Kill PR0VIHC1ALE ZEEUWSE COURANT Antoine Pinay tracht nieuw Frans kabinet samen te stellen Uitvoerig beraad over aankoop duingrond door Polder Walcheren ONTRUIMING BEGON VAN DE TATSJEN-EILANDEN LUCHTGEVECHT NABIJ DE NOORDKOREAANSE KUST VERWACHT... Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. %aa rege s adres p. pCn/ £0 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 353300 P.Z.G. .Midaelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 53-50, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Mailkt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr, 63, tclef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 DE VAL VAN MENDÈS-FRANCE Het zou een regering van nationale eenheid moeten worden Het kabinet Mendès-France is in de nacht van Vrijdag; op Zaterdag; ten val gebracht, doordat de Franse Nationale Vergadering een motie van ver trouwen in het regeringsbeleid ten aanzien van Noord Afrika, verwierp met 319 tegen 373 stemmen. Mendès-France is ruim zeven maanden premier ge weest. Zijn voornaamste regeringsdaden waren het tot stand brengen van een wapenstilstand in Indo China en het opstellen van de Parijse accoorden welke de Westduitse herbewapening regelen. Hij werd ten val gebracht door een meerderheid, die voornamelijk bestond uit 77 volksrepublikeinen (R.K.), 98 communisten en communistisch gezinden en 106 gematigd con servatieven (republikeins-onafhankelïjken en vertegenwoordigers der boe ren). Nadat zijn kabinet was gevallen, vroeg Mendès-France tegen de traditie in, nog het woord om een korte rede te houden. Interrupties en protest- kreten waren niet van de lucht en door het klapperen met lessenaardek sels was de toespraak onverstaanbaar. Blijkens de aantekeningen van de stenografen, zou Mendès-France ver klaard hebben, dat de Nationale Ver gadering had getoond onwaardig te zijn om de verantwoordelijkheid te dragen, welke op haar rust. President Coty hield Zaterdag en Zondag besprekingen met partijleiders over de vorming van een nieuwe rege ring. Zondagavond deelde de president mede, dat hij de opdracht tot kabinets formatie had gegeven aan de 63-jarige ex-premier A'ntoine Pinay (conserva tief). Deze laatste verklaarde, dat hij de opdracht had aanvaard. Pinay zeide verder, dat hij een re gering van nationale eenheid wil vor men. „De jongste parlementaire de batten hebben zowel de ernst der pro blemen aangetoond als de urgentie om deze op te lossen". Alle partijen nodig „Frankrijk heeft een regering van alle partijen nodig, die bereid zijn zich te verenigen, teneinde de nationale verdediging te organiseren, onze bondgenootschappen te versterken, Europa op te bouwen, hervormingen in Noord-Afrika in te voeren, de na tionale economie uit te breiden en te werken voor sociale vooruitgang", aldus Pinay. Het lijkt niet waarschijn lijk, dat Pinay zijn besprekingen voor Dinsdag kan beëindigen. Antoine Pinay was voordat hij in Maart 1954 premier werd, buiten Frankrijk nauwelijks bekend. Hij was toen 289 dagen aan de macht één der langste regeringsperioden in de vierde Franse republiek nadat hij een gematigd-rechtse coalitieregering had gevormd, die zich wijdde aan de stabilisering van de kosten voor het le v ensonderhoud. Pinay, een leerfabrikant, werd po pulair. Hij legde geen nieuwe belas tingen op en er kwam tijdens zijn be- Opschudding in Nieuw-Zeeland Geheimzinnige ontploffing aan de kust Een reusachtige ontploffing, die gevoeld werd in het gebied van ver scheidene honderden vierkante kilo meter, heeft Zondagmiddag de West kunst van het zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland opgeschrikt. Op het ogenblik van de ontploffing werd vanuit ver uiteenliggende punten een zilverkleurig voorwerp, dat de vorm had van een sigaar, waargenomen. Zowel de ontploffing als het vreem de voorwerp, dat volgens waarne mers een verblindend licht uit straalde, zijn een mysterie. Er is nog geen officiële verklaring voor deze verschijnselen gegeven. Waarnemers verklaren, dat het vreemde voorwerp zich met duize lingwekkende snelheid voortbewoog; Het kwam