Zeeuwse paardenfokkers niet voor hun werk beloond RAKKERTJES BROEKMAN HEEFT WEDEROM GEEN RUSSISCHE TEGENSTANDER PRINSES MARIJKE TRACTEERDE HAAR KLASGENOOTJES Amsterdamse Beurs NIEUWS UIT DE KERKEjP) 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 De beroemde Franse architect Le Cor- busier heeft vari het Japanse ministerie van onderwijs de opdracht gekregen voor Tokio een nieuw museum te ontwerpen. In 1955 zal nóg met de boUw van dit pro ject worden begonnen. Het museum is bestemd om er Franse kunstwerken in. onder te brengen. *W^WVV^V\*VV^^'VVWV^^A Amsterdamse wisselmarkt. Contante prijzen. Londen 10,59% 10,60New York 3,81fb—3,81*8; Montreal 3,88%—3,88%; Parijs 1,0860 —1,0880; Brussel 7,60%—7,61%; Frankfort 90,01—90,11; Zürich 86,47 86,57; Zürich (vrije francs) 88,95 —89,05; Stockholm 72,95—73,05; Ko penhagen 54,6354,73; Oslo 52,88— 52,98; Braz. dollar 3,79%—3,80%; Argentijnse verrekeningsdollar 3,79%3,80%; Japanse verreke- nlngsdollar 3,82%3,83%; Turkse verrekeningsdollar 3,79%3,80%. ALGEMENE VERGADERING TE GOES Meer steun van het Rijk bepleit Het uitzonderlijk natte half jaar 1954 beeft weer bewezen, dat de trekpaar den onmisbaar zijn. Wie in 't najaar met paarden heeft gewerkt, heeft zeker het voordeligst gewerkt en is bovendien nog het vlugst klaar geweest! Tot deze conclusie kwam de secretaris van de afdeling Zeeland van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard", de heer A. C. Cappon, in zijn jaarverslag, dat hij Vrijdag in „De Prins van Oranje" te Goes aan de algemeene vergadering uitbracht. Over de handel kon hü echter helemaal geen goeds zeggen. Enke le topklassers werden tegen goede prijzen afgezet, doch tien- of honderdtal len bleven onverkocht. Bedroevend is het, dat de slachtwaarde ook de basis prijs is voor de beste fokproducten. Daarbij blijft de invoer van slachtpaar- den onverminderd doorgaan. In het jaarverslag wordt daarom de teleurstel lende opmerking herhaald, dat van overheidswege in tegenstelling tot het buitenland, weinig steun aan de nationale fokkerij wordt verleend. En steeds wordt het minder. „Eigenlijk geeft het Rijk geen cent steun, want wat ons toebedeeld wordt, komt uit de totalisa toropbrengst. De steun van het Rijk bestaat dus uit het verdelen van het geld". Het verslag, waaruit blijkt dat de vereniging eind 1954 totaal 2392 leden telde, geeft voorts een uitvoerig over zicht over de gehouden keuringen. Daarbij merkt de secretaris op, dat het aanbeveling verdient, dat de bon den van paardenfokkers zoveel moge lijk de keuringen tot één belangrijkere gaan combineren. De keuringen win nen daardoor aan belangrijkheid en aantrekkelijkheid. Voor de gedupeerde fokkers, die hun paarden door de ramp verloren, is uit giften een bedrag van f 6130 be schikbaar om nieuwe premiewaardige paarden te kopen. Voor hen die reeds paarden kochten, werd voorlopig een voorschot van f 100 per paard gegeven. De gezondheidstoestand van de paar- denstapel is in het afgelopen jaar goed geweest. Aan de worm-infecties bij veulens en jonge paarden wordt nog veel te weinig aandacht geschon ken. Daar z.i. de mechanisatie nog wordt bevorderd door het gebrek aan des kundig personeel, pleitte de secreta ris nog voor vorming van „prestatie- paardenknechten". Hier ligt mogelijk een taak voor de landbouwjongeren. In zijn openingswoord tot de vrij talrijke aanwezigen constateerde de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, dat de grote belangstelling voor de keuringen hebben "bewezen, „dat het paardenhart nog bij de Zeeuwen klopt". Alleen is het jammer, dat de beloningen voor de fokkers slechts aan de matige kant zijn. Spreker hoop te dat spoedig weer tegen lonende prij zen zal kunnen worden gefokt. De voorzitter kon o.m. de alg. voorzitter, de lieer J. A. Stols en de adviseur, ir. W. L. Harmsen, verwelkomen. Naar aanleiding van de notulen, werden bezwaren geuit tegen het feit, dat voor een extra keuring f 200 moet worden betaald, wanneer een hengst door ziekte niet op de gewone keuring kon verschijnen. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat op de kringver gadering te Hulst stemmen opgingen, om daar een centrale fokdag te doen houden. Het initiatief daartoe zal ech ter van de fokkersbonden dienen uit te gaan. Paardenziekten Voordat daarop het jaarverslag aan de orde kwam, hield de directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Die ren, dr. G. Wagenaar, een causerie over het onderzoekingswerk van zijn dienst op het gebied van de paarden ziekten. De adj. directeur van deze dienst, de heer G. Grootenhuis, die aanvankelijk als spreker zou optreden, maakt thans de reis met een zending Nederlands vee naar Columbia mee. Dr. Wagenaar deed enige mededelin gen over de bestrijding van de worm ziekte. De Gezondheidsdienst heeft een begin gemaakt met het onderzoe ken van de mestmonsters. De ziekte is niet moeilijk te verhelpen. Verder is er èen onderzoek gaande naar de sterfte van de veulens. Men is echter na jaren, nog niet veel wijzer gewoi^ den over dit ernstige en moeilijke pro bleem. Er zal nu een diepgaande stu die van de organen van de veulens gemaakt moeten worden, om te trach ten iets meer van de oorzaken te we ten te komen. Na een korte gedachtenwisseling, werden daarop de verdere verenigings zaken afgehandeld. Bij de rekening over 1954 werden nog enkele opmer kingen gemaakt over declaraties van afgevaardigden naar de alg. vergade ring. Sommigen waren van mening, dat deze voor enkele afgevaardigden DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE MOSKOU Openingsplechtigheid vandaag in Dynamostadion Hedenmiddag zal op de ijsbaan in het Dynamostadion de officiële ope ningsplechtigheid plaatsvinden van de wereldkampioenschappen schaat senrijden. Vierenveertig deelnemers uit veertien verschillende landen zul len hier vandaag en Zondag de strijd aanbinden. "Uit de groepsindeling is gebleken, dat de Russische officials waar schijn lijk Sakunenko en Boris Shükov als grootste kanshebbers A'oor het veroveren van de titel heb ben beschouwd. Wat de groepsindeling en de loting op de 500 meter betreft, Maarse heeft tegen de Tsjech Doubek geloot en de Noorse kampioen Knut Johan- nessen komt tegen Broekman uit in de 9e serie. Op de 5000 meter werd Kees Broekman in de eerste groep geplaatst. Hij is bij de loting verder zeer gelukkig geweest, want hij rijdt in de zesde serie tegen de Zweed Olie Dahlberg, terwijl vóór hem aan de start zullen verschijnen o.a. de Rus sen Merkulov en Shilkov en verder de Zweed Ericsson, de Noor Johan- nessen en de Fin Jaervinnen. Kees Broekman was enigszins te leurgesteld door de loting omdat hg* opnieuw op de 500 meter niet tegen een Russische rijder zal uitkomen. VOETBAL Afgelaste wedstrijden Alle voor Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari door de K.N.V.B. vast gestelde wedstrijden voor het ama teurvoetbal (2e, 3e, 4e en reserve- Wassen) zijn in verband met de ge steldheid van de terreinen afgelast. Over het al of niet doorgaan van de voor de eerste Wasse vastgestelde wedstrijden wordt vanmorgen een beslissing genomen. (Advertentie) te hoog waren geweest, hetgeen ech ter door het bestuur niet werd onder streept. Bij de verkiezingen werden gekozen tot hoofdbestuursleden de heren J. der Weduwen, Kerkwerve en Jac. de Put ter, Axel en tot plv. hoofdbestuurs leden de heren A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat, A. L. C. Brooijmans, Tho- len en W. Koster, Axel. Als afgevaar digde resp. plv. naar de Algemene vergadering van de landelijke vereni ging werden voor O. Zeeuwsch-Vlaan- deren gekozen resp. de heren M. L. M. IJsebaart, Axel en L. Dieleman, Axel, en voor West Zeeuwsch-Vlaande- ren resp. de heren A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat en C. N. den Hamer, Schoondijke. Tot tweede plv. jurylid voor de stamboekkeuringen werd ge kozen de heer Iz. de