Inleidingen over bouwplan 1955 en Deltaplan Zeeuwse Almanak LEIDENDE FIGUREN V.V.D. UIT ZEELAND BIJEEN KA V hedri/fsautowc Agenda 2 P R O V I N O I A DE ZEEUWSE O U K A N 1' ZATERDAG Jj'tföftUAiU lUoó KRING-VERGADERING Z.L.M. Dalende conjunctuur in landbouw In de goed bezochte algemene vergadering vaii de Kring West Zuid- Beveland van de Z.LJVÏ, in „De Prins van Oranje" te Goes hebben de Zuid- Bevelandse boeren zich Vrijdagmiddag beraden over twee actuele vraag stukken, n.I. het bouwplan voor 1955 en de toekomst van Zuid-Beveland, gezien in het licht van het Delta-plan. De stof voor de gedachtenwisseling leverden de inleiding van dr Ir C. W. C. van Beekom over het bouwplan en de rassenkeuzc en een causerie van drs M. C. Verburg, die zijn visie gaf op de toekomst van Zeeland en van Zuid-Beveland in het bijzonder. De kringvoorzitter, de heer J. M. Klompé, gaf in zijn openingswoord een terugblik op het afgelopen jaar. Op het gebied van de landbouw heeft 1954 velen in hun verwachtingen be schaamd, doch anderzijds mag men dankbaar zijn voor wat werd ontvan gen. Voor de toekomst zag spreker weinig perspectieven. Alles wijst z.i. op een dalende conjunctuur in de landbouw, zodat de boer zich op een lager niveau zal moeten gaan instel len. Hij waarschuwde ervoor, niet achter de markt aan te zaaien en bij het opstellen van het bouwplan ern stig rekening te houden met de ar- beidsmogelij khed en Voordat de inleidingen aan de orde kwamen, werden eerst nog enkele verenigingszaken afgehandeld. Beslo ten werd de studiegroep met de kring van de Z.L.M. te combineren en hier voor 300 gulden te bestemmen. De kringrekening over 1954 werd goedgekeurd, terwijl ook de eind afrekening van de kringtentoonstel ling te Goes aan de orde kwam. Hoe wel met een begroting van circa 60.000 gulden het organiseren van deze ten toonstelling niet geheel zonder risi co was, is het eindresultaat, mede dank zij de toeloop van ongeveer 18.000 bezoekers, niet ongunstig ge weest. Er was althans een klein batig saldo. De voorzitter bracht dank aan de tentoonstellingssecretaris, de heer A. J. Brusket, en de heer A. H. Suur- land,' die zijn terreinen beschikbaar stelde, alsmede aan de Ned. Heide Mij voor de medewerking. Uit de ver gadering werd ook het kringbestuur dank gebracht voor de organisatie van deze landbouwdagen. Uit het jaarverslag van de secreta ris, ir A. E. Bruijning, bleek, dat de activiteiten van de kring voorname lijk op de landbouwdagen gericht wa ren geweest. De financiële toestand van de kring is niet ongunstig. Bij de bestuursverkiezing werd de heer F. de Groene herkozen. Bouwplan 1955 Vervolgens hield de Rijkslandbouw- consulent voor de Zeeuwse eilanden, dr ir C. W. C. van Beekota, zijn inlei ding over het bouwplan, waarbij hij diverse punten opsomde, waaraan dit moet voldoen. Het plan moet in de eerste plaats op de vruohtwisseling zijn afgestemd. Waar dit in het ver leden niét is geschied, zijn de gevol gen niet uitgebleven. Men denke VAN £<tvin Nederlandse jongelui beneden de vijftien jaar kunnen zich weer met elkaar gaan meten in het pianospel. Ongeveer vijf en twintig pianohande laren in diverse steden, o.ra. in Axel en Goes, zullen over enkele weken onder auspiciën van de Ned. Bond van Piano- en Orgelhandelaren en fa brikanten de pianospelende jeugd, evenals in 1953 is geschied, weer gele genheid bieden iets te komen voorspe len. Een plaatselijke jury van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging heeft tot taak in elke plaats uit te maken welke (28 tot 30) kinderen tot de plaatselijke eindronden kunnen wor den toegelaten. De winnaars daarvan worden uitgenodigd in de Paasvacan- tie naar Arnhem te komen, waar een landelijke jury drie „absolute prij zen" (enveioppes met lesgeld) en drie relatieve (lesduur en leeftijd in aan- TANDARTSWEE In het gelaat van de mandie in Middelburg ademloos bij de tandarts kwam binnenrennen, stond de ganse lijdensweg van de voorgeschiedenis gegrift De martelende uren, voorafgegaan aan het besluit „om dan toch maar te