f mmmj Nieuwe gemeentelijke indeling voor de Bommelerwaard OPBRENGST BELASTINGEN 1954 900 MLN BOVEN BEGROTING NEDERLANDSE PLOEG TRAINDE IN PLASSEN OP IJSBAAN duizenden vogels Olie brengt dood voor VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 D' Het Wereldgebeuren Soustelle Het zijn critiekê dag voor Pierre Mendès-France. de premier van Frankrijk. De parlementaire op positie doet haar best om hem te la ten struikelen. De algemene naat van d» doorgewinterde politic tegen deze volksmenner deed een eenheidsfront ontstaan, waarvan P M.-F maar wei nig te verwachten heeft Zijn beslis singen zijn adembenemend voor vriend en vijand en ondanks het vaak te veel op het effect berekende van zijn verrassende besluiten, kan men respect hebben voor deze man, die volkomen zijn eigen wee gaat. Eén van die verrassende besluiten was de benoeming van Jacques Sou- stelle tot gouverneur-generaal van Algiers. ^e thans 42-jarige Soustelle, die ge boren werd in de Zuid-Franse universiteitsstad Montpelliei was een wonderkind Candidaat in de phi losophic op twintigjarige leeftijd, doc tor in de wijsbegeerte >p zijn vijfen twintigste, ging hij over tot de studie va i de ethnologie r volkerenkundeen tegelijk wierp hij zich ip de politiek. De tweede wereldoorlog verrastte hem in Zuid-Amerika en het verbaas de niemand, dat hij onmiddellijk de partij van De Gaulle koos. Na de bevrijding maakte hij even als Mendès-France deel uit van de „brain-trust" rondom De Gaulle, die hem eerst tot minister van voorlich ting en daarna tot minister van over zeese gebiedsdelen be:: emde. In 1946 verliet De Gaulle het directe politieke strijdtoneel. Soustelle volgde dit voor beeld en werd in 1947 secretaris-gene raal van de Gaullisten-beweging. Pas in 1951 deed hij zijn intrede in het Franse parlement. Deze man nu heeft Mendès-France op een belangrijke post geplaatst. In feite had Soustelle al lang een medewerker van P. F.-M. kunnen zijn, maar De Gaulle heeft uu eenmaal iets tegen het „ss-steem", waarmede de politiek in het Frankrijk van vandaag bedreven wordt. Weliswaar koestert hij sympathie voor P. M.-F. maar de Gaullisten, die met Mendès-France in de regering zitten, hebben toch niet zijn uitdrukkelijke instemming. Het verrassende van SousteMe's be noeming is niet zozeer dat hij een vertrouwensman van De Gaulle is, maar wel het feit, dat hier een politicus werd benoemd in plaats van een bestuurs-ambtenaar. Meestal waren het deskundigen, die na de oorlog gouverneur werden. Met de benoeming van Soustelle geeft P. M.-F blijk, het probleem zuiver als een politiek vraagstuk te zien. Deze zienswijze is ongetwijfeld juist, maar n iet geheel zonder bezwaren. Wat Soustelle zelf betreft: hij is wel een aanhanger van De Gaulle, maar hij is „links". En dat is natuurlijk een moei lijk te verdragen bijzonderheid voor de conservatieve Fransen, die bij iede- koloniale hervorming de Franse be zittingen bedreigd zien. Het zijn juist deze kringen, die een val van P. M.-F. gaarne zouden zien, omdat zij vrezen, dat grote Franse be langen worden opgeofferd aan het streven om aan Noord-Afrika auto nomie te schenken. Soustelle heeft de hem aangeboden post geaccepteerd. Blijkbaar had De Gaulle daai ge-m bezwaar te gen. Misschien ziet hij aldus een mo gelijkheid er op toe te zien, dat de nationale belangen van Frankrijk schade lijden JACQUES SOUSiKI.LB: i'tkijkpost voor De Gaulle i Noord-Afrika. R.A.I. officieel geopend. Minister wijst op noodzaak van geregeld onderhoud. De minister van verkeer en water staat, mr, J. Algera, heeft gisteren te Amsterdam de 34ste R.A.I. ten toonstelling geopend, welke speciaal betrekking heeft op vrachtauto's, autobussen, speciale voertuigen, on derdelen enz. Onder verwijzing naar een deskun dige uitspraak zeide de minister, dat ongelukken ten gevolge van techni sche fouten niet meer behoeven voor te komen. Herhaaldelijk worden even wel nog ongevallen veroorzaakt door mechanische gebreken als door ge breken in de uitrusting, verschijnse len