C klankbord' Tweede Kamer zal vermoedelijk begrafeniswet accepteren Mag de Kerk zich bezighouden met reclame-middelen? VIER DODEN AAN BOORD VAN COSTARICAANSE TANKER ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 PROVINOIALE ZEEUW8E COURANT INTERESSANT PRINCIPIEEL DEBAT Bezwaren bij Christelijke fracties tegen crematie Hoewel Nederland al jaren over een crematorium in Velsen beschikt, en er sinds enige tyd ook één in Dieren in gebruik is, is het verbranden van lyken officieel niet toegestaan. De Nederlandse wet kent slechts het begra ven. By het vaststellen van de begrafeniswet hebben de toenmalige minis ters en Kamerleden er blijkbaar zelfs niet aan gedacht, dat de levensge woonten van het Nederlandse volk zouden kunnen veranderen en dat velen de voorkeur zouden kunnen gaan geven aan crematie boven begraven. Zy verzuimden straf op overtreding van de begrafeniswet te stellen. Dat heeft de overheid, gesteund door arresten van de Hoge Raad, gemakkelijk gemaakt het verbranden oogluikend toe te laten. Bevredigend was deze si tuatie echter niet. Vandaar, dat de regering een wetsontwerp heeft inge diend, dat bepalingen bevat over de verbranding, balseming en de schou wing van lyken. In dit ontwerp stelt zy voor, een aantal wijzigingen te brengen in de wet van 3 April 1869 tot vaststelling van bepalingen betreffende het be graven van lijken, de begraafplaatsen en de begrafenisrechten. De nieuwe naam van de begrafeniswet wordt „Wet op de lijkbezorging". De lijkverbranding zal worden toe- f est aan, doch de begraving wordt in e wet als algemene regel vooropge steld. De balseming van lijken is verbo den. Uitzondering zijn echter moge lijk ten aanzien van lijken van vor stelijke en andere vooraanstaande personen, en voor gevallen, waarin langdurig vervoer noodzakelijk is. Nadere bepalingen stelt de nieuwe wet tenslotte vast voor de schouwing van lyken. Crematie Gisteren begon de Tweede Kamer met de behandeling van het wetsont werp. Het werd, zoals te verwachten is bij een onderwerp, waarover prin cipieel zo verschillend wordt gedacht, een interressant debat. De Kamer heeft thans haar stem laten horen. Dinsdag a.s. komt de mi nister van Binnenlandse Zaken, pro fessor Beel aan het woord. Verwacht mag worden dat het wetsontwerp zal worden aangenomen, zodat in de toe komst, als het tot wet verheven is, het verbranden van lijken dus geen ongeoorloofde handeling meer zal zyn. Alleen de Staatkundig Gerefor meerden verklaarden zich bij monde van ir. Van Dis tegen het wetsont werp. Alle andere fracties waren be reid de crematie te legaliseren, al dachten zij over het wetsontwerp verschillend. Giftanden Erg huiverig stond professor Oud van de V.V.D. er tegenover. Het ont-, werp bevat namelyk volgens hem een aantal discriminerende bepalingen, die in de ogen van een liberaal geen genade vermogen te vinden. Hij sprak van de „giftanden" van het ontwerp, welke hij er door middel van amendementen hoopte uit te trekken. De communistische afgevaardigde, mevrouw LipsOdinot refereerde zich bijna geheel aan het betoog van professor Oud, doch de overige spre kers, de heren Krol (CH), Scheps (P.v.d.A.), Bruins Slot (AR), Le- maire (KNP) en Mol (KVP), gingen met het ontwerp accoord. Aan deze bereidheid lag voornamelijk ten grondslag de wens om een deel van de bevolking niet te onthouden, waar op het aanspraak meent te mogen maken. Verblind door tegenligger op militairen ingereden Een dode Donderdagavond is op de grote ver keersweg van Bergen op Zoom naar Hoogerheide, ter hoogte van het café „Het Pannenhuis", een ernstig