PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer verwierp motie-Droesen over de melkprijsverhoging BILT Belangrijke uitbreiding van beschuttende werkplaatsen OMVANGRIJKE FRAUDE ONTDEKT IN WINSCHOTEN HEFTIGE AANVALLEN OP DE PREMIER MENDES-FRANCE Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 28 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummert 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Febr. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrc» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen ('b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 VERGEEFSE POGING VAN MR. KORTENHORST Nederlaag voor K.V.P.-fractie (Van onze parlementaire redacteur). Het melkdebat is gisteren op een R ooms-Katholiek échec uitgelopen. De lieer Droesen (KVP) had Dinsdag een motie ingediend, bestaande uit vier wensen, gericht tot minister Mansholt, waarvan hij er Woensdag één introk. Sommige Kamerleden hadden zich verklaard vóór één of twee van de delen en tegen de rest van de motie. Voorstanders voor de motie in haar geheel, zo was wel duidelijk geble ken, waren er buiten de R.K.-fractïe weinig of niet. Het had er alle schijn van, dat de voorzitter de figuur van zijn partijgenoot, de heer Droesen wilde redden door de Kamer mede te delen, dat hy de drie delen van de motie afzonderlijk in stemming zou brengen. Daarmede was namelijk de kans geopend, dat een enkel onderdee 1 zou worden aangenomen. Er was verwondering in de Kamer. Men voelde zich onaangenaam getroffen. Do heer Vondeling (Arb.) vond dat alles goed en wel, als de motie ook nog maar eens in haar geheel in stemming werd gebracht; ze was ten slotte als een eenheid ingediend. Maar dat was niet de bedoeling van de voorzitter. Hij vroeg wat de heer Droesen wilde, doch deze stond hulpeloos naar zijn fractievoorzitter, Êrof. Romme te kijken enwist et niet. De AR-heer Biewenga maakte een einde aan de onzekerheid door kort en bondig te verklaren, dat er slechts één motie Is en dat dus slechts over één motie gestemd behoorde te wor den. Niemand heeft gevraagd, zo merkte hij terecht op, de motie ge splitst in stemming te brengen. De voorzitter probeerde zijn stand punt nog te handhaven door mede te delen, dat ook wel eens over de af zonderlijke delen van een wetsont werp gestemd wordt. Dat verwekte hoongelach en men riep: „Dat is heel wat anders! Er zal over de motie in haar geheel gestemd worden!" Nadat de heren Weiter (KNP) en Gortzak (CPN) hun stem hadden ge motiveerd, beklom de heer Droesen het spreekgestoelte en zeide het op prijs te stellen, dat er een drievoudige stemming plaats had Toen de Kamerleden van het lachen bekomen waren, bleek, dat dit ook de voorzitter te bar was. Hij gaf te ken nen, dat dit nu niet meer kon, om dat de beraadslagingen gesloten wa ren. „U zult heropening daarvan moe ten aanvragen", gaf mr. Kortenhorst te kennen. De heer Droesen deed het en deelde mee, dat hij zyn motie in drieën splitste. Bij de stemming werd het duide lijk, dat mr. Kortenhorst aan de in- terpellant een slechte dienst bewezen had met zijn suggestie van de ge splitste stemming, want nadat de mo tie Reuter (CPN), waarin om een Wervelstormen in V.S. eisen 25 doden Vijf en twintig personen, onder wie vele kinderen, zijn om het leven ge komen bij wervelstormen, die de Amerikaanse staten Mississippi, Ar kansas en Alabama Dinsdag hebben geteisterd. Het zwaarst getroffen is de plaats Commerce Landing in Noord-Missis- sippi, waar 22 doden te betreuren zijn. Daar werd een school verwoest. Er zgn circa honderd gewonden. Arbeiders aan het werk onder de we reldberoemde „Brug der Zuchten" te Venetië om de bodem van het Palaz zo Ducal kanaal te zuiveren van. alle ongerechtigheden, die er in de loop van de tijd op zijn terecht gekomen. Het zal vermoedelijk wel een vijftig dagen duren eer de gondels weer be zit kunnen nemen van hun domein loonsverhoging van één gulden per week gevraagd werd als compensa tie voor de verhoging van de melk prijs met 75 tegen 5 stemmen was verworpen (de heer Van den Heuvel (KVP) stemde per vergissing met de communisten voor), verwierp de Ka mer achtereenvolgens alle drie mo ties van de heer Droesen. De stem ming accentueerde duidelijk de neder laag van de R.K.