PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoogte Westerschelde-dijken in April a.s. bekend Lawines en grondverschuivingen in Frankrijk en Zwitserland D£ BILT MINISTER ALGERA IN ZEELAND Zwakke plaatsen moeien door lagere organen mei rijkshulp worden hersteld 5. Visserij-problemen worden met grote ernst bestudeerd TSJ0U EN-LAI REAGEERT OP V.N.-V00RSTELLEN PINAY NIET GESLAAGD IN ZIJN OPDRACHT 198e Jaargang - No. 35 Dagblad ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 6.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie I 3. Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels l.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllsstngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. N Bogerdstr C 160. telef. 2 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll Minister Algera heeft Donderdpg in het P.Z.E.M.- gebouw fe Middelburg langdurige besprekingen ge voerd met het college van Ged. Staten over diverse waterstaatsproblemen in Zeeland. Na afloop deed hij in een gesprek met enkele Zeeuwse journalisten en kele mededelingen over het verloop van deze be sprekingen. Bij dit gesprek waren ook aanwezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Ir. A. G. Maris. De mededelingen kun- nen als volgt worden samengevat 4 Op het departement wordt thans de laatste hand gelegd aan de memorie van toelichting op de Deltawet, waarvan het ontwerp in April de Tweede Kamer zal bereiken. Gelijktijdig met deze indiening zal ook het advies van de Deltacommissie verschijnen over de toekomstige hoogte van de zeeweringen langs de Westerschelde. Q Het provinciaal bestuur heeft na de besprekin- gen van gisteren de vaste overtuiging gekre gen, dat de Rijkswaterstaat intensief zoekt naar een oplossing voor de Zeeuwse visserijproblemen, tenein de met name de Zeeuwse schelpdieren-cultures fe be houden. Q Het aantal zwakke plaatsen in Zeeland thans opgelopen van 40 tot 47 - zal zo spoedig mogelijk worden aangepakt. Dit zal niet zelfstandig m „Ondeskundig" F3 Het Belgische communistische Tweede Kamerlid Jean stond s Donderdag van zijn zetel op, om H het woord te voeren in een de- bat over landbouwzaken, waar- li bij hij zich bij voorbaat ver- s ontschuldigde over zijn gebrek aan ervaring inzake dit onder- werp. H „U zou een uitstekend opvol- ger van de heer Malenkow zijn" meende voorzitter Huysmans. M De afgevaardigden schudden van het lachen, door hef Rijk geschieden, maar in de eerste plaats door de lagere organen met hulp van de Rijkswater staat. Deze lagere organen zullen daartoe georgani seerd en geoutilleerd moeten worden. Met het pro vinciaal bestuur is vooral gesproken over de kosten verdeling van deze werken en het aandeel dat voor rijksrekening komt. De betrokken post op de Rijksbe groting van 30 millioen zal zoveel mogelijk dit jaar nog worden verwerkt. A Hef ligt positief niet in de bedoeling de mi- nister verklaarde dit met grote nadruk! - de afsluiting van de Westerschelde hoe dan ook te over- 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Hef ligt niet op de weg van het Rijk de aanleg van secundaire verkeersdammen zoals Co- lijnsplaafZierikzee en Zuid-Beveland-Tholen na afsluiting der zeegaten te entameren. De minister be toogde evenwel, dat de mogelijkheden van deze dammen er na de afsluiting zeker zijn, zodat plannen daarvoor door andere organen, b.v. door de provin cie, kunnen worden gemaakt. 6 Bij de bestudering van de problemen rond de verhoging van de Westerschelde-dijken zal zeker ook inpoldering van het land van Saaftinge on der de loupe worden genomen. Diepgaand overleg met het nabuurland België is daarbij echter een eer ste vereiste. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. De Casembroot', ver klaarde, dat de besprekingen in een uitmuntende sfeer waren verlopen en dat er geen enkele maal sprake was geweest van wrijvingspunten. Hij toonde zich zeer verheugd over de mededelingen van de minister en zijn adviseurs over de visserij-kwesties. „De minister en de heren van de Rijks waterstaat spreken over de oester- en de mosselcultuur, alsof zy al jaren in dit vak zitten", zo zei liy. Met grote ernst en toewijding worden de proble men rond deze aangelegenheid behandeld, zo was hem gebleken, waarbij er nauwe samenwerking bestaat tussen Rijkswaterstaat en de visserijdes- kundigen, dr P. Korringa, dr B. Havenga en dr J. Verweij. De directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir Maris zei desgevraagd nog, dat er géén sprake van is, dat de mogelijkheden voor de visserij door Rijkswaterstaat als theoretisch worden afgedaan, maar dat zy inderdaad als practisch en noodzakelijk worden bestudeerd. Zoals bekend werd enige tijd gele den het ontwerp-Deltawet ter beoor deling gezonden aan diverse instan ties, o.a. aan het provinciaal bestuur van Zeeland. Er zyn daarop verschil lende reacties binnengekomen, zo vertelde minister Algera. Deze reac ties hebben wel degelijk invloed ge had op de uiteindelyke samenstelling van het ontwerp. „Wij zijn thans op de hoogte van alles wat er over de Delta-wet bij de diverse organen leeft, zodat we niet meer voor verrassingen staan," aldus de minister. En de Commissaris der Koningin voegde hieraan toe: „Als provinciaal bestuur zijn wij zeer behoorlijk in het voor overleg gekend. Er is rekening ge houden met bepaalde vraagpunten onzerzijds en wel zodanig, dat zij nu zijn opgelost". Uiteraard werd tijdens dit persge- sprek ook aangeroerd de onge rustheid, die met name in Vlissin- gen en Terneuzen heerst over de plannen van Rijkswaterstaat met betrekking tot de zeeweringen al daar, doch de minister zeide, dat deze punten nog altijd in een dus danig voorbereidend stadium van onderzoek verkeren, dat het op dit moment onmogelijk is bepaalde mededelingen te doen. CONCENTRATIE De minister bleek op de hoogte van de plannen, die er thans in Zeeland bestaan om met name op Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland te ko men tot concentratie van waterschap pen. Te zijner tijd zal hij daarover een oordeel moeten uitspreken wanneer deze plannen ter goedkeuring aan de Kroon worden voorgelegd. „Het zou voorbarig zijn om nu reeds te zeggen, dat ik geheel met de plannen instem. Maar wel wil ik verklaren, dat ik in principe het streven om tot grotere concentraties van het dijkbeheer te komen zeer aanbevelenswaardig; vind". Gesproken werd ook nog over het zg. plan-Sanders, dat beoogt tot af sluiting der zeegaten te komen door middel van betonnen dammen. Ir Ma- ris wees er op, dat de ontwerper van dit plan, dr ir Sanders een uiterst be kwaam betonteclmicus is, doch daar om „geheel in beton denkt". Ir Maris geloofde niet, dat dit plan die tech nische uitvoerbaarheid bezit als dr Sanders meent, vooral niet omdat. hier in de eerste plaats enorme wa terbouwkundige en geen betontechni- sche problemen een rol spelen. Tenslotte werd nog gesproken over de veren op de Westerschelde, nl. het plan van het provinciaal bestuur om Belgische boten te huren. Er was tij dens de besprekingen slechts zijde lings over deze aangelegenheid ge sproken, zo zeide de minister, waar bij met name door de Commissaris voor uitvoering van dit plan was ge pleit. Er zijn echter nogal wat moei lijkheden te overwinnen, o.a. ten aan zien van de aanlegplaatsen, omdat Antoine Pinay had Woensdagochtend een onderhoud met de president van de Franse republiek, René Coty. Pinay werd na afloop van het onder houd. door een huisdienaar in zijn jas geholpen. De foto wekt de indruk, als zou Pinay op straat worden gezet. Symbolisch .s./ deze huurschepen met zijlading zou den werken. In elk geval wordt deze aangelegenheid bestudeerd. De besprekingen met het provinci aal bestuur werden gehouden in het P.Z.E.M.-gebouw te Middelburg, waarna de lunch werd gebruikt in de Campveerse Toren te Veere. Het be trof hier het eerste bezoek aan Zee land van de minister na diens ziekte. Hij verklaarde, dat hij spoedig wil te rugkomen om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen, die de werkzaamheden aan dc dijken inmid= dels hebben gemaakt. Snellere eerste postbestelling In Delft en Tilburg neemt de P.T.T. tlians proeven om de eerste postbe stelling vlotter te laten uitvoeren. Men wil dit bereiken door in de eer ste bestelling geen drukwerken (be halve rouwkaarten),' zoals tijdschrif ten enz. op te nemen. Ter voorbereiding van de proef is in Delft al enige dagen volgens het nieuwe systeem gewerkt. Het doel daarvan was een dienstregeling voor het personeel op te stellen. ANTWOORD UIT PEKING Evacuatie Tatsjen-eilanden weldra voltooid In Washington wordt op het ogenblik een nieuw antwoord van premier Tsjou En-Lai van communistisch China op V.N.