nnn\/iuriAiE7EEiiwQF rniinAMT Rusland wil speciale conferentie over de kwestie Formosa Ouwerkerk dankt Yersekse schiopers voor hulp bij ramp VORSTELIJK HUWELIJK IN CASCAIS VOLTROKKEN LIJNVLIEGTUIG VAN DESABENA' WORDT VERMIST VERWACHT. Provinciale Zeeuwse Courant ^^9 M 9 Hw 9 I 1 fil 9 ff K 9 9 9£9P ^^9 9 1 H B H 1 ?'^2^ ifói9 9^9 I mm Minimum p. advertentie r 3. Directie: F. van de Velde en F. B. ^9f 9 9 Sjf H fll 9 9 9 g"l 9 9ff 99 9 9 9 W 9 9 9 9J 99 9.r*a Eg 1 I mededellrgci driemaal tarief. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. 9 9 «9P W 9 9 1 99 99 99999 J9B 99 99 9^ W W 99 H9 W WBJ m* 1 Kleine advertenties max i regels) Waarnd. Hoofdred.: W Leertouwer. van l—6 regels I l— Iedere regel r ePS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN TJea?VTa&"°ÏTj< per kw Losse nummers 10 cent. Giro No 359300 PZ.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerikzee. N Bogerdsu 160 '.elel 26 EEN ONAANVAARDBAAR VOORSTEL Communisten hebben de ontruimde Tatsjen-eilanden Zondag bezet De eerste communistisch-Chinese troepen zijn Zondagmorgen op de Tatsjen-eilanden geland, nadat vorige week deze eilanden werden ontruimd door de troepen van generaal Tsjang Kai Sjek. In een (communistisch) communiqué wordt gezegd, dat de bevrijding van deze eilanden en van de iets verder gelegen eilandjes Toesjan en Pisjan, gunstige voorwaarden schept voor de bevrijding van Formosa en de andere eilanden, welke nog in handen van de Chinese nationalisten zijn. Zaterdag werd te Washington bekendgemaakt, dat de ontruiming van de Tatsjen-eilanden was voltooid en dat de Amerikaanse marine en lucht macht hielpen bij de herschikking van de strijdkrachten en de geëvacueer de burgerbevolking. De Amerikaanse strijdkrachten zullen blijven letten op de activitei ten van de communisten, die kenne lijk een aanval op Formosa willen vergemakkelijken. Een escadrille Amerikaanse straal jagers van het type F 86 blijft ge- stationneerd op Formosa om zo no dig aan de verdediging van dat ei land deel te nemen. Op Formosa meent men, dat de communisten een landingspoging op het eilandje Matsoe (vlak voor de Chinese kust) willen doen. Intussen heeft radio-Moskou Za terdag de inhoud bekendgemaakt van een Sowjet-nota, waarin wordt voorgesteld een tien-mogendheden- conferentie over de kwestie Formosa te beleggen. De bijeenkomst zou deze maand te Sjanghai of Nieuw Delhi gehou den moeten worden. De Russische nota is reeds op 4 Februari overhandigd aan de Britse ambassadeur in Moskou. In de nota wordt gezegd, dat behandeling in de Veiligheidsraad onmogelijk is en dat daarom een speciale bijeenkomst van de meest belanghebbende landen ge houden dient te worden, zoals com munistisch China, de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, India, Paki stan en Birma enz. De uitnodiging-n zouden moeten uitg:.an van Engeland, Rusland en India. Volgens radio-Moskou zouden de onderhandelingen met Engeland en India nog voortduren. Nog geen verwerping Een officiële woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken in Londen verklaarde, dat de Britse reactie op de Russische voor stellen niet neerkomt op een verwer ping. „Wij staan nog open om over tuigd te worden, dat een conferentie een geschikt middel is om de kwes tie te regelen. Op het ogenblik me nen wij dat geheime diplomatie een betere methode is", zo voegde hij hieraan toe. Wel heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat een conferentie over Formosa zonder deelneming van de nationalis ten, zoals voorgesteld door de Sow- jet-Unie, „geen bruikbaar resultaat" kan opleveren. De Britse ambassadeur in Moskou, sir William Hayter, heeft minister Molotow van dit Britse standpunt op de hoogte gebracht, toen hij Woens dag j.l. „bepaalde opmerkingen" over het Sowjet-voorstel overbracht. Het Sowjet-voorstel is te Londen ernstig onderzocht en besproken met de premiers van het Britse