K.V.P.-afgevaardigde nam het op voor minister Cals Mishandeling dieren in engere zin wordt strafbaar gesteld KLANKBORD J r ERNSTIGE GEVOLGEN VAN DE OVERSTROMING IN DJAMBI PONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Wereldgebeuren Schieten ONDERWIJSBEGROTING IN DE KAMER WETSONTWERP DIERENBESCHERMING Vast college van advies en bijstand voorgesteld Leden van de Roemeense legatie in Bern verlaten in allerijl het gebouw, nadat dit door Roemeense bannelin gen was bezet. De vluchtenden zijn zichtbaar in de raamopening. Eis Chr. Filmaetie in hoger beroep afgewezen Het Amsterdamse Gerechtshof heeft ïn hoger beroep het vonnis van de rechtbank bekrachtigd, waarbij de eis is afgewezen, die de 'Christelijke Filmaetie (C.F.A.) in kort geding had ingesteld tegen de N.V. Meteor Film te Amsterdam terzake van het niet nakomen van een overeenkomst tot levering van de film „Ik ben met U". Meteor Film had bij de overeen komst uitdrukkelijk bepaald, dat de levering van de film zou geschieden op voorwaarde, dat de Bioscoopbond geen bezwaren zou hebben, zo had de pleiter van gedaagde indertijd aan gevoerd. Deze bond verleende zijn toe stemming tot aflevering van de film niet, omdat men concurrentie vreesde voor de leden van de bond. Door deze weigering was de N.V. Meteor Film genoodzaakt haar toezegging onge daan te maken en ook de C.F.A. moest noodgedwongen de door haar gear rangeerde voorstellingen annuleren. Ze dagvaardde toen de N.V. Meteor Film en eiste alsnog nakoming van de overeenkomst. Deze eis is ook in tweede instantie afgewezen. De eiseres werd veroor deeld in de kosten van het geding. dan moet worden voldaan. Deze voor schriften zullen o.a. betrekking heb ben op de afmetingen van de lijn (een z.g. looplijn), de ren en het hok. Het is de regering gebleken, dat de behandeling van honden en katten in dierenwinkels, dierenpensions, asyls e.d. in bepaalde gevallen veel te wen sen overlaat. Het houden van derge lijke inrichtingen zal aan een ver gunning worden gebonden, hetwelk wordt uitgewerkt in een algemene maatregel van bestuur. Daarin zal ook worden bepaald, in welke geval len een vergunning kan worden ge weigerd. Doordat dierenmishandeling meest al niet in het openbaar geschiedt, wordt een groot aantal gevallen nim mer ontdekt. Om dit aantal zo veel mogelijk te beperken, wordt voorge steld de opsporingsambtenaren bij zondere bevoegdheden te verlenen. Koeien en kalveren. Runderen plegen, vooral op jonge leeftijd, gevoelig te zijn aan de hoorn bases. De ministers zijn derhalve van oordeel, dat deze dieren niet aan een hoorntouw behoren te worden ver voerd. Evenmin hoort het vervoer van runderen, aangebonden aan een halstouw, te geschieden. Dit kan lei den tot afsnoering van de luchtwegen, beschadiging van de kaakranden en zelfs bij het aanbinden in een ver voermiddel, tot ophanging. Zoals be kend, worden mestkalveren niet zel den in een nauwe of donkere ruimte gehouden (z.g. kistkalveren), omdat hierdoor het vlees blanker zou wor den en in verband hiermede de gelds waarde van het dier zou toenemen. Een dergelijk economisch motief kan niet worden beschouwd als een rede lijk doel, dat de voor het dier kwel lende opsluiting in een zeer nauw of donker hok zou rechtvaardigen. Er is geen verbodsbepaling opge nomen voor het couperen van hon- denstaarten. W 1 wordt een bepaling voorgesteld, wa< rbij het couperen van de liondenoren wordt verboden. Na ampele overwegingen en het inwinnen van adviezen van deskun digen zijn de ministers to de slotsom gekomen, dat een verbod van het couperen van paardenstaarten ge wenst en verantwoord is. De regering acht het gewenst, dat een verbod tot het dragen van oog kleppen voor paarden niet zal gelden Door een schietpartij in Bern heb ben enkele Roemenen de aan dacht van de wereld gevraagd voor hun land en hun volk. Duizenden Roemeense vluchtelin gen vertoeven thans in Duitsland, Oostenrijk en andere landen. Ze lei den daar vaak een somber leven in vluchtelingenkampen cn eigenlijk wachten ze maar op één ding: hot uitbreken van de derde wereldoorlog, die de bevrijding moet brengen van hun vaderland. Wanneer men zo'n Roemeens kamp bezoekt, dan is het