PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dulles tegen verdere concessies door Chinese nationalisten Jeugdvraagstuk nog actueel op Schouwen-Duiveland o, BILT ZWITSERSE POLITIE DRONG ROEMEENSE LEGATIE BINNEN VERWACHT... 198e Jaargang - No. 40 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 Febr. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. «dvertentle 1 4<—. Ing. mededellngci driemaa» tarief. Kleine advertenties 'max 8 regels» van 1—5 regels 1—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. <L Blad' 2i cent meer. Giro No 259300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telel. 26 QUEMOY EN MATSOE NIET GENOEMD „Nehroe beïnvloed door Churchill", aldus de „P raw da" De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles heeft zich uit gesproken tegen verdere ontruiming van posities aan de kust door de Chi nese nationalisten. Zonder de eilanden Quemoy en Matsoe met name te noemen, zei de mi nister: „Er is geopperd dat nationalistisch China de kustposities die de communisten nodig hebben om hun aangekondigde aanval op Formosa te doen, dienen op te geven. Het is twijfelachtig of dit dienstig zon zijn voor de zaak van de vrede of voor de zaak van de vrijheid. De communisten hebben al aangekondigd dat zij van plan zijn Formosa met geweld te ver overen. Als de nationalisten dit nu gemakkelijker maken, zullen de com munisten dan minder daartoe geneigd zijn? Ik betwijfel het". De wijzigingen in de leiding van de Sowjet-TJnie noemde hij „een buiten gewoon vertoon van despotische ver warring". Hij sprak in dit verband van een principieel politiek verschil tussen hen, die allereerst bedacht zijn op het welzijn, de veiligheid en de grootheid van de Sowjet-Ünie en haar bevolking, en degenen, die Rusland en zijn bewoners in de eerste plaats zien als een werktuig van het inter nationale communisme. Als de eerste groep de overhand krijgt, kan er een basis zijn voor onderhandelingen tus sen de V. S. en „het nieuwe Rusland" en dan kan wellicht „de historische vriendschap" tussen beide landen Wel zei de minister, dat Amerika niet verplicht of van plan is, de be trokken posities als zodanig te ver dedigen. De nadruk wordt gelegd op de woorden „als zodanig". Wel was het de bedoeling te verzekeren, dat Formosa en de Pescadores niet door de communisten zouden worden ver overd. „Wij hopen oprecht", aldus minis ter Dulles, „dat de communisten de uitnodiging van de Veiligheidsraad tot bespreking van een staking van het vuren alsnog zullen aannemen". De verantwoordelijkheid van de Vei ligheidsraad in deze, was door het be sluit van de communisten evenwel niet geëindigd. „Men moet niet den ken dat vrede en veiligheid zullen worden gediend als de niet-commu- nistische landen eenzijdig concessies aan de communisten blijven doen", aldus Dulles. 'Pzinses /Hazijke 8 jaaz Enquête -U.T.S. Burgemeester Bolkestein van Mid delburg heeft in zijn Nieuw jaarsrede over de bekende en quête gesproken, die enige tijd gele den in Vlissingen werd gehouden naar het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten en die tot gevolg had, dat in de Scheldestad een bedrijf werd gevestigd. Daarbij wees de bur gemeester op het ernstige tekort aan vrouwelijk personeel, dat sedert ge ruime tijd bestaat bij een vooraan staande Middelburgse onderneming, evenals bij enkele andere instellin gen. Dus aanbod enerzijds, doch te kort anderzijdsDeze twee zaken nu achtte mr. Bolkestein niet hele maal met elkaar in overeenstemming en wellicht daarom noemde hij de Vlissingse enquête „niet erg volle dig"De opmerkingen van Mid delburgs eerste burger bewijzen weer eens opnieuw, hoe gecompliceerd het probleem is van de industrialisatie. Op zichzelf is er niets tegen, dat een bepaalde gemeente een onderzoek in stelt naar het plaatselijk aanbod van arbeidskrachten en er is ook niets te gen integendeel dat deze ge meente op grond van resultaten, die dit onderzoek heeft opgeleverd een bepaalde tak van industrie aantrekt. Maar daarnaast is er ook de omstan digheid, dat slechts enkele kilome ters van de betrokken gemeente, in het geheel geen