NIEUWS UIT DE KERKEN NIEUWE „ST.-PAULUSSCHOOL" TE VLISSINGEN GEOPEND WALCHEREN HARINGVISSERIJ MOET VOOR BRESKENS BEHOUDEN BLIJVEN DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MODERN, MAAR DUUR GEBOUW Aanwinst in het beeld van de „Nieuwe Stad" O Aan de Adriaën Coortelaan te Vlissingen is Woensdagmorgen de nieuwe en uiterst moderne lagere katholieke „Sint-Paulusschool" officieel geopend door de zeereerwaarde heer C. A. Ouvvendijk, tot voor kort pastoor te Vlis singen ep, thans te Rijp-Wetering. Tevoren om half tien liad pastoor J. A. Kossen het gebouw ingezegend. Met de ingebruikname van dit gebouw is een mijlpaal bereikt in de huisvesting van het onderwys in Vlissingen en in die van het katholieke onderwijs in het byzonder. Het mooie nieuwe gebouw is een zogenaamde halscliool, achter de ingang ligt de ruime hal, welke plaats biedt aan ongeveer tweehonderd personen en daar omheen zyn gelijkvloers en op de eerste verdieping acht prachtige leslokalen gelegen, alle met ramen op het Zuiden, zodat de zon er de gehele dag vrye toegang heeft. Het geheel wordt centraal verwarmd door middel van een oliestook-inrichting. Het is allerminst verwonderlijk, dat het R.K. Kerk- en Schoolbestuur met deze nieuwe aanwinst uitermate tevreden is en men heeft deze tevre denheid dan ook niet onder stoelen of banken gestoken. Nadat pastoor Ouwendijk met het doorknippen van een lint in de hal de openingsceremonie had verricht, zei hrj in een korte toespraak, met ge noegen de lange reis van RijpWete ring naar Vlissingen te hebben ge maakt om de hooi te kunnen ope nen, welke hij „meer had zien wor den, dan hèlpen worden". Met een geestelijk woord en het uitspreken van zijn dank aan allen, die aan de totstandkoming van het gebouw heb ben medegewerkt, besloot de pastoor zijn toespraak. Namens het Kerk- en Schoolbe stuur heette de heer J. H. Schroote onder de talrijke aanwezigen o.a. bij zonder welkom de hoogeerwaarde heer deken R. M. A. Nieveen van Dij- kum uit Goes, de pastoor en kape laans, de heer A. Schout, lid van Ge- dep. Staten, burgemeester mr. B. Kolff, wethouder W. Poppe, directeur J. Moll van gemeentewerken en ar chitect ir. Sturm uit Roosendaal. Behalve door genoemde personen werd het woord gevoerd door pastoor Kossen, ds. B. F. C. de Groot namens het bestuur van de Herv. school te Vlissingen. het oud-schoolhoofd, de heer A. W. van Nieuwland. de heer L. de Kloe namens de Vlissingse Schoolvereniging, ir. Sturm, de heer A. Vijge namens de ouders der leer lingen, de heer J. Jobse namens de vereniging voor Onderwijs op Geref. Grondslag, de heer A. C. de Baare namens de Commissie van Toezicht op het L.O. en tenslotte door het hoofd der school, de heer J. A. Baeten. BOUWKOSTEN. Zowel wethouder Poppe als burge meester Kolff wezen op de preceden ten, welke door de bouw van deze school zijn geschapen. Men. heeft hier een school gebouwd, welke aua inrichting volkomen aan de eisen des tijds voldoet, doch waarvan de bouw kosten dan ook ver boven het gestel de maximum van 16.500 per lokaal liggen. De hal biedt vele voordelen: de ouderavonden kunnen er worden ge houden. de klassen kunnen gemeen schappelijk zangonderricht genieten en de leerlingen kunnen zich op het Kamerstukken en rondvraag in gemeenteraad Middelburg Tijdens de raadsvergadering van Middelburg, die Dinsdagmiddag werd gehouden, gingen een aantal voorstel len zonder meer onder de hamer door. Aan de Coöperatieve Bewerkingsver eniging „Peulvruchtencentrum Zuid- West