Geen conflict als gevolg van foutieve berekeningen Nieuwe wegen zullen aanzien van Deltagebied sterk wijzigen RAMP 1 FEpR. 1953 HERDACHT REGERING WILLIGT EISEN AMBTENARENBONDEN IN Een BOEK van DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 IR. MARIS SPRAK IN DEN HAAG Westelijke weg voor recreatieverkeer, Oostelijke route in de productieve sfeer Over de verkeersontwikkeling na de totstandkoming van het Delta plan sprak gisteren voor het Nederlands Verkeersinstituut de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris. De dammen in de zee armen en door de binnenwateren zullen met hun wegen dit gebied ont sluiten. Schematisch bezien zal een Westelijke route over de primaire afsluitdammen Rotterdam en Middelburg verbinden. Een Oostelijke route, voorlopig als streekweg gedacht, maar eventueel uit te breiden tot autosnelweg, zal Rotterdam via een brug bij Tiengemeten en de dam In het Volkerak met West-Noord-Brabant en eventueel met Antwerpen verbinden. Over dezelfde brug zal de verbinding Rotterdam-Zierikzee lopen. Reeds zijn stemmen opgegaan om Zierikzee en Goes via een dam In de Osterschelde met een weg te verbinden, terwijl ook gevraagd wordt naar een verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland. Naar de mening van ir. Maris zal de Westelijke route veeleer recreatie-verkeer dan productief verkeer trekken. De route Zierikzee zal zeer zeker een belangrijke functie in de productieve sfeer vervullen, evenals de Ooste lijke route. De nieuwe wegen zullen aanzien lijke tijdwinsten geven, omdat uit de aard der zaak vele veren kunnen vervallen. Een grote toeneming van vrachtvervoer over de weg zal ge deeltelijk ten koste moeten gaan van het bestaande vervoer te water. Ver groting van vervoercapaciteit en de versnelling van vervoer zullen verla- fend werken op de kostprijzen van e land- en tuinbouwproducten der eilanden, zodat een betere concurre rende positie mogelijk wordt, ook op het tegenwoordige vasteland. Voorts zal een grotere mobiliteit ontstaan van arbeiders, handelsreizi gers, forensen, scholieren en van hen die in het nieuwe gebied recreatie zullen zoeken. Tot de laatsten zullen zeker vele Belgen behoren, die op het ogenblik vrijwel alleen Walcheren bezoeken. GEEN SPOORLIJNEN. Ir. Maris verwachtte geen nieuwe spoorlijnen in het Deltagebied. Hij zag voor het scheepvaartverkeer aanzienlijke verbeteringen, omdat de getijden zullen vervallen, waardoor ook de bewegelijkheid van platen en geulen zal afnemen. Men zal dan in staat zijn meer doelmatige vaargeu len te baggeren. Een vlottere afwer king van het varende verkeer bij de sluizen wordt mogelijk. Van grote be tekenis zal dit ook zijn voor bijv. het kanaal door Zuid-Beveland, dat in 1954, uitgedrukt in tonnen laadver mogen, een scheepvaartbeweging van ruim 33 millioen ton had, waarvan 2/3 gericht op of afkomstig van, Ant werpen. Dit vervoer werd verricht door schepen van diverse nationali teiten. Twee derde deel van deze vloot voer onder Nederlandse vlag. De min of meer constante water stand op het Zeeuwse meer zal wij zigingen vereisen in de thans bestaan de tijhavens. Naar ir. Maris verwacht, zullen de deltawerken de thans hin derlijke stroomsnelheden in de Rot terdamse Waterweg en het Zijpe gunstig beïnvloeden. De ontsluiting van het deltage bied langs de nieuwe wegen zal waarschijnlijk tot vrij intensieve veranderingen inzake de recreatie leiden. Langs lijnen van geleide lijkheid zal dat deel van de bevol king der eilanden, dat „physieke cultuur" uit innerlijke overtuiging als principiële vijand ziet, aan de nieuwe situatie moeten gewennen. Geen Zonnekoning. Sacha Guitry, de wereldberoemde Fx-anse