PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Malenkow trad af als premier de BILT Zeeland heeft 21 projecten voor de werkgelegenheid WIJZIGING IN DE SOWJET-LEIDING Boelganin benoemd ioi opvolger „Gebrek aan ervaring" en „fouten op agrarisch gebied" MAARSCHALK BOELGANIN EEN BEKWAAM ORGANISATOR KRACHTIGE RUSSISCHE STEUN VOOR PEKING VERWACHT VERWACHT... 198e Jaargang - No. 33 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3/—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels} van 1—6 regels l<—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 23 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzde. N Bogerdstr C 160. telcf. 26 De Russische premier, Malenkow, heeft ontslag ge nomen als voorzitter van de Raad van Ministers der Sowjet-Unie. Hij maakt zijn besluit kenbaar in een verklaring, die door Poezamow, de premier van de ministerraad van de grootste Sowjetrepubliek der Unie, in de gisteren gehouden bijeenkomst van de Opperste Sowjet werd voorgelezen. Het besluit van Malenkow werd met algemene stemmen door de Op perste Sowjet goedgekeurd. Boelganin, die minister van Defensie was, werd zijn opvolger, op voorstel van Kroestsjew. In deze boodschap, welke gericht was aan Alexander Volkow, de voor zitter van de gemeenschappelijke zitting van de Raad van de Unie en de Raad van de Nationaliteiten, liet Malenkow weten, dat hij met een andere functie zou worden heiast. Welke functie dit zou zijn, werd in de verklaring niet vermeld. Nadat de boodschap was voorgelezen, ging de Opperste Sow jet tot 2 uur Nederlandse tijd uiteen. In de nieuwe bijeenkomst waarin Boelganins benoeming werd bevestigd, hoorde Malenkow zwijgend de uit eenzetting van Kroestsjew aan. Deze zeide: „Wy vertrouwen, dat de rege ring onder leiding van kameraad Boelganin, de ontwikkeling der zware in dustrie zal verzekeren en, hiervan uitgaande, ook de lichte industrie, de voortbrenging van de levensmiddelen en de productie in de landbouwsec tor zal uitbreiden, hetgeen tot het welzijn en de culturele ontwikkeUng van het Sowjet-volk zal strekken". De afgevaardigden reageerden niet, toen Kroestsjew vroeg of er andere suggesties waren. Daarop werd de benoeming van Boelganin met algeme ne stemmen goed gekeurd, hetgeen geschiedde doordat iedere afgevaardig de zijn rechterarm omhoog hief. kleedde, te worden ontheven, was in- ingegeven door zijn „bezorgdheid voor het versterken van de raad van ministers". Verrassing De tribune was overvol met diplo maten en journalisten, die waren ge komen om een rede van Molotow over de buitenlandse politiek aan te horen. Hoewel Westelijke waarnemers te Moskou in de naaste toekomst moge lijke wijzigingen in de regering had den verwacht, kwam het aftreden van Malenkow als een verrassing. Malenkow motiveerde zijn beslissing door te wijzen op de onvolkomenheden in het werk van de minis terraad, met name op het gebied der landbouwpoli tiek, waarvoor hij zich persoonlijk verantwoordelijk stelt. De afgetreden premier verklaarde dat zijn ge brek aan ervaring op het gebied van staatszaken een negatieve weerslag op de activiteit van de minister raad heeft gehad. Door dezelfde oorzaak was het hem niet mogelijk geweest door te dringen in de de tails van de regeringsleiding. Volgens Kroestsjew bezit de nieu we regeringsleider „grote ervaring op het gebied van politiek, staatsza ken en economische aangelegenheden, hetgeen er een waarborg voor is, dat hij zijn taak van voorzitter van de raad van ministers op geslaagde wij ze zal vervullen". Kroestjew werd herhaaldelijk door stormachtig applaus onderbroken. Hij deelde