Openingsplechtigheid met vuurwerk op baan te Falun /Nooit meet ccn WERKTIJD VAN DE HUISVROUW 8 P R O V 1N01ALEZEEUW8E GO GRANT ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 HET IJS IS NOG STEEDS SLECHT Laatste training van Nederlandse ploeg in Kvantsveden Falun, Vrijdagavond. (Van een speciale ANP-verslaggever) Met de bus zijn Kees Broekman, Gerard Maarse, Egbert van 't Oever en Reinier Paping Wim de Graaff gaf er de voorkeur aan in het hotel te blijven naar het 20 km van Falun gelegen Kvantsveden gereden om in de middaguren nog wat te trainen. Het ijs op de baan te Falun verkeerde in een dergelijke slechte staat, dat de organisatoren het niet verantwoord achtten om 24 uur vóór het begin van de Europese kampioenschappen daarop trainingsuren voor de diverse ploegen vast te stellen. Behalve de Nederlandse ploeg waren ook de Russen, de Tsjechen, de Duitsers, de Oos tenrijkers, do Zwitsers en de enige Fransman Gilloz naar Kvantsveden ge komen om de schaatsen nog eens onder te doen. Het ijs op dit baantje was evenmin van prima kwaliteit, maar er konden nog enkele sprintjes worden gemaakt, waarvan voornamelijk Kees Broekman en Gerard Maarse pro fiteerden. In de vooravond kwamen 6000 enthousiaste toeschouwers een kijkje nemen naar de openingsplechtigheid op de baan te Falun. Do teams, met uitzondering van de drie Engelse rij ders, waren compleet aangetreden. De vlaggen wapperdem rond de baan, het" felle electrische licht scheen over de kleurige costumes van de deelne mers. Oostenrijk had het défilé ge opend en der traditie getrouw, sloot Zweden de rij. Matts Riddestedts gaf met een kort woord de wijding aan deze plechtigheid en de vice-president van de I.S.U., Sven Laftman, hield de openingsrede. Het vuurwerk aan het slot van deze bijeenkomst vorm de nog het beste onderdeel van deze plechtigheid. In de avonduren vond de indeling van de 39 deelnemers van elf landen over de vier groepen plaats. Zowel Ledental Zeeuws-Brabantse Turnkring bereikte topcijfer Jaarverslag over 1954 Uit het dezer dagen verschenen jaar verslag van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond blijkt, dat in 1954, op „K.W.V. Kruiningen" na, alle verenigingen weer aan het werk zijn gegaan. Het aantal leden van de kring bereikte het afgelopen jaar het topcijfer 5048. Verhoudingsgewijs blijft het aantal jongensleden het laagste; bijna de helft van het totaal aantal leden bestaat uit kleutergroe pen. Door de toetreding van Westkapelle steeg het aantal aangesloten vereni gingen tot 29Serooskerke richtte eveens.een.afdoling.op, maar kan door het nog niet gereed zijn van een zaal, niet aan het werk gaan. Zodra dit mo gelijk is, zal de Z.B.T. 30 afdelingen tellen. De clubs te Zierikzee, Wolfaartsdijk en Sas van Gent vierden in 1954 resp. hun 30-, 45- en 65-jarig bestaan. De keurcorpsen waren 17 Februari bij „Olympia" in Zierikzee te gast; op 31 Juli volgde een demonstratie op de adspirantendag te Goes. Even eens kwamen zij uit op de trialmeet te Goes en in de dualmeet in Den Haag. Een nieuwe voorturncursus is be gonnen met 32 cursisten. In het voor jaar 1955 zal een examen worden af genomen een leiderscursus ging door onvoldoende belangstelling niet door. Voor dit jaar heeft het bestuur grote plannen. Het hoogtepunt zal ongetwij feld de viering van het 65-jarig jubi leum van ,,Thor" te Sas van Gent op 28 Mei zijn. De mogelijkheid wordt onder ogen gezien wedstrijden te organiseren in rhythmische oefeningen zonder ge reedschap, bal-, hoepel- en knotsoefe ningen. voor de 500 als voor de 5000 meter. Vervolgens werd in elke groep ge loot, paar