Nederland" i.o. in Middelburg werd grond verkocht op het indu strieterrein voor een te bouwen peul- vruchtenbewerkingscentrum. Een cre- diet van 1500 voor de aanschaf van een zandstyooier werd verleend en in zake enkele punten van het plan van toedeling herverkavelingsgronden zal een bezwaarschrift worden ingediend. Voor de bouw van een transformator station aan de Noordweg werd een crediet van 6000 verleend. Mej. D. Prins verkreeg eervol ont slag met ingang van 20 April a.s. als vakonderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare ulo-school. De heer G. A. Nijenhuis werd aange steld als leraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs met ingang van 1 October 1954, terwijl de volgen de heren een aanstelling van diezelf de datum af tot en met 30 September a.s., verwierven: J. Boon, K. Boot, W. J. Braam, P. Geelhoed, A. Goethals, G. Hovestadt, A. de Muynck, C. H. van Nimwegen, G. de Ru, W. A. Se- geler, A. F. H. Spijker, M. van Strien en F. J. Wertwijn. De getallen van de wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de verschillende scholen werden vast gesteld en aan de ulo-Nieuwe Haven werd medewerking verleend inzake aanschaffingen voor een natuurkun- delokaal. Voor een aantal onbewoon baar verklaarde woningen werd de ontruimingstermijn verlengd. Bij de rondvraag informeerde drs Th. J. Westerhout (PvdA) naar de mogelijkheid om in het uitbreidings plan grond aan te wijzen voor defini tieve bestemming tot volkstuinen. B. en W. zullen dit overwegen. Op een andere vraag van de heer Westerhout werd geantwoord, dat maatregelen tot verbetering van de verkeerssitua tie op het beruchte kruispunt Poelen- daeleweg-Nieuwe Vlissingseweg in een vergevorderd stadium verkeren. Medegedeeld werd nog, dat de volgen de vergadering in afwijking van de traditie niet op de eerste Dinsdag van Maart zal zijn, maar op de tweede, 8 Maart, Sirene loeide: loos alarm Een surveillerende Middelburgse politie-agént hoorde Woensdagmor gen om ongeveer 5 uur het geloei van een sirene. Het geluid kwam zo bleek hem uit een rooster in de Nieuwe Kerk vlakbü de voet van de Lange Jan. De koster werd gewaar schuwd en de brandweer gealar meerd, die een onderzoek instelde. Toen bleek, dat de electromotor van de brandalarminstallatie, die de druk van de compressor regelt, defect was. De riem. chijf van deze motor bleek stuk. Verder onderzoek in het kerkgebouw leverde geen resultaat op, zodat men het voorval aan dit mankement toeschrijft. podium oefenen in declameren en het uitvoeren van kleine toneelspelen. De heer Baeten voegde daar nog aan toe, dat des morgens in de hal ook het gezamenlijk morgengebed wordt gehouden. Pastoor Kossen vond de samen werking tussen het gemeentebe stuur en de onderwijsvereniging bijzonder hoopgevend en hij was dan ook van mening, dat de ver houding tussen gemeente en in stellingen zeer aangenaam was. Tot besluit bezichtigden tal van aanwezigen het fraaie gebouw, dat, wanneer de stad in dit deel eenmaal zal zrjn volgebouwd en beplant, zeker nog beter zal uitkomen dan het nu reeds doet. Voor Vlissingen betekent deze nieuwe school een aanwinst en zeker zal in de toekomst getracht worden andere scholen in de gemeente naar dit voorbeeld te bouwen. Vormingsdagen voor C.J.V.F. en Z.P.M. De C.J.V.F. organiseert op 1, 2 en 3 Maart a.s. in samenwerking met de Z.P.M., in het kamp Hedenesse vor mingsdagen voor meisjes van 17 jaar en ouder. Als thema voor deze dagen is gekozen: „Mijn plaats in het le ven Deskundige