ORCAtël Geluidsdempers bewijzen hun dienst bij straalvliegtuigen D.D.D. DOUWE EGBERTS DUIZEND MANNEN-MET-NAMEN KOMEN IN ZWITSERLAND BIJEEN MOORD OP WINKELIERSVROUW IN ZEIST OPGEHELDERD KLM1M CITDEJETBER MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE C O Tl R A f T 5 OVERTOLLIG LAWAAI Geluid honderdduizend maal zo sterk dan trommelgeroffel Sinds jaren voert men op vele vliegvelden een verbitterde stryd: niet zozeer tegen de vliegtuigen die hier een goed heenkomen moeten zoeken, dan wel tegen het oorverdovende geluid dat de motoren van de tegen woordige vliegtuigen produceren. En als we het over deze lawaaimakers hebben dan bedoelen we natuurlijk in de eerste plaats de straalvliegtuigen, die op vol vermogen een geluid voortbrengen, dat horen en zien doet ver gaan. Vooral vliegvelden die niet al te ver van een bebouwde kom liggen, staan, wat het geluid betreft, in een zeer slechte reuk en talrijk zijn dan ook de klachten die de verantwoordelijke autoriteiten over dit euvel be reiken. Nu kan men aan het geluid van een vertrekkend vliegtuig weinig doen. De motor of de motoren ma ken een oorverdovend lawaai, maar dat is maar van betrekkelijk korte duur. Na enkele minuten is het vlieg tuig geheel verdwenen, zodat omwo nenden of de mensen op het vlieg veld zo ze er hinder van ondervinden alleen maar te maken hebben met een geluidsvlaag van enkele tientallen seconden, die snel in intensiteit af neemt en dan geheel vervaagt. Het wordt echter anders als de mo toren van de vliegtuigen een tijdje moeten proefdraaien, wat dan ge woonlijk niet al te ver uit de buurt van de werkplaatsen gebeurt. In zo'n geval is het lawaai, in het bijzonder dat van de straalvliegtuigen, niet aan te horen en verstoort dit de nor male bezigheden. Om hierin verbete ring te brengen heeft men in Ameri ka en in Engeland al verschillende soorten geluidsdempers geconstru eerd die allen dit gemeen hebben dat ze de uitgeblazen stuwstraal opvan gen, door een rooster geleiden en wat de geluidssterkte betreft, voor een groot deel onschadelijk maken. Knalpot. Het is dus een soort „knalpot" maai' dan in het groot, die men ook bij auto's aantreft. Zo'n geluidsdem per voor een gestationneerd straal vliegtuig heeft nog een tweede doel, namelijk het onschadelijk maken, in dit geval het afleiden naar boven van de gloeiendhete stuwstraal die ook door de grote hitte schade aan kan richten. Verschillende straalgeluids- dempers hebben dan ook de vorm van een overmatig grote kachelpijp met een elleboog, waardoor het gas naar boven wordt afgeblazen. Bij de nieuwste straalgeluidsdem- per van de Vickers-Armstrongvlieg- tuigfabriek in Engeland staat het straalvliegtuig, waarvan de motor proefdraait, óók nog binnen een om heining, die aan de voorzijde door frote deuren is afgesloten. De om- leinlng is een meter of vijf hoog en de wanden zijn aan de binnenzijde be kleed met geluidsdempend materiaal. Het vliegtuig wordt door een tractor binnen de omheining gebracht en dan stevig met de wielen van hét onder stel op de grond verankerd. De straalpijp van de straalmotor blaast dan precies in de geluidsdemper. Op die manier kan het oorverdovende, ge luid vrij aardig worden weggewerkt en voor zover het nog naar buiten doordringt veroorzaakt het toch wei nig of in het geheel geen overlast. De geluidsdemper van Vickers Is ongeveer 15 meter lang en een meter of drie in diameter. g1 h< Schade aan oren De geluidsterkte van een moderne zware straalmotor is ongeveer 140 de cibel. In 't geval dat 't zogenaamde nabrandersysteem wordt toegepast wat bij militaire vliegtuigen voor komt kan de intensiteit van het geluid