na paar. Belangrijk was de mededeling van scheidsrechter Laft man, die besloten had om indien het ys in slechte toestand zou verkeren, twee rustpozen tijdens de 5000 meter in te leggen, teneinde het ys te kun nen verzorgen, en wel na het 7e en na het 14e paar. Mocht het ijs wat beter worden in de volgende 24 uur, dan zal slechts één pauze komen. Broekman lootte al bijzonder slecht voor de 500 meter. Hij moet in de der de serie tegen de Fransman Gilloz rijden, hetgeen hem niet zal inspire ren voor een redelijke tyd. Gerard Maarse heeft in de zesde serie Frans Offenberger als tegenstander. De Oostenrijkse jongen is echter geens zins in vorm in verband met een oude dijbeenblessure, vlak boven de knie, waarvan hij weer veel last heeft. Van 't Oever lootte tegen de Duitser Keiler. Wim de Graaff tegen de Tsjech Koiar en Reinier Paping, de debutant in dit gezelschap, zal als laatste de 500 meter alleen rijden. De Russische rijders lootten zeer gelukkig. Steeds kwamen in de diver se groepen, zowel op de 500 als op de 5000 meter hun namen het eerst uit de zilveren kelk. Van 't Oever komt in de vierde se rie van de 5000 meter tegen Gilloz en in de zevende serie zal Broekman Offenberger tot tegenstander heb ben. De elfde serie tussen Kislov en De Graaff belooft interessant te wor den, terwijl Maarse vier series later tegen de Tsjech Doubek uitkomt. Pa ping tenslotte in de laatste groep in gedeeld, lootte tegen de Fin Maeke- lae. Ivasjkin, de zesde Russische rij der, zal op de 5000 meter als laatste alleen aan de start komen. Gunstig financieel resultaat Lutherfilm De Verenigde Lutherse kerk van Amerika, die een bedrag van 450.000. dollar had gevoteerd voor het uit brengen van de Luther-film. heeft een groot deel hiervan reeds terug ontvangen uit de opbrengst in ver schillende landen, terwijl in een aan tal landen, met name Engeland, de film in feite nog moet gaan lopen, aldus het persbureau van de Ned. Herv. kerk. Ontvangen werd reeds een bedrag va.n 300.000 dollar, dat echter moer worden benut voor het uitbrengen van een andere film. Men overweegt nu een film te doen sa menstellen over het leven van John Seb. Bach, maar dit is nog slechts een voorlopig plan. Eerste rijdende school in Europa De ingebruikneming van de eerste rijdende school voor kinderen van kermisexploitanten in Nederland en de enige in Europa, heeft gistermid dag grote belangstelling getrokken. Op de vismarkt voor de school ver welkomde de vooratter van de stich ting rijdende school, de heer J. K. Bakker uit Groningen, alle genodig den en speciaal de vertegenwoordi ger van de minister van O. K. en W. de raadadviseur in algemene dienst dr. J. H. Wesselings. Deze verrichtte het openingscere- monieel door het wegtrekken van de Nederlandse driekleur, waardoor de ingang van de school vrijkwam. De genodigden bezichtigden daarna in kleine groepen school en woning van het hoofd. Onderwijl speelde het draaiorgel „de Arabier" er rustig op Wereldranglijst Boris Shilkov staat nummer één op de wereldranglijst van alle tijden, Dmitri Sakunenko is tweede, Evgeny Grishin der de, Oleg Gontsjarenko vierde, Yuri Ivasjkin zesde en Yuri Kislov zevende. ZH zijn alle goede 500 meter-rijders en zul len dus in het sprintnummer de grondslag leggen voor him eventuele successen. Hjalmar Andersen, geen specialist op de korte afstand, jarenlang op de hoogste plaats van de wereld ranglijst prijkend, staat nu achtste. Sigge Ericsson is elf de. Ook Ericsson kan op de 500 meter zeker geen explosie op brengen, noch Kees Broekman, die dertiende staat. Hjalmar Andersen is niet in