Nederlands bosbezit heeft de minimumgrens bereikt Leusdenaren trouwen in café BIJNA IEDER DIER BESCHIKT OVER EIGEN „SLAAPTECHNIEK" OOGST 1954 VALT IN HET ALGEMEEN NIET TEGEN OOSTENRIJKSE BERGWACHT KRIJGT „VLEUGELS" W DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOTA MINISTER MANSHOLT WIJST UIT: De productie moet hoger en het areaal uitgebreid worden De bosoppcrvlakte in Nederland mag niet kleiner worden dan zy thans Is, maar dient zo mogelyk enigszins te worden uitgebreid. Een eventuele uitbreiding mag echter niet ten koste gaan van het huidige land- en tuin- bouwareaal: Toch zullen in de toekomst nog wel enkele bossen moeten verdwijnen ten behoeve van een ander gebruik van de grond, doch in deze gevallen is compensatie dringend gewenst. De compensatie kan worden ge vonden in een deel der nog woeste gronden en een deel der nieuwe inpol deringen, alsmede in de submarginale landbouwgronden; deze gebieden komen in aanmerking voor uitbreiding van 't bosareaal. De huidige hout- productie kan worden verhoogd en gerationaliseerd door een beter en meer deskundig beheer van het particuliere bosbezit; daarom moet het bosbouw kundig onderzoek worden uitgebreid en de bosbouwvoorlichting worden geïntensiveerd. De bebossing van woeste gronden en submarginale land bouwgronden, het aanplanten van houtopstanden buiten het bos, de inten sivering van de bosbouwvoorlichting en het bevorderen van deskundig be heer komen in aanmerking voor uitvoering op korte termyn. fenheid, de landschapsverzorging, e jacht, de natuurbescherming, de waterhuishouding, de erosie, de op- slibbing en de landsverdediging. Het feheel vormt een doorwrocht plei- ooi voor uitbreiding van het bos areaal, ondanks de bestaande ten- denz om bosgronden op te offeren aan stadsuitbreiding en wegaanleg of om te zetten in landbouwgrond. Het eerste zal niet altijd te voorko men zijn en dan is compensatie ver eist; het laatste noemt de commis sie bepaald ongewenst, aangezien door verdere inkrimping van de bos bouw, nationale belangen zullen worden geschaad. Compensatie van gronden, die nog voor de bosbouw verloren zul len gaan, alsmede een eventuele uitbreiding van het bosareaal, kan in de eerste plaats worden mogelijk gemaakt door bebossing van woeste grond, als heide, duinen en zand verstuivingen, veen, moeras en riet land, momenteel nog 210.000 ha in Met deze conclusies besluit een commissie van deskundigen haar rapport over de nationale betekenis van de bossen en de houtopstanden buiten het bos, welk rapport minis ter Mansholt onlangs in de vorm van een nota heeft aangeboden aan de Staten-Generaal. Dit rapport is thans ook onder de titel „De plaats van het bos in de Nederlandse sa menleving" verschenen als een pu blicatie van het Ministerie van Landbouw. Er is reden voor de bezorgdheid, die uit het rapport van de commis sie spreekt. De bosbouw kenmerkt zich immers door lange productie perioden. Mocht dus ooit een tekort aan hout optreden en zou men dan pas overgaan tot uitbreiding der productie, dan zal het beslist te laat zijn, omdat de eerste opbrengsten van het areaal eerst na 20 a 25 jaar beschikbaar komen en dan nog voor namelijk in de lichtere houtsoorten. Nu reeds is de Nederlandse hout voorziening in sterke mate afhan kelijk van aanvoer overzee, aange zien slechts 10 a 12 procent der to tale behoefte uit eigen productie circa 700.000 kubieke meter rond hout met schors per jaar kan worden gedekt. Met de import van hout, houtfabrikaten en houtproduc ten is jaarlijks