PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Bespreking „staakt-het-vuren" Maandag in Veiligheidsraad Gewestelijke Raad Zeeland van Landbouwschap geïnstalleerd BILT NIEUWE SOWJET-LEIDERS ZIJN „REALISTEN" PFLIMLIN ZAL TRACHTEN EEN NIEUWE REGERING TE VORMEN DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 36 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waaxnd. Hoofdred.: W Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; £r. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Febr. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3.—. Ing. mededellrgc». driemaal tarief. Kleine advertenties 'max. 8 regels) van i—5 regels i L.—. Iedere regel meer 2ti cent. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zterikzee, N Bogerdsti l 160. telef VERDEDIGING VAN FORMOSA Amerikaanse Senaat wil opheldering over Quemoy en Matsoe De Veiligheidsraad zal Maandag a.s. om half zes Nederlandse tijd büeen komen om de kwestie-Formosa te bespreken. Voorrang wordt gegeven aan het Nieuwzeelandse voorstel om de mogelijkheid van een staakt-het-vuren in de straat van Formosa te bespreken. Als tweede punt staat op de agenda een Sowjet-voorstel om de V.s. te veroordelen wegens „agressie tegen Chi na". Moskou wil, dat de Veiligheidsraad aan de V.S. vraagt de Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa terug te trekken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren geen commentaar willen geven op de vraag of de V.S. beloofd hebben de nationa listische eilanden Quemoy en Matsoe, dicht bij de kust van het Chinese vasteland, te verdedigen. Verscheidene Amerikaanse senato ren hadden verklaard, dat opheldering over de kwestie moest worden ge geven, nadat de Chinese nationalisti sche minister van buitenlandse zaken mededeelde, dat Washington beloofde ook deze twee eilanden te verdedigen behalve Formosa en de Pescadoren. In dertijd is gezegd, dat de V.S. Formosa en de Pescadoren alsmede „die belen dende posities en gebieden", die van essentieel belang zijn voor de verde diging van de voornaamste nationalis tische eilanden, zullen verdedigen. De woordvoerder van het State Depart ment, Suydam, wenste zich niet ver der uit te laten. De betrokken Chinese minister zei- de, dat men tijdens een vraagstuk ge tracht had „hem vast te zetten". Hij had het woord belofte niet gebruikt. T atsj en-eiland en De. ontruimingsoperatie op de Tat- sjen-eilanden is voltooid. Er werden 42 „communistische agenten" achter gelaten, die door de communisten zul len moeten worden bevrijd. De Amerikaanse ambassadeur op Formosa, Rankin en het hoofd van de Amerikaanse militaire missie op For mosa, generaal-majoor Chase, hebben geheim bezoek gebracht aan het eiland Nantsjisjan, 130 km ten Zuiden van de Tatsj en-eilanden. Dit geschied de in verband met de vraag of ook dit eiland ontruimd zal moeten worden. Volgens het persbureau Nieuw Chi na hebben vier Amerikaanse vlieg tuigen van het type F-68 het Chinese luchtruim voor de kust van de pro vincie Liaoning, in het N.O. van het land, geschonden. Zij werden volgens het persbureau door de rode Chinese luchtmacht verjaagd. Initiatieven Twee punten in de verklaring, die minister Algera Vrijdag na zijn besprekingen met het Provinciaal Bestuur van Zeeland aflegde, ver dienen de aandacht. In de eerste plaats de mededeling, dat bij het herstel van de zwakke plaatsen in de Zeeuwse zeeweringen voor de lagere organen een voorname taak is weggelegd; en in de tweede plaats de opvatting van de bewindsman, dat het niet op de weg van het Rijk ligt, secundaire verkeers- dammen aan te leggen. Deze twee punten zijn daarom zo belangrijk, omdat er uit blijkt, dat minister Alge- ra er niet aan denkt gebieden te be treden, die rechtens aan anderen toe komen. De zorg voor de zeeweringen immers is een aangelegenheid, waar bij in eerste instantie de