uit het Zuid-Oosten en vloog in de richting van de Zuidelijke Alpen, ongeveer 35 km van Grey- mouth en verloor hoogte naarmate het verder boven land ltwam. wind geen arbeidsconflict van enig be lang voor. Hij voerde een prijsstop in en zijn regeringsdepartementen de den hun best om deze effectief te doen zijn. ANTOINE PINAY 18 jarig meisje door stiefvader neergeschoten Drama in omgeving van St. Michielsgestel De 30-jarige J. van S. uit St. Mi chielsgestel heeft Zondagmiddag tij dens een achtervolging in de onmid dellijke omgeving van zijn woning zijn 18-jarige stiefdochter J. W. de H. met een pistoolschot gedood. Het meisje overleed vrijwer onmiddellijk. Het slachtoffer, dat in Den Bosch ïn betrekking was, kwam zelden thuis in verband met een familiekwestie. Zondag was zij bij familie op het dorp, waar ook haar stiefvader kwam. Toen later de moeder van het meisje arri veerde, zijn zij gezamenlijk naar huis gefietst. Van S. woont in de afgele gen buurtschap de Tielse Hoeve. Van S. was vooruit gefietst en wachtte thuis de komst van moeder en dochter af. De dreigende houding die Van S. aannam, maakte het meis je angstig, zodat zij vluchtte. Niet ver van huis werd het meisje door Van S. neergeschoten. Het 18-jarige meisje was de oudste dochter van de vier kin deren uit het eerste huwelijk van haar moeder. Hangende het onderzoek, wensten justitie en politie geen ver dere inlichtingen te verstrekken. Dulles gaat naar Indo-China De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, zal aan het einde van deze maand 'n bezoek aan Indo-China brengen en wel na de conferentie van de Z.O.A. V.O., die 23 Febr. begint. Naar ver luidt zal hij gedurende enkele dagen besprekingen voeren over „het plan om Zuid-Vietnam van het communis me te redden". DE ONRUST ROND FORMOSA Geen hulp aan Quemoy en Matsoe Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Zaterdag avond bekendgemaakt, dat de Formosa-regering instemt met de ontrui ming van de Tatsjen-eilanden en dat Amerikaanse strijdkrachten opdracht hebben gekregen bij deze ontruiming te assisteren. Verder werd medege deeld, dat de Amerikaanse strijdkrachten de Nationalistische Chinezen zullen bijstaan bij de verdediging van posities en gebieden, die met de Tatsjen-eilanden verband houden. Van Formosa wordt gemeld, dat ge neraal Tsjang Kai Sjek in de ontrui ming toestemde en ook afzag van Amerikaanse hulp bij de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe, maar dat de Amerikanen hulp toe zegden bij de defensie van de eilan den Nantsji en Peitsji, die 125 km zuidelijk van de Tatsjen-eilanden lig gen. Zondagochtend vroeg zijn enige tientallen Amerikaanse en Chinese oorlogsschepen uit twee havens van Formosa vertrokken naar de Tatsjen- eilanden. De Amerikaanse zevende vloot heeft opdracht bij de evacuatie be scherming te verlenen. Afgevoerd zullen worden circa 15.000 man na tionalistische strijdkrachten en on geveer 19.000 burgers. Men meent op Formosa, dat de gehele operatie on geveer een week in beslag zal ne men. Zondag werd er in tal van Amerikaanse protestantse kerken ge- Pierre Mendès-France na zijn neder laag gefotografeerd bij het verlaten van het Elysée Palais. beden voor de vrede. De Amerikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties H. Cabot Lod ge, deelde mede, dat Dinsdag of Woensdag wellicht nieuwe Ameri kaanse plannen bekend zouden wor den om een staken van het vuren rond Formosa te bewerken. Dit is een foto van de havenstad Foochow op het Chinese vasteland, gemaakt kort nadat Chinees Natio nalistische vliegtuigen van Ameri kaanse makely hierop een aanval hadden uitgevoerd. Het is één van de eerste foto's van deze gebeurtenis, welke vanuit Peking Londen bereikte. Zes groepen F-8Jf jachtbommenwer pers wierpen op de stad 23 bommen af. Groenlo's burgemeester gearresteerd Verdacht van verduistering Do burgemeester van Groenlo, de heer H. J. S., is Vrijdagavond door de politie gearresteerd op verdenking van financiële onregelmatigheden. Hy is overgebracht naar Zutphen. Hij werd door de officier van justi tie