f klankbord) Een verjaarspartijtje in Sluiskil In Engeland nieuwe vorm van belastingontduiking N.V.V. TELEURGESTELD DOOR DE HUURP0LITIEK JARENLANGE BRANDSTOFFEN- FRAUDE IN DE HOOFDSTAD Een BOEK van DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A t' T 3 FISCUS SLUIT DE OGEN Inplaats van salarisverhoging gratis maaltijdbonnen (Van onze Londense correspondent). Er is in do Londense City een practyk van belastingontduiking ontstaan, die door de Fiscus als volkomen legaal wordt geaccepteerd. Inplaats van een salarisverhoging verstrekken vele werkgevers hun employées gratis maaltijdbonnen, meestal ter waarde van omstreeks 1.50, die zy bij be paalde restaurants kunnen inwisselen voor een middagmaaltijd. Op de meeste van onze Nederlandse kantoren is het de gewoonte, dat het personeel zijn eigen middagboterham meebrengt, om die gedurende het middaguur aan het bureau, of, zo die er is: een cantine, te verorberen. In de City echter is deze pratijk niet zo algemeen gangbaar, en op vele grote kantoren is het zelfs verboden ten burele de lunch te gebruiken, zodat het personeel wel gedwongen is een boterhammetje in een park te eten, of en dit is gemeenlijk het geval de lunch te gebruiken in een der talrijke restaurants of eethuizen, die de City rijk is. Die maaltijden moeten uiteraard door de werkers zelf betaald worden, en men kan zich voorstellen dat daar by een prijs van 1 tot 1.50 per keer een aardig bedrag in gaat zit ten. Is er nu een salarisverhoging op til, dan kan deze op twee manieren verwezenlijkt worden: door het sala ris te vermeerderen of door maaltijd- bonnen te verstrekken. In het eerste geval moet de employé over de ver hoging progressief belasting betalen en tevens zelf zijn lunch blijven be kostigen. Krijgt hg echter voor elke werkweek vijf lunchbonnetjes, dan heeft hij, doordat zijn maaltijden voor hem betaald worden, in feite een sa larisverhoging gekregen, zonder daarover belasting te betalen. Alleen voor bonnen. Naar schatting profiteert thans de helft van de 2 millïoen werkers in de City van dit vrije-lunch-sy- steem, waardoor wekelijks zo'n 10 millioen lunchbonnen „in omloop" worden gebracht. De café's varen er wel bij, want de werkers wor den nu gedwongen een volledige maaltijd te nemen inplaats van een enkel broodje-liam, zoals velen uit zuinigheïdsoverwegingen deden. De bonnen worden aan het einde van de week ingeleverd by de firma welker naam zij dragen, en prompt door de directies betaald. Er zijn zelfs eethuizen, die op hun ramen de aankondiging hebben geplakt: „Alleen houders van lunchbonnen worden bediend". Het kan wel niet anders of uit dit systeem moet zich een levendige „zwarte" handel ontwikkelen, en dit is dan ook prompt gebeurd. Als men er genoegen mee neemt een thuis klaargemaakte boterham als lunch te gebruiken, kan men zijn lunchbonne tjes aan de talrijke gegadigden ver kopen tegen tweederde van de prijs, zodat iemand, die, niet in het bezit van lunchbonnetjes, een maaltijd van 1.50 wenst te gebruiken, slechts 1 betaalt. Maar ook in ander op zicht voldoen de bonnetjes niet altijd aan hun bestemming, omdat men er ook een glas bier of whisky op kan krijgen; de restauratiehouder is slechts geïnteresseerd in de beste- dingswaarde en niet in de gebruiks- bestemming van het bonnetje. Ja, men kan op zijn bonnetjes zelfs krui denierswaren kopen, want in de City hebben vele restaurants een gemengd Europees tweelingen congres De gemeente Oirschot in Noord- Brabant hoopt op 21 en 22 Mei een groot aantal Europese tweelingen te kunnen begroeten. De sport- en ont spanningsvereniging „Orion", die tel- kenjare athletiekcrosses organiseert, is namelijk voornemens haar vijfjarig