gaan." De met zijn echtgenote gevoer de discussie over de wenselijkheid van het al dan niet gaanDe slapeloze uren, doorgebracht met de knagende kies en tenslotte het moment van het besluit. Het moment, waarop hij de telefoon pakte en een afspraak maakte met de assistente, die evenals alle as sistentes van alle tandartsen niet een neutraal stemgeluid, als gold het een boodschap voor de bakker dag en uur van de afspraak vastlegde. Het wegstrompelen daarna, van de telefoon naar de veilige bescherming van de vertrouwde stoel, de ontdek king, dat de pijn minder werd, nog minder en tenslotte wegbleef De hernieuiüde discussies met de echtgenote: ,,'t Heeft geen zin meer om te gaan 'k Voel inimers niks meer". De vrouw: ,fJe lijkt wel een klein kind. Je gaat wél Dit alles nu stond voor het geval u het vergeten mocht zijn gegrift in liet gelaat van de man, die adem loos bij de tandarts kwam binnensnel len. Gejaagd wierp hij een blik op z n horloge, ,,'k Ben toch nog op tijd, is 't niet?" Koel in z'n witte jas bezag de tand arts de patiënt, wierp vervolgens een blik in het „afspraken-boek", en sprak: „Dat zou ik wel denken. TJ staat genoteerd voor volgende week. Zélfde tijd".... slechts aan de bieten- en aardappel moeheid. In dit verband waarschuw de spreker ook tegen een ongebrei delde uitbreiding van de erwtenteelt. Op zeer kleine schaal komt in deze omgeving reeds erwtenmoeheid voor. Ook dient het bouwplan afgestemd te zijn op de arbeidsvoorziening. Ar- beidstoppen dienen vermeden te wor den. Daar de verpleging van erwten samenvalt met het op één zetten van suikerbieten, wees spreker op de mo gelijkheid van onkruidbestrijding bij erwten met chemische middelen, n.l. D.N.B.P.-middelen. Gemengde bedrij ven moeten bij hun bouwplan ook re kening houden met het voederplan, terwijl tenslotte nog acht geslagen moet worden op de marktsituatie. Dit laatste is echter gevaarlijk; men den ke slechts aan het uien-drama 1953. (Vervolg op Dag. 5) Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen werd bevorderd tot arts de heer J. Lucas Luyck uit 's-Heerenhoek. Inwoners van Kapelle bij auto-ongeval licht gewond Op de grote verkeersweg van Ber gen op Zoom naar Zeeland is Vrydag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbjj drie inzittenden van een auto uit Kapelle gewond raakten. Van de richting Zeeland kwam een truck met aanhangwagen, geladen met stroo van de firma A. M. uit Zaamslag en bestuurd door R. de P. Even voor het viaduct van de spoor lijn Bergen op Zoom-Woensdrecht, wilde een achter de truck rijdende auto met vier inzittenden de wagen passeren. Juist bij het voorbijrijden naderde een tegenligger waardoor de chauffeur afremde. De auto slipte en schoof onder de truck, waarbij de voorzijde werd ingedrukt. Drie van de vier inzittenden, G. P. en A. J. de W. uit Kapelle-Biezelinge 'en A. V. uit Wemeldinge liepen daar bij verwondingen op. Een dokter uit Woensdrecht verleende de eerste hulp. Na verbonden te zijn konden de gewonden naar hun woonplaats te rugkeren. De auto, die zwaar was beschadigd werd naar een garage gesleept. Steenhouwer aan het werk TOT merking genomen) zullen toekennen. Voor de jeugdige musici is het dus zaak de studie in de komende we ken ernstig aan te vatten „VERLOREN GRENZE'N". „Verloren grenzen" is de titel van een film, waarvan in de komende week onder auspiciën van de culture le commissie der Ned. Hervormde Kerk op Schouwen-Duiveland een aantgl voorstellingen zal worden ge geven. Dit filmwerk behandelt de verhou ding tussen blanken en negers in de Verenigde Staten op boeiende en overtuigende wijze. De voorstellingen worden gegeven te Renesse, Noordwel- le, Haamstede en Scharendijke, op resp. 7, 8, 9 en 10 Februari a.s. SIRENE LOEIDE. In Brouwershaven loeide dezer da gen de brandweersirene, waarop de brandweerlieden onmiddellijk uit rukten. De actieve spuitgasten be hoefden echter niet meer op te tre den, daar het vuur, ontstaan door een schoorsteenbrandje in de Noordstraat, inmiddels geblust was. ZEESTERREN. In Januari