PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Internationale bespreking buiten V.N. over Formosa voorgesteld Begum Liaquat Ali Khan bezocht Zeeuwse instellingen BILT Op reis ELF KINDEREN EN VADER BIJ BRAND OMGEKOMEN DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 27 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 1 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 OVERLEG OP GEMENEBESTCONFERENTIE Ook andere problemen ter sprake op dergelijke bijeenkomst te Genève Vertegenwoordigers op de conferentie van eerste ministers van het Britse Gemenebest te Londen bespreken achter de schermen de mogelijkheid van een internationale conferentie in de geest van die te Genève van vorig jaar ter bespreking van het Formosaanse probleem. De Geneefse conferentie maakte een einde aan de oorlog in Indo-China. De idee van een dergelijke conferentie wordt in conferentïe-kringèn toegeschreven aan India. Premier Nehroe zou van oordeel zijn, dat het nodig is eerst tot een politieke oplos sing te komen, voordat communistisch China met beëindiging van de vij andelijkheden zal instemmen. Deze regeling zou zowel Formosa en de Pescadoren als de eilandjes dicht hij de kust moeten betreffen. Daar het onmogelijk zou zijn, dat de vei ligheidsraad tot een dergelijke oplossing komt, zou dit moeten geschieden op een bijeenkomst in de geest van die van Genève. Een dergelijke conferentie zal ge heime diplomatieke besprekingen mo gelijk maken en bovendien behoeven de besprekingen niet beslist tot For mosa beperkt te blijven. In dit verband heeft het denkbeeld van de Canadese minister van bui tenlandse zaken, Pearson, dat een der gelijke conferentie ook andere pro blemen in het Verre Oosten kan be spreken, te Londen veel steun gevon den. De uitnodiging van de veiligheids raad aan de communistische regerin gen om deel te nemen aan de bespre kingen van de vijandelijkheden in het gebied van de Straat van Formosa, is telefonisch door de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Ham- merskjoeld naar Peking verzonden. Sindsdien veel gebeurd" Een lid van de Britse labourpaxtij heeft premier sir Winston Churchill De gemeente Den Haag streeft naar de stichting van een groot congresgebouw. Daarin schuilt een flink brok verstandige concur rentiezucht. Men zal in Den Haag, wat de gelegenheid totcongresseren betreft, zulke steden als Amsterdam en Rotterdam vóór moeten blijven en men zal ook op het gebied van inter nationale congressen met het buiten land moeten wedijveren. Aan de Haagse gemeenschap kan dat alleen maar ten goede komen. Toch heeft het Haagse gemeente bestuur met zjjn congresgebouw plannen voorlopig een slechte pers en dat niet om de plannen zelve, maar om de wijze, waarop die plan nen worden voorbereid. De Haagse bladen hebben name lijk ernstige critiek uitgeoefend op het feit, dat een commissie van niet minder dan 22 leden, waarin behalve de burgemeester, 4 wethou ders, een aantal raadsleden en een aantal ambtenaren zitting hebben, op reis is getogen naar Londen en naar Zürich om daar te bekijken, wat men op het gebied van congres-gebouwen heeft gepresteerd. Dat had men, zo meent men in Den Haag, wel met 4 of 5 man afgekund en het is bovendien niet duidelijk, hoe 22 mensen een rapport moeten op stellen voor de gemeenteraad. Een protest in de gemeenteraad valt niet te verwachten, omdat zoveel raads leden in de commissie zitting hadden. Nu het protest zij het slechts in de Haagse pers er dan toch is, heeft het wellicht nut ook een algemeen bezwaar tegen de ze vorm van gemeentelijke activiteit te opperen. Het oprichten van congresgebou wen behoort in het algemeen niet tot de taaie van de stedelijke overheid. Vroeger werd dat gedaan door parti culiere bedrijven of door stichtingen, waarin gemeentebesturen wel zeg genschap hadden, maar die toch niet- ambtelijk werden beheerd. Het is te betreuren, dat het ge meentebestuur van Den Haag blik baar volledige overheidsexploitatie van het nieuw te stichten gebouw wenst. Een eerste gevolg daarvan is nu al die ongewone reis van 22 mensen naar Lorden en Zürich Straks zal