Woningnood belemmert verdere ontwikkeling van Goes WALCHEREN LANDBOUW C00P. CENTRUM VOOR ZUID-WEST NEDERLAND NIEUWS w een \0TED0P MARKTBERICHTEN Waar zijn onze schepen? DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE O V U R A A NOTA OVER WOONRUIMTE-PROBLEEM In 1953 nog Zeelands snelst groeiende gemeente „Wij staan hier voor een haast onmogelijke opgave", zo verzuchten B. en W. van Goes in een nota aan de raad over de woonruimte- en bouwvolume- verdeling. Hoewel er sinds de bevrydïng 80 noodwoningen en 780 definitieve woningen werden gebouwd, wordt het huisvestingsprobleem nog steeds groter. Per 1 Januari 1955 stonden niet minder dan 795 serieuze aanvragen voor woonruimte ingeschreven. Zolang de toewijzing van bouwvolume on voldoende blijft, bestaat er nog geen uitzicht dat de nood binnen de komen de 10 jaren zal zijn opgeheven. Vele p ogingen zijn ondernomen om 'n extra toewijzing te ontvangen, doch veelal tevergeefs In de lijvige nota, welke eerst een overzicht geeft van de organisatie van de woonruimteverdeling en de normen voor het huisvestingsbeleid, wijzen B. en W. ook op de contraver- se tussen de sociale en economische aspecten bij de verdeling. Het is uitermate moeilijk de schaars be schikbare woonruimte zodanig te ver delen, dat zowel de sociale gevallen als aanvragers om economische rede nen op rechtvaardige wijze worden geholpen. Het zoeken naar een volko men rechtvaardige en bevredigende oplossing kan worden beschouwd als het zoeken „naar de steen der wij zen". Het jaar 1954 was zonder meer een slecht jaar. In 1952 was men aardig op de goede weg. Vier jaar achtereen was het aantal ingeschrevenen per 1 Januari, zij het langzaam, vermin derd. Sindsdien is dit aantal weer snel gestegen tot 795. Daar door vertrek vrijkomende woningen niet aan ge zinnen van elders, doch om sociale redenen aan gezinnen die te Goes in slechte omstandigheden woonden, moesten worden toegewezen, zijn er in 1954 uit Goes 71 personen meer vertrokken, dan er zich vestigden. Uit de bevolkingscijfers blijkt ook zeer duidelijk aanwijsbaar een ver band tussen het klaarkomen van wo ningen en de groei der gemeente. Het bedrijfsleven kan vaak geen meerder personeel krijgen doordat geen woon ruimte beschikbaar is, terwijl jonge mensen betrekkingen elders aanvaar den omdat men daar wel een woning kan aanbieden. Sprekende cijfers Do nota geeft verder enkele zeer sprekende cyfers over de groei van de gemeente Goes. Gedurende de vier oorlogsjaren waarin niet gebouwd werd, groeide de bevolking van Ne derland met 2.3%, doch die van Goes met 11.3%. Tussen de jaren 1940 en 1954 lag de groei van Goes met 43% zelfs 23.6% boven het landelijk ge middelde en tussen 1920-1954 ruim 23% boven dat gemiddelde. In verge lijking tot het provinciaal gemiddelde is dit verschil zelfs spectaculair. De groei van Goes lag tussen de jaren 1940-1954 niet minder dan 35.4% bo ven het provinciaal gemiddelde en tussen de jaren 1920-1954 zelfs ruim 67i/2% boven dit gemïddeldel In de jaren 1935-1941 werden er in Goes per jaar gemiddeld 75 woningen gebouwd. Het stil liggen van de bouwnijverheid in de vier oorlogsja ren kwam deze gemeente dus op een „verlies" van 300 woningen te staan, terwijl daarentegen de bevolking in zeer snel tempo toenam. Na de bevrijding werden er 80 nood woningen gebouwd en in 1948 en '49 kwamen er in betrekkelijk korte tijd plm. 400 woningen tot stand. Daarna kwam echter de terugslag. Eerst wa ren er de moeilijkheden van het te hoge rentegamma, waarna het te krappe bouwvolume oorzaak werd, dat de aanvankelijk