PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onbekenden dringen de Roemeense in Zwitserland binnen legatie Middelburg is slechtst bedacht bij verdeling van bouwvolume BILT ZWEEDSE WERKGEVERS DREIGEN MET SLUITING VAN BEDRIJVEN PINEAU SCHIJNT VRIJ GROTE KANS VAN SLAGEN TE HEBBEN 198e Jaargang - No. 39 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj .-Hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 Febr. '55 AOVERTENnEPRUS 22 cent per mm. Minimum p. Advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) van 1—5 regels i.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 PJZ C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—80. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 301): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zicrikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 28 WILD WEST IN BERN EN KOPENHAGEN Chauffeur aan verwondingen na een vuurgevecht overleden Zeven onbekenden hebben zich met geweld toegang verschaft tot de kanselary en de woning van de Roemeense zaakgelastigde in Bern. De chauffeur van de legatie werd bij een schietpartij gewond; hij is later aan zijn verwondingen overleden. De indringers hebben zich in het gebouw ver schanst. Zij verklaarden deze Roemeense diplomatieke vestiging pas te zullen verlaten, als vijf Roemeense persoonlijkheden, die op het ogenblik in Roemenië gevangen gehouden worden, vrijgelaten zijn. De zaakgelastig de, zijn gezin en medewerkers zijn ongedeerd en bevinden zich in aangren zende huizen. Een van de onbekenden, die het gebouw verliet, werd gear- resterd. Terwijl in Bern dit incident voorvliel, waartegen de Roemeen se regering woedend protest heeft ingediend, werd er in Kopenhagen een persconferentie door het Roemeense gezantschap gehouden. Hier beschul digde de vrouw van de gevluchte chauffeur haar man van diefstal. Vol gens de zaakgelastigde gedroeg de Deense politie zich als „gangsters". In Bern verklaarde de gearresteer de Roemeense balling, dat de aanval lers de vrijlating eisen van generaal Adia Aldea, Bisschop Sudeju, Hlic Lazard, Anton Myrsanu en D. B. Bracianu. Voorts deelde hij mede, dat de an ti-communisten van plan zijn ook aanvallen te doen op de Roemeense legaties in Stockholm en Kopenha gen. Hij vertelde, dat zijn vrienden in 't geheim Zwitserland waren binnen gekomen, zwaar gewapend met auto matische wapens en handgranaten. Zij bezetten nu het legatiegebouw en zij zullen zich volgens deze zegsman „tot de dood toe verzetten". Schoten en brekend glas Omwonenden verklaarden, dat zij gewekt werden door schoten en het geluid van brekend glas. Zij zagen de mannen door de tuin van de legatie naar het huis rennen en door een stukgelagen raam naar binnenklim men. De staf van de legatie opende met revolvers het vuur op de aanval lers, die terugschoten. De chauffeur van de legatie ver restte de indringers, toen deze bezig waren zijn vrouw te boeien. Zij scho ten op 'hem, toen hij trachtte zijn vrouw te hulp te komen. Hp werd viermaal getroffen en is later aan zijn verwondingen overleden. De naam van de gearresteerde in dringer is niet hekend gemaakt. De legatiefunctionarissen wilden de Zwitserse politie geen toestemming geven het gebouw binnen te gaan. De politie 100 man sterk, voor zien van kogelvrije schilden heeft Onze taal De plannen van de Nederlandse en Belgische regeringen om de schrijfwijze van de Nederlandse taal aanmerkelijk te veranderen heb ben geen goede pers gehad. Toen de voorstellen eind Augustus 1954 wer den gepubliceerd is er veel critiek op uitgeoefend en de Nederlandse jour nalisten en dagbladuitgevers hebben via hun organisaties direct een com missie in het leven geroepen, die de gevolgen van de verstrekkende voor stellen nader moest bezien. Nu kan men de Nederlandse taal uit velerlei gezichtshoek bekij ken. Voor de een is zij 'n „voor werp" van schoonheid, voor de ander is ze lesmateriaal in de school en voor een derde is ze een altijd weer belangwekkend onderwerp van stu die. Maar voor journalisten, drukkers en vele anderen is de taal toch in hoofdzaak „werkobject" en dat werk- object moet uniform en stabiel zijn. Er moeten geen zeven of acht