die uitgebreids en kostbare be moeienis voortduren en daardoor zul len de kosten van het gebouw bedui dend toenemen. Staat het gebouw er eenmaal en wordt het door de over heid geëxploiteerd, dan kan het niet anders of daarvoor worden strakke richtlijnen gegeven, die de exploitatie ongunstig beïnvloeden Het eind van het lied zal zijn, dat uit' de ge meentekas méér geld bij dit project felegd moet worden, dan bij particu- ere exploitatie nodig zou zijn. Alles bijeen komt men dus tot ho gere bouwkosten en tot een lagere opbrengst. Het is misschien goed om daarop de aandacht te vestigen Niet omdat er zoveel gemeentebestu ren zouden zijn, die ook op congres- bouw belust zjjn, want die zijn uiter mate schaars in Nederland. Maar wel zijn er heel wat gemeentebesturen, die, wanneer ze voor bepaalde objec ten moeten kiezen tussen overheids exploitatie of particulier dan wel se- mi-particulier initiatief nogal vlug geneigd zijn de zaken in eiven hand te houden. Welnu, dan is daar het Haagse reis je van de 22 commissieleden als waarschuwing Dinsdag in het Lagerhuis gevraagd in hoeverre zijn verklaring dat Formosa moet worden teruggegeven aan de Chinese regering, die hij in 1943 in Cairo had ondertekend samen met wijlen president Roosevelt en gene ralissimus Tsjiang Kai Sjek, nog Brit se politiek was. De Britse premier antwoordde hierop: „Dat was in de verklaring van Cairo van 1 December 1943, die alleen maar een verklaring van gezamenlijk streven was. Sindsdien is er veel gebeurd". De premier vervolgde: „Het pro bleem van Formosa is een internatio nale kwestie geworden waarbij een aantal andere landen nauw zijn be trokken". V.S. waakzaam De „New York Daily News" maakt melding van een bericht van zijn cor respondent te Washington, die mede deelt: „Uit zeer betrouwbare bron" vernomen te hebben dat te Washing ton, in verband met de in het Verre Oosten heersende spanning, „passieve verdedigingsmaatregelen" zijn geno men. In een officieel nationalistisch com- Argentijnse gouverneur neergeschoten De gouverneur van de Argentijnse provincie Eva Peron Anania, is Maandag zwaar gewond door twee revolverschoten op het ogenblik dat hij een krans legde bij het hoofd kwartier van de Argentijnse vakver eniging in Santa Rosa, de hoofdstad van de provincie. De aanslag werd gepleegd door de voormalige minister van openbare werken van de provincie, Tierno, die drie maanden geleden na een me ningsverschil met de gouverneur, moest aftreden. Tierno is door de po litie aangehouden. Honderden mensen, die naar de kranslegging waren komen kijken, waren getuige van de aanslag. De gouverneur is onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht, waar hem bloedtransfusies zijn toegediend. Terwijl een stralend lente-zonnetje op London Airport, het grote Lon- dense vliegveld, een spel van licht en schaduw speelde, is prinses Margaret van Engeland, met de „Canopies"een stratocruiser van de B.O.A.C., ver- trokken naar West-Indië, in welk ge bied zij een maand hoopt te verblij ven. Foto: de prinsesdie uitgeleide werd gedaan door het Engelse ko ninklijke paar en de Engelse konin gin-moeder, zwaait, even voor het vertrek de achterblijvenden in „good old England" een vrolijk tot weer ziens" toe munique is Dinsdag bekend gemaakt, dat een nationalistisch oorlogsschip (vermoedelijk een landingsvaartuig voor tanks) ten Noord-Oosten van een der Tatsj en-eilanden een vuurgevecht van vijf kwartier heeft geleverd met een communistisch oorlogsschip, dat op het laatst de strijd opgaf en ver dween. Vier communistische kanon neerboten hebben Dinsdag de Joes- jan-eilanden, ten Noorden van de Tat sj en-eilanden. beschoten. Zweedse koningspaar weer naar ons land Het officieel bezoek van de koning en koningin van Zwden aan Koningin Juliana en Prins Bernbard is thans nader vastgesteld op Dinsdag 26, Woensdag 27 en Donderdag 28 April. De hoge bezoekers blieven daarna nog een dag onofficieel in Nederland en vertrekken op de avond van 29 April weer naar Zweden. Aanvankelijk was het bezoek een dag. eerder vastge steld. Januari in Zeeland te nat (Van onze weerkundige