sprekers zullen on derwerpen behandelen als „Hoe richt ik mijn woning eenvoudig, doch smaakvol in", „De vrouw in nuwelijk en gezin", „Hoe kleed ik mezelf ge zellig en prettig" en „Hoe vieren wij de huiselijke feesten". Een en ander wordt afgewisseld met spel, zang en handenarbeid. De leiding berust bij Wika Wasterval, van het Vormingscentrum „Hedenes se", wika M. A. de Vlieger, regionaal secretaresse van de C.J.V.F. en mej. Sanders uit Hulst. Door vallend stuk hout getroffen Tijdens de herstelwerkzaamheden aan de toren te Oostkapelle is Woensdag de metselaar J. D. ge troffen door een vallend stuk hout. Nadat eerste hulp was verleend is D., die een zware hersenschudding bekwam, naar zijn woning vervoerd. Begin van brand Woensdagmorgen om ongeveer 11 uur ontstond een begin van brand in het pand Achter de Houttuinen 26 28 in Middelburg. Een schilder was daar bezig verf af te branden. Daar- by zijn waarschijnlijk vonken overge sprongen tussen een plafond en een daarboven gelegen vloer. De brand weer heeft het vuur geblust met een straal op de waterleiding. De vloer werd weggebroken, waarna bleek, dat de balken waren vermolmd. Om die reden moest de schilder dan ook zijn werk staken. Middelburg Middelburg I werd eerste in E.H.B.O.-wedstrijden De Walcherse E.H.B.O.-plóeger kwamen Dinsdagavond in de Middel burgse Bogardzaal weer uit in een wedstrijd voor de districtscompetitie. Uit de opgaven bleek, dat op een drukke verkeersweg een voetganger is aangereden. Hij heeft een ernstige oogwond opgelopen, is bewusteloos en vertoont braakneigingen. Er dient voor eerste hulp en vervoer gezorgd te worden. De helper, die de telefoni sche boodschap heeft verzorgd, strui kelt op de terugwee-, hetgeen een ernstige polswond veroorzaakt. De uitslag van de wedstrijd luidde: 1 Middelburg I, 220 pt., leider 85 pt.; 2 Middelburg II, 210 pt., leider 90 pt.; 3 Middelburg Hl, 205 pt., leider S0 pt.; 4 Vlissingen I, 150 pt., leider 60 pt.; 5 Vlissingen II 120 pt., leider 60 pt.; 6. Oostkapelle, 180 pt., leider 75 pt. Van de zijde van het publiek be stond voor een en ander veel belang stelling. De jury bestond uit de artsen D. N. van Gelderen, voorzitter, die ook de uitslag bekend maakte, mevrouw J. Pel-Mellink, beiden Middelburg en P. J. Bom, Oostkapelle. Het maxi mum aantal te behalen punten be droeg voor de ploeg - zowel helpers als helpsters 230 en voor de leider 90. Na drie wedstrijden luidt de stand in de Walcherse competitie: 1 Mid delburg I, 444 pt.; 2 Middelburg n, 402 pt.; 3 Middelburg m. 378 pt.; 4 Vlissingen I, 339 pt.; 5 Wissingen n, 280 pt. Oostkapelle neemt deèl bui ten mededinging. De volgende wed strijd zal op 15 Maart worden gehou den. Sportadviescommissie bijeen Tijdens de vergadering van de Mid delburgse Sportadviescommissie, die dezer dagen onder voorzitterschap van de heer D. A. Huijsse werd ge houden, is de accommodatie van het nieuwe sportpark aan de Nadorst aan de orde gesteld. Van de zijde van B. en W. was verzocht te be studeren op welke wijze de sport zou kunnen worden ingeschakeld bij het stichten van kleedgebouwen, een eventuele cantine e.d. Dit onderwerp zal nader in de verenigingsbesturen worden besproken. Van verschillende zijden wordt gedacht aan het bouwen in vrije tijd door de leden der ver enigingen, die in dit vak werkzaam zijn. Verder is er ook het denkbeeld om een op te richten cantine door de verenigingen zal te doen verzor gen. In deze vergadering werd voorts medegedeeld, dat alle in de commis