bestaan luister bij te zetten met het organiseren van een Europees twee lingencongres. Burgemeester E. Ste ger, die ere-voorzitter is van de ver eniging, heeft zijn medewerking toe gezegd. Verder verlenen alle plaatse lijke verenigingen de nodige mede werking. De deelnemers zullen in Oirschot en Best worden onderge bracht. VROUWEN. Filmsterren kunnen ook wel eens minder galant zijn. Clark Gable wordt de volgende uitspraak toegeschreven: „De vrouwen zijn het charmantste op de gehele wereld. Jammer alleen, dat men niet in haar armen kan rusten zonder ook in haar handen te vallen...." SLAAP. Ongeveer een derde van zijn leven brengt de mens in zijn bed door. Hoe nodig de slaap is óók voor de dieren: een hond kan vijftig tot honderd dagen zonder voedsel maar sterft na tien dagen zonder slaap. Simpele zielen en primitieve volke ren hebben een goede slaap. In New York kent men zelfs een warenhuis, waar alléén slaapmiddelen worden verkocht. Daar kan men ook een ke ver kopen, die het ruisen van de wind imiteert en de geur van het bos ver spreidt. GEBREK. Het parlement van Nigeria heeft een onderzoek ingesteld naar het bedenkelijke tekort aan vrouwen. Daar moeten de mannen nu al een bruidschat meebrengen. VERVELING. Overal waar er een te veel is, komt de verveling. In Denver hebben ze er wel wat op gevonden voor Amerikaanse millionnairs. Nau welijks is hij in zijn onberispelijke lo geerkamer of een onweer breekt los (3,50 dollar), een hond kermt (0,35 dollar), en een spook zweeft door de kamer (2 dollar). Op de wandeling de volgende mor gen in het park wordt hij overvallen door een roversbende, in een hol ge bracht en tenslotte door cowboys be vrijd. Kosten: 5 dollar, als hij zich verzet wordt het de helft meer. bedrijf en verkopen zy ook levensmid delen. Staat betaalt zakenlunch. Ook de werkgevers profiteren van het systeem, want slechts als zij een cliënt mee uit dineren nemen kunnen zij de kosten van hun maaltijden als onkosten voor de zaak in rekening brengen. Geen nood: als zij alleen gaan eten betalen zij hun maaltijd met lunchbonnetjes en laten zo de Fiscus meebetalen. )e wetgever zou natuurlijk de lunchbonnetjes kunnen belasten, zo dat de Staat toch aan zijn trekken komt. Maar zolang de bonnetjes de 1.50 niet te boven gaan ziet de Fis cus deze legale belastingontduiking door de vingers. En och, laten we eerlijk zijn: mag de vooral in En geland zo zwaarbelaste belasting betaler óók niet eens een meevallertje hebben? Uitslaande brand in Amersfoort In Amersfoort heeft gistermiddag voor de tweede maal binnen veertien dagen een felle uitslaande brand gewoed, ditmaal in de in de binnen stad gelegen opslagplaats van een radio-technisch bureau. Deze opslag plaats was gevuld met gummi- en rubberkabels. Met 8 stralen heeft de brandweer een stryd van twee uur tegen de vlammenzee gevoerd, voor dat het gevaar voor de belendende percelen geweken was. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat twee peuters van ongeveer 5 jaar een vuurtje van houtwol had den gestookt. Ruim 5 uur na het ont staan van do brand was men nog met het nablussingswerk bezig. Overtollige boter naar Verre Oosten Overleg te Washington Vertegenwoordigers van Denemar ken, Nederland, Australië, Nieuw- Zeeland en Canada zullen Donderdag a.s. met vertegenwoordigers van de Verenigde Staten bijeenkomen op het Amerikaanse ministerie van land bouw, om de laatste hand te leggen aan een enorm plan tot oplossing van het vraagstuk der overtollige boter van die landen door de boter in de vorm van „ghee" aan het Oos ten te verkopen. Ghee is het vloeibare product van boter, die gesmolten en daarna af gekoeld is. De Westerlingen houden niet