vieren. H ...bestaat de Vereniging voor M Christelijk Middelbaar en Voor- bereidend Hoger Onderwijs voor H Zeeland 25 jaar. H ...viert kroonprins Harald van M Noorwegen zijn achttiende ver- j= jaardag. p lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllinillllllllllillllllllllllllllllllllllllllUlI Perzië in Westerse verdedigingsgordel Naar in diplomatieke kringen in 'de Pakistaanse hoofdstad, Karatsji, ver luidt vormt de wijze waarop Perzië aan het Turks-Pakistaanse verbond kan worden gekoppeld het belangrijk ste onderwerp bij de Turks-Pakistaan se besprekingen. Pakistan zou een zelfde soort ver bond met Perzië, waarmee het ge meenschappelijke grenzen heeft, wil- Ien aangaan als het voorgestelde Turks-Iraakse verdrag. DUBBELE MOORD OPGEHELDERD Geldgebrek oorzaak van misdrijf in Doetinchem De politie te Doetinchem heeft gearresteerd de 37-jarige ongehuwde B. B., die op 20 Jan. in een woning aan de Rekkenseweg te Doetinchem twee bejaarde mensen van het leven heeft beroofd. Dit waren de 73-jarige B. B. en diens 66-jarige huishoudster mej. R. De dader is een neef van het slacht offer. Hy legde Zaterdag een volledige bekentenis af. Sedert Augustus van het vorig jaar was hij werkloos en vermoedelyk daardoor verkeerde hij in financiële moeilijkheden. Zijn beroep was archivaris. Al vry spoedig na de moord kwam de politie tot de ontdekking dat de moord gepleegd moest zyn in de vroe ge ochtend van Donderdag 20 Jan. en niet in de late avonduren van Woensdag 19 Jan., zoals aanvankelijk verondersteld werd. Bij het onderzoek bleek, dat iemand bij het slachtoffer de nacht moest hebben doorgebracht. Op zeker ogenblik ontving de poli tie te Doetinchem een aanwijzing van de Haagse politie. Volgens deze me dedeling was verdachte B. B. in de nacht van 19 op 20 Jan. niet thuis ge weest. B. bleef echter voortdurend ontkennen. Hij gaf de politie allerlei verblijfplaatsen op. Toen de politie echter een onderzoek op deze plaat sen ging instellen, bleek, dat zijn be weringen geheel onjuist waren. Doel van zijn reis was, geld te le nen van zyn oom. Op zijn verzoek. OP 28 APRIL A.S. Ook bezoek aan Ouwerkerk van Zweeds en Nederlands Koninklijk paar op het programma Naar wij vernemen is het bezoek van het Zweedse koningspaar met ko ningin Juliana en prins Bernhard aan Zeeland voorlopig vastgesteld op Donderdag 28 April a.s. Er zullen daarbij twee plaatsen worden bezocht, namelijk Ouwerkerk en Zierikzee. Hoewel een definitief programma nog niet is opgesteld, mag worden aangenomen, dat koning Gustaaf VI Adolf de eerste steen zal leggen van het Rode Kruis-ziekenhuis, dat thans te Zierikzee in aanbouw is. Het ligt voorts in de bedoeling in Ouwerkerk de kleuterschool te bezoeken en zo mogelijk ook het sluitgat. Het Rode Kruis-ziekenhuis te Zie rikzee is na de ramp geschonken door het Zweedse Rode Kruis Er werd daarvoor een gift van twee millioen gulden beschikbaar gesteld. Over het ontwerp is destijds in het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis uitvoerig overleg ge pleegd me.t Zweedse autoriteiten. De plannen werden in nauwe samenwer king met de Zweedse directeur van de regeringsraad voor ziekenhuis planning, architect M. E. Molander, ontworpen door ir J. van der Linde uit Amsterd m. Het is een gelukkige samenloop van omstandigheden, dat het statie-bezoek van het Zweedse ko ningspaar is vastgesteld op een datum, waarop de werkzaamheden aan fun dering, enz. zover zijn gevorderd, dat de eerste steen kan worden gelegd.; Voor het spelen van de volksliederen zal het muziekgezelschap „Kunst en Eer" uit Zierikzee worden