PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT „Bevrijding van Formosa een binnenlandse aangelegenheid" Gebruik van kernenergie ook voor Nederland noodzakelijk BILT NIEUWE KABINET VAN CHRISTIAN PINEAU AFGEWEZEN VERZUIM VAN GEZAGVOERDER, ALDUS HOF TE DUBLIN Vandaag... 198e Jaargang - No. 42 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W, Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: C. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent oer mm. Minimum p. «dvertentle ir- Ing. mededellngei drlemaai tarief- Kleine advertenties 'max 8 regels) van 1—regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 'ent. „Brieven of adres Bureau a. Blad' 2f cent meer. Giro -59300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzet N Bogerdstr C 160. telel 26 OFFICIËLE CHINESE REACTIE Nationalistische zege in een hevige zeeslag „De bevrijding van Hainan, de bevrijding van Formosa alsmede de ver nietiging van de kliek van Tsjang Kai Sjek door het Chinese volk is een kwestie van binnenlands belang. De Verenigde Naties noch een internationale conferentie hebben het recht deze zaken te behandelen", aldus het „Volksblad van Peking". Het communistische regeringsorgaan is overigens wel voor het Sowjet- voorstel tot het houden van een tien mogendhedenconferentie over de kwestie-Formosa. Het artikel in dit officiële blad vormt de eerste Chinese reactie op de suggestie van Moskou. Volgens dit blad kunnen de V. N. of een internationale, conferentie slechts de „Amerikaanse interventie in Chinese binnenlandse aangelegen heden behandelen. „Het blad is een uitgesproken tegenstander van een deelneming van nationalistisch Chi na aan de voorgestelde conferentie. Persvrijheid Leidende politici van staten-in-op- bouw in het Verre en het Nabije Oosten maken zich soms zorgen over de kranten in hun land en daar bij is de kern van hun probleem gele gen in deze vraag: is volledige pers vrijheid mogelijk en verantwoord in een land, waar de democratie pas kor telings is verworven? De Amster damse hoogleraar prof. dr. K. Basch- witz heeft onlangs deze kwestie aan gesneden in een nieuw internationaal tijdschrift voor perswetenschap, dat onder de titel „Gazette" te Leiden is verschenen. Professor Baschwitz zet daarbij uiteen, hoe uit de historie blijkt, dat géén compromis mogelijk is tussen persvrijheid en tyrannie. Wil men in een rechtsstaat leven, dan dient in die staat de persvrijheid van zelfsprekend te zijn. Maar toch kan het probleem niet zo eenvoudig wor den gesteld, want de vraag rijst of men ervaringen uit het verleden zo maar zonder meer kan laten gelden voor deze tijd. In het Westen is m de achttiende en negentiende eeuw vaak lang en hard gestreden om de vrijheid van drukpers en dikwijls ook bleven de gevolgen van die strijd nog lange tijd merkbaar. Een pers, die door een omwenteling haar vrijheid heeft ge wonnen, verliest niet zo spoedig de wilde gewoonten uit de bewogen pe rioden van het gevecht en komt soms met ongemotiveerde critiek op lande lijke overheden. Maarbij alle strijd was er destijds over en weer een groot vertrouwen in het vermo gen tot eigen oordeel van het volk. Doch juist dat vertrouwen is in som mige kringen verdwenen en mede daarom wil men de geschiedenis hier niet uitsluitend als voorbeeld laten gelden. Het probleem speelt ook in het Westen, zij het op een geheel ander niveau. Hier is er het vraagstuk van de sensatie-pers, waar van pessimisten menen, dat deze vorm van drukpersvrijheid de gede gen bladen zal overwoekeren en dat overheidsingrijpen dan nodig zal zijn. In Nederland heeft men gelukkig practisch niet met dit verschijnsel te maken, maar vooral in het buiten land worden de millioenen-oplagen van de boulevard-bladen vaak als een gevaar voor de persvrijheid gezien. Doch