sie vertegenwoordigende sportver enigingen hun medewerking hebben toegezegd aan de op 5 Mei in het kader van Bevrijdingsdag te organi seren evenementen. Oogst van de straat Bij de Middelburgse gemeentepolitie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende in het tijdvak van 10 tot en met 15 Februari gevonden voorwerpen: sleutels, wanten en handschoenen, por- temonnaie's met en zonder inhoud, nik kelen polshorloge, pedaal van bromfiets, jutezak, lichte regenjas, geruite shawl, kennisgeving schoolarts, waterpomptang, herenrijwiel', 2 nylon boodschapnetjes, houten slede, schakelarmband, parapluie- hoes, dasspel, motorbrll, zilveren boerin- nenknoop, ballpointpen, oorbel. Vlissingen Jaarvergadering K.A.B. Dinsdagavond hield de Katholieke Arbeidersbeweging, afdeling Vlissin gen, in het Ariënsgebouw haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer S. Adriaanse, die de honneurs van voorzitter P. Wanst, die wegens ziekte afwezig was, waar nam. Een bijzonder woord van wel kom richtte spr. tot pastoor J. A. Kossen en de geestelijke adviseur, ka pelaan Van Haastert. De secretaris schetste in zijn jaarverslag de bewo- fenheid van de afgelopen periode en e goede opgang, welke de afdeling maakte, o.m. door de oprichting van de Sociale School. Het ledenaantal van de onderafdeling „Herwonnen Levenskracht" steeg tot 320 en ook „Concordia" en de „Centrale Volks bank" zyn bloeiende instellingen. De woningbouwvereniging „St. Willi- brord mocht zich verheugen in het gereed komen van 48 migratiewonin gen en het in aanbouw zijn van een winkelpand met twee woningen. De kascommissie bracht verslag uit en de boeken werden in orde bevonden. De penningmeester deed uitvoerig verslag van het door hem gevoerde beleid, waaruit bleek, dat hij met doortastendheid en werklust de zaken had aangepakt en in betrekkelijk kor te tijd een chaos op orde had ge bracht. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden herkozen. Het be stuur werd tot 7 personen terugge bracht en is nu als volgt samenge steld: P. Wanst, voorzitter, B. Biese- broek, J. M. Michielsen, S. J. Adri aanse, B. Bosma en J. F. M. Dellaert. Pastoor Kossen sprak zijn bewon dering uit over de goede verstandhou ding in deze afdeling. Zelf was hij ruim 22 jaar adviseurs van de K.A. B. geweest. Hij spoorde de leden aan tot bezimiing en sprak ook nog en kele "woorden over het bedrijfsaposto- laat. Uitvoering Hosanna" De Christelijke zangvereniging „Ho sanna" te Vlissingen gaf Woensdag avond onder vrij grote belangstelling een goede uitvoering in het „Concert gebouw". Het programma vermeldde naast enkele geestelijke liederen ook een aantal werkjes van Leo Mens, Ca tharine van Rennes en liederen uit de bundel „Vrij en Blij" van Wessel Dek ker. Vooral „Psalm 146" van P. J. v. d. Valk werd voortreffelijk gezongen en ook liederen van Mozart en Handel werden op de juiste wijze uitge voerd. Mevrouw JansenHuissoon en de heer H. B. Woltering brachten enkele soli ten gehore, die op goed peil stonden. Over het algemeen kan worden ge zegd, dat deze zanguitvoering, welke werd gedirigeerd door de heer Jac. Suurmond, en respectievelijk op piano en orgel begeleid door de heer S. van der Meer en mej. S. de Ridder, bij de aanwezigen een uitstekende ontvangst he.eft genoten. LAATSTE NIEUWS Zal Pineau toch falen Naar Woensdagavond laat is ver nomen ondervindt de Franse kabi netsformateur, Pineau, ernstige moei lijkheden by zijn pogingen om een nieuw Frans kabinet te vormen. Volgens Franse parlementaire ver slaggevers streven de leiders van de radicale party en de M.R.P. ernaar de pogingen van Pineau om een ein de te maken aan de 12 dagen oude kabinetscrisis te verijdelen. In politieke kringen doen op het ogenblik onbevestigde berichten de ronde dat Pineau misschien nog voor het aanbreken van de dag zijn pogin gen zal opgeven. V.N.F. bijeen in A.N.M.B.