uitgeno digd. i In Ouwerkerk. Ook het bezoek aan Ouwerkerk heeft een Zweeds aspect. Zoals bekend is hier de kleuterschool een geschenk van de Tafelronde, waarbij het meu bilair werd ontvangen van de beken de Zweedse organisatie „Radde Bar- nen". Uiteraard hebben de hoge gas ten grote belangstelling voor de wij ze, waarop in het voormalige ramp gebied met dit Zweedse geschenk wordt gewerkt. Vandaar dat een be zoek aan deze kleuterschool indien enigszins mogelijk in het programma zal worden opgenomen. Belangstelling is er ook voor het sluitgat bij Ouwerkerk, dat in No vember 1953 in het middelpunt van het wereldnieuws stond, toen hier de heroïsche strijd tegen het water een hoogtepunt en een be kroning vond. Het zal echter moeilijk zijn om een bezoek aan dit sluitingsgat in het programma KONING GUSTAAF AT ADOLF VAN ZWEDEN. op te nemen, omdat het niet mo gelijk is deze plaats per auto te bereiken. Van Ouwerkerk uit is het vijftien minuten lopen naar het voormalige dijkgat, zodat een bezoek in verband met het tijd schema moeilijk te realiseren is. Overwogen wordt, of het soms mo gelijk is, dat het hoge gezelschap niet verder gaat dan de oude dijk, van welke plaats men dan het voormalige sluitingsgat in ogenschouw kan ne men. 1000 te mogen lenen, had de oom verklaard, dat hij hiertoe wel bereid was, maar dat men er de volgende morgen wel verder over zou praten. In de loop van de nacht ontstond er echter een twist tussen de heer B. en diens neef, waarbij de heer B. ver dachte een klap zou hebben gegeven. Vervolgens zou de heer B. een mes hebben gegrepen om zijn neef te lijf te gaan. Deze wist hem echter het mes afhandig te maken en stak de oude heer dood. Op het lawaai kwam de huishoud ster toelopen en deze ontving van verdachte een vuistslag. Toen dit niet tot resultaat had, dat zij bewusteloos werd, heeft hij ook haar met messte ken gedood. Daarop stopte verdachte zijn onder kleren in zijn tas en verdween met medeneming van de huissleutel per fiets in de richting Arnhem. Op de LJsselbrug in Doesburg gekomen, wierp hy de kleren, die met bloed vlekken bedekt waren, in het water. Het mes, waarmee de misdaad was begaan, volgde dezelfde weg. De tas heeft hy echter meegeno men. Deze tas nu werd aanleiding voor de politie, de dader te arreste ren. In de tas waren nl. bloedsporen achtergebleven, hoewel verdachte ge tracht heeft deze met een scherp voorwerp erui* te krabben. De moord zou zijn gepleegd met een dolk, die het eigendom was van zyn oom, doch de politie acht het niet uitgesloten, dat het wapen het eigen dom van verdachte was. Binnenkort zal verdachte voor de Officier van Justitie te Arnhem wor den geleid. Boerderij van Dominici wordt verkocht De boerderij van Gaston Dominici, de Franse boer, die wegens de drie voudige moord op de familie-Drum mond ter dood werd veroordeeld, zal bij opbod worden verkocht om de pro ceskosten ten bedrage van anderhalf millioen frank te betalen. piiiiiiiiifliiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiiiw jj Nieuw feuilleton 1 p Vandaag beginnen wij met de H publicatie van het feuilleton j§ „Fiona's tweestrijd", door Mar- H garet Malcolm. Ongetwijfeld zal ook dit nieuwe vervolgver- p p haal bij onze lezers in de H smaak vallen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllf DE VERWACHT... PLAATSELIJK SNEEUW. Enkele opklaringen, maar ook plaat selijk sneeuw. Temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Oost en Zuid. ZON EN MAAN. 22 Februari Zon op: 7.45 onder; 10.07 Maan op: 7.15 onder: 18.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1