werden in de Bruïnisser haven 8640 kg zeesterren aangevoerd, hetgeen als een bewijs kan worden beschouwd voor het welig tieren van dit schadelijk gedierte op de mossel percelen in de Zeeuwse stromen! DIAMANT. Het echtpaar Van GilstWesdorp te Bruinisse hoopt 8 Februari a.s. zijn 65-jarig huwelijksfeest te vieren. Man en vrouw genieten nog een goede ge zondheid, hoewel de echtgenoot enigs zins slecht ter been is tengevolge van een enkele jaren geleden bekomen beenbreuk. Het diamanten echtpaar zal onge twijfeld vele gelukwensen in ont vangst mogen nemen, want 65 jaar ge trouwd, wel. het komt niet elke dag voor in Bruinisse! Deze steenhouwer maakt deel uit van een groepje ijverige vaklieden, die reeds lange jaren in de schaduw van stadhuis en Engelse Kerk in Middel burg werken. Een grote loods, waar veel licht binnen valt, is hun werk terrein. Uit hun handen komt o.a. een groot deel van de steen voor de nieuwe stadhuistoren van de Zeeuwse hoofdstad.. (Foto: P.Z.C.) Uitspraken rechtbank Middelburg. Voor de Middelburgse rechtbank hebben op Vrijdag 21 Jan. terechtge staan de vroegere wielrenner J. M, van G. uit Westdorpe, thans leerling bankwerker, die beschuldigd werd van een poging tot diefstal van een auto van de arts B. in LJzendiike. De Officier, die aanvankelijk acht maanden tegen hem eiste bij verstek, wijzigde dit naderhand noodgedwon gen in vrijspraak. Tegen de 24-iarige vlashandelaar M. C. uit IJzendrjke werd wegens po ging tot diefstal 1 jaar met aftrek en wegens valsheid in geschrifte en poging tot oplichting van een verze keringsmaatschappij, 1 jaar en drie maanden geëist. Hij werd gisteren door de recht-., bank vrijgesproken van de poging tot diefstal van een auto. Voor de vals heid in geschrifte en poging tot op lichting werd hij veroordeeld tot 1 jaar en drie maanden onvoorwaarde lijk met aftrek. J. M. van G. werd conform de eis vrijgesproken. Tegen de oesterkweker A. P. P. te Yerseke werd door de Officier van Justitie een principiële boete geëist van 25 subs. 10 dagen met vernie tiging van het vrijsprekende vonnis van de Kantonrechter. Het betrof hier het in een put voorhanden heb ben van levende kreeften. De rechtbank heeft gisteren con form de eis vonnis gewezen. Benoeming Provinciale Waterstaat Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Februari 1955 benoemd tot opzichter op ar beidscontract bij de Provinciale Wa terstaat, de heer C. L. Moens te Aar denburg. Productie-uitbreiding „Zeeuwsche Confectiefabrieken" In het nevenbedrijf te Bergen op Zoom van de N.V. Zeeuwsche Confec tiefabrieken begint de productie thans aardig op gang te komen. In Middel burg heerst nog steeds een tekort aan arbeidskrachten. Daarom is in de tweede helft van 1953 besloten ge noemd nevenbedrijf op te richten. In middels is gebleken, dat de behui zing in Bergen op Zoom al te klein is. Er bestaan plannen, om de produc tie daar uit te breiden. De kans be staat, dat van de gemeente een fa briekshal zal worden verkregen, aldus heeft het bestuur van de Zeeuwsche Confectiefabrieken medegedeeld in de Vrijdag gehouden jaarvergadering. Voorts zijn er plannen om het pro ductieproces te wijzigen. De hieraan verbonden research vereist echter be langrijke bedragen. Daarom moet de maatschappij er op bedacht zijn, haar positie steeds te verstevigen. Het ka pitaal van f510.000 acht men voldoen de. Er bestaan geen plannen om op korte termijn nieuw kapitaal aan te trekken. Een aandeelhouder verzocht het be stuur in de loop van het jaar een tussentijdse mededeling te geven. Hem werd geantwoord, dat het voor een confectiebedrijf zeer moeilijk is, voorspellingen te doen. Men is ten zeerste afhankelijk van de mode, het weer en diverse andere omstandighe den. Wanneer de eerste negen maan den van een jaar gunstig geweest zijn, is het geheel niet onmogelijk, dat het laatste kwartaal roet in het eten gooit. Het bestuur zegde evenwel toe deze suggestie in ernstige overweging te zullen nemen. De jaarcijfers over 1954 werden goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op