PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwzeelands voorstel inzake een bestand aangenomen Vervoersprobleem moet radicaal worden aangepakt BILT CHURCHILLF0RM0SAANSE CRISIS UITERST DELICAAT GARANTIE VERLANGD VOOR QUEM0Y EN MATS0E DE VERWACHT. 198e Jaargang - No, 26 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 Febr. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsj van 1—5 regels t 1<—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telei. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 FORMOSA-DEBAT IN VEILIGHEIDSRAAD Communistisch China uitgenodigd De veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft Maandag met negen stem men tegen één (de Sowjet-TJnie) besloten het Nieuw-Zeelandse voorstel, om te spreken over de mogelijkheid van een bestand in het gebied van Formosa op de agenda te plaatsen. De afgevaardigde van nationalistisch China onthield zich van stemming. De Russische afgevaardigde Sobolew diende onmiddellijk na de opening van de zitting een voorstel in, de nationalistische Chinese afgevaardigden te verbieden aan het debat deel te nemen. Naar bekend had Moskou al gevraagd rood China uit te nodigen om de „Amerikaanse agressie tegen het Chinese vasteland" te bespreken. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge stelde daarentegen voor dat de raad zou beslissen geen voorstel tot uitsluiting van nationalistisch China of toetreding van rood China in overweging te nemen. Dit werd aan genomen met tien tegen één stem. Een voorstel van de Sow jet-Unie om voorrang te verlenen aan bespreking van de Sow jet-klacht over Ameri kaanse agressie tegen China werd ver worpen met tien stemmen tegen één (de Sowjet-Unie). Wel werd deze klacht als tweede punt, na het Nieuw-Zeelandse voor stel, op de agenda geplaatst. Met tien stemmen tegen één bepaalde de raad, dat de bespreking van het Nieuw-Zee landse voorstel voltooid moet worden, voor men zal beginnen met de behan deling van de Russische klacht. Voorstel van Munro Sir Leslie Munro had een voorstel op de agenda geplaatst om de Chi nese communisten te laten deelnemen aan het debat over zijn resolutie be treffende een staken van het vuren op de eilanden voor de Chinese kust. Volgens Sobolew was dit alleen maar een lompe manoeuvre om de Chine se volksrepubliek te dwingen de sou- vereine rechten op de voor de kust liggende eilanden op te geven en de onrechtmatige bezetting van deze eilanden door de Verenigde Staten te versterken". Cabot Lodge schaarde zich achter het Nieuw-Zeelandse voorstel en ver klaarde zich niet te verzetten tegen plaatsing op de agenda van het door de Sowjet-Unie voorgestelde punt. De Verenigde Staten zijn niet bang _om de Sowjet-bezwaren te bespreken. De huidige toestand was ontstaan door versterkte communistische druk op de eilanden voor het Chinese vas teland. Het gevaar voor de vrede kan slechts worden weggenomen door een staken van de vijandelijkheden, aldus de Amerikaanse afgevaardigde. Hij ontkende, dat de Verenigde Staten zich mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van China. Communistisch China uitgenodigd Volgens het Franse persbureau A. F.P. heeft de Veiligheidsraad beslo ten, op voorstel van Nieuw-Zeeland, communistisch China uit te nodigen Tandartsen contra ziekenfondsen Overeenkomst opgezegd Het hoofdbestuur van de Neder landse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft de onlangs met de ziekenfondsorganisaties geslo ten overeenkomst, als gevolg waar van voorlopig op de oude basis kon worden doorgewerkt met ingang van 1 Maart a.s. opgezegd. Er is niet voldoende duidelijk ge bleken of de definitieve voorstellen