kunste naar, wordt op 21 Febr. 70 jaar. Hij richtte aan president Coty het ver zoek om vrijgesteld te worden van de belastingen. Indertijd, zo zei- de Sacha Guiti-y, heeft de Zonneko ning, Lodewijk XTV, aan Molière een gelijke gunst toegestaan. President Coty antwoordde, dat hij gaarne Gui try als de Molière van onze tijd wil erkennen maar dat hg helaas geen Zonnekoning is. Niets geleerd. Onmiddellijk nadat zijn echtscheiding was uitgesproken hing de Amerikaan Mac Reynolds uit Watertown een groot plakkaat aan zijn auto. Het opschrift: „Juist ge scheiden. Vrij als een vogel; kom meisjes Vergissing. Op de eerste van een Eng els-B el gisch genootschap in Lon den ter bevordering van de vriend schappelijke betrekkingen tussen bei de landen, maakten vele Engelse gas ten een merkwaardige vergissing. Toen het Belgische volkslied ten ge hore werd gebracht, begonnen zij te dansen totdat zij ontdekten, dat alle anderen, o.w. de ambassadeur, in de houding stonden. Het dansorkest had abusievelijk liet volkslied in walsmaat Beetje laat. In Ockley (Enge land) heeft miss Fanny Ennis (69 jaar), een aanklacht ingediend tegen John Purser (73 jaar) "voor het ver- breken van een belofte. Hij had be loofd haar te trouwen toen zij nog aanvallige leeftijd had van 22 jaar. Ontdekking. In Kansas City (V.S.) werd de kruideniex-sbediende Homer P. Hatfield over de straat gesleurd door twee lieden, gewapend met ijze ren staven. De benzinetank van zijn auto werd gevuld met suiker en de banden van zijn wagen werden door geprikt met een pikhouweel. Kwam Homer bij de politie: „Het schijnt, dat ze iets tegen mij hebben Dit is een kwestie, die hen die zich met sociale vraagstukken bezig houden, thans reeds met enige zorg vervult. Men zal er op moeten passen, „dat geen brok ken zullen worden gemaakt", al dus ir. Maris. Ir. Maris betoogde voorts, dat men maatregelen moet nemen om de na delen voor de schelpdiercultuur zo veel mogelijk op te heffen. Deskun digen zouden ten opzichte van de mossel- en kreeftencultuur optimis tisch zijn, maar ten aanzien van de oestercultuur sceptisch. Ir. Maris verwacht niet, dat bij de uitvoering van de deltawerken het ijsbezwaar zal toenemen. Uitvoerig ging spreker in op de so ciaal-economische analyse van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden en van de Westhoek van Noord-Bra bant en de Biesboseh. Russische verklaring over Duitsland Bonri wil toelichting Een woordvoerder van de West- Duitse regering heeft Woensdag ver klaard, dat West-Duitsland, direct na bekrachtiging van de Parijse accoor- den, Rusland zal verzoeken om ver duidelijking van de verklaring over Duitsland van 15 Januari. De woordvoerder deelde op een persconferentie mede, dat hiertoe was besloten op een zitting van het ka binet, dat Woensdag onder voorzit terschap van bondskanselier Aden auer een lange beschouwing heeft ge wijd aan de internationale toestand. Mendès-France candidaat Nobel-prijs voor de vrede De Franse premier, Pierre Mendès- France, behoort tot de candidaten voor de nobelprijs voor de vrede voor 1955, aldus wordt in bevoegde krin gen te Oslo vernomen. Zijn candidatuur is door de Indische afgevaardigde, Sjaffee, voorgesteld in een brief aan het Noorse Nobel- comité. Scholier slachtoffer van spel met munitie De 12-jarige scholier M. B. K. uit de Jacobastraat te Den Haag is gister middag om het leven gekomen, nadat een projectiel, waarmee hij speelde, tot ontploffing was gekomen. Het on geluk gebeurde omstreeks vijf uur op de hoek van de Lange en de Korte Vijverberg. M. B. K. was aan het spe len met een tot nu toe onbekend ge bleven soort munitie, die plotseling ontplofte. Het ventje