topvorm, dat is voldoende bekend en bo vendien is hij mentaal niet sterk na zyn zakelijke moeilijk heden in zijn winkel te Dront- heim. Sigge Ericsson, die zich voortreffelijk heeft voorbereid en wiens uitstekende tijden in Scandinavië en ver daarbuiten opzien hebben gebaard, is dan ook de enige deelnemer van de bijna 40 ingeschrevenen, die in- staat mag worden geacht, de Russen een plaats in de bo venste helft van liet eindklas- 1 sement der 12 besten te be- twisten. VVVVWVVVWV^^A^^»VVVVVVV Washington in hoger beroep In anti-trustzaak De Amerikaanse heeft regering Vrijdag bekendgemaakt, dat zij het opperste gerechtshof der Verenigde Staten nietigverklaring zal verzoeken van de uitspraak van het federale gerechtshof te Chicago. Op 3 Dec. werd een civiele eis van de Amerik. afgewezen, die op grond van :rustwetgeving was ingediend tegen de familie Du Pont. De Du Pont Chemical Company, de General Motors corp. en de United States Rubber company. De regering' had de gedaagden er van beschuldigd, dat zij een industrie monopolie exploiteerden, waarvan de activa meer dan 5 milliard dollar be liepen. Volgens de regering gebruik te de Du Pont company haar aande len in de beide andere firma's om in vloed uit te oefenen op haar trans acties in de rubber-industrie. De rechter verklaarde, dat de re gering er niet in geslaagd was, sa menzwering, monopolisering, beper king van de industrie, of enige rede lijke waarschijnlijkheid van beperking aan te tonen, toen zij beweerde, dat de General Motors, belet was vrij te handelen met concurrenten van Du Pont of van de U.S. Rubber company. Ontmoeting van Christenen met Mohammedanen In Bhamdoun, ongeveer 24' km van Beiroet in Libanon, Is een congres gehouden, dat waarschijnlijk het eer ste in zijn soort is in de geschiedenis van het Christendom en de Islam. Een gelijk aantal Mohammedanen en Christenen uit. 22 landen, is: bijeen geweest met het 'doel na. te .gaan in hoeverre Islam en Christendom kun nen samenwerken .om het gemeen schappelijk doel te bereiken: de resp. geestelijke waarden door te geven aan de jongere generatie. Er werd slechts Engels en Arabisch gespro ken terwijl voor tolken was gezorgd. Er was een Islamietische en een Christelijke godsdienstoefening be legd. Zowel Mohammedanen als Christenen namen aan beide gods dienstoefening :i deel. (Advertentie) WA Zó boeiend is nu PANORAMA Regiment Van Heutsz Vaandeluifreiking door H. M. de Koningin Op Donderdag 24 Februari 's och tends om elf uur zal H. M. Koningin op het Malieveld te Den Haag een vaandel uitreiken aan het regiment Van Heutsz. H. M. zal vergezeld zyn van Z.K.H. de Prins der Nederlanden By deze plechtigheden zullen depu taties van het voormalige K.N.I.L. en het Ned. detachement Verenigde Naties (N.D.V.N.) aanwezig zijn. Het regiment Van Heutsz zet de traditie voort van het voormalige Ko ninklijk Nederlands-Indische leger. Daarnaast behoorden alle militairen, die in de jaren 1950 tot 1954 deel uit maakten van het N.D.N.V. tot het regiment Van Heutsz. Vandaar dat door H. M. de Koningin aan de regimentscommandant, luitenant-ko lonel S. da Costa, te overhandigen vaandel de inschriften zal dragen: ..Krijgsverrichtingen Koninklijk Ne derlands-Indisch leger 18161950" i„Korea 1950-1954". Des middags wordt in de dieren tuin te 's Gravenhage een slotbijeen komst gehouden voor alle vrijwilli gers, die deel hebben uitgemaakt van het N.D.V.N. in Korea. Tussen Gullk en Stetternïeh in West- Duitsland is Vrijdag een straaljager op een spoorlijn neergestort. De piloot van het toestel, dat vermoedelijk Brits was, kwam om het leven. 