van de ranzige smaak, maar voor mil- lioenen in het Verre en Midden Oos ten is het een veelgevraagde lekker nij. Reeds jarenlang is deze in die landen schaars geweest. De functionarissen, die een ver koopsplan hebben uitgewerkt, zeiden, dat dit plan Australië en de V.S. en de grote Europese boterprodu- centen m een internationaal coöpe ratief afzetplan bijeen zou brengen. Deze landen, die verontrust waren over de mogelijke dumping van over tollige Amerikaanse boter op de we reldmarkten, zouden hun eigen over tollige boter als ghee kunnen afzet ten. Zij verklaarden, dat de voor fhee gevraagde prijs omstreeks 25 ollarcents per pound (0.453 gram) zou zijn en dat de kosten voor de verwerking van boter tot ghee om streeks vier dollarcents per pound zouden bedragen. TELEGRAM AAN MINISTERRAAD Prijsmaatregelen gevraagd Het Nederlands Verbond van Vak vereniging heeft zich met het volgen de telegram tot de voorzitter van de ministerraad gewend: „Het verbondsbestuur van het N. V.V. nam met verbazing en teleur stelling kennis van de berichten inza ke het voornemen van de regering af te zien van de in de troonrede aange kondigde maatregelen met betrek king tot verdere verhoging van de huren, gepaard gaande met de moge- lijlcheid van een bestemmingsheffing, teneinde een deel van deze verhoging ten bate te doen komen van dè fi nanciering van nieuwe woningen. „Lege-zakken-systeem" aardige bijverdienste De Amsterdamse politierechter, mr. L. de Blécourt, sprak er in een Maan dagochtend gehouden zitting schande van, dat Nederlandse arbeiders, voor wie de vakorganisaties alles doen om hun een goed loon en sociale zeker heid te verschaffen, in zo'n grote ge tale bij hem op het matje moesten worden geroepen. Daar was alle reden toe, want niet minder dan 26 hoofdstedelijke kolen- werkers hadden jarenlang met brand- stoffenleveranties geknoeid, ten na dele van de N.V. Algemene Brand- stoffenhandel „Amsterdam" en van talloze huisvrouwen. Op allerlei slinkse manieren wisten de verdachten de huisvrouwen voor te spiegelen, dat zij de juiste hoeveel heid brandstoffen hadden afgeleverd, terwijl ze in werkelijkheid door mid del van een „lege zakken-systeem" de koopsters oplichtten. Overeenkomstig de eis, strafte de politierechter 24 hunner - met twee maanden (voor zover het de sedert 5 December gedetineerden betrof, met aftrek van voorarrest) en de laatste twee met een maand. Vervolgens verschenen er elf Am sterdamse kolenhandelaren, van wie er vijf sedert begin December zijn ge detineerd. Mr. A. W. Holsteijn, of ficier van justitie, vroeg tegen dit vijftal vier maanden met aftrek. Te gen vier anderen requireerde hij drie en tegen de twee overigen twee maanden. Ondanks de pleidooien der diverse raadslieden, die op de moeilijke om standigheden der kleine kolenhande laren wezen, eiste mr. De Blécourt tegen de vijf gedetineerden wegens heling, meerdere malen gepleegd, 2 maanden met aftrek. Vier andere kolenhandelaren zullen nog met een maand gevangenisstraf voor hun oneerlijkheid moeten boeten en de laatste twee werden wegens schuldheling 100 boete plus 14 da gen voorwaardelijk opgelegd, met een proeftijd van drie jaar. 25.000 is er uit In de 526e loterij, eerste klasse, is Maandag op lot no. 12385 een prjjs van 25.000 gevallen. 0 Kapelaan Paul Adenauer, een zoon van de West-Duitse bondskanselier, is Zondag opgenomen in de West-Duitse „club van lange mensen" die de bijzon dere belangen van personen die meer dan 1,90 meter lang zijn, behartigt. Paul Adenauer meet 1,96 meter. Aannemende dat voornoemde be richtgeving op juiste gronden berust, is het N.vrv.