Minister en staatssecretaris verdedigen zich in de Kamer Rijdende Bijbelwinkel van het Nederlands Bijbelgenootschap HOGE COMMISSARIS GAF UITING AAN BEZORGDHEID ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VIERDUIZEND SCHOOLLOKALEN DIT JAAR Selectie bij opleiding voor het kleuteronderwijs Er lag Vrijdagmiddag- in de Tweede Kamer, nadat de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, Donderdag reeds twee en een half uur had gesproken, nog een lange reeks vragen op een antwoord te wachten. De minister en de staatssecretaris hebben voor de beantwoording uitvoe rig de tijd genomen.'De bewindsman deelde mede, dat er ten bate van de tijdelijke leerkrachten bij het l.o. hard gewerkt wordt aan een uitkerings regeling overeenkomstig een „wachtgeldregeling". Moeilijk noemde hij het ontwerpen van een algemene regeling voor de opzeggingstermijn van tij delijke leerkrachten. Wellicht is echter voor enkele groepen in deze rich ting iets te bereiken. De minister zal zich hierover tot de gemeente- en schoolbesturen wenden. veel intensiever en veelvuldiger dan vroeger. De staatssecretaris van o., k. en w.. mej. dr. De Waal, stelde voorop, dat een te grote snelheid bij de onder wijsvernieuwing schadelijk kan zijn. Zij behandelde enkele problemen ten aanzien van het V.H.M.O. en het M. O. De verlening van vrijstelling voor Voorts deelde hij mede dat het ver schil in salariëring tussen een onder wijzer bq het g.l.o. en het u.l.o. niet negen procent bedraagt, doch 15 pro cent, wat de maxima betreft. Htj ontkende dat een school zonder gymnastieklokaal gelijk is aan een huis zonder keuken, zoals de heer Gortzak (CPN) had opgemerkt. Niet iedere school behoeft een gym nastiekzaal te bezitten, er is, als er zo'n zaal ontbreekt, wel een speelter rein by de school, meende mr. Cals. Er zullen, voor zover het van het departement afhangt, dit jaar 4000 schoollokalen worden gebouwd. Voor kweekscholen wilde mr. Cals gaarne met voorrang bouwvolume beschik baar stellen. Kleuteronderwijs Het Federatief Verband voor het Kleuteronderwijs heeft in overweging gegeven het op de begroting voor de opleiding beschikbaar gestelde bedrag in de toekomst te verdelen per ge slaagde leerling. Als de kleuteronder wijswet tot stand gekomen is wil de ze Federatie bovendien, dat een keu ze gemaakt wordt bij de subsidiëring van de opleidingsinrichtingen. De be windsman wenste nu reeds deze se lectie te maken om gereed te zijn als de wet in het staatsblad verschijnt. Van de 111 opleidingsinrichtingen zullen er 25 gesubsidieerd worden. Het Federatief Verband betreurt dat dan veel opleidingen, die him be staansrecht hebben bewezen, onge subsidieerd blijven. De minister was echter van mening dat er wel ver scheidene goede cursussen bestaan, maar weinig volledig geoutilleerde inrichtingen. Hij achtte het aantal 25 voldoende. Mr. Cals erkende het belang van handenarbeid op de lagere school. H(j wenste echter niet over te gaan tot verplichte invoering van het vale, al wilde hij overwegen of in de toe komst aan de desbetreffende verlan gens tegemoet kan worden gekomen. De moeilijkheden bij de regeling van beheersvorm van de openbare school noemde mr. Cals dat enerzijds de invloed van de ouders moet blij ken en anderzijds deze school over- heidsschool moet blijven. De minister heeft reeds een stap in de richting van een nieuwe beheers vorm gedaan, door te bepalen dat de ouders de oprichting van een openba re school kunnen bevorderen. Collegegelden Over het wetsontwerp tot verlaging der collegegelden zullen dezer dagen met het departement van Financiën de laatste besprekingen worden ge voerd, zo deelde hij mede. De verlening van studietoelagen is Opheffing van Unie met Indonesië Behandeling in Djakarta medio