was onmiddel lijk dood. Omtrent de toedracht van het ongeval is weinig meer bekend, omdat de enige getuige van het onge val een broertje van het slachtoffer nog te zeer overstuur is. Het pro jectiel heeft het tweetal vermoedelijk kort voor het ongeluk ontvreemd uit een met munitie geladen wagon op het station. Internationale conferentie kernenergie De secretaris-generaal der Verenig de Naties, de Zweed Dag Hammars- kjöld, heeft Woensdag uitnodigingen verzonden aan zestig staten-leden en 24 landen-niet-leden, ter bijwoning van de acht Augustus a.s. te Genève beginnende internationale conferentie over een vreedzaam gebruik der kernenergie. De bijeenkomst zal 12 dagen duren. Dr. Honi J. Brabha. de beste In dische deskundige op het gebied der kernenergie, zal voorzitter der con ferentie zijn. Hij zal worden bijge staan door zes vice-voorzitters, aan te wijzen door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie. Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en Brazilië. Piloten van de vijfde Amerikaanse luchtmacht in een van de gebouwen van een geheime Amerikaanse vlieg basis op Formosa. Italiaans-Turkse besprekingen Na besprekingen tussen de Itali aanse regering en de Turkse premier, Menderes, en zijn minister van bui tenlandse zaken, Koprulu, is Woens dag te Rome een communiqué uitge geven, waarin onder meer wordt ge zegd, dat beide regeringen het eens zijn over het fundamentele belang van de Navo en de versterking hier van in alle sectoren. De betrekkingen tussen beide lan den zullen worden versterkt, in het bijzonder op het gebied van de han del en culturele uitwisseling. Salarisverbetering voor lager personeel De regering heeft besloten, de eisen van de ambtenarenbonden om de inkomens van het lagere overheids personeel te verhogen, in te willigen. Onzeker is nog, aldus „Het Parool", in welke omvang de regering aan de f euite wensen tegemoet zal komen, n een vergadering van de minister raad is besloten, deze verhoging van de inkomens van lager rijkspersoneel tegelijk door te voeren met de maat regelen tot denivellering van salaris sen van hoger ambtelijk personeel. Over het niveau zal in de commis sie voor georganiseerd overleg over eenstemming met de organisaties moeten worden verkregen. De rege ringsdelegatie in het georganiseerd overleg heeft de delegaties van orga nisaties van ovex'heidspersoneel uit genodigd, in de tweede helft van Fe bruari het twee maanden geleden op geschorte overleg op basis van de nieuwe regeringsvoorstellen te her vatten. Wat thans echter nog moet wor den afgewacht, is in hoeverre de re geringsdelegatie behalve in principe, ook in cijfers aan de wensen van de organisaties van overheidspersoneel tegemoet zal komen. Als overeenstemming- over de nieu we salarisregelingen wordt bereikt, zal het lagere personeel een niet on belangrijke salarisverbetering krij gen. Op het ogenblik zal het over heidspersoneel, dat in Maart 1951 meer dan 4000 verdiende, aanvul ling van salaris krijgen met het be drag, dat de 200 salarisverhoging van 1951 verschilde van 5 pet van het toenmalige salaris. Voor ambtenaren die in 1951 een inkomen hadden van 6000 betekent dat, dat met ingang Op verschillende plaatsen in Neder land is de ramp van 1 Februari 1953 herdacht. In Oude Tonge, waar 300 mensen omkwamen, legden school kinderen kransen aan de voet van het monument en bloemen op de gra ven. Des middags was er een stille ommegang. In Fijnaart werd aan de rand van de polder, waar de meeste der 76 slachtoffers uit deze gemeen te de dood vonden, een monument onthuld. Het stelt twee zinnebeeldige figuren voor: een vrouw, die de uiter lijke angst en een man, die de