aanbod, maar juist grote vraag naar arbeidskrachten bestaatHet is te beerrijpen, dat diegenen, die dagelijks hebben te ma ken met de practische gevolgen van dit tekort met enige argwaan een on derzoek naar de arbeidsmarkt in hun omgeving afwachtten, vooral omdat 't doel industrievestiging was en ook omdat enkele van hun eigen werk krachten bij de enquête waren be trokken. Dat kon immers het weg trekken van deze krachten tot ge volg hebben. Dit alles in aanmerking genomen, is het begrijpelijk, dat de burgemeester de vrees uitsprak, dat hier wel eens sprake kon zijn van „verplaatsing van werkgelegenheid en van welvaart". En in dit verband is de conclusie gerechtvaardigd, dat in Zeeland over industrialisatie meer gezamenlijk overleg noflig zal zijn. De suggestie van mr. Bolkestein om dit vraagstuk eens aan een volledig on derzoek te onderwerpen, verdient daarom zeker nadere overweging. Aandacht verdiende voorts de op merking van Middelburgs bur- meester over de oprichting van een Uitgebreid Technische School. Destijds besloot de raad van Middel burg tot stichting van een dergelijke school, doch zeer onlangs nam Vlis singen eenzelfde besluit. Het is niet vreemd, dat men in Middelburg over deze Vlissingse geste ontstemd is. want de bewuste onderwijsinstelling is géén locale, maar een provinciale aangelegenheid. En elk gemeentebe stuur heeft nu eenmaal graag cen trale instellingen zoveel mogelijk in eigen gemeente. Maar het gaat hier niet alleen om Middelburg of Vlissin gen, doch ook om andere delen van Zeeland, Bij liet vooronderzoek, dat Vlissingen destijds instelde, weigerde bijvoorbeeld de Kamer van Koonhan- del voor Zeeuwsch-Vlaanderen mede werking te verlenen, omdat zij meen de. dat de U.T.S. in haar ravón dien de te komenDe school is een be geerd object! Mr. Bolkestein hooote. dat voor deze zaak nog een gunstitre oplossing zal worden gevonden, doch het zou goed zijn als deze onlossino- niet uitsluitend in de Middeiburo-^o Vlissingse of Zeeuwsch-Vlaamse sfeer wordt gezocht. Het gaaf er de eerste plaats om, dat een Zeeuw se oplossing wordt gevonden, dat w:' zeggen, dat alle factoren tegen el kaar moeten worden afgewogen en dat pas dan de beslissing valt: Vlis singen, Middelburg, Zeeuwsch-Vlaan deren, ofwellicht elders. Een recente opname van H. K. H. Prinses Marijke, die morgen haar 8ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom). Autobuspersoneel te Londen in staking Duizenden Londenaars zijn Woens dag te laat op hun werk gekomen door een officiële staking van 1600 leden van het Londense autobusper soneel. In vier garages bleven Woensdag honderden autobussen staan. De mannen besloten, zoals gemeld, in staking te gaan uit protest tegen een nieuw werkrooster. Zij vrezen, dat het nieuwe rooster loonsverlaging tengevolge zal hebben. v Zweedse houtzagers krijgen loonsverhoging Het 24.000 man tellende personeel van de Zweedse houtzagerijen heeft bij een nieuw collectief arbeidscon tract vijf procent loonsverhoging ge kregen. Zoals bekend heeft het werkgevers verbond opgeroepen tegen volgende week Dinsdag 500.000 arbeiders, zonder wie het bovengenoemde personeel, uit te sluiten, naar aanleiding van een stakingsparool, dat door de bond van arbeiders in de papierindustrie is uit gegeven. weer tot leven worden gewekt, aldus minister Dulles. De nationalistisch-Chinese minister van buitenlandse zaken, George Jeh, heeft Woensdag, op doorreis van de V. S. naar Formosa, te Manilla ver klaard, dat de nationalisten Quemoy en Matsoe zullen verdedigen, onge acht de houding van de V. S. Prawdacontra Nehroe Het orgaan van de Russische com munistische partij, „Prawda", heeft Woensdag, voor het eerst sedert ge ruime tijd, enige critiek geleverd op premier Nehroe van India. Het blad schreef n.l., dat Nehroe „beïnvloed" is door Churchill, er daardoor op komt voor de rechten van de Chine se nationalisten om een internationa le conferentie over Formosa bij te wonen. De „Prawda" brengt in herinne ring, dat de premier van India in het verleden het Russische standpunt ten aanzien van de Chinese nationalisten deelde. Waarom kan de