onge luk gebeurd, waarbij de 21-jarige mi litair H. P. uit Teuge het leven ver loor. Nabij genoemd café liepen enige mi litairen van de vliegbasis Woens- drecht. Van de richting Hoogerheide kwam een auto, bestuurd door de ma rechaussee A. P. uit Ossendrecht, ge reden, die de militairen niet zag lo pen doordat hij door een tegenligger werd verblind. De 21-jarige H. Pelgrim uit Teuge werd door de auto gegrepen en tegen de grond geslingerd, waar hij zwaar gewond bleef liggen. In de loop van de nacht is het slachtoffer overleden 0 Het is absoluut noodzakelijk, dat de Verenigde Staten atoomkanonnen aan het Zuid-Koreaanse leger leveren, aldus heeft de Zuid-Koreaanse minister van defen sie, admiraal Sohn Won II, Vrijdag te Seoel verklaard. Hij zeide. dat deze wa pens nodig zijn om de gevechtskracht der Zuid-Koreanen tegenover de Noord- Koreaanse strijdkrachten te vergroten. Sparen, De ruim 1200 inwoners var het Schotse dorp Muthill zijn harts tochtelijk aan het sparen. De gemeen teraad liet vlak bij de ruïne van de ou de kerk een gebouwtje zetten ten dienste van mannen, die in hoge nood verkeren. De burgerij wil nu dat ge bouwtje laten verplaatsen en dat kan alleen maar als die burgerij de kosten 10.000) op tafel legten daar om is men dan verwoed aan het spa ren! LENGTE. De zoon van de Duitse bondskanselier Adenauer is toegela ten tot een bijzonder exclusieve Duitse club, namelyk de club van de lange mannen. Adenauer -Jr. werd bij zijn toelating genieten. Hij haalde 1 m. 96. Minimum-lengte voor toelating: 1 m. 92. Hulp nodig. De allerkeurigste en zeer betrouwbare Odham-bank in Enge land zette onlangs een advertentie ir een courant: „Inbreker gezocht, die bekend is met het openen van kluizen. Geheimhouding op erewoord". De verklaring van het raadsel: het letterslot van de bankkluis was defect en de vertrouwde slotenmaker za geen kans de kluis open te krygen. De confessionele fracties veroor deelden de crematie als tegen de Christelijke traditie en zede in te druisen. Zij wilden vooral dr. Mol van de KVP beklemtoonde dat in geen geval verder gaan dan de mi nister had voorgesteld. Op grond van zyn diepgewortelde Christelijke overtuiging betoogde de heer Van Dis, dat crematie verboden had moeten worden. Het ontwerp doet dit niet en daarom sprak ir. Van Dis van het diep verval van het Christendom, van een verdere afglij- ding naar het heidendom in modern Ernstige bezwaren Fel laakte prof. Oud de discrimi natie van de crematie, die gelegen is in het „toestaan" van de lijkver branding, in de eis van een schrifte lijke wilsbeschikking voor crematie, die voor begraven niet nodig is. Hij hield de bewindsman de betreu renswaardige gang van zaken met de nieuwe Zondagswet als een waar schuwing voor ogen en deed tenslotte een beroep op de verdraagzaamheid der andersdenkenden. Over de verschillende principiële kwesties, werden o.a. door professor Oud, amendementen ingediend. Zij komen volgende week in behandeling. Er kan dan nog een warm debat ver wacht worden. DOOR KETELONTPLOFFING Nederlanders ongedeerd De ketelontploffing aan boord van het ruim 7000 ton metende Costari- caanse tankschip „Darnel", heeft vier doden geëist. Drie bemanningsleden werden zwaar gewond en een aantal lichtgewond. Alle vier slachtoffers (Grieken) zijn aan derde-graads ver branding overleden. De Griekse kapitein, evenals de Nederlandse tweede en derde stuur man onderscheidden zich door door tastend en heldhaftig optreden. Gro te waardering verdient tevens de be manning van de motorsloep van het weerachip „Cumulus", die onder lei ding