aardig ingelopen achterstand, weer groter werd en de reeds zeer ernstige woningnood weer van maand tot maand verergert. Vergeefse pogingen Herhaaldelijk werd bij het Ministe rie van Wederopbouw en Volkshuis vesting gepleit voor een ruimer bouw volume. De resultaten waren echter gering. Steeds weer wordt men ten departemente verwezen naar het Col lege van Ged. Staten, dat echter niet meer bouwvolume beschikbaar kan stellen indien het departement aan Zeeland niet een ruimer volume be schikbaar stelt. Hoewel wij moeten aannemen, aldus B. en W., dat Ged. Staten een open oog hebben voor de moeilijkheden waarmee Goes op dit gebied te kampen heeft, kwam dit niet tot uiting in de provinciale bouw volume-verdeling over 1950 t.m. '53. Eerst bij de verdeling voor de jaren 1954-1956 werd duidelijk rekening ge houden met de grotere nood van Goes. Ook hebben B. en W. bij afzonder lijke departementen pogingen onder nomen om te trachten uit „extra pot jes" iets te kunnen bemachtigen. Men wendde zich o.a. tot het departement van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Voor de komst van de Herverkavelingsdienst werd extra bouwvolume voor 7 woningen gege ven, doch er moesten 22 gezinnen voor deze dienst worden onderge- Scheepvaartberichten Te Vl'issingen aangekomen 1 Febr.: Da Costa van Strood: Duivendrecht van Ant werpen; Baarn van Antwerpen; 2 Febr.: Gannymedes van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 1 Febr.: Da Costa naar Rotterdam; Duivendrecht naar Hamburg; Maloja naar Las Palmas; Baarn naar Rotterdam; 2 Febr. Ganny medes naar Rotterdam. Te Vlissingen gepasseerd naar Antwer pen 2 Febr.: Arnedijk van Rotterdam; Rema van zee; Prins Willem George Fre- derik van Rotterdam; Averdijk van New- York. Te Vlissingen gepasseerd van Antwer pen 1 Febr.- Blue Boy naar Zwijndrecht; Walcheren naar Duinkerken; Holland naar zee; Twente naar zee: Att S. naar zee; Diana V naar zee; Joost naar zee; Lutterkerk naar Hamburg; 2 Febr.: Oli vier van Noort naar Lissabon. bracht. Aan 14 gezinnen is thans woonruimte verschaft. Pogingen bij het departement van Onderwijs heb ben niets opgeleverd, evenmin bij het departement van Oorlog, hoewel voor het personeel van het bureau Nat, Reserve woonruimte nodig is en de bouw van het militaire object in plan Oost de verwachting wettigt, dat ook bij het gereedkomen hiervan de nodi ge aanvragen voor woonruimte zullen komen. Eerste aanvragen De eerste aanvragen zijn trouwens reeds binnegekomen. Ook bij het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat werd verschillende malen deze zaak bepleit, in verband met vestiging van de diensten voor het Drie-eilanden plan en het Delta-plan. Tot op heden slaagde men er nog niet in daar enig extra bouwvolume los te krijgen. Een poging bij het Ministerie van Soc. Za ken o.a. voor het personeel van het G.A.K. bleef eveneens zonder succes. De normen van Den Haag blijven de toekenning van een ruimer volume aan Zeeland in de weg staan. Wat overigens de oorzaken zijn van een teruggang der bevolking van een deel der Zeeuwse gemeenten, voor Goes is het een vaststaand feit, dat het zie lenaantal sterk is gegroeid en dat de bevolking veel sterker zou toenemen als er voldoende woonruimte beschik baar was. De cyfers over 1953 geven voor Goes de grootste groei te zien van alle Zeeuwse gemeenten. Dit beeld zou ongetwijfeld de volgende jaren ook te zien zyn, zo vervolgt de nota, ware het niet dat het opnemen van mensen beperkt wordt door het ont breken van de benodigde woningen. In hun slotbeschouwing merken B. en W. op, dat