premier dan nu niet inzien, dat er geen redenen zijn voor deelneming van nationalis tische afgevaardigden, aan een confe rentie over Formosa, zo vraagt het blad. Westelijke waarnemers geloven, dat mogelijk verband bestaat tussen deze critiek op Nehroe en een bespre king van drie kwartier, die minister Molotow Maande* had met de Indi sche zaakgelastigde in Moskou, Kaul. Over dit onderhoud zijn geen bijzon derheden bekend geworden. De trieste resten van de personen auto, die Woensdagmiddag omstreeks twee nar op de onbewaakte overweg te Borssele gegrepen werd door een diescl-electrische locomotief. Bij dit tragische ongeval kwam de 38-jarige K. Wouterse, wethouder van St. Lau rens, om het leven. (Men zie ook pag. 2). Pineau Vrijdag voor Assemblee Hij zal om zijn ambtsbevestiging verzoeken De Franse socialistische leider Pi neau heeft verklaard dat hij Vrijdag middag de Assembleé om zijn ambts bevestiging zal verzoeken. Hij heeft president Coty medegedeeld, dat hij bereid is te trachten een nieuw Frans kabinet te vormen. Pineau heeft voorts medegedeeld, dat Mendès- France de wens heeft geuit om zich twee of drie maanden buiten het po litieke leven te houden. Na deze pe riode zou Pineau Mendès-France op nieuw aanzoeken voor een portefeuille in het nieuw te vormen kabinet. Ouderdomswet Het ontwerp-Ouderdomswet is thans in zo vergevorderde staat van voorbereiding, dat het niet onaanne melijk moet worden geacht, dat in diening ervan bij de Tweeede Kamer op betrekkelijk korte termijn, b.v. voor 1 April a,s. zou kunnen plaats hebben. Vermoedelijk zal in de eerst komende weken dit ontwerp onder werp van bespreking uitmaken bin nen de ministerraad. Het staat wel vast, dat de 6 van October 1954 ook in de uitkerin gen van de nieuwe Ouderdomswet zal worden verwerkt, zodat deze ho ger zullen zijn dan de door de SER genoemde bedragen, meldt „Het Pa rool". Zilveren gulden buiten omloop Met ingang van 22 Februari a.s. zul len de voor-oorlogse zilveren guldens buiten omloop worden gesteld. Deze munten worden uit practische over wegingen reeds thans ingetrokken, ook al om te voorkomen, dat te zijner tijd twee soorten zilveren guldens, t.w. de oude reeds bestaande en de nieu we gulden van het kleinere model, gelijktijdig gangbaar zullen zijn. Tot 22 Juli a.s. bestaat gelegenheid tot inwisseling bij alle postkantoren bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations, alsmede bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. OPTIMISME IS VERDWENEN NA AFLOOP VAN ULTIMATUM Vier anti-communisten gaven zich over Het Zwitserse leger, voorzien van een tweetal tanks, heeft Woensdagmor gen fte bewaking overgenomen van het Roemeens gezantschap In Bern, na dat de gehele nacht de politie een cordon had gehandhaafd rond het ge bouw, waar zich Dinsdag na een bevig vuurgevecht een aantal lieden van een anti-Roemeense verzetsorganisatie had genesteld. Woensdag stelde de poli tie aan de vier verzetslieden een ultimatum om zich voor vier uur in de middag over te geven. De Zwitserse politie dreigde met tanks en traangas een aanval op het gebouw te ondernemen. Om half vijf drong de Zwitserse politie het gebouw binnen. Zonder dat een schot gelost werd, gaven drie in dringers zich over. Een van de indringers had zich reeds eerder overgegeven. Toen deze in een politieauto werd •weggebracht, was zijn gezicht geheel bedekt door zün das en zijn hoed. Ten minste één en misschien twee van de anti-Roemeense verzetslieden zijn er in geslaagd te ontsnappen. Alle politie- bureaux en grensposten zijn gewaar schuwd om naar hen uit te zien. P~ gearresteerden bevinden zich thans de gevangenis en kunnen beschuldigd worden van moord op de Roemeense chauffeur, doodslag uit zelfverdedi ging, braak en vernietiging van ander mans eigendom. Van betrouwbare zijde werd verno men, dat de mannen niet zullen wor den uitgeleverd, omdat Zwitserland Geen spoor van het Sabena-vliegtuig Een patrouille die op de berg Vet- tore is aangekomen bij de plaats, waar de wrakstukken van een vlieg tuig zouden zijn waargenomen, heeft daar geen vliegtoigresten gevonden. Aanvankelijk