PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aziaten bij V.N. verwachten een conferentie te Nieuw-Delhi Eerste van elders aangetrokken industrie op Tholen in bedrijf BILT Molotow ontvan.it NIET MEER MEDEWERKERS OP DE SOWJET-AMBASSADE Va ndaag.. 198e Jaargang - No 30 Dagblad ultgav* van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. e regels van 1—5 regels 1*—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Elad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 53—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 28 SCEPTICISME IN LONDEN EN WASHINGTON Eden: onzekerheid over souvereiniteit de jure inzake Formosa De Verenigde Staten hebben zich Vrijdag sceptisch uitgelaten over de idee van een conferentie met communistisch China in de geest van die van Genève om tot een staken van het vuren te komen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken te Washington zeide, dat niemand naar een herhaling van die erva ring zal verlangen. Hij had te Genève gehoord hoe Tsjoe En-Lai op zeer arrogante wyze het morele gezag van de V.S. betwistte. Hij wilde overi gens niet zeggen of Washington een dergelijke conferentie uitsluit. In Aziatische kringen bij de V.N. verwachtte men een zesmogendheden- conferentie, waaraan zou worden deelngenomen door Groot-Brittannië, de V.S., Frankrijk, India, communistisch China en de Sowjet-Unïe. Deze con ferentie zou misschien te Nieuw-Delhi worden gehonden. In Londen is men van mening, dat het initiatief van de Indonesische ambassadeur in de Britse hoofdstad, prof. Soepomo, om een oplossing te vinden voor de Formosaanse crisis, slechts weinig succes heeft opgele verd. De Britse regering is de opinie toe gedaan, dat de souvereiniteit de jure over Formosa en de Pescadoren on zeker of niet-bepaald is. De nationa listische eilanden vlak bij de Chinese kust behoren volgens Londen echter ontegenzeggelijk tot het gebied van rood China. Dit verklaarde Eden in antwoord op vragen van het Labour- lid Shinwell. Elke poging van de Chinese com munisten om met geweld de eilanden langs de kust te veroveren brengt niettemin onder de huidige bijzonde re omstandigheden de vrede en vei ligheid in gevaar. Het verkeer In het ziekenhuis te Bergen op Zoom is Donderdag een zevenjarig knaapje uit Scherpenisse overle den aan verwondingen, bekomen na dat het in zijn woonplaats door een vrachtauto was aangereden. In het ziekenhuis te Middelburg is Donderdag een vrouw opgenomen, die gewond raakte bij een auto-ongeluk op de Veerseweg, onder Veere. In Oostburg is Donderdag in het ziekenhuis een man ondergebracht, die op de provinciale weg onder Nieuwvliet onder een auto kwam. Het slachtoffer brak beide benen. Drie verkeersongelukken op één dag, waarbij één dode viel te betreu ren en waarbij een vrouw en een man gewond raakten. De materiële schade waarvan in talloze berichten over „lichte botsingen" getrouwelijk mel ding wordt gemaakt, is in dergelijke ernstige gevallen nauwelijks het ver melden meer waard. Wel zeer terecht richtte H.K.H. Prinses Wilhelmina zich verleden week Zaterdag met een tot bezinning nopende boodschap tot het Neder landse volk: „Het aantal ongelukken op onze verkeersaders heeft de af meting aangenomen van een ramp. Deze noopt tot algemene bezinning. Van zuigeling tot grijsaard vielen de slachtoffers van het verkeer. Voor mijn geest zie ik al degenen die geen beter lot wacht, hetzij heden, of mor- ?en, of in de naaste toekomst. Ik sta egenover U als voor een raadsel". Zo sprak verleden week Zaterdag nog H.K.H. Prinses Wilhelmina en door wat op de Zeeuwse we- fen in de afgelopen week is geschied, regen haar woorden zeker ook in Zeeland een beklemmende realiteit. Prinses Wilhelmina gewaagde in haar radio-toespraak van „verkeers aders" en ongetwijfeld liggen op de grote verkeerswegen de meeste voet angels en klemmen voor de honderd