medewerke Januari is als wintermaand niet onopgemerkt voorbij gegaan. Vorst, sneeuw, mist en gladde wegen, alles wat een winter maar kan brengen, hebben wij gehad. In De Bilt bedroeg de gemiddelde temperatuur 0,1 graad Celsius tegen 2 graden Celsius normaal. Er werden 26 tegen normaal 14 vorstdagen waargenomen. De hoogste tem peratuur bedroeg in Vlissingen 12 graden Celsius op 28 Januari gemeten en de laagste tempera tuur 5 graden Celsius op 18 Januari. De zon heeft zich veel te wei nig laten zien. In De Bilt scheen zij op 37 uren tegen 54 uren normaal. Er is in Zeeland te veel regen en sneeuw gevallen, in Vlissin gen 70 mm tegen normaal 60 mm; verleden jaar 46 mm. De grootste hoeveelheid van 20 mm werd op 17 Januari geme ten. In De Bilt viel 57, Den Helder 58 en in Groningen 65 mm. De mist en de sneeuw is voor het land gunstig geweest, vooral wanneer zich Februari als een voorjaarsmaand mocht blijven gedragen. Eerste Kamer vraagt naar huurverhoging De commissie van rapporteurs voor de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting 1955 uit de Eerste Kamer, verklaart het op prys te zullen stellen, indien de regering vóór de openbare behandeling de Ka mer alsnog wilde mededelen, in hoe verre de berichten over een compro mis, dat in het kabinet zou zijn be reikt met betrekking tot de huurver hoging en de eventuele invoering van een huurbelasting, waarheid bevat ten. De eerste zou. tot 10 beperkt, slechts gelden voor huizen met hoge re huren dan 400. In verband met deze beperkte huurverhoging zou een huurbelasting achterwege blijven. De ambassadrice van Pakistan bracht gisteren een bezoek aan en kele gemeenten in Zeeland. In Krab- bendijke bezocht zij de Chr. kleuter school, waar Marijntje Domisse haar een tekening aanbood, die deze kleu ter had vervaardigd op de achterzijde van een bitswikkel. De naam van de jonge „artiste" werd i?i de dossiers vail de ambassade vast gelegd (Foto: P.Z.C.) Twee Egyptenaren ver moordden Nederlands journalist Twee Egyptenaren hebben bekend, dat zij vier jaar geleden de Nederland se journalist "Gerard Kamphuisen, correspondenten van „Het Vrije Volk" Caïro, hebben vermoord. Kamphuisen, die ten tijde van de moord 44 jaar was, werd begin 1951 doodgestoken in zijn woning. De po litie slaagde er niet in de schuldigen te vinden. De reeds lang in de archieven op geborgen affaire kreeg een onver wachte ontknoping, toen twee ter dood veroordeelden, Galei Sadek en Ahmed Nasr, kort voordat zij in de ge vangenis van Cairo werden opgehan gen, wegens moord op een Egyptische kellner in een Engelse bar, de moord op de Nederlandse journalist beken den. Nederlands jacht door storm vernield Een waardevol motorjacht van Ne derlandse makelij dat van Nederland naar Amerika werd vervoerd aan boord van het schip „Noordam", is midden op de Atlantische Oceaan vernield door een enkele reusachtige golf. Het jacht, dat veertien ton mat, was gebouwd in Hilversum en be stemd voor een firma in Baltimore. De waarde van het scheepje werd ge raamd op ongeveer 130.000 gulden. Tijdens een zware storm sloeg een reusachtige golf over het dek van de „Noordam", waardoor het jacht werd losgeslagen en tegen de deklieren werd gedrukt. Het moet als totaal verloren worden beschouwd. DRAMA IN NEW-YORK Vele andere slachtoffers in de V.S. Elf kinderen en de vader van vijf van hen zijn om het leven gekomen door een brand, die Dinsdagochtend vroeg een woningblok in Amsterdam (Amerikaanse staat New York) in de as heeft gelegd. Er woonden tien gezinnen in het woningblok. Er zijn vijf personen gewond, van wie één zwaar. Volgens de politie is de brand ontstaan door het overstromen van de olie van een oliekachel. Sommige bewoners vluchtten in nachtkleding naar buiten, waar een sneeuwstorm de temperatuur tot on der het vriespunt had doen dalen. Een vrouw wist haar 84-jarige moe der naar buiten te slepen. In totaal zijn deze week in een aan tal tragische branden in zea.verschil- lende Amerikaanse staten 46 perso nen om het leven gekomen. In een flat in New York city ver loren drie kinderen en drie volwas senen het leven. Bij andere