dus van slijtage en onvoldoende onderhoud. Ondeugdelijke remmen, defecte stuurinrichting, slechte draagveren en gebrekkige koppeling, noemde de minister o.a. en voorts gebreken in de verlichting, stoplich ten, reflectoren en richtingaanwij zers. Van de vrachtauto's, waarvoor ge durende de jaren '52 en '53 tezamen een kenteken moest worden aange vraagd, moest meer dan 50 procent worden afgekeurd. De minister waar schuwde tegen de opvatting, dat wanneer een auto eenmaal is goed gekeurd, het onderhoud voorlopig wel achterwege kan blijven. De voorzitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriksson, deelde o.a. mede, dat het nieuwe gebouw in 1958 in ge bruik zal worden genomen. Blijkens de cijfers over 1953 neemt het weg vervoer meer dan 46 procent van het totale binnenlandse goederenvervoer voor zijn rekening. Het aandeel der spoorwegen bedraagt i-uim 15 pro cent en dat van de binnenvaart bij na 39 procent. In 1938 werden rond 127 millioen_ personen per bus ver voerd. In 1953: 471 millioen, een toe neming met ruim 270 procent. Het totale reizïgersvervoer f trein, tram, bus, enz.) steeg met „slechts" 113 procent. De zeer hoge lasten op het motor- wegverkeer zouden aanzienlijk kun nen worden verlaagd zonder dat het tempo en de omvang van de uitbrei ding en de verbetering van het we gennet verminderd behoefden te wor den. Nederlandse Zionisten n protesteren Tegen executie in Caïro Met verontrusting en verontwaar diging hebben de zionistische orga nisaties in Nederland kennis geno men van de doodstraf, die in Caïro aan dokter Moussa Marzouk en Sa muel Azzar is voltrokken. De Zionistische organisaties in Ne derland doen een beroep op de Neder landse regering om de regering van Egypte te wijzen op de gevoelens van afschuw en ontsteltenis, die deze wandaad bij allen heeft gewekt. KLOKKENLUIDER. In het dorp Sjinjanga (Oost Afrika) werd plot seling 's nachts de kerkklok geluid. De zendeling snelde verontrust naar zijn kerkje, maar hij verschool zich direct toen hij zag, dat een leeuw aan het klokkentouw trok. De volgende dag werd een verklaring voor het raadsel gevonden. De werkelijke klok kenluider had de klok voor de avond dienst geluid met bloedbesmeurde handen, omdat hij juist bezig was een hert te slachten. De leeuw was op de geur van het bloed afgekomen- DIKTE, In Chicago bestaat een club van dikke dames, die een vermage ringskuur doen. Elk jaar wordt een kampioen-afvalster aangewtzen. Dit maal was het mevrouw Conradt, die 60 jaar "is en nu nog 111 pond weegt. Tot dat gewicht was ze „vervallen" na aanvankelijk 28312 pond gewogen te hebben. TITEL. Juan Pér on. de dictator van Argentinië, is een veel geprezen man. Nadat allerlei vakverenigingen hem tot nummer één in hun vak hadden verklaard is hij vorige week ook ka nariefokker nummer één geworden. De kanarie fokkershond zond hem een rose kanarie, een gouden medaille en een groot, papier, waarop zijn kanarie fokkers-lof werd gezongen!! How»1 defensie-uitgaven in de Sowjet-Unie Nieuwe Russische begroting De Russische minister van financiën. Arseny Zveref, heeft Donderdag In een gemeenschappelijke vergadering van de Opperste Sowjet in het Krem lin meegedeeld, dat de defensieuit gaven van de Sowjet-Unie in het bo mende jaar groter znllen zijn dan in 1954. De defensie-uitgaven belopen op de begroting voor 1955 bijna 20 pro cent van het totaalbedrag. Deze vergroting der defensie-uitga ven volgt op Sowjet-waarschuwingen aan het Westen, dat de voorgenomen -bewapening van West-Duitsland zal stuiten op versterking van de krach ten in het Sowjet-blok. Sveref verklaarde, dat de defensie uitgaven zouden worden verhoogd van 100.300 millioen roebel in 1954 tot 112.100 millioen roebel in het komende jaar, een verhoging van 12 procent. (Volgens de officiële koers van de roebel komt 112.100 millioen roebel overeen met 100.000 millioen gulden). De defensie-uitgaven maken 19,9 pro cent van het totaal der uitgaven voor 1955 uit, SGP tegen was, het regeringsvoor stel goedgekeurd. De