tenminste 500 mil- lioen gulden gemoeid. De aanvoer van overzee is kwetsbaar en biedt risico's in geval van oorlog, staking enz. Het is bovendien niet zeker, dat ook in de toekomst in het buiten land steeds voldoende hoeveelheden hout beschikbaar zullen zijn, aange zien in de exporterende landen de voorraad zienderogen afneemt en de Ver. Staten bijvoorbeeld, die eens een belangrijk houtoverschot had den, nu zelf hout moeten importe ren. Deze risico's kunnen enigszins worden verlicht door de eigen hout productie uit te breiden en een voor raad hout op stam te vormen voor tijd van nood, is het oordeel van de commissie. V erwaarloosd Momenteel beslaat het Nederlandse bosbezit nog bijna 250.000 ha, ter wijl buiten de bossen langs we gen, dijken, waterlopen en kavel- Sreuzen, rondom boerderijen en an- ere gebouwen, in houtwallen, wind- singels e.d. nog ongeveer 47.000 kilometer bomen staan. Van de cir ca 900 bezittingen boven de 20 ha wordt naar schatting van de com missie omstreeks een vierde deel be paald slecht beheerd, hetgeen moet worden geweten aan onvoldoende kennis, geldgebrek en te weinig be langstelling van de eigenaren. Bij de kleinere bezittingen is de toe stand nog ongunstiger; talrijk zijn de duidelijk verwaarloosde „boeren- bosjes", omdat de eigenaren nauwe lijks weten dat ze met een goed be heer veel meer kunnen bereiken. Bij de houtopstanden buiten het bos, laat vooral het onderhoud door snoeien veel te wensen over. Ver betering van het beheer zou van Êrote betekenis voor de nationale outproductie zijn. Het rapport besteedt uiteraard veel aandacht aan de betekenis van het bos als houtproducent. Daar naast gaat de commissie ook uit voerig in op de betekenis van het bos voor de recreatie, de werkgele- totaal. Een deel daarvan onver graven veen, rietland kan niet worden onttrokken aan zijn huidige bestemming; een ander deel moet ongerept in stand blijven wegens na tuurbescherming, voor recreatie of als militair oefenterrein; een ander deel (o.a. 20.000 a 30.000 ha heide etc.) komt in aanmerking voor ont ginning to landbouwgrond. De rest komt echter in aanmerking voor be bossing. De commissie schat deze opper vlakte op 25.000 k 30.000 ha heide en ander woest terrein, 2000 ha duinen en zandverstuiving en een kleine oppervlakte veen, moeras en rietland. Slecht beheer Voorts kan een deel van de nieuwe inpolderingen worden bestemd voor beplanting met houtgewas, namelijk 6000 a 7000 ha in de nieuwe IJssel- meerpolders en een deel van de nog in te polderen slikken en schorren, bijvoorbeeld in de Zeeuwse wate ren (Braakman en Sloe). Tenslotte ligt een mogelijkheid in de bebos sing van sommige arme zandgron den waarop thans akkerbouw en in enkele gevallen veeteelt wordt uit geoefend, hoewel deze gronden daar eigenlijk te slecht voor zijn. In to taal becijfert de commissie de mo gelijke uitbreiding van het bos areaal in de komende 50 tot 100 jaar op 38.000 ha. Overigens dient naar het oordeel der commissie tevens naar verho ging van de productie in het reeds aanwezig bosbezit worden gestreefd. Over het algemeen, zo stelt zij vast, staat de Nederlandse bosbouw niet op een dergelijk hoog peil als de akkerbouw, tuinbouw en veeteelt. UIT HET WONDERBOEK DER NATUUR Ze geeuwen, snurken en dromen.... Wanneer de dieren konden spreken, zoudt U, als U bijvoorbeeld eens een praatje met de schimmel van de scliillenman begon, merkwaardige dingen horen. U zoudt U dan niet behoeven te verwonderen als het brave dier U in vertrouwen zou