-bestuur van oordeel, dat huurverhoging in deze vorm beter achterwege kan blijven, omdat zij al dus een doelmatige politiek ten aan zien van woningbouw, huur- en loon vorming belemmert. Het verbondsbestuur betrok in zijn overwegingen eveneens de verhoging van de melkprijs en het effect daar van op de prijsbeweging in haar ge heel. Indien de sedert October ingetre den stijging van de kosten van le vensonderhoud, laatstelijk bevorderd door de verhoging van de melkprijs, niet door prijsmaatregelen van de zijde der regering ongedaan wordt gemaakt, voelt het N.V.V. zich ge noodzaakt te bevoegder plaatse com pensatie door middel van loonsverho ging aan de orde te stellen". Klanten-obligaties Nieuwe vorm van industrie financiering Een nieuwe vorm van industrie financiering, waaraan door een ge heel nieuwe laag der bevolking kan worden deelgenomen, wordt inge voerd door een der grote levensmïd- delenverkoopbedrijven in ons land. Het betreft de uitgifte van klan ten-obligaties met een nominale waarde van 50 elk ten behoeve van klanten van dit bedrijf. Deze obliga ties dragen een rente van 4 procent per jaar en zyn bovendien winstde- lend. Naast uitgifte van obligaties wordt overgegaan tot uitgifte van spaarbrieven, eveneens van 50. De technische uitvoering van dit project is gebaseerd op een zegel-systeem. Het feit, dat de obligaties en spaar brieven bestemd zijn voor de klanten van het bedrijf is voor ons land nieuw. De klant-obligatie-houder van het bedrijf wordt financieel gezien recht streeks bij de gang van zaken be trokken. In de Verenigde Staten is dit systeem reeds vele jaren bekend en wordt het met succes toegepast. In de bekende uitrustingklimt hier een kikvorsman in een bootje, nadat hij een duik heeft gemaakt naar de bodem van de Seine in Parys om een onderzoek in te stellen naar de toe stand van de fundering van de Pont des Invalides, welke onder de druk van het hoog opgestuwde Seine-water enige cm verzakte (achtergrond). Oude vondst bleek kostbare ring Drie jaar geleden, in het eerste kwartaal van 1952, heeft een Hage naar op een koolaspad op het terrein van de Zuidhollandse jachtvereniging in de omgeving van Den Haag, een damesring gevonden. Al die tijd heeft hij de ring onder zich gehouden in de veronderstelling, dat het een waarde loos voorwei-p was. Dezer dagen liet hij de ring aan kennissen zien, die van oordeel wa ren, dat hy lang niet waardeloos was. De man heeft toen mededeling van zijn vondst gedaan bij de politie. Het bleek een platina damesring te zijn, een zogenaamde met edelstenen bezette „slagring", die zeker 10.000 gekost moet hebben. Een briljant, welke de ring bevat, heeft een ver- koopswaarde van 4500, een andere steen of parel is er uit verwijderd. De ring draagt verder nog kleine bril- jantjes. Van het verlies van de ring is nooit aangifte gedaan. De politie tracht nu de eigenares op te sporen. Verlofgangers bestolen Een tot nu toe onbekend gebleven persoon heeft een twintigtal onderof ficieren van parate onderdelen der vierde divisie, die gelegerd is in de Willem George Frederik-kazerne te Harderwijk juist op de dag, dat zy met klein verlof zouden afzwaaien, een bijzonder onaangename verras sing bezorgd. De mannen werden namelijk allen van hun portemonnaies en portefeuil les beroofd, inhoudende in totaal een bedrag van naar schatting twee dui zend gulden. De ledige portefeuilles werden te ruggevonden in een betonnen afval bak op het terrein, gelegen tussen twee gebouwen, waarin de diefstal werd gepleegd. De onbekende moet met de situatie ter plaatse goed op de hoogte zijn geweest. De politie stel de, met gebruikmaking van een speurhond, een onderzoek in, tot nu toe zonder resultaat. Het Wereldgebeuren Henk de Geijsel voor de microfoon „Hij heeft