niets mede over de toekomsti ge rol van Malenkow of de samenstel ling van de nieuwe regering. Daarna begon de Opperste Sowjet met een bespreking van buitenlandse aangele genheden. De minister van buiten landse zaken, Molotow, hield een in leidende toespraak (zie pag. 3). Motivering Malenkow In de boodschap, welke in de eerste zitting werd voorgelezen, verklaarde Malenkow nog „Ik ben mij bewust van mijn onvoldoende plaatselijke erva ring en van het feit, dat ik nooit eni ge ervaring op. leiding-gevend gebied heb gehad". „In het bijzonder zie ik duidelijk mijn schuld wegens tekort komingen op landbouwgebied, daar ik verantwoordelijkheid op dit gebied op mij heb genomen". Vervolgens deelde hij mede, dat de communistische partij reeds „een aan tal belanrijke maatregelen op het ter rein van de landbouw heeft uitge werkt en in praktijk gebracht". Deze hervormingen, welke de „enige doel treffende manier vormen voor ont- MALENKOW .schuld en tekortkomingen. wikkeling van de landbouw", hadden al resultaten afgeworpen. Malenkow wees evenwel ook op de belangrijke rol van de zware industrie in de alge mene ontwikkeling van de nationale economie. Het partijprogram voor de land bouw „berust op de verdere ontwik keling van de zware industrie". Voorts verklaarde Malenkow dat „slechts de uitvoering van dit pro gram de basis kan scheppen voor de ontwikkeling van de landbouw en de verbruiksgoederenindustrie". Bourgeois-hysterici „Men mag verwachten, dat verschei dene bourgeois-hysterici n,u lasterlij ke commentaren omtrent mijn aftre den zullen verspreiden. Doch wij com munisten zullen de leugens en de las ter negeren, want de belangen van ons land, volk en partij zijn het be langrijkste", aldus Malenkow. Hij vervolgde: „Ik verzeker de Op perste Sowjet, dat ik op een nieuwe mij toegewezen post mijn plichten zo gewetensvol mogelijk zal vervullen". Hij verklaarde, dat zijn verzoek oih van het premierschap, dat hij sinds de dood van Stalin in Maart 1953 be- BOELGANIN: ..grote ervaring.., Loyaal aan de partij Nikolai Iwanowitsj Boelganin, de nieuwe premier van de Sowjet-Unie, is in 1895 in Nisjni-Nowgorod (het hui dige Gorky), aan de Wolga geboren. Zijn eerste betrekking was die van kantoorbediende in een fabriek. Gedurende de burgeroorlog en de eerste jaren daarna had hij een be langrijke rol in het werk van de ge heime politie (Tsjeka) in Nisjni-Now gorod, Centraal-Azië en Moskou. In de steden langs de Wolga, aldus A.F.P., voerde hij een bloedig bewind. Boelganin heeft zijn carrière via het staatsapparaat en niet via de partij gemaakt. Van 1922 tot 1927 werkte hij bij de opperste nationale economische raad en tenslotte werd hij directeur van een grote fabriek van electrische apparaten bij Moskou. Bij welker bouw hij de leiding had gehad. De joviale Boelganin hij heeft een rood gezicht was minister van defensie en vice-premier onder Malen kow. Hij verenigt de eigenschappen van een zakenman, politiek generaal" en diplomaat. Hoewel hij de rang van maarschalk heeft, heeft hij nooit een leger in het veld gecommandeerd. Hij bereikte zijn hoge rang door zijn or ganisatorische talenten en zijn loyali teit aan de partij. Hij heeft getoond een bekwaam eco noom te zijn gedurende de Sowjetrus- sische vijf-jarenplannen. Hij bevestig de definitief zijn carrière, toen hij in 1941, als lid van de militiare raad van het Westelijk front, de defensie van Moskou organiseerde. In 1944 werd Boelganin benoemd tot lid van de defensiecommissie, als op- olger van maarschalk Worosjilow. De commissie stond onder voorzitter schap van Stalin. In Maart 1946 volgde