eerste wat men hoort de verzekering, dat alle man nelijke Roemenen in dat kamp ge reed staan om de wapens op te ne men en terug te stormen naar Boe karest. Al deze Roemenen zijn heftig anti communistisch. maar overigens be horen ze tot velerlei politieke schake lingen. In'Roemenië heeft zich de merk waardigheid voorgedaan, dat kort na het begin van de tweede we reldoorlog de fascistisch-georiënteer- de en sterk-anti-semitiscne IJzeren Garde, die een tijd lang het land be heerste, uit elkaar werd geslagen. De Duitsers vonden, dat wel goed, want ze gaven de voorkeur aan een zuiver militaire dictatuur. Roemenië heeft toen met dertig divisies deelge nomen aan de strijd tegen Rusland. Met het uiteenslaan van de IJzeren Garde kwam de eerste Roemeense vluchtelingengolf over Duitsland en Oostenrijk. De tweede golf kwam na de oorlog. Dat waren dan zij, die onder het cipmmunistische bewind in Roemenië niet konden leven. Daaronder zijn ui teraard vogels van diverse pluimage. Men kan zich voorstellen, dat ver scheidene Roemeense frontstrijders toch maar liever niet in de handen van Russen wilden vallen, tegen wie zij zo verbeten gevochten hadden. Daarnaast waren er onder de vluchtelingen ongetwijfeld ook vele rustige burgers, die een afkeer had den van elke dictatuur en die om re denen van geloof en politieke overtui ging naar het buitenland uitweken. De groep, die thans in Bern aan het schieten is geslagen, heeft een aantal namen genoemd van mannen, die op het ogenblik in Boe karest gevangen zitten en van wie de vrijlating wordt geëist. Uit deze namenreeks blijkt wel, dat de aanslagplegers aanhangers zijn van het voor-oorlogse regime in Roe menië. Dat regime zou men in zekere zin democratisch kunnen noemen, hoewel 't niet altijd aan de eisen der Westerse democratie heeft voldaan en het ook nog een open vraag is, of de Westerse democratie in een land als Roemenië op dit ogenblik volle dig tot ontplooiing zou kunnen ko men. Onder de genoemde namen valt op de naam van C. D. Bratianu, De familie Bratianu heeft vóór de Russische invasie een hoofdrol ge speeld in het Roemeense economische leven. Terwijl tussen de twee wereldoor logen de politieke twisten rondom 't koningshuis en rondom de voornaam ste partijleiders hoog oplaaiden, hield een groep zakenlieden het eco nomisch leven van Roemenië stevig in haar greep. Die zakenlieden werden aangevoerd door de familie Bratianu. Er moest wel eens gemarchandeerd worden met de politici en er werden ook wel ietwat pijnlijke concessies gedaan, maar zakelijk gesproken ble ven de kooplieden, fabrikanten en bankmensen van de groep Bratfanu steeds aan de touwtjes trekken. Zij waren de mannen van de vrij heid voor het bedrijfsleven en aange zien de communisten die vrijheid geenszins willen werd de groep 'Bra tianu na de oorlog door liquidatie of gevangenneming uitgeschakeld. Hoewel de schietende Roemenen ongetwijfeld hun doel niet zul len bereiken, hebben ze door hun vertwijfelde daad toch weer even de aandacht gevestigd op het feit. dat het Roemeense volk wel heel zwaar aestraft is voor zijn verkeerde hou ding in de jonaste oorlog. Bevrijding is voor dat volk nog slechts mogelijk als het ijzeren aordijn wordt terug geschoven en het ziet er niet naar uit. dat daarvoor de tijd reeds rijp zou zijn. Wachtmeester in de gracht geduwd De krijgsraad te velde West te Den Haag heeft gisteren de 21-jarige sol daat M. J. E. uit Amsterdam veroor deeld tot vier maanden gevangenis straf en uitlezing van het vonnis, om dat deze zich had schuldig, gemaakt aan insubordinatie. Tijdens een mars te Gorkum op 7 December j.l. waarschuwde een wachtmeester soldaat E. tweemaal, dat hij niet steeds mocht praten en omkijken. De soldaat werd bier boos over. liep uit het gelid, gaf dc onthut ste wachtmeester een paar flinke klanpen en een duw. waardoor deze in het ijskoude water van de Schut- tersgracht tuimelde. Het psvchiatrische rapport over soldaat E. verklaart dat deze dom, infantiel, licht ontoerekenbaar- en on geschikt voor de militaire dienst is. Dat vond de auditeur-militair ook en hij requireerde daarom, dat soldaat E. zou worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien weken met aftrek van voorarrest, ontslag uit de militaire dien-st zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen en onmiddellijke invrijheids- stelling. voor paarden, welke uit hoofde van hun bijzondere eigenschappen zonder oogkleppen gevaar voor het verkeer zouden opleveren. Tevens zal een uit zondering gemaakt moeten worden voor paarden, welke gespannen ple gen te worden voor lijk- en staatsie koetsen, dan wel bij draverijen en concoursen-hïppiqne worden ge bruikt. Slechts de bepalingen, welke geen uitwerking behoeven en niet tot een overgangstijd nopen, kunnen direct in werking treden. De inwerkingtreding van de overi ge bepalingen zal bij K. B. geschie den. Bewindsman kwam er overigens nogal genadig af... (Van onze parlementaire redacteur.) Namens de K.V.P. heeft de heer Peters gisteren in de Tweede Kamer het deleid van minister Cals verdedigd en tegelijkertijd een aanval gedaan op de Partij van de Arbeid. In het bijzonder keerde deze afgevaardigde zich tegen de critiek van de heer Van Sleen. Als het beleid van deze minister of van zijn voorgangers niet deugde, al dus de heer Peters, dan had de Partij van de Arbeid de betreffende bewinds man naar huis moeten sturen. Zij heeft dit niet gedaan en is dus aanspra kelijk voor zijn blijven. Toen spreker aan mevrouw Fortanier de Wit (V.V.D.) verweet, dat baar critiek eenzijdig was, protesteerde zij verontwaardigd en liet uitkomen, dat mr. Cals zo'n ijverige verdediging blijkbaar wel nodig had. Merkwaardig was juist, dat de be windsman er deze middag zeer gena dig was afgekomen. Vorige jaren was het bij de P.v.d.A.-afgevaardigde, de heer Van Sleen, nog wel eens van „dik hout zaagt men planken" gegaan. Woensdagmiddag richtte hij zich wel iswaar in scherpe bewoordingen tegen het beleid van de vroegere r.k. mi nister van O., K. en W., professor Gie- len, doch in mr. Cals waardeerde hij het, dat zijn tweede nota betreffende het onderwijzerstekort houvast gaf. Vroeger had hij meermalen geklaagd over laksheid aan het departement van onderwijs, zo bekende hij, maar nu constateerde hij een zekere voort varendheid, die o.a. bleek uit de mi nisteriële plannen voor de televisie en het kleuteronderwijs, en uit de voor bereiding van een nota over de onder wijsvoorzieningen. Ook nu had de heer Van Sleen echter nog critiek genoeg, doch hij kleedde deze voornamelijk in in de vorm van vragen. Nota over de sport Hij verzocht mr. Cals om een nota, waarin de regering haar denkbeelden over de overheidstaak betreffende de lichamelijke opvoeding en de sport uiteenzet. Hij vroeg om voldoende onderwijs- gelegenheid voor de 14-jarige meisjes, die geen beroepsarbeid mogen verrich ten, en kreeg daarbij de instemming van andere leden. Hij beval de han denarbeid en de lichamelijke opvoe ding in de belangstelling van de mi nister en van de leerkrachten aan. Hij vroeg voorts welke maatregelen de be windsman denkt te nemen ten bate van de sociale positie van de vrouwe lijke onderwijzers. De heer Van Sleen wilde weten hoe de minister denkt over de verlenging van de leer plicht tot 9 jaren, te beginnen met de leerlingen die in September a.s. voor het eerst naar school gaan. Hij gaf tevens de bewindsman in overweging het beroep van onderwij zer aantrekkelijker te maken, door kleinere klassen en betere salariëring. Mr. Cals kon tevreden zijn met de ze speech, waarmee de middag werd geopend. Daarna trad de heer Tilanus (CH) hem uitermate vriendelijk tegemoet. Hij was van mening dat de voorgan ger van de minister het mr. Cals niet gemakkelijk heeft gemaakt, door voor zijn aftreden net nog drie gewichtige wetsontwerpen in te dienen- Hij merkte op dat nota's geen be wijs vormen van een krachtig bewind. De Kamer wenst namelijk wetsontwer pen, en geen nota's. Deze afgevaardig de wilde voor het tekort aan leer krachten niet alleen deze minister ver antwoordelijk stellen. Men kan bij voorbeeld de geboortegolf van 1946 toch zeker niet ïn belangrijke mate aan de minister wijten, zo zeide hü De Kamer maakte zich vrolijk om dit argeloze argument van de heer Tilanus. EEN TIP. Mevrouw Ottilie Schadel, een weduwe xiit Osnabrück in Duits land, heeft Dinsdag bij de