polders, de waterschappen en de provincie zijn betrokken. Weliswaar speelt de Rijks waterstaat in de gegeven omstandig heden bij het herstel een grote rol, maar toch zijn het de Zeeuwse be stuurders zelf, die op dit stuk mede het beleid dienen te bepalen. En in het licht van deze opvatting is het be grijpelijk, dat de minister zijn grote instemming heeft betuigd met de aan gekondigde uitbreiding van de Pro vinciale Waterstaat. Ook deze maat regel betekent een terugkeer tot nor male verhoudingen. Hopelijk zal nu ook een gezonde en aanvaardbare fi nanciële samenwerking worden ge vonden, zodat de zelfstandigheid van de Zeeuwse bestuurders niet een theo retische aangelegenheid wordt. Maar in elk geval wekt 's ministers beleid in dit opzicht vertrouwen. Ongeveer in hetzelfde vlak ligt de kwestie van de secundaire dam men. „Na afsluiting zijn daar toe mogelijkheden", verklaarde de mi nister en schertsend zei hij daarop tot de Commissaris der Koningin; „Laat het provinciaal bestuur er maar mee beginnenIn deze scherts zit een grote kern van waarheid en het is nodig, dat men zich in Zeeland er ter dege bewust van wordt, dat het Del taplan mogelijkheden schept juist voor het gewest zelf. Het Rijk zal indien de volksvertegenwoordiging er accoord mee gaat de afsluitdammen aanleggen, maar laat de streek tijdens dit werk vooral niet met de handen in de schoot gaan zitten, doch integen deel met krachtige initiatieven voor de dag komen Wanneer het in Den Haag blijkt, dat hier een bevolking met élan aan een grootse toekomst wil bouwen, dan zal het zonder twij fel bereid zijn daaraan medewerking te verlenen. Omgekeerd behoeft men hier niet te verwachten, dat het cen traal gezag zich uit eigen beweging zal bezig houden met zaken, die in eerste aanleg door de Zeeuwen zelf moeten worden aangepakt. Misschien verdient het toch wel aanbeveling om de instelling van een „vierde afdeling voor Deltazaken van de provinciale griffie", zoals jhr. mr. T. A. J. W. Schorer het in de winterzitting van de Staten formuleerde, dan wel van een Studiecommissie, nader onder de loupe te nemen. Tenslotte moet nog worden gewe zen op de mededeling van minis ter Algera inzake de visserij. Het doet deugd te horen, dat de visserij- belangen door de regering niet als een te verwaarlozen element worden be schouwd, maar dat thans alle moge lijkheden worden onderzocht om de Zeeuwse schelpdieren-cultures te be houden. Dat in dit verband de namen werden genoemd van vooraanstaande wetenschapsmensen uit de visserij we reld, is er mede een garantie voor, dat Rijkswaterstaat de kansen voor de oester- en mosselcultuur met gro te erngt bestudeert. Uit Port Arthur „Alle Sowjetrussische troepen zul len voor eind Mei a.s. uit Port Arthur worden teruggetrokken", aldus een door radio-Peking omgeroepen mede deling. De terugtrekking geschiedt overeen komstig een in Oct. j.l. tussen commu nistisch China en de Sowjet-Unie ge sloten overeenkomst. Moeder en dochtertje door gasverstikking gedood De 32-jarige mevr. J. G. v. cL B.- v. d. H.f moeder van vier kinderen en haar tweejarig docl\£ertje zijn giste ren in him huis aan de Soestdykse kade te Den Haag door gasverstik king om het leven gekomen. Toen de heer v. d. B., tegen half vijf thuis kwam, vond hij zijn vrouw levenloos in een stoel naast de haard. Hun tweejarig dochtertje lag dood op de grond. In het huis hing een doordringende gaslueht. Volgens de politie moet mevrouw v. d. B., die grieperig was ,in haar stoel in slaap zijn gevallen. Het doch tertje heeft daarna toen zij aan het spelen was, vermoedelijk 't gaskraan- tje naast de haard opengezet. Dit kraantje stond althans open toen de heer v. d. B. thuis kwam. Het echtpaar had nog drie kinde ren, twee hunner speelden buiten, 't derde vertoeft in Maastricht. Ongelukken met de „Comets' Veroorzaakt door metaalmoeheid Een