- gebouw De afdeling Vlissingen van de „Ver eniging Nederlands Fabrikaat" hield Dinsdagavond een propaganda- en voorlichtingsbijeenkomst in het A.N. M.B.-gebouw te Vlissingen. De heer Verheul, employé van de V. N.F. vroeg in een belangwekkende causerie de aandacht voor de Neder landse producten en de vaderlandse Industrie. Een aantal vragenstellers demon streerde hoe deze bijeenkomst, welke met lichtbeelden werd verlevendigd, door de bezoekers op prijs werd ge steld. Jaarvergadering „De Vlissingse Fles" In het „Strandhotel" te Vlissingen hield de bridge-club „De Vlissingse Fles" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer A. van Iren, dié o.m. de successen van de vereniging in het afgelopen jaar ook de groei gedurende de eerste vijf jaren van haar bestaan de revue liet passeren. Daarbij kwam duidelijk vast te staan, dat „De Vlissingse Fles" in de bridge-wereld een goede plaats begint in te nemen. Dit ook, gezien de resultaten, welke in wedstrijden w den behaald. Het jaarverslag van de penning meester vertoonde een hoopgevend beeld. Het kassaldo was tot volle te vredenheid van de beheerder der fi nanciën in overeenstemming met het groeiende ledenaantal. Van bijna hon derd gulden aan het eind van het boekjaar 1953 steeg het saldo tot meer dan tweehonderd gulden op 1 Febru ari van dit jaar. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer Klink herkozen en in de vaca ture wegens het aanstaand vertrek van de heer Simpelaar werd voor zien door de benoeming van mej. Klaassen. Er werd een kascommissie samengesteld en de heer Van Oppen werd gekozen als lid in de technische adviescommissie. De redactie voor het onlangs voor de eerste maal versche nen cluborgaan werd samengesteld uit de heren Klink, Corveleijn en Maas. Oudjes zagen „De beste jaren van ons leven" Circa vierhonderdvijftig ouden van dagen keken Dinsdagavond ontroerd naar de opvoering van „De beste ja ren van ons leven", dat de toneelver eniging van „De Schelde" met veel overtuiging in gebouw „Scheldekwar- tier" te Vlissingen voor het voetlicht bracht. Nadat de voorzitter van de vereni- ing van ouden van dagen, de heer _Jouman, een openingswoord had ge sproken, vulden de Scheldetonelisten onder leiding van de heer Brant het toneel, om het verhaal van een drie tal demobiliserende militairen te ver tolken. Regisseur Brant en zyn mensen visten de honderden oudjes tot aan de laatste scène te boeien. Het was reeds laat in de avond toen zy, zeer voldaan, huiswaarts keerden. GEMEENTERAAD BRESKENS Nieuwjaarsrede burgemeester J. A. Eekhout „Op het gebied van de nijverheid zit het onze gemeente na de bevrijding niet mee. Het vertrek van Van Melie's fabrieken naar Rotterdam blijft een bloedende wonde", aldus de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eek hout, tijdens de openbare gemeenteraadsvergadering, welke Maandag avond onder zyn presidium werd gehouden en waarover wij reeds bericht ten. De voorzitter besprak, zoals gemeld, de aanleg van de nieuwe veerha ven, welke voor Breskens van groot belang is. In zijn nieuwjaarsrede betreurde hij het, dat de gemeente Vlissingen