PR0VIHC1ALE ZEEUWSE COURANT Peking wil vastberadenheid van V.S. op de proef stellen Provinciale Waterstaat krijgt een nieuwe afdeling SPECIALE STRIJDMACHT VOOR HET VERRE OOSTEN „UITEENGEGAAN ZONDER ELKAAR DE HAND TE DRUKKEN" 198e Jaargang - No. 32 Dagblad uitgave van de £inna Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 8.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels LIedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 PZ.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. i Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 MINISTER DULLES IN DE SENAAT t Twijfel of communisten oorlog om Formosa riskeren Minister Dulles heeft Maandag in de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen verklaard te betwijfelen, of communistisch China wer kelijk van plan is naar aanleiding van Formosa een oorlog te voeren met de Verenigde Staten. Hij meende, dat de Chinese communisten de vastbe radenheid van de Amerikanen op de proef willen stellen. „Zij hopen onge twijfeld, dat wij zo vurig de vrede wensen, dat wij voor hun dreigementen zullen zwichten. Maar", zo zeide de Amerikaanse minister, „wij willen geen vrede ten koste van onze veiligheid of onze eer". In het lagerhuis zeide Eden, dat de Britse regering de hoop der Ameri kanen deelt, dat het ontruimen der Tatsjen-groep zal bydragen tot een staken der communistische aanvallen. Maandagavond werd op Formosa bekend gemaakt, dat deze evacuatie rustig en efficiënt verloopt. Eden deelde voorts mede, in ant woord op vragen van socialistische zijde, dat met Washington over leg wordt gepleegd over een verdedi ging van Quemoy en Matsoe. Hij gaf er de voorkeur aan thans niet te zeggen wat hij dacht over deze eilan den. De socialisten reageerden met een geroep: „Waarom niet?". Eden voegde er verder aan toe, dat Amerikaanse oorlogsschepen, die be trokken geraken in een strijd in het gebied van Formosa, de Britse kroon kolonie Hongkong kunnen aandoen voor het innemen van brandstof en het uitvoeren van herstellingen. De socialisten riepen daarop: „Uiterst gevaarlyk", en „dit is een uitdaging". Chinese waarschuwing Volgens het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw China" hebben Amerikaanse vliegtuigen bij de eva cuatie van de Tatsjen-groep het Chi nese luchtruim geschonden. Indien deze provocaties worden herhaald, aldus de melding, dan zal de Ameri kaanse regering „de ernstigegevol gen daarvan moeten dragen". Officieel heeft de Amerikaanse ma rine bekend gemaakt, dat de zevende vloot zes vliegkampschepen omvat met 500 vliegtuigen. De communisten zouden troepen .mentrekken bij de San Men baai, op een afstand van 60 km van de Tat- sjen-eilanden. Er is gewaarschuwd te gen mogelijke „bliksemovervallen" van de communisten. De commandant der zevende vloot, vice admiraal Pride, houdt vanaf zijn vlaggeschip, de kruiser „Helena" ter plaatse toezicht op de operatie. De algehele leiding van de evacuatie be rust evenwel bij de Chinese nationa listen. Volgens berichten van Tatsjen hebben van de 19.000 burgers, die de eilandengroep bewonen, er 16.000 de wens kenbaar gemaakt, naar. Formo sa te worden overgebracht. Overal zijn leuzen aangebracht, waarop staat te lezen: „Wij trekken nu weg, maar wij komen terug". Militairen en bur gers zijn bezig huizen af te breken en geschutsstellingen en fortificaties te ontmantelen. De ouderen Ongeveer een twintigste deel van de Nederlandse bevolking was in het jaar 1869 boven de 65 jaar. In 1953 was het percentage 65-jarigen of ouder gestegen tot 8,2 en wanneer de veroudering voortschrijdt dan zal aan het einde van deze eeuw dat per centage in Nederland 13 a 14 zijn. Die veroudering van de bevolking schept een probleem. Zij roept vraag op of het wel mogelijk en wen selijk is om ieder, die 65 jaar wordt maar zonder meer met pensioen te sturen. In een bijeenkomst van het