-voorstelIen voor beëindi ging der vijandelijkheden in het gebied van Formosa bestudeerd. Naar verluidt was het antwoord vervat in'een boodschap op een per soonlijke boodschap van de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Ham- mersköld. Deze had die boodschap gevoegd bij de uitnodiging van de Veiligheidsraad aan Peking om een afgevaardigde te sturen ter bijwoning van besprekin gen over een bestand. Zware rookwolken hingen Donder dagmorgen boven de Tatsjen-eilan- den, waar de evacuatie van nationa listisch Chinese burgers en militairen ten einde loopt. De laatste militairen, die worden geëvacueerd, begaven zich aan boord van de wachtende schepen onder het gedreun van ontploffingen, veroor zaakt door de opruimingswerkzaam heden van vernielingsploegen. Alle gebouwen op de eilanden, die de com munisten maar enigszins van dienst zouden kunnen zijn, worden opgebla- 'zan. Men verwacht dat de communisten na het vertrek van de nationalistische troepen onmiddellijk de zeven eilan den van de Tatsjengroep en de eilan den Joesjan, 51 kilometer naar het Noorden, en Pisjan, 48 kilometer ten Zuiden van de Tatsjen-eilanden, zul len bezetten. Van de eilanden zijn in totaal 17.331 burgers geëvacueerd. De operatie is sneller verlopen dan men dacht. Intussen verklaarde in Taïpeli de commandant van de Amerikaanse ze vende vloot, vice-admiraal Alfred M. Pride, dat geen vergeldingsmaatrege len zullen worden genomen tegen de communisten voor Het verlies van een Amerikaans vliegtuig van het type Skyraider. De admiraal zeide dat het vuur van de communistische luchtafweer werd beschouwd als een „defensief ge baar". BEROEP VAN GEMENEBEST De premiers van het Britse geme nebest hebben eenstemming besloten de Ver. Staten te verzoeken hun acti viteit in het gebied van Formosa te beperken tot de verdediging van dat eiland en de Pescadoren. Dit heeft de premier van Ceylon, sir John Kotelawala, in een bood schap aan zijn kabinet gemeld. VERKLARING VAN CHURCHILL Sir Winston Churchill heeft Donder dag in het Lagerhuis, in antwoord op vragen van leden der socialistische oppositie, opnieuw verzekerd dat de Britse regering streeft naar vier-mo- gendhedenbesprekïngen, met Sowjet- Russische deelneming, „te houden op een tijdstip, waarop het waarschijn lijk lijkt dat zij vruchten zullen af werpen". „Deze gelegenheid zal zich waar schijnlijk niet voordoen, voordat de overeenkomsten van Londen en Pa rijs (die voorzien in een souverein, bewapend West-Duitsland) zyn be krachtigd" voegde hij hieraan toe. Minister Algera bezocht Donderdag Zeeland, waar hij een bespreking had met het provinciaal bestuur. Na af loop van de besprekingen was er een lunch in de Campveerse Toren te Veere. Met een handdruk nam de mi nister afscheid van zijn gastheer, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin. (Foto': P.Z.C.) ■Auto te ivater drie doden Toestand van vierde inzittende zorgwekkend Te De Krim (Overijsel) is gisteren een auto-ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan drie mannen om het leven zijn gekomen. Het waren de 49-jarige F. Ranter, diens 17-jarige zoon G. Ch. en de 58- jarige E. J. Meyerink, allen uit Den Velde bij Gramsbergen, die met liun auto te De Krim door nog onbekende oorzaak te water raakten. Een vierde inzittende, de 51-jarige G. J. Grimmerink, eveneens uit Den Velde, is nog in leven, doch zijn toe stand is zorgwekkend. Na het reddingswerk, dat door omwonenden zeer vlot ter hand werd tenomen, bleek dat bij drie personen e levensgeesten reeds waren gewe ken. Het was niet mogelijk de por tieren te openen. Boeren hebben met tractoren de auto op het droge ge trokken. Dit werk vroeg een half uur. De heer Grimmerink is naar het ziekenhuis te Coevorden vervoerd. FRANSE KABINETSCRISIS Pflimlin zal het nu proberen De Franse kabinetsformateur Antoine Pinay heeft Donderdagmorgen zijn opdracht tot 't vormen van een nieuw kabinet teruggegeven. President Coty verzocht daarop volksrepublikein Pierre Pflimlin een nieuwe regering te vormen. Pflimlin heeft in beginsel de opdracht aanvaard. Hij zal presi dent Coty Vrijdagavond a.s. mededelen of hij al dan niet geslaagd is. Pflimlin is voornemens een rege ring te vormen, die de steun heeft van alle „ware republikeinen". Pflimlin wees er op, „dat zonder iets af te willen doen aan het door vorige regeringen bereikte", er nog vele vraagstukken „en speciaal op economisch gebied", dringend rege ling behoeven. „Een bepaald aantal dezer problemen kan slechts in Euro pees kader worden opgelost", voegde