meedelen: „Ik heb vannacht zo'n akelige nachtmerrie ge had'" Deskundigen hebben namelyk vastgesteld, dat slapende dieren niet alleen snurken en geeuwen, maar soms ook angstdromen hebben, waarin zij allerlei belevenissen van de dag, nog eens doormaken. Opmerkelijk is, dat bijna ieder dier over een eigen „slaaptechniek" be schikt, waardoor het in staat is zich van een goede nachtrust te verzeke ren. Het is wel eens aardig een blik te slaan in deze tot nu toe weinig be kende bladzyden uit het wonderboek der natuur. De zoogdieren hebben vrij veel slaap nodig. Een hond bijvoorbeeld kan het beter zonder 5 dagen eten, dan zonder 5 dagen nachtrust stel len. Daarom benutten honden, katten en paarden iedere gelegenheid om overdag een uiltje te knappen. Maar al slapend verliezen ze de veiligheid niet uit het oog. Dank zij hun scher pe gehoor de gehoororganen van een hond zijn circa vijftien maal zo sterk ontwikkeld dan bij de mens zijn ze, bij onraad, direct klaar wak ker. In het open veld, waar de dieren de bescherming van de mens moeten missen, weten ze zich ook voldoende veilig te stellen. Alleen de haas maakt wel eens „rare sprongen", als hij in zijn slaap wordt verrast. Tot op het laatste ogenblik blijft hij op zijn leger, om met wijdopengesperde ogen zijn noodlot af te wachten. Dik wijls is het dan al te laat om te ont komen. Sommige mensen menen wel eens, dat hazen met open ogen sla pen, doch dat is een fabeltje. Als er gevaar dreigt is het bange dier al lang gewekt, doch het blyft hopen, dat het nog wel zal loslopen. De chimpansee behoort tot de dieren van goede komaf. Hij wacht er zich wel voor, zoals de meeste dieren doen, genoegen te nemen met een nachtleger van gras, bladeren en twygen. Van DEFINITIEVE RAMING Kwaliteit minder goed Blijkens de door het C.B.G. samen gestelde raming van de oogst 1954 vallen de geoogste hoeveelheden van verschillende producten, gezien de slechte weersomstandigheden, niet te gen, hoewel de kwaliteit veelal te wensen overlaat. Uit verscheidene gebieden kwamen klachten over de slechte kwaliteit, hoog vochtgehalte, schot en broei bij de granen, rottings verschijnselen eii slechte houdbaar heid bij de aardapelen, slechte kwali teit van het stro, enz. Het schrale weer in het voorjaar belemmerde een gunstige ontwikke ling van de grasgroei, terwijl ook het hooi van minder goede kwaliteit bleek te zijn. De geoogste hoeveelheid suikerbie ten kan, het suikergehalte daargela ten, niet teleurstellend worden ge noemd. Tot de totale opbrengst der producten is ook gerekend dat deel, dat niet meer geschikt bleek te zijn voor zijn oorspronkelijke bestemming, maar slechts dan, wanneer het product voor andere bedrijfsdoeleinden bruik baar werd geacht. In het volgende overzicht geven de tussen haakjes geplaatste percenta ges het verschil in opbrengst per ha met de opbrengst in 1953 te zien. Een hogere opbrengst leverden: rogge 22 gerst -|- 21 haver 5%). groene erwten- 11%), schokkers 5 capucijners en grauwe erwten 12%), kool- en raapzaad 24%), karwijzaad 25 en fabrieksaardappelen 6 Daarentegen bleef van de volgende producten het rendement per ha be neden dat van het voorafgaande jaar: tarwe 6%), korrelmais 14%), veldbonen 34%), bruine en witte bonen 29%), suikerbieten 11 voederbieten 7%), landbouw- wortelen 14%) en zaaiuien 30 Voor zover de totale opbrengsten be treft, welke mede door de gewijzigde areaalgrootte worden bepaald, waren de belangrijkste verschillentarwe 59.5%), rogge 20%), gerst 25.5%), korrelmais 