viering van haar 100ste verjaardag een „tip" ge geven voor mensen die ook graag oud willen worden: „Iedere dag een beetje schnapps". VERKEERSPROBLEEM. In het dorpje Bruny Island op Tasmanië worden op het ogenblik intensieve be sprekingen gevoerd om een oplossing te vinden voor een enorm plaatselijk verkeersprobleem: het grote aantal pinguins op de wegen. Naar ver luidt zou de dorpsraad overwegen pij pen onder wegen door te laten, leg gen, zodat de pinguins zonder levens- fevaar van de ene zijde van de weg oor de tunnel naar de andere zijde kunnen gaan. Sceptici,-die eraan twij felen of pinguins van ondergrondse tunnels houden, zouden hebben voor gesteld het de pinguins door middel van afrasteringen onmogelijk te ma ken zich op de rijweg te begeven. ADVERTENTIE. Een dertig jarig Engels meisje was bang, dat ze niet ■meer zou trouwen en daarom plaatste ze een aanlokkelijke huwelijksadver tentie. Daarop kwamen niet minder dan hOO brieven binnen. Ze vroeg een Franse vriend, die Henri Cadenat heette, om haar te helpen bij het sor teren van die gewéldige brieven stroom. Wie moet ik trouwen?" sprak ze tot Henri. „Mij", sprak Henri en dat deden ze toen maar!.' COLLECTIE. Televisiester nummer één in Amerika, Jack Webb, houdt er een eigenaardige hobby op na: hij ver zamelt handboeien. Zijn verzameling, die alle modellen omvat is al tamelijk groot. ,,'s Avonds voor ik slapen ga. be kijk ik even die ketenen", zei Webb tot een journalist, „en dat geeft me rust". Wat de salariëring van het on derwijzend personeel betreft, maande de C.H.-afgevaardigde tot voorzichtig heid. Om het onderwijzerstekort te verminderen gaf hij de invoering van het „half time-systeem" voor de eerste twee klassen van de lagere school in overweging. Gepleit werd voorts voor de erken ning van diploma's voor het onder wijs in Bijbelkennis en cultuurgeschie denis van het Christendom. Tenslotte toonde de heer Tilanus zich ontevreden over de oplossing van de spellings-kwestie. Behalve dan dat de heer Peters (K. V.P.), de minister verdedigde, sprak hij de verwachting uit dat er spoedig wettelijke voorzieningen zouden wor den getroffen om het onderwijzerste kort te verminderen. Hij hoopte dat een begin gemaakt zal kunnen wor den met een verlaging van de leerlïn- genschaal en achtte het in dienst ne men van gehuwde onderwijzeressen wel gerechtvaardigd. De r.k.-afgevaardigde vroeg aan dacht voor de opvoeding van het li chamelijk gebrekkige kind,en voor NA TIEN DAGEN SLAGREGENS Voedselgebrek in- rampgebied Minister-president Ali Sastroaniid- jojo is Woensdagochtend per vlieg tuig naar Djambi vertrokken om de door overstroming geteisterde gebie den, waardoor duizenden dakloos zyn geworden, in ogenschouw te nemen. De premier zal twee dagen uit Dja karta wegblyven. Intussen heeft P.I.A. vernomen, dat tachtig procent van de residentie Djambi, tengevolge van de overstro mingen onder water staat. Duizen den zijn gedwongen een toevlucht te nemen tot de heuvels van dit gebied. Een afgevaardigde van het bestuurs college van Batanghari in Midden- Sumatra, een van de door overstro mingen geteisterde gebieden, vertoeft thans in Djakarta voor besprekin gen met de regering. Deze functio naris, Sjamsoe Bahroen, verklaarde aan P.I.A. dat volgens de eerste ge gevens 5 mensen de dood vonden, maar het werkelijke aantal slacht offers is wegens de verbroken ver bindingen nog niet na te gaan. De materiële schade is zeer groot; 42.000 ha padivelden, waarvan de padi vrij wel rijp was om geoogst te worden, is vernield. Voorts zijn nog 6000 ha. jonge padivelden vernield. In het gebied van Djambi kampt men met gebrek aan voedsel. Bah roen zei, dat het water 28 Jan. begon te wassen en in Muara Tembesi een hoogte van 4% meter bereikte. De overstroming ontstond na 10 dagen onafgebroken slagregens. De huidige overstroming is veel ernstiger dan die van 1931, welke tot nu toe be schouwd werd als de grootste over stroming. Het regentschap Batang hari staat in zijn geheel onder water. Het regentschap Merangin staat voor de helft blank. Het totaal aantal door de overstromingen getroffenen, om- de invoering van handenarbeid als verplicht leervak op de lagere school. Deze middag voerden ook nog het woord de heren Vermoothen (P.v.d. A.) en Stapelkamp (A.R.). Eerstge noemde bepleitte enkele voorzienin gen voor het middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs. De heer Stapel kamp vroeg om uitbreiding en verdie ping van het nijverheidsonderwijs. Donderdagmiddag wordt het debat voortgezet. vat ongeveer 350.000 mensen, op 'n totale bevolking van 430.000. A.F.P. meldt nog, dat wilde dieren, vooral tijgers, gevlucht zijn naar de heuvels, waar zij mensen en vee aan vallen. 