officieel hof van onderzoek in Engeland is tot de slotsom gekomen, dat een constructiefout in de druk- cabine, veroorzaakt door metaalmoe heid, de oorzaak is geweest van het verongelukken van een passagiers vliegtuig van het type „Cornet dat een jaar geleden bij Elba in zee stort te. Het hof achtte het „op zijn minst mogelijk", dat het neerstorten in de Middellandse Zee van 'n tweede „Co- met" in April 1954 aan dezelfde fout is te wijten. Bij de twee ongelukken verloren in totaal 56 personen het leven. Zoals bekend is sinds het tweede ongeluk een startverbod, voor de „Co- mets" van kracht. ADENAUER VERKLAART: Onderhandelingen met Moskou zullen gemakkelijker zijn Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag verklaard, dat, aangezien de nieuwe Sowjet-regering „bestaat uit realisten", onderhandelingen met de Russische regering gemakkelijker zullen zijn. Tegenover buitenlandse correspondenten zei de Bondskanselier geen di recte dreiging te verwachten van de nieuwe Sowjet-regering. De regerings wijziging in Moskon achtte hij voor het Westen niet belangrijker dan de dood van Stalin twee jaar geleden. De nieuwe Sowjet-regering heeft getoond werkelijkheidszin te bezitten door haar besluit eerst de problemen van de landbouw aan te pakken, al dus Adenauer. „Politici met realiteits besef zijn veel prettiger om op een internationale conferentie te ontmoe-" ten, omdat zij realisten zijn, hebben zij oog voor hun eigen zwakke pun ten. Oorlogen ontstaan al3 volkeren de gevolgen ervan niet béseffen". Volgens Adenauer is het mogelijk, dat de volgende internationale confe rentie met de Sowjet-Unie een vijf- mogendheden-conferentie met deelne ming van een souverein West-Duits- land zal zijn. Hij meende, dat voor bereidingen voor besprekingen tus sen Oost en West zo spoedig mogelijk dienen te worden getroffen. Dergelij ke besprekingen zullen „zeer zorg vuldig" moete. worden voorbereid, willen zij kans van slagen hebben, zo zei hij. PFLIMLIN.... ZAL TRACHTEN FRANSE REGERINGSCRISIS OP TE LOSSEN. De Bondskanselier zinspeelde er op, dat hij meende, dat een conferentie dient te worden gehouden na de ra tificatie der Parijse accoorden, doch vóór de oprichting van een West duits leger. In Goes werd Vrijdag de Gev:estely- ke Raad van liet Landbouwschap ge ïnstalleerd. Van links naar rechtsmr. J. S. Biesheuvel tijdens het uitspreken van de installatierede, de heer W. Goeman, mr. J. G. F. Schlingemann en de heer G. van Waes, voorzitter van de Gewestelijke Raad. (Foto: P.Z.C.) fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillt Februari weer in winterstemming (Van onze weerkundige medewerker) Men moet niet naar de lucht maar naar de kalender kijken, zei laatst iemand, toen het weer zo uitzonderlijk zacht was. Daar is veel van waar, want dat Februari nog geen voorjaars- maar een winter maand is, hebben we de laat ste dagen al gemerkt en zullen wij ook de komende dagen aan den lijve ondervinden. Vandaag en ook morgen kun nen er nog enkele hagel- en sneeuwbuien vallen, waarbij de temperatuur overdag een paar graden boven het vriespunt komt. Des nachts is ook in Zee land lichte vorst te verwachten. Over Engeland trok in de af gelopen nacht een storing naar het Zuiden, waardoor bij ons de wind tijdelijk zwak en ver anderlijk werd. In Scandinavië is het opnieuw winter geworden. In een groot gebied vriest het streng; in Noord-Zweden plaatselijk meer dan 25 graden. Het is waarschijnlijk, dat ge durende het weekeinde ook in ons land de temperatuur nog iets verder zal gaan dalen, al zal in de komende nachten niet meer dan lichte vorst kunnen voorkomen. Illllllllllllllllllllllll De Britse regering heeft besloten, om een wetsontwerp in te dienen tegen „sensatie-beeldromans". Deze worden de laatste tijd van vele zijden aangevallen als zijnde „van kwade en sadistische aard". Volgende