27,5%, veld bonen 44%), groene erwten 15,5%), schokkers (4- 44%), capu cijners en grauwe erwten (+8%), bruine en witte bonen (-4- 11%), kool- en raapzaad 61%), karwij zaad 9%), lijnzaad (4- 18.5%), vezelvlas (gerepeld) (-|- 18%), con sumptie- en voederaardappelen (-j- fabrieksaardappelen 15,6%), lianen en boomspruiten vlecht hij kunstig een soort bedstee in elk aar, die hij toedekt met bladeren en takjes. „Je bent een heer of je bent het niet", vindt deze jungle bewoner. me olifanten, de nacht doorbrengen. Zij verzamelen zich op een ge schikte legerplaats, waar ze dicht in elkanders nabijheid blijven. Veilig- Voetbalpool bracht fortuin De 82-jarige grootvader Frank Up hill, in Eastbourne (Engeland), heeft bericht gekregen, dat hij 180.000 gul den had gewonnen in een voetbalpool. Hij nam onmiddellijk maatregelen om naar Australië te kunnen vliegen, waar hij de vijfde test-cricket-wed strijd tussen Australië en Engeland wil bijwonen, die op 25 Februari be gint. Opa Uphill zei: „Ik ga op mijn oude dag de bloemetjes eens buiten zetten". Nog meer leden van zijn familie zijn met ècn slag rijk geworden. De 180.000 gulden van grootvader Uphill waren slechts een deel van de 750.000 gulden, die hij samen met zijn 58-jarige zoon Frank en zijn kleinzoons, de 26-jarige Ray en de 23-jarige Ron, had gewon nen. Zij hadden niet eens alle uit slagen van j.l. Zaterdag geraden. Militaire pensioenen De besturen van de bond van mo bilisatie-invaliden en van hun nabe staanden en de stichting „De Neder landse soldaat", beiden gevestigd te Drachten, hebben zich bij de Tweede Kamer beklaagd over onbevredigende en trage afwikkeling van pensioen aanvragen van hun leden door het mi nisterie van oorlog en van marine. Zij verzoeken de Kamer maatregelen te willen treffen. 0 In 1954 zijn in Groot-BrJttannië 238.318 verkeersongevallen geregistreerd, hetgeen het hoogste aantal is van de afgelopen twintig jaar. Bijna vijfduizend personen verloren hierbij het leven, terwijl er 57.230 ernstig werden gewond. De Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers heeft in de Diet se Taveerne" te Utrecht een gala avond gehouden, waarbij o.a. Prins Bernhard aanwezig was. Foto: Een klein meisje overhandigt een bos bloemen aan de Prins. Melkverbruik maar weinig minder Volgens het C.B.S. bedroeg de hoe veelheid in consumptie gebrachte melk in de periode van 2 tot en met 8 Januari 106 procent. Van 9 tot en met 15 .Tan. 94 procent, en van 13 tot en met 22 Januari 96 procent van de hoeveelheid melk die in de overeen komstige week van het voorgaande jaar in consumptie werd gebracht. In de eerste drie weken van dit jaar bedroeg het melkverbruik 99 procent van het verbruik in dezelfde periode van 1954. heid voor alles geldt ook voor deze openlucht slaapzaal en daarom wor den er wachtposten uitgezet. Meest al zijn dit enige sterke mannetjes- dieren, die hun post niet verlaten, voordat zij door collega-wachtklop pers zijn afgelost. De vleermuis heeft zijn eigen op vatting over comfort. Met de kop en voorpoten naar beneden bengelend, de achterpoten stevig vastgeklampt aan een boomtak brengt zij de win termaanden al slapende door; Het verhaal gaat, dat muurzwa luwen echte nachtbrakers zijn. Te gen het vallen van de duisternis stij gen ze op en keren eerst tegen het ochtendgloren terug. Tot nu toe is niet opgehelderd op welke wijze ze de nacht doorbrengen, zelfs de be kende Zwitserse ornitholoog Weit- nauer, die de vogels eens per sport- vliegtuig achtervolgde, heeft het ge heim