C D Amerikaanse publiek heeft groot vertrouwen in Eisenhower NIEUWS UIT DE KERKEN Altijd alle negen 80 ct. PAMIR" GAAT WEER VAREN afgesloten PROVINCIALE ZEEUWSE C O U RANT ZATERDAG 12 FEBRUARI 1953 GEEN VREES VOOR NIEUW CONFLICT Unanieme steun voor krachtige houding van Washington (Van onze correspondent) NEW YORK. Het Amerikaanse publiek neemt de Formosa-crisis als nog met een korreltje zout. Anders gezegd: de kopregels van de dagbladen zjjn vetter, en de uitspraken van de radio-commentators feller, dan de openbare reactie in den lande. Een oorzaak daarvan is uiteraard, dat ook het Amerikaanse publiek langzamerhand is afgestompt door de schier eindeloze opeenvolging van crises gedurende de laatste jaren. Vooral sedert de Koreaanse oorlog is men eraan gewend geraakt met een regelmaat vrijwel als van de maan delijkse giro-afrekening voor een nieuwe, gapende internationale kloof te staan. Ogenschijnlijk en op dat woord ligt de nadruk werden deze te elfder ure steeds nog overbrugd. Zo is hier, al is dit wellicht enigszins overdreven gesteld, de neiging ontstaan de heftig bruisende internationale wervelstroom aan te zien voor een „dood water". Er bestaat daarbij een grenzeloos vertrouwen, dat de regering-Eis- diower er ook in zal slagen de nieuwe dreiging van een groot conflict in het Verre Oosten, met alle consequenties daarvan te voorkomen. De enig merkbare Irritatie geldt veeleer de traagheid, waarmee de Amerikaanse Senaat de door presi dent Eisenhower gevraagde machti gingen inzake Amerika's optreden in en om het gebted van Formosa, heeft verleend. Opmerkelijk is het vertrou wen, dat het publiek in president Eisenhower stelt als handhaver van de vrede; men ziet in hem een man, die juist omdat hij de oorlog beter kent dan iemand anders, de vrede zal nastreven. Het Amerikaanse publiek Is op dit ogenblik n.1. eensgezind. door ROBERT KIEK. Het meest frappante blijk daarvan is gegeven door de reacties van het merendeel van de vrouwen en moe ders, die door rood China waren uit genodigd haar mannen c.q. zoons te komen bezoeken, die daar in krijgs gevangenschap leven. De meeste vrouwen en moeders waren er tegen de uitnodiging aan te nemen, ook al konden zij het zich financieel ver oorloven. „De invitatie is een truc", zeiden sommigen; „ik zou het niet kunnen verdragen de terugreis zon der mijn man te moeten maken", zei een tweede, maar de meesten stelden haar persoonlijke gevoelens op de achtergrond: „ik zou er mijn land geen dienst mee bewijzen", was hun commentaar. Indien de Chinese com munisten door hun uitnodiging had den beoogd op de sentimenten van het, doorgaans makkelijk geëmotio neerde, Amerikaanse publiek te wer ken, kwamen zij ditmaal bedrogen uit. Zelfs voor de Amerikaanse volks massa, die nauwelijks geschoold is in de finesses van de wereldproblemen zijn deze twee facetten van de inter nationale situatie kristal-helder ge worden. a. dat elke nieuwe internationale conferentie met de Russen of Chine se communisten neerkwam op Ame rikaanse concessies, of anders ge zegd, successen voor de autoritaire regimes; b. dat de invloed der Westelijke bondgenoten op Washington steeds is aangewend om Washington tot deze concessies te bewegen. Het grote Amerikaanse publiek onderschrijft momenteel in overwel digende meerderheid de principiële stelling van president Eisenhower, dat het ogenblik is aangebroken waarop de lijn tussen Oost en West scherp getrokken moet worden. De vraag, hoe en waar deze lijn moet worden getrokken is veel min der een kwestie ter beoordeling van de grote massa. Diplomatieke, natio- nasu-politieke en strategische over wegingen beïnvloeden het antwoord er op. Doch het publiek kan wel met het blot oog zien, dat een wapen stilstand, eventueel tussen rood Chi na en Tsjiang Kai Sjek tot stand ge bracht, neer zou komen op weer een nieuwe concessie jegens de commu nistische elementen. Een wapenstil stand is immers slechts mogelijk in dien beide partijen erin toestemmen