De verwerking van zijde beleeft een renaissance 'Onze DAT HUISHOUDELIJK WERK VAN ONS. UIT AMERIKA'S MODESALONS MELK: LOS OF UIT FLESSEN? KALODERMA GELEE AKKERTJES ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VIERDUIZEND JAAR OUDE CULTUUR Door opkomst van „mengweefsels" Het woord „zijde" heeft van oudsher een heel speciale klank. Niet in de zuiver letterlijke betekenis van het woord natuurlijk, maar als wy „zijde" zeggen, dan zweeft daaromheen nog altijd iets van luxe, rijkdom, iets vorstelijks. Onze taal heeft hiervan ook talrijke voorbeelden in zijn staande uitdrukkingen, zoals „zacht als zyde", „glanzend als zyde" en tegen de achtergrond van de handelsgeest „ergens zyde bij spinnen", en zo z\jn er nog veel meer. x Een deel van deze speciale klank heeft het woord „zijde" echter ook te danken aan de hoge prijs der stoffen, o.m. veroorzaakt door de bewerke- lijke en moeilijke kweek der zijderupsen. Ook het afwikkelen der cocons, waardoor tenslotte de draden verkregen worden, moet op een uiterst zorg vuldige manier gebeuren. Opmerkelijk is hierbij, dat de weefmethoden voor zijden stoffen dan al veranderd, gemechaniseerd mogen zijn, maar dat het winnen van de draden nog op vrywel dezelfde manier gebeurt als in de oudste tijden. En oud is de zijderupsencultuur zeker! Van het jaar 2600 v. Chr. af, toen de jonge Chinese prinses Si-Ling-Chi voor liet eerst op deze wijze draden verkreeg, heeft zij zich tot op de huidige dag kunnen handhaven. Wat er ook aan natuurrampen, oorlogen, sociale veranderingen plaats gevonden heeft, hoe er om geleden en gestreden is, hoeveel avonturiers er rijk door geworden zijn en eerzame handelaars tot armoede vervallen, steeds Ls de kringloop van ei-larve-cocon-vlinder-ei zich blijven voltrekken, ten voordele van de mensheid en zijn zucht, zich zo mooi mogelijk te kle den De Chinezen, die het grote belang van de zijdeteelt voor hun land zeer foed inzagen, hadden aan het gilde er zijderupsenkwekers een strenge geheimhouding opgelegd. Het mocht echter niet baten want uit het bui tenland, aangelokt door de prachti ge uit China komende stoffen, kwa men verspieders naar de oorsprong ervan zoeken. Zij smokkelden eitjes het land uit en na vele avonturen kon de zijdeteelt zich toen geleide lijk van het Verre Oosten naar het Westen verbreiden, via Japan, In dia, Turkije, Italië, Spanje en ten slotte Frankrijk. Noordelijker schijnt men niet te kunnen gaan, tenzij de rupsen op een bijzonder zonnige en beschutte plaats ge kweekt kunnen 'worden. Er zijn in Engeland -en ook in ons land enige kleine kwekerijen. Naarmate de zijdeweverij zich in deze landen uitbreidde, ontstonden er ook zijdeweverijen, en zelfs wel in landen waar men zelf geen grote productie van zijde kon halen, met name Engeland en Nederland in de zeventiende eeuw. Al is de zijdeteelt voor de natio nale economie van bepaalde landen wel belangrijk wij denken hier bij vooral aan India, waar door de regering op grootscheepse manier voorlichting en leiding hierbij gege ven wordt in de wereldeconomie van onze dagen heeft hij geen bete kenis meer, omdat productie en ver bruik daarvoor te klein zijn: nog geen 1 van het totale verbruik van textielvezels in de gehele we reld. Wat voor ons aanleiding is, hier thans over dit prachtige product te schrijven, ddt zich tientallen eeuwen staande wist te houden, is een aanmerkelijke herleving van het zijdegebruik, ook op gebieden waar zijde sinds lang verdrongen was. Er bestaat een steeds grotere nei ging zijde te gaan verwerken in mengweefsels. Dit laatste biedt grote voordelen, omdat men op deze manier kan pro fiteren van de goede eigenschappen van deze vezel, zonder dat de kos ten