van de ziekenfondsen in overeenstem ming zijn met het besluit van de al gemene vergadering van de Ned. Mij. in December. Mocht blijken, dat de nader uitgewerkte voorstellen voor de algemene vergadering, die medio Februari bijeen zal komen, als inter imregeling aanvaardbaar zijn, dan kan een nieuwe overeenkomst worden gesloten en ter goedkeuring aan de ziekenfondsraad worden voorgelegd. Dagelijks beeld uit een Franse ka zerne. De corveeër schenkt met gulle hand melk. een afgevaardigde te sturen om de debatten in de raad over de kwestie Formosa bij te wonen. De stemver houding was negen voor, één tegen (Nationalistisch China) en één ont houding (De Sowjet-Unie). Naar A.F.P. in diplomatieke krin gen te Londen verneemt, zou de Brit se regering premier Nehroe van In dia willen vragen, in de komende da gen bij de regering in Peking te be middelen om te komen tot een sta ken van het vuren in de Straat van Formosa. De Britse regering zou dan een dergelijke bemiddelingspoging bij de Ver. Staten willen ondernemen. Antwoord van Molotow De Sow jet-minister van buitenland se zaken, Molotow, heeft Maandag avond de Britse ambassadeur, sir Wil liam Hayter, ontvangen en hem een verklaring overhandigd, waarin hij zijn bezorgdheid uitspreekt over de toestand in het gebied van Formosa, „welke is verergerd door de agressie ve acties van de Verenigde Staten". „De Sowjet-regering deelt de me ning der Britse regering omtrent de noodzaak om die kwestie in de vei ligheidsraad te bespreken", aldus de verklaring. In overeenstemming hier mee waren instructies aan de Sowjet- afgevaardigde, Sobolew, gezonden. De verklaring is het antwoord op het Britse verzoek om steun der Sow- jet-U:.'? voor een staken van het vu ren in het gebied van Formosa. Afzonderlijke bespreking Van Parijse verdragen in de Bondsdag De Westduitse Bondsdag zal zich over elk der Parijse overeenkomsten en het Saaraccoord afzonderlijk uit spreken, aldus wordt in bevoegde Westduitse kringen verklaard. De Bondsdag zal de verdragen 24 Februari in tweede lezing in behan deling nemen. Door afzonderlijke stemmingen, zo meent men in regeringskringen, zul len de afgevaardigden van de coalitie, die vijandig gezind zijn jegens het Saaraccoord, maar voorstanders zijn van de andere overeenkomsten, niet voor een gewetensconflict worden ge plaatst. H. M. de Koningin vijf en twintig jaar ere-doctor Het was gisteren vijf en twintig jaar geleden, dat H.M. de Koningin haar studie aan de Rijksuniversiteit te Leiden bekroond zag met een ere-doc- toraat in de letteren en wijsbegeerte. Haar promotor was prof. dr. J. H. Huizinga. Roemenen geven Van vluchteling in Parijs Twee communistische lijfwachteii van een Roemeense dansgroep, die op tournée is in Frankrijk, hebben Maandag voor een rechter in Parijs toegegeven, dat zij verleden week Woensdag een Roemeense vluchteling hebben geslagen tijdens een vechtpar tij in een hotelkamer. De vluchteling had een klacht in gediend en gezegd, dat hij was afge ranseld tijdens een bezoek aan een oude vriend, die met de dansgroep meereist. Bij een confrontatie met al le leden van de groep had de vluchte ling, de 32-jarige Constantinescu, elf mannen aangewezen als de daders. Het officiële Roemeense persbureau heeft Maandag bekend gemaakt, dat Zondag aan de Franse gezant in Boe karest een nota is overhandigd, waar in geprotesteerd wordt tegen „provo catie van fascistische elementen, le den van de voormalige nazistische IJzeren Garde". CONFERENTIE VAN GEMEENEBESTPREMIERS Besprekingen duren een week In Londen is Maandag de conferen tie van premiers van het Gemenebest begonnen. De besprekingen zullen een week