elkaar met rust te laten. Voor rood China is dit inderdaad een conces sie; maar Mao-Tse en Tsjoe En-Lai verbinden zich daarmee niet hun agi tatie in b.v. Indo-China te staken. Tsjiang, daarentegen (en de Ver enigde Staten) verbinden zich door een wapenstilstand de Chinees-Na tionalistische strijdmacht op Formo sa tot nietsdoen te doemen. Rood China heeft dus één potentiële be dreiging van het vasteland geneutra liseerd, waartegenover geen enkele rode concessie van betekenis staat. Diplomatiek zou de situatie daar bij bovendien rijp zjjn geworden voor de verwezenlijking van het Britse concept om rood China als de con- tinentaal-Chlnese macht toe te laten in de organisatie der Verenigde Na ties, terwijl Tsjiangs regime nog slechts als de regering van het eiland Formosa zou erkend worden. Het is zeker zo, dat een dergelij ke situatie de wereldverhouding van het ogenblik nauwkeuriger zou weer spiegelen. De these dat rood China's aanwezigheid in de Verenigde Naties het Westen de gelegenheid zou bie den een wig te drijven tussen Mos kou en Reking zou dan eveneens op de proef kunnen worden gesteld. Doch deze constellatie is, op het ogenblik, voor het Amerikaanse pu bliek vrjjwel onaanvaardbaar. Niet omdat de Amerikaan zo kortzichtig is dat hy bezwaar zou hebben be- Tot opvolger van de huidige presi dent van het Internationale Comité van het Rode Kruis, minister Riieg- ger, heeft het comité eenstemmig be sloten, professor Léopold Boissier te benoemen, die op het ogenblik de functie van vice-president van dit co mité bekleedt. Professor Boissier, die sinds 191(6 lid van het comité is ge weest, was professor in het vergelij kend administratief recht aan de Uni versiteit van Genève. Hij werd gebo ren op 16 Juli 1893. Professor Boissier zal zijn nieuwe post op 1 September aanstaande be trekken. staande verhoudingen op onze we reldbol te erkennen; maar omdat hij hierin slechts nieuwe overwinningen voor Peking zou zien, die alleen maar de deur zullen openen voor nieuwe eisen van de communistische regimes, welke weer op straffe van oorlog zullen moeten worden inge willigd. Het is deze vicieuze cirkelgang, welke de Amerikanen van de ene concessie naar de volgende diploma tieke nederlaag heeft gevoerd, die het Amerikaanse volk te lange leste wenst te doorbreken. Vandaar de sympathie waarmee men de melo dramatische uitlatingen van gene raal McArthur in zijn te San Fran cisco gehouden rede heeft begroet, waarin McAtrhur sprak van de noodzaak terug te keren naar „ons ouderwetse concept van vaderlands liefde". Geen heil in oorlog Ook de Amerikaan ziet geen heil in de vernietigingsoorlog; het be wustzijn, dat bij een wereldconflict zowel winner als verliezer zwaar ge havend uit de strijd te voorschijn zal komen, leeft ook hier. Men is ech ter niet zo dèfaitistisch, dat dit con cept alle denken overheerst, of dat het als doorslaggevende factor zou worden beschouwd om voort te gaan het internationale communisme te blijven paaien. Want dat is juist de grootste vrees, die sedert de confe rentie te Genève alom wordt gekoes terd. Vandaar, dat het Amerikaanse volk de president ten volle steunt bij het afbakenen van een „tot-hier-en- niet-verder"-lijn. Het overschrijden daarvan stempelt de communistische regimes als agressors een daad waarvoor zij in elk opzicht de ver antwoordelijkheid dragen. De Amerikaan gelooft niet, dat Moskou of Peking daartoe bereid zijn. Vandaar de betrekkelijke rust onder het anders zo licht tot emoties geprikkelde Amerikaanse volk en het vertrouwen dat het Formosa-be- leid de tegenstander in zgn overmoed zal remmen. Er is altijd baas boven baas. Er zijn altijd prestaties, die vèr braven de rest uitsteken. Oók. op sigarcttengebïed! Daarom is her af jarenlang een onbetwistbaar feit: VIRGINIA yfi it Mzéte 20 stuks DE GROTE ZEILVAART 99 (Speciale Correspondentie). HAMBURG, Februari. Achten vijftig van de zeilvaart bezeten zee lieden zullen de „Pamir" bemannen, als zij de volgende