April gereed? De eerste vice-voorzïtter van het Indonesische parlement, mr Tambu- nan, heeft aan P. I. A. medegedeeld, dat gehoopt wordt de besprekingen over het protocol inzake de opheffing van de Nederlands Indonesische Unie medio April te kunnen beëindigen. Dan zal kunnen blijken of het par lement het protocol zal ratificeren of niet. Voordat het parlement van 1 tot 20 Maart op reces zal gaan, zullen de debatten in eerste termijn worden gehouden. De omvang van de Nederlandse in vesteringen in Indonesië wordt op on geveer rp 2.530.000.000 geschat. AANMANING. In Stockholm haperde in een dagbladbureau een radertje van een adresseermachine, waarmee men gedrukte briefkaarten van een adresstempel voorzag. Niemand be merkte het euvel, behalve een bra ve boer, die 11.834 briefkaarten via de post thuisbezorgd kreeg. Allemaal met het verzoek om zijn abonnementsgeld te betalen. Dat heeft hij toen ook maar gedaan MARLENE. De filmster Mariene Die trich moet nog altijd haar brood op de planken en voor dc camera verdienen. Ze wil dus wel graag goed gekleed gaan om ook daardoor 'n beetje op te vallen. Een paar dagen geleden stond ze in een hoedenwinkel met een nieuw hoedje op de lokken. Verkoopster: „Die hoed maakt U tien jaar jonger, mevrouw"'. Mariene: ,Dan is die hoed onge schikt. Ik kan me dc weelde niet ver oorloven als ik een hoed afzet er op eens tien jaar ouder uit te zien". de militaire dienst zal door de on langs ingestelde commissie V.H.O. in stuaie worden genomen. Wat het onderwijs aan 14-jarige meisjes betreft merkte dr. De Waal op, dat zeven achtduizend 14-jari- ge meisjes een betrekking in het be drijfsleven zoeken. Zij was van oor deel, dat het onmogelijk is speciaal voor deze categorie de leerplicht te verlengen, daar deze meisjes vrijwel „ongrijpbaar" zijn. Een verlenging voor de leerplicht voor alle 14-jarige meisjes kan niet worden doorgevoerd omdat voor al deze. meisjes geen onderwijsgelegen- heid bestaat. Na 1 Juli a.s. zal er een onderzoek worden ingesteld naar het effect van het arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes. Daarin zal worden betrokken een onderzoek naar wat de meisjes van 14 jaar gaan doen, en waarom de ouders geen prijs stellen op het voort zetten van onderwijs. Bij de replieken voerden mevr. Fortanier de Wit (WD), de heren Roosjen (A.R.), Stokman (KVP) en Van Sleen (P.v.d.A.) het woord. ZAAK-JUNGSCHLAGER Mr. Bouman wel verhoord maar niet aangehouden De Nederlandse Hoge Commissaris, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, heeft Vrijdagochtend een bezoek gebracht aan de minister van buitenlandse zaken, Soenarjo, naar aanleiding van de sensationele ontwikkeling in de rechtszaak Jungschlager. Hij gaf uiting aan zijn ernstige bezorgdheid over de gang van zaken by het proces. De door de Nederlandse regering aange stelde verdediger, mr. Bouman, werd naar aanleiding van een getuigenver klaring, onmiddellijk aan een verhoor onderworpen, dat tot laat in de nacht voortduurde en de volgende ochtend werd voortgezet, terwijl bovendien zowel het kantoor als de woning van de advocaat door de politie werden doorzocht. De Hoge Commissaris wees er in zy'n gesprek met de minister op, dat de vergaande maatregelen, die te gen mr. Bouman zijn genomen, de verdediging in deze en daarmee sa menhangende zaken in ernstige mate J—■--- te belemmeren. Dronken man bedreigde agent van politie met geweer In de nacht van Donderdag op Vrij dag werd een surveillerende agent van politie in de Moeregrebstraat te Bergen op Zoom staande gehouden door een vrouw, die de agent ver telde dat haar man, zekere H., in staat van dronkenschap het huisraad kort en klein had geslagen en naar een ca fé was gegaan. Toen de politieagent De H. over wilde brengen