WENNEKER TRAFFIC Vlissingen en Zierikzee zullen bevrijding waardig vieren Oude Proever VAN DORPSHUIS TE OUDELANDE OFFICIEEL GEOPEND ZEEUWS KANKER-SUBCENTRUM OFFICIEEL IN WERKING Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KiJDAG j-o x'AAi VOORBEREIDINGEN REEDS BEGONNEN Eenheidsmanifestaties in de beide Zeeuwse steden Vlissingen cn Zierikzee maken zich op om de tiende verjaardag van Neer- lands bevrijding op waardige wijze te vieren. In de Scheldestad kwamen het dagelijks bestnnr van de Bond van Buurtverenigingen en een afvaardiging V3n de Kunstkring „Het Zuiden" bijeenin Zierikzee installeerde burgemees ter, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije het comité „Bevrijdingsfeest 1955". Opmerkelijk is, dat in beide Zeeuwse steden de gemeentelijke medewer king aan de plannen, die door deze particulieren worden gesmeed, niet gering Z3l zijn. Zowel in Zierikzee als in Vlissingen zal de viering van de 5e Mei een manifestatie van eenheid van de gehele burgerij zijn. In Vlissingen vergaderden Donder dagavond het dagelijks bestuur van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen" en een deputa tie van de kunstkring „Het Zuiden". Tijdens deze vergadering, die geleid werd door d eheer C. Plasse en die o.m. werd bijgewoond door de burge meester van Vlissingen, mr, B. Kolff, werden inleidende besprekingen ge voerd om voor Vlissingen te komen tot een waardig 5 Mei-viering. Klaroengeschal van een aantal hoog gelegen plaatsen zal in de morgenuren van de bevrijdingsdag het program ma openen. Verder bevat het voorlo pig programma een muzikale rond gang door de stad vanaf de Nieuwe Markt en een groot jeugd-appèl nabij de Leeuw entrap. Een belangrijk onderdeel van het feestprogramma is uiteraard ook de sportieve ontmoeting tussen Middel burg en Vlissingen, waarvoor, naar men verwacht, bij de voetballiefheb bers grote belangstelling zal bestaan. In de kringen van de initiatief nemers voor de 5e Mei-viering leeft de verwachting, dat de Ko ninklijke Marine dit jaar niet op het appèl zal ontbreken en de fees telijkheden- met een défilé op de Boulevard zal opluisteren. Indien mogelijk worden de middag uren gevuld met een optocht, waar aan, naar word aangenomen, door een groot aantal Vlissingse verenigingen en organisaties zal worden deelgeno men. Deze optocht wordt beheerst door de motieven „Bezetting" en „Be vrijding". Binnenkort zal een grote vergade ring worden gehouden, waarin de plannen tot in details zullen worden uitgewerkt. Aan de avond van de vierde Mei wordt in een der Vlissingse kerkgebou wen een herdenkingsdienst gehouden voor de slachtoffers van de tweede Wereldoorlog. (Advertentie) ZEER OUDE GENEVER Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije van Zierikzee zal op de morgen van de 5e Mei om half acht de vlag hijsen. Caril lonklanken zullen daarna de feestelijk heden inluiden. Het ochtendprogram ma zal gevuld worden met kinderspe len, die echter geen wedstrijdkarakter zullen dragen. Indien de financiën zulks toelaten hoopt men ook nog een optocht te kunnen houden. Eveneens wordt overwogen een bloemencorso te organiseren, al brengt dit nogal wat moeilijkheden met zich mee. Des middags zal een „levend Jan Klaassenspel" door de stad trekken en in de avonduren is er een concert in de muziektent. Een muziekensemble uit Brabant zal op muzikale wijze de feestvreugde onderstrepen. De dag zal een climax vinden in een groots vuur werk. Uit de voorbereidingscommissie, welke v Donderdagavond vergaderde, kwamen nog suggesties naar voren voor de organisatie van een étalage- wedstrijd en het houden van een vlootrevue door vissersschepen. Het gemeentebestuur van Zierikzee zal, voor zover mogelijk, de kosten van de feestverlichting dragen. Er zijn enige commissies ln het leven geroepen, die zich resp. zullen belasten met de fi nanciën en de propaganda, het vlag- hijsen, de versiering en de verlichting, de muziek en de optocht. De leiding over dit laatste programmapunt be rust bij de heer A. J. Argelo. Op 