duizenden, die heden ten dage aan het verkeer deelnemen. Maar het is zelfs erger. Want ook op de plattelandswegen, in de kommen van dorpen en gehuch ten, geschieden vrijwel dagelijks ver keersongevallen, al dan niet met ern stige gevolgen. De verkeersmoloch immers is uitgegroeid tot een mon ster, dat aan „verkeersaders" niet genoeg heeft. Het heeft ook de vroe gere landwegen besprongen. Waar eens de hoer met paard en kar ge duldig voortging, razen nu de „trucks met opleggers", de autobussen, mo toren en bromfietsen voort, of wrin gen zich door nauwe, bochtige en niet op „groot verkeer" berekende straat jes. De gevolgen kunt ge vinden onder de „gemengde berichten". Het verkeersprobleem had enkele weken geleden ook reeds de speciale aandacht van de kan tonrechter in Oostburg. Verontrust door het groeiend aantal verkeers- overtreders, dat voor de groene tafel moet verschijnen, liet de kantonrech ter een waarschuwing horen. Er zal strenger gestraft worden. In Terneu zen ging de kantonrechter reeds tot strengere bestraffing over. Deze maatregel is vanzelfsprekend toe te juichen! Nog altijd immers feldt een gewaarschuwd man voor wee. Een afdoende oplossing brengt hij evenwel niet en de kantonrechter zal wel de laatste zijn, die zulks niet zou onderkennen. Het kwaad zal in de wortel aange tast dienen te worden en in dit ver band mogen met waardering twee ini tiatieven genoemd worden, welke vo rig jaar werden genomen in de ge meenten plattelandsgemeenten Groede en St. Annaland. In deze dorpen immers begon men met behulp van door „eigen krach ten" vervaardigde verkeerstafels cur sussen te geven in „veilig verkeer". Niet slechts voor de schooljeugd, die tegenwoordig gelukkig in de meeste gevallen reeds verkeersonderricht op de scholen geniet, maar met name ook voor de ouderen. Huisvrouwen zowel als landbou wers, gepensionneerden en midden standers; een ieder immers maakt ge bruik van de straat. Van diezelfde straat, waar het moderne verkeer doorheen raast! Verkeersopvoeding, met name voor degenen, die geboren zijn in de dagen toen de boer nog geduldig met paard en kar over de landwegen ging, voor degenen, die nog altijd een weinig verbijsterd het hedendaags „gejak ker" ondergaan, dèt is van niet te on derschatten betekenis. In St. Annaland en Groede heeft men dat uitstekend begrepen. Welke gemeenten in Zeeland, en met name welke plattelandsgemeen ten volgen? Op het eiland Quemoy Generaal Lioe Joe Tsjang, bevel hebber der nationalistische strijd krachten op Quemoy, heeft 25 buiten landse correspondenten medegedeeld, dat tegenover Quemoy, in de provin cie Foekien, 200.000 man der com munisten zijn samengetrokken, die gereed staan voor een aanval welke kan worden uitgevoerd, wanneer zij de beschikking krijgen over voldoen de steun ter zee en in de lucht. In antwoord op een vraag van een verslaggever, welke hulp de generaal zou wensen, indien de Verenigde Sta ten de verdedigers van Quemoy te hulp zouden komen, antwoordde de ze: „Dekking in de lucht, dat zou voldoende zijn". De Tatsjen-eilanden Een woordvoerder van het nationa- listisch-Chinese ministerie van defen sie heeft op een speciale persconfe rentie te Taïpeh meegedeeld, dat het Irak zet door Weldra ondertekening van verdrag met Turkije „Zeer binnenkort" zullen Irak en Turkije besprekingen beginnen over de ondertekening van het voorgeno men verdedigingsverdrag tussen de twee landen. Dit is Vrijdag in offici ële kringen in Bagdad verklaard. Men zei, dat de missie van de Ara bische liga, uitgezonden om Irak over te halen geen verdrag met Turkije aan te gaan, had gefaald, omdat Egypte star vasthield aan zijn eigen standpunt. Tenzij Egypte aanvaardt, dat Trak het recht heeft militaire bondgenoot schappen te sluiten ter verzekering van eigen veiligheid, bestaat er wei nig kans op een bespreking tussen premier Noeri Es Said van