van de eerste stuurman de dok ter aan boord bracht. Er stond een hoge zee. Vrijdagmiddag draaiden de hulp motoren weer, zodat er weer electri- citeit was. De reis kon echter nog niet voortgezet worden. Carnavalskanon gestolen Vrijdagmorgen is een „roofoverval" gepleegd in „Momes" te Maastricht, waar volgens verklaringen van de exploitant van dit Maastrichtse res taurant. omstreeks half elf twee ge maskerde mannen binnendrongen, die een toevallige bezoeker uit Eindho ven zonder meer op een W.C. inslo ten. Zij dwongen de kellner hun de plaats aan te wijzen, waar het tra ditionele Momes-kanonnetje, waar mee het jaarlijks inschieten van car naval te Maastricht pleegt te ge schieden, wordt bewaard. Een kast- paneel werd ingetrapt en het histori sche kanonnetje meegenomen. Twee jaar geleden werd dit kanon netje ook bij een voorgewende roof overval meegenomen, maar het was toen doorgestoken kaart met de po litie. Dit jaar evenwel werd er conster natie geschapen, doordat onbekenden zowel de politie als de brandweer en de G.G.D. alarmeerden voor een over val, gewonden en brand. Een patrouil le agenten, de Maastrichtse brand weer met. ladderwagen en een dokter met verplegend personeel verschenen ter plaatse. Zij vonden alleen een in getrapte kast, een onthutste kellner en een opgesloten bezoeker. Waarschijnlijk heeft men hier weer te doen met een carnavalsgrap, maar deze wordt noch door de politie, noch door de brandweer, noch door de G.G.D. geapprecieerd. Ne Nederlanders aan boord van de „Darnel" bevinden zich allen in goede gezondheid. Zij zijn de tweede stuur man, Mooldijk; de derde stuurman, Hendrikse; de marconist Linssen en de bedienden Engel en Garthoff. Zoals reeds in het kort gemeld, ge beurde het ongeluk op ongeveer 330 mijl ten Westen van Kaap Finisterre. Sociaal-democratisch centrum in P.v.d.A. Op initiatief van de heren ds J. J. Buskes Jr, prof. dr N. A. Donkersloot, Frits Kief. dr P. J. Meertens, mr B. van Tijn en Sam de Wolff te Amster dam, dr G. J. Geers en mr Joh. Rug- ge te Groningen, Jacq. Engels te Lei den en dr J. H. Renken te Scherp en- zeel zal op Zaterdag 12 en Zondag 13 Februari a.s. respectievelijk des mid dags drie en des ochtends tien uur in „Krasnapolsky" te Amsterdam de op richtingsvergadering worden gehou den van het sociaal-democratisch cen trum van leden der Partij van de Arbeid. Onassis dient klacht in Tegen afpersen van geld De in Griel&land geboren millionair Aristoteles Onassis heeft Vrijdag via 'n advocaat in Parys by 't gerecht een klacht ingediend tegen „bedreiging en pogingen tot het afpersen van geld". De klacht werd door de advocaat Roger Lacan overhandigd aan de po litierechter. In de klacht wordt ge zegd, dat Onassis op 17 Januari uit Marseille een brief had ontvangen waarin werd gezegd, dat 100.000 dol lar geëist werden of dat anders zijn leven en dat van zijn gezin in gevaar zou zijn. Onassis werd in de brief opgedra gen, door middel van een advertentie in een krant te antwoorden. Verder was bij de brief ingesloten een foto van Onassis die uit een Frans tijd schrift was gescheurd en waarop stond geschreven: „denk aan vrouw en kind". In de klacht wordt verder gezegd, dat Onassis op 27 Januari een brief had ontvangen uit Italië van iemand, die zich een „internationale detecti ve noemde en die zijn diensten aan bood om Onassis te beschermen. Prof. Gustave Magnel van de Bel gische Academie van Wetenschappen staat hier in Gent naast een model van de door hem ontworpen, in totaal 635 meter hoge toren, welke dé at. tractie van de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel zal zijn. De toren zal hl verdiepingen tellen. Ter vergelij king ziet men rechts op de foto een model op dezelfde schaal van het 78 meter hoge Heysel-stadion te Brussel Dr. Van Itterzon nam afscheid van C.J.M.V. Dr. G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, die is af getreden als voorzitter van het Chris telijke Jonge Mannen Verbond, is in een bijeenkomst van het bondsbe- stuur en de staf van het bondsbureau op de Ernst Sillemhoeve te Lage- Vuursche op hartelijke wyze gehul digd. Dr. van Itterzon werd toege sproken door zijn opvolger, ds. H. J. van Heerden, Ned. Herv. predikant te Scheveningen, door ds. P. Veen, em. predikant te Utrecht, zijn voor ganger, alsmede door de heren A. Jansen te Voorburg, oud-algemeen adjunct van de dagelijkse commis sie en E. J. M. Faber, secretaris van het verbond. Op de met Hemelvaartsdag te Mid delburg te houden bondsdag zal dr. v. Itterzon van het verbond in zijn ge heel afscheid nemen. Het Wereldgebeuren STEMMEN UIT DE KERKEN Generale Synode N.H. Kerk meent van wel Kerk en reclame! Kan dat bij elkaar behoren? We kunnen ons indenken, dat menigeen op die vraag antwoordt met een hartgrondig neen. De re clame-afdeling van de kerk is tot nu toe dan ook niet bijzonder groot ge weest; een bord aan het kerkgebouw, waarop de diensten voor de Zondag vermeld staan; een kleine advertentie in een dagblad; een raambiljet voor een bijzondere dienst. Dat is zo ongeveer alles wat we hier bijeen kunnen garen. En zo op zichzelf zegt deze reclame ook nog weer niets of niet veel, want wat staat er in? Hoogstens de naam van een voorganger of een bepaald onderwerp, waarover het zal gaan. i, In Jesaja 42 staat van De Knecht des Heren: Hij zal niet schreeuwen, noch zijn stem verheffen, noch die op straat doen horen. Hij doet niet mee aan het geschreeuw dat er op een markt is, waar iedereen tracht de aan dacht op zich te vestigen om zijn waren aan de man te brengen. Is deze advertentie-pagina niet de voortzetting van het geroep op de markt? Moet de Kerk zich nu hierin begeven? Dit is de ene manier, waarop wij kunnen denken aan Kerk en reclame. Er is ook nog een andere wijze van denken mogelijk. De Kerk heeft een boodschap, die zij moet uitdragen in de wereld. Zij moet die daar brengen, waar de mensen zijn in hun gewone doen. Die boodschap van de Kerk moet betekenis hebben voor het ge wone leven. Zij is bestemd voor men sen op de markt, evengoed als voor mensen die thuis zijn. Ze moet gehoord door mensen in hun werk, evengoed als door mensen in de kerk. De be kende architect Violet Le Due, die in de vorige eeuw de ogen wederom ge opend heeft voor de schoonheid van de Gothische kunst, betoogde, dat in de eerste eeuwen het Christendom ge predikt is in de markthallen, eerst in een klein gedeelte daarvan. Maar dat gedeelte is al groter geworden en ten- In het stadhuis van het 17e arron dissement te Parijs werd het burger lijk huwelijk voltrokken tussen mej. Frangoise Egloffeen kleindochter van president en mevrouw Coty, en Jean Claude Helary. De foto toont de jonggehuwden na de plechtigheid op de stoep van het stadhuis, geflan keerd door de lachende president Coty en zijn echtgenote. Vriendelijk man Het 45.000 ton metende Amerikaan se vliegdekschip „Midway" heeft zich aangesloten bij de zevende vloot, die in de wateren van Formo sa dienst doet. De „Midway" heeft 137 straaljagers aan boord. Op de kruiser „Helena" verheugt vice-admiraal Alfred Melville Pride zich in het bezit van een spinet en een televisie-apparaat. Toen hij veer tien maanden geleden