ge menebest op de gemenebestconferen- tïe in Londen en de Ver. Staten wer den op de hoogte gebracht. Sir William Hayter heeft Molotow voorts meegedeeld, dat elke confe rentie over Formosa georganiseerd dient te worden in een vorm, die aan vaardbaar is voor de Ver. Naties. Hij vroeg de Russsiche minister om het standpunt van de Sowjet-Unie ten aanzien van deze-punten bekend te maken en het wachten is nu op het Sowjet-antwoord, aldus de bekend- van buitenlandse zaken. In Wash- making van het Britse ministerie ington is opgemerkt, dat men een uitsluiting van de nationalisten abso luut onrealistisch acht. Hotelbrand in Chicago eiste 23 doden Veertien gewonden Een felle branó, die Zaterdag woed de in een vol hotel met 365 kamers te Chicago, heeft talrijke slachtoffers ge- eist. Drie en twintig personen kwa men om het leven. De brandweer had tengevolge van de koude, veel moeite om het vuur meester te worden. Twaalf hotelgasten en twee brand weerlieden werden gewond. Jongeman in bioscoop met mes gestoken Zaterdagavond is in een bioscoop in de Boekhorstraat te Den Haag, de 23-jarige kolensjouwer W H., tijdens een twist met een mes in de buik ge stoken door een 18-jarige jongen. Door de G.G.D. is hij naar het ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. Er bestaat geen direct levensgevaar. De dader is door de politie gearresteerd IN PORTUGESE VISSERSPLAATS Bijzonder gebeuren trok duizenden toeschouwers In de kerk van de kleine Portugese vissersplaats Cascais is Zaterdag het huwelijk ingezegend van prins Alexan der Karageorgewitsj, zoon van de voormalige regent Paul van Joego slavië en Prinses Olga van Grieken land, met prinses Maria Pia van Sa- voye, de oudste dochter van ex-koning Umberto van Italië en ex-koningin Marie José. Duizenden belangstellenden waren naar Cascais, dat ongeveer dertig km Bruid en bruidegom vlak na de •plechtigheid. van Lissabon ligt, gekomen om van de plechtigheid getuige te zijn. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers van talrijke vorstelijke en adellijke geslachten, zoals de ex-koning en -ko ningin van Bulgarije, de pretendenten naar de Franse, de Spaanse en de Por tugese troon en de hertogin van Kent met haar kinderen en hertog van Kent en prinses Alexandra. De 20-jarige bruid droeg een een voudige japon van wit satijn, versierd met borduurwerk en een tulen sluier van vijftien meter. Voorts droeg zij een parelsnoer en uit parels bestaande oorbellen, die hebben behoord aan de moeder van ex-koning Umberto, ko ningin Helena. Op het hoofd droeg zij een diadeem, dat een geschenk van haar ouders was. Haar kapsel was ge ïnspireerd door het beeld „David" van Michel Angelo. De dertigjarige Prins Alexander was gekleed in jacqet. Slechts ongeveer 400 van de 2500 uit genodigden konden de plechtigheid in de kleine kerk bijwonen. Aan het begin van de plechtigheid, die 35 minuten duurde, las de geeste lijke een Pauselijk decreet voor, waar in het verbod voor huwelijken tussen personen van verschillend geloof voor dit geval werd opgeheven. Dit was nodig, omdat de bruid Rooms-Katho- liek is en de bruidegom lid van de Joego-Slavische orthodoxe kerk. Goederentrein ontspoord Tussen Culemborg en Geldermalsen Tussen Culemborg en Geldermal sen is een goederentrein op weg naar Tegelen op Zondagmorgen ontspoord. De 35 wagons van de trein waren hoofdzakelijk geladen met rollen plaatijzer van de hoogovens. Tijdens het passeren van de spoorbrug te Cu lemborg is de aspot van de vierde wa gen, een buitenlandse, tengevolge van het warmlopen afgebroken. De wagen begon met de linkervoor zijde over de grond te slepen, waar door een spoor van een kilometer lengte werd gegraven. De rails over die afstand werden ontzet en de dwarsliggers werden opengescheurd of verwrongen. Doordat de luchtlei- ding werd verbroken, die op een be paalde druk staat en door de machi nist kan worden afgelezen op een ma