nog niet kunnen ontrafelen. Daarmede werd weer een raadsel toegevoegd aan de vele die we reeds kennen met betrekking tot de slaap der dieren. Vast staat in ieder geval dat de slaap mens en dier en plant onder dezelfde donkere mantel der vergetelheid de kracht des levens schenkt. BIJ ONGELUKKEN OF RAMPEN Eigen reddingsvliegdienst volgens Zwitsers voorbeeld (Van een bijzondere correspondent) Op het vliegveld Graz-Tlialerhof gebeuren vreemde dingen: zes jonge, van top tot teen in het blauw gestoken en met vreemde blauwe valhelmen uitgeruste mannen worden hier op het ogenblik aan een tortuur onderwor pen, die de „helden" van een stuiversroman alle eer zou aandoen. Eerst sprongen de jonge mannen In hun blauwe overall van een behoor lijke hoogte op een mat en buitelden daar als katten rond, daarna werden ze, aan een kabel bengelend, door een hijskraan tot op duizelingwekkende hoogte omhooggehesen en moesten daar tussen hemel en aarde alle moge lijke gymnastische toeren uitvoeren. Dan hoorde men plotseling een klik en de blauwe jongemannen tuimelden uit een hoogte, die toch minstens vier meter bedroeg, omlaag: de kabel was automatisch uitgehaakt. lijke lawineramp in het Grote Walser tal. Alleen door de onmiddeilyke hujp van Zwitserse militaire vliegtuigen in het rampgebied was men indertyd in staat de van de buitenwereld afgesne den dorpen van levensmiddelen en verplegingsmateriaal te voorzien, ge wonden te transporteren en met be hulp van luchtfoto's een overzicht te krijgen van de omvang van de ramp. Als Oostenrijk toen reeds over een eigen reddingsvliegdienst had be schikt, dan had waarschijnlijk, naar later in Innsbruck werd vastgesteld, van de 160 lawine-slachtoffers de helft gered kunnen worden. En ook bij de tragedie op de Dachstein. waar 10 schooljongens met hun leraar in de sneeuw om het leven kwamen, had den misschien één of meer slachtof fers door een dergelijke redding uit de lucht op het laatste ogenblik nog aan de dood ontrukt kunnen worden. „In de toekomst", verzekert de se cretaris-generaal van de Oostenrykse Reddingsvliegdienst Fritz Truley, „zal in ieder geval alles gedaan worden wat menselykerwïjze mogelyk is om by ongelukken of rampen in de Oos tenrijkse Alpengebieden hulp te kun nen bieden. En natuurlyk ook hulp voor het naburige Beierse Alpenge bied, als daar de nood aan de man komt en de Duitse bergwacht inmid dels niet eveneens „vleugels" gekre gen mocht hebben". „Bengelgalg" noemen de zes jonge mannen de gelukkige favorieten van honderden vrijwilligers, die zich voor deze opleiding uit alle delen van Oostenrijk hadden opgegeven deze inrichting waaraan overal aankomen- de parachutisten eerst maar eens „op gehangen" worden, om te leren zich in de vrije lucht te „bewegen". Pas als dit in het bloed is gaan zitten, wordt de parachutesprong zelf geoefend. De nieuwe Oostenrijkse reddingswacht wil hiertoe ook doktoren, verplegings- personeel, leiders van lawinehonden en honden zelf opleiden. Er is nog juist voldoende tijd om de eerste vijf stations (Innsbruck, Salzburg, Feld- kireh, Klagenfurt en Graz) vóór de winter met het nodige personeel, een „vliegende" en een „parachute-sprin gende" lavvinehond en de noodzake lijke reddings- en verplegingsmate- rialen uit te rusten. Het besluit om de Oosteiirykse berg wacht op deze wyze van „vleugels" te voorzien, werd genomen na de vrese- (Van een speciale verslaggever). e iJi het Utrechtse dorpje Leusden trouwen wilgaat niet naar het Raadhuismaar naar een café. Ook in Leus