naar het politiebureau, verzette deze zich en nam de vlucht naar zijn woning. Kort daarop verscheen De H. in de deur van de achteruitgang van zijn woning, terwijl hij in zijn handen een legergeweer droeg, waarop een ge velde bajonet stak. De H. richtte de loop van het ge weer op de agent en riep deze toe dat hij hem dood zou schieten. De politieagent trok zich terug en vroeg assistentie, waarna een overval wagen verscheen, waarmede De H. werd weggebracht. De agent, die zijn leven ernstig be dreigd gevoelde, maakte uit tactische overweging geen gebruik van zijn dienstrevolver, temeer daar ter plaat se veel publiek aanwezig was, of schoon onder deze omstandigheden het gebruikmaken van zijn vuurwapen alleszins gerechtvaardigd zou zijn ge weest. De H. is lid van Steun Wettig Gezag en maakt deel uit van de Na tionale Reserve. De Ryks-, Gemeente- en Verkeers politie zy'n Vrijdagavond begonnen met een verscherpt toezicht op de verlichting van motorvoertuigen en zij hebben dit wel zeer gedegen ge daan Geen automobilist of motor rijderdie meer dan tien kilometer op de Zeeuwse wegen aflegde, Icon door de mazen van het gespannen net glippen. Na afloop van de eerste controle ontving men een bewijs, zo dat men by de volgende post snel klaar was. (Foto: P.Z.C.J De djaksa Tinggi verklaarde, dat enige personen werden gehoord, die in voorgaande verhoren over deze kwestie werden genoemd. Hij wenste geen nadere mededelingen te doen, noch de namen van deze personen te noemen. Hij verklaarde, dat de zaak zeer ingewikkeld was en grote zorg vereiste. De djaksa Tinggi zeide het niet nodig te achten, mr. Bouman aan te houden, „doch wij zullen de zaait zorgvuldig onderzoeken". De ontwikkeling van de behande ling van de rechtszaak Jungschlager wordt door de Nederlandse gemeen schap In Djakarta met zorg gevolgd. Het Heinkenszandse muziekkorps „Euterpe" presenteerde zich Vrijdag avond tijdens een uitvoering voor de eerste maal in het keurige nieuwe uniform, dat die avond officieel door burgemeester H. J. J. Derclcx aan de vereniging werd overgedragen. (Foto: P.Z.C.) Haagse filmcritici in het nauw Rumoer om „Willem Parel" In een dagblad komt van twee Haagse bioscopen een advertentie voor over de prolongatie van de film „Het wonderlijke leven van Willem Parel". In deze advertentie worden menin gen van vier Haagse filmrecensenten gesteld tegenover de opinies van vijf Amsterdamse collega's. De advertentie wijst er op dat de film door de vier Haagse filmcritici zeer slecht is be oordeeld in tegenstelling tot hun vijf Amsterdamse collega's. In de advertentie wordt het Haag se publiek dan opgewekt om de vier recensenten wier naam, woonplaats en telefoonnummer, zowel op de re dacties als thuis zijn vermeld, op te bellen en zijn mening over de bewuste film te geven. In verband met deze advertentie, die door alle Haagse bladen is gewei gerd, verklaren de Haagse filmcritici het wonderlijk te vinden, dat de ad vertentie zwijgt over de afbrekende Amsterdamse critieken, maar alleen de lovende weergeeft. Een van de filmcritici zal zich, on geacht wat zijn collega's zullen doen, tot de justitie wenden, daar hij in de ze advertentie een aansporing ziet tot het veroorzaken van overlast. Loon- en prijsbeleid Zoals men zich herinnert is bij een bespreking over de melkprijs, welke de Stichting van de Arbeid onlangs met de regering had, de wens te ken nen gegeven, dat deze besprekingen op breder economisch niveau zouden worden voortgezet. Naar wij vernemen ligt het in de verwachting, dat deze vervolgbespre- kingen, welke dan zullen gaan over vraagstukken van loon- en prijsbe leid, begin Maart zullen worden ge houden. Kon. Rott. Lloyd bestelt nieuw schip De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft de bouw van 'n vrachtschip met een draagvermogen van ongeveer 10.750 ton en een accommodatie voor twaalf passagiers opgedragen aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij- In het Luxemburgse kroonprinselijke gezin wordt in April een tweede blijde gebeurtenis verwacht. Ruim een jaar ge leden schonk kroonprinses Josephine Charlotte het leven aan een dochter. Zij is de gemalin van kroonprins Jan van Luxemburg en de zuster van koning Bou- dewijn. lllllllllllllllllllilllllllllllllllllll!l!l!l]l!llllll!lllillll!llll|||||||illllll!!ll||||||| j Kwakkelwinter houdt aan j§ (Van onze weerkundige H medewerker) De dagen worden merkbaar langer. Een bewijs, dat wij - steeds dichter bij het voorjaar komen, al merken wy daar in M de natuur nog zo goed als h niets van. Plaatselijk komt er in de laatste nachten, o.a. in jH Brabant, strenge vorst voor van 12 graden Celsius, maar in Zeeland is het een kwakkel- §f winter. Overdag dooi en des nachts niet meer dan lichte M vorst. Nu er met Oostelijke winden wat drogere en koudere lucht naar ons land stroomt, kan er in de komende nachten op plaatsen, waar de sneeuwval gisteravond is blijven liggen, meer dan 5 graden vorst voor- ee komen. In Brabant, Twenthe en Friesland ligt de sneeuw 12 20 cm dik. Een storing, die gis- teravond van Spanje in N.O.- H richting trok, kan gedurende s het weekeinde nog weer enige §T sneeuw veroorzaken, Het voorjaar is nog ver weg, ee want het laat zich aanzien, dat het koude winterweer met af en toe sneeuw, nog verschelde- ne dagen zal aanhouden. IllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI STEMMEN UIT DE KERKEN Samenwerking van protestantse kerken Iedere morgen kwam hij voorbij, met een zware tas, hangende aan zijn schouder en iedere avond keerde hij terug met zbn tas, die heel wat lichter was geworden. Algemeen was hij bekend als „Boeken-Sjeef". Des morgens vertrok hij met één van de treinen w aarmee 't werkvolk naar de plaats van hun arbeid werd vervoerd. Tegen de avond keerde hij terug, nadat hij getracht had in een paar dorpen zijn waar aan de man te brengen. „Sjeef" Is bij onze taalgenoten in Vlaanderen een gebruikelijke afkorting voor Jozef en de boeken, waarvan zijn tas zo zwaar was, waren complete Bijbels. Nieu we Testamenten en Evangeliën en dan zat er ook altijd in de tas een heel pak evangelisatie-lectuur om nit te delen. Dit is onze eerste aanraking geweest met een Bijbel-colporteur en van hem hebben we het eerst iets gehoord over het moeilijke werk van de col portage. Daar was toen nog al wat moed en een grote slagvaardigheid voor nodig om vol te houden. En ook kon d aarbij niet worden gemist een be hoorlijke mensen-kennis. Alleen reeds de bijnaam, waaronder deze man in wijde omtrek bekend was, duidt er op, dat hij er in ging en de aantallen boeken en boekjes die door hem verkocht zijn, bevestigen dit. Bij het woord „Bijbel-colportage" denken wij aan gebieden, waar Bij bels niet te krijgen zijn, omdat er geen winkel is die ze verkoopt; stre ken waar de H. Schrift een onbekend boek is. We kunnen hierbij denken aan zendingsgebieden en landen met een overwegend Rooms-Katholieke be volking. Deze colportage gaat uit van de bijbelgenootschappen, die zich heel wat moeite en kosten hebben ge troost gedurende de laatste anderhal ve eeuw, om de Bijbel in steeds weer nieuwe talen vertaald en gedrukt te krijgen en die zich eveneens veel moeite en kosten hebben gegeven om de Bijbel verspreid te krijgen, opdat ze gelezen zou worden door hen, die hem niet kennen. De verspreiding van de Bijbel is altijd geweest één van de geheimen van de uitbreiding van het Chr. geloof. In dit Boek der boeken kunnen we horen de stem uit de an dere wereld, die ook tot ons spreken wil. Nu hebben we in