9 Sneeuw heeft Vrijdag in Pennsylvania de brandweer belemmerd in haar pogin gen om een aantal branden te blussen. In Shanandoah werden 11 kantoren, ver scheidene blokken woonhuizen en een groot aantal huizen door brand verwoest. Ook in Carbondale gingen door brand een twaalftal winkels verloren. Boodschap van Hammarskjoeld aan Tsjou en Lai De secretaris-generaal der V.N., Hammarskjöld, heeft een boodschap gezonden aan Tsjöe En Lai, zo ver neemt Reuter in New York. Naar men aanneemt heeft Ham marskjöld er persoonlijk bij Tsjoe En Lai op aangedrongen, om de uitno diging aan zijn land om de bespre king van de Veiligheidsraad over de Formosaanse kwestie by te wonen, te aanvaarden en zyn land te doen vertegenwoordigen. Mild vonnis tegen ex-hoofdagent. Indien de Officier van Justitie by de Amsterdamse rechtbank, die veertien dagen geloden 2 jaar met aftrek eiste, geen hoger beroep aantekent, dan zal de 52-jarige in October jl. wegens meineed en het aannemen van steek penningen gearresteerde hoofdagent van politie J. H. uit Amsterdam over circa 2 maanden zyn vrijheid herkrij gen. De Amsterdamse rechtbank, die gisteren in deze zaak uitspraak deed, heeft deze verdachte, die zich als ge volg van bijzonder moeilijke huiselijke en financiële omstandigheden tot zware misdrijven liet verleiden, ccn in verhouding tot de eis, uitermate mil de straf opgelegd: een jaar met af trek van het gehele voorarrest, met de bepalin"- dat van de resteren de tijd 6 'maanden voorwaardelijk zul len zijn met een proeftijd van 3 jaar onder toezicht van het Leger des Heils. ONDERZOEK VAN HU1SHOUDRAAD Een boekje bijhouden Op verzoek van de Nederlandse Huishoudraad zal ten dienste van het comité doelmatige inkomstenbeste- ding, een onderzoek worden inge steld naar de arbeidstijden in de huis houding. Het doel van dit onderzoek is het verlvrijgen van gegevens 'over. de lengte van de werkdag van de huisvrouw en over de verschillen, die daarby in verscheidene huishoudingen optreden. Tevens zal worden ge tracht vast te stellen hoeveel tijd de onderdelen van de huishouding in be slag nemen. De uitkomsten van dit onderzoek zullen van belang zijn voor het huis- houdonderwys'en de huishoudelijke voorlichting en voorts voor allen, die zich bezig houden met de vraagstuk ken van werkvereenvoudiging in de huishouding en van het huishoudelijk beheer in het algemeen. Wat dit laat ste betreft zullen de uitkomsten van het onderzoek naar de tijdsbesteding van de huisvrouw een welkome aan vulling vormen van het nationaal budgetonderzoek, dat in 1951 door 't Centraal Bureau voor de Statistiek werd verricht. Om het onderzoek te doen slagen is de vrijwillige medewerking van een groot aantal huisvrouwen nodig IK voa ME MET DE 9 1 MINUUT ERGER VER. 1 KoyoïN wonofh1 6 H 0AT WORDT MORGEN. 1 AVOND THUlSSUJVEN. I W ^AT HEERLIJK DAT WE^| TOCH HBO KONDEN B - - f KOU? 1 RHEUMIN py'f' r if M tabletten 65 cent ||«^52SSj||jS en wel van huisvrouwen, wier echt genoot in loondienst is (als arbeider, employé of ambtenaar, met minder dan 6000 bruto inkomen) en die 2 of 4 niet verdienende kinderen heb ben. Aan deze huisvrouwen zal worden verzocht, gedurende een week in Mei en een week in November een dag boekje over haar tijdsbesteding bij te houden en een vragenlijst omtrent haar huishouding in te vullen. Het onderzoek is opgedragen aan de af deling landbouwhuishoudkunde van de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen en zal onder leiding staan van prof. C. W. Willinge Prins-Visser. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK Beroepen te St. Phüipsland, F. van Soest te Rijnzaterwoude. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Yerseke. H. Ligtenberg te Rotterdam-W. en L. Rjjksen te Middel burg. Beroepen te Yerseke en te Vlissingen: H. Ligtenberg te Rotterdam-W. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.). De classis Zeeland heeft Donderdag geëxamineerd en toegelaten, de heer L. Douw, candidaat te Zoutelande. Officiële publicities Faciliteiten bij herbouw of herstel. Het Ministerie van Financiën deelt het volgende mede: voor bepaalde gebieden, waar voldoen de gelegenheid heeft bestaan om tot her bouw of herstel over te gaan bij de be steding van een bijdrage ingevolge de wet op de materiële oorlogsschaden, be trekking hebbende op gebouwd onroe rend goed, gelegen in die gebieden, zul len geen faciliteiten meer worden ver leend, indien de aanvrage daartoe niet Examens machineschrijven en stenografie. Hieronder volgt de uitslag van de op 28 en 29 Januari te Middelburg gehouden examens voor machineschrijven en ste nografie door de Nat. Ver. van Leraren in Stenografie „Groote". Machineschrijven, Nederlands, 120 aan slagen per minuut. Geslaagd de dames: J. M. Bos, J. J. Franse, A. Hesseling, A. Joziasse, S. O. Kempees, J. J. van Leer dam. L. J. Meliefste (met lof), J. Petiet (met lof). M. J. Poortvliet, J. M. Poppe, J. de Rijk. C. A. Tange, te Middelburg; P. Dellebeke. J. W. van Hal, G. J. de Koster, J W. de Leeuwen. A. Maas, A. C. Machielse. L. C. de Nijs (met lof), M. P. Schrier te Vlissingen; C. de Pagter te Koudekerke; J. L. van Oosten, te Nieuw- dorp; G. J. de Voogd, te Nw. en St. Joos- iand; S. C. de Kramer, te Schoondijke; J. Meijers, te Serooskerke: J. Roeting, te Veere. Geslaagd de heren: B. Goudswaard, W. Hubrechsen, B. F. Montenari (met lof), A. Roelse, W. P. Sinke, Th. F. J. P. Ver- meirssen. te Middelburg; J. H. Stouthart, H. J. Wagenaar, te Vlissingen; J. H. Leen- houts, te Aardenburg; A. M. Leenhouts, te Oostburg. Machineschrijven. Nederlands, 175 aan slagen per minuut. Geslaagd de heer B. Montenari, te Middelburg. Machineschrijven Frans, 120 aan slagen per minuut. Geslaagd de dames: M. C. Corstanje, Th. H. A. M. Smals, C. J. Somers, te Vlissingen; S. J. RIsseeuw (met lof), te Breskens. Machineschrijven, Duits, 120 aanslagen per minuut. Geslaagd de dames: M. C. Corstanje, - C. J. Somers, te Vlissingen; M. A. Risseeuw, te Zuidzande. Machineschrijven Engels 120 aanslagen per minuut. Geslaagd de dames: M. C. Corstanje (met lof), J. M. Plevier, C. J. Somers te Vlissingen; N. M. de Winde te Breskens. Kantoorstenografie, Nederlands, 130 lettergrepen per minuut. Geslaagd de da mes: Y. Abbink, te Middelburg; M. J. Voi'lemaere, te Vlissingen; W. Vandaele, te Aardenburg; J. Krijger, te Driewegen; J. L. van Oosten, te Nieuwdorp; G. J. Baurdoux. te Nw. en St. Joosland. Kantoorstenografie, Frans, 100 letter grepen per minuut. Geslaagd mej. M. van de Linde, te Kattendijke. Kantoorstenografie, Duits, 100 ietter- grepen per minuut. Geslaagd mej. G. J. Verdonk. te Vlissingen. Kantoorstenografie Engels 100 letter-, grepen per minuut. Geslaagd mej. B. H. Obbink, le Middelburg. Stenotypiste Nederlands- Geslaagd de dames: A. van der rGraaff (met lof voor typen) le Arnemulden; J. J. Haas. te Vlissingen; B. S. C Verhage, te West- Souburg. Steno-typiste Frans: Geslaagd mej. W. J. M. van Waegeningh, te Middelburg. Stenotypiste Duits: Geslaagd de dames: S. J. Risseeuw. te Breskens; A. de Nood (met iof voor steno), te Veere. Stenotypiste Engels. Geslaagd mej. A. de' Nood (met lof voor typen) te Veere. Dictaat, Nederlands. 