dé reeds 10 jaar in Breskens geves tigde en door deze gemeente opge bouwde haringvisserij tracht te ont nemen terwyl men in Vlissin gen", aldus de heer Eekhout, „reeds over belangrijke industrie-complexen bescliikt en de visserij voor Breskens een der kurken is, waarop we dry ven. Evenals in het particuliere leven heeft ook de overheid een morele plicht ten aanzien van de belangen van andere overheidslichamen. Bres kens verheugt zich over de economi- Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: E. VerdaasdonkCauwels, z.; N. M. PelgromSimpelaar, d.; C. M. Ver- sluijsHamelink. z.; I. B. Reekers—Pot- vlieger, z.; J. D. BosmanDominicus, z.; P. JongepierVermaas, d.; N. L. Dinge- manse Blok, z.; A. JanseRoelse, d. Ondertrouwd: W. K. Zwigtman, 23 j. en N. Huibregtse. 21 j.: A. C. van Lange- raad. 30 j en E Heeren. 24 j.; G. Delle- beke, 29 j. en J. J. de Visser, 22 j. Gehuwd: S. P. Telepary, 21 j. en A. v. Aggelen, 19 jaar. Overleden: A. Gruppen, 68 j„ echtg. v. D. J. van Eeken; J. M. Adriaanse, 61 j. echtg. van J. J. Ornee; J. R. P. Dommis se, 63 j„ echtg. van M. J. Verdaasdonk. sche rijkdommen van Vlissingen; Iaat deze stad dan ook op haar beurt niet afgunstig zyn op haar kleine zusje Breskens, dat ook graag een plekje onder de zon heeft". VOLLEYBAL Overwinningen voor beide koplopers In de dames-competitie van de Wal cherse volleybalafdeling wisten de beide koplopers, Marathon en E.V.V.- C. I de volle winst binnen te halen. U.O.C. I won van de beide wedstry- den er één; de andere leverde een ge lijkspel op. De uitslagen zijn als volgt: U.O.C. IU.O.C. II 30; MarathonZuid westers 3—0; E.V.V.C. I—E.V.V.C. H 3—0: Marathon—E.V.V.C. H 3—0; U.O.C. nZuidwesters 13; U.O.C. I—E.V.V.C. II 2—2. Ds. mr. J. G. de Jongh te Bilthoven 45 jaar predikant Zondag 20 Februari a.s zat het 45 jaar zijn geleden, dat ds. mr. J. G. de Jongh, thans wonende re Btltho- von, v.crd bevestigd als predikant in de Evangelisch Lutherse Kerk. Ds. mr. De Jongh werd in 1883 geboren en in 1909 proponent in de Evangelisch Lutherse Kerk. Op 20 Februari van het daaropvolgende jaar (1910) deed prop. De Jongh zijn intrede in zyn eerste gemeente, Zierikzee. Op 3 November 1948 ver wisselde de jubilaris deze gemeente met die van Amersfoort, waar hem met ingang van 1 Juli 1943 op 65- jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. Naderhand vertrok ds. De Jongh van Amersfoort naar De Bilt, vanwaar hij een paar weken gele den naar Bilthoven verhuisde. Ds. F. M. Muller 75 jaar Zondag 20 Februari a.s. hoopt ds. F. M. Mulder te Bilthoven, emeri tus-predikant van de Ned, Herv. Kerk zijn vijfenzeventigste verjaar dag te vieren. Ds. Muller werd op 20 Februari 1880 in de Hervormde pastorie te Den Ham in Overijssel geboren, be zocht het gymnasium te Kampen en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. Muller in 1906 door het Provinciaal Kerkbestuur van Drente was toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 11 Augustus van het daaropvolgende jaar (1907) door wijlen ds. Bakhui zen van den Brink van Utrecht te Heinkenszand (classis Goes) in het ambt bevestigd. Daarna stond de ju bilaris achtereenvolgens nog te Krab- bendijke 1912—1921; Kerkdriel (clas sis Bommel) 1921—1925; Gorinchem 19251928. In 1928 verbond ds. Mul- Faillisement opgeheven Wegens gebrek aan actief is het faillissement van A. B. F. Neyenbuur, handelaar in tweedehands goederen en colporteur in Vlissingen, opgehe ven. Sint Laurens Vergadering uitgesteld De jaarvergadering