inner lijke ontferming uitbeeldt. De naam van de soldaat J. E. Willemsen, die bij het reddingswerk zijn leven ver loor, staat in de voet van het monu ment gebeiteld. Op de foto het défilé langs het pas onthulde monument te Fijnaart. In Nieuwe Tonge memoi'eerde de burgemeester, de heer Clxr. van Hof wegen, de verschrikkingen van de ramp. Aan de heren P. Bakker en P. C. de Dreu, die honderden mensen hebben gered, bood hij de zilveren gemeentelijke cre-penning aan. Men vertrouwt fondsen bijeen te krij gen voor een monument, waarvoor het ontwerp is vervaardigd door de beeldhouwer H. Petri. In Klundert werd in tegenwoordig heid van militaire en burgei'lijke au toriteiten een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis aan dxie soldaten, Kasan, Berg en Zwarts, die bij de hulpverlening zijn omgekomen. van 1 Januari 1955 hun jaarsalaris wordt verhoogd met 5 pet van 6000, verminderd met 200, dus 100 per jaar. Voor ambtenaren, die toen 12.000 inkomen hadden, betekent dit een verhoging nu met 400 per jaar. Als in het georganiseerd overleg tussen regeringsdelegatie en organi saties van overheidspersoneel ovet deze koppeltransactie overeenstem ming wordt verkregen, zal de rege ring aan de provinciale en gemeen telijke besturen adviseren voor pro- cinciaal en gemeentelijk personeel dezelfde regeling toe te passen. In vele gemeenten zal vooral de aan staande betere betaling van lager personeel een kleine verlichting van de moeilijkheden met vakbekwame krachten betekenen. Interpellaties in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer verleende Woens dagmiddag verlof aan de heer E. Ver meer (P.v.d.A.) tot het houden van een interpellatie over de uitvoering van het liftverbod, gericht tot de mi nister van oorlog en marine, ir C. Staf. Op voorstel van de voorzitter, mr Kortenhorst, zal deze interpellatie ge houden worden op een nader te be palen dag. Mr Burger, de fractie-voorzitter van de P.v.d.A., verzocht om een inter pellatie over de prijsstijgingen van de laatste tijd, de huurverhoging, de be lastingen en de lonen in hun onder linge samenhang. Vandaag zal de Ka mer hierover beslissen. Ontwerp vredesverdrag bij Oostduitse regering Volgens het West-Berlijnse anti communistische voorlichtingsbureau „West", dat een vooraanstaande functionaris van het Oost-Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken aan haalt, is een ontwex-p-vredesverdrag met de Sowjet-Unie ingediend bij de Oost-Duitse regering. Het ontwerp zou de basis voor be sprekingen vormen, onmiddellijk na het van kracht worden van de Parij se verdragen, welke onder meer voor zien in bewapening van West-Duits land. EISENHOWER OVER FORMOSA Colombo-landen bespreken plan om spanning te verminderen Eisenhower verklaarde gisteren op zijn persconferentie, dat zijn beleid inzake Formosa gericht is op het verschaffen van de zekerheid, dat er geen conflict zal ontstaan als gevolg van foutieve berekeningen van vrien den of potentiële vijanden. De Amerikaanse politiek is eerlijk en hoopvol gericht op het voorko men van oorlog. De president wilde niet zeggen of liy aan Tsjiang Kai Sjek verzekerd had, dat de V.S. de eilanden Quemoy en Matsoe zouden helpen verdedigen. Er worden aanhoudend besprekingen gevoerd met de nationalistische regering. Op de vraag of hij kon zeggen, of de Amerikaanse zevende vloot bevel had om tot achtervolging over te gaan. als schepen of vliegtuigen van de vloot zouden worden aangevallen door de communisten, antwoordde de president het niet juist te achten, een specifieke „blauwdruk" over instruc ties uit te geven. De V.N. houden zich nu met het probleem-Fonnosa bezig en „een verklaring van