professor Baschwitz ziet weinig grond voor dit pessimisme en daarbij wijst hij er op, dat bijvoorbeeld de op lage van een blad als „The Times" thans veel groter is dan vroeger, ter wijl de bevolking niet in dezelfde ma te is toegenomen. Met andere woor den: een groter percentage van het Engelse volk dan in het verleden, leest thans „The Times". Voorts zijn in vele landen kranten verschenen, waarbij kwaliteit wel degelijk samen bleek te gaan met een grote oplaag. Moderne onderzoekingen hebben bo vendien uitgewezen, dat goede kran ten een veel grotere betekenis hebben bij de vorming van de publieke opinie dan de goedkope sensatie-bladen. De Amsterdamse hoogleraar geeft in zijn beschouwing geen recht streeks antwoord op de vraag, die hier in de aanhef is gesteld, maar wijst op allerlei vraagstukken, die er verband mee houden, teneinde een discussie uit te lokken. De situatie in Nederland kan uiteraard niet worden vergeleken met die in de nieuwere staten van Azië, maar toch is het wellicht goed in dit verband er op te wijzen dat juist óns land in 't verleden zulk 'n bijdrage heeft geleverd tot de internationale persgeschiedenis en dat juist óns land de bakermat is geweest van dat merkwaardige maatschappe lijke verschijnsel, dat wij krant noe men. En daarom moet hier de historie wél een les voor het heden zijn. En die les is: rechtsstaat betekent pers vrijheid. Nu onlangs de bevoegdhe den van de parlementaire pers in het geding kwamen bij de behandeling in ae Tweede Kamer van het al of niet opnemen van bepaalde zinsneden in de Handelingen, moet eens te meer worden gewezen op de grote beteke nis en waarde van de drukpersvrij heid. Wanneer, zoals in Nederland ge lukkig het geval is, de krantenmen sen zich bewust zijn van de grote ver antwoordelijkheid, die deze vrijheid met zich meebrengt, dan leveren zg met hun krant een constructieve bij drage tot het welzijn van de staat, waarin zij leven. Een compromis tus sen persvrijheid en tyrannie is hier ondenkbaar. Maar inderdaad: in jon ge staten kan dit alles wellicht een probleem zijn, hoewel hier toch wel 'n froot vraagteken moet worden gezet. In daarom zijn wij benieuwd, hoe zich de discussie tussen de theoretici van de perswetenschap zich verder zal ontwikkelen. Zeeslag Het nationalistisch-Chinese mini sterie van defensie heeft bekendge maakt, dat nationalistische lucht- en zeestrijdkrachten Vrijdag in totaal acht communistische landingsvaar tuigen, vijf kanonneerboten en acht motorjonken in een hevige zeeslag ter hoogte van de kust van het Chi nese vasteland tot zinken hebben ge bracht. Volgens de bekendmaking van het ministerie keerden alle eenheden van zee- en luchtmacht na het volbren- fen van haar opdracht behouden op aar steunpunten terug. De nationalisten zetten na de in de ochtenduren bevochten overwinning, de strijd voort. Van kwart voor twaalf 's ochtends tot zes uur 's avonds wisten zij nog twee kanon neerboten, een landingsvaartuig en acht motorjonken in de grond te bo ren. Bovendien werden zware luchtaan vallen ondernomen op troepen en in stallaties op de Taisjan-eilanden, waar acht barakken en tenten wer den vernield. „Het garnizoen leed enorme verliezen", aldus de bekend making. Nieuw Sow jet-voorstel Het officiële Sowjetrussische pérs bureau „Tass" heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie een nieuw voor stel ter regeling van de kwestie-For mosa heeft gedaan. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zalien, Molotow, heeft Vrijdag de Britse ambassadeur, Sir William Haytei, ontvangen en hem het plan overhandigd. De Sovvjet-regering stelt tevens voor, dat de landen zich verplichten: 1. Alle voorraden atoom- en water stofbommen te vernietigen en atoom kracht uitsluitend voor vreedzame doeleinden te gebruiken en 2. Hun strijdkrachten, bewapening, of hnn militaire begrotingen niet uit te brei den boven het peil van 1 Januari 1955. Atoomproeven in De reeds enige malen uitgestelde reeks atoomproeven in de Amerikaan se staat Nevada is Vrijdag begonnen met het ontploffen van een apparaat, dat uit een hoogvliegende bommen werper werd geworpen. Tengevolge van het slechte weer was de proef reeds verscheidene dagen uitgesteld en ook Vrijdag werd het tijdstip twee njaal verschoven, omdat men vreesde dat winden radio-actief stof naar bewoonde gebieden zouden overbrengen. Oorspronkelijk zou de reeks proe ven zijn begonnen met het tot ont ploffing brengen van een atoomappa raat op een toren. Katingo vlot gesleept Omstreeks tien over half één in de afgelopen nacht is de „Katingo" vlot- Hij kwam 30 stemmen tekort Volgens nog niet officiële berichten heeft de Franse Nationale Vergade ring Zaterdagmorgen vroeg het nieu we kabinet van Christian Pineau af- Volgens parlementaire kringen heeft Pineau ongeveer dertig stemmen te weinig weten te verzamelen. Dit is echter nog niet officieel bevestigd, omdat bij het ter perse gaan van dit nummer de stemmen nog werden ge teld. De onofficiële uitslag is gebaseerd op de eerste telling, waarbij Pineau 270 stemmen voor en 305 stemmen tegen kreeg. De socialistische leider Christian Pineau heeft gisteren in de Franse Na- Nog steeds geen spoor van Sabena-toestel Er is nog steeds geen spoor gevon den van het Belgische passagiers vliegtuig, dat, met 29 personen aan boord, sedert Zondag in de buurt van Rome wordt vermist. Op het Italiaanse ministerie van verkeer is Vrijdag een gemengde Ita- liaanse-Belgische commissie van on derzoek ingesteld onder voorzitter schap van de Italiaanse generaal, Giovanni Coppi. tïonale Vergadering verklaard, dat hij zal streven naar een zo spoedig moge lijke ratificatie van de Parijse ver dragen. Het zou een inbreuk op de souvereïnïteït van de Nationale Ver gadering zijn als getracht zou wor den het Europese leger in een of an dere vorm tot nieuw leven te wekken. Pienau begon zijn rede met woorden van lof voor Mendès-France. Hij noem de de continuiteit in de internationale politiek van essentieel belang. UITSPRAAK IN TRITON-RAMP Het Hof van onderzoek, dat rich in December en Januari te Dublin heeft bezig gehouden met de Triton-ramp, is tot de conclusie gekomen, dat het ongeluk te wyten is aan de volgende oorzaken: Verzuim van de gezagvoerder om op de juiste wijze de aanwijzingen van de instrumenten met elkaar in verband te brengen en te interpreteren gedurende de tijd, dat de vleugelklappen werden ingetrokken. Dit had tot gevolg, dat de noodzakelijke handelingen niet werden uitgevoerd binnen de vereiste tijd. Dit verzuim werd gedeeltelijk verklaard door het effect op de aanwijzing der instrumenten door het onverwacht weer uitgestoken zijn van het landingsgesteld, zonder dat men zich daarvan bewust was. Voorts noemt het Hof verlies van prestatievermogen van het vliegtuig. De gezagvoerder slaagde er niet in om voldoende stijging te handhaven Nieuw onderzoek in zaak-Drummond Het Franse ministerie van justitie heeft een nieuw onderzoek in de zaak van de moord op de Drummonds ge last. Speciaal zal de mogelijkheid van het bestaan van medeplichtigen wor den onderzocht. Zoals bekend is de 77-jarige Gaston Dominici op beschuldiging van de drievoudige moord ter dood veroor deeld. Zijn beroep tegen dit vonnis werd Donderdag verworpen. Bemiddeling in Zweeds arbeidsgeschil Het Zweedse kabinet heeft Vrijdag een nieuwe commissie benoemd om te bemiddelen in het loongeschïl in de papierindustrie teneinde een grote staking te voorkomen. De commissie zal trachten een compromis te bereiken tussen het aanbod van de werkgevers tot een loonsverhoging van drie procent en de eis van de vakbeweging tot