28 Februari zullen in een vergadering de commissies verslag uitbrengen van de stand van zaken. Zierikzee zal, zo is ntfen unaniem van mening, op 5 Mei moeten demonstre ren dat zij haar oude glorie na de ramp weer heeft teruggekregen. De Rotterdamse kunstenaar, Louis van Roode heeft zijn arbeid welke be stond uit het vervaardigen en aan brengen van een balkonrand van ge kleurd en geglazuurd réliefwerk aan de voorgevel van het hotel Britan nia" te Vlissingen, thans voltooid. De ze rand (gedeeltelijk zichtbaar op de foto), met motieven welke ontleend zijn aan de zee, accentueert het strandkarakter van het gebouw. (Foto: P.Z.C.) IMf1 TOT Wijfie MEEVALLER. Vorige zomer werden aan vele landarbeiders en kleine boeren, die door de watersnood van Februari '58 waren gedupeerd, geschenkpakket ten van het Canadese Rode Kruis uit gereikt. Helaas, enkelen moesten worden toleurgesteld, omdat de voor raad niet toereikend was. In Scher- penisso is dit verzuim nu goed ge maakt; z(|, dio hun adres hadden op gegeven, omdat zij niets hadden ont vangen, werden uezer dagen in het bezit gesteld van het gewaardeerde pakket. VOOR DE RADIO. Wederom zal de Axelse Christelij- LED1K ANTEN... De bejaarde man, die in Souburg een pakje tabak extra verdiende met het afbreken van een overbodig ge worden muurtje, had niet te klagen over gebrek aan afleiding tijdens de enigszins eentonige stenênbiklcerij. Voortdurend was er namelijk geros en gerij van aan de koninklijke land macht toebehorende automobielen die omvangrijke ladingen ijzeren ledikan ten aanvoerden, bestemd om te wor den opgeslagen in een nabijgelegen loods. ..Die is van de defensiewist de grijsaard te vertéllen tot een ieg'lyk. die hem maar wilde beluiste ren. Wat de soldaten hl Souburg met al die ijzeren ledikanten moesten, was zelfs hem echter onbekend. ..Zal wel „geheim" wezen", placht hij mees muilend op te merken. Toen 't muurtje bijna was afgebro ken kwam hij evenwel tot de ontdek king, dat de ledikanten-af faire toch niet zo erg geheim was. De soldaten spraken er althans openhartig ge noeg over. Want die waren weer teruggeko men, een dag nadat de laatste ledi kanten zorgvuldig in de loods waren gestouwd, 't Had nogal wat inspan ning gekost om de hele voorraad er in te krijgen, maar het was dan toch gelukt. ,,Wut moeten jullie nou eigenlijk met die dingen?", sprak de oude steenhouwer, nieuwsgierig geworden door de bedrijvigheid. Somber antwoordde een der lands verdedigers: „Weghalen en weer te rugbrengen naar Roosendaal". ,Dan is er sinds mijn diensttijd niets veranderd", verklaarde grijsaard gerustgesteld...,. ke Gemengde Zangvereniging „Asaf" binnenkort voov de N.C.R.V.-micro foon treden en wel op Maandag 28 Februari a.s. Onder directie van de heer P. C. Brakman zal op die dag, des avonds om zes uur, o.m. het „Magnificat" van D. Buxtehude wor den uitgevoerd. INSTRUMENTEN. De muzikanten van de R.K. mu ziekvereniging „Sint Jan" te Sint Jansteen zullen waarschynlijk binnen afzienbare tijd op nieuwe instrumen ten blazen, slaan en al wat dies meer zij. Tijdens een vergadering van deze vereniging werd namelijk besloten om alle instrumenten door nieuwe te vervangen. Het benodigde geld zal door middel van een renteloze lening worden bijeen gebracht. EERSTE COASTER. Naar verluidt werd de haven van Axel-Sassing dezer dagen voor de eerste maal door een zeeschip aan gedaan. Het was het Nederlandse kustvaartuig „Wota", dat bij de graansilo 300 ton gerst innam, be stemd voor Hamburg. MOSSELEN. In Yerseke arriveren thans, zowel per auto als per kustvaarder, mos selen uit Denemarken. Deze worden de wateren bjj Yerseke „verwa terd" om later weer te worden ge ëxporteerd. Zo tracht men nog enigs zins te voldoen aan de vraag, nu uit de eigen bedrijven weinig goede oon- sumptie-mossélen te verwachten zijn. NAAST DE WEG. Een met klei geladen vrachtauto reed Maandag bij Sirjansland van de dijk af in een scherpe bocht. D.e auto kwam in de wegberm terecht, kan telde en kwam in een sloot tot stil stand. Eerst Dinsdagavond gelukte het met behulp van drie zware G.M. C.'s de drenkeling weer op het dro ge te brengen. K.L.M.