week weer zee kiest voor een grote reis een la ding cement zal naar Argentinië ge zeild worden waarmee dan de Hamburgse traditie van zeevaart-' romantiek ook nu gehandhaafd wordt, ondanks straalmotoren en atoomduikboten. Kapitein Herman Eggers, 45 jaar, kan alleen nog maar in dichteriyke bewoordingen zijn geestdrift uitdruk ken over zijn benoeming tot gezag voerder van het reuzenzeüschip „Pa mir". Tot nu toe voer hij als kapi tein op de „Diana": een passagiers schip dat tussen Travemünde en Ko penhagen pendelde, een móói schip: er waren kranen voor alle mogelijke vloeistoffen: warm en koud water, wqn, bier en cognac en zelfs jenever en achter de bar stond de mooiste waardin, die men had kunnen vinden. Ze kon bovendien zo prachtig zingen, dat de meeuwen niet meer van het schip weg te slaan waren. Maar als iemand Eggers vleide met de woorden: „Dit is nu toch eindelijk het juiste schip voor de juiste man", antwoordde deze: „Allemaal goed en wel, maar dat gedoe hier op de stadsgrachtjes van de Oostzee is me toch niet het ware. Ik wil weer een oceaanzeiler onder de voeten hebben." Het zeilen is blijkbaar een onge- neeselijke ziekte, meent het „Ham burger Abendblatt." Bijna twee jaar heeft kapitein Eggers vroeger op de „Pamir" als eerste officier gevaren; voor de oor- Jog voer hij jaren op de grote zeil schepen van Laeisz. Hij heeft genoeg practgk en is voldoende bezeten van de zeilvaart om, met vol vertrouwen van zijn reeders, deze nieuwe post te vervullen. Zh'n eerste officier, Helmut Grub- be is minstens zo bezeten en zeker even ervaren: hij is 47 jaar en heeft nooit anders dan op zeilschepen ge varen. Toen in de crisis van de der tiger jaren de schepen opgelegd wer den en dit hem het zeilen onmoge lijk maakte, leerde hij vliegen. Na de (Advei tentie.j oorlog nam hij zijn hobby, de zeil vaart, weer op: twee jaar heeft hij aan boord van de „Pamir" gewerkt met een paar even enthousiaste men sen, om het schip voor deze reis in orde te maken. Hij voelt zich nu als een kind, dat uitziet naar de dag van het schoolreisje GEEN KOOI VOOR WIT- TENHAGEN. En met de overige officieren, Kra mer, Wittenhagen en Behn, is het al net zo: zij zijn allemaal op zeilsche pen opgeleid. De enige moeilijkheid voor Wittenhagen zal net slapen zijn: hij is 1 meter 94 en geen kooi op de „Pamir" heeft die lengte. Eggers heeft ook verder een pracht- bemanning: zij hebben stuk voor stuk vroeger in de zeilvaart gewerkt. Bootsman Richard Klihl ls 65 Jaar, wordt ieder jaar jonger volgens zijn kapitein, en ging 25 jaar geleden als voorlaatste van boord, toen zijn schip, de „Monte Cervantes" ergens bij Vuurland verging. Steward Ahrens heeft de laatste maanden niets an ders gedaan, dan van zee uit tele grammen sturen: „Houd mijn plaats open." Ondanks al die alcoholische kraan tjes en de mooie barjuffrouw, is de telegrafist van de „Diana" met zgn kapitein meegegaan: „Geef mg maar de Oceaan." De vaste bemanning van 25 ma trozen wordt aangevuld met 25 scheepsjongens. Bijna allemaal zijn het stuurmansleerlingen en er is er geen bij, die zich niet als ideaal voor ogen houdt, eens zelf als kapitein te varen. En zo zal dan de „Pamir" uitva ren met een bemanning van „gentle- man-sailors". Aan hen zal het niet liggen als deze reis geen succes wordt; zij móet het overigens wor den, want daarna ligt de „Passat", ook al geen onbekende in de zeil vaart, te hunkeren naar de oceaan golven en te rukken aan haar tros sen. Van de reis van de „Pamir" zal Na de overstromingen in Djambi Het water van de rivier Muara Tem- besl in Djambi is anderhalve meter gezakt, maar aanzienlijke gebieden staan nog onder water, waaronder ongeveer 60 kampongs in de Batang- Harl-vallei, waar omstreeks 36.000 mensen nog afgesloten zijn van de buitenwereld. In enkele gehuchten leeft de bevol king reeds tien dagen van bananen en andere vruchten. In andere gebieden zijn de mensen er in geslaagd hoger gelegen gebieden te bereiken. De stad Djambi zelf is door