stijgen tot 170 decibel. Een geluidsterkte' van ongeveer 130 tot 140 decibel is wel het ma ximum dat het menselijke ge hoororgaan kan verdragen, zon der dat het een blijvend letsel ondervindt. Hieruit blijkt, dat van v iviwrö-ji.rm,- strongs in Engeland. Straalvliegtuig staat met de straalpijp in de demper die de gasstraal opvangt en onscha delijk maakt. Het geluid van de straal wordt hierdoor aanzienlijk ver minderd. Bovendien wordt de hete gasstraal als deze de demper weer verlaat door een bocht in de pijp naar boven afgeleid. Het gevaar dat 'om standers met de hete straal in aanra king komen wordt hier dus vermeden. KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Sint Annaland: H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Beroepen te Niewaal: ds F. Mal- lan te Bruinisse. van de mensen, die by de start van een straalvliegtuig aanwe zig zyn, het uiterste wordt ge vergd. Zelfs oorbeschermers blij ken maar weinig verbetering te brengen. In het bijzonder de start van een straaljager op het stalen dak van een vliegtuigmoederschip waar het ge luid resonneert. schept wat de ge luidsterkte betreft bijna onoverko melijke moeilijkheden, temeer daar het vermogen van de straalmotoren .en daarmee ook het geluid dat ze voortbrengen nog steeds groter wordt. Geen kinderspel Om de geluidsterkte op een andere manier te demonstreren het volgen de: een kind dat met een stok op een blikken trommel slaat en dat kan al kabaal genoeg geven produ ceert zoals proefnemingen aantoon den, een geluidssterkte van circa een- el uizendste paardekracht. Een moder ne zware straalmotor produceert een feluidsterkte van ongeveer 100 paar- ekracht! Waarmede we dus zeggen willen dat het geluid van zo'n straal- tennaastebij" 100.000 maal sterker is motor van een moderne straaljager dan het oorverdovende lawaai dat ontstaat als flink op een blikken trommel wordt geslagen. Soc. democr. centrum in Partij van de Arbeid Geen werkgemeenschap Dit weekend is in Krasnapolsky te Amsterdam de oprichtersvergadering gehouden van het sociaal democra tisch centrum (S.D.C.) van leden van de Partij van de Arbeid. De bijeen komst gehouden op initiatief van de heren: prof. dr. N. A. Donkersloot, Frits Kief, dr. P. J. Meertens, mr. B. van Tijn en Sam de Wdlff (allen Am sterdam), dr. G. J. Geers en mr. Joh. Rugg (Groningen) Jack Engels (Lei den) en dr. J. H. Renken (Scherpen- zeel) werd bijgewoond door verte genwoordigers uit meer dan 30 plaat- Uit de gevoerde besprekingen is gebleken, dat het partijbestuur de groep de status van werkgemeenschap niet wenst toe te staan, maar tevens, dat het de formatie van de groep niet verbiedt. De initiatiefnemers zijn van oor deel, aldus de heer De Wolff, dat zij zich, door zich te baseren op het be ginselprogram van de partij, hebben te keren tegen dezulken in de partij, die dat beginselprogram in feite heb ben laten vallen en in plaats van een socialistische partij in werkelijkheid de wederopstanding van de Nederland se volksbeweging van na de bevrij ding willen. In het bijzonder keerde spreker zich tegen de denkbeelden van Prof. Ban ning »in „Ons Socialisme" Sprekende over de verscherping van de klassenstrijd in Nederland, wees de heer De Wolff er op hoezeer naar zijn mening door het von nis van de Rotterdamse rechter in het geval van de staking Jjij de firma Hensen, de rechterlijke macht gaat fungeren als instrument in de klassen strijd. Nadat de vergadering de voorlopige richtlijnen van het centrum bespro ken had en het besluit genomen, deze ter nadere precisering aan een re dactiecommissie in handen te stellen, werd het sociaaldemocratisch centrum met