-fractie. Verworpen De eerste motie van de heer Droe sen, de regering uitnodigend tot om- Pressie op Irak Om verdrag mef Turkije niet te tekenen Premier Nasser heeft Woensdag op een persconferentie gedreigd, dat Egypte uit het veiligheidspact van de Arabische Liga zal treden, indien Irak het TurksIraakse verdrag tekent. Egypte zou dan een nieuwe Arabi sche Liga vormen met die Arabische landen, die er zich bij willen aanslui ten. Er bevindt zich thans een missie van de conferentie van Arabische premiers, die onlangs in Cairo is ge houden, in Bagdad om de Iraakse pre mier, Noeri es Said, te overreden het verdrag niet te ondertekenen. streeks 1 Juli a.s. de jongste subsi dieverlaging op de consumptiemellc ad 0.65 cent per liter terug te nemen en dit bedrag naar boven af te ron den tot 1 cent per liter, werd ver worpen met 50 tegen 30 stemmen; vóór KVP, SG en CPN. De tweede motie-Droesen uitno diging aan de regering voor de door de prijsverhoging onevenredig getrof fen consumenten, met name de kin derrijke gezinnen en de bejaarden, maatregelen te treffen ter tegemoet koming in de op hen onevenredig zwaar drukkende last werd ver worpen met 52 tegen 28 stemmen; vóór: KVP en CPN. De derde motie-Droesen de re gering uitnodigend alsnog overleg te plegen met het landbouwschap over het thans gekozen garantiesysteem voor de door de boeren afgeleverde melk, zulks reeds met het oog op de aan de uitvoering van dit systeem verbonden grote moeilijkheden werd verworpen met 52 tegen 28 stemmen; voor: KVP, KNP en SG. (Vervolg op pag. 8) Gewonde hond liep zelf naar dierenarts In de Deventerstraat te Apel doorn werd een hond aangere den door een auto en hevig jankend bleef het gekwetste dier op de weg liggen. Het bleek zijn poot ernstig te heb ben verwond, doch het weiger de elke hulp van de omstan ders. Plotseling kwam het over eind en liep toen hinkend weg, een brug over en naar het huis van een Apeldoornse dierenarts, waar het voor de deur bleef staan. De dierenarts bleek ech ter niet thuis te zijn en de ge wonde hond wachtte toen maar gelaten zijn komst af in de pro visorische hondenmand, die de vrouw van de dierenarts snel gereed maakte. Na behandeling is het dier naar het asyl ge bracht, om aldaar verder te ge nezen. Inmiddels zal worden getracht de eigenaar op te spo- Leden van gemeente- personeel in arrest De recherche van de gemeentepoli tie te Winschoten heeft vijf employé'» van de gemeentereinigingsdienst al daar aangehouden wegens onregel matigheden, gepleegd bij deze dienst. Uit het onderzoek is thans gebleken, dat in totaal veertien personen bij de ze fraude waren betrokken. Zij zouden zich allerlei goederen on rechtmatig hebben toegeëigend, zoals oude metalen, lompen en papier, en zouden deze aan opkopers hebben verkocht. De opkoper K., die voor een pachtsom van 150 gulden per jaar van de gemeente het recht heeft de oude materialen van de reinigings dienst weg te halen, was hiervan spe ciaal de dupe. Meermalen namelijk zouden hem de materialen, die eigen lijk dus reeds zijn eigendom waren, door de werklieden te koop zijn aan geboden. Deze verkoop bleek een winstgeven de zaak te zijn. In twee jaar tijds heeft de verkoop van oude materialen naar wordt vermoed aan vier perso nen ongeveer 2500 gulden opgeleverd. Veelal werd in groepsverband ge werkt. Reeds tijdens het ophalen van vuilnis werden de begeerde materia len gesorteerd. Hoewel moderne aardappelbewaar plaatsen steeds meer in zwang ko men, heeft de oude inkuil-methode toch nog lang niet afgedaan. Onder Lewedorp was men druk bezig met het „ontkuilen" van