van de afde ling St. Laurens van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, die heden avond, Donderdag, gehouden zou worden, gaat niet door, in verband met het overlyden van wethouder K. Wouterse, Rilfhem „Eensgezindheid" vergaderde De Coöperatieve aankoop- en ver- bruiksvereniging „Eensgezindheid" te Ritthem hield in „Ons Dorpsleven" haar jaarvergadering. De heer L. van Eenennaam, voorzitter, heette in zyn openingswoord de aanwezigen wel kom. Omdat de heer L. Osté Mz.. se cretaris-penningmeester, niet aanwe zig kon zijn, deed de heer J. Cevaal enkele mededelingen over het jaar verslag. Als bestuursleden werden herkozen de heren L. Osté Mz. en L. Koppejan. Besloten werd tot aankoop van een grover soort anthraeiet en essnoten. Ook dit jaar zal de brand stof worden betrokken van de cfoöpe- ratie „Eiland Walcheren". Meliskerke Contactavond N.R. Te Meliskerke werd een contact en propaganda-avond van de Natio nale Reserve gehouden. Burgemees ter A. J. Huysman sprak een opwek kend woord tot de belangstellenden en de klas Meliskerke der Nationale Re serve, waarvan de meeste leden aan wezig waren, enkelen vergezeld van hun dames. Door majoor P. de Kam werden en kele films vertoond, die een duidelyk beeld gaven van de noodzakelykheid der Nationale Reserve. Luitenant Minnaert gaf een uiteenzetting van de rechten en verplichtingen der vry- willigers. Tot slot wekten majoor P. de Kam en de burgemeester de belangstellen den op, zich als vrijwilliger te melden. Vrouwenpolder Lezing door drs. Okke Jager Voor de Kring Walcheren van Herv. Mannenverenigingen „In dienst der Kerk", zal op 11 Maart a.s. drs. Okke Jager, Geref. predikant te Vrouwen polder, een lezing houden over „Chris tendom en de moderne mens." Koudekerke Moedercursus Dezer dagen werd in Koudekerke de laatste moedercursus gehouden, waarin door middel van lezingen aan dacht werd besteed aan het verple gen van zuigelingen en kleuters. Aan deze laatste avond was een feestelyk tintje gegeven. Het is echter niet de laatste maal geweest, dat zuster IJ. M. M. Stehveg aan een aantal Koudekerkse dames op leerzame wijze onderhield. Zij hoopt namelijk in Maart of April op Dinsdagmiddagen nog een drietal le zingen over hetzelfde onderwerp te houden. De thans afgelopen cursus strekte zich uit over 15 avonden. Marktberichten VISMIJN TE VEERE. 16 Februari. Exportgarnalen 494 kg., 207 •245: Schar 70 kg.. 44—60; Bot 17 kg., 32; Schol 42 kg., 2832. VEILING SCHERPENISSE. 16 Febr. Middel 17,50: Drielingen 19; Picklers 10,94. Aanvoer: 10 ton. HOOG EN LAAG WATER 18 Februari Vlissingen Tcrneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge Ü.+N.AJP. 1.43 1.61 1.80 0.98 1.19 11.07 11.28 11.53 12.15 12.29 O.-f-NAP. 23.44 1.37 U.N.A.P. U.NJVT. 4.45 1.26 17.25 1.36 5.07 1.38 17.47 1.49 5.33 1.56 18.18 1.66 5.44 1.28 18.18 1.38 5.41 1.47 18.24 1.58 Ier zich. na vooraf te zijn bevestigd door wijlen ds. Hoogenraad van Lei den aan zijn vijfde en laatste stand plaats Eindhoven, welke hij diende tot 1 September 1939. toen hem om gezondheidsredenen vervroegd eme ritaat werd verleend. Tijdens zijn verbiyf in Gorinchem was ds. Muller lid van het classicaal bestuur van Dordrecht en bestuurs lid van de Christelijke Normaalschool te Gorinchem. In zijn eerste gemeente Heinkens zand werd door ds. Muller een Kleu terschool opgericht: verder werd door zijn yveren te Krabbendlljkc en te Eindhoven 'n nieuwe kerk gebouwd: te Kerkdriel 'n vergaderlokaal en te Gorinchem een gebouw voor Chris telijke doeleinden. Te Eindhoven was hij vele jaren hoofdredacteur van de Zondagsbode. Voqrlichtingsbijeenkomst P.G.