het water in drie gedeelten gedeeld, waarvan het hoge re gedeelte overbevolkt is door men sen die daar hun toevlucht zochten. Baranes in hongerstaking André Baranes, een der beklaagden in de .zaalc van het uitlekken van de* fensiegeheimen in Frankrijk, Is In hongerstaking gegaan als protest te gen de wijze, waarop het onderzoek tegen hem wordt geleid. Hij spreekt van „discriminatie". Ba ranes heeft voorts besloten op geen enkele vraag meer te antwoorden. Zijn verdedigers hebben de rechter van instructie meegedeeld, dat het hun niet langer mogelijk is zich met de verdediging van hun cliënt te be lasten. Zij noemen een aantal perso nen tegen wie ook beschuldigingen zijn ingebracht, maar die niet gevan gen genomen zijn, noch ook maar ver hoord worden. het afhangen, of ook zij In de vaart kan worden gebracht. Eigenlijk kijkt heel Hamburg met critische ogen naar deze poging, de „grote" zeil vaart nieuw leven in te blazen, maar Hamburg wil niet anders, dan de traditie voortzetten. Huis voor predikantsweduwen. De grote woningnood, die ook in Noor wegen heerst, heeft ernstige problemen geschapen, o.a. voor predikantsweduwen, die door de dood van hun echtgenoot uit de pastorie moeten om plaats te maken voor het nieuwe predikantsgezin. Men heeft thans het initiatief genomen tot het oprichten van een „huis voor predikants vrouwen" in Oslo, waar predikantswedu wen tegen bescheiden vergoeding de be schikking zullen krijgen over een aantal kamers. Bovendien zal in dit predikants vrouwenhuis een vergaderzaal worden in gericht, daar immers de predikantsvrou wen dikwijls op de achtergrond de stuwen de kracht zijn geweest bg het vele kerke lijk werk in de gemeente. Er is in kerke lijke arbeid een voortdurende behoefte aan de rijke gaven en het vaak zo wijze in zicht van deze vrouwen; men heeft daar om goede reden om te zorgen voor een juiste entourage waarbinnen deze waar devolle activiteit zich kan ontplooien, zo dat de predikantsweduwen niet gedwongen zullen zijn „op dood spoor" te worden ge rangeerd, omdat him man er niet meer is. Finse kerk en het huwelijk. De kerkelijke pers in Finland heeft be langwekkend statistisch materiaal verza meld betreffende vragen aangaande het huwelijk. De bevolking in Finland telt 4 millioen zielen. De industrialisatie gaat met rasse schreden voorwaarts, ook op het platteland. In 1920 leefde 65 van de landbouw, ln 1940 was dit getal gedaald tot 51 en in 1951 tot 32 van de to- tale bevolking. In 1938 werden 1600 schei dingen genoteerd tegen 5600 in 1945 en 3398 in 1952. (Het aantal huwelijken be droeg 32.231). Tegen deze achtergrond heeft de Finse Kerk een nieuw arbeidsveld geopend: bij stand te verlenen in huwelijksproblemen. In Helsingfors en Tampere zgn permanen te adviesbureaux opgericht, waaraan ook een psychiater en een jurist medewerken. De leider van het bureau in Helsingfors is een predikant, die zijn gehele tijd aan dit werk geeft. Men heeft in de laatste jaren cursussen gehouden voor jonge ge zinnen, en alleen in Helsingfors al namen 2000 jonggehuwden hieraan deel. Christenen en Mohammedanen. In Bhamdoun, 24 km van Beiroet in Libanon, is een congres gehouden, dat waarschijnlijk het eerste Is in zijn soort in de geschiedenis van het Christendom en de Islam. Een gelijk aantal Mohammeda nen en Christenen, uit 22 landen, zijn bij een geweest met het doel: na te gaan in hoeverre Islam en Christendom kunnen sa menwerken om het gemeenschappelijk doel te bereiken: de respectievelijke geestelijke waarden door te geven aan de jongere ge neratie. Er werd slechts Engels en Ara bisch gesproken, en er was voor tolken gezorgd. Er wordt gemeld, dat het congres een zeer hamonisch verloop had. Men gevoel de zich als één familie. Des Vrijdags was er een Islamietische, en des Zaterdags een Christelgke godsdienstoefening belegd. Zo wel Mohammedanen als Christenen namen met grote eerbied aan deze beide gods dienstoefeningen deel. Met nadruk werd gezegd, dat het doel van