in voorlopige verzekerde bewa ring gesteld, als verdacht van ver duistering en valsheid in geschrifte. Hij zou zich gelden hebben toege- eigend tot een bedrag van meer dan 20.000, welke hem ter hand waren gesteld voor bepaalde doeleinden. Woensdag zal S. voor de rechter commissaris worden geleid. Enkele weken geleden had hij ontslag ge vraagd als burgemeester. Hij was al geruime tijd met ziekteverlof. Mijnongeluk in India eist 55 doden In de steenkolenmijn te Djaria, on geveer 240 kilometer ten Noord- Westen van Calcutta, heeft zich door mrjngas een ontploffing in een mijn gang; voorgedaan, waardoor 55 mijn werkers om het leven zijn gekomen. TWEE MIGS NEERGESCHOTEN Verkenningsvlucht van Amerikaanse toestellen Zaterdag heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld, dat zich boven de Ge- Ie Zee ten Westen van Formosa een luchtgevecht heeft afgespeeld. Acht Amerikaanse Sabre F 86- straaljagers begeleidden een R.B.-45 bommenwerper op een verkennings vlucht, toen acht Mig-straaljagers opdoken. Vier van de Migs vielen de jagers aan en vier anderen de bom menwerper. Bij het daarna volgende gevecht werden twee Migs neergeschoten. De Amerikaanse toestellen bleven onbeschadigd. Zes Migs keerden terug naar communistisch gebied. De Sabres behoorden tot een eenheid, die eerst kort geleden van Japan naar Korea was overgeplaatst in verband met de spanning om Formosa. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken verklaarde: Ik heb begrepen, dat de eenheden van de luchtmacht in dit gebied op dracht hebben zich te verdedigen als en wanneer zij worden aangevallen. Het huidige incident demonstreert dat deze orders worden uitgevoerd en onder de huidige omstandigheden zullen worden uitgevoerd. Het Amerikaanse hoofdkwartier deelde nog het volgende mede: Het incident deed zich voor onge veer 65 km ten Westen van Pjong jang, de hoofdstad van Noord-Ko- rea, en ongeveer 16 km uit de Ko reaanse kust. De boordschutter van het verken ningsvliegtuig was de eerste, die de IN ALGEMENE VERGADERING Werken aan de Zuidwatering door R.W. niet urgent geacht Eerst na langdurige discussie en nadat in besloten zitting uitvoerig over leg was gepleegd, is in de Zaterdag te Middelburg gehouden spoedeisende vergadering van de Polder Walcheren met algemene stemmen besloten tot het aankopen van duingrond tot een oppervlakte van 17.16,60 ha. van me vrouw J. E. Heyse-Tak. Uit de gevoerde discussies kwam naar voren, dat men weinig waardering had voor de streng-zakelijke houding, welke de eigenaresse van het duingebied bij de gevoerde onderhandelingen had inge nomen. Tevoren deelde de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, me de, dat Rijkswaterstaat in tegenstelling tot de mededelingen gedaan in de op 27 September 1954 gehouden vergadering de werken aan de zee dijk van de Znidwatering niet urgent acht. minderheid vormend in het dagelijks bestuur gestaan zou hebben, in dien het juiste standpunt van Rijks waterstaat hem bekend was geweest. De gang van zaken in deze achtte hij „wonderlijk". Mr Th Portheine opende de discus sies over het voorstel tot aankoop van duingrond onder Westkapelle en Domburg van mevrouw Heyse en be toogde o.m., dat de bedongen koop som ad 1500 per ha. rijkelijk hoog geacht kon worden. Onjuist achtte hij het voorts, dat bovendien een bedrag van 3.568,75 verschuldigd zou zijn wegens door de stichting Badplaats- belangen Domburg aan eigenaresse jaarlijks verschuldigde huur ten be drage van 142,75 voor het hebben van een wandelpad op het terrein. De voorwaarde, dat de polder aan ver- Voor verhoging en andere voorzie ningen aan het dijksgedeelte tussen de forten Rammekens en Zoutman was het dagelyks bestuur een crediet verleend van 550.000 en thans moest de voorzitter mededelen, dat Rijkswa terstaat geen aanleiding had gevon den deze werken door het Ryk te doen subsidiëren. Eerst te zijner tijd in het kader van algehele dijkver hoging zal Rijkswaterstaat met kosten en omvang van deze werken wellicht rekening houden. Het dage lijks bestnur van de polder zal zich thans over