week met kabinet voor Nat. Vergadering? Pierre Pflimlin heeft Vrijdagavond besloten te trachten 'n nieuwe Fran se regering te vormen. Socialisten, die de sterkste partij" in de Franse vergadering zijn, hebben geweigerd deel te nemen aan een re- gering-Pflimlin. Pflimlin kan rekenen op de steun van de radicalen, op die van zijn ei gen partij (M.R.P.) en op een deel van de Gaullisten. Verwacht wordt, dat hij Maandag of Dinsdag met een kabinet voor de Nationale Vergadering zal komen. In Parijs is men niet geheel zeker van Pflimlins Tito weer terug in Joego-SIavie Geen veranderingen in buitenlandse politiek President Tito is Vrijdag van een reis van twee maanden naar India en Birma, in Joego-Slavië teruggekeerd. Hij verklaarde, dat geen veranderin gen zijn gekomen „in de Joegoslavi sche vredespolitiek en politiek van vreedzame samenwerking met de vol keren op basis van gelijkheid". Over zijn bezoek aan India en Bir ma, zei de maarschalk: „We hebben gezien dat deze landen onze waar- lijke bondgenoten en onze grootste vrienden zijn". Australische troepen naar Malakka Te Canberra is meegedeeld, dat Australië meer militairen gaat oplei den voor de oorlogvoering in het oer woud. Waarnemers zijn van oordeel, dat het de bedoeling is, Australiërs op te leiden voor dienst in Malakka. EEN NIEUW BEGIN Burgemeester Van Waes uit Westdorpe als eerste voorzitter gekozen De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, welke in de plaats treedt van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, kwam Vrijdagmorgen voor de eerste maal in hotel „de Korenbeurs" te Goes bijeen. Mr J. S. Biesheu vel, secretaris van het Landbouwschap sprak wegens verhindering van ir G. P. F. Royaclters een korte installatierede uit,-waarna deze bijeen komst verder voornamelijk was gewijd aan de verkiezing van bestuursle den en het bespreken van de werkwijze van het nieuwe college. Vóór de installatie en de benoeming van de voorzitter berustte de lei ding bij het oudste lid in jaren, de heer W. de Buck uit Meliskerke, die hoopte op een even vruchtbare sa menwerking als tot dusver in de Stichting voor de Landbouw mogelijk 'is gebleken. Hij zag het Landbouw schap als een bruggehoofd. In de steeds meer gecompliceerd wordende samenleving moet men op de bres staan voor de landbouw. Hij sprak de hoop uit, dat alle hun roeping zul len verstaan en dat Gods zegen op dit werk moge rusten. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van een voorzitter en een vice-voorzïtter. Met practisch alge mene stemmen werden als zodanig voor twee jaar gekozen resp. de he ren G. van Waes uit Westdorpe en J. L. Lukaart uit Goes. De nieuw benoemde voorzitter, bur gemeester Van Waes wees in een vlotte speech op de nieuwe vorm van samenwerking, waarbij door de pari- zag dit evolutie, welke reeds jaren aan de gang is. Hoewel de idee van de P.B. O. reeds een vertrouwde klank heeft gekregen, was hij van mening, dat de raad toch een zekere inloopperiode nodig heeft. Wanneer echter bij alle partijen een gezonde wil tot samen werking zal zijn, zal de P.B.O. zeker goede resultaten kunnen opleveren. Installatie Mr J. S. Biesheuvel, secretaris van het Landbouwschap te Den Haag, die voortaan ook het contact met de pro vinciale raden zal onderhouden, wees in zijn installatie-toespraak op enkele opvattingen, welke er over de nieuwe P.B.O. bestaan. Naar zijn persoonlij ke overtuiging zal het behartigen van de bedrijfsbelangen van de agrariërs de belangrijkste taak van de geweste lijke raden zijn. De landbouw neemt thans een eerste plaats in en het zal mede de taak van de raad zijn om er voor te zorgen, dat men deze plaats met ere blijft innemen. De heer Van Waes dankte voor de installatie. Naast voorzichtigheid zal er doortastendheid nodig zijn om het werk naar behoren uit tè voeren. Spr. hoopte dat het door mr Biesheu