onveranderd 9 procent. Nieuwe ponton en brug in Terneuzen Vrijdagmiddag zijn te Terneuzen zonder enig ceremonieel de nieuwe ponton en toegangsbrug van de Prov. Stoombootdiensten in gebruik geno men. De brug, die tot nu toe dienst heeft gedaan, werd met behulp van een drijvende bok op de oude ponton ge plaatst en in afwachting van trans port naar elders in de Oostelijke Bui- :enhaven gemeerd. Met het in gebruik nemen van de nieuwe ponton en brug was enige tijd gemoeid, daar beide aanvankelqk niet op elkaar waren ingesteld, zodat enkele voorzieningen getroffen moes ten worden. Examens Dezer dagen slaagde, te Middelburg, voor'het examen leerlingstelsel, uitgaan de van het Smeden- Constructie en Re paratiebedrijf „Smecoma", de heer C. P. Geus te Hoedekenskerke. Knaapjes in Goes speelden met lucifers TUSSEN HOUTKRULLEN! Werkmensen in het ziekenhuis Oostwal te Goes bemerkten Vrijdag middag omstreeks half vijf een zware rookontwikkeling in de naastgelegen timmerwerkplaats, welke tot voor kort in gebruik is geweest by de fa. Schrijver. De brandweer werd gealarmeerd, die met een slang op de waterleiding er spoedig in slaagde om de branderi ge houtkrullen te doven. Oorzaak: twee knaapjes van onge veer 7 jaar, van de families S. en M., hadden met lucifers in de achterge bleven houtkrullen gespeeld! Toen de krullen vlam hadden gevat, waren zij uit angst weggelopen Rede van Tweede Kamerlid G. Ritmeester Voor de leidende figuren uit de di verse Zeeuwse afdelingen der Volks partij voor Vrijheid en Democratie sprak Vrijdagmiddag tijdens een limchbjjeenkomst in hotel De Nieuwe Doelen te Middelburg het lid van de Tweede Kamer, de heer G. Ritmees ter. Hij werd ingeleid door de heer L. A. Schenk, die aan de heer Ritmees ter dank bracht voor zijn komst en er nog eens de nadruk op legde, dat de V.V.D. een partij van de linkerzij de is. De heer Ritmeester ving aan met een verwijzing naar de berichten over het Willem Drees-huis waar alleen ouden van dagen worden opgenomen, die lid van de P.v.d.A., lid van de Vara en abonné op het Vrije Volk zijn geweest. Voor dat tehuis heeft de Nederlandse staat meer dan een millioen gulden bijgedragen en de staat zal nog een aanzienlijke jaar lijkse bijdrage moeten geven. Spr. vroeg zich af, waar wij heen gaan, wanneer dit stelsel doorge voerd wordt voor geheel Nederland. Met nog andere voorbeelden illu streerde de heer Ritmeester hoe alles verpolitiekt en hij betreurde het, dat het parlement niet eerder gekend werd in allerlei regeringsbeslissingen, zoals onder meer de aankoop van een em igr antenschip. De zware defensielasten bespre kend, betreurde de heer Ritmeester de weinige medezeggenschap, welke Nederland heeft in de Navo en hij wees op de intensieve propaganda, welke thans ook in Nederland wordt gemaakt tegen de Parijse ac- coórden. Wij kunnen ons echter niet tegen Rusland verdedigen, wanneer Duits land niet meedoet en ook de Ameri kaanse hulp voor de Europese defen sie is onmisbaar. De belastingpolitiek in Nederland behandelend, wees de heer Ritmees ter er op, dat de belastingopbrengst in 1954 wederom verre de raming overtrof. Spr. keerde zich in het bij zonder tegen de vermogensbelasting, welke zodanig werkt, dat mensen, die te weinig rente trekken om in de in komsten-belasting te vallen toch nog in de vermogensbelasting worden aangeslagen. Ernstig bezwaar had spr. er tegen, dat in Nederland nog allerlei maat regelen uit de bezettingstijd van kracht zijn, die in andere landen zo als België reeds direct na de oorlog werden afgeschaft. Na nog over tal van onderwerpen te hebben ges ken, wekte de heer Ritmeester aanwezigen op om het liberale be ginsel uit te dragen, omdat deze be ginselen aan ieder mens zijn eigen waarde laten. Van de gelegenheid tot vragen stellen maakten gebruik de heren mr. P. Loeff en J. Verhagen. De heer Loeff vroeg o.m. inlichtingen over het doordringen van Amerikaanse in dustrieën in Nederland en de heer Verhagen uitte zijn verontrusting over het toenemende Amerikanisme, waarbij hij zich