de distributie van woonruimte nog een uiterst moeilijke zaak blijft. Geen enkele distributie van schaarse goederen van welke tijd of plaats ook, heeft ooit enige popula riteit genoten en iedere vorm van distributie heeft altijd aanleiding ge geven tot klachten en ontevredenheid. Hoeveel te meer zal deze neiging tot ontevredenheid over een distribu tiebeleid voedsel vinden, aldus B. en W., als tien jaren na het beëindigen van de oorlog de schaarste nog steeds onverminderd voortduurt en er zelfs nog geen uitzicht bestaat, dat de nood binnen de komende 10 jaren zal zijn opgeheven. Ondanks de moeilijke gegeven situa tie zullen B. en W., zo verzekeren zij, blijven volhouden bij alle instanties op allerlei wijze te proberen meer bouwvolume te bemachtigen. Middelburg De heer J. H. Klarenbeek verlaat Middelburg De heer J. H. Klarenbeek te Mid delburg, die talrijke jaren verschillen de functies op kerkelijk- en maat schappelijk gebied in deze gemeente heeft vervuld, zal half Februari a.s. Middelburg verlaten en zich met zijn echtgenote in Zeist vestigen. De heer Klarenbeek, thans gepen- sionneerd, was vroeger leraar aan de Chr. Kweekschool, aan de Handels school, alsmede directeur van de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs in deze gemeente. Van October 1940 tot 1 Januari '43 was hij notabel en daarna kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente- van Middelburg. Enige tijd geleden is door hem als kerkvoogd afscheid genomen in een vergadering van kerkvoogden en no tabelen. De heer Klarenbeek heeft lange ja ren zijn artistieke talenten en zijn grote oudheidkundige kennis in dienst van de Hervormde gemeente van Middelburg gesteld. Talrijk waren de adviezen welke door hem in de Bouw commissie van de Herv. kerk zijn uit gebracht. Talrijk waren eveneens de lezingen over oudheidkundige onderwerpen, de gemeente Middelburg en wel inzon derheid de Nieuwe Kerk en de Oost- kerk betreffend, welke hij in de loop der jaren hield. De omslag van het bij de inge bruikneming van de Nieuwe Kerk door mevrouw de Casembrootvan der Feltz aangeboden „Guldenboek", was het resultaat van zijn artistieke vaardigheid. Ook het toen in de gerestaureerde Nieuwe kerk aangebrachte predikan tenbord. waarop de namen van de predikanten zijn vermeld, die sedert 1574 de Herv. gemeente van Middel burg hebben gediend, was zijn werk. De heer Klarenbeek was verder nog secretaris van het bestuur der Chr. Burgerschool in de Singelstraat. Tenslotte was hij nog bestuurslid van de Evangelische Vereniging voor Zeeland. Ouderdag Middelburgse landbouwwinterschool Dinsdag werd een oudermiddag ge houden in de Chr. Landbouwwinter school „Toornvliedt" te Middelburg, om het contact tussen de ouders dei- leerlingen en de leraren te verstevi gen. Ir. H. Steur, directeur van de school, opende de bijeenkomst en richtte een hartelijk woord van wel kom tot vele ouders. Hierna werden films over oester teelt en de aardappelmeelfabricage vertoond. Na een pauze besprak de heer T. Stol, leraar der school, het Be drijf sboek voor Landbouw en Vee teelt, dat ook op school behandeld wordt. Hij zette o.a. het belang hier van voor de boeren uiteen, waarbij hij aantoonde, dat door het bijhou den van het boek verantwoorde be drijfsvoering mogelijk is. Spreker hoopte, dat de behandeling van het bedryfsboek op school, in de praetijk zou worden omgezet. Hierna werd gelegenheid gegeven om van gedachten te wisselen. Nadat nog verschillende vragen over het on derwijs waren gesteld en beantwoord, bracht ir. Steur in een slotwoord, allen dank voor de opkomst. De heer T. Stol ging voor in dank gebed, waarna de school nog werd bezichtigd. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie te Mid delburg zijn inlichtingen ie bekomen om trent de volgende in het tijdvak van 27 Jan. tot en met 31 Jan. 1955 aldaar aan gegeven voorwerpen: Portemonnaie's met en zonder inhoud, sleutels, wanten en handschoenen, zilve ren vingerhoed, wieldop van auto, voet bal, medaille Medioburgem, zwarte hond, zwarte alpinomuts, blauwe geblokte shawl, double halsketting, bruine vulpen, blauwe gevlamde vulpen, kop van rij- wielbel, paar kinderlaarsjes, snoeimes. bruine zakkam, zakmes, muntbiljet van 10.00, zwarte vulpen, speelgoedkonijn, B.H., rijwielslot, boek, knipmes, witte en bruine sok, zwarte gymnastiekschoen, sportriem, pakje D.E. tabak, schoolschrift, donkerblauwe alpinomuts. Secretaris Chr. Burgerschool In plaats van de heer J. H. Kla renbeek, die Middelburg gaat verla ten, is tot secretaris van het bestuur van de Chr. Burgerschool aan de Sin gelstraat, benoemd, de heer N. Ver boon, leraar Chr. Kweekschool. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG Bevallen: M. Koets-De Nooijer, d.; W. Koppejan-Spruijt, d.; M. de Buck-Lorier, z.; J. A. den Boer-Eckhardt, z.; C. P. Hendriks-v. d. Kreeke, d.; F. J. Wonder- gem-Korstanje, z. Ondertrouwd: A. Clement 27 jr. en C. P. Meeuwse 25 jr.;J. P. de Groot 34 jr. en A. M. van Keulen 40 jr.; D. Wille- boordse 31- jr. en S. van Nieuwenhüijzenk 29 jr.; A. J. Freekenhorst 26 jr. en G, J. van der Hoek 23 jr.; J. de Troije 25 jr. en M. Hamelink 26 jr. Overleden: Córneïis Steur 66 jr. geh. met S. de Klerk; Maatje Maas 90 jr. gesch. van L. K. van Heij: Johanna R. M. de Heer 77 jr. geh. met D. J. Kuijs; Nicolaas A. Grootjans 84 jr. geh. met W. I jr. geh. RITTHEM Getrouwd: P. W. Dekker 28 jr. en P. Barentsen 30 jr. Overleden: Gerrit Bot 69 jr., wedn. M. M. Winkler. BIGGEKERKE Bevallen: K. L. Clarisse-Caljé, d.; M. Kerweg-Sïmpelaar.z.; P. Schreijenberg- de Regt, z.; N. Hoogerwerf-Jobse, z. Ondertrouwd: A. I. Simonse 25 jr. en J. J. Konraad 25 jr. SINT LAURENS Bevallen: K. de Bree-Dingemanse, z.; M. Walraven-De Visser, z.; C. Buijs-De B"uck. d. Getrouwd: A. Meijers 27 jr. en P. Va der 23 jr. RAAD VROUWENPOLDER In het afgelopen jaar kwam veel tot stand Maandagmiddag kwam de gemeen teraad van Vrouwenpolder onder voorzitterschap van burgemeester A. de Kam in openbare vergadering bij een. De voorzitter sprak een nieuw jaarsrede uit en wierp een terugblik op het afgelopen jaar, waarin veel tot stand kwam. Onder meer twee begraafplaatsen, een aantal woningen, een brandweer kazerne en een slachthuis. Ook de verbetering der wegen werd ter hand genomen. Thans wordt er hard ge werkt aan het nieuwe gemeentehuis, aan het verenigingsgebouw en aan de Nederlands Hervormde Kerk. Dhr. J. Janse beantwoordde de rede van de burgemeester. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldlening ten bedrage van 100.000 werd aange- vaard. Besloten werd een negental perce len grond aan het zomerwoningter rein in erfpacht uit te geven. Het raadsbesluit van 30 Juni 1954 werd enigszins gewijzigd. De raad ging ac- coord met een salarisverhoging van het gemeentepersoneel met zes pro cent. Aan de krotopruiming zal ook financieel deelgenomen worden. Ten slotte werd een wijziging op de hef fing van reinigingsrechten aangeno men. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. Geerse naar de verordening voor het kamperen. De heer G. de Vos klaagde er over, dat het strooien van zand, gedurende de gladheidspe riode niet eerder had plaats gevon den. Daar dit vanuit een naburig dorp was geschied, kwam Gapinge in derdaad wat laat aan de beurt. Voorts vroeg hij inlichtingen aan gaande een bestaande bouwkas. De heer J. Janse vroeg naar de werking der zuiveringsinstallatie op 't zomer woningterrein en de heer W. Louwer- se zag gaarne dat er wat meer grind gestrooid werd op de begraafplaats te Gapinge. Grijpskerke Jubileum Jongensclub „Samuël" Op 23 Januari was het 35 jaar geleden, dat de Christelijke Jongens club „Samuël" te Grijpskerke werd opgericht. Zondagavond werd in de consistorie van de Ned. Herv. kerk dit feit herdacht tijdens een gezamen lijke vergadering met de C.J.M.V. Ds. I. J. Wisse leidde deze bijeen komst. Hij sprak een herdenkings woord naar aanleiding van 1 Sam. 3, waarbij hij wees op het belang van de Jongensclub en ook op hetgeen van de leden wordt verwacht. Het verdere van de avond werd doorge bracht met hersengymnastiek en im provisatie. Biggekerke Geslaagde uitvoering Zaterdag verzorgde in zaal Simpe laar te Biggekerke de ontspannings vereniging „Lammerenburg" uit Kou- dekerke een programma van muziek en toneel. De V.C.B. nam met popu laire liedjes liet muzikale gedeelte voor haar rekening. De toneelgroep voerde op „De Rauwe Grond" van A. v. d. Lugt. Er was voor de uitvoering goede belangstelling. ALG. VERGADERING IN BERGEN OP ZOOM Vier belangwekkende lezingen „l joöperatie in de landbouw is er niet zo maai om de particuliere be drijven te willen verdringen", zo merkte de voorzitter, ir. 51. A. Geuze Woensdagmiddag op bij de opening van de algemene vergadering van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuid West Nederland, gehouden In „de Korenbeurs" te Bergen op Zoom. Hy vroeg daarbij aandacht voor de scheppende kracht van de coöperatie en gaf verschillende voorbeelden van coöperatieve activiteiten aan, welke zuiver zijn ontstaan uit boereninitia- tïei', zonder directe aanleidingen elders. Deze scheppende activiteit zal ook in de toekomst blijven, aldus ir. Geuze. In zijn openingswoord verwelkom de .hij o.m. de secretaris van de Zeeuwse Raad voor de Landbouw voorlichting, dr. ir. C. W. C. van Be:1' m, alsmede de talrijke andere genodigden. Na afscheidswoorden te hebben ge richt tot het aftredènde bestuurslid, de heer L. H. Witteveen te Wouw, deed ir. Geuze enkele mededelingen over het nieuwe orgaan „De Bron", waarvoor een redactiecommissie werd benoemd, bestaande uit de heren J. J. Hanse, Zierikzee. J. J. Ikkink, Middelburg en B. W. Alink, Wemel- dinge. Een zuivelcommissie uit het L.C.C. maakte vorig jaar een uitge breide studie van de situatie op het gebied van de coöp. zuivelindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Er bleken mo gelijkheden voor een samenwerking 'te bestaan, doch directe resultaten zijn nog niet geboekt. Deze winter organiseert het Cen- 0 Minister Beel, die tijdens de ziekte van minister Cals als minister van O. K. en W. ad interim is opgetreden heeft van zijn collega als dank een bokaal ontvangen met de inscriptie: „In de nood leert men zijn vrienden kennen". Q Aan Prins B'ernhard is gisteren aan geboden het lidmaatschap van de zgn. admiraalsclub van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij .American Airlines". Prins Bernhard heeft dit lidmaatschap ontvangen als een bewijs van grote waar dering voor zijn bijdrage tot de ontwik keling der luchtvaart. In Orleans is een havenarbeider vrij gesproken, die reeds eni.