benoemd werd tot commandant van de zevende vloot, vond Mel Pride Mel zeggen zijn vrienden dit aanvankelijk wat vreemd. De verklaringpresident Tru man had eens de hut bewoond; de wanden waren blauw geschilderd. „Goede genade", zei Pride, „wat is dit voor een boudoir". Maar het spi net kwam best van pas, want de vice- admiraal houdt van musiceren. Zelfs bespeelt hij voortreffelijk de ,.neus- fluit", een instrument van de eiland bewoners in de Pacific. De carrière van deze Amerikaanse vlootcommandant begon al in de eerste wereldoorlog Hij nam dienst bij de vlootreserve met de be doeling voor de luchtmacht opgeleid te worden. Pride diende in Europa en toen de vrede kwam, werd hij inge deeld bij een selecte groep vlieger- officieren. Tenslotte behoorde hij met anderen in de dertiger jaren tot de ..vliegende admiraals" en zijn uitge breide technische kennis kwam tot uiting in de verbeteringen, die hij aanbracht aan de vliegtuigen, bestemd voor de vloot. In 1934 werd zijn loop baan bijna ontijdig afgebroken. Hij stortte neer in een brandend vlieg tuig. De gevolgen waren vrij ernstig. Maar gelukkig wist men op het laatste nippertje een amputatie van zijn lin kerbeen te voorkomen. Sinds die tijd loopt hij evenwel een weinig kreupel. In de tweede wereldoorlog kreeg hij het commando over het vliegtuig- moederschip „Belleau Wood". Pri de was in de gevechten om Tarawa, Wake Island. Makin, Kwajanlein, Truk, Saipan en Tinian. In 1947 be noemde de vlootleiding hem tot hoofd van het bureau voor de luchtvaart en ofschoon hij zich buiten de publieke discussie hield over de ontwikkeling van de vliegtuigmoederschepen, had hij er als man op de achtergrond toch een belangrijk aandeel in. Thans is opnieuw aan vice-admiraal Pride een belangrijke taak toe vertrouwd. Des morgens om ne gen uur, vertelt „Time", heeft hij zijn correspondentie afgehandeld. Dan ko men de officieren binnen voor een conferentie van de staf. Zij zijn de mannen, die beantwoorden aan de levensregel van Pride: „Als je de goe de man vindt voor de juiste taak. dan behoef je zelf niet zó hard te werken". Op deze wijze heeft Pride een enor me hoeveelheid werk verzet en laten verzetten, zonder dat er al te veel drukte over gemaakt werd. In Hongkong verblijft thans zijn vrouw Helen Burell Pride, die met haar echtgenoot kennis maakte, toen zij beiden nog op de Zondags school waren in Somerville. Zij trouw den in 1921 en verheugen zich in het bezit van twee kinderen: hun dochter is met een marine-officier getrouwd en hun zoon is in actieve dienst bij de Amerikaanse marine. Bij hun be zoeken aan Hongkong vergeten de Prides nimmer in de Catstreet te win kelen, waar het overvol is met koop lieden, die van alles aanbieden. Helen Pride zegt van haar man: „Er is één woord, dat geheel op hem slaat: hij is vriendelijk. Een rustig, vriendelijk man". Het commando van de zevende vloot is in handen van een opper-officier, die zijn vak ver staat. slotte zou de markt naar een andere plaats zijn overgebracht en de gehele ruimte alleen bestemd zijn voor de kerk. Een paar jaar geleden heeft men onder Arles aan de Rhöne een Ro meinse markt teruggevonden. Een hoek van die grote, onderaardse gewelven is tot een kapel ingericht geweest. Is de Kerk tegenwoordig niet te veel te ruggedrongen uit het alledaagse le ven? Moet zij haar stem niet laten horen daar. waar iedereen zijn stem verheft? Moet zij dan ook geen ge bruik gaan maken van de advertentie pagina? Dat heeft het moderamen van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk zich ook afgevraagd en het heeft hier