0 De Britse minister van vervoer, John Boyd—Carpenter, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de vliegtuigen van het type Comet-1 niet zonder grote en kost bare veranderingen geschikt zijn te ma ken voor verder gebruik als passagiers vliegtuigen. De twee Comets die bij Italië zijn neer gestort, waren van deze serie.- Geschil bij Hensen opgelost Het bondsbestuur van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrïjfsbond heeft met voldoening kennis gegeven van het feit, dat na de beëindiging van de staking bij de N.V. Machine fabriek Hensen te Rotterdam de twee in het geding zijnde strijdvragen in gunstige zin zijn opgelost. Ten aanzien van het eerste punt: „voorbereiding van de instelling van een ondernemingsraad", heeft de be- drijfscommissie voor de metaalindu strie en de electrotechnische industrie bepaald dat deze voorbereiding uiter lijk drie maanden na 27 Januari 1955 zal aanvangen. Het meningsverschil omtrent het tweede punt: „Geen dis criminatie van de kern of van kern leden" heeft de directeur uit de weg geruimd door, na gepleegd overleg met het dagelijks bestuur van de kern, in een vergadering met deze kern te verklaren dat hij, zonder dis criminatie van enig lid, met de be staande kern weder als voorheen wil samenwerken en een streep onder al het gebeurde wil zetten. Onder deze omstandigheden heeft het bondsbestuur, zulks in overeen stemming met het gevoelen van de kern, besloten ook zijnerzijds een streep onder het gebeurde te zetten door af te zien van hoger beroep te gen het vonnis van de president van de arrondissementsrechtbank te Rot terdam. Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp op de dierenbescherming inge diend. Een en ander omvat een wijziging van de artikelen 254 en 455 van het wetboek van strafrecht. Slechts wat volgens de algemene opvatting als dierenmishandeling In engere zin wordt beschouwd het veroorzaken van pijn of letsel, het be nadelen van de gezondheid en liet onthouden van de nodige verzorging mag strafbaar gesteld worden. Daarnaast kan volgens de regering thans dierenkwelling als overtreding worden aangemerkt. Een verdergaande strafbaarstelling, zoals sommige dierenbeschermers deze voorstaan, zou door de grote meerderheid der rechtsgenoten niet worden aanvaard. De regering acht het gewenst een vast college van advies en bijstand in te stellen, dat zal moeten beschik ken over theoretische en praktische deskundigheid op het uitgebreide ter rein der dierenbescherming. Tevens dient dan rekening te worden gehou den met de grote verscheidenheid van gezichtspunten, die bij deze stof van belang zijn. Belanghebbenden, deskundigen en dierenbeschermers kunnen hierin vertegenwoordigd zijn, terwijl ministeriële vertegenwoordi gers als adviserende leden zijn ge dacht. Het wetsontwerp alsmede de me morie van toelichting zijn opgesteld door een interdepartementale com missie onder voorzitterschap van mr. J. H. Klatte, secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Waakhonden. De kwestie van de waakhonden wordt voor het gehele land bij alge mene maatregel van bestuur gere geld, zo is het voorstel. Het ligt in de bedoeling, voor het geval de honden \vorden vastgelegd of opgesloten, mi nimum-eisen te stellen, waaraan als- Prinses Margeret bezocht tijdens haar verblijf op het eiland Barbados ook de Handels- en Industriebeurswelke daar werd gehouden. Op deze foto ziet men haar tijdens een ongedwon gen onderhoud met een van de vrou welijke bewoners van het eiland, me vrouw Marie Simmons. Het vier jarig zoontje van mevrouw Simmons is er beduusd van....!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5