-<e jaren gevan gen heeft gezeten wegens een moord, die hij niet had begaan. Na zijn veroor deling was gebleken, dat hij indertijd uit angst voor de politie had bekend. De werkelijke moordenaar is nu veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. 'n „Dakota" van de Indische lucht vaartmaatschappij is Woensdag, kort na het opstijgen voor de vlucht Nag- poer-Nieuw Delhi, nabij het vlieg veld van Nagpoer omlaag gestort en in brand gevlogen. De tien inzitten den zijn om het leven gekomen. Negenduizend soldaten zullen deel nemen aan atoomoefeningen, die in het aanstaande voorjaar in de woes tijn van Nevada worden gehouden. Er zullen proeven worden genomen met nieuwe atoomwapens. VEILING MIDDELBURG 1 Febr. Aardappelen: Bintjes 6.608.10: Koopmans Blauwe 9.70; Blauwe Eigen heimers 8.50; IJsselster 6.10; Furore 6. Appelen: Jonathan I 834: n 89: K 4—19. Goudreinetten K 8—23; I 21—30. Golden Delicious I 40—45; K 31. Lombard Calville I 31—35; K 18. EU. Orange I 28 —34; K 14. Laxton Superbe I 22—Z7; K 8—19. Groenten: Sav. kool 727. Rode kooi 1531. Boerenkool 613. Witte kool 16 —23; Andijvie 70—102. Witlof 25—49. Prei 11—28. Sla per kg 97—132. Veldsla 4^-130. Sla per st. 1819. Rapen per kg 29. Spruiten 1555., Spruiten (schoon) 3159. Peen per kg 316. Waspeen 625. Kroten per kg 3045. Uien per kg 412. Poste lein 48—54. VEILING KAPELLE. 2 Febr. Export- en industrieveiling: Goudreinette I grof 28,20—30,10; I 23,90 25,10; I fijn 18; Jonathan I grof 26,80 34,30: I 24,10—27,20; I fijn 17,80—22,90; Cox Orange Pippin I grof 66,80; I 36,70 58,90 I fijn 19,90. Alphard 31 v. Necochea n. R'dam. Bacchus 30 v. A'dam te Hamburg. Batavier 1 p. 1 Finisterre. Boschfontein 31 v. A'dam te Dar es Salaam. Delft 1 te Talcahuano. Hersilia 29 v. Curasao te Carthagena, Col. Hestia 1 v. Trinidad te Grenado. Hydra p. 31 San Salvador Island. Jongkind 31 dwars voor Al'derney. Kalabahi 31 v. Douggala n. Menado. Kota Baroe 1 te Singapore. Laertes 29 te Djakarta. Loppersum 1 v. Port Talbot n. MeliUa. Maiea 1 v. Shlmatsu t, Bunju, Mariekerk p. 31 Messina. Merwede 1 v Galveslone n Brownsville. Noordam 1 te New York Overijssel 1 v. Antw te R'dam. Salawati 30 te Damman. Schouten K.P.M. 28 v. Kobe n. Osaka. Stad Alkmaar 1 v. Hamburg te Bremen. Straat Mozambique 1 v. Buenos Aires te Kobe. Tibia 31 201 m. W. v. Torresstraat. Tomini 1 v. Port Said. Polyphemus 31-1 te New York. Sliedrecht nacht 2-3/3 te Mena al Ahmadi verw. Soèstdijk 30-1 te Belawan. Katelysia 31-J 70 m. N.W. v. Malta. Alcyone 3 te Rotterdam verw. Bali 1 v. A'dam n. Tj. Priok- Boissevain 31-1 v. Belawan n. Singapore. Cronenburgh 31-1 te Bilbao Drente 2 te Pladju. Loenerkerk 2 v. R'dam n. Marseille. Lutterkerk p. 1 21.40 u. Vlissingen n. Ham burg. Molenkerk 2 te Port Said. Nieuw Amsterdam 30-1 v. Kingston n. Havana. Alchiba 2 te Buenos Aires. Ahnkerk 1 nm te R'dam. Annenkerk 1 v. Suez n. Djibouti. AppingedUk 1 te Buenos Aires. Blitar 1 te A'dam. Britsum verm. 1 v. Ciudad TrujiUo naar Port au Prince. Caltex Utrecht (t.) p. 1 Malta n. Sidon. Cistula (t.) p. 1 Perim n. Spezia. Esso Amsterdam (t.) p. 1 Kp. Bon n, Ant werpen. Gaasterkerk 4 te Melbourne verw. Grootekerk 1 v. A'dam n Hamburg. Jagersfontein 31-1 te Kaapstad. Johan van Oldenbarnevelt t 210 ra. Z. Pa= dang n. Tj. Priok. Leopoldskerk 1 v. Hamburg. 