algemene stemmen als geconsti tueerd verklaard. Gecompliceerde botsing bij Oegstgeest Geen ernstige persoonlijke ongelukken Omstreeks half twee Zaterdagmid dag is naby Oegstgeest op de rijks weg Den Haag-Amsterdam een serie botsingen voorgevallen, waarbij ten slotte zeven personen- en vrachtauto's waren betrokken. Er hebben zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het echtpaar Van M. uit Amster dam, dat zich met zijn kinderen in een Ëersonennauto op weg bevond naar 'en Haag, liep hoofd- en beenwon den, op, die in het academisch zie kenhuis te Leiden zijn behandeld. De kinderen kregen schaafwonden. De personenauto werd zwaar be schadigd, nadat een botsing was ont staan met een van de tegengestelde kant komende zware vrachtauto. De auto's kwamen met elkaar in aanra king op een punt van de driebanige rijweg, waar aan de kant een auto stilstond. Van laatstgenoemde auto was, naar later is gebleken, de mo tor afgeslagen. Enkele ogenblikken nadat de bot sing was gebeurd was er een „klu wen" van op elkaar gebotste auto's. In het geheel waren betrokken twee vrachtauto's uit Voorhout, een perso nenauto uit Amsterdam, een uit Den Haag, een uit Wassenaar en twee uit Haarlem. Enige wagens werden zwaar beschadigd, andere licht. De ryksweg was na de botsingen geblokkeerd en het duurde enige tijd voor het verkeer zijn loop kon herne men. Staking te Enschede opgeheven De staking by de confectiefabriek P. J. Blom N.V. te Enschede, welke zestig meisjes omvatte, zal vandaag ten einde zijn. De meisjes hebben zien verzet tegen een bedrijfseconomisch onderzoek, waarvan de resultaten tot gevolg zouden hebben, aldus de op vatting van de staaksters, dat zij minder loon zouden ontvangen. Dit onderzoek wordt nu een maand op geschort. Ook de Duitse meisjes, die naar huis waren gegaan, zullen het werk hervatten. I) EEN MTEDÖP In Madrid zijn Zaterdag drie Spaan se monarchisten veroordeeld tot boe tes van duizend gulden wegens het or ganiseren van een monarchistisch wel kom voor prinses Maria Christina van Bourbon, zuster van de Spaanse kroonpretendent, die Woensdag, op weg naar Cascais, Madrid aandeed. Ongeveer 400 monarchisten waren Woensdag op het vliegveld van Ma drid aanwezig, aldus is in de Spaanse hoofdstad vernomen. Een lid van de internationale commis sie tegen concentratiekamp praktijken, David Rousset, heeft Zondag ln Hong kong verklaard, dat zich in communis tisch China „millioenen" slavenarbeiders bevinden. Hij zei deze cijfers te baseren op offi ciële publicaties van de communistisch Chinese regering en op gegevens ver kregen van personen, die onlangs uit Chi na zyn gekomen. De hoofdcommissaris van politie van Amsterdam, Kaasjager, heeft Zater dagmiddag tezamen met inspecteur Koppejan, een helicoptervlucht boven Amsterdam gemaakt om de stad en de drukke kruispunten in het bij. zonder nu eens van een andere kant te bekijken. Met deze vlucht werd een actie ingeluid van Verbond voor Vei lig Verkeer, waarbij ditmaal de na druk wordt gelegd op het verlenen van voorrang. Onze foto geeft een bijzonder fraai beeld van het ogenblik waarop de hoofdcommissaris met de helicopter boven een beroemd Amsterdams punt hangt: by de Munttoren. Advertentie Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert «Je Jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. REÜNIE VAN LEIDERS EN MILLIONNAIRS Meest exclusieve school ter wereld leidt op voor staatsman en bankier (Speciale correspondentie). In het Zwitsers plaatsje Rolle aan het Meer van Genève zullen ln Juli tegen de duizend mannen-met-Namen bijeenkomen: de Hertog van Kent, de kleinzoon van Churchill, Koning Boudewijn