daarvoor een beletsel behoeven te zijn, wat dikwijls wel het geval is als zijde in onvermengde vorm tot stof verwerkt wordt. Er valt over het mengen van textielvezel trou wens een heleboel te zeggen, waar onder een heleboel goeds, al is deze ontwikkeling eigenlijk nog pas be gonnen. Eerst in de laatste jaren, De overgooier, dat meestal nogal onflatteuze kledingstuk uit onze schooljaren, is vorig jaar weer in het modebeeld verschenen, en met groot succes! „Onflatteus" is de overgooier in zijn nieuwste verschijningsvormen zeker niet meerKijkt n maar eens naar het exemplaar, dat de filmactrice Lori Nelson op neven staande foto draagt. Deze overgooier is gemaakt uit gele stof, bedrukt met een zwart patroon. Miss Nelson draagt er een witte blouse onder, welke aan de hals een grote strik heeft. Een fleurig en flatteus geheel! Waarschijnlijk hebt U zich bij het bepalen van de keuze tussen losse en flessenmelk weieens afgevraagd of de voedingswaarde van beide ge- lyk is en of U losse melk zonder voorafgaand koken kimt gebruiken. Op.de eerste vraag luidt het ant woord van de Voedingsraad bevesti gend, op de tweede ontkennend. De voedingswaarde is voor losse melk en flessenmelk nagenoeg de zelfde. Gepasteuriseerde flessenmelk is bijvoorbeeld niet vetter dan de losverkochte melk, die van een melk inrichting wordt betrokken. Hij is uit een oogpunt van voedingswaarde ook verder niet „beter" dan dé losse melk. Los verkochte melk wordt, evenals de flessenmelk, in de melkinrichting gepasteuriseerd. Daarna wordt hij in tanks getapt voor aflevering aan de melkhandelaren. De melk, die wij via deze schakels kopen, is dus niet rauw meer. Er is echter een kans, dat in de losverkochte melk bederf- en ziek tekiemen terecht komen. Deze kans is er niet bij flessenmelk, die in de gesloten fles wordt vervoerd en be waard. Advertentie.) VOOR UW HANDEN maakt handen zacht altJluweel Daarom kan flessenmelk zó ge dronken' worden, terwijl U er het beste aan doet losse melk voor het gebruik te koken. Bacteriën ontwikkelen zich het beste by lauwwarme temperatuur en in een niet-zindelijke omge ving. Wilt U deze ontwikkeling tegen gaan, dan zult U de losse melk in een schone pan in ont vangst moeten nemen en deze pan tijdens het bewaren luchtig afge dekt moeten houden, b.v. door het deksel er enigszins schuin op te plaatsen. Het is gewenst: de melk op een koele plaats te be waren: niet in de zon, ook niet in het volle licht; losse melk kort na ontvangst te koken en te verwerken; de melk, die na het koken niet meteen gebruikt wordt, vlug te koe len met het deksel schuin op de pan, waardoor de warmte beter kan ontsnappen; tijdens het afkoelen zo nu en dan in de melk te roeren; de melk niet vaker dan nodig is te ko ken. In sommige tijden van het jaar wil het nog wel eens voorkomen, dat de melk aanzet bij het koken. Het is het beste om dan tijdens het ko ken af en toe in de melk te roeren. Schenk aangezette melk over in een schone pan of kan; kook aan- brandsel in een emaille pan uit met soda, in een aluminium pan met zout. Een vlammenspreider kan goede diensten bewijzen bij het voorkomen van aanbranden van de melk, wij zouden kunnen zeggen, toen de na-oorlogse textielhonger een beetje gestild was, werd onze aandacht door de eerste experimenten getrok ken en het experimentele stadium is nog niet voorbij. Slechts door er varing blijkt het mogelijk tot nu toe, om de eigenschappen van be paalde mengsels te leren kennen, net verven is vaak uiterst gecompli ceerd, het aantal combinatiemoge lijkheden is door de vele (ook syn thetische) vezels en wisselende per centages eigenlijk onuitputtelijk. Goede resultaten Zeker is intussen, dat eenvoudige