hij Stalin op als minister voor de strijdkrachten. Hij bekleedde deze functie drie jaar. In 1941 werd Boelganin benoemd tot luitenant-generaal van het Rode Le ger en in 1947 werd hij bevorderd tot maarschalk „uit erkentelijkheid voor zijn buitengewone diensten gedurende en na de tweede wereldoorlog". Gedurende de oorlog coördineerde hij verscheidene constructie- en ma chine-industrieën. Malenkow Georgij Maksimilianowitsj Malen kow werd op 8 Januari 1902 te Oren- burg geboren. In 1919 nam hij dienst in het Rode Leger Drie jaar later lid geworden van de communistische par tij, werd hij toegelaten tot de techni sche hogeschool te Moskou. Geduren de de strijd om de macht in de partij de jaren 19251930, trad hij op als particulier secretaris van Stalin. In 1934 werd Malenkow lid van het Orgburo en vijf jaar later lid van het partij secretariaat. In 1946 werd hij be noemd tot lid van het politieke bu reau, waarvoor hij vijf jaar tevoren candidaat was gesteld. Gedurende de tweede wereldoorlog maakte hij, te zamen met Stalin, Molotow, Beria en Worosjilow, deel uit van de „defen sieraad". Zijn taak bestond toen uit het organiseren van de vliegtuigindus trie, teneinde de achterstand van de Sowjet-Unie op Duitsland op dit ge bied in te halen. Na de oorlog werd hij tweede secretaris der partij, spe ciaal belast met de opleiding van het actieve partijkader. Sedert 1946 vice-premier, werd Ma lenkow op het 19e partijcongres zowel in het presidium als in het partijsecre tariaat gekozen. Op zes Maart 1953, een dag nadat de dood van Stalin werd medegedeeld, werd zijn benoeming tot premier bekend gemaakt. Zweeds koningspaar naar voormalig rampgebied Z, M. de Koning en H. M. de Ko ningin van Zweden zuilen tijdens hun bezoek aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden van 26 tot 29 April a.s. o.a. enkele plaat sen bezoeken in het voormalige rampgebied, waarvoor het Zweedse volk indertijd zoveel steun heeft ver leend. Voorts zullen o.m. de bloembollen- velden en enige musea worden be zocht. Verklaring premiers van Britse Gemenebest De premiers van het Britse Gemenebest verklaren in een slotcommuniqué, dat het verstand moet zegevieren te gen „de vernietigende kracht van nieuwe wapens". In het communiqué, dat door de acht premiers en de Zuidafrikaanse minister van justitie is uitgegeven na een conferentie van een week, beloven de negen landen te werken voor een veelomvat tende ontwapeningsovereen komst, die „troepen en wa pens van elke soort" moet omvatten. Incidenten in het Verre Oosten moesten worden ver meden, terwijl naar een op lossing van het probleem- Formosa werd gezocht. Voorts wordt gezegd, dat de betrokken landen van het Gemenebest de noodzaak er kennen van de nauwste sa menwerking met de V.S. in alle defensie-aangelegenhe den. De Gemenebestlanden, die verbonden zijn met de NA VO, zijn er van overtuigd, aldus het communiqué, dat de toelating van West- Duitsland tot de gemeen schap van Westelijke landen een belangrijke stap bete kent naar de beveiliging en verbondenheid van West- Europa. Pinay Vrijdag voor de Assemblee Antoine Pinay zal zich in elk geval Vrijdag aan de Nationale Vergadering presenteren. Het bestuur van de ra dicale partij heeft besloten deel te ne men aan zijn regering. De Gaullistische fractie zal Pinay alleen steunen, als hij de inwerking treding van de Parijse verdragen wil uitstellen tot alle mogelijkheden van een bespreking met de Russen zijn uitgeput. De gebeurtenissen te Mos kou hadden de fractie in die mening gesteund. Pinay heeft evenwel duidelijk laten uitkomen, dat hij staat op onmiddellij