was gemeld, dat he licopters in het gebied van de 2420 meter hoge Vettoreberg in midden- Italië de juiste plaats bepaald hadden van 't vliegtuigwrak, dat mogelijk het vermiste Belgische vliegtuig was. Dit toestel, een lijnvliegtuig van de Sa bena, wordt sedert Zondagavond vermist met 29 personen aan boord. Dinsdagavond was het wrak voor het eerst vanuit een vliegtuig waarge nomen. geen uitlevering voor politieke mis daden kent. In een nota van de Zwitserse rege ring, wordt de Roemeense beschuldi ging verworpen, als zouden de Zwit sers te langzaam zijn opgetreden om de overval van de anti-Roemeense verzetslieden op de Roemeense legatie tegen te houden. De Zweedse politie heeft maatrege len genomen ter bewaking van de Roe meense legatie in Stockholm, zulks om een eventuele overval als op de Roemeense legatie in Bern te voorko men. De Deense minister van justitie heeft Woensdag verklaard, dat Jon Cimpu, de chauffeur van de Roemeense lega tie in Kopenhagen, die asyl heeft ge vraagd, toestemming zal krijgen om in Denemarken te blijven. Bouw van centra blijft uit Vrijdag 25 Februari a.s. zal het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A- Schout, een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland, teneinde de proble men, welke gerezen zijn rond het jeugdwerk onder ogen te zien. „Problemen", inderdaad! Want het optimisme, waarmede kort na de ramp op Schouwen-Duiveland gesproken werd over te bouwen jeugdhuizen en jeugdcentra, is intussen veranderd in een zekere gelatenheid en destijds gemaakte plannen werden vaak niet verwezenlijkt. Het jeugdvraagstuk is nog steeds actueel en nog dezer dagen wordt er op Schouwen-Duiveland een enquête over gehouden. ten dele verwoest dorp, vonden zij die ontspanningsmogelijkheden uiteraard niet terug. Vanuit het buitenland en van ker kelijke zijde werden al spoedig toe zeggingen gedaan voor hulp op dit gebied. Een bepaald dorp zou een eigen jeugdcentrum krijgen. Tot nu toe zijn de resultaten echter niet bij zonder groot. Noordgouwe bezit een goed renda bel jeugdhuis en sinds enkele maan- Met name na de rampdagen van Februari 1953 spitste het jeugdvraag stuk zich toe. De opgroeiende meis jes en jongens, die nog slechts met weinig moderne recreatievotmen hadden kennis gemaakt, kwamen tijdens hun evacuatie-periode in aan raking met voor hen vele nieuwe za ken; zij leerden gevarieerde ontspan ningsprogramma s kennen in grote plaatsen, in en buiten Zeeland. Op het eiland teruggekeerd, soms in een den heeft ook Scharendijke zulk een gebouw. Het jeugdhuis in Scharendij ke was een geschenk van de deputa- ten der Gereformeerde kerk, doch het wordt gebruikt in het kader van de samenwerking tussen de Gerefor meerde en de Hervormde Kerk, waarvan de bekende „kanselruil" een exponent was. Helaas begint het er naar uit te zien, dat deze samenwerking geen blijvend karakter heeft, zodat men zich in sommige kringen reeds af vraagt op welke wijze het nieuwe jeugdhuis in de toekomst nog renda bel gemaakt zal kunnen worden! In Zonnemaire wordt deze week de bouw van een „jeugdhonk" aanbe steed en deze zomer zal voorts de Geref. kerk met de bouw van een f" irgelijk object beginnen. In Zierikzee Uit het Rampenfonds is Zierikzee een bedrag toegezegd voor de bouw van een jeugdcentruim, maar in deze gemeente, waarin organisaties en verenigingen met sterk uiteenlopen- GVervolg op pag. 2) Een ijverig persfotograaj in Bern slaagde erin om deze unieke opname te maken van een van de uitgeweken Roemenendie zich hebben meester gemaakt van de Roemeense legatie in deze Zwitserse stad, op het moment dat de man zich even vertoonde op een van de balkons van dit gebouw. Het gelaat van de verzetsstrijder gaat, zoals men ziet, schuil achter een geheimzinnig zwart masker. (Telefoto A.N.P AF EN TOE BUIEN Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele sneeuw- of regenbuien. Stormachtige tot krachtige wind tussen Noordwest en Noord. Tem peratuur om het vriespunt tot lichte dooi. ZON EN MAAN. 18 Februari Zon op: 7.54 onder: 18.00 Maan op: 5.31 onder: 13.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1