het meeste van ons al len moeten doorstaan en toch is hij altyd het zonnetje van ons gezin ge bleven", verklaarde vader De Geijsel Maandagavond tegenover radio-re porter Bert Garthof, die in het kader van liet Nationale Radio-programma een bezoek bracht aan de ouderlijke woning te Sluiskil, van de zeventien jaar geworden Henk de Geijsel, die tegelijk met prinses Beatrix verjaar de. De jeugdige Henk, die in zijn twee de levensjaar getroffen werd door kinderverlamming, en daar nog steeds de gevolgen van ondervindt, ziet het leven met vertrouwen en op- fewektheid tegemoet, en zijn vader enkt er niet anders over! „Je mot nooit met de kop tussen de knieën gaan zitten", zo sprak hij, In huize „De Geijselte Sluiskil werd de verjaardag van Henk, op dezelfde dag geboren als prinses Beatrix, op- geioekt gevierd. Familie en kennissen woonden het festijn, dat muzikaal werd opgeluisterd, bij. Radio-reporter Bert Garthof, had weinig moeite met zyn slachtoffers (Foto: P.Z.C.) Wantrouwend Berlijn ne Nederlandse inzending op de landbouwtentoonstelling in Ber lijn vindt algemeen grote waar dering en door de opzet en door dc kleurenweelde. Vele Berlijners heb ben er gisteren met plezier naar ge keken. toen president Heuss op zijn 71e verjaardag de tentoonstelling opende. Een opkikkertje hebben die West- Berlijners wel nodig, want ondanks alle drukke discussie over de Duitse eenheid, die verloren dreigt te gaan in de controverse tussen Oost cn West, voelen zij zich thans verwaar loosd en verlaten. Vandaar dat presi dent Heuss zijn verjaardag in de vroe gere hoofdstad vierde. Hij bezocht er het Bellevue in de dierentuin, dat wordt herbouwd en naar men hoopt in de toekomst de verblijfplaats zal worden voor de Duitse presidenten. De dood van Ernst Reuter wordt in Berlijn wel sterk gevoeld. In feite is er sinds deze populaire figuur geen man van formaat meer naar voren getreden, die de bestaande tegenstellingen kan opvangen. De stad maakt een lusteloze indruk. In de si garenwinkels, de restaurants en de „kneipen", op de kantoren en in de fabrieken wordt overal hetzelfde ver haal gehoord. Iedere Berlijner weet te vertellen, dat West-Duitsland. waar een ongekende welvaart en bedrijvig heid heerst, niet erg geïnteresseerd is in Berlijn en maar weinig belang hecht aan een herstel van de eenheid met Oost-Duitsland. Men heeft het zelfs nodig gevon den om een propagandacam pagne te openen om de open bare mening in het Westen van Duits land te overtuigen van het belang van de Duitse eenheid en van de belang rijkheid van Berlijn. Het „kurato- rium" voor een onverdeeld Duitsland trof te Berlijn voorbereidingen voor een offensief tegen de gedachte aan een vreedzaam samengaan van de grote machten op de lijn Elbe—Werra Fulda, de bestaande zóne-grenzen dus. Een 500.000 Berlijners hebben thans hun werk in het Westelijk deel en uit hun brieven naar huis kon men af leiden, dat de landgenoten daar maar weinig voelen voor het Oostelijk deel. De sombere stemming in Berlijn is voorts verklaarbaar uit de jaloe zie op de welvaart van het Wes ten. Het overwegend protestantse Ber lijn heeft zich altijd wantrouwend ge toond jegens het Rijnland. Men her innert aan de separatistische bewe ging in het katholieke Rijnland na de eerste wereldoorlog. Ook wijst men er op, dat zelfs Adenauer, thans dus Bondskanselier, indertijd een voor stander was van die afscheiding. De situatie is dus zeker niet zonder gevaar. Vooral wanneer de Sow- jet-Unie én de Oost-Duitse repu bliek opnieuw een poging zouden doen om zich van het Westelijk deel van Berlijn meester te maken. Inder tijd is dit mislukt door de voorbeel dige wijze, waarop de Westelijken hun luchtbrug