aardappelen, het geen in deze dagen op vele landbouw- bedrijven in Zeeland aan de orde is. Foto P.Z.O.) Brits voorstel voor de wapenproductie Sir Christopher Steel, de Britse ver tegenwoordiger bij de studiegroep van zeven Europese landen voor een wapenproductiepool binnen de West- Europese Unie, heeft Woensdag aan de groep een plan voorgelegd, dat er op is gericht de uiteenlopende ge zichtspunten van de verschillende deelnemende landen samen te bren gen. Hij verklaarde, dat Engeland geen voorstander is van een boven-natio- nale vorm van organisatie doch volle dig de noodzaak onderkent van maat regelen die zijn gericht op een stand aardisatie en rationalisering van de wapenproductie. Het Britse plan zou, naar wordt ver nomen, voorzien in een gezamenlijke methode van wapenvoorziening, doch niet in een gezamenlijke productie methode. Kardinaal Stepliinac naar Zagreb Kardinaal Aloysius Stephinac, pri maat van Joego-Slavië, is vanuit zijn gedwongen verblijfplaats in Krasic overgebracht naar een zwaar bewaakt huis in Zagreb, aldus heeft het R.K. nieuwsagentschap Kathpress Woens dagavond verklaard. In geestelijke kringen had men ver nomen dat de kardinaal geen contact mocht hebben met de buitenwereld en dat de Joego-Slavische regering haar pogingen voortzette hem te overreden Joego-Slavië te verlaten. DEBAT OVER N.-AFRIKA BEGONNEN „Een koning Salomo in nieuwe stijl" Het tweedaagse debat over Noord-Afrika in de Franse Nationale Ver gadering is Woensdag begonnen met heftige aanvallen op premier Men- dès-France's maatregelen tot verzoening in Noord-Afrika. De rechtse nationalist generaal Aumeran zeide, dat overdracht van de leiding van de politie aan de Tunesiërs het einde van de Franse aanwe zigheid in 't Protectoraat betekent. De Gaullist Dronne noemde de ont ruiming van Zuid-Fezzan, een deel van Libye, een drievoudige misdaad. Dronne beschuldigde de Franse re gering van het houden van een „uit verkoop" in Indo-China, de Franse bezittingen in Voor-Indië en Fezzan. Thans staat Frankrijk op het punt een nieuwe „uitverkoop" te houden in Tunesië. Hg noemde Mendès-Fran- ce „een koning Salomo in nieuwe stijl", die het kind in tweeën heeft gehouwen, een helft voor de commu nisten en de andere voor de Ameri kanen. Het is tijd om een einde aan de regering te maken, zo zeide hij. De conservatief Crouzier zeide, dat Mendès-France voorrang geeft aan de verkeerde hei-vormingen in Alge rije en dat hij op grond van zijn po litieke inzichten, niet de man is om de goede hervormingen in te voeren. In Algerije moeten eerst economische en sociale hervormingen worden in- hoopt de weduwe G. Trip- Niks te Stadskanaal haar honderd en eerste verjaardag S K te vieren. HET WERK. VAN DE A.V.O. IN ZEELAND In Terneuzen, Oostburg en op Schouwen-Duiveland De Ned. Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen „Actio Vincït Omnia" (Arbeid Overwint Alles), die tot doel heeft hulpzoekende minder- validen de helpende hand te bieden, ontwikkelt in Zeeland een verheugende activiteit. Vooral in de laatste jaren heeft de A.V.O. de wind in de zeilen. Voor een belangrijk deel is dat te danken aan de hoogconjunctuur, waar door van het bedrijfsleven meer dan voorheen geschikte vverkobjecten ter beschikking komen, die het voor de Zeeuwse minder-validen mogelyk ma ken passend maatschappelijk werk te verrichten. Maar ook de steun van het Rijksconsulentschap voor sociale bijstand, de arbeidsbureaux en ge meentebesturen spelen een belangrijke rol in de huidige ontwikkeling van het A.V.O.