ver schillende schrijfwijzen van een en hetzelfde woord mogelijk zijn en er moet wat de grammatica betreft geen vrije keuze zijn uit twee of drie op lossingen. Zoiets schept eindeloze menings verschillen, die gemakkelijk tot een chaotische toestand kunnen leiden. De bovengenoemde commissie is dan ook tot de "conclusie gekomen, dat de uniformiteit in het taalgebruik gehandhaafd moet worden en dat de veranderingen in de spellingsregels minimaal behoren te zijn. Blijkbaar leeft een soortgelijk ver langen ook in België, want de Belgische minister van onder wijs heeft bij zijn Nederlandse colle ga in December j.l. voorstellen in gediend. die een aanmerkelijke wijzi ging inhouden van de e-eoubliceerde plannen d.d. Augustus 1954. De minister wil de bindende regels voor het geslacht van de woorden behouden en wat de spelling betreft wil hij waarschijnliik wel afzien van de vMe varianten, die toegelaten zou den worden bii de nieuwe spelling van basta ardwoorden. Deze activiteit van de Belgische onderwijsminister dient met vreugde begroet te worden. Immers daardoor ontwaakt de hoop, dat men ook in Den Haag zal terugkeren van het verkeerde pad, waarop men zich met de chaotische spellingsplannen bevond. Moge onze minister Cals de moed hebben niet meer te luisteren naar de commissie van Haeringen, die de voorstellen van Augustus 1954 uit broedde, maar naar de mensen van de praktijk!! Het is nog niet te laat!! reeds driemaal met de leider van het groepje Roemenen gesproken. Dit haalde echter niets uit. De toevoer van water en electriciteit is afgesne den. Volgens de politie zijn de aan vallers voorzien van gasmaskers, zo dat traangas niet te gebruiken is. Later werd vernomen, dat er nog twee man in geslaagd zouden zijn het gebouw te verlaten zonder gear resteerd te worden. Volgens de legatie-secretaris werd er door niemand van zijn staf gescho ten. Hij was met zijn gezin de straat op gevlucht zonder dat hij een enkel persoonlijk eigendom mee had kun nen nemen. In de Roemeense protest-nota wor den de mannen een „bende fascisten" genoemd. Verlangd wordt, dat de Zwitserse regering alle maatregelen neemt met betrekking stige toestand". In Kopenhagen De Deense politie heeft opdracht gekregen er op te letten, dat de vrouw van de gevluchte chauffeur van de Roemeense legatie te Kopen hagen niet het land wordt uitgesmok keld. De chauffeur, Jon Cimpu, heeft om politiek asyl gevraagd. Volgens zijn zeggen wordt de vrouw vastge houden. Op een persconferentie verklaarde Maria Cimpu, dat zij haar man zou hebben gedood, indien zij geweten had dat hij geld wilde stelen en vluchten. Zij zeide dit op een bijeen komst georganiseerd door het "Roe meense gezantschap te Kopenhagen. Mevrouw Cimpu lachte nerveus, toen zij de kamer waarin de perscon ferentie werd gehouden, binnen kwam. Toen men haar vroeg of zij op straat haar echtgenoot wilde ont moeten en met hem gefotografeerd worden, zeide zij: „Neen, ik ben bang, dat ik ontvoerd wordt". Koffieprijs verlaagd Met ingang van heden zjjn dc prij zen van de gebrande koffie met tien tot twintig cent per pakje van 250 gram verlaagd. Een pakje van f 2.08 wordt bijv. f 1.98, een pakje van f 2.48 wordt f 2.32, een pakje van f 2.75 wordt f 2.55. Dit besluit is gistermiddag geno men tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van de Unie van koffie- branders en theepakkers. De verla ging van de prijzen is het gevolg van daling van de koffieprijs op de we reldmarkt. Grootste arbeidsconflict van deze eeuw Zweden ziet zich geplaatst tegen over het grootste arbeidsconflict van deze eeuw. Het invloedrijke werkge- versbond heeft namelijk opgeroepen om met ingang van volgende week Dinsdag vrijwel alle aangesloten be- Wet op de dienstplicht in China goedgekeurd 80 millioen mannen kunnem worden opgeroepen De regering van communistisch Chi na heeft Dinsdag haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe wet op de dienstplicht, op grond waarvan 80 mil lioen mannen in de leeftijd van 18 tot 40 jaar onder de wapenen kunnen wor den geroepen. In totaal telt China on geveer 600 millioen inwoners. De duur van de dienstplicht is bij zonder lang: 3 jaar voor de