ons land een zeer actief en goed geleid bijbelgenoot schap. Dat is zo iets als het wonder der wonderen in Protestants kerkelijk Nederland. Bijna alles werkt hier te samen. Zelfs vrijzinnigen worden hier niet geschuwd. Daar durft men het een cn ander aan te pakken. Dat heeft men wel bewezen door de nieuwe bij belvertaling. In 1953 is men hier weer met iets nieuws begonnen. Toen heeft men de beschikking gekregen over een opleg ger-bus van de Ned. Spoorwegen, zo als ze na de oorlog overal in ons land in gebruik waren. Deze bus is toen ingericht tot een tentoonstelling, op dat men in de verste uithoeken van ons land het werk van het Ned. Bij belgenootschap kon laten zien. Tevens heeft men het mogelijk gemaakt dat de uitgaven hier konden worden ver kocht. Veel werd hiervan echter niet verwacht. Maar de uitkomst heeft be wezen dat men daarover een verkeer de gedachte had en zo is de rüd.ende Bijbel-tentoonstelling geworden tot een rijdende Bijbelwinkel, die gemak kelijk van dorp tot dorp kon gaan en waarmee men zelfs zonder enig be zwaar de afgelegen buurtschappen kon bereiken. Deze wagen is bemand met een tweetal colporteurs, terwijl op vele plaatsen nog vrijwilligers wor den ingeschakeld. Zodoende is het mo gelijk, dat een dorp in betrekkelijk korte tijd huis aan huis wordt bezocht. Ieder die wat nodig heeft, kan zijn keus maken uit een ruime voorraad van uitgaven. Men kan kopen naar de prijs die men ywenst te besteden en naar de mogelijkheid van de ogen. Dit directe aanbod van de koper heeft zeer gunstig gewerkt op de verkoop. In de laatste IV* maand van het vorige jaar heeft men met deze rijdende winkel ruim 25.000 omgezet. RIJDENDE WINKEL. Overal zijn er wel afdelingen van het Ned. Bijbelgenootschap, waar men de meest gangbare uitgaven in voor raad heeft, maar het blijkt, dat deze rijdende Bijbelwinkel, waarmee men huis aan huis kan gaan, in een behoef te voorziet. Wanneer wij er nu iets over schrij ven is het, omdat in de komende we ken deze autobus van het Ned. Bijbel genootschap in verschillende delen van onze provincie zal zijn. Deze week is ze reeds op Tholen geweest. Vanaf de 23ste Februari tot en met de 4e Maart zal ze op Schouwen-Duiveland zijn. Daarna, tot het einde van Maart, za! ze rond rijden in Zeeuwsch-Vlaaude- ren. „Boeken-Sjeef" trok er in Vlaande ren te voet op uit. Nu trekken de col porteurs met een autobus langs de hui zen. Alles moderniseert. Men moet wel met z'n tijd mee. Maar, wat er ook verandert het werk blijft hetzelf de. „Bij het begin van onze jaartelling sprak de Heiland in de steden en op het platteland en toen Hij er niet meer was, gingen Zijn discipelen de wereld in en verkondigden het Evangelie. Zij deden dit meestal niet tot grote me nigten, maar van hart tot hart. Van daag kunnen zij niet meer direct tot ons spreken, maar wij hebben hun boodschap in Het Boek en wanneer wij dit Boek verspreiden, dragen wij de boodschap van Jezus Christus uit van plaats tot plaats, zodat deze blijft door gaan en hierin ligt een van de eerste opdrachten van de Kerk". H. Het Wereldgebeuren Waterstofbom Aneurin Bevan begon m Engeland zijn loopbaan als mijnwerkersjon gen en hij bracht het in een Labourkabinet tot minister. Hij werd geboren in 1897. Dus be hoort hij reeds tot de oude garde van de Britse vakbeweging en van de La- bourpartij, hetgeen hem echter niet belet om nog met jeugdig vuur de linkse oppositie in de Labourparty aan te voeren. Vorig jaar was het voornamelijk zijn groep, die nogal bezwaar opperde te gen het atoom-program van de Engel se regering. De linkse oppositie kwam toen in het Lagerhuis met een motie Beswick, welke motie aan de Engelse regering wilde verbieden met de productie van waterstofbommen aan te vangen zo lang het Britse