en de Sjah van Per- zie zullen daar zijn, maar ook bankiers, diplomaten en groot-industriëlen, allen leerlingen van het Instituut „Le Rosey", een school, die gewoonlijk wordt beschreven als „School voor Vorsten- en Millionnairszoontjes". Mis schien zou het beter zijn van Frederick Sands, „Daily Mail"-correspondent, de naam „School voor Jongens-met-een-Bestemming" over te nemen. Want dit instituut heeft heel wat knapen onder zijn. dak geherbergd van wie nu de namen dagelijks in het nieuws zijn. Het is een bijzonder exclusieve instelling en bijzonder prij zig voor uw zoon zoudt u tegen de tienduizend gulden per jaar moe ten betalen maar daarvoor heeft het dan ook een bijzonder hoog ide aal de jongens voor te bereiden voor een „Hoge positie in het Leven" en een „Plaats in de Hoogste Krin gen." Dat moet betaald worden. En waar vrijwel alle namen van leerlin gen in de Almanach de Gotha of in Who's Who voorkomen, wordt het ook wel betaald. Op dit ogenblik, zijn er geen zoons van regerende vorsten, dat kan ook nauwelijks meer, maar wel twee neefjes van ex-koning Farouk, een neef van de Sjah van Perzië en een zoon van Ali Khan. En dan verder een aantal jeug dige Hertogen, Lords, Viscounts en bankiers. Toch is het niet zo, dat de leerlin- ZATERDAGAVOND GEARRESTEERD Dader probeerde fiets te stelen Na maandenlang nauwkeurig speurwerk is de recherche te Zeist er Za terdagavond in geslaagd de man te arresteren, die begin December van het vorige jaar in de Johan Willem Frisolaan te Zeist de winkeliersvrouw K. heeft doodgeschoten. De dader is de 21-jarige timmerman DL J. H. W. uit Zeist, die Zaterdagavond om zes uur in zijn woning is gearresteerd. De commissaris van politie te Zeist, de heer J. J. Kruizinga, deelde mede dat het eerste vermoeden van de met het onderzoek belaste rechercheur ach teraf juist is gebleken, en dat het bij deze moord inderdaad in eerste aan leg om een fietsendiefstal te doen is geweest. W., die al vaker wegens kleinighe- heden met de politie in aanraking was geweest, was enige tijd voor de moord werd gepleegd, met groot ver lof uit de militaire dienst gekomen. Hij begon een gewoonte te maken van fietsendiefstallen. Op de bewus te avond in December was hy weer op een fiets uit, helaas gewapend met de revolver die hy, naar de po litie aanneemt, uit. de militaire dienst had meegesmokkeld. Aan de achterzijde van de woning van de heer K. zag hü een fiets staan. Op het moment dat hij de tuin betrad, kwam ook mevrouw K. naar achte ren. W. trok zich terug om een beter ogenblik af te wachten. De winke- W. betrad de tuin opnieuw. Hij was net midden in de tuin, toen mevrouw K., die klaarblijkelijk iets moet heb ben gehoord, opnieuw plotseling naar achteren kwam. De man raakte daarvan, naar de commissaris ver telde, zo van streek, dat hij zyn re volver trok en mevrouw K. neer schoot. Daarop vluchtte hij op de roodbruine fiets, die later in het op sporingsverzoek ook is vermeld. Hij werd ongeveer een maand na de moord aangehouden. Maar hij gaf ene alibi op, waar niets tegen in viel te brengen. Hij werd daarna weer vrijgelaten. Hij werkte gewoon bij zijn baas als timmerman en voel de zich geheel veilig. De rechercheur stelde evenwel een zeer minitïeus onderzoek in, dat we ken vergde. Toen bleek, dat de fiets niet W.'s eigendom was, maar dat ze s verklaring werd gevolgd door de ontdekking van nog meer leugens. Op de vraag, of de politie nog iets heeft gehad aan de tips, die zijn bin nengekomen na het publiceren van het opsporingsbericht met de zo goed mogelijk gelijkend gemaakte foto antwoordde de commissaris, dat er meer dan vierhonderd van zulke