Feyter Wzn., Axel en tot lid van de financiële com missie, de heer R. J. Scheele, Wisse- kerke. De overige agendapunten leverden geen bijzonderheden meer op. Zondagvoetbalcompetitie afd. Zeeland K.N.V.B. Het volledig programa luidt: le klasse A: DomburgWalcheren, GroedeIJzendijke, Noormannen Schoondijke, RetranchementSluis; 1 B; Lewed. BoysGraauw, Rapen burgHansw. Boys, Robur's Heer Arendskerke, KruiningenVogel waarde, Volharding '32Kwaden- damme; 1 C: Zierikzee IIDr ei- schor; res. 1 A: Middelburg III Vlissingen IH, E.M.M. HAarden burg II; res. 1 B; Terneuzen III Hulst H; Sluiskil IIGoes HI, Luc- tor HKruiningen H; 2 A: R.C.S. HlNoormannen H, Zuidzande Vlissingen IV, Zeelandia mMid delburg IV; 2 B: Hulst IH—Axel IH, Hontenisse IIIHansw. Boys n, Ria W II—Clinge H;2C: Zierikzee HIDreischor II; Brouwershaven S.V.O.W.K.. Renesse IIZonnemaire; 3 A; E.M.M. m—Schoondijke H, Walcheren nDomburg II; 3 B: Koewacht nLuctor III, Steen IH Corn Boys III, 's-Heor Arends kerke IIRobur IE, Rapenburg II Kwadendamme n. 9 De bewoners van Birmese dorpen beta len de laatste tijd voor iedere emmer wa ter, die zij uit de dorpsbron halen een theelepel rijst. De opbrengst van deze rljstlnzamellng wordt gebruikt voor de aankoop en aanleg van 2000 automatische pompen teneinde op deze manier de drinkwatervoorzinenlng in Birma te ver beteren. Advertentie. Nederland 1951 (3%) 102% 102 Nederland 1948 (3%) 100% Nederland 1947 (3%) 3 100% 100% Nederland 1937 3 98% 99% Dollarlening 1947 3 96% 96% Investeringscertificaten 3 101% 101% Nederland 1962-64 3 101% 101% Nederland N.W.S. 2% 80 80 Ned. Indië 1937 A3 100 100% Grootboek 1946 3 100% 100% Nat. Handelsbank 165% 166 Ned. HandelmiJ. 228 229 A.K.U. 289% 288% Bergh's en Jurgens 317 Calvé-Delft 255% 255% Centrale Suiker 208 2093,4 Kon. Ned. Hoogovens 279 Unilever 366% 364% Néd. Kabelfabriek 264 Philips 341% 343% Wllton-Feijenoord 220 218% Billiton Kon. Petroleum Mij. 5493,4 549% Amsterdam Rubber 1143,4 114% Holland-Amerika Lijn 194 195 Kon. Paketvaart 1623,4 164% Rotterdamse Lloyd 169 1703,4 Ned. Scheepvaart Unie 178% 178% Stv. Mij. Nederland 185% 186% H.V.A. 142% 142% Deli Mij. 139% 139% Bank v. Ned. Gem. 4% 110% 110% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 Kon. Mij. De Schelde N.B. 182 184 Baltimore-Ohio 41 41'% Missouri K.T. New York Central 33% 33% Pennsylvania 24% 24% Anaconda 52 52% Bethlehem Steel 117 117% General Motors 94% 95% Intern. Nickel 65 66% Kennecott 111% 113% Republic Steel 86% 86% U.S. Steel 78% 783,4 North American Cy. 28% 28% Vele geschenken op haar achtste verjaardag In de 2e klasse van de Baarnse schoolvereniging was het gisteren feest. Een der leerlingetjes, Prinses Marijke, vierde haar achtste verjaar dag en zoals dat de gewoonte is, trac- teerde zjj haar klasgenootjes. In huiselijke kring zal het feestje wat later gevierd worden, nl. na te rugkomst van Prins Bernhard uit de Verenigde Staten. Men verwacht dat Z.K.H. vandaag weer in ons land zal zjjn. Twee minder valide kinderen van de stichting „Het Vierde Prinsen kind", Adriana de Zeeuw en Dirk Faasen, beiden 15 jaar, begeleid door mevr. BoussaardKoster, boden een vilten paard aan. Dit geschenk is ver vaardigd door de 22-jarige Tonny Vos, die reeds 10 jaar bedlegerig is. Vooraf maakten de kinderen met H. M. de Koningin en Prinses Marijke in de tuin van het paleis een rit per ar restee. De heer H. J. van Rijn, een van de eerste slachtoffers van de „Geuzen- groep", die tijdens de bezetting vier jaar gevangen heeft gezeten, bood aan de jarige een bankje 'aan, dat hij en de invalide oud-strijder Berghuis gemaakt hebben. Het vorig jaar schonk de verbin dingsdienst van de Koninklijke land macht een tafeltje. Een deputatie van deze dienst overhandigde twee bijpassende stoeltjes. Te vijf uur kwamen de beide peet ouders van Prinses Marijke, mevrouw D. PostSalomons en de heer A. Wiltens, feliciteren. Mevrouw Post is de weduwe van de bekende