nometer, remde de machinist de trein af. Nadat de trein tot stilstand was gebracht, hebben machinist en ge leider door het plaatsen van een rode lamp op de andere rijbaan een later uit Geldermalsen komende goederen trein tijdig kunnen waarschuwen. Des middags werd het treinverkeer over één der sporen hervat. Het herstel van het beschadigde spoor zal ver moedelijk eerst vandaag gereed zijn. Verzet in Marokko De Franse veiligheidsdienst heeft in de afgelopen week in Marokko een keten van groepen verzetslieden ont dekt. Het bleek, dat het gehele land bestreken werd door een net van on dergrondse organisaties. De politie heeft; reeds een aanzienlijk aantal ar restaties verricht alleen al in Khe- misset zijn 24 personen aangehouden en een belangrijke hoeveelheid wa pens ontdekt; wellicht het voornaam ste wapendepot van de Marokkaanse verzetslieden. De verzetslieden hebben de afgelo pen week hun activiteit beperkt tot bomaanslagen, waarbij één dode is gevallen. In Casablanca zijn vijftien personen, onder wie vijf politieman nen, gewond door een bomaanslag. 0 Tenminste 25 personen nebben het le ven verloren tengevolge van de hevige, koude in een belangrijk deel der Ver enigde Staten VAN BRUSSEL NAAR ROME VERTROKKEN 21 passagiers en bemanning van 8 koppen aan boord Een viermotorig, met 21 passagiers en een bemanning van 8 koppen, uit Brussel naar Rome vertrokken lijnvliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena" wordt vermist. De vermiste „D.C. 6", die de hoofdstad van de Kongo Leopoldstad tot eindbestemming had, was Zondagmiddag 5 uur te Brussel opgestegen. Om kwart over acht werd het toestel te Rome verwacht. Om 19.55 uur was het toes\el in verbinding met de Romeinse lucht haven Ciampino en meldde, dat de eerste voorbereidingen voor de lan- Prins Bernhard naar Verenigde Staten vertrokken Zondagavond om kwart voor elf is Prins Bernhard, vergezeld van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, met een lijnvliegtuig van de K.LJW., van Schiphol naar New York vertrokken. Hij arriveerde per auto een uur te voren en stond vlak voor zijn vertrek enkele vertegenwoordigers van de pers te woord. Daarbij vertelde hij, dat hij hoopt binnen de volgende acht weken op nieuw een conferentie te kunnen be leggen, zoals er verleden jaar een is geweest in hotel „De Btlderberg" bij Oosterbeek. „Het doel van die conferentie zal zijn de sociale en economische pro blemen te bestuderen, die van belang zijn voor de Westerse democratie" al dus de Prins. „De plaats van de conferentie staat nog niet vast", vervolgde de Prins, „maar zij zal vermoedelijk een Euro pese zijn. Er zullen minder congres sisten zijn dan het vorige jaar. Toen waren er circa 80, ditmaal waarschijn lijk ongeveer 50". HERINNERING AAN 1 FEBRUARI 1953 Electrische klok bij de haven aangeboden ,,Ik kan U niet beschreven, hoe ontroerd wij waren, toen op die Maandag avond een schip de polder kwam binnenvaren Het was de „Beatrix" van Schipper Koster, die voor ons het eerste contact met de buitenwereld bracht". Het zijn zyn woorden van burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk, die Zaterdagmiddag met zyn raadsleden en secretaris naar Yerseke was gekomen.. Met de aanbieding van een electrische blok kwamen zij de dank van Ouwerkerk vertolken aan de Yersekse vissers voor hun hulp tijdens de rampdagen. In hotel „Nolet" kwam men bijeen. Jet gemeentebestuur van Yerseke en Ouwerkerk, maar ook vele mannen en vrouwen die zich verdienstelijk maakten. Alleen Schipper Koster, die als eerste met ware doodsverachting zijn vaartuig door het gat in de dyk joeg, was er deze mid dag niet. Zyn werk riep hem elders Na een welkomstwoord van bur gemeester A. C. Willemsen, gaf bur gemeester Romeijn een sober relaas van de situatie in zijn gemeente in de rampdagen. Hoe ook de Ouwerkerkers zelf, 's Zondags en 's Maandags hun leven op het spel zetten om buiten de kom