soldaten en onderofficieren van het leger, 4 jaar voor de leden van de luchtmacht en 5 jaar voor hen die bij de marine dienen. De vrijwilligers, die thans het leger vormen, zullen geleidelijk wor den ingedeeld bij de reserve. Voor vrouwen geldt geen dienst plicht. Zij zullen echter op grond van haar „technische capaciteiten" worden geregistreerd met het oog op even tuele „ernstige internationale ge beurtenissen". Dit is Clement Davies, de leider van de Parlementsfractie van de Britse Liberale Partij, die door de Wereld- vereniging van Parlementariërs voor Wereldregeringwaarvan hij tevens voorzitter is, werd voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede 1955. De candidaatstellinn werd verricht door meer dan honderd parlementsle den uit vele landen en is doorgezon den naar het Nobelcomité in Oslo. drijven voor de arbeiders te sluiten. Hierdoor zonden ongeveer 500.000 ar beiders ongeveer èen zesde van alle Zweedse arbeiders worden getrof fen. De oproep van het werkgeversver bond is het antwoord op het stakings parool van de 37.000 leden tellende unie van arbeiders in de papierin dustrie. Deze arbeiders willen een loonsverhoging van 17 procent, terwijl de werkgevers bereid zijn een loons verhoging van 3 procent toe te staan. De voorzitter van het werkgevers verbond motiveerde het besluit van zijn organisatie met de beschuldiging, dat de vakvereniging haar eisen niet vermindert en bovendien ander vak bonden aanzet tot soortgelijke acties. Grote brand in een Haagse oliefabriek Door nog niet geheel opgehelderde oorzaak brak gisteren brand uit in de middelste der drie olieraffinage- hallen van de N.V. handelsmaat schappij Poortensdijk in de Binc- horstpolder. Het vuur is ontstaan in overkokende olie van een raffinage- ketel. wellicht door he warmlopen van een motor. De overkokende smeerolie vatte vlam. Onmiddellijk werden de brand- schermen tussen de hallen gesloten, zodat de brand tot de middelste hal beperkt kon worden. Met enige slangen op de waterlei ding en een grote hoeveelheid schuim ging de met groot materieel uitge rukte Haagse brandweer het vuur te Igf. In ongeveer drie kwartier tijds was het gevaar in het industriecen trum Binckhorst bezworen. De firma is wel tegen brandscha, de, maar niet tegen bedrijf schade verzekerd. Volgens de eerste schat ting heeft het gebouw voor 10- tot 15000 gulden schade opgelopen. De schade aan de machines is moeilijk te bepalen. Hedenmiddag wordt in Bovenkarspel de West friese Flora geopend, een voorjaarstentoonstelling van getrok ken bolgewassen, welke tot en met ZO Februari in de grote veilinghallen al daar wordt gehouden. Teruggaaf van loon belasting mogelijk Volgens een beslissing van de staatssecretaris van financiën, kun nen werknemers, op wier loon in de loop van een jaar loonbelasting is in gehouden, na afloop van dat jaar die loonbelasting terugvragen, indien hun gehele jaarinkomen zo gering was dat zij volgens de tabel van de inkomstenbelasting niets aan belas ting verschuldigd zouden zijn ge weest. Nu het jaar 1954 is verstreken, zullen met name zij, die slechts een gedeelte van het jaar in dienstbe trekking zijn geweest (b.v. werkstu denten en seizoenarbeiders) er ver standig aan doen om na te gaan of hun inkomen in het jaar 19o4 soms beneden de z.g. belastbare grens is gebleven. Als dat het geval is, wordt de loonbelasting teruggegeven, mits ze meer dan 15.bedraagt. Om de teruggaaf te verkrijgen moeten be langhebbenden aan de inspecteur der belastingen om toezending van een aangiftebiljet voor de inkomstenbe lasting vragen. Deze aangiftebiljet ten zullen vermoedelijk omstreeks Maart a.s. worden toegezonden. Na dat de inspecteur een en ander aan de hand van het ingevulde aangifte biljet heeft nagegaan, volgt terug gave van de ingehouden loonbelas ting. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK Mendès-France uitgenodigd om zitting te nemen als vice-premier De kansen, dat Pineau een einde zal weten te maken aan de kabinets crisis in Frankrijk, die reeds elf dagen duurt, werden Dinsdag in Parijs vrij jpmstig geacht. Hij kon toen in theorie rekenen op de stenn van de 105 socialisten in de Nationale Vergadering, de 88 Volksrepablikelnen, de 76 radicalen, een minderheid der gematigd conservatieven en de linkse Gauillisten, tezamen een ruime meerderheid. De toestand kan echter ver anderen, als de kwestie van de portefeuille-verdeling aan de orde komt. De afgetreden premier, Mendès- France, is uitgenodigd om zitting te nemen als vice-premier in het te vor men kabinet. Weliswaar is Pineau's programma in feite hetzelfde als dat Arrestaties in Sophiatown Dertig vrijwilligers van het Afri kaanse nationale congres zijn Maan dagavond gearresteerd, omdat zij trachtten hulp te verlenen aan fami lies in de Afrikaanse voorstad van Johannesburg, Sophiatown, die van de autoriteiten opdracht hebben ge kregen te verhuizen naar de nieuwe voorstad Meadowlands, doch daar niets voor voelen. In totaal moeten ongeveer 70.000 in heemsen uit West-Johannesburg ver trekken. Hun wijk zal worden afge broken om plaats te maken voor een nieuwe voorstad, bestemd voor blan ken. BURGEMEESTER BOLKESTEIN IN NIEUWJAARSREDE: In 1956 licht in duisternis? „Landelijk bezien ligt het geboortecijfer in Middelburg laag, een gevolg van de godsdienstige santenstelling en waarschijnlijk van de leeftijds opbouw der bevolking. Het sterftecijfer ligt aan de hoge kant eveneens waarschijnlijk het gevolg van de leeftijdsopbouw. Indien Middelburg re latief dezelfde geboorte- en sterftecijfers zou hebben als Nederland, zou het geboorte-overschot misschien een 80 a 90 hoger liggen. Het vertrek- overschot is uiteraard het gevolg van het geringe bouwvolume. Indien een aantal mensen Middelburg verlaat, worden hun woningen door de nood gedrongen betrokken door inwoners van de stad. Degenen van buiten, die zich hier willen vestigen, krijgen hiertoe niet de gelegenheid. De industrie zoekt arbeiders en de arbeiders zoeken huizen. En huizen zijn hier niet en komen hier veel te weinig. Elders wordt met het werk een woning aangeboden. Is het zo vreemd, dat de arbeiders wegtrek ken? Met de woningen verdeelt men in Den Haag de industrie en de wel vaart. En Zeeland deelt niet mee. Binnen Zeeland is de situatie voor Middel burg wel zeer somber: het is op één na de grootste gemeente, het heeft als hoofdstad en provinciaal centrum de meeste verplichtingen tegenover over- heids- en particuliere instellingen, het is een zeer aantrekkelijke woon plaats. En in het verleden en in het heden wordt Middelburg het slechtst bedacht bij de verdeling van het bouwvolume". Aldus de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, in de Nieuwjaarsrede, die hij in de Dins dagmiddag gehouden raadsvergadering nitsprak. Door zijn ziekte kon mr. Bolkestein deze rede eerst in de tweede vergadering van dit jaar houden. Spr. merkte in het vervolg van zijn betoog op, dat met G.S. en de minis ter de belangen van Middelburg op het stuk van bouwvolume werden be sproken. G.S. hebben evenwel niet veel om te verdelen. De minister toon de begrip voor de Zeeuwse moeilijkhe den, maar dit leverde geen directe resultaten op. Mr. Bolkestein zei het niet uitgesloten te achten, dat er in 1956 „een beetje licht in de duister nis" komt. Hij rekende er op, dat wanneer Zeeland nog eens een verho ging van het bouwvolume zou krij gen, G.S. dit aan de grotere gemeen ten zullen toewijzen. Dat het aantal woningzoekenden in Middelburg elk jaar toeneemt, illus- streerde de burgemeester met de vol gende cijfers: 1 Januari 1952: 537, 1 Januari 1953: 639, 1 Januari 1954: 673 en 1 Januari 1955: 650. Hierbij dient men niet uit het oog te verlie zen, dat tn het najaar van 1954 alle niet-serieuze inschrijvingen zijn ge schrapt. Het laatste getal is dan ook een juist cijfer. Ook moet men in aan merking nemen, dat de strenge toela- tingspolitiek van het college van B. en W. vele er van weerhoudt zich te laten inschrijven. Dit drukt het aantal inschrijvingen. Op 1 Januari 1954 waren er in Mid delburg 134 woningen id aanbouw. Dit cijfer luidde op 1 Januari van dit jaar slechts 63. Vorig jaar werden 98 woningen voor bewoning vrijgegeven, waarvan 78 herbouw en 20 gewone bouw. Aan de woningvoorraad wer den onttrokken 51 woningen: 9 door sloop, 34 door onbewoonbaarverkla ring zij zijn echter