duren. De algemene be sprekingen over de internationale toestand werd geopend door minis ter Eden. Deze legde in zijn toe spraak uit, waarom Groot-Brittan- nië verschil maakt tussen Formosa en de Pescadores enerzijds en de eilandjes voor de kust van het Chi nese vasteland anderzijds. Bij het vredesverdrag met Japan heeft Japan n.l. wel Formosa afge staan, doch er is toen niet bepaald aan welk land Formosa overgedra gen werd. Daarom is de wettelijke positie van dit eiland nog niet be slist, aldus Eden. Sir Winston Churchill had in zijn openingswoord verklaard, dat de For- mosaanse crisis uiterst delicaat is. Hij drong aan op de grootst mogelijke zorgvuldigheid bij het aanwenden van gezamenlijke pogingen om tot ontspanning van de toestand te ko men. De andere premiers schetsten op de vergadering in het kort het stand punt van hun regeringen. Zij kwamen overeen de kwestie-Formosa volledig te behandelen, zodra iets definitiefs voortgekomen zal zijn uit de debat ten in de Veiligheidsraad over deze kwestie. Premier Nehroe van India drong er bij zijn collega's op aan voorzich tig te handelen in de kwestie-Formo- Een gewonde nationalistisch Chine se soldaat van het bezettingsleger op de Tatsjen-eilanden wordt in Keeling op Formosa aan land geholpen door een hospitaal-soldaat. Verjaardag van Prinses Beatrix Prinses Beatrix, die gisteren ze ventien jaar werd, ging als altijd per fiets naar haar school. De dependan ce van het Baarns lyceum, waar haar klasgenoten van de 5e klasse gym nasium, haar hartelijk gelukwensten. De dag was voor haar al vroeg be gonnen met een feestelijk ontbijt met ouders en zusjes. De cadeautjes la gen al klaar, maar lang kon de feest vreugde niet duren, want om tien voor half negen riep de school. Des jiniddags ontving de prinses een dele gatie van de Koninklijke Marechaus see, die haar als verjaardagsgeschenk een toiletkoffertje aanbood. Sowjet-Unie bouwt staalfabriek in India Uit goede bron wordt te New Delhi vertiomen, dat India Woensdag a.s. een overeenkomst met de Sowjet- Unie zal tekenen, onder welke de Sowjet-Unie een staalfabriek in In dia zal bouwen. Op 27 Januari heeft het Indische kabinet zijn goedkeuring gehecht aan de ontwerpovereen komst, die door de Indische onder handelaars was voorgesteld. De staalfabriek zal een productie capaciteit hebben van een millioen ton per jaar. Executie te Cairo Dr. Moussa Marzouk, een der twee mannen, die ter dood veroordeeld zijn op beschuldiging van lidmaatschap van een Zionistische spionnagegrocp, is Maandagochtend te Cairo opge hangen. Dr. Marzouk was een arts van Franse nationaliteit. De andere ter dood veroordeelde, de 26-jarige onderwijzer Samuël Azar is een half uur na dr. Mazouk opge hangen. De Israëlische eerste minister. Mos je Sjaret. heeft uiting gegeven aan „de verachting en het afgrijzen" van zijn regering nu Egypte geen gehoor heeft gegeven aan de verzoeken gra tie te verlenen. Werd Rubinstein door een vrouw vermoord De New Yorkse politie is op zoek naar een „in het bruin geklede vrouw", die Donderdagochtend vroeg is gezien in de nabijheid van de wo ning van de vermoorde millïonnair Serge Rubinstein, kort voor zijn lijk werd gevonden. Volgens de politie bestaat er een sterk vermoeden, dat Rubinstein is vermoord door een vrouw, of dat een vrouw de moordenaar geholpen heeft. De ..Journal American" meldde Maandag, dat Rubinstein's vrouw en twee dochters van resp. acht en ne gen jaar in feite de gehele erfenis van tien millioen dollar krijgen. Geen van Rubinstein's talrijke vrien dinnen stond in het testament ver meld, aldus dit blad. ONTRUIMING TATSJEN-EILANDEN Verzoek aan Eisenhower