-machirte landde op Woensdrecht Onder grote belangstelling heeft Donderdagmiddag de K.L.M.-machine „Ir. M. H. Damme" op de nieuw- angelegde baan voor straaljagers van de vliegbases Woensdrecht een lan ding gemaakt. Het was voor het eerst, dat er op deze baan een viermotorig vliegtuig landde. Het toestel zal in de nieuwe Aviolan- da-fabrieken worden omgebouwd tot passagiersvliegtuig; het heeft geruime tijd als vrachtvliegtuig dienst gedaan. Het transport van de startbaan naar de fabriek nam enkele uren in beslag. Benoemd De heer A. Rengersen, hoofd der openbare lagere school te Wisseker- ke, is in gelijke functie benoemd te Nijbroek, gemeente Voorst. Hoofinspecteur van politie te Middelburg met pensioen Inspecteur C. J. Malipaart als opvolger benoemd Hoofdinspecteur M. de Valk van do Middelburgse gemeentepolitie zal ;op 1 Maart a.s. met pensioen do dienst verlaten. De heer De Valk be- reilcte reeds op 1 September van het vorig jaar de pensioengerechtigde leeftijd, maar hij heeft de Zeeuwse hoofdstad nog een half jaar langer gediend. Met ingang van gelijke da tum is tot opvolger van de scheiden de officier in de rang van hoofdin specteur benoetnd de heer C. J. Ma- lipaard, thans inspecteur bij hetzelf de korps. De heer De Valk, die in 1894 in Nieuwerkerk op DUiveland werd ge boren, kwam na o.a. als onderoffi cier bij de voormalige politietroepen te hebben gediend in 1940 bij het Middelburgse korps. In 1943 werd hij onderluitenant en in 1944 hoofdin specteur. Hij is in Middelburg en daarbuiten een geziene figuur. Hoofdinspecteur De Valk zal op Maandag 28 Februari afscheid nemen van het korps en op Dinsdag 1 Maart van zijn Zeeuwse collega's, tijdens een bijeenkomst van de politie-offi- cierèn in deze provincie. Inspecteur Malipaard, die even eens Zeeuw van geboorte is, kwam in 1944, na de bevrijding b\j de ge meentepolitie van Middelburg in dienst. Zoals bekend, heeft burge meester mr. dr. N. Bölkestein van Middelburg in zijn Nieuwjaarsrede medegedeeld, dat het aantal politie officieren op bevel van de minister met één moet worden ingekrompen. In verband daarmee zal dan ook voorshands niet in de opvolging van inspecteur Malipaard worden voor zien. K de feilloos gestopte sigaret van uitgelezen Virginla-tabakken (Slot van pag. 1) totstandkomen van de nieuwe kleu terschool, daar de huisvesting in de consistoriekamer van de kerk niet aan de eisen voldeed. Het is voor plattelandsgemeenten vaak moeilijk om voor een goede kleuterschool te zorgen, doch zij kon getuigen, dat Zeeland ook vóór de ramp hierbij niet voor andere gewesten behoefde onder te doen. Dank bracht zij ook aan de Ned. Bond van vrouwen met academische opleiding, die financiële hulp aan de kleuterschool verleende en aan de Zweedse organisatie Rëdda Barnen, welke gedeeltelijk voor de inventaris zorgde. Dat de nieuwe school geen overbo dige luxe was, onderschreef de voor zitter van de Kleuterschool, de heer C. Christiaanse. die ook op vlotte wij ze de moeilijke jaren sinds de op richting in 1949 schetste. Hij dankte de verschillende instanties voor de ontvangen medewerking. Kleuter dankte Na het officiële gedeelte maakten de genodigden een rondgang door het fraaie gebouwencomplex. Behalve de ruime en gezellig uitgevoerde zaal met een uitstekend toneel, bevat het gebouw een keuken, een kleedkamer, alsmede een wachtkamer en een bad huis met drie douchecellen. Voorts naast enkele dienstruimten tenslotte nog de zaal voor de kleuterschool. De ingebruikneming van deze ruimte had men zich niet feestelijker kun nen denken. De winterse zon wierp rijkelijk haar stralen door de vele ramen, terwijl aan het spiksplinternieu we meubilair de kleuters met stra lende gezichtjes het speelgoed be wonderden enmet stijgende verbazing en vreugde een keur van geschenken in ontvangst na men. ONDERTEKENING VAN OVEREENKOMST Plechtigheid op 9 Maart in Statenzaal te Middelburg