deze aangelegenheid na der beraden. Mr W. F. E. Baron van der Feltz merkte naar aanleiding van deze me dedeling op, dat hij in de vorige ver gadering; wellicht aan de zijde van mr P. Loeff toen in deze kwestie de koopster bovendien renten over de koopsom verschuldigd zou zijn, „deed de deur dicht", aldus mr Portheine, die het strikt-zakelijke standpunt van verkoopster niet kon bewonderen en die er op wees, dat de Polder Walche ren waakt over de belangen van alle ingelanden. Mr van der Feltz vroeg zich af of de koop wel noodzakelijk was. Ook zonder dat de Polder de gronden in eigendom had, had men normaal kun nen werken, dank zij het reglement, dat hierin voorziet. Voorts vroeg spr. of niet tot onteigening kon worden overgegaan, indien de koop niet te gen een redelijke prijs tot stand zou komen. T oelichting De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting op de gang van zaken en zette o.m. uiteen waarom men niet tot onteigening had kunnen overgaan. In besloten zitting werd de behande ling van deze aangelegenheid voort gezet, waarna stemming volgde. Mr Van der Feltz gaf zijn stem, maar met de opmerking, dat hij zonder de door de voorzitter gegeven toelich ting tégen gestemd zou hebben. Ook mr Portheine gaf zijn stem aan het voorstel tot aankoop van de gronden maar onder protest tegen de ge waagde vergoeding van 3.568,75 wegens huurderving en tegen de gevraagde rente. De gronden zullen ingevolge het besluit derhalve worden aangekocht voor de bedongen som van 25.783,73 .(.Vervolg op pag. 2) acht Mig-straaljagers had waarge nomen. Hij had het vuur geopend, toen de Migs begonnen te schieten en hij slaagde er in een der vijande lijke toestellen te beschadigen. Vier andere Migs vielen de escor terende Sabrestraaljagers aan en door het daaropvolgende luchtge vecht werd de aanval op het ver kenningstoestel afgebroken. Bij dit gevecht Werden de twee Migs neer geschoten. In hetzelfde gebied werd in Ja nuari van het vorige jaar een Mig- straaljager neergeschoten, nadat door een Amerikaans verkennings vliegtuig om hulp was gevraagd. Huurverhoging voor duurdere woningen Regering antwoordt de Eerste Kamer De ministers Drees en Van de Kieft hebben in een nota aan de Eerste Kamer geantwoord op de vraag van de commissie van rapporteurs over de aanstaande huurverhoging. Het is voor de regering moeilijk, zo zeggen de ministers, een uiteenzetting te ge ven omtrent besprekingen, welke nog niet geheel zijn beëindigd en waarvan de resultaten tenslotte hun neerslag moeten vinden in een wets ontwerp, dat nog de Raad van State moet passeren en dat daarna in de eerste plaats in de Tweede Kamer aan de orde zal komen. Eerst bij dat wetsontwerp en met overweging van de daarbij te geven toelichting, acht de regering een werkelijk vruchtbaar cebat mogelijk. In de persberichten zit deze juiste kern, dat de regering gezien de ont wikkeling van lonen en prijzen tot de conclusie is gekomen, dat zij op dit ogenblik geen huurverhoging moet voorstellen voor woningen met lage huurwaarde en slechts een klei- ne huurverhoging voor duurdere wo ningen. Dit brengt mede, dat het probleem van de huurbelasting, btf handhaving van de gedachte in de troonrede tot uitdrukking gebracht, voorshands buiten beschouwing kan worden ge laten. Zeven jongens in Utrecht gearresteerd De politie te Utrecht heeft zeven jongens van 13 tot 16 jaar gearres teerd. Zij worden ervan verdacht dat zij zich in de afgelopen weken toe gang hebben weten te verschaffen tot scholen, vooral in de. omgeving van het voormalige Zuilen. Zij zouden in totaal een bedrag van 200. - hebben gestolen. Vijf van hen zijn in verzekerde bewaring ge steld. Zij zullen voor de officier van justitie worden geleid. MEER BEWOLKING. Geldig van Maandagochtend tot Maandagavond. Toenemende bewolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke, later overwegend ma tige, naar Zuid krimpende wind. Ongeveer dezelfde middagtempe-atu- ren. ZON EN MAAN. 8 Februari Zon op 8.12 onder 17.41 Maan op 19.57 onder 8.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1