Bommelerwaard een in hoofdzaak agrarisch gebied, gelegen in het uiterste Zuid-Westen van de provincie Gelderland, is in ontwikkeling en welvaart achterge bleven bij de andere Gelderse gebie den. Deze achterstand blijkt onder meer duidelijk uit de zeer slechte wo ningtoestand en de onvoldoende ont sluiting van het middengebied. Er moeten gunstige voorwaarden worden geschapen, om het gebied tot ontplooiing te brengen. In het wetsontwerp, dat de rege ring heeft ingediend, was voorgesteld om, met 't oog op de agrarische, de economische, de waterstaatkundige, de culturele en de sociale vooruitgang van de Bommelerwaard, tot een nieu we gemeentelijke indeling te komen. Er zijn thans twaalf gemeenten. Uit een aantal daarvan worden drie nieuwe gemeenten gevormd, zodat er in totaal 7 zullen overblijven. De heren Scheps (Arb.), Beernik (CH), en Haken (CPN) waren er niet ten volle van overtuigd, dat de beste op lossing was gekozen, maar niettemin bleken zij bereid, het wetsontwerp te aanvaarden. De heren Ritmeester (V YD), en van Koevorden (KVP) had den geen bedenkingen. Ir. van Dis, (SGP), verklaarde zich tegen. Bedwelmd door kolendamp. Het uit drie personen bestaande gezin van de 67-jarige winkelier A. J. G., wonende aan de. Kerkstraat te Breukelen, is Donderdag door ko lendamp bedwelmd geraakt. De 72- jarige zuster van de winkelier, de weduwe P. K.G. is inmiddels aan de gevolgen overleden. De echtge note van G. werd in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis overge bracht. De heer G. zelf was er min der ernstig aan toe. De werkzaamheden) aan de verkeers weg tussen Breskens en Schoondyke vorderen goed. Zoals bekend, wordt deze weg verbreed en op enkele plaatsen „recht getrokken"de toe gang tot Schoondyke zal straks dan ook veel gemakkelijker en veiliger zijn. De vroegere bocht verdwijnt en de nieuwe weg zal achter de op de foto zichtbare huizen liggen. (Foto: P.Z.C.J EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN TE FALUN Baan is verschrikkelijk slecht (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). FALUN, Donderdagavond. Hoewel de voorzitter van de Zwecu schaatsenrijdersbond, Sven Lafftmann, zeer optimistisch over de baan en 't weer is gestemd van 'n uïtwijkp laats wil hij onder geen beding horen bleek de baan op sommige gedeelten enkele centimeters onder water te staan. den van zijn ploeg zich in prima li chamelijke conditie bevonden, een zeer belangrijk voordeel onder deze omstandigheden. Donderdagavond overwogen de organisatoren om in plaats van 'n 400-meter baan een nis- te van 333 1/3 meter uit te zetten, hetgeen door de meeste rijders be paald onprettig zal worden gevon den, maar waartegen de reglementen zich niet terzetten. De temperatuur daalde in de avonduren enkele gra den, maar de grijze laaghangende wolken, die over de beboste heuvels van Falun trokken, voorspelden nog steeds geen vriezend weer, Toen Kees Broekman met zijn vier ploeggenoten achter elkaar enkele snelle ronden op het middenterrein re den, liet het vijftal een zog van rim pelend water achter. Het ijs zal, indien er geen verande ring in het weer komt, Zaterdag en Zondag verschrikkelijk slecht zijn, zo luidde de algemene opinie van onze landgenoten. Het gemopper van de Russen op het aooiweer en de primi tieve baan is inmiddels weggeëbd. Hun leider, Alexander Krivkov, ver klaarde. dat de ongunstige factoren voor alle deelnemers gelijk waren en hij verzweeg daarbij niet, dat de le- GERBRANDY MAG INTERPELLEREN Drs. Nederhorst heeft geen bezwaar tegen uitstel (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren aan prof. Gerbrandy (AR) verlof ver leend de minister-president te interpelleren over het vervoer van troepen door de K.P.M. Op voorstel van de voorzitter, mr. Kortenhorst, zal de in terpellatie op een nader te bepalen tijdstip worden gehouden. De voorzitter stelde daarna aan de orde het verzoek van de heer Ne derhorst (Arb.) om de ministers van economische zaken, financiën, we deropbouw en