mij zou het water slechts kunnen vertroebelen". De V.S. zullen geen uitbreiding van het internationale communisme in 't gebied van de Stille Oceaan gedogen. De Amerikaanse ambassadeur op Formosa, Rankin, heeft gisteren aan Tsjiang Kai Sjek een boodschap van Eisenhower overhandigd, vermoede lijk verband houdende met de verde diging van Quemoy en Matsoe "Communistische kanonneerboten hebben in de straat van Formosa een nationalistisch landingsvaartuig aan gevallen, dat met burger-evacué's op weg was naar Formosa. Amerikaan se oorlogsschepen hebben het schip later, na de aanval, onder hun hoede f enomen. De Tatsjen-eilanden zijn in eite al door de communisten afge sneden. Indonesisch plan De premier van India, Nehroe, heeft gisteren te Londen particuliere besprekingen gevoerd inzake een nieuw voorstel, dat India en vier an dere Aziatische landen samen zou brengen voor 'n stap om de spanning met betrekking tot Formosa te ver minderen. Het betreft de „Colombo-landen": India. Pakistan, Ceylon, Bii-ma en In donesië. Het plan is uitgegaan van Indonesië. Bijzonderheden werden niet onthuld. Gouverneur Molukken uit functie ontkeven Van minister Soenarjo verneemt P. I. A. dat gouverneur Latuharhary van de Molukken met ingang van I Februari van deze functie is ontheven en te werk zal worden gesteld op het ministerie van binnenlandse zaken. De minister bon nog niet mededelen, wie in zijn plaats benoemd zal wor den. Hij verklaarde, dat het hier een „routine overplaatsing" betreft. Men voelt zierf over het algemeen opgelucht over dit besluit, dat over eenstemt met de eis, die men dien aangaande heeft ingediend. Over het algemeen is men van mening, dat ge zien de huidige situatie in de Moluk ken, men 't beste niet ovefhaast te werk moet gaan met het benoemen van een nieuwe gouverneur. Wel is het de algemene wens, dat de rege ring bij de benoeming prioriteit ver leent aan iemand van de Molukken, een republikein, die boven alle par tijen en groepen staat. Minister Kernkamp moet rust kouden Van officiële zijde wordt medege deeld, dat minister Kernkamp voor herstel van gezondheid enige tijd rust zal moeten houden. Gedurende zijn afwezigheid zal de minister van bin nenlandse zaken optreden als minis ter van ovei-zeese rijksdelen a.i. Het Wereldgebeuren Alleen maar leugens Politieke bekentenissen kunnen soms merkwaardige gevolgen heb ben. Dat zal ongetwijfeld het ge val zijn met de bekentenis, waarover Stewart Alsop in de „New York He rald Tribune" bericht. De auteur Har vey Matusow is oud-communist, oud- politieke getuige en voorts in de tij den van zijn glorie een helper van senator McCarthy. Deze Matusow heeft er een voor delig zaakje van gemaakt op kosten van de Amerikaanse belastingbetaler door als getuige alleen maar leu gens te vertellen. Zo was hij een der voornaamste ge tuigen tegen Owen Lattimore. Hij deelde toen o.a. mede. dat Lattimore's boeken gebruikt werden als de officiële gids voor de commu nistische partij met betrekking tot Azië. Het was een volstrekte leugen Maar het kon me niet schelen, wat er met Lattimore gebeurde Van belang was alleen, wat er mij ge beurde. Mijn ongegronde aanval op deze man deed het voorkomen alsof ik een wel zeer betrouwbare getuige was, een deskundige zelfs.... Ik stond in het middelpunt der belangstelling en Lattimore werd later veroordeeld". Natuurlijk zal het Amerikaanse ministerie van justitie nogal wat werk krijgen met deze onver wachte bekentenis. Lattimore lijdt immers nog steeds onder de gevolgen van zijn veroordeling. Wettig liegen door beroepsverraders als deze ex-communist werd getole reerd door de Amerikaanse overheid en dit heeft onnoemelijke