een ver hoging van twaalf procent. ten einde voorbereid te zijn op onver wachte gebeurtenissen. Vervolgens heeft het Hof verschil lende aanbevelingen opgesteld. Deze hebben o.a. betrekking op de verlich ting en op de kortst mogelijke termijn doen opnemen van een voorschrift, waarbij in bijzonderheden worden aangegeven „normen, die er borg voor zijn, dat houders van de be voegdheid om instrumenten af te le zen, hun vaardigheid behouden". De reddingsmogelijkheden en -diensten op het vliegveld vindt het Hof voldoende en ten aanzien hier van is geen verdere aanbeveling ge daan. M is het 25 jaar geleden, dat M de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg door brand werd verwoest; H viert de Staatssecretaris M van Financiën, dr. W. H. van |f m den Berge, te Voorburg zijn j= H 50ste verjaardag. EN MORGEN j§ is het 150 jaar geleden, M ee dat de Nederlandse dichter J. P. Kleyn te Arnhem overleed. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEPARTEMENT ZEELAND DER MIJ. VOOR NIJVERHEID Burgemeester J. D. Jansen van 's- Gravenpolder opende Vrijdagavond in het gebouw lyDorpsleven" een ten toonstelling van huisvlijtartikelen. Ruim 180 inzendingen waren binnen gekomen en de belarigstelling voor de bezichtiging hiervan was groot. Groot en klein kwamen een kijkje nemen om te zien wat gepresteerd was. {Foto: P.Z.C.) Het Nederlandse bedrijfsleven is bij het onderzoek ingeschakeld Tot nog toe hebben de problemen van de atoomenergie bij het grote pu bliek hoofdzakelijk gespeeld in de sfeer van de oorlogsvrees. Men duchtte de toepassing van atoomwapens als optimale vernietigingsmiddelen. Er is echter ook een breed onderzoek gaande naar het mogelijke gebruik van kernenergie voor vredesdoeleinden en daarover sprak de Nederlandse atoom-geleerde prof. dr. J. M. W. Milatz, Vrijdag tijdens een lunchbijeen- komst van het Zeeuwse departement der Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De bijeenkomst, die gehouden werd in „Hotel De Burg" te Middel burg, stond onder leiding van ir. C. Kapsenberg, directeur der N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. Prof. Milatz ving aan met een kor te verwijzing naar het physisch-tech- nisch aspect van de kwestie der kern energie. Transmutatie van elementen is mogelijk gebleken, waarbij enorme energie en straling vrijkomt. Wat de vernietigingsmogelijkheden betreft weet men wel waar men aan toe is, maar welke betekenis hebben deze energie en straling o.m. voor de welvaart Hebben wij exploitatie van die enrgie nodig? Spreker beant woordde deze vraag bevestigend en hij zag ook een direct verband met de levensstandaard over circa 50 jaar. De wereldenergie-hoeveelheid in de vorm van kolen, olie enz. is niet erg groot. Bij het huidige peil van het verbruik zou men genoeg hebben voor 320 jaar, maar het verbruik neemt snel toe. Ook Nederland In Nederland ligt dit probleem nog iets ongunstiger, omdat we nu reeds een derde van onze steenkool uit het buitenland moeten betrekken. Wanneer we naar de uranium-voor- raden kijken, dan kan daaruit onge veer 20 maal de hoeveelheid energie komen, die thans in kolen, olie enz. aanwezig is. Voor ae economie van ons land is het stellig van fundamentele beteke nis, dat ook Nederland over kernener gie beschikt. Research is daarvoor nodig en dat werk wordt door Neder land in hoofdzaak samen met Noor wegen gedaan. Spreker beschreef kort de kernreac tor, die thans te Kjeller bij Oslo in werking is. Een nieuwe kernreactor, die 10.000 kw.