hij hieraan toe. SLECHT WEER IN EUROPA Gevaar voor nieuwe overstromingen Het Franse Alpendistrict Val 'Disere is geïsoleerd door lawines, die zijn veroorzaakt door de hogere temperaturen in de bergen. Ongeveer 3000 toe risten, o.w. de huidige „Miss Europa" en vier andere schoonheidskoninginnen verblijven in dit skicentrum. Er bestaat geen gevaar voor de toeristen, die van goed skiweer genieten. Hefschroefvliegtuigen zorgen er voor, dat er geen voedselgebrek ontstaat. Te Tignes is een vrouw om het leven gekomen, toen de eerste verdieping van een chalet door een lawine werd meegesleurd. Ook in de Italiaanse Alpen, in Oos tenrijks Tirol en het Zwitserse kanton Wallis zijn wegen door lawines en grondverschuivingen versperd. Zowel in Frankrijk als Zwitserland is gevaar voor nieuwe overstromingen ontstaan. Talrijke wegen in de Franse Alpen zijn door lawines en grondverschuivin gen versperd. Te Saint Jean de Mau- rienne moest een aantal huizen wor den ontruimd. Annecy en Aix-les- Bains zijn gedeeltelijk overstroomd. Het water van de Rijn stijgt onge veer 7,5 cm per uur en' ook in andere rivieren in Frankrijk staat het water hoog. Men verwacht geen herhaling van de overstromingen van de vorige maand. In Zwitserland hebben vliegtuigen, bij de waterkrachtcentrales van La Sixence en Arolla in het kanton Wal lis, levensmiddelen uitgeworpen voor de arbeiders van de centrales, die van de buitenwereld zijn afgesneden. Meer dan de helft van alle wegen in dit kanton is versperd door lawines. Het Zwitserse Lawine-instituut te Davos heeft bekendgemaakt, dat ge vaar voor grote lawines bestaat op hoogten boven 1600 meter. Het water in het meer van Genève is sedert Zondag ongeveer 80 cm ge stegen. Alle sluizen zijn geopend. In Oostenrijks Tirol is de grote weg tussen Langen en Stub en versperd door lawines, evenals de verbindingen tussen Lechleiten en Steeg in het dis trict Reutte. De pas over de Arlberg tussen' St. Anton en St. Christoph is gesloten met het oog op lawinegevaar. In Zuid-Zweden is veel sneeuw ge vallen, waardoor het treinverkeer ern stig wordt belemmerd. Hier en daar zijn electriciteitskabels gebroken. Ook de telefoondiensten ondervinden hin der van de zware sneeuwval. Aardschok in Italië In een stadje op vijftig kilometer van Foggia, in Italië, heeft zich een krachtige aardschok voorgedaan, waar door verscheidene openbare gebou wen ernstig werden beschadigd, ter wijl een driehonderd huizen op in storten staan.' Vele gezinnen kamperen op straat, of hebben een toevlucht gezocht in kerken. De aardschok ging gepaard met een hevig gerommel, dat uit zee het stadje ligt ongeveer vijf kilometer van de Adriatische zee, in het Noor- Oostelijke gedeelte van Zuid-Italië scheen te komen. Een nabij het stadje gelegen boer derij is ingestort, toen de zeven be woners het gebouw juist hadden ver laten. Hij sprak voorts over Frans-Noord- Afrika en de Franse overzeese ge biedsdelen in het algemeen. „Indien het mij mogelijk is een regering te vormen, zal ik mij in de eerste plaats met deze moeilijke vraagstukken be zig houden, waarbij ik trouw zal blij ven aan de traditionele Franse edel moedigheid, doch er tezelfdertijd naar zal streven de banden, die het Franse moederland met zijn overzeese ge biedsdelen vei'binden, een definitie ve vorm te geven", aldus Pflimlin. Econoom De 48-jarige Pflimlin is na de oor log in de politiek gegaan. Hij heeft tussen 1947 en 19ol in acht opeen volgende Franse regeringen de porte feuille van landbouw beheerd en staat bovendien bekend als een des kundige op het gebied der Franse economie. Pflimlin behoorde tot de kleine minderheid der Volksrepublikeinen, die enkele maatregelen van ex-pre mier Mendès-France hebben ge steund. Hij stemde voor de overeen komsten van Parijs (Westduitse sou- vereiniteit en bewapening). Ook Coppi denkt aan afscheid nemen ..Volgend jaar zal ook ik misschien met wielrennen ophouden". Dit heeft Fausto Coppi verklaard, toen men hem om commentaar vroeg naar aan leiding van het bericht, dat zijn gro te rivaal, Gino Bartali. de wedstrijd- spvot vaarwel h VERWACHT... WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met enkele sneeuw- of regenbuien. Overwegend matige wind tussen Noordwest en Noord. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. ZON EN MAAN. 12 Februari Zon op 8.05 onder 17.49 Maan op onder 9.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1