-werk. Het is duidelijk, dat men, profiterend van deze gunstige factoren, zo spoedig mogelijk tot een verdere uitbouw van het werk van de A.V.O. wil komen. In dit verband vernamen wij van de provinciaal ambtenaar voor Zee land van- de A.V.O., de heer J. A. A. de Waard te Vlissingen, dat het aan tal beschuttende werkplaatsen voor minder-validen belangrijk zal worden uitgebreid. De gemeenten waar deze nieuwe werkplaatsen komen, zijn: Terneuzen en Oostburg, terwijl de mogelijkheid wordt overwogen om ook op Schouwen en Duiveland tot de oprichting van een werkplaats te komen. Met de reeds bestaande streekwerkplaatsen in Middelburg en Goes zal Zee land dus binnenkort de beschikking hebben over niet minder dan vijf in richtingen, waar gehandicapten en minder-validen hun brood kunnen ver- Vlaanderen gevonden kunnen wor den. Als voorbeeld noemde de heer De Waard een klompenfabriek in dit deel van Zeeland, die het schu ren en beschilderen van de klom pen aan de weideplaats wil over laten. Een tapijtfabriek heeft aan geboden, tapijten, waarin bij de bewerking kléine foutjes zijn ge slopen, door de minder-validen te doen herstellen. Voorts is nog een toezegging van een fabriek ont vangen, die een groot deel van de Voor de streekwerkplaats in Ter- neuzen heeft men de beschikking ge kregen over een bestaand pand. Het ligt in de bedoeling nog deze maand de werkplaats te openen. Hoeveel mensen hier arbeid kunnen vinden, is nog niet bekend. Bij een gehouden enquête is gebleken, dat over voldoen de arbeidskrachten beschikt kan wor den, maar niet iedere minder-valide is geschikt voor arbeid in de werk plaats. Een bijzonderheid voor de werkplaats in Terneuzen is. dat alle werkopdrachten, in Oost-Zeeuwsch- emballage door de werkplaats wil laten verzorgen. De medewerking van het bedrijfsleven in Oost- Zeeuwsch-VJaanderen is daarom zo verheugend, omdat tot dusver de werkopdrachten voor de A.V. O. van buiten Zeeland moesten ko men. Wij Hopen, aldus de heer De Waard, dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen het prachtige voorbeeld van zijn buren zal volgen, Voor de inrichting van een streek werkplaats heeft het gemeentebe stuur van Oostburg inmiddels zij het voorlopig in een barak ruimte beschikbaar gesteld. De centrale ligging van deze werk plaatsen, die, indien dat later nodig zou blijken, uitgebreid zullen worden met dependances, is van belang voor het vervoer van de minder-valide ar beidskrachten. Op Schouwen-Duiveland Met kracht is ook de zaak op Schou wen-Duiveland aangepakt. Uit de Vereniging van Burgemeesters en Secretarisse: t op Schouwen-Duive land is een commissie gevormd, die de mogelijkheden om te komen tot oprichting van een beschuttende werkplaats onder het oog zal zien. Naar de heer De Waard ons mede deelde, is het zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd de realisatie van een dergelijke werkplaats is te verwachten. Door het verlenen van een belang rijke subsidie hebben Provinciale Sta ten van Zeeland de A.V.O. in staat gesteld een tweede kracht aan te stellen, die speciaal belast zal wor den met de zorg van de werkplaat sen. Door deze maatregel zal de ambte- gevoerd en daarna politieke. Vóór al les diende echter de orde te worden hersteld. Bardoux, eveneens een conserva tief, zeide: „Wij zullen nooit instem men met een terugtocht uit Fezzan, zolang de Britse vlag nog boven To- broek waait. Big Ben krijgt grote beurt Big Ben, de wereldberoemde klok kentoren van het paleis van West minster te honden, krijgt een grote beurt. De toren wordt gerestaureerd en alle schade in de laatste oorlog opgelopen, zal worden hersteld. Ook het uurwerk wordt gerevideerd. naar buitendienst zich wederom in hoofdzaak kunnen wijden aan de in dividuele hulpverlening. Provinciale Stichting Tot slot deelde de heer De Waard mede, dat In oprichting Is een provin ciale Stichting. Deze Stichting zal een overkoepelend lichaam worden van alle werkplaatsen, in welke Stichting o.a. de besturen van de werkplaatsen zitting zullen hebben. Deze Stichting is van belang voor het instandhouden en versterken van de positie van de werkplaatsen in Zeeland. ZWAAR BEWOLKT. Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 4 Februari Zon op 8.19 onder 17.34 Maan op 14.36 onder 6.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1