-uur warmte kan op brengen is reeds ontworpen. Volgend jaar komen elders ter we reld reactoren in bedrijf voor de elec- triciteitsproductie. In Engeland ver wacht men, dat binnen 10 of 20 jaar een derde deel van de benodigde elec- triciteit via kernenergie verkregen kan worden. Prof. Milatz gaf enige voorbeelden van het nuttige gebruik, dat men thans reeds maakt van sterke stra ling, die bij kernreacties vrijkomt. /Vervolg op pag. 2) Op de Nieuwe Vlissingseweg onder Souburg gebeurde Vrijdagmorgen een ernstige aanrijding tussen een Volks wagen rechtsen een Ford flinks). De Volkswanen werd bij het links-af slaan door de andere auto gegrepen en rechts tegen de kanaaldijk gewor pen. Twee inzittenden van de Volks wagen werden levensgevaarlijk ge wond. KORTE PREDICATIE TUSSEN KROT EN TEMPEL. ,Jk zag de hemel geopend...." Openb. 19 II. Ik heb indertijd in West-Indië meer dere malen gezien de zo schrijnende tegenstelling van de armzalige ten hemel schreiende krotwoning van een inlander, arbeider in de bauxiet mij nen, naastvlak naast het kasteel van de een of andere bauxiet-konxng uit Euorpa. Ik héb het nooit goed kunnen ver werken. Totdat een Hindoe mij leer de het Koninkrijk Gods te zien stra len door alle nood en verwardheid en modderpoelen heen. Gods sprake is wonderbaarElke morgen ging hij onder zijn bamboepoortje door zijn rijstakkers opstapte in de mod der, wroette, arbeidde, ploeterde, zweetteIk vroeg hem wat het bamboepoortje beduidde. Hij ant woordde mij: „Elke dag als ik de bam boepoort onderdoor ga, ga ik- in, in de Tempel van God. Ga ik in, in de arbeid die Hij'mij geeft. Daal ik af in de modder, en zie, ik kweek de zilve ren rijst en 't voedsel. Ik zorg voor het leven. Ik ga in in een Tempel." Dwars door de modder heen zag deze man een Tempel Ik geloof dat wij mensen leven lus sen krot en Tempel in. Wij worstelen er tussen in. Wij leven tussen de krot_ ten van zo heel veel menselijke levens en menselijke gedachten; de krotwo ning van wetenschapsmisbruik (atoombom) en geestes-ontkrachting; de krotwoning van sociaal onrecht en zovéél zo héél dikwijls machteloos kerkendomLaten we eerlijk zjjn, het benauwt je soms. En toch, we worstelen in de modder omdat we toch de Tèmpél zien. Een Tempel die try hebben te bouwen; en een Tempel die dwars door ons bouwen en denken, ons zweten en ploeterenons pro testeren en prediken, ons zielzorgen en dichten, ons dromen en realiseren heen zich verbijsterend vervrerkelijkt. Het zijn ruwe stenen die wij tot Tem pel hebben te maken. De stenen zul len afgehouwen en gebeiteld moeten worden. De metselkalk zal hecht moe ten zijn. Dag en nacht zal er gewerkt moeten wordenEn wij doen het. Want, tctj zien de hemel geopend Wij zien de Tempel. De Tempel rijst op dwars door de krotwoningen heen, niettegenstaande de krotwoningen. De Tempel rijst op uit twee bloedende doorwonde Handen. In Wonden van moederlijke Liefde Gods ligt de vruch ten-barende bodem van waaruit de Tempel ontspruitHet Christuslijden en het Christus-Blóéd is de levens wijn. Zegt Felix Timmermans het niet ontroerend in zijn: Pastoor uit den bloeyenden wijngaerdt: ..Het lokt den gouden wonderbaren vlinder, die de ziel is, uit de donkerheden omhoog; het maakt dronken de onverschillige aarde, en 't tovert den glans van zil veren kathedralen op de heuvelen het ruist over de daken; het wast de doffe ruiten der donkere huizen en 't béklaart weer de kaarsen die men vergeten was aan te steken." O. Christus, ik worstel tussen krot en Tempel. Als ik de Tempel zie bots ik op de krottenZie ik de krotten, dan aanschouw ik tóchDE TEM PEL! In Uw Wonden Ingang in de lijdenstijd. 1955. Oostburg. W. S. Hugo van Dalen. DE VERWACHT... VORST. Geldig van Zaterdagochtend tot Za terdagavond. Veranderlijke bewolking met plaat selijke sneeuw. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Lichte vorst tot temperatuur cm het vriespunt. ZON EN MAAN. 20 Februari Zon op: 7.49 onder: 18.04 Maan op: 6.33 onder: 15.47 21 Februari Zon op: Maan op: 7.47 onder; 18.05 6.56 onder: 17.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1