volkshuisvesting en sociale zaken en volksgezondheid te in terpelleren over het verloop van de kosten van het levensonderhoud. In het bijzonder zou worden gevraagd naar de maatregelen, die de ministers zich voorstellen te nemen wat betreft de prysvorming, het tegengaan van ongemotiveerde prijsstijgingen, huurpryzen, belastingen en sociale uitke ringen. Drs. Nederhorst vroeg daarop het woord. Hy zeide, dat een debat pas betekenis zou krijgen als de index-cyfers over Januari 1955 bekend zyn. Dat is ongeveer half Februari het geval. Hy had er geen bezwaar te gen indien dan over zijn interpellatie-aanvrage wordt beslist. Hoewel de voorzitter liever gezien had, dat reeds nu werd beslist en dat de interpellatie op een nader te be palen dag werd vastgesteld besloot de Kamer over enige tijd uit te maken of de interpellatie kan worden toege staan. De Bommelerwaard zal, als ook de Eerste Kamer zich met het desbetref fende wetsontwerp kan verenigen, een nieuwe gemeentelijke indeling krijgen. De Tweede Kamer heeft na melijk Donderdagmiddag zonder hoofdelijke stemming, doch met aan-' tekening dat de tweemans-fractie der Instelling van een dr. Plesman-fonds Het hoofdbestuur van de vereniging voor internationale rechtsorde „Vxro heeft het besluit genomen een dr. Plesman-fonds voor internationale ontwikkelingspolitiek op te richten. In Juli 1953 werd door het hoofdbe stuur van de „Viro'.' een nationale commissie ingesteld met de opdracht een rapport uit te brengen over het plan van dr. Plesman tot internatio nale samenwerking. Deze commissie onder voorzitterschap van prof. dr. J. Tinbergen heeft thans haar eind verslag uitgebracht en daarin de wenselijkheid bepleit van de vorming van een „dr, Plesman-fonds voor in ternationale ontwikkelingspolitiek". Met de oprichting van dit fonds is reeds een begin gemaakt. De commissie, die nog eenmaal voor diens overlijden een bespreking met dr. Plesman zelf heeft kunnen voeren, deelt het inzicht van wijlen de president-directeur van de K.L.M. dat het zeer wenselijk is het ontwik kelingsproces in de economisch min der ontwikkelde gebieden te intensi veren, doch dat de bestaande inter nationale organen daartoe onvoldoen de zijn uitgex-ust. De commissie-Tinbergen ziet in de reeds voorgebrachte plannen tot stichting van een speciaal Verenigde Naties-fonds voor economische ont wikkeling („Sunfed") en van de in ternationale financieringscorporatie de meest belovende mogelijkheid om op korte tex-mijn binnen het kader van het politiek bereikbare, de meest efficiënte organisatievorm te vinden. Centraal Bureau voor Prot. Chr. Onderwijs? Er heeft zich een contact-com missie gevormd voor het Protestants Christelijk onderwys, waarbij zich hebben aangesloten de Prot. Chr. on derwij zex-svereniging, de vereniging voor Chr. Mulo, de organisatie van Chr. scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, de lera ren bij het Nijverheidsonderwijs, de leraren aan de Prot. Chr. kweekscho len, het Chr. buitengewoon l.o., de Chr. kleuteronderwijzeressen en het Chr. land- en tuinbouwonderwijs. Voorzitter is de heer J. W. van Hulst, directeur van de Hervormde Kweekschool te Amsterdam. Besloten werd, dat de contact-com missie een gesprekcentrum zal zyn, terwijl de aangesloten organisaties zich nader op een definitieve vorm van samenwerking zullen beraden. Met kracht zal er naar worden ge streefd een centraal bureau voor het Prot. Chr. onderwijs op te richten. De minister van binnenlandse za ken, professor Beel, toonde aan, dat andere indelingen geen betere oplos sing gebracht zouden hebben. Het denkbeeld was geopperd van één ge meente voor het gehele gebied. Pro fessor Beel wees het echter af, om dat een te groot agglomeraat verkre gen zou worden. Ook was hij niet te vinden voor drie gemeenten. Zalt- bommel zou in een van die gemeen ten met een groot plattelandsgebied, een overheersende positie hebben in genomen. Er zijn nog verschillende andere oplossingen aan de hand ge daan. De gekozene vond de bewinds man nog