130 lettergrepen per minuut. Geslaagd de dames: A. C. Geldof, W. J. M. van Waegeningh, te Middelburg. Het diploma voor particulier-secreta resse werd uitgereikt aan de dames A. C. Geldof en W. J. M. van Waegeningh te Middelburg. Aanvang nieuwe cursus STENO EN TYPEN 15 Februari a.s. Wagenaarstraat 20, Tel, 2238 Middelburg. I. SINKE. vóór 1 April 1955 bij de gemeenten Is ingediend. De gebieden, waarvoor het bovenstaan de geldt, zijn: de provincie Groningen, met uitzondering van de gemeente Gro ningen; de provinciën Friesland, Drente, Overijssel en Utrecht; de provincie Noord- Holland, met. uitzondering van de ge meenten Amsterdam, Den Helder, Velsen en Zandvoort; de provincie Limburg, met uitzondering van de gemeente Venlo. FeUIL Lb10. 56 „Dan lijk je meer op Joyce. Je herinnert je Joyce, mijn stiefzuster, toch wel? Ze wil een paar dagen hier komen logeren." „Dat heeft Monk me gisteravond verteld." „Zo? Nu, ik wil graag, dat Joyce kennis met hem maakt, want ik ben er zeker van, dat ze veel punten van overeenstemming hebben. Ze zal verrukt zijn over zijn tweelingen en zyn grote hond", meende Elsie. „Me dunkt, dat we maar moesten probe ren, haar en Monk een paar te doen vormen, vind je niet?" „Waarom?" „Wel, omdat hij blijkbaar een knap pe, flinke jonge vrouw nodig heeft om voor hem en zijn familie te zor gen. En ik zou graag willen, dat Jovce §en gelukkig huwelijk sloot. Ik ben helemaal niet cynisch gestemd waar 't huwelijk betreft, al was mijn eigen ondervinding een tikje teleur stellend." „Meen je dat?" „O, ja! Volkomen. Geloof niet, dat ik het jou kwalijk neem, maar een man kan nu eenmaal nooit zijn eerste liefde vergeten", zei Elsie met een zucht; „Clifford zal altijd naar jou blijven verlangen." „Dat betwijfel ik", zei Sharon, ter wijl ze Elsie argwanend aankeek en zich heimelijk afvroeg, welk planne tje dat vruchtbare brein nu weer had uitgebroed. „Ik heb heel ernstig over alles nagedacht", ging Elsie op gevoelvol le toon voort, „en mezelf afgevraagd, of ik wel het recht had, 't leven van twee mensen te bederven. Drie jaar geleden heb ik jou en Clifford van elkaar gescheiden en daar gevoel Ik nu bitter berouw over. Ik acht het mijn plicht, 't zoveel mogelijk goed „Och", zei Sharon, niet op haar gemak. „Jeneen, je behoeft je daar je hoofd niet over te breken, Elsie. Ik verlang noch verwacht, dat je wat goed maakt, zoals jij dat uit drukt." .door JAM TcMP Sï „Erg lief van je, beste kind, maar ik voel, dat ik eerlijk en edelmoe dig moet handelen, onverschillig wat het me ook moge kosten", verzeker de Elsie heldhaftig. „Ik heb besloten, Clifford zyn vrijheid terug te geven." „Hoe dan?" „Daarover behoeAsn we eigenlijk niet vooraf te praten, wel? 't Moet geen doorgestoken kaart lijken", her nam Elsie ernstig, „maar onder vrienden is het wel gemakkelijk te regelen. Ik had gedacht, dat jij je b.v. op de boerderij bij hem kon voe den zodra ik mijn bezittingen had ingepakt en vertrokken was. Als het verzoek om echtscheiding niet bestre den wordt, kan alles heel stilletjes in zijn werk gaan en kan hij binnen zes maanden met jou trouwen." „Zo, je komt er dus eindelijk mee voor de dag! Gisteren sprak je nog anders." „Dat weet ik, maar gisterén hoop te ik nog, ondanks alles, dat er niets ernstigs tussen jou en Clifford be stond; geen enkele vrouw erkent graag, dat haar man aan een ander de voorkeur geeft", zei Elsie wat droefgeestig. „Nu echter moet ik de feiten wel onder 't oog zien. Natuur lijk zal het voor mij allesbehalve prettig zyn, maar jij moet aan je eigen toekomst denken, niet aan de mijne. En ik geloof, dat ik edelmoe dig genoeg ben, om jullie beiden