ke bekrachtiging van de Parijse ver dragen door de Senaat. De Franse socialisten hebben gewei gerd deel te nemen aan de regering Pinay. De Caltex raffinaderij te Pernis zal een belangrijke uitbreiding ondergaan waarmede een bedrag van enkele tiental len millioenen guldens gemoeid is. De president van de Franse republiek heeft een onderhoud gehad met de eerste minister van Tunesië. Tahar Ben Ammar inzake de maatregelen. welke getroffen zullen worden om te gen de opstandelingen op te treden. Foto: ln de ambtswoning van René Coty: links Coty, rechts Tahar Ben Ammar. WERELD ONAANGENAAM VERRAST Overwinning voor voorstanders van de zware industrie Over de gehele wereld is het nieuws van het aftreden van de Russische premier met verrassing ontvangen. In Amerikaanse regerings en congres kringen is men van mening, dat de nieuwe Sowjet-regering een krachtiger bouding tegenover het Westen zal aannemen. Men verwacht, dat de vervanging van Malenkow door Boelganin zal leiden tot een krachtige Russische steun voor een onverzoenlijke politiek van com munistisch China ten aanzien van het gebied van Formosa. In herinnering wordt gebracht, dat Kroestsjew leider was van de recente Russische vriend schapsmissie naar Peking, waar hij zich heeft uitgesproken voor steunver lening aan de Chinese volksrepubliek. In Londen is men van mening, dat deze ontwikkeling mogelijk het gevolg is van een conflict in leidende krin gen in de Sowjet-Unie over de indus triële politiek. Malenkow stond bekend als een voorstander van de productie van voedsel en consumptiegoederen KROESTSJEW: ..ontwikkeling der zware industrie verzekerd TOTAAL VAN BIJNA 4 MILLIOEN GULDEN Ongunstige situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen De Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid heeft thans een lijst opgesteld van projecten in Zeeland, die by het optreden van seizoenwerk loosheid in de landbouw, onmiddellijk kunnen worden uitgevoerd. Er komen op deze lijst 21 projecten voor, waarmede een totaal bedrag is gemoeid van niet minder dan 3.859.000. Van hogerhand is reeds goedkeuring verkregen op 16 objecten, zodat de seizoenwerkloosheid voorlopig geheel kan worden opgevangen. Volgens prognoses van het Rijksarbeidsbureau is er dit sei zoen rekening te houden in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met ca 500 werklo zen, in West^Zeeuwsch-Vlaanderen met 600, in Tholen met 700 en op Zuid en Noord-Beveland met 270. Zeeland staat met deze aantallen op een on gunstige plaats op de landelijke ranglijst, namelyk reeds op de vierde plaats en volgt onmiddellijk op de drie Noordelijke provincies. Aanvankelijk lag 't in de verwachting, dat by de Herverkaveling op Tholen slechts 300 werk lozen konden worden geplaatst, doch later bleek, dat vrywel alle hier be schikbare arbeiders konden worden ingeschakeld. Het probleem van de seizoen-werk loosheid speelt dus op dit ogenblik met name in Zeeuwsch-Vlaanderen. Opmerkelyk is in dit verband, dat het onlangs uitgebrachte rapport van het Landbouw Economisch Instituut over de landarbeiders voorspelt, dat het aantal landarbeiders in Zeeuwsch- Vlaanderen in de toekomst met ca 55 zal afnemen. Tussen de werk loosheid en deze voorspelling is onge twijfeld enig verbandWellicht, dat de opmerkingen uit dit rapport ook hier de aandacht verdienen, o.a. ten opzichte van de vaste kern en het evenwichtige bouwplan. Het programma van de Commissie Werkgeler inheid bevat cultuurtech nische werken, maar voornamelijk civieltechnische projecten. Zo staan er op vermeld,- aanleg van riolering en bestrating in Hoofdplaat 