wonende medeburgers te redden. Met ongeveer 300 mensen kwam men op een stukje grond van amper 100 X 100 m te zitten. Groot respect had de burgemeester voor de saamhorigheid die toen op zijn dorp werd getoond. Toen de „Beatrix" kwam binnenva ren, verdrong men zich aan de rand van het dorp om Koster en zijn man nen te verwelkomen. Zij moesten ech ter snel terug en met hen vertrokken de eerste 100 burgers naar Yerseke om daar gastvrij onderdak te vinden Dinsdags kwamen er meer vaartui gen. „Wij danken allen, die deze red dingen hebben verricht met inzet van hun gehele bezit en eigen leven", al dus burgemeester Romeijn. Koster met zijn mannen zullen in de rampge schiedenis van Ouwerkerk een blijven de plaats innemen. Hoewel burgemeester Romeijn deze middag schipper Koster niet kon be groeten, deed het hem bijzonder ge noegen wèl Nellie Poelman, de eerste vrouw, die Ouwerkerk te hulp kwam, te mogen ontmoeten. Ook werd het gemeentebestuur van Yerseke dank gebracht voor de grote steun die het verleende. Met het aanbieden van een electrische klok op de haven wil de Ouwerkerk thans deze dank in stoffelijke vorm vertolken. „IK WAS TROTS OP MIJN BEVOLKING". Burgemeester A. C. Willemsen, die dit geschenk namens de gemeente Yerseke aanvaardde, schetste in ge voelvolle bewoordingen hoe de vis sers, worstelend tegen stroom en storm, gedreven door ""astenliefde. te hulp schoten. Dit is nu de mentali teit van de Yersekse schipper. Vech ten tegen de natuurelementen, soms ruw en hard. maar gevoelig voor de nood van de medemens. „Ik heb behoefte jullie van har te te danken voor wat je gedaan hebt", zo sprak burgemeester Wil lemsen tot zijn vissers. „Ik was trots oo deze bevnllrine" hiarom vroeg hy zich thans af, of men .'.Vervolg op pag. 2) ding waren getroffen. Daarna is niets meer van h-t toestel vernomen. Het radiografisch contact met het vliegtuig werd plotseling verbroken, toen het toestel eich boven Civita Vecchia, een kleine, ongeveer 70 km ten Noordwesten van Rome gelegen haven, bevond. Slechts 4 passagiers hadden Rome als bestemming, de overigen waren op weg naar Afrikaanse plaatsen. De korvet „Alabarda" en de mij nenveger „Cedro" van de Italiaanse mari: 2 verlieten Zondagavond de haven van Napels, om aan de naspo ringen naar het vermiste „Sabena"- toestel deel te nemen. Conservatieve steun vnor Pflimlin Pinay aan defensie De kansen, dat formateur Pierre Pflimlin zal slagen in het vormen van een nieuwe Franse regering de 21ste sinds het einde van de tweede wereldoorlog ziin Zondag toegeno men door het hesluit van de conserva tieven, hem in de Nationale Vergade ring te steunen. De oorspronkelijke tegenstand van de conservatieven afgescheiden Gaullisten, boeren en onafhankelijken was te wijten aan zijn aanbod van vijf portefeuilles aan die groep. On der deze druk heeft Pflimlin nu be sloten deze groep zeven portefeuilles toe te kennen Nadat hij dit had mee gedeeld spraken de onafhankelijken zich Zondagmorgen mot negen tegen zeven stemmen, en twee onthoudin gen, uit voor een toetreden tot zijn regering Volgens de laatste berichten zou de afgescheiden Gaullist generaal Pierre Bilotte, zich bereid hebben ver klaard de portefeuille van Marok kaanse er Tunesische zaken te aan vaarden. De conservatief Antoine Pinay, die verleden week faalde in zijn pogingen om een nieuw kabinet te vormen, hdeft zich bereid verklaard de por tefeuille van defensie te aanvaarden. Ook de Gaullist generaal Pierre Koe- nig zal waarschijnlijk deel uitmaken van de regering, die op het ogenblik door Pflimlin wordt samengesteld. KOUDE OCHTEND. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide sneeuwbuien. Matige tot vrij krachtige wind krimpend naar West. In de middag temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. ZON EN MAAN. 15 Februari Zon op 7.59 onder,17.54 Maan op 2.58 onder 10.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1