mengsels met de tegenwoordige techniek goede resultaten blijken te geven. Zeer in opkomst zijn meng sels van zijde met wol, zijde en ka toen, zijde en mohair. In deze com binatie blijkt de zijde een prachugi glans en een prettige „greep" te geven, waarbij speciaal kamgarens en tweedachtige weefsels genoemd worden. Weer andere effecten kun nen worden bereikt door b.v. een wollen inslag en een zijden schering te nemen. Opmerkelijk is ook het succes van mengweefsels van zijde en kristal rayon. Deze laatste ga rens, die men zich als een uiterst smal lintje van cellophaan moet den ken, geven een bros en glinsterend effect aan de overigens zijden weef sels. Dan willen wij nog vermelden het mengweefsel van zijde en nylon, om nu maar bij de meest bekende van de synthetische textielvezels, te blijven. Vooral voor ondergoed zijn deze weef sels zeer geschikt, want de zij de slaagt erin het klamme ge voel op te heffen, dat nylon nog wel eens geven wil door zijn on vermogen vocht'te absorberen. Tot slot nog even een enkele op- De Zeeuwse vrouw en het vluchtelingenprobleem H Onlangs brachten wij op s deze pagina een artikel om- i p trent de plannen, welke de i afdeling Zeeland van de Ne- I dcrlandse Federatie voor j§ Vrouwelijke Vrijwillige Hulp- m s= verlening bezig was te ont- H wikkelen in verband met de actie, welke deze Federatie H heeft ingezet. Een actie, waar- s van de bedoeling is dat de Ne- derlandse vrouwen geld bij- s eenbrengen teneinde de huis- L- vrouwen in de Karinthische vluchtelingenkampen in de ge- m ee legenheid te stellen, een mens- waardiger omgeving voor haar gezinnen te scheppen. eJ Voor de gemeente Goes 11 heeft de Federatie (afdeling Noord- en Zuidbeveland) thans het volgende plan van actie opgemaakt: De stad is verdepld in zes blokken; iedere organisatie, aangesloten bij de Federatie, heeft de zorg voor één blok op zich genomen. Binnenkort gaat een van de leden de hui- zen langs met voor ieder ge- zin een kaart, waarop naam, ee adres en het maandelijks te ee storten bedrag kunnen wor- den vermeld. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll merking over het gebruik van het woord „zijde", Het aureool, dat de zijde ook in onze dagen omgeeft, heeft er toe geleid, dat tal van bena mingen in gebruik geraakt zijn, welke tot misverstanden aanleiding zouden kunnen geven. Het woord „cocktailzijde" bijvoorbeeld maakt een „dure" indruk, maar tien tegen een dat er in de stof geen echte zij de verwerkt is, doch rayon. Hetzelf de geldt voor „zijdelinnen", waar geen zijde in zit en geen linnen, doch dat uit ravonvezel bestaat. De „matrozen iijl" in dameskle ding, verleden jaar door vele Franse ontwerpers gebracht en daarna ook in de Nederlandse confectie veelvul dig toegepast, heeft ook in Amerika ingang gevonden. Een Amerikaans ontwerper heeft zich door het „ma trozenpakje" laten inspireren tot het ontwerpen van het eenvoudige maar elegante flanellen costuum, dat op bovenstaande illustratie staat afge beeld. Op de nauwe, gladde rok wordt een rechthangend jasje gedragen, dat van de bekende matrozenkraag is voor- Bij het bladeren in een tijdschrift las ik onlangs de zinsnede: „Het moet maar eens gezegd worden, dat het geen vanzelfsprekend feit is, dat wij vrouwen elke dag maar weer al dat huishoudelijk werk ver richten!" De hemel sta de mannen bij, wier vrouwen er zo over denken Deze verzuchting is gevloeid uit de pen van een medewerkster van het Zwitserse blad „Wochenzeitung". Zie hier, wat zij verder over dit onderwerp schreef: ,fM.oet het niet veeleer eens gezegd worden, dat wij vrouwen doorgaans veel te veel drukte maken over dat huishoudelijk werk van ons? Ik be grijp niet, waarom de