de beste. Dat was de Ka mer tenslotte, uitgezonderd de SGP., met hem eens. Inkomstenbelasting ruim 32% hoger. De opbrengst van de Rijksmidde len in 1954 lag met een totaal be drag van 6.047 millioen rond 900 millioen boven de oorspronkelijk vastgestelde begroting van 1954, die 5147 millioen beliep. De opbrengst overtrof de begroting derhalve met circa 17 y2 De herziene raming van Juni/Juli van 5944 millioen werd eveneens met ruim 100 millioen overtroffen, hoewel de opbrengst van de vennoot schapsbelasting bij de herzir ra ming 140 millioen te hoog werd ge schat. De hogere opbrengst vloeide voor namelijk vooi't uit belangrijke over schotten van alle kostpry'sverhogen- de belastingen. Zo overtrof de opbrengst der om-, zetbelasting alleen reeds de begro ting met 165 min en de raming nog met 15 min. De belangrijke toene ming der Nederlandse import deed de opbrengst uit invoex-rechten de ra ming met 142 millioen, of ruim 35 en de herziene raming met by- na 16 overtreffen. Onder de heffingen op winst, inko men en vermogen bracht de inkom stenbelasting door een totaalbedrag van 1242 millioen, x-uim 32 meer op dan oorspronkelijk was begroot en overtrof zelfs de herziene raming nog met bijna 16 De loonbelasting overtrof de oor spronkelijke raming met circa 14 en bleef slechts 1 millioen bij de herziene raming ten achter. Uiteraax-d zijn de opbrengsten van inkomsten- en loonbelasting belang rijk beïnvloed door de loonsverhogin gen in 1954. Opmerkelijk tegenover deze hoge re c obrengsten was, zoals vermeld, het achtei-blijven met 140 millioen bij de herziene raming van de op brengst der vennootschapsbelasting ad 860 (oorspr. :gr. f 825, herz. ram. 1000) millioen. Oorlogsmisdadiger Bikker als Duitser erkend Naar thans bekend is geworden heeft de rechtbank in Celle op 16 De cember de in Nederland als oorlogs misdadiger veroordeelde Herbertus Bikker tot Duitser verklaard, waar door de door Nederland gevraagde uitwijzing van Bikker onmogelijk zou zijn geworden. Bikker is een van de met Kerstmis 1952 uit Breda ont snapte veroordeelden, die zich nog in handen van de Duitse justitie bevin den. Hij is voorlopig in verzekerde be waring gebleven daar de vraag wordt onderzocht, of hij zich voor zijn daden voor een Duitse rechtbank zal heb ben te verantwoorden. Dezelfde beslissing heeft de recht bank in Keulen index-tijd genomen ten aanzien van Antoine Touseul, doch het schynt inmiddels vast te staan, dat het tegen deze niet tot een Duit se strafvervolging zal komen. Veel eer wordt verwacht dat Touseul spoe dig op vrije voeten zal komen. Hij zou dan de eex'ste der Bredase vluch telingen zyn, die als vrij -burger der Bondsrepubliek zou rondlopen. De olie van de ,,Gerd Maersk", wel ke thans de Noordzee bedekt, een vlek ter grootte van Ierland, heeft in allerlei kringen grote bezorgdheid ge wekt. Strandexploitanten langs de kusten, welke nu door de olie be dreigd worden, vrezen voor hun bad- stranden in het komende seizoen, de visserij vreest het verstikken van de jonge vissen, de oester culturen wor den in gevaar gebracht en tenslotte vinden tienduizenden vogels een vre selijke dood in het verpeste zeewater. Aan de kusten spoelen duizenden vogels aan: dood of bijna dood. Men heeft alle vissers en jagers langs de gehele kust opgeroepen om de arme dieren, die een jammerlijke hongerdood sterven, doordat ze niet meer kunnen vliegen, zoveel mogelijk uit hun lijden te verlossen door hen op het strand af te maken.,.,,. De Britse regering heeft schepen en vliegtuigen verzocht nauwkeurig na të gaan en mee te delen welke richting de oliemassa's nemen. Dooi wind en getijstromen heeft het olie veld zich in verscheidene delen ge- 1 splitst. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat het olieveld de wijde oceaan op zal drijven. Foto: Een Deense jager met enkele van de duizenden aan de Noordzee kusten liggende vogels, die de dood vonden in de dikke laag olie van de tanker „Gerd Maersk".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5