tins zijn binnengekomen, van Vaals tot Groningen en van Vlissingen tot Den Helder. Ze zijn alle nauwkeurig on derzocht. De rechercheurs hebben samrn met de kroongetuige de jongeman, die de dader zag vluch ten, het hele land afgereisd. Intussen was G. gewoon thuis en werkte hij normaal. (Advertentie) Ben zuil van vunr en schrijnend zuur van di8p uit Uw mg 'et hoog in de tea? •Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende endadelijk, 'n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet apart verpakt. U fiebt ze maar bij U te steken om ze voor 't grijpen te hebben. Altijd, overal. Daarbij: makkelijk in te nemen, zon der water of wat ook; gewoon maar laten smelten op de tong. gen in deze exclusieve, voor de mees ten van ons nauwelijks voorstelbare wereld, op zijden kussens zitten en in donzen bedden slapen. Het is een strenge kostschool al wordt er dan niet zoals in Engeland geslagen met een uitstekend opvoedingssy steem dat probeert, de jongens zo veel mogelijk op te leiden voor hun vermoedelijke latere bestemming. Ei gen geld mogen zij niet hebben: er is een vast bedrag voor zakgeld en daar moeten zij maar mee zien uit te komen. Vele van de mannen, die straks in Juli op het kasteel, het hoofdgebouw van „Le Rosey" in Rolle, weer bijeen komen, hebben geschiedenis gemaakt. Er zullen onder de vele nationalitei ten tegenstanders zijn, vroeger wel licht dikke vrienden, en misschien heeft zo'n reünie daarom nog wel een grotere betekenis, dan alleen maar het ophalen ran jeugdherinne ringen. DINSDAG IS FEBRUARL HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.:5 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 955 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Balletmuz. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Bari ton en piano. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koer sen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool, cello en plano. 15.30 Voor de vrou. 16.00 Gram. 16.30 Vooi de jeugd. 17.20 „De Dierenwereld en wij" caus 17.30 Jazz- competitie. 18.00 Nws. 18..5 Pianospel. 18.30 „Meer productiviteit orengt ieder een profijt", caus. 5.40 .ugelspel. 19.00 Voor de kinderen. i9.05 ..Paris vous par- le" 19.10 Harmome-ork. i') 45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 Gevar. progr 22.20 De Antwoordman. 22,35 Gram. met coirn 22 55 „Ik geloof, datcaus 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20 24.00 e'ilmprogr. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/S. 7.00— 24.00 KRO. KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram 7.45 Morgen gebed en lit: kal. 8.00 Nws. weerber. en kath. nws 8.20 Gram 9.00 Voor de huis vrouw- 9.40 „Lichtbaken caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw H.30 Schoolradio 1.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram 1255 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Promenade-ork. en soliste. 14.00 Gevar. progr 15.00 School radio. 15.30 „Ben je zestig?' 16.00 Voor de zieken. 16A0 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuit zending: Nederland en de wereld: Prof. Dr J. M. W. Milatz: „Atoom-energie en de maatschappij". 18.00 Voor de jeugd. 1850 Sportpraatje. 1850 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 1950 Avond gebed en lit. kal. 19.45 Gram. 20.40 Act 20.55 De gewone man. 21.00 „Uit het Boek der Boeken". 21.15 Gram. 2150 „Het lied van de luit", hoorspel. In de pauze: gram 23.00 Nws. 23.15—24 00 Kamerork. TELEVISIE NCRV. 20.15 Journ. en weerbe'. 2955 Vioolre cital. 20.45 „Wordt vervolgd", T.V.-speL 22.0522.15 Dagsluiting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7