Woensdag 9 Maart om 15 uur zal zich in de Statenzaal te Middelburg een voor de kankerbestrijding in Zee land belangrijke gebeurtenis voltrek ken. Dan zal namelijk het Bestuur der Godshuizen in Middelburg een overeenkomst ondertekenen, die het aangaat met de Stichting „Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrij ding" uit Amsterdam en de Vereni ging „Rotterdamsch Radio-Therapeu tisch Instituut" uit Rotterdam. Krach tens dit contract zal het Middelburgse Gasthuis, dat door genoemd beBtuur wordt beheerd, als sub-centrum der kankerbestrijding voor Zeeland zijn erkend. Met deze ondertekening treedt het sub-ociitrum officieel in werking. De bijeenkomst in de Statenzaal zal worden bijgewoond door de directeur- generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het bestuur van het Koningin Wilhêlminafonds vour de Kankerbestrijding, vertegen woordigers van de genoemde lande lijke organisatie en van het Rotter damse instituut, de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bölkestein en tal van andere autoriteiten. De voorzitter van het Bestuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, zal een openingsrede uit spreken in. deze bijeenkomst. Verder zal o.a. gesproken worden door dr. J. J. Okker uit Middelburg, hoofd van het nieuwe subcentrum. Deze houdt een rede over „Kankerbestrijding in Zeeland". Zoals bekend, werd enkele jaren ge leden, o.a. op' initiatief van prof. Mun tendam, besloten tot uitbreiding van de kankerbestrijding met enige decen tralisatie. Hieruit vloeide voort, dat sub-centra werden opgebouwd in Leeuwarden, Maastricht, Eindhoven en Middelburg. Dit geschiedde onder meer uit overwegingen van demogra fische en geografische aard. Behalve in Eindhoven waar de ondertekening van de overeenkomst eveneens nog moet geschieden en in Middelburg zijn de sub-centra reeds officieel in werking getreden. Naast dit viertal süb-centra ként Nederland, naar men weet, grótere centra voor kankerbestrijding in Amsterdam en Rotterdam en in vrijwel alle univer siteitsstéden. (Advei tenue.) iHBeR6's OOOse' (V«n ln glaS „leesco fijner dan U ooit hebt geproefd! lllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli| Het hangt aan de muur -1 en het trekt 1 j§ Al scheen dan gisteren ook j§ het zonnetje, toch was het nog s te koud om onnodig lang in de jÊÈ buitenlucht te vertoeven. De of- ficiële opening van het nieuwe Dorpshuis annex kleuterschool f| H en badhuis te Oudelande moest daarom binnenshuis geschie- den. Toch kwam er een sleutel H aan te pas.en wat voor een 1 M Een mooi bewerkt koperen H exemplaar, dat zeker niet op =j een modern slot zal passen. Bur- M =j gemeester Van Liere had hem s vóór de plechtigheid aan de H Commissaris der Koningin „toe- gespeeld", die op zijn beurt met het overhandige van deze sleu- tel aan de burgemeester, de s symbolische opening verrichtte. tg Voortaan zal deze sleutel aan dé muur in het dorpshuis han- H gen. Als herinnering aan deze M mooie middag, zei de burge- meester, en.... om nog eens j= H meer wat te openen. Want, het H is ook een kurketrekker Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Want, mevr. P. Walma v. d. Molen- Meindertsma, secretaresse van de 'Ned. Bond van Vrouwen met acade mische opleiding, was ook op deze dag naar Oudelande gekomen, om naast de gift welke haar organisatie de school reeds schonk, de kinderen thans nog te verrassen met een schat van mooi speelgoed en versnaperin gen. Sommige kleuters waren er be duusd van. De vijfjarige Ad Potter echter niet, want zonder schroom be klom deze knaap een tafeltje om in een rympje de vreugde van de Ideu- ters over deze feestdag te vertolken. In het hierop volgende genoeglijke samenzijn heeft burgemeester D. Thomassen a Thuessmk van der Hoop van Slochteren uit Driewegen/ Ellewoutsdyk, mede namens zijn aan wezige collega's uit de nabuurge meenten, de gelukwensen aangebo den. Voorts spraken nog de heer A. W. Buteyn namens de gemeente raadsleden en mevr. Walma v. d. Mo- len-Meindertsma voor