hoofd bestuur der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft de president-direc teur van de Kon. Ned. Gist- en Spiri tusfabrieken te Delft daarover ge sproken. Allereerst wees hij er qp, dat bij een pensionnering op iets hogere leeftijd de pensioenen zoveel gunstiger kunnen worden en daar naast vermeldde hij een advies van de officiële Engelse commissie, die het pensioenvraagstuk bestudeerde en die een toeneming van het aantal pen- sioentrekkenden in Engeland voorzag met 40%. Die commissie wilde de pen sioengerechtigde leeftijd voor mannen verhogen tot 68 en voor vrouwen tot 63 jaar. Zonder daarover een oordeel te ge ven, bepleitte de heer Van Leeuwen toch de belangen van ouderen, die in bepaalde iftate nog willen en kunnen mee-werken. Hij beschouwde het als ideaal, wan neer men aan vele mensen na hun pensionnering geleidelijk aan lichter werk met minder werkuren zou kun nen verschaffen. Uiteraard mogen de kansen van de jongeren daardoor niet verminderen en feitelijk zou niet eens de (welkome) aanvulling op het pen sioen in de eerste plaats mogen ko men. Het gaat er om, dat vele ouderen, die op een of andere wijze bij een be drijf betrokken blijven daarvan grote voldoening ondervinden; hun levens geluk wordt er door verhoogd. Wat degenen betreft, die niet meer tot werken geschikt zijn, zou men al het mogelijke moe ten doen, opdat zij zich kunnen wijden aan hobbies, waarvoor zij nog wel de activiteit kunnenopbrengen. De heer Van Leeuwen zei dit alle maal niet om het vraagstuk van de talrijker wordende ouderen ine te lossen. Hij zei het slechts om te helpen bij het zoeken naar nieuwe wegen voor de vele ouderen, die nog iets te doen willen hebben. Dat zal dan moeten zijn: voor de één passend werk en voor de ander passeiide ont spanning. Vermoedelijk kan dat alles het bes te geschieden op een basis van vrij willigheid, ofschoon vrijwilligheid in onze gereglementeerde maatschappij ook al weer een probleem op zichzelf Maar de kwestie van het toene mend aantal ouderen zal aan gevat moeten worden en voor al ook diepgaand bestudeerd. Het zou goed zijn wanneer men in de kringen van werkgevers en werknemers deze zaak zorgvuldig bekeek en door onder linge uitwisseling van suggesties de mogelijkheden aanpeilde, welke onze samenleving te bieden heeft aan de vele ouderen. Militaire dienst in Rood China De vaste commissie van het com munistisch-Chinese nationale volks congres het hoogste wetgevende orgaan heeft Maandag ontwerp regelingen besproken voor t oproepen van jongelieden voor de militaire dienst, aldus meldt radio-Peking. De commissie besloot de ontwerp regelingen naar de provinciale orga nen te verwijzen, die deze zullen be spreken en eventueel wijzigingsvoor- "tellen zullen indienen. Pinay wil Vrijdag gereed zijn Antoine Pinay heeft het plan om onvoorziene moeilijkheden voorbehou den, zich Vrijdagochtend by de Natio nale vergadering te presenteren. Pinay is Maandag zijn taak be gonnen met een onderhoud met zijn voorganger, Mendès-France. Voedselvergiftiging in Belgische kazerne In de kazerne te Tervuren is een epidemie van paratyphoïde uitge broken, waarschijnlijk veroorzaakt door voedselvergiftiging. Gisteren telde men in deze kazerne reeds 220 zieken. De vergiftiging zou veroor zaakt zijn door het nuttigen van paardenvlees, dat ter plaatse onder controle van een arts was aange kocht. Door legerautoriteiten en poli tie wordt een onderzoek ingesteld. Karnavalskanon „terecht" Request inzake Zondagswet verlangd Het gestolen Momuskanon, waar mede ieder jaar de Maastrichtse kar- navalsfeesten worden ingeschoten, is „terecht". Dat wil zeggen: het be vindt zich thans op een overvalvrye plaats. - Dit is medegedeeld m een brief aan „de Tempeleers", geschreven door zich noemende vijf Limburgse repu blikeinen. De Tempeleers zullen het kanon terug krijgen, mits zij zich met een request tot de Nederlandse regering zullen wenden inzake de be palingen van de Zondagswet. Gebeurt dit niet, dan zal het kanon op Karnavalszondag buiten de lands grenzen worden afgeschoten. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat het kanon zich thans in België bevindt. Met ontheffing van de bur gemeester kan het inschieten van de karnavalsfeesten niet geschieden voor 13 uur. Vroeger, dus voor het in werking treden van de nieuwe Zon dagswet, werden deze feesten inge schoten om 12 uur. Onderaan de brief van de vijf Lim burgse republikeinen stond nog: het alarmeren van politie, geneeskundi ge dienst en brandweer gebeurde niet door ons. BESPREKINGEN OP HOOG NIVEAU Plannen worden uitgewerkt Premier Menzies van Australië zal de volgende maand in Washington besprekingen voeren over de vorming van een speciale strijdmacht, die zal moeten optreden tegen eventuele communistische uitbarstingen in Zuid-Oost-Azië, aldus is Maandag uit officiële bron in Washington verno men. Menzies wordt op 13 Maart in Washington verwacht voor een week van besprekingen op hoog niveau over politieke-militaire en economi sche plannen voor Azië. Reeds enige weken zijn de Ver. Staten, Groot-Brittannië; Australië en Nieuw Zeeland bezig met plannen voor een gemeenschappelijke strijd macht, aldus dit bericht. De huidige plannen zouden o.m. voorzien in mo dernisering van Britse luchtbases bij Singapore, zodat in noodgevallen van deze bases niet slechts grotere een heden straalvliegtuigen van het Ge menebest, doch ook Amerikaanse toe stellen gebruik zullen kunnen maken. Maandag moest bij een Rotterdamse firma een ketel van 25 ton geplaatst worden. Gezien de afmetingen van het gevaarte (WA X X 4% meter) was m.en genoodzaakt een deel van het dak van de fabriek weg te breken. Met, behulp van Nederlands hoogste bok, de Adelaarkon de ketel, die gebruikt zal worden bij de vervaar diging van een koffieproduct, op de plaats van bestemming aankomen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll 1 Weer in de zachte lucht (Van onze weerkundige medewerker) In de late morgenuren van gisteren bereikte ons het neer- slaggebied van een diepe de pressie bij Schotland. Aanvan kelijk viel er enige sneeuw, ge volgd door regen. Gisteravond begon zachtere lucht ons land binnen te stromen De tempe raturen zijn vandaag dan ook belangrijk hoger dan gisteren. Uit het Z.W. kwam in de af gelopen nacht boven het En gelse Kanaal nog een kleine storm tot ontwikkeling, die van daag nog enige regen brengen kan, gevolgd door opklaringen Wij zijn hiermede in de zachte Oceaanlucht komen te liggen, met ook in de komende dagen aanhoudend zacht weer. Boven N.W.-Rusland komt een krachtig hoge druk-gebied voor waarin strenge vorst wordt ge meten. Maar deze winterkou blijft de komende dagen nog ver buiten onze grenzen. Arbeidsgeschillen in Engeland geregeld De 55.000 Londense autobusbestuur ders, conducteurs -n werkers in de werkplaatsen hebben ingestemd met een loonsverhoging, waartoe, nadat de betrokkenen verleden maand had den gedreigd in staking te zullen gaan, was overgegaan. Vertegenwoordigers van 12.000 ar beiders van de Londense ondergrond se spoorweg, die hadden geareigd Maandag a.s. in staking te zullen gaan ter ondersteuning van loons- verhogingseisen, hebben aangeboden vastgelopen besprekingen hierover te hervatten, waarbij er naar gestreefd zou moeten worden de lonen in over eenstemming te brengen met die van de andere Britse spoorwegarbeiders, die vijftien procent loonsverhoging hebben gekregen. Jeep op onbewaakte overweg gegrepen Militair verongelukt Een militaire jeep is gisteren op 'n onbewaakte overweg te Nunspeet door de sneltrein uit Zwolle naar Amersfoort gegrepen. De bestuurder van de jeep werd gedood. Het ongeluk gebeurde op de onbe waakte overweg met knipperlichten in de Eperweg tussen