nog wel be woond en 8 door verkrijging van een andere bestemming. De étagebouw op de kaaien is thans bijna gereed. Met het aanvoeren van materiaal voor de bouw van 9 arbei derswoningen in de Naereboutstraat werd een begin gemaakt. De herbouw gaat door, maar neemt af, daar het aantal aanwezige herbouwplichten daalt. „Helaas zjjii er in Middelburg ook nog 46 z.g. slapende herbouwplich ten", aldus mr. Bolkestein. „De eige naren hiervan denken niet aan hou wen. Laten zij toch bedenken, dat hun laksheid en onverschilligheid getuigen van weinig gevoel voor de plaatselijke gemeenschap, waarin zij leven. Zij onthouden Middelburg 46 woningen, tenzij zij spoedig óf zelf gaan bouwen óf hun herbouwplicht aan een parti culier, of aan de gemeente overdra gen". Van de 28 aan Middelburg toegewe zen woningen, zijn 8 besteed voor de étagebouw aan de kaaien, waarvoor het oude bouwvolume onvoldoende was. Van de resterende 20 kunnen er dit jaar 10 worden gerealiseerd. Twee daarvan zijn bestemd voor het com plex van 6 bejaardenwoningen op de Molenberg. De burgemeester hoopte, dat de 8 woningen, die dit jaar nog kunnen worden gebouwd, arbeiders woningen zullen zijn. Nog dertig woningen De kans bestaat, zo deelde mr. Bol kestein mee, dat de minister van Oor log in Middelburg 30 woningen zal laten bouwen. Deze zijn gedeeltelijk bestemd voor militairen, gedeeltelijk als compensatie voor de noodzakelijke afbraak van een aantal woningen aan de Zuidsingel en gedeeltelijk als com pensatie voor de vele woningen, die na de bevrijding aan militairen wer den toegewezen. (Vervolg op pag. 7) van de vorige regering-ratificatie van de Parijse accoorden. autonomie in Tunesië, liberale hervormingen in Marokko, hogere lonen en industrië le uitbreiding in het binnenland doch het schijnt, dat Mendès-France niet veel voelt voor een louter „pa pieren" functie. Indien het vice-pre- mierschap zou worden verenigd met de portefeuille van buitenlandse za ken of met die voor Marokko en Tu nesië zou hij. naar verluidt, de uitno diging wel aanvaarden. Het falen van de conservatieve leider Pinay en van de volksrepubli kein Pflimlin ziet men als een bewijs, dat politieke kringen de door Men dès-France uitgezette koers op bui tenlands en binnenlands gebied als de enig mogelijke beschouwen. Amerikaanse atoomproef 24 uur uitgesteld De eerste van de nieuwe serie Amerikaanse atoomproeven is 24 uur uitgesteld. Het slechte weer is de oorzaak van het uitstel. Aan deze eerste proef, op de vlak ten in de Amerikaanse staat Nevada, zullen ongeveer 450 militairen deel nemen, die zich in loopgraven op een afstand van minder dan vier kilometer van het centrum der ont ploffing zullen bevinden. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat bij de ontploffing van een Amerikaanse waterstofbom, die vorig jaar in de Stille Oceaan plaats vona een gebied van ongeveer 18.000 vierkante km met een dodelijke radio-activiteit werd be smet. Indien de bom in een bewoond gebied tot explosie zou zijn gebracht, zouden in een strook van 225 km lang en 30 km breed alle bewoners zijn omgekomen. Vluchtelingen-actie wordt beëindigd De actie van het comité vluchtelin genhulp 1954 ten bate van de vluch telingen in Oostenrijk en Grieken land nadert haar einde. Zij zal op Vrijdag 4 Maart officieel worden af gesloten met een openbare bijeen komst te Utrecht, waarop het comi té rekening en verantwoording zal afleggen ten overstaan van allen, die de actie hebben gesteund en de ver gadering wensen bij te wonen. Tijdens deze bijeenkomst zal de voorzitter van het comité vluchtelin genhulp 1954, de heer M. A. Reinal- da, het financiële eindresultaat be kend maken. Daar de kans op een verrassend groot bedrag niet denk beeldig is, maakt het comité geen ..tussenstanden" meer bekend, om de eventuele verrassing zo groot moge lij!: te doen zijn. DE VERWACHT. STORM OP TIL. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele sneeuwbuien, tot krach tig of hard en langs de kust later tot storm toenemende Noordwestelijke wind. Lichte dooi. ZON EN MAAN. 17 Februari Zon op: 7.56 onder: 17.58 Maan op: 4.49 onder: 12.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1