Irak en zijn Egyptische collega, Nasser. Vrijdag stelde het lid van Ged. Sta tende heer A. Schout, te Tliolen de eerste, van elders aangetrokken, in dustrie officieel in bedrijf. Op de ach tergrond rechtsde burgemeester van Tholen, mr A. J. van der Hoeven. garnizoen (20.000 man) van de Tat- sjen-eilanden zijn posities „tot elke prijs" zal verdedigen. Hij verklaarde dat deze strijd tot het einde zou worden ondernomen, ongeacht de berichten over een eva cuatie van de eilanden. In over het algemeen welingelichte Amerikaanse kringen is Vrijdagavond vernomen dat de Verenigde Staten voorstander zijn van onderhandelin gen met Peking, door bemiddeling van de secretaris-generaal van de Verenig de Naties of een andere derde, om een einde te maken aan de gevaarlij ke toestand in de Straat van Formosa. Veiligheidsraad opnieuw bijeen Men verwacht dat de veiligheids raad opnieuw bijeen zal komen en de twee partijen zal verzoeken de onder handelingen te hervatten onder lei ding van Hammarskjoeld. Als men ge bruik zou moeten maken van de dien sten van een derde mogendheid zou men, naar uit goede bron wordt ver nomen, in Washington de voorkeur geven aan Groot-Brittannië of Canada boven India. Na regen weer een zonnetje (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij in de eerste week van Maart zouden leven, zou het weer niet zo opvallend zacht zijn als in de eerste da- fen van de sprokkelmaand, loning Winter is door de zach te luchtstroom naar een klein gebied in Noord-Europa terug gedrongen, maar daar re geert hij dan ook met strenge hand. Kwam gisteren in Mos kou nog 1 graad dooi voor, ver der naar het Noorden vroor het 25 graden Celsius. Ook in IJslajid vroor het gisteren de gehele dag 68 graden, maar wij zullen van deze kou niets merken. Depressies blijven met grote snelheid over de Oceaan naar West-Europa trekken met als gevolg ook tijdens het weekeinde aanhoudend zacht winterweer. In de afgelopen nacht nader de een nieuwe depressie Zee land. Ook deze zal enige regen veroorzaken, gevolgd door op klaringen met enkele buitjes. Ten Westen van Ierland komt een volgende storing opdagen, die mogelijk tegen morgen avond ons land zal bereiken. Maar de zon zal tijdens op klaringen bij dit vóór de tijd van het jaar zo zachte weer voor een voorjaarsstemming blijven zorgen. vw\*\wwvw*wv\*wwv Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat Molotow Vrijdag de Britse am bassadeur in Moskou, Sir William Hayter, ontvangen heeft. De minis ter heeft ook de zaakgelastigde van India ontvangen. De radio gaf geen verdere bijzonderheden. FOUTIEVE TELLING Minister Luns komt met rechtzetting Minister Luns heeft aan de Russi sche ambassade medegedeeld, dat hét bljjkens een nader onderzoek inder daad juist is, dat het aantal mede werkers van de Russische ambassade p 'dert Maart 1953 niet is verdubbeld. Tor voorkoming, dat een onjuiste in druk zou blyven bestaan zal voor rechtzetting worden zorg gedragen. De regering is ook in de toekomst niet voornemens bezwaren te maken tegen al hetgeen dat overeenkomstig internationaal gebruik en in overeen stemming met de wederzijdse belan gen, als normale aanvulling en nor male werkzaamheden der ambassa de der U.S.S.R. en de Sowjet-han- delsvertegenwoordiging kan gelden. In een brief aan de Tweede Kamer wordt medegedeeld door de minister van buitenlandse zaken, dat de be staande administratie wel een zuiver beeld kan geven van het geregis treerde aantal personen, waarvoor identiteitsbewijzen zijn afgegeven, doch minder geschikt is voor het re construeren van de daadwerkelijke personeelssterkte op een gegeven da tum in het verleden. Bij berekening Winst voor Britse conservatieven De Britse conservatieve partij heeft een tussentijdse verkiezing voor de zetel van South Stockport gewonnen. De conservatieven hebben thans in het Lagerhuis een meerderheid van