Oldebroek en Nunspeet. De jeep werd door de trein ongeveer 400 meter meegesleurd en geraakte daarna in brand. De brand weer van Nunspeet bluste het vuur met- schuimblussers. De jeep maakte deel uit van een colonne voertuigen van het 4e ver kenningseskadron van de huzaren van Boreel. Drie jeeps waren reeds gepasseerd, de vierde werd gegre pen en op de bumpers van de electri- sche locomotief meegesleurd. De ver ongelukte militair is de 20-jarige dpi. huzaar P. J. J. V. uit Rips Post Oplo (N. Br.). ARABISCHE CONFERENTIE MISLUKT Slotresolutie niet tot stand gekomen De Egyptische minister van voorlichting, majoor Salah Salem, heeft Maandag in een artikel in het officiële orgaan der regering, „Al Goem- hoerya", toegegeven, dat de conferentie van premiers van Arabische lan den op een totale mislukking is uitgelopen. „Wij zyn uiteengegaan zonder elkaar de hand te drukken", aldus de minister. Zoals bekend was de conferentie op verzoek van Egypte belegd naar aanleiding van het voornemen van Irak om een defensieverdrag met Tur kije te sluiten. Cairo verzet zich tegen een dergelijk verdrag, omdat dit naar de mening der Egyptische regering het Arabische veiligheidsverdrag zou doorkruisen. Volgens minister Salem had de pre mier van Libanon op de laatste bij eenkomst een ontwerp voor een slot resolutie ingediend, waarin werd ge zegd, dat „de Arabische politiek op het handvest der Arabische liga, het collectieve veiligheidsverdrag tussen de Arabische landen en op het char ter der Verenigde Naties gebaseerd moet zijn". Hieraan werd toegevoegd: ..Wat de samenwerking met de Westelijke mogendheden betreft hiervoor is ver eist dat de Arabische aangelegenhe den een rechtvaardige oplossing vin den en dat de Arabieren over de VERBETERING DER ZEEUWSE ZEEWERINGEN Werken voor verhoging en verzwaring dijken moeten hestekklaar gemaakt Provinciale Staten van Zeeland hebben destyds aan het college van Ged. Staten machtiging verleend om eventueel de dienst van de Provin ciale Waterstaat uit te breiden. Naar het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, ons mededeelde, zal thans inderdaad tot uitbreiding van de Dienst der Provinciale Water staat worden overgegaan. Zoals bekend heeft de Rijkswaterstaat na de stormramp van 1 Februari 1953 het herstel van de zeeweringen in Zeeland ter hand genomen. Men kwam daarna tot de conclusie, dat er ongeveer 40 zwakke plekken in de dijken waren en dus bleef na het herstel een zekere onrust bestaan bij de besturen van de zeewerende polders en waterschappen. Het onderzoek werd nog voortgezet en toen bleek, da' mede gelet op de gevolgen van de stormperiode van eind November 1954 en de korte storm van 16 Januari j.L er zelfs nog een aanmerkelijk groter aantal zwakke plekken was dan de oorspronkelijke veertig. In Japan is men bijna geheel gereed met de voorbereidingen voor de alge mene verkiezingen, welke op 27 Fe bruari zullen worden gehouden. Amb tenaren met de stembus op hun rug, banen zich een weg door een dikke laag sneeuw om zo de dorpen te be reiken, welke geïsoleerd in de bergen liggen. Om de veiligheid zo hoog moge lijk op te kunnen voeren werd de ge hele zeewering van Zeeland onder zocht en deze werd zoals gemeld in profiel gebracht om na te gaan wat er op het stuk van dijkverhoging en dijk-verzwaring gedaan moest worden, opdat het risico voor bewo ners van de betrokken gebieden „aan vaardbaar" zal zijn. Ged. Staten hebben nu aan de hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat opdracht gege ven zijn dienst uit te breiden met een speciale afdeling, die belast zal wor den met het werk, dat voor de ver- betering van de zeeweringen ver richt moet worden. Er is een bespreking geweest met I de dienst van Rijkswaterstaat en de ze dienst is nu zover, dat hij de aan wijzingen voor het profiel van de dij ken met de plannen en hoofdlijnen voor het