alle goed toe te wensen." „Dank je bijzonder! Ik weet zeker, dat niet veel liefhebbende vrouwen over zoveel zelfopoffering zouden be schikken", riep Sharon ironisch. „Jammer genoeg heb je over 't hoofd gezien, dat ie heldhaftige daad één groot gebrek heeft: Ze komt drie jaar te laat," „Te laat? Maar Clifford heeft je nog lief, beste kind." „Gelukkig of ongelukkig, al naai de kant van waaruit je 't beschouwt, heb ik Clifford niet lief en ben ik allerminst verlangend,, met hem te trouwen." „Daar spreekt alleen je trots en niet je hart, kindlief" verweet Elsie haar. „Ik kan me je gevoelens be grijpen, maar je komt er overheen. De mensen nemen tegenwoordig zul ke dingen vrij wat minder zwaar op dan vroeger en als ze de hele ge schiedenis weten, zullen de meesten jou hun sympathie geven." „Ilc verlang niemand's sympathie.... en ik verlang evenmin jouw echtge noot." „Waarom ben je dan hierheen ge komen om hem te ontmoeten? Je kunt mij heus geen zand in de ogen strooien, Sharon, maar als je er lie ver niet over praat, is 't mij ook foed. Ik wilde je slechts vertellen, at ik bereid ben te doen wat ge daan moet worden", verklaarde Elsie allervi'iendeiykst. „Zodra we de in ventaris hebben verdeeld, ga ik in pakken en vertrek naar mijn fami lie. Je wilt die arme Clifford toch niet hélemaal alleen op de boerderij laten, wel?" „De arme Clifford gaat me niet meer aan. Als je besloten bent, hem te laten schieten, moet je zien dat je een ander voor hem vindt", zei Sharon vastberaden. „Ui bedank er voor, met hem te worden opge scheept." „Maar lieve kind, hij kan toch niet volslagen alleen blijven." „Waarom niet? Hij heeft zyn kal vende vaarzen tot gezelschap en hy stelt meer belang in die beesten dan in enige vrouw. Ik weet zeker, dat hij veel liever stamboekvee heeft dan één van ons." „De mannen zijn ook zo tactloos", zuchtte Elsie. „Ik begryp het al: Je bent jaloers op zyn hartstocht voor de boerderij, maar daar zul je wel overheen komen. Je zult er ook be lang in gaan stellen. Waarschijnlijk praat hij slechts zo dikwijls over dat stamboekvee, om zyn ware ge voelens te verbergen. Je moet daar geen voet aan geven." 't Scheen wel dat niets, maar dan ook niets, Elsie uit haar evenwicht kon brengen. Je kon evengoed in het ledig argumenteren, als tegen Clif- ford's op echtscheiding beluste vrouw. Sharon had het wel kunnen uitschreeuwen, maar ze wist, dat El sie desondanks in haar lieftallige on zelfzuchtigheid zou blyven volharden. Elsie zou haar „beste kind" blyven noemen en kalmerend verzekeren, dat zy „er wel overheen zou komen." „Trots is goed en wel", zei Elsie, die kop en schotel netjes op het blad zette en opstond, „maar liefde is heel wat beter, vergeet dat vooral niet. Nu moet ik me gaan aankleden, want we hebben nog een drukke morgen voor de boeg. Jij wilt graag het meu bilair van deze kamer behouden, want je sliep hier immers altijd en zult er dus wel tréffende herinnerin gen aan hebben." „Van herinneringen weet ik niets, maar wèl, dat gordijnen en tapyt aardig door de motten zyn aange vreten." „Ja, ik geloof, dat mevrouw Hin- ding het met de schoonhouderij op een accoordje heeft gegooid", zei El sie spy tig. „Ik voor mij vind D.D. T. motballen altijd het beste en na tuurlijk geef ik elke kamer ten min ste eenmaal in de week een goede beurt. Je zult op de boerderij geen spoor van motten vinden." „Ik ga niet naar de boerdery", zei Sharon nadrukkelijk. Of Elsie *t gehoord had, bleek niet, maar in elk geval gaf ze geen antwoord en de deur ging zachtjes achter haar dicht. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8