-verzorging Landmacht Dr C. M. Graafstal over „geestelijk weerbaar" De Bond van de Protestantse gees telijke verzorging der Konlnklyke Landmacht belegde Dinsdag In hotel Van Oppen te Zierikzee een voorlich tingsbijeenkomst voor Schouwen-Dui- veland, waarvoor predikanten, com mandanten van de Nationale Reserve en „Steun Wettig Gezag" waren uit genodigd. Het doel van deze vergadering, die slechts matig bezocht werd. was het gesprek te verdiepen rond de vele vragen, van militairisme. massa- jeugd en de noodzaak der tegenwoor dige landsverdediging. Dr. C. M. Graafstal. legerpredlkant te 's-Gravenhage, besprak 's morgens de geestelyke weerbaarheid. In de oorlogsjaren is ons volk weerbaar ge bleken tegen het nationaal socialis me; men zal het nu tegen het marxis me moeten zyn. „We mogen", aldus spreker, .het Westen niet als het ko ninkrijk Gods beschouwen, maar dit maakt het Sowjet-systeem niet min der wreed. By het „Amerikanisme" dreigt de massaficatie. Ook het neutralisme breekt baan, vooral bij de jeugd zijn veel Interesse-vormen verdwenen. Doch de jeugd moet beseffen dat geestelijke weerbaarheid dynamisch is", aldus dr Graafstal, die voor de tegenwoordige samenleving drie pij lers zag: van Hellas de democratie, van het Romeinse ryk de rechtspraak doch het meest waardevolle kwam uit Jeruzalem, namelyk Jezus Christus. Op het referaat volgde een lange bespreking, waaraan onder meer werd deelgenomen door burgemeester J. L. van Leeuwen te Brouwershaven, ds M. van der Klis te Zierikzee en ds M. Schuddebeurs te Brouwershaven. Uitgangspunt van alle opmerkin gen was het bezorgd zyn over de jeugd en het zoeken van wegen om onze jongens en meisjes de Christelij ke waarden in het leven mee te ge ven. Na een gezamenlyke lunch was het woord aan majoor H. A. P. Speek, districts-commandant van de Nat. Reserve voor de prov. Zeeland, die na een opwekkend woord voor deze or ganisatie de aanwezigen verzocht in eigen kring het belang van dit reser ve-leger te beklemtonen. Een aantal films, waarin de waar den van de vrijheid belicht werden, verduidelykte het gesproken woord. Het ligt in de bedoeling binnenkort op bredere basis een bijeenkomst op Schouwen-Duiveland te beleggen, waar alle Dinsdag gerezen vragen nogmaals aan de orde zullen worden gesteld. Cursus jeugdwerk Door de regionale commissie van de Nederlandse Hervormde Kerk op Schouwen-Duiveland is een speciale cursus ontworpen in het belang van de vrijwillige jeugdleiders op het ei land. Het ligt in het voornemen de ze cursus over een vijftal Zatèrda- gen in Maart en April te verdelen. Behandeld zullen worden: jeugd en sport, handenarbeid, binnen- en bui tenspelen, zang en folklore. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Heden overleed onze geliefde Moeder, Zus ter, Schoonzuster en Tante MARIA CORNELIA DE MUL, Wed. van LEENDERT DE WITTE. Namens de Fam. DE MIJL en DE WITTE. O. -en W.-Souburg, 16 Febr. 1955. Vrijburgstr. 34. Heden overleed plotse ling te Oostburg. on ze geliefde Zoon. Broe der. Zwager en Oom A. DE RIJKE, op de leeftijd van 62 jaar. Wed. A. DE RIJKE DE RIJKE Yerseke: M. VOGEL DE RUKE W. VOGEL. Vlissingen: C. OVAA DE RIJKE F. OVAA en Kinderen G. DE RIJKE K. DE RIJKE— GELDOF en Kind S. DE RUKE. J. DE RUKE. C. DE RUKE— VERSLUIJS en Kinderen Vlissingen. 16 Feb. '55 Koudekerkseweg 48.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3