den namelyk is het overheidsapparaat in de loop der jaren nogal uitgebreid en wel zo, dat de heren ambtenaren ter secretarie alle beschikbare ruimte leestafel tot officiële tafel maakt herbergier heeft dan al alled voor de ontvangst van zijn gasten in gereed heid gebracht: in een hoek van het zaaltje, ver van de tapkast en het bil jart, maar vlak naast de piano en recht voor het toneel, staan de blanke stoelen keurig opgepoetst om de lees tafel geschaard; op de ovale tafel prijkt statig het groene kleed, dat de nodig hebben. Het gemeentebestuur heeft noodgedwongen het trouwzaal- tje tot overbodige luxe verklaard en een overeeyikomst gesloten met een. der caféhouders van het dorp Zo maakt elke bruidegom in Leus- het feestzaaltje een stemmig tintje landarbeider, G. W. Botterblom uit Schipluiden, de één jaar oudere mej. G. G. Voorburg uit Leusden naar het café ten huwelijk geleid. Maar kroeg jool kwam er niet van het officiële tintje schiep in het intieme zaaltje een sfeer van huiselijke gezelligheid. Met hun ouders en getuigen schaar den bruid en bruidegom zich om de leestafel, waar onze fotograaf hen knipte op het moment, dat zij hun geeft. Al even officieel is de gemeen- handtekening zetten onder de stukken, suikerbieten (-}- 3%), voederbieten den op zijn trouwdag met zijn bruid 9%), landbouwwortelen 28%), een tocht naai' het buurtcafé, dat fier zaaiuien 50%). 1 de naam „Ros Beyaart" draagt. De te-secretaris, de heer A. F. H. Bui- ning, die als ambtenaar van de Bur gerlijke Stand het huwelijk voltrek ken zal en zich reeds achter de groene tafel heeft opgesteld, startklaar voor de plechtige gebeurtenis. Dezer dagen heeft de 26-jarige die hen voor het leven in de echt ver bonden. Even later verklaarde ge meente-secretaris Buining, dat het hu welijk voltrokken was. En het bruids paar kreeg de beste wensen mee voor hun gezamenlijke levensweg, die in het „Ros Beyaart" begonnen was. Uitstel militaire dienst voor onderwijzers De minister van oorlog en marine heeft ten behoeve van het lager onderwijs bepaald, dat aan dienst plichtige onderwijzers, indien blijkt, dat geen plaatsvervangers beschik baar zijn en die gedurende het thans lopende schooljaar de eerste oefening zouden moeten aanvangen of vervol gen, op hun verzoek, uitstel van op komst voor de duur van het thans lopende schooljaar zal worden ver leend. Teven zal aan voor eerste oefe ning in werkelijke dienst zijnde abi turiënten van H.B.S. of gymnasium, die in April 1955 de spoedopleiding voor onderwijzer kunnen gaan vol gen indien zij betrekkelijk kort daarna de eerste oefening zouden be ëindigen op hun verzoek tijdig vóór April a.s. klein verlof in af wachting van groot verlof worden verleend. „Londense schulden overeenkomst aanvaardbaar Door de Nederlandse regering zul len de nodige stappen worden geno men, teneinde zo spoedig mogelijk de vereiste parlementaire machtiging te verkrijgen voor de toetreding van Ne derland tot de overeenkomst inzake Duitse buitenlandse schulden van 23 Februari 1953 („Londense schulden- overe enkomst" Onlangs zijn officiële Nederlands Duitse onderhandelingen begonnen, waarbij door beide partijen de wil tot uitdrukking is gebracht om tot een oplossing van de kwestie der Aus- landsbonds te geraken. Onder deze omstandigheden acht de Nederlandse regering het verantwoord thans de nodige maatregelen te treffen, tenein de zo spoedig mogelijk tot de „Lon dense schuldenovereenkomst" te kun nen toetreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7