parlement daarvoor geen toestemming had gegeven. Beswick's motie werd verworpen met 219 tegen 63 stemmen en na dien stond het dus aan de Engelse regering vrij om de waterstofbom-pro ductie te starten. Dat toen heel wat Labourleden vóór de waterstofbomproductie waren vond zijn oorzaak voornamelijk in een niet- militair argument. Zij waren van me ning, dat Engeland te zeer gebonden zou zijn aan de Verenigde Staten en te weinig gezag zou hebben op het ge bied van de buitenlandse politiek, wanneer het niet met de allergrootste atoom-mogendheden (Verenigde Sta ten en Rusland) op voet van gelijk heid zou kunnen ageren. Men zou daarin een symptoom kun nen zien van het superioriteitsgevoel, dat de Engelsen nog zo sterk bezitten, en waarvan ze ook jegens de Verenig de Staten geen afstand wensen te doen. In zijn boek „Top Secret" constateer de de Amerikaanse auteur, Ralph Ingersoll de man achter de schermen, die o.a. Montgomery af kraakte onlangs dat de oorlogspart ner Groot-Brittannië altijd denkt het gelijk aan zijn zijde te hebben. Ach tenswaardige Engelsen zien er geen been in de waarheid te verzwijgen en handigheidjes toe te passen, opdat hun zienswijze zegeviert. Op zichzelf ver keerde daden worden als juist be oordeeld zolang zij verricht worden uit naam van het alles heiligende pa triottisme. En ietwat bitter zegt Ingersoll, dat de Engelsen het Amerikaanse leger in het begin van de oorlog beschouw den als „juist another colonial ar my". Thans is dan het regeringsbesluit gevallen om in Engeland water stofbommen te gaan vervaardi gen. Ofschoon alle Engelse bladen dit besluit goedkeuren, betreurt de „Man chester Guardian" het, dat Engeland blijkbaar door gebrek aan samenwer king met de V.S., op atoomgebied, reusachtige sommen gelds, materiaal en moeiten moet besteden om het Amerikaanse onderzoek op het gebied van de waterstofbom te dupliceren. Inmiddels heeft de Australische re gering al bekend laten maken, dat zij geen proeven met waterstofbommen of experimenten voor de ontwikke ling van dergelijke bommen op Australisch gebied zal toelaten. Behalve een nieuwe militaire ont wikkeling op het stuk van de kernenergie is er in Engeland ook een groot plan aangekondigd voor het gebruik van kernenergie ten be hoeve van de electrische stroomvoor ziening. M. Geoffrey Lloyd heeft een toelich ting op dat plan gegeven. Hij ver wacht, dat men na 1975 in Engeland geen electrische centrales meer zal bouwen, die kolen als brandstof ge bruiken. Het ligt in de bedoeling voorlopig twaalf electrische centrales voor atoom energie te bouwen en de kosten daar van zullen gedragen worden door de electricitei tsm aatschapp ij en In 1975 zou een kwart van het En gelse stroomverbruik door atoomcen trales gedekt moeten worden en dat zou dan een kolenbesparing van 40 milloen ton betekenen. Er zijn dus wel grote economische belangen met deze ontwikkeling gemoeid en die belangen zullen eerder tot een scheiding dan tot een samengaan van Engeland en Amerika voeren omdat elk van deze landen een volstrekte onafhankelijkheid zal willen bewaren. Het is nog te vroeg om nu reeds con clusies te trekken, maar dit is wel ze ker, dat Engeland zich thans met volle kracht op de ontwikkeling van de kernenergie zowel voor bewapening als voor vredesdoeleinden werpt, omdat landen, die op dit terrein ach terblijven, in de toekomst slechts een ondergeschikte rol kunnen spelen op de meeste terreinen des levens Aneurin Bevankon vorig jaar In het Lagehuis niet beletten, da. dc En gelse regering vrijheid kreeg voor de waterstofbomproductie. Vier Amerikaanse politiemannen heb ben Dinsdag op Mexicaanse grondgebied, te Aguapreita in de staat Sonora, een Mexicaanse boer gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5