verzet strijder Johannes Post, die op 16 Juli 1944 te Overveen gefusilleerd werd. De heer Wiltens was voorzitter van de raad van negen van het studen- tenverzet, een vooraanstaande figuur van het geestelijk verzet in Neder land. Midcontinental 104% 104% Shell Union 61% 61% Tide Water 25 25% Van Berkels Patent 120% 121 A.K.U. 3% 102% Amsterdam 1951 133% 133 Breda 1954 108% 109 Eindhoven 1954 108%- 108% Enschede 1954 110% in Den Haag 1952 I 133 133% Den Haag 1952 II 133% 131% Rotterdam 1952 I 130% 130% Rotterdam 192 II 135 135% Utrecht 1952 120% (Advertentie) f helpen direct I PASTOR OF MANAGER In het Remonstrantse Weekblad schrijft dr. G. J. Hoenderdaal over Pastor of manager? Het oude vooroordeel van de handarbeider tegenover de hoofdarbeider speelt nog steeds bedekt of openlijk een rol. (Bij de be volking van het werk van de predikant nl. Red.). Voor een handarbeider werkt een man met schone handen en een wit boord niet. Maar ook voor een zakenman is meestal het vrije geestelijke beroep iets vreemds. Hij is gewend te denken in werkuren van zijn personeel en hy oordeelt een employé naar zijn verkoopcapaciteiten. M.a.w. hij zal de predikant vragen „welke werkuren maakt U?" en „hoeveel nieuwe leden hebt U aangebracht?" Nu is het merkwaardige van het ambt van predikant, dat hij een vrij beroep heeft, dat desondanks vast gesalarieerd is. Hij is in loondienst maar heeft een grote vrijheid. Hij moet deze vrijheid hebben om zijn werk te kunnen doen naar zijn aard. De arbeid voor een preek lean soms 3 uur duren, soms an derhalve dag langer. Hij kan tijdens deze arbeid in een roman bladeren, zijn tuin bewerken of een wande ling maken. Hij doet zijn stof op bij bestu dering van de Bijbel, maar evengoed op ca techisatie, op huisbezoek, in de schouwburg, bij een film of op een vergadering. Zijn pastorale bemoeiingen zijn helemaal niet in een tijdschema te brengen. De een heeft ge sprekken van een uur, de ander van een kwartier nodig. Alleen de catechisaties zijn aan een tijdsduur gebonden. Ik heb zelf,eens van drie weken precies genoteerd, wat ik deed in een ongeveer 70-urige werkweek. Resujtaat was, dat de ene week zo verschil lend was van de andere, dat er geen peil op te trekken was. Alleen kwam vast te staan, dat het pastoraat (dus huisbezoek, zieken bezoek en zielzorg) het grootste aandeel in de tijd vraagt. Dat ligt in zijn aard. De persoonlijke bemoeienis is steeds de meest tijdrovende; een bewerking van de gemeen te „en masse" zou eenvoudiger zijn. Maar nu is het punt waarom het gaat, gelegen in het feit, dat dit onefficiënte per soonlijke werk volstrekt noodzakelijk is in de predikantsarbeid. Het is de moeizame, gestadige opbouw der gemeente, dwars te gen de stroom der toenemende massalisering van het teven in. Het is de oase van de ont moeting van mens tot mens in de tijd, die van ons alten robots dreigt te maken. Dit zet soms weinig „zoden aan de dijk" als het gaat om met cijfers waarneembare resulta ten. Dit lijkt in een grote stad helemaal on begonnen werk. Menig predikant raakt eer der oververmoeid door het aanschouwen van zijn kaartsysteem met al die adressen, die hij nog niet bezocht heeft, dan door het werk zelf. En hier zit een der belangrijke knopen in het probleem! Het onafgedane werk, het gevoel, dat we tegen de stroom op werken, kan tot de gesignaleerde over vermoeidheid leiden. Dit lost men niet met een rustdag op. De vele commissies die nodig zijn om een kerk in deze tijd te leiden, vragen veel van zijn tijd en zijn aandacht. Een grote stad vooral vraagt een goed geleid corps van me dewerkers en er zal moeten worden ge werkt in de richting van een verdeling van de organisatorische functie over leden der gemeente, zodat in dit opzicht niet de pre dikant tot manager wordt. DE ACCOORDEN VAN PARIJS Nadat op verschillende bijeenkomsten de- meningsverschillen over de Parijse accoor- den tussen vooraanstaande figuren in de Protestantse