schade toe gebracht aan de reputatie van voor aanstaande Amerikanen. McCarthy zond zijn helper naar Montana in 1952 om de demo cratische candidaat voor de Se naat, Mike Mansfield, aan te vallen. Nu, zijn pupil had het lesje wel ge leerd. „Terwijl ik praatte g'reep ik in mijn actentas, daarbij dezelfde geba ren makend als senator McCarthy al tijd doet. Ik haalde een fotografische copie te voorschijn van een oude uit gave van een communistisch pamflet. Het gaf de indruk, dat Mansfield er een bijdrage voor had geleverd, ter wijl hij wist, dat hij daarmede de communistische partij steunde. Maar ik wist. dat die bijdrage alleen maar een weergave was van zijn opmerkin gen in het Congres". Het kan natuurlijk zijn, dat aarts leugenaar Matusow ook nu weer aan het liegen geslagen is. Hij zwaaide over van het communisme naar de leer van McCarthy en zijn ge hele optreden doet nu niet bepaald denken aan een betrouwbaar en ge wetensvol politicus. Uiteraard hebben verschillende ex- communisten goede diensten be wezen aan de democratische zaak. Maar sinds het proces tegen Al ger Hiss is het gebruik van deze lie den in de Verenigde Staten, als de onbetwiste beoordelaars van de loya liteit van Amerikaanse burgers in wel zeer bedenkelijke mate toegenomen. De bekentenis van Matusow dient zonder twijfel gevolgd te worden door een ernstig onderzoek naar het optre den van de politieke verraders in on ze tijd. Daaruit zouden goede resul taten naar voren kunnen komen ten bate van de politieke gezondheid in de Verenigde Staten. Onderwijsvoorzieningen Minister Cals antwoordt de Tweede Kamer Minister Cals heeft in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van onder wijs o.a. medegedeeld, dat het nieu we wetsontwerp op het kleuteronder wijs weldra wordt ingediend. De bouw van schoolgebouwen en lo kalen vraagt de ernstige aandacht in de komende jaren. Door de spannin gen op de bouwmarkt werd men he laas tot bepaalde beperkingen ge dwongen. De inwerkingtreding van het K. B. van 31 October 1953 inzake de schrijf wijze' van de Nederlandse taal kan, na overleg met België, binnenkort worden verwacht. Aan het onderwijs is gevraagd een oordeel te geven over de practische mogelijkheden van toe passing. Het tekort aan onderwijzers is in een afzonderlijke nota belicht. Een spoedopleiding van kleuterleidsters tot onderwijzeres wordt niet meer overwogen. De organisatie van een spoedopleiding voor bezitters van een einddiploma V.H.M.O. wordt op zeer korte termijn ter hand genomen. De behoefte aan schoolruimte kan voor 1955 worden gesteld op bijna 4000 gewone leslokalen, deels te bouwen in de vorm van nieuwe scholen, deels in de vorm van uitbreiding van be staande scholen en op ongeveer 1250 gymnastieklokalen. Om de aantrekkelijkheid van het le raarschap te verhogen is de'minister bereid aan hen, die uit andere beroe pen dan die van onderwijzer of leraar bij een andere tak van onderwijs ko mende, leraar bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs wor den, fictieve diensttijd toe te kennen. Mien van 't Sant. „Schaakmat" door Mien van 't Sant, uitgave Van Holkema en Wa- rendorf, Amsterdam, is een modern, fris geschreven meisjesboek, dat hier en daar de allure van een echte ro man heeft Sjouk Scheepstra, de dochter van de fabrieks-directeur Scheepstra, houdt het gezin bijeen als de vader zijn zoons wil dwingen in zijn bedrijf tei gaan werken en dien tengevolge mét hen in conflict komt. Dit boek is er o.a. een bewijs van, dat de jeugd van thans heus haar ei gen weg weet te gaan en in menig opzicht de problemen zuiverder stelt dan de z.g. volwassenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5