vel te onderhouden persoonlijke con tact tussen Landbouwschap en ge westelijke raad een vooruitgang zal zijn. Samenstelling De gewestelijke raad zal bestaan uit de volgende ondernemers-verte genwoordigers1: J. B. Bécu-Risseeuw, Groede (plv. I. de Bruyne, Cadzand), W. de Buck, Meliskerke (plv. G. E. de Jonge, Wissekerke), A. Buyck, Waterlandkerkje (plv. C. van Belle- gem, Eede), P. J. J. Dekker, Wemel- dinge (plv. J. M. Klompe, Wol- phaartsdijk)A. M. Geluk, Schudde- beurs (plv. C. J. van Westen, Zierik- zee), ir M. A. Geuze. Poortvliét (plv. J. A. Stols, St. Philipsland), A. Haak, Zaamslag (plv. B. de Bruijckere, Os- senisse), G. J. de Jager, A. J. Polder (plv. J. A. v. d. Bijl, Zonnemaire), H. dê Jonge-Dieleman, Hoek (plv. J. P. Quaak, Schoondijke), M. Steijn-Goen- se, Hoedekenskerke (plv. M. Rijk, Ovezande). G. van Waes. Westdorpe (plv. P. V. M. Vercauteren, N. Na- Vervolg op pag. 2) De advocaat en politicus Pflimlin heeft nog nooit tevoren een regering geleid. Hij dankt zijn bekendheid aan zijn werk als minister van Landbouw in verscheidene naoorlogse regerin gen voor de z.g. „Groene Pool". Toestand van Aga Khan wekt ernstige ongerustheid De gezondheidstoestand van de Aga Khan, die twee dagen geleden in Cairo is aangekomen, geeft reden voor ernstige ongerustheid. Verschei dene geneesheren zijn Vrijdagavond ontboden voor een consult. Eerder was gemeld, dat de Aga Khan een lichte bronchitis had opge lopen, waardoor de feestelijkheden ter gelegenheid van zijn platina jubileum die op 20 Febfuari in Cairo gehouden zouden worden, geen doorgang zou den kunnen vinden. KORTE PREDICATIE Wie kan behouden worden Marcus 10 vers 26. Nu gaat het eens niet om het af sluiten van een goede verzekering. Nu gaat het niet om het behoud van ons bezit of ons kapitaal. Nu gaat het om onszelf om ons gehele bestaan om ons leven. Het gaat om leven of dood, en geen verzekeringsmaat schappij kan ons het leven verzeke ren al spreekt men van een levens verzekering. Want er is er maar één, die over leven en dood beschikt en dat is God Wellicht vinden we de vraag: Wie kan behouden worden onbelangrijk. Mogelijk rekenen v:e niet met behoud van het leven, omdat we veel te ver trouwd zijn met de dood, die ons wacht. Maar weet dan, dat wat ons onmogelijk toeschijnt, mogelijk is bij God! Dat betekent, dat er ondanks de dood een mogelijkheid is om be houden te worden. De vraag is alleen maar: to ie er» dan behouden wordt. Wij kunnen regels opstellen, wij kun nen weiten hiervoor makenmaar zij zijn bij God niet normatief. Enige norm is: een onvoorwaarde lijk volgen van Jezus Christus: „en kom hier, volg Mij!" Wie kan dat f Niemand toch zeker! Twijfel en moe deloosheid kan ons nu overvallen. Liever zouden toe toeten, dat er géén behoud is, dan dat we weten, dat het er wèl is, maar niet voor ons. En toch Bij God zijn alle dingen mogelijk! God kan ons naar lichaam en ziel be houden Hij alléén kan het. En Hij zal het ook doen! Die zekerheid putten we uit de liefde, die Hij ons heeft getoond. Liefde, die de dood niet schuwt om mensen, zoals toij, te behouden. De dood van Jezus Christus is er ons borg voor, dat God het ook doeti zal. Als aan Paulas gevraagd wordt: „Wat moet ik doen om behouden te worden?" dan is zijn antwoord: Stel uw vertrouwen op den Here Jezus en gij zult behouden worden!" Hand. 16 30-31. Wat bij ons onmogelijk lijkt is mogelijk gemaakt door God! Het ge loof in Zijn Zoon, Jezus Christus, zal ons naar lichaam en ziel behouden. Neem dit aanbod aan! Ellewoutsdijk L. W. Blok WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele sneeuw- of hagelbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZON EN MAAN. 13 Februari Zon op Maanop 14 Februari Zon op Maan op 8.03 onder 17.50 0.45 onder 9.48 8.01 onder 17.52 1.53 onder 10.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1