Kerken tot uiting zijn geko men, heeft thans de Raad van de Evangeli sche Kerk zich hierover uitgesproken. De Raad is te Hannover bijeen geweest onder voorzitterschap van de bisschop van Berlijn en Brandenburg, Dibelius. Ook de Raad is niet één in zijn oordeel, doch dringt bij de predikanten aan op de grootste reserve in hun uitingen in het openbaar, waarbij de Raad zich beroept op de Bijbel, die in ge vallen als deze geen vaste aanwijzingen kan geven. De Evangelische Kerk, zo wordt ver der gezegd, behoeft geen beslissingen te nemen ten aanzien van de verdragen. Het gaat hier om vragen van politiek inzicht en politieke verantwoordelijkheid; deze vragen moeten beslist worden vanuit een geweten, dat zich aan God gebonden weet. Met hoe groter gehoorzaamheid de Kerk zich houdt aan de verkondiging van het Evangelie, des te beter zal zij in de gele genheid zijn het besef voor politieke verant woordelijkheid bij haar leden te wekken en tegelijkertijd haar vertrouwen te versterken in God, die alleen behoeden kan voor alle onheil en de vrede in de wereld bewaren kan. De Raad heeft zich ook bezig gehouden met het probleem van de dienstweigeraars. Men besloot vast te houden aan de verkla ring van de Synode van 1950, namelijk dat de dienstweigeraar verzekerd moet zijn van de voorbede en de bijstand van de kerk. AFGOD VAN ONZE TIJD „De levensstandaard is de meest aanbe den afgod van onze dagen geworden". Dit heeft de Zweedse Aartsbisschop Dr. Yngve Brilioth gezegd in de officiële oproep tot de vier gebedsdagen, die in 1955 gehouden zul len worden. De Aartsbisschop vraagt zich af, of de uiterlijke voorspoed niet een toenemende geestelijke armoede verbergt. Nooit eerder in de geschiedenis der kerk heeft de uitge sproken godloosheid zich in zulk een mach tige vermomming getoond als in onze da gen, en in vele delen der wereld schijnen de niet-Christelijke godsdiensten nieuwe krach ten te krijgen. De scherpe woorden van de Aartsbisschop hebben heftige protesten ont lokt in de welvaartsstaat Zweden. Een liberaal blad legde de oproep zó uit, dat de kerk zich verzet tegen het geven van meer brood aan de armen en maakte de vermaningen tot soberheid en spaarzaam heid die komen anuit ee-i bisschoppelijk paleis belachelijk. Deze reactie was even wel het gevolg van het feit, dat de oproep van de Aartsbisschop in een misleidende vorm door de Zweedse pers was verspreid. In deze versie was de waardering, die de Aartsbisschop koestert voor de sociale ont wikkeling in het land, weggelaten. De nieuwe bisschop van Stockholm, Ljung- berg, heeft over dit alles gezegd: „Het is eenvoudig een leugen, dat de kerk gekant is tegen betere levensvoorwaarden van de ar men. Ook zijn wij niet gekeerd tegen een verdere ontwikkeling van de welvaarts staat; er is op dat gebied zelfs nog veel te doen. Maar de mens leeft niet van brood alleen, en deze waarheid mag niet worden vergeten in een eeuw, zo materialistisch ingesteld als de onze." GEEN UITSLUITING VAN AZIATEN De Australische Raad van de Wereldraad van Kerken heeft zich uitgesproken tegen een volledige uitsluiting van Aziaten in Australië. De Raad adviseerde om voor Aziaten „geselecteerde immigratie" toe te passen. „Het Blanke Australië" is een naam, die in vele opzichten niet gelukkig is, zo wordt in de verklaring van de Raad gezegd, en tevens een naam, die beledigend is voor vele Aziaten. „Wij zien niet in, dat, indien de selectiemethode op de juiste wijze wordt toegepast, de Australische levensstandaard ook maar enigszins in gevaar zou worden gebracht. Integendeel, wij geloven, dat, met een krachtiger ontwikkeling van Australië, de levensstandaard omhoog zou gaan. Onze plicht als Christenen moet ons er toe bren gen hulp te verlenen aan ondervoede Azia ten. Willen wij vrienden worden met de Aziatische volken of laten wij ze onze vij anden worden?" zo besluit de verklaring,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8