meesten van ons voortdurend lopen te mokken over dit „beroep", dat wij tenslotte zelf hebben gekozen! Ik weet wél, dat het werk in dit beroep voor ons vanzelf sprekend moet zijn, of wij het nu met plezier doen of niet. Als we het niet met plezier doen, waarom zijn we dan getrouwd We wisten toch al van on ze moeders en van onze grootmoeders, wat ons te wachten stondIk be gin te geloven, dat toij alleen maar klagen en medelijden met onszelf heb ben, omdat we dit reeds van onze moe ders gewend waren. Wanneer dit in derdaad de hoofdoorzaak van onze dagelijkse jeremiade is, wordt het tijd. hiermede op te houden! ii /as het beroep, dat wij voor ons wy huwelijk uitoefenden, dan zo opwindend en interessant? Wa ren het toen niet elke dag min of meer dezelfde brieven welke wij tikten; de zelfde spullen, wélke we aan steeds dezelfde mensen verkochten; dezelfde steekjes wélke we naaiden? Waarom jammeren we dan, nu we huisvrouw geworden zijn, over de dagelijkse rou tinewerkjes als afwassen, zwabberen en stoffen; werkjes die we zingend of naar de radio luisterend kunnen ver richten? Tegenwoordig kunnen we bovendien zelf beslissen of we van daag zullen wrijven of niet; of we de ramen zullen lappen of er nog maar een weekje mee zullen wachten! Bovendien is daar nog onze vrije tijd, die bij een practisclie dag-inde ling heus wel de moeite ivaard kan zijn. Hebt u wel eens een schema voor elke werkdag ingesteld, een schema, waarin de tijden zo zijn afgemeten, als u dit voor een goed dienstmeisje zoudt doen? U zoudt verbaasd zijn over de vrije kwartiertjes, die u zoudt overhouden bij het werken volgens zo'n schema! Al die vrije kwartier tjes vormen tezamen een vrije middag, welke we aan louter plezierige dingen en bezigheden kunnen besteden. £n dan die klachten over onze man nen Ze hebben er geen id.ee van, wat er allemaal voor kar weitjes op te knappen vallen in een huishouding, en slechts weinigen hel pen uit vrije wil eens een handje bij het huishoudelijk werk Maar wat zou onze vroegere chef wél gezegd hebben, wanneer icij hem dagelijks aan het hoofd gezeurd hadden, hoe vervelend ons werk wel was, hoeveel we wel te doen hadden, en dat een ander soort arbeid ons veel meer vol doening zou schenken? Vermoedelijk had hij ons al spoedig, zonder veel om haal van woorden aangekondigd, dat we ontslagen waren. En zó iets dras tisch doei onze echtgenoot nu weer niet! Hij vindt al spoedig een andere oplossinghij luistert gewoon niet meer naar onsen denkt hoogstens, dat hij ons vroeger toch heel wat op gewekter en aardiger vond Nee, vélen van ons zijn er nog te weinig van doordrongen, dat het hu welijk een gebouw is, waar de ene partner voor de buiten-, de andere voor de binnendienst verantwoordelijk dient te zijn. Wanneer manlief zijn best doet, om in zijn „buitendienst" vooruit te komen, zijn positie te ver beteren en meer salaris voor zijn ge zin te gaan verdienen, dan is het van ons toch warempel niet teveel ge vergd om, de „binnendienst" (tot het veelomstreden karweitje van het schoenpoetsen toe!) zo goed mogelijk te laten marcheren. Trouwensde vrouw, die haar echtvriend alle moge lijke huishoudelijke karweitjes op draagt, verleent hem tegelijkertijd het recht, haar „gebied" te betreden en haar manier van werken te critiseren, en dat is ook niet bepaald plezierig op den duur „Doet het werk waarvan ge houdt, en houdt anders van het werk dat ge doet!" Op wie is deze wijsheid meer van toepassing dan op ons, huisvrou wen Riempjes en puntneusjes.... Onze geklede schoentjes zullen de komende zomer een nieuw „gezicht' hebben. Althans., wanneer de schoe nenindustrie zich ook door Parijs laat beïnvloeden! De schoenen, welke daar