branden in deze stad kwamen verder nog zes personen om. In Chuckatuck, in de staat Virgi- Dr. John R. Mott overleden Dr John R. Mott, de stichter van de Wereld Christen Studenten Orga nisatie en Nobelprijswinnaar voor de vrede in 1946, is Maandagavond over leden te Orlando in Florida, Verenig de Staten. Hij bereikte de leeftijd van 89 jaar. Dr Mott was vele jaren algemeen secretaris van de nationale raad en het internationale comité van de Young Men's Christian Association. Hij werd voor het leven tot ere-voor- zitter van de Y.M.C.A. gekozen. Hij ontving de Nobelprijs wegens zijn hu manitaire inspanningen. „VOORTREFFELIJKE SAMENWERKING" Ambassadrice van Pakistan vol lof over maatschappelijke instellingen in Zeeland Begum Liaquat Ali Khan, ambassadrice van Pakistan, bezocht gisteren Zeeland: een kleine, slanke vrouw, die zich vlug en schier onopvallend be weegt in de sierlijke kledij van haar land, een vrouw ook, begaafd met scherp intellect en daardoor in staat snel door te dringen tot de kern van een probleem. Ziedaar het beeld, dat men gisteren in Zeeland kreeg van deze charmante diplomate, die tydens haar bezoek kennis nam van hei werk in en van verscheidene Zeeuwse instellingen. Grote belangstelling heeft zij voor maatschappelijk werk, vooral omdat er in Pakistan nog zoveel te doen is op dit terrein. „Vergeet niet: wij zyn pas zeven jaar onafhankelijk en bevinden ons in menigerlei opzicht nog in het stadium, dat Uw land honderd jaar geleden reeds bereikte", zo zei zo ons gisteren tydens een informeel gesprek in de Verpleeginrichting „Der Boede", die zij op haar tocht het laatst bezocht. „Maar ons volle 89 millioen zielen lijkt op het Uwe. In de loop der eeuwen hebben vele rampen ons getroffen, maar steeds hebben we ons opgericht. Eu dat is hier immers ook het geval? Ik ben nu in het rampgebied geweest en ver baasd over het snelle herstel en vooral over het feit, dat natte gronden alweer oogst hebben gegeven". Vooral het hoge agrarische peil van Zeeland had grote indruk op haar gemaakt. „Zeeland is een wijd en open land. Er is hier nog zo weinig industrie en misschien lijkt het er daarom op, dat hier meer ruimte is dan elders in Nederland. De grote ontwikkeling van uw landbouw heeft mij zeer getroffen, vooral ook omdat het vakonderwijs voor de boeren zo foed is georganiseerd. Dat ontbreekt ij ons. Och, er ontbreekt bij ons nog zo héél veel. Wij hebben weliswaar een zeer oude cultuur, maar de Wes terse ontwikkeling is aan ons voor bijgegaan en daarom zijn wij naar Westejge maatstaven een minder ontwikkeld gebied. Maar dank zij de Verenigde Naties, wordt hierin nu verandering gebracht, doch niettemin blijft er gebrek aan velen, aan dok toren, verpleegsters, onderwijzers, enfin, noemt U maar op Het maatschappelijk werk heeft daarom de belangstelling van deze diplomate, omdat zij in haar land pre sidente is van de grootste vrouwen organisatie, die vooral op sociaal ge bied belangrijke zaken tot stand brengt. Door haar bezoeken aan di verse Nederlandse projecten is zij in staat nauwkeurig hierover te rappor teren aan haar bond, die dan weer kan nagaan in hoeverre Nederlandse ideeën in Pakistan zijn te gebruiken. Vanzelfsprekend kwam gisteravond de vraag naar voren, of de ambassa drice in Zeeland nuttige ervaringen had opgedaan. En zeer beslist ant woordde zij daarop bevestigend. „Wat mij vooral heeft gefrappeerd is, dat er hier zulke krachtige impulsen uit gaan van het particuliere initiatief. Natuurlijk helpt de overheid, maar in eerste aanleg wordt het werk toch door niet-ofnciële instanties verricht. In mijn land is het zover nog niet. Mijn regering heeft zeer veel te doen op verschillend terrein en het parti culier initiatief is er nog niet sterk ontwikkeld. U kunt zich wellicht voorstellen, dat mijn regering vaak even moet afwachten of dergelijke initiatieven voldoende levenskracht bezitten. Maar hier is dit alles uit muntend geregeld!" Presidente van de grootste vrou wenorganisatie van Pakistan.... Het kan niet anders of de vrouweneman cipatie heeft het hart van deze kleine intelligente vrouw en zonder