dit congres re ligieus noch politiek was, maar een poging om te komen tot gemeenschap, begrip en samenwerking. Zij die wel komen, doen het omdat zij verstaan hebben dat een mens van amu sement alleen niet leven kan, maar van alle woord dat uit de mond Gods uitgaat. Wat ik maar zeggen wil: uw kerkgang betekene niet: de tgd verdrijven, maar de eeuwigheid zoeken. Ds, A. J. Meyer schrijft in het Evang. Luthers weekblad: Knopen zijn blijkbaar duurder geworden. Ze komen althans nog maar sporadisch voor in de collectezak. Maar dit betekent nog niet dat de collectanten alleen maar gangbaar geld ontvangen. Er zit nog wel eens een Westeuropees muntje tussen, dat, ondanks BeNeLux, EDG, WEU en EBU, bij ons nog niet geaccepteerd wordt Maar zulk geld is nog wel te wisselen. In de dagen van het Nieuwe Testament waren er zelfs speciale wisselaars in de tempel. Die hebben we nu niet meer nodig. Er is altijd wel een kerkeraadslid dat een bui tenlandse munt wil overnemen. Maar on langs zijn ze bij ons toch met een munt blijven zitten. Er was niemand die er een cent voor gaf. Toen hebben ze hem maar, heel royaal, de dominee aangeboden: een koperen munt ter grootte van een stuiver. Blijkbaar een Engelse of Amerikaanse automatenpenning. Aan de ene zjjde staat: Part Property of the Machine, aan de andere: For Amusement Only. Dit wil dus zeggen, dat dit muntje al leen maar bestemd is voor amusement, of tewel tijdverdrijf, zoals mijn woordenboek zegt. Daar zou je over kunnen nadenken. Stel je eens voor dat deze penning niet per ongeluk in de collectezak is ge raakt, maar dat de offeraar inderdaad bezig was „de tgd te verdrijven." De tijd verdrij ven is hetzelfde als „de tijd doden", en ook wie de tgd doodt is een moordenaar. Hoevezl van zulke moordenaars zouden er onder het gehoor van de predikanten zit ten Mensen die alleen maar gaan ter ver strooiing, ter distractie, voor vermaak, for amusement only? Mij dunkt toch wel minder dan vroeger. De minder goed be zochte kerkdiensten zgn óók een gevolg van het feit dat zij die „amusement on ly" zoeken, in onze tijd gemakkelijk aan hun trek kunnen komen: bioscoop, concert, radio, televisie. Hindoeïsme en de kerken. In het blad van de Evangelische Alli antie „Evangelical Christendom" wordt een uiteenzetting gegeven van de ontwik keling in de situatie van de Christelgke gemeente in India. Gesproken wordt van de toenemende vijandschap van kleine, doch krachtige Hin doe bevolkingsgroepen tegen iedere zen dingsactiviteit. „De twee voornaamste En gelse dagbladen, die nu in handen van Hin- doe's zijn, berichten bijna dagelijks van klachten tegen het zogenaamde maken van proselieten Nog een teken deze van groeiende afkeer tegen de zending is de activiteit van een klein aantal Parlementsleden, dat de afge vaardigden lastigvalt met vragen over zendingsactiviteit, vooral in de grensgebie den, Terwijl de houding van de Minister van Binnenlandse Zaken uitgesproken on welwillend is en hg liefst de grondwet zo zou willen uitleggen, dat alleen aan de eigen bewoners van het land het recht tot verbreiden van het geloof wordt toege staan, is de premier meermalen bemidde lend tussenbeide gekomen, en zijn redevoe ringen hebben over het algemeen een ge ruststellende uitwerking gehad. Twee dingen moeten evenwel duidelijk worden gemaakt: allereerst dat deze vij andige stemming tegen de zending uitgaat van een weliswaar kleine groep, maar van een die grote macht bezit. Het tweede is dat de goede gezindheid van de massa tegenover de zending en haar arheïd gebleven is." Het artikel besluit met op te merken, dat „indien dit alles tenslotte zal beteke nen, dat de dagen van de zendingsarbeid in India geteld zijn, daar tegenover moet worden vastgesteld, dat op talloze zen- dingsposten, die bezocht werden, de zen dingsarbeiders zich verheugen in de grootst mogelijke vrijheid bg hun werk en onge hinderd het Evangelie kunnen verkondi gen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 10