momenteel bij de nieuwe toiletten worden getoond, hebben puntige neu zen de hakjes zijn rank 'en een tikje naar voren geplaatst. Tijdens de shows van. vooraanstaande Parijse modehuizen droegen de mannequins schoentjes, welke een riempje over de wreef hebben, en met een klein knoop je gesloten worden Nu de prijs van de melk onlangs aan zienlijk is gestegen, is het meer dan ooit zaak om te voorkomen, dat dit kostelijk vocht overkookt! Gebruik daarom voor het koken elke dag dezelfde pan of melk koker, en controleer een keer met 't hor loge in de hand, hoe lang de melk nodig heeft om aan de kook te komen. U be hoeft er dan in het vervolg niet bij te blijven staan en kunt toch zorgen, dat u ter plaatse bent, tegen de tijd, dat de melk „omhoog komt". zien en waarvan de lange mouwen tot driekwart lengte kunnen worden opgeschoven. De kleding voor de aanstaande moeder geniet tegenwoordig gelukkig de nodige belangstelling van ontwer pers en confeetïonnairs! Rechts op de tekening ziet u een tweetal voor beelden van moderne positiekleding. Het bovenste ensemble bestaat uit „slacks" (de moderne pantalon, wel ke in dit geval wijder kan worden gemaakt zodra dit nodig is), waarbij een zwarte jerseyblouse wordt ge dragen met hierover een wijd vilten jakje met grote zakken. Het vrolijk gekleurde vilt is met zwarte biezen gegarneerd. Het tweede modelletje is bijzonder geschikt voor heel jonge moedertjes- m-spé. Zwarte „slacks" en een wit te pullover worden hier gecomple teerd met een wijd mouwloos vest, waarvan de bootvormige halsuitsnij ding een opstaande rand heeft. (Advertentie) Zenuwpijn Zo'n treiterende, zagende pijn die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar ...die helpen direct! J Een vlotte japon voor grote maten Het hier afgebeelde modelletje is niet alleen zeer geschikt voor grote maten, maar zoals U ziet leent het zich ook uitstekend voor tweeërlei stof. De rechte rok heeft één platte plooi midden-achter, welke U desge wenst kunt vervangen door een dub bele plooi middenvoor. De patronen van rug- en rugzij- pand moeten los van elkaar geknipt worden. De draadrichting loopt vol gens de verticale lijn. In de rughals stikt U de figuur naadjes. Ook in de ondermouw wordt de figuurnaad aangebracht, waarvan de onderste 10 cm. met drukknoopjes gesloten wordt. Voor- en rugpand met de betreffende zijpanden verbin den. Het voorzijpand wordt daarbij op de aangegeven plaats zoveel inge houden, dat de onderkant tot het te kentje bij de punt van het voorpand reikt. Schouder-, mouw- en zijnaden sluiten, de oksels inknippen en de ok selstukjes volgens de tekentjes inzet ten. Na het paspoilcren van de knoopsgaten zet U het beleg tegen voorkanten en rughals. De figuurnaadjes in de voorbaan van de rok kan men naar verkiezing ook als plooitje inleggen. De achter baan eveneens van figuurnaadjes voorzien en de zijnaden sluiten. De plooi naar links inleggen en instik- ken. Wilt U de afgebeelde plooi mid denvoor, dan tekent U hiervoor aan de middenvoorlijn een breedte van 12 k 14 cm aan. De rok met het lijfje verbinden en de punt van het voor pand vanaf het tekentje op de rok stikken, waarbij U tegelijk de cein- tuurdelen (50 x 3 cm) van dubbele stof meenaait. Deze worden op de rug met een knoop of gespje gesloten. In de linkerzijnaad brengt U een taille- splitje met ritssluiting aan. Geheel uit dezelfde stof vraagt de japon ca. 3 m van 140 breedte; van tweeërlei stof zoals hier afgebeeld ca. 1.80 m voor rok en vestje en 1 m voor de zijpanden, beide van 140 breedte. Desgewenst kimt U alleen het vestje van andere stof nemen, dat staat ook heel aardig. ELLA BEZEMER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11