negentien stemmen. ter reconstructie van de vroegere stand van zaken, welke terug ging tot het jaar 1950, bleken moeilijk te vermijden onjuistheden ingeslopen, welke in December j.l. niet konden worden vermoed. Het gevolg was, dat tot medio 1953 de gereconstrueerde cijfers te laag zijn uitgevallen. De omstreeks Juli 1953 beschikbare cijfers bleken juist te zijn. Toen het cijfer voor Novém- ber 1954 werd berekend, werd voorts het totale aantal geregistreerden aangenomen, waarbij naar gebleken is, waren inbegrepen personen, voor wie visa waren aangevraagd doch die niet in Nederland blijken te zijn aan gekomen. Een en ander had tot gevolg, dat een onjuiste indruk werd verkregen van vermeerdering in de personeels sterkte der Sowjet-ambassade in Den Haag. Aan de hoofden van de diplo matieke missies zal thans zo wordt overwogen gevraagd wor den periodiek een opgave te verstrek ken van de personeelssterkte. viert het Goesse Lyceum (aanvankelijk achtereenvolgens gemeentelijke- en Rijks H.B.S.) te Goes zijn 90-jarig bestëan (op 14 April a.s.) met een reü nie van oud-leerlingen en met een toneeluitvoering door „De Vlam". DEEL VAN AMERIKAANS VISCONCERN Mogelijkheden tot uitbreiding Tholen heeft een eerste, van elders aangetrokken industrie! De Mearl Corporation, één der grootste Amerikaanse visconcerns, besloot, nadat Ne derland voor het vestigen van een Europese dochteronderneming geko zen was, haar nieuwe bedrijf in Tholen op te trekken. De opening, Vrij dagmiddag, had dan ook iets feestelijks voor het gehele eiland; een vol doening geaccentueerd door de aanwezigheid van de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, die door het in werking stellen van een bedrijfs- installatie, de fabriek officieel opende. Na een welkomstwoord van de Mearlbedrijfsvoerder in Nederland, de heer L. W. Suykerbuik, nam bur- femeester A. J. van der Hoeven uit holen het woord, die, na er op ge wezen te hebben, dat een landstreek industrievestiging niet missen kan, zijn vreugde uitsprak over het geluk kige feit, dat Tholen de nieuwe fa briek binnen zrjn grenzen kreeg. De verwerking van vis heeft eigenaar dige bezwaren, aldus spreker, maar de omwonenden zijn beschermd voor overlast, niet het minst door de toe zegging van de directie, hinder en last tot een minimum te reduceren. „Moge deze industrie bijdragen tot de welvaart van geheel ons eiland", zo besloot burgemeester Van der Hoe ven, Namens hpt E.T.I. zegde drs. M. C. Verburg toe, bij verdere pogingen voor industrie op Tholen, alle mede werking te zullen verlenen. Hier lig gen nog meer kansen, aldus spreker. Uit naam van de gezamenlijke ge meentebesturen van het eiland sp.ak burgemeester L. A. Verburg van Sta- venisse, die aan het grote werklozen- aantal op Tholen herinnerde. „Er moet bijzondere aandacht aan dit eiland geschonken worden door Den Haag", zo begon gedeputeerde Schout zijn toespraak. „Het eiland Tholen vervult het provinciaal be stuur met grote zorg: het is 'n agra risch eiland met ondanks her verkaveling nog veel seizoenwerk loosheid. De eerste stap in de. algemene verbe tering was de technische school, een volgende phase is deze fabriek. Hier past, aldus spreker, een drievoudige gelukwens, n.l. voor gemeente, be drijf en provincie. Het Februarizon- netje dat. vandaag na deze donkere morgen doorbreekt, zij het symbool voor deze fabriek", aldus de heer Schout. Hierop begaven de vele genodigden waaronder het voltallige gemeen tebestuur van Tholen en de heer J. v. d. Bos, burgemeester van Sint An naland zich naar het nieuwe fa briekscomplex, waar de officiële ope ningsplechtigheid werd verricht. Het bedrijf De heer Suykerbuik verstrekte en kele bijzonderheden over het nieuwe visverwerkingsbedrijf; een fabriek met Amerikaanse voortvarendheid, gebouwd aan de haven van Tholen, op een plaats, waar nog in October 1954 een onbegaanbare