verbeteren van de zwakke plekken enz. kan doorgeven aan de betrokken instanties. Deze betrokken instanties zyn dan di Provinciale Waterstaat en de polderbesturen. Reeds werden de plannen voor vier polders op Beveland en enkele pol ders op het eiland Tholen toegezon den aan de belanghebbenden, opdat de uit te voeren werken bestek-klaar gemaakt kunnen worden. Hebben de polders een eigen tech nische dienst dan kan dat werk on der contróle van de Provinciale Wa terstaat door die dienst gebeuren. Beschikken zij niet over zo'n eigen dienst, dan zal de Provinciale Water staat moeten bijspringen. Voor dit controlerende, coördine rende en aanvullende werk is de nieuwe afdeling van de Provinciale Waterstaat nodig. Financiering Straks zal ook besproken moeten worden wie de verzwaring en ver hoging van de dijken betaalt, want het is wel duidelijk, dat de ingelan den van de betrokken polders en wa terschappen niet alles kunnen op brengen. De heer Philipse wees er in dit verband op, dat de beveiliging van Zeeland een nationale taak is en dat voor het behoud van dit gebied ook een beroep op de nationale middelen gedaan zal moeten worden. In nauw overleg met de Rijkswa terstaat zullen de kosten van deze grote werken onder het oog gezien moeten worden. Het provinciale be stuur voelt de grote verantwoorde lijkheid, die het in dit opzicht draagt en het streeft daarom naar een sa menwerking van allen. By het aanstaande bezoek van mi nister mr J. Algera aan Zeeland zal de financiering ongetwijfeld een on derwerp van bespreking vormen. Vanzelfsprekend ligt het probleem van de dijkverhoging en -verzwaring voor de Westerschelde nog in een an dere sfeer dan voor de Oosterschelde, omdat voor deze laatste zeearm de kwestie meespeelt van het Delta plan. In dit verband '«vees de heer Philipse er tenslotte op, dat er nog altyd een zekere ongerustheid be staat over de vraag of men voor de Oosterschelde pas een bevredigende vermindering van het risico zal krij gen als over 25 jaar het Delta-plan zou zijn uitgevoerd. strijdkrachten kunnen beschikken, welke noodzakelijk zijn voor de hand having van hun veiligheid en him be staan tegen elke aanval, zonder dat aan hun souvereiniteit afbreuk wordt Aangezien de Egyptische delegatie in dit laatste 'n goedkeuring van defe fensieve overeenkomsten met 't Wes ten meende te zien, stelde men voor de tekst te wyzigen. Syrië. Libanon, Jordanië en Libyë weigerden echter hiermee accoord te gaan en verklaar den dan liever geen slotresolutie te aanvaarden. Onder deze omstandigheden, zo be sloot majoor Salem, waren wij op ons uitgangspunt teruggekeerd. „De Sy rische minister van buitenlandse za ken, Faydi el Atassi, had gelijk toen hij zei, dat onze conferentie slechts een luchtbel was geweest Egypte zal uit het Arabische ver drag voor wederzijdse veiligheid tre den op de dag dat Irak zijn militair bondgenootschap met Turkije onder tekent. Egypte zou dan de Arabische lan den een nieuw militair bondgenood- schap aanbieden, met doelmatige Egyptische militaire bijstand. Extra economische hulp yoor Zuid-Slavie Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben de Zuid-Slavische regering in felijkluidende nota's medegedeeld, at zij voornemens zijn extra econo mische hulp aan Zuid-Slavië te verle nen. Naar verluidt is het Britse aandeel voor het financiële jaar 1954'55 ruim twintig millioen gulden. Het Franse ruim 14 millioen en het Ame rikaanse aandeel ruim 300 millioen gulden. Sedert 1951 heeft Zuid-Slavië eco nomische hulp ter waarde van ruim 1.600 millioen gulden van deze drie landen ontvangen. VERWACHT... ZACHTER Veranderlijke bewolking met enke le buien. Matige wind tussen Zuid west en West. Hogere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 9 Februari Zon op 8.10 onder 17.43 Maan op 21.11 onder 8.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1