dat het onderwerp ter sprake was ge bracht, begon zij er over: „Het pro bleem, waar het eigenlijk in Pakis tan om gaat, is de vraag: hoe krij gen we de vrouwen aan het werk". De Begum onderstreepte ditmaal met kleine nadrukkelijke gebaren haar woorden. „Wij moeten onze vrouwen verantwoordelijkheid bijbrengen, ver antwoordelijkheid voor hun'land en volk". Pakistan worstelt met grote pro blemen „voor ons is deze tyd van snelle opbouw een critieke periode, problemen, vooral van aanpassing aan het Westen op vVerlei terrein. Maar dit volk is bezield met" de geest drift om igts goeds en iets groots tot stand te brengen. Daarvan getuigde gisteren deze diplomate in Zeeland, die de zaak van haar volk dient op waarlijk „excellente" wijze HET BEZOEK. Tydens het bezoek aan Zeeland was de Begum verg'ezeld van de ambas sade-secretaris, de heer Salman A. Ali. Van Nederlandse zijde waren aanwezig mej. Hillen van het minis terie van maatschappelijk werk, de heer S.J. G. van Leeuwen, inspec teur van dit ministerie in Zeeland, mr. J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland vc or Maatschap pelijk Werk en ds. H. M. Strating, Ned. Herv. predikant te Goes en jeugdcommissaris voor Zeeland. Om half elf arriveerde de ambas sadrice te Krabbendijke, waar een bezoek aan de moderne Chr. kleuter school werd gebracht. Burgemeester (Vervolg op pag. 7) nia, zijn Dinsdag zes kinderen tussen 3 en 14 jaar verbrand. In Rossville, Georgia, kwam een 29-jarige rioeder om net leven bij een vergeefse poging om haar vier kin deren te redden nadat in het huis een oliekachel tot ontploffing was geko men. Amerikaanse hulp aan Azie Harold Stassen, directeur voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, heeft gisteren te Washing ton verklaard, dat het voorgenomen steunprogramma voor Azië zal afwij ken van het plan-Marshall, dat heeft bijgedragen tot het herstel van Europa. Hij noemde de volgende punten van verschil: 1. In de eerste 3 jaar van het plan- Marshall werd een bedrag van 12 mil liard dollar uitgegeven. Dergelijke be dragen worden niet voor Azië over wogen, daar een dergelijk bedrag niet nodig zou zijn en ook niet met goed resultaat besteed zou kunnen worden. 2. De doeleinden zijn anders: het plan-Marshall voor Europa beoogde het herstel van een modern industri eel apparaat, doch in Azië, met uit zondering van Korea, is het probleem niet de wederopbouw van een door de oorlog verwoeste industrie, doch het verlenen van hulp bij de opbouw van een economische structuur, welke in vele landen slechts in het beginsta dium verkeert. 3. Er is ook verschil in tijdsduur: de economische ontwikkeling van Azië zal veel meer jaren vergen dan het plan-Marshall. Vijftien Oostenrijkse meisjes ontvoerd Vijftien Oostenrijkse meisjes zyn waarschijnlijk in Italië het slachtoffer geworden van een handelaar in blanke slavinnen. De politie te Wenen, die dit meedeelde, vertelde dat zij naar het Midden-Oosten waren wegge voerd. De ouders van een vijftienjarig meisje uit Graz hadden bij de politie, gemeld dat zij dezer dagen een brief hadden ontvangen van hun dochtertje, waarin zij schreef dat zij tegen haar wil werd vastgehouden en in een nachtclub van minderwaardig allooi te Beiroet moest werken. Het meisje had, evenals de veertien andere vermisten, geschreven op een advertentie in een Oostenrijks blad, waarin werd gevraagd om danseres sen voor een dansgroep die een tour- née in het buitenland zou gaan ma ken. Zij moesten zich in Palermo in Italië melden, waar hun een contract werd voorgelegd om deel te nemen aan een schoonheidswedstrijd. Dat heb ben de meisjes getekend. Een paar dagen later echter wer den zij plotseling aan boord gebracht van een schip, dat hen naar Beiroet voerde. De Oostenrijkse politie heeft contact opgenomen met de interna tionale politieorganisatie. WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enige lichte regen. Overwegend matige Zuidelijke wind. Dezelfde middagtempera turen of iets lagere. ZON EN MAAN. Februari Zon op 8.21 onder 17.32 Maan op 13.22 onder 5.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1