steenwoestijn lag. Hoofdzetel van de Mearl Corpo ration is New-York, met een groot aantal ondernemingen in de gehele wereld. De productie beslaat een uit gebreid en gevarieerd terrein: vis meel, visolie, conserven, lakken, plas tics, cement, glas, guanine en brand- blusapparaten. Ook heeft de N.V. grote belangen bij de scheepvaart. De 250 m2 grote fabriekshal in Tlio len verkeert wat uitrusting en moge lijkheden betreft, nog in een begin stadium. Er is een capaciteit van 30 ton eiwitten, bestemd voor vismeel- fabrieken mogelijk; dit kan tot 90 ton worden uitgebreid. Het ligt in de be doeling de fabricage met meer mid delen nit te breiden. Volgens de heer Snykerbnik heeft Tholen door zijn natuurlijke ligging zes kilometer van Bergen op Zoom en aan een ha ven goede vestigingsplaatsen voor uitbreiding. Niet minder dan 15.000 muzieklief hebbers waren Donderdagavond bij eengekomen in de Margriethal op het Jaarbeursterrein te Utrecht om er te luisteren naar een concert van de „Wiener Philharmonikerhet Ween- se Symphonic Orkest, dat op het ogenblik een internationale tournee maakt. Foto: een opname van het orkest temidden van de enorme mas sa toehoorders tijdens het spelen van het Wilhelmus. KORTE PREDICATIE OUD NIEUWS Gij weet van de dingendie ge schied zijnvan Jezus van Nazareth, en wij zijn Zyn ge tuigen. Handelingen 10:3138, S0. Evangelie betekent zo veel als nieuwsberichtNauwkeuriger: be richt van goed nieuws. Zo i-s het eens de wei'eld door gegaan. Zo gaat het nog de wereld door. Langzamerhand oud nieuws geworden? Al meer dan negentienhonderd jaar geleden begon Petrus een toespraak met de mensen er aan te herinneren, dat ze alles al wisten wat hij ging zeggen. En dan vertélt hy, zonder commentaar, zo eenvoudig en beknopt als maar moge lijk is, wat ieder wist dat er „ge schied" was: kracht en Geest van God in Jezus van Nazareth; goedheid, die geddün werd, en genezing voor allen die door de duivel overweldigd waren ,iEn wij zijn Zijn getuigen". Wy ver téllen het oude verhaal. Van het Kind, dat kwam om de wereld te winnen, de machtigste vijand te slaan, en de macht Zijner liefde van binnen kan wereld noch hél weerstaan. Van de Man, die als Heiland door de landen toog en die in de donkere nood van onze harten een machtig vuur deed ontbranden. Van de Heer, met wie wij aan de maaltijd van het komende Rijk gegeten en gedronken hebben, nadat Hij uit de doden was opgestaan. Het is geen nieuws, dat heden per telex kwam en waar morgen de kachel mee aangemaakt wordt. Het is oud nieuws, waarmee tot in de voleinding het vuur van het geloof wordt gevoed en waardoor de kracht van Christus „he den" werkt. In een zeer bekend geworden passa ge heeft Albert Schweitzer dat tot uitdrukking gebracht door te zeggen, dat Jezus ons stelt voor de Aufga- ben", de problemen, die Hij in onze tijd moet oplossen. Die uitspraak is al weer een halve eeuw oud en wij zijn misschien geneigd er een voorbij opti misme omtrent de oplosbaarheid van onze levens- en wereldproblemen in te horen naklinken. Wij menen te weten, dat mensen op een dusdanige manier in de knoop kunnen zitten, dat ze er niet meer uit komen. En dat onze ge meenschappelijke situatie uiterst be klemmend is. Niet beklemmender dan wat genoemd werd: „door de duivel overweldigd"En het oude goede nieuws is, wat Petrus zei en wat Schweitzer zeggen wilde: dat er Macht is, die er dóór breekt en dat wjj daarvan „getuigen" zijn. Dat ivy in onze tijd leven mogen en.leven moeten uit geloof, waarin kracht tot bevrij ding is. Middelburg W. C. F. Mets. DE VERWACHT... MEER WIND. Aanvankelijk zwaar bewolkt, mati ge regen, maar later opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 6 Februari Zon op Maan op 7 Februari Zon op Maan op 8.16 onder -7.37 17.19 onder 7.38 8.14 onder 17.39 18.39 onder 8.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1