President Tsjiang; Kai Sjek van nationalistisch China lieeft de Verenigde Staten verzocht om een waarborg voor de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe in ruil voor zijn instemming met de ontruiming van de Tatsjen-eilanden, aldus verluidt te Taipeh. Men meende te weten, dat Tsjiang de order tot ontruiming van de Tatsjen- eilanden uitstelt, totdat hij de verzochte waarborg zal hebben ontvangen. Waarnemers te Hongkong achten het onwaarschijnlijk dat generaal Tsjiang een verduidelijking van de Ameri kaanse garanties zal krijgen voordat de Veiligheidsraad alle mogelijkheden tot een bestand heeft uitgeput. Bommenwerpers van nationalistisch China hebben in de nacht van Zon dag op Maandag de aanvallen op com munistische stellingen voortgezet. Pi loten verklaren dat zij treffers heb ben geplaatst op munitieopslagplaat sen op het eiland Ji-Kiang-Sjan. dat vorige week door de communisten is veroverd. Verder mélden zij, dat zij een aantal geschutsstellingen hebben onschadelijk gemaakt. Radio Peking meldt, dat communis tische strijdkrachten op het eiland Toengsjan, 100 kilometer van Swatou, de laatste dagen verscheidene natio nalistische aanvallen hebben afgesla gen. De communisten melden ook successen bij aanvallen op Quemoy en andere eilanden langs de kust van Foekien. VOORZITTER K.v.K. VOOR Z.-VLAANDEREN Aandacht van overheid gevraagd voor Land van Saaftinge De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. C. A. L. Horstmann, sprak tijdens de Maandag in „Grand Hotel Rotterdam" gehouden vergadering der Kamer, een jaarrede uit, waarin hij ten aanzien van de veerdiensten opmerkte, dat het verheugend is te horen, dat enkele boten zullen worden vergroot en dat er twee zeer grote ponten op stapel zullen worden gezet. In verband echter met het steeds stijgende vervoersaanbod, vroeg spreker, waarom het vervoerspro bleem niet radicaal kan worden aangepakt, door ook van overheidswege aandacht te besteden aan de inpoldering van liet Land van Saaftinge. Een vaste verbinding van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zou niet alleen voor het veel intensiever bedrijfsleven in vergelijking met Noord-Beveland, voor welke vaste, verbinding, die men het overigens niet misgunt, grote officiële belangstelling bestaat doch ook voor de ruim tien maal zo grote bevol king, een verbetering brengen. Uitgezonderd de Rijkswaterstaat hebben nog geen andere overheidsin stanties aandacht besteed aan een ge degen studie van de economische voordelen van inpoldering van het Land van Saaftinge. Spreker hoopt dat het rapport der Kamer hierin verandering zal brengen. Zal het Delta-plan voor overig Zeeland van enorm belang zijn, voor het gebied der Kamer kan men slechts enkele bijkomstige voordelen ontwaren. Daarvoor ligt de handicap niet na de Schelde, maar in de Schelde. „En daarom", aldus ir. Horst mann, „kunnen wij slechts betreu ren, dat de minister van Verkeer en Waterstaat opdracht heeft ge geven om een Delta-plan te ont werpen, zonder de Westerschelde in de studies te betrekken. Wij kennen de beweegredenen hiertoe niet en kunnen niet geloven, dat de minister voor ons gebied een tweederangs veiligheid voldoende zou achten. Ik hoop echter, dat zeer spoedig het gehele probleem van de Westerschelde en van onze vaste verbinding zal worden be studeerd". Wat de veerdiensten betreft ver klaarde ir. Horstmann verder nog, dat veel, dat tot voor kort als onmo gelijk werd bestempeld in de laatste maanden reeds gestalte heeft gekre gen en hij vertrouwde dan ook, dat de voortvarendheid van de nieuwe directeur ook op ander gebied aan de wensen der Kamer t gemcet zal kun nen