een bevestigend antwoord gege ven. Vorige maand is het begonnen. Tot in April hoopt men voort te kun nen gaan om in verschillende dag- en weekbladen gedurende zes achtereen volgende Zaterdagen, een advertentie te plaatsen van behoorlijk formaat. We zagen er één. die een halve ach terpagina besloeg. Een moderne re clametekening van woon- winkel- en pakhuizen, die torenhoog oprijzen, zo dat de kerktorens in hun schaduw staan. In die huizen wonen en werken honderden en duizenden mertsen. Daar speelt het „rosse leven" van de stad zich af. Daar leven ook de opgroeien de kinderen. In de benedenhoek vin den we, tegen een kruis aan, de af beelding van één van hen. Wat zal zijn toekomst zijn? Bij deze afbeelding een „korte predicatie", onder de titel: LABYRINTH. „De mens gaat van de wieg tot het graf langs een weg, die door een doolhof voert. Slechts zelden is er een duidelijk verschiet. Meestal is de koers onduidelijk". Hoe dikwijls wordt de verkeerde weg niet inge slagen. Het is de machtige taak van de Kerk, met de Bijbel in de hand, daarvan getuigenis te geven", ni. dat het labyrinth van dit leven niet hele maal uitzichtloos behoeft te Zijn en dat doet zij dan door in deze adver tentie te verwijzen naar de 23ste Psalm. Na deze eerste advertentie komen er dus nog vijf: over het rhythme, nl van de zes werkdagen plus'één rust dag; één taal; eerbied voor de mens; een man en een vrouw en tenslotte Aannemer beschuldigd van verduistering De rechtbank te Utrecht heeft Vrijdag de 42-jarige Amersfoortse aannemer J. K. conform de eis ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf. De aannemer was beschuldigd van verduistering in dienstbetrekking van betonijzer ter waarde van 38.000 ten nadele van de bouwmaat schappij „Polynorm". geld, dat zovele gestalten kan aanne men. De tekst die bij deze adverten tie geplaatst is. is niet door een pre dikant geschreven, werd ons gezegd. Bij lezing wordt dit trouwens ook wel duidelijk. Wat is de bedoeling van deze nogal omvangrijke en kostbare advertentie campagne? Het moderamen van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft gemeend gebruik te moeten ma ken van de wetenschap der moderne reclame, om ook die groepen van onze samenleving te bereiken, ..die door de maatschappelijke ontwikkeling buiten het verband van de Kerk zijn komen te staan. In alle gezinnen komt te genwoordig wel een krant en zo hoopt men op deze wijze in alle Pro testantse gezinnen een stukje van de boodschap der Kerk te kunnen neer leggen. Wanneer dit zo geschiedt, is het iets dat voor ons land geheel nieuw is, al thans voor de Protestantse kerken. Van Rooms-Katholieke zijde vindt men zo nu en dan advertenties van de „Una Sancta". Wat nu van de zijde der Hervormde Kerk wordt gepubli ceerd. is echter van geheel ander ge halte. Men zal er niet in vinden enige reclame voor deze kerk op zichzelf. Het beeld en het woord is direct ge richt op de mens, die voortleeft te midden van allerlei vragen waarin hij ten onder kan gaan en waar de Schrift hem de helpende hand kan bieden om het leven niet te verliezen, maar te behouden. Het bericht van het goe de nieuws, dat in deze wereld moet worden uitgeroepen, moet gehoord en gelezen worden. Wanneer men zo eerst hoort over de Kerk, die reclame maakt naast aller lei grote bedrijven die hun producten aanprijzen, is men geneigd te denken dat dit toch niet kan Maai wanneer men een advertentie va. goed gehal te ziet staan te midden van anderen, dan veranderen toch wel de gedach ten. Daar zit iets in. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5