de Ned. Bond van Vrouwen met academische oplei ding. Des avonds heeft burgemeester Van Liere in een feestelijke bijeen komst met muziek en film, het dorps huis in gebruik overgedragen aan de verenigingen. Talrijke genodigden woonden deze overdracht bij. Na een korte inlei ding sprak de burgemeester de wens uit, dat het dorpshuis de gèhele ge meenschap tot zegen zal strekken. Ds. Veldhuyzen bracht gelukwen sen over namens de Geref. Kerk te Baarland en wees op de verantwoor delijkheid voor het gemeentebestuur, waarna de heer Evertsen namens de plaatselijke jeugdverenigingen een gelukwens overbracht. Tot besluit werden enkele Zuid- Afrikaanse films vertoond en het programma werd nog opgeluisterd met opgewekte cowboyliedjes door de .Happy Cowboys" uit Goes. Wethouder in Kloetinge dient ontslag in Naar wil vernemen heeft de heer J. Straub zijn ontslag ingediend als wet houder van de gemeente Kloetinge. Deze ontslagaanvrage wordt in ver band gebracht met .een meningsver schil tussen de lieer Straub, het colle ge van B. cn W. en de overige raads leden. In de Maandag a.s. te houden raadsvergadering zal dit verzoek in behandeling komen. Examens Van het Zeeuws Instituut voor Han delsonderwijs te Goes slaagden bij de gehouden examens voor het Praktijk diploma Boekhouden de heren H. Wöhler, H. Isebout, W. Janse, allen te Middelburg, M. Rouw, 's-Heer Hen drikskinderen, S. J. Meyers, Goes, C. F. Hoornick, 's-Heerenhoek, J. San- dee, Kapelle. A. M. Maas, Kats en G. Meulbroek te Hansweert. Voor het di ploma Moderne Bedrijfsadministratie slaagde de heer C. P. Matthijsse te Middelburg. KUNST Rotterdams Kamerorkest in Goes PRINS VAN ORANJE, GOES. Het Rotterdams Kamerorkest speel de Donderdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes, onder leiding van Piet Ketting en deze had voor dit concert een ander programma uit gekozen dan vorige maand in Vlis singen ten gehore werd gebracht. Maar toch waren er herinneringen aan dit Vlissingse concert: .„for meel en zonder veel innerlijke span ning. Er werden keurig noten ge speeld en dat gebeurde weliswaar precies, zoals de muziek het voor schreef, maar toch ontbrak er iets, het had verfijnder gekund, doorzich tiger ook en vooral spiritueler". Zie daar een zinsnede uit het verslag van vorige maand, en er kan aan worden toegevoegd, dat deze opmerkingen ook gisteravond van kracht waren. Als solist trad ditmaal op Carel van Leeuwen Boomkamp, die het cello concert van Haydn vertolkte. On langs nog is op deze plaats uitvoe rig de lof van deze cellist bezongen, maar die lof moet helaas nu achter wege"1 blijven. Het leek alsof Van Leeuwen Boomkamp gisteravond minder gedisponeerd was. In het eer ste deel was zijn instrument ont stemd en bovendien speelde hij het gehele concert fors en nadrukkelijk, waai'door het kamermuziekkarakter van dit werk verloren ging. Zyn spel boeide weliswaar door grote kwali teiten, maar de ware geest ontbrak. Thomas Meyer en Aart Smit speel den met het orkest de Tarantelle voor fluit, klarinet en orkest van Saint Saëns en oogstten daarmede een groot succes. Het concert eindigde, om met de „Camera Obscura" le spreken, „zo als een deugdzaam concert behoort te eindigen, met. een ouverture". En deze ouverture was „Prometheus" van Beethoven, waarbij het scheen alsof het orkest alle minder aange name indrukken wilde wegwissen, want dit werk werd uitmuntend ge speeld. Jammer, dat niet de gehele avond een dergelijk peil werd be haald. De belangstelling was matig. de K. Advertentie. Ow takV.ei fieof! rite J» TI rit WO trui. HET REOZ6 PAK MET 14 DE ZAK VANDAAG. MIDDELBURG. Electro: „Searamouche", (14 j.), 19 en 21.15 uur; Kunstzaal Van Ben them en Jutting: Expositie oude muziek instrumenten, 9-IS uur. VLISSINGEN. Alhambra: „Koning der melodieën", (al le leeftijden) 19 en 21 uur; Luxor; „De fantastische rit", (14 jaar), 20 u. GOES. Grand: „De prins student' (alle leeftij den), 20 uur; Prins van Oranje: Steravond N.C.R.V., 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2