afvroeg van welke zijde het grootste gevaar dreigt, om dat bewapende naties wel eens de be hoefte gevoelen de wapens te laten spreken. De heer Verhagen wees ook op de betekenis van de marine voor Vlissin- f en en betreurde het, dat het marine- eleid voor Vlissingen tot nog toe weinig gunstig is geweest. De neer Ritmeester gaf toe, dat er een zekere angst is voor het Ameri kanisme, maar er staan nu eenmaal twee ideologiën tegenover elkaar. Wat de marinekwestie betreft merkte hij op, dat een krachtige ma rine te Vlissingen van betekenis is. Hoewel spr. lid is van de defensie commissie had hy van het Vlissingse gemeentebestuur nimmer enig ver zoek tot een bespreking ontvangen of inlichtingen gekregen. Spr. zou liet op prijs stellen, indien hij m dit opzicht volledige gegevens zou ontvangen en indien zyn Kamer fractie in het algemeen meer uit Zee land hoorde. De heer Schenk sloot met een har- telyk woord van dank de geanimeer de bijeenkomst. Klokken komen terug Begin volgende week zullen de in woners van Kloetinge weer een oud en vertrouwd geluid in hun midden terug krijgen. Met de restauratie van de kerktoren is men momenteel zo ver gevorderd, dat aanstaande Maandag de twee klokken van de Nederlands Hervormde Kerk hun oude plaats in de toren opnieuw kunnen innemen. ES i\. I a AMSTERDAM bieloud eed e Ie, v enz. 34e TENTOONSTELLING 3 FEBRUARI t/m 13 FEBRUARI Open: 10-17 uur en 19-22 hut Electriciteit op iedere Walcherse boerderij Waardevol streven van Vereniging van B. en S. De Vereniging van Burgemeesters cn Secretarissen op Walcheren heeft zich tijdens haar Donderdag gehouden vergadering onder voorzitterschap van de heer J. L. Dregmans in hotel „De Burg" te Middelburg uitvoerig bezig gehouden met de electrificatie der Walcherse boerderijen. De vrij uitge breide discussie over dit onderwerp leidde er toe, dat besloten werd een actie te voeren om tot het beoogde doel op iedere Walcherse boerderij electriciteit te komen. Met de P. Z.E.M. en de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zullen de nodige besprekin gen worden gevoerd. Een tweede belangrijk punt op de agenda was het door Den Haag voor gestelde ontslag van een aantal tele- foonwachten voor de B.B. De vereni ging kon zich niet met het standpunt van het Rijk verenigen en zal dan ook in beroep gaan tegen het besluit om geen vergoedmg voor de telefoon- wachten te verlenen. De Kringraad van de B.B. zal het protest van de Vereniging van B. en S. kenbaar ma ken bij de betrokken instanties. Aan alle Walcherse gemeenten zal een voorstel worden gestuurd om het toezicht op de herbeplanting in han den te stellen van de heer P. H. Broerse, tot voor kort landschaps architect van de Stichting .Nieuw Walcheren". Dit toezicht dan zal ge schieden voor gezamenlijke rekening der deelnemende gemeenten. De eerstvolgende vergadering van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren zal wor den gehouden op 10 Maart a.s. te Mid delburg. VOORHAVEN 101 'TEL3497I ROTTERDAM VANDAAG: Vlissingeii Alhambra: „Vergeef mij", (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Zet 'm op George", (alle leeftijden), 19 en 21 uur. Goes Grand: „From here to eternity", (18 jaar), 19 en 21 uur; Schuttershof: uitvoering Goesse Lyceum vereniging, 20 uur; De Prins van Oranje: uitvoe ring gymnastiekvereniging „Kaspor- go", 20 uur. Middelburg Schouwburg: „De banne ling van Eailantrae". (14 jaar), 20 uur; Electro: „Puntje en Anton", (al le leeftijden), 19 en 21.15 uur; Schut tershof: cabaret-avond ,,'t Over schotje", 20 uur. MORGEN: Vlissingen Alhambra: „Vergeef mij", (18 jaar), 15. 19 en 21 uur; Luxor: „Zet 'm op George", (alle leeftijden), 15, 19 en 21 uur; Concertgebouw: to neelavond Rooms Toneel, 20 uur. Goes Grand: „From here to eternity", (18 jaar), 19 cn 21 uur; „De vergeten patrouille", (14 jaar), 15 uur. Middelburg Schouwburg: „De banne ling van Ballantrae", (14 jaar). 14.30 en 20 uur; Electro: „Puntje en An ton", (alle leeftijden), 15.30, 19 en 21.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2