2 nm. Rot terdam verw. Manoeran 1 150 m. O, Guardafui, 11 te Belawah verw. Muiderkerk 1 te Suez. Mijdrecht 1 te Sidon. Polydorus p. 1 Kp. Vincent n. Port Said. Willemstad 1 430 m. WZW Fayal n. En geland. Zuiderkruis 1 630 m. ZO. Kp. Palmas n. Walvisbaai. Alnati 1 460 m. ZZW Santos n. Santos. Indrapoera 1 68 m. ZW. Djeddah n. Port Said. Laagkerk 1 v. Genua n. Port Said. Laurenskerk 2 te Port Said. Leuvekerk nacht 1-2 v. Karachi n. Bom bay. Mataram 1 v. R'dam n. ±j. Priok. Muiderkerk 1 v. Suez n. Port Said. Oranjestad 1 1050 m. NO. Trinidad n. Tri nidad. Sloterdijk 1 v. Norfolk n. New York. Stad Maassluis 1 v. R'dam n. Narvik Stad Maastricht 1 v. R'dam n. Genua. Telamon 1 te Port au Prince. Gewone veiling: Goudreinette 7—26; Jonathan 324; Cox Orange Pippin 6 Golden Delicious 1064; Sterappel 39: Pomme d'Orange 10; Zoete Erm- gaard 2253; Zoete Campagne 1523: Lombart Caiville 2930; Present van En geland 313; Brab. Bellefleur 311; Win- terlouwtjes 716; St Remy 18; Ponds peer 68'4: Gieser Wildeman 836: Klei- peer 317; Comtesse de Paris 39: Con ference 317. Groenten: Uien 7&—14; Prei 3138: Spruiten 15—33; Rode kool 11—22; Boe renkool 71617; Aardappelen 5814: Wit te kool 20; Kroten 18; Breekpeen 1315; Veldsla 3(1-32: Koolrapen 7%; Witlof 17 51; Bosselderij 11; Andijvie 816; Knol selderij 10. VEILING GOES. 2 Febr. Groenten: Spruiten A I 36—43; A H 40; B I 18—28; Rode kool A H 22; B I 14; Gr. Savoye kool A I 26; Gele Savoye kool 13; Boerenkool 17—28; Peen 10—13; Prei 22—28; Andijvie 55; afw. 21; Rapen 2—5; Snijsla 4548; Veldsla 19 32; Knolselderij 5. VEILING TERNEUZEN. 2 Febr. Selderij 8: Boerenkool 1217; Rode kool 20—26; Savoye kool 19—29; Prei 1332; Knolselderij 313; Spruiten 20—40; Uien H 5—9; Witlof 42—47; Kool rapen 1112; Veldsla II 1530; Waspeen 31; Breekpeen II 411. Appelen: Golden Delicious huish. grof 48,20—53; huish. I 24,20—36; keuken 17— 42; fabr. 10—19: Goudreinette keuken 16 23; fabr. 1014; Jonathan huish. grof 22,20—31; huish. I 9,20—16; huish. II 4 6; keuken 14; fabr. 67. Peren: St Remy keuken 16—17; fabr. 7—11. Officiële publicities MIDDELBURG De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat op MAANDAG, 7 FEBRUARI 1955 voor eerste oefening in werkelijke dienst wordt opgeroepen: Laurens den Hollander, ingeschreven voor de lichting 1954 dezer gemeente, legernummer 34.12.09.149, be horende tot het Regiment Verbindings troepen, Plaats van opkomst: EDE (Gld.), Ellas Beeckmankazerne. N.B. „De dienstplichtige, die hij een buitenlandse scheepvaartmaatschappij als zeevarende is gemonsterd en wegens ver blijf op zee in de volstrekte onmogelijk heid verkeert, op de bepaalde dag in wer kelijke dienst te komen, begeeft zich zo spoedig mogelijk naar de plaats van be stemming nadat hij in een naven van het land, waarin de scheepvaartmaatschappij is gevestigd of in een Nederlandse haven Is teruggekeerd. Voor eventuele tegemoetkoming in de reiskosten kan hij zich wenden tot een consulaire ambtenaar". Middelburg, 28 Januari 1955. I trum weer verschillende cursussen, terwijl ook voorlichtingsbijeenkom sten voor de jeugd worden gehouden om hen een inzicht te geven in de ont wikkeling van het coöperatiewezen. De rekeningen over 1953 en 1954 werden vastgesteld, alsmede de be groting voor 1955, tot een bedrag van plm. f20.000. Daar de financiële ge volgen van de ramp voor het L.C.C. gunstiger waren geweest dan ver wacht werd, besloot men een bedrag van 2300 aan teveel betaalde va riabele bijdragen aan de groepen sui ker, aan- en verkoop, alsmede groen- voeder te restitueren. Besloten werd de leden van het dag. bestuur voortaan een presentie geld van 15 per vergadering toe te kennen. Bij de bestuursverkiezingen wer den herkozen de heren D. \v. Linden- bergh, 's Heer Arendskerke, J. A. van Nieuwenhuijze, Schuddebeurs. B. Koole. Souburg. J. F. Brooijmans, St Annaland en gekozen do heren J. W. Scheele, Boschkapelle, D. A. van NieuWenhuyzen, Nieuw- en St. Joos- land, C. Kardux, Dirksland, H. Wit