142.600), aanleg van een sportter rein aldaar 57.782), een riolering en bestrating, alsmede een zuiverings installatie in Nieuwvliet 240.000), een sportterrein te Groede 76.000), een riolering in twee gedeelten te Sluïs-Heille 90.000), ringdijk bij Cadzand-Bad (f 246.0P0), verbetering van straten te Waterlandkerkje 60.000), aanleg van parkeerterrei nen, Axel 124.000), rioleringswer ken in Axel 90.000) en in Hulst 64.000 en 115.000). Het ziet er naar uit, dat deze werken dit seizoen grotendeels gereed komen. Kosten De bétrokken beheerders, zoals ge meentebesturen, waterschappen enz., zien dank zij deze regeling dergelijke projecten aanmerkelijk goedkoper uitgevoerd dan in normale gevallen. Via de landelijke commissie openbare werken, waarvan de provinciale com missie een onderafdeling is, krijgen zij namelijk een aandeel in die kosten, die anders voor eigen rekening; zouden komen. Er wordt daarvan echter niet altyd gebruik gemaakt: in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoorbeeld was de verbetering van de weg Drie- schouwen-Zwartenhoek op het pro gramma gezet, waarvan de kosten 465.000 bedroegen. De bijdrage van de onderhoudsplichtigen in dit bedrag ^Vervolg op pag, 2) ten koste van de zware industrie. Kroestsjew is overtuigd van de nood zaak om de zware industrie, de basis van het Russische oorlogspotentieel, te versterken. In Bonn verenigt men zich met de stemmen, die een nieuwe verscher ping aankondigen in de Detrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Westelij ke mogendheden. In de socialistische partijleiding is men van mening, dat de politieke zwenking in Moskou reeds was aangekondigd door de maat regelen ter versterking van de bewa peningsproductie. De eerste indruk is algemeen, dat de kansen op nieuwe onderhandelingen over het Duitse vraagstuk beduidend verminderd zijn. Op de Europese effectenbeurzen en markten kwam gisteren geen opzien barende reactie. Volgens Britse econo men betekent één en ander een defini tieve overwinning van de aanhangers van een toeneming der productie van de zware industrie in de Sowjet-Unie en hierdoor van de herbewapening ten koste van de lichte industrie. In de laatste maanden constateerde men reeds een verslapping van de pogingen der Sowjet-Unie tot uitbreiding van het handelsverkeer met de Sowjet- Unie. Duitsers Touseul en Faber op vrije voeten Twee der uit Breda ontvluchtte, als Nederlanders veroordeelde, oorlogs misdadigers, die in de Bondsrepubliek op grond van verordeningen uit de nazi-tijd tot Duitse staatsburgers zijn verklaard, zijn thans op vrije voeten gesteld. Touseul, die door de recht bank in Keulen als Duitser werd er kend, is daarna nog enige tijd in hech tenis gebleven, daar onderzocht zou worden of hij in Duitsland veroor deeld zou kunnen worden. Hij is in middels evenwel, enkele dagen gele den, in alle stilte uit de hechtenis ont slagen. Aangenomen wordt, dat hij in Aken verblijft, waar hij voor zijn ar restatie vertoefde. Na hem is thans ook de in Dusseldorf tot Duitser be stempelde Faber vrijgelaten. Indonesië wil geen militaire missies meer De Indonesische minister van de fensie, Iwa Kusumasumantri, heeft aan P.I.A. verklaard, geen voorne men te koesteren weer militaire mis sies uit het buitenland aan te trek ken, naar het patroon van de voor malige Nederlandse militaire missie. KOUDER Nu en dan opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind, draaiend naar Noord west of Noord. Kouder dan gisteren. ZON EN MAAN. 10 Februari Zon op 8.09 onder 17.45 Maan op 22.24 onder 8.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1