opzetten en zo het mo reel van de Berlijnse bevolking wis ten te redden. Het is Adenauer zélf. die in zijn waarschuwing tegen Russische ma noeuvres om de Parijse verdragen te voorkomen, wees op de mogelijkheid van een nieuwe blokkade van Berlijn. Op zijn 71e verjaardag kon president Heuss zich dus waarlijk niet beklagen over gebrek aan problemen.... en zijn zoon, die reeds negen opera ties heeft moeten ondergaan, zegt hem dat onomwonden na. De jarige spreidt een vitaliteit ten toon. die velen, die wel over het vol ledige gebruik van hun ledematen kunnen beschikken, tot voorbeeld kan strekken. Bij het begin van de radio-uitzen ding hadden enkele familieleden, een radio-reporter, een verslaggever en een persfotograaf zich rond de 17- jarige geschaard, die zich niet in het minst nerveus toonde. Met vaste stem wist hij voro de microfoon zijn woord je te doen! Duidelijk blijkt wel de vastberaden heid van de jonge De Geijsel, uit het feit, dat hij, nadat hij zijn studie voor het typografenvak door omstandighe den buiten zijn schuld had moeten op geven, blijft zoeken naar een voor hem geschikte werkkring. Het is eigenlijk zijn enige wens, een hem passende „baan" te vinden en allen, die Henk van nabij kennen, hopen met hem, dat hij er binnenkort in zal slagen dit ideaal te verwezen lijken. Een aardige bijzonderheid van de radio-uitzending uit Sluiskil was nog, dat de vader van een der andere ja rigen, die eveneens in dit program ma voorkwam, mejuffrouw Neeltje Vriend te Emmeloord (Noord Oost Polder I. de heer Vriend uit Goes, ook op het feestje te Sluiskil aanwezig was, zodat hij een onverwacht ge sprek met zijn jarige dochter kon aanknopen! Kosten van schoolmelk Bijdrage van ouders niet verhoogd Op een conferentie van minister Mansholt met vertegenwoordigers van het bedrijfschap voor zuivel, het centrale schoolmelkcomité, de vere niging van Nederlandse gemeenten, heeft gisteren 't bedrijfschap voor zuivel zich bereid verklaard, geld be schikbaar te stellen, waardoor de verhoging van de ouderbijdrage voor de schoolmelk, althans voorlopig ach terwege kan blijven. Het bedrijfschap heeft een toeslag beschikbaar gesteld, teneinde de acu te moeilijkheden uit de weg te rui men. Het bedrijfschap heeft dit ge daan, in de hoop over enkele maan den, gedacht wordt aan het voor jaar, deze kwestie opnieuw te bezien. Weldra atoomenergie voor rood-China De raad van state van communis tisch China stelt in een resolutie vast. te vertrouwen, dat China met Russische hulp spoedig de techniek van het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden meester zal zijn. Later nam men een resolutie aan, waarin de Verenigde Staten er van worden beschuldigd „te trachten de bedreiging van atoomwapens te ge bruiken voor het bereiken van hun doel van de gewelddadige bezetting van ons gebied en in voorbereiding van een nieuwe oorlog". MARJOLEIN DE VOS. „De avonturen van Jan en Joris" door Marjolein de Vos. Uitgeverij N.V. de Arbeiderspers. Amsterdam. Jan en Joris zijn een ondernemen de tweeling van een jaar of negen, tien oud. In en bij huis zetten de kna pen de meest dwaze dingen op touw; zij bouwen een huis in een boom, zy maken een parachute wat geen succes is en spelen zelfs voor detec tive. Met een hengel vissen ze naar de pruik van Oom Marinus en voeren een hevig gevecht met een namaak- draak. Het boekje is 'n aaneenscha keling van allerlei korte belevenissen uit het leven van de tweeling Jan en Joris: echte belhamels, maar meteen hart van goud. Een aardig boekje voor de schoolgaande jeugd, dat door de plaatjes van Fiep Westendorp nog eens zo aantrekkelijk wordt ge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5