teveen, Wouw en P. S. M. Vogelaar, Dinteloord. LEZINGEN. Na dit huishoudelijke gedeelte werd een viertal korte lezingen over enke le coöperatie-vraagstukken gehou den. Jhr. mr. J. C. Greven uit Utrecht wees op doel en werking van het borgstellingsfonds. Met een bijdrage van 25 millioen uit het Marshall- fonds is een borgstellingsfonds ge vormd, dat de ontwikkeling van de Nederlandse laudbouw wii bevorde ren, door verhoging van de produc tiviteit en de rentabiliteit. Voor boe ren die geen zekerheidsstelling' kun nen bieden, doch wel credietwaardig zijn, wil het fonds zich borgstellen te genover de boerenleenbanken voor de financiering van bijv. verbetering van de bedrijfsgebouwen, drainage, egali seren. aansluiting op waterleiding- en electriciteitsnetten e.d. Ook coöperaties kunnen van dit fonds gebruikmaken. De garantie gaat tot 50 van het te financieren bedrag. Eind October 1954 waren reeds <00 gevallen tot een bedrag van ruim 5 millioen toegewezen. Er zijn vergevorderde plannen om het per centage van 50 nog verder te ver hogen. AFZET BEWAAR FRUIT. De heer S. G. Nooteboom, direc teur van de veiling te Krabbendijke, besprak enkele taker, voor het tuin bouwveilingswezen. Als het meest urgente vraagstuk stipte hij daarbij de afzet van bewaarfruit aan. Bevor dering van marktonderzoek en -ana lyse zal gewenst zyn. Voorts heeft een landelyke studiecommissie zich reeds uitgesproken voor een regel matige aanvoer, ter geregelde be voorrading van handel en exporteurs. Verder een grotere bevoegdheid aan de veilingen om uniformiteit van partijen te bewerkstelligen en ook _al aandacht aan de Nederlandse markt besteed moeten worden. Het slechte fruit zal van de markt dienen te ver dwijnen. Bij de bespreking van deze punten wees spr. er op, dat de veilingen voor een groot deel nog niet rijp zijn voor verzorging van de geregelde afzet. Een veilingsgewijze poolvorming biedt mogelijkheden, hetgeen spr. met enkele praktijkvoorbeelden aantoon de. FINANCIERING. De heer J. H. Blank te Bergen op Zoom, die de financiering van aan- en verkoopcoöperaties besprak, waar schuwde ervoor, dat de coöperatie niet teveel als financier voor de aan koop van meststoffen e.d. zal moeten optreden. Voor de financiering van de vaste lasten van de vereniging achtte hg het gewenst, dat de leden nog méér dan tot dusver, bijv. door middel van obligaties, geld in hun eigen coöperatie zouden steken. Als andere vorm van eigen financiering wees hij op de vorming van reserves, terwijl hij tenslotte nog de deelname van het Centraal Bureau in verschil lende objecten, als bijv. silobouw, noemde. Laatste spreker was drs. J. H. Heerkens uit Roermond, die de afzet- vooruitzichten voor de coöparatieve zuivelfabrieken onder de loupe nam. Hij sprak als zijn mening uit, dat het noodzakelijk is in de komende iaren veel aandacht aar. d- handelspolitiek op zuivelgebied te schenken, terwijl hij voorts meer overeenstemming tus sen de coöp. en narticuliere zuivelin dustrie over de belangrijke punten wenselijk achtte. Op alle inleidingen volgde een drukke en leerzame gedachtenwisse- ling. Met een dankwoord van de voorzitter, werd deze geslaagde :er- gadering beëindigd. Heden overleed onze lieve Man, Vader, Be huwd- en Grootvader PIETER CHRISTIAAN ZEEVELD in de ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam. J. ZEEVELD— VINKE Middelburg, 2 Februari 1955. Koningstraat 8. De begrafenis zal plaats hebben Zater dag 5 Februari a.s. te 10.45 uur op de Alge mene Begraafplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3