komen. De beslissing over de plaats van de aanleghaven te Breskens is nog steeds niet gevallen, al zal dit wel niet lang meer duren. De Kamer sprak zien unaniem uit voor de Oos telijke haven, doch mocht om techni sche redenen, de beslissing ongunstig uitvallen, dan zal Breskens zich die nen om te schakelen van een plaats voor toeristenverkeer op een vissers- en landbouwhaven, hetgeen niet een voudig zal zijn. Op het gebied van wegyerbetering waren rijks- en provinciale water staat zeer actief en thans bestaan plannen, om langs het kanaal Ter- neuzen—Sas van Gent, te beginnen met de meest gevaarlijke punten, een beveiliging aan de kanaalzijde aan te brengen. De heer Horstmann vertrouwde, dat in de strijd over de busdienst naar Breda, die haar bestaansrecht ruimschoots heeft bewezen, de Z.V. T.M. de laatste étappe zal winnen. De haven De haven van Terneuzen gaf in het afgelopen jaar weinig vooruit gang te zien en het is zeer te betreu ren, dat van officiële zijde tot heden geen gevolg is gegeven aan de plan nen, welke in het rapport van de Ha vencommissie Terneuzen zijn neerge- 'zelfs mocht de Kamer op haar schrijven aan G.S., dat zij bereid is tot financiële deelname in de op te richten N.V., nog geen bericht van ontvangst zien binnenkomen. Mocht in de nabije toekomst blijken dat de plannen in een stoffige lade zijn te rechtgekomen, aldus spr., dan zullen wij niet schromen u voor te stellen het eenmaal genomen besluit weer in te trekken. Het heeft geen zin in deze tijd geld ongebruikt te laten liggen. Naar de mening van de heer Horst mann heeft Nederland slechts een uitermate beperkt belang bij de ver breding van het kanaal Terneuzen Gent en vergroting van de sluis. Wel bestaat de vrees voor toenemende verzilting. Indien de haven van Ter- (Vervolg op pag. 7) Het ministerie van defensie van na tionalistisch China heeft de 20.000 man sterke bezetting van de Tatsjen-eilan den opdracht gegeven op haar hoede te zijn voor het geval de communisten een invasie zouden ondernemen. Nu zacht weer, verleden jaar strenge vorst (Van onze weerkundige medewerker) De lucht, die wij de laatste dagen inademen, heeft een temperatuur die in Maart vrij normaal zou zijn. Toen dan ook gistermiddag de zon even doorkwam, was het voorjaars achtig. Gisteravond naderde boven Frankrijk weer een re genstoring. Af en toe moet daarom ook enige regen worden verwacht. De temperatuur blijft overdag tussen negen en elf graden Celsius schommelen, waarmede wij wel iets boven onze stand leven. „Een goed begin is het halve werk", zo schijnt Februari er :>ver te denken. In de Noorde- tijke provincies ligt nog sneeuw en gs in de sloten, maar de vorst is tot in Rusland en Mïd- len-Scandinavië teruggedre ven. Het weer in ons land geeft een wei zeer groot verschil te zien met verleden jaar, toen te Vüssingen op 2 Februari nog 12 graden vorst werd geme- Nederlaag voor Mendès-France Het kabinet-Mendès-France heeft Maandag in de Franse Nationale Ver gadering een nederlaag geleden, toen zijn verzoek om gelden voor burger lijke uitgaven voor de maand Febru ari werd verworpen met 325 tegen 286 stemmen. De nederlaag houdt niet het ont slag van het kabinet in, maar in de wandelgangen was men van oordeel, dat uit deze uitslag blijkt, dat het kabinet Vrijdagavond bij de stem ming over Noord-Afrika gevaar zal lopen. WEINIG VERANDERING EN TEMPERATUUR. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Weinig verande ring in temperatuur. Overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. ZON EN MAAN. 2 Februari Zon op 8.22 onder 17.30 Maan op 12.19 onder 4.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1