KAPPIE EN DE JUWELENROOF POLDER WALCHEREN WIL 17 ha DUIN AANKOPEN WALCHEREN VRAGEN OVER BUSDIENSTEN IN RAAD VAN VLISSINGEN KANAAL TERNEUZEN-GENT ALLEEN EEN GENTS BELANG" Waar zijn onze schepen? MAANDAG 31 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 ZANDDAM IN WATERWINGEBIED Algemene Vergadering komt Zaterdag 5 Februari bijeen Het dageljjks-besfcuur van de Polder Walcheren stelt de algemene verga dering voor aan te kopen van me vrouw J. E. H. Heyse-Talc uit Oost- lcapelle in totaal ruim 17 ha duinter rein voor een bedrag van 25.783,78. Dit terrein strekt zich uit ten Noord- Oosten van de grens tussen Westlta- pelle en Domburg en ten Noordwes ten van het golfterrein tot het zg. Schelppad in Domburg. Een en ander is een gevolg van de noodzakelijke voorzieningen aan de zeewering ter plaatse. Zo werd de Westkappelse dijk reeds op het aan te kopen terrein met 250 meter verlengd. Later bleek liet nodig in deze smalle duin strook tijdelijke voorzieningen aan te brengen, waardoor zand moest wor den ontgraven en verplaatst. Deze laatste noodzakelijkheid heeft geleid tot overeenstemming over deze koop. Behalve de koopsom moet de Polder Walcheren 3.568,75 betalen wegens door de Stichting Badplaats- belangen Domburg jaarlijks verschul digde huur voor het hebben van een wandelpad op het terrein. Het polderbestuur merkt in zijn toelichting nog op dat het van belang is, dat de polder zoveel mogelijk de eigendom van zijn zeewering ver krijgt. In het kader van de herverka veling van 't eiland worden de dijken die als eerste of tweede waterkering bij de polder in beheer zijn, aan dit lichaam toegewezen. Zulks geschiedt echter niet met de duinen, zodat men zal trachten althans de zeereep gelei delijk in eigendom te verkrijgen. Dit voorstel zal behandeld worden tijdens de bijeenkomst van de alge mene vergadering van de polder op Zaterdag 5 Februari a.s. om 11 uur in het Polderhuis in Middelburg. Verder wordt de goedkeuring van de algemene vergadering ge vraagd voor het treffen van tijde lijke voorzieningen in de duinen van het waterwingebied van Mid delburg bij Oranjezon door middel van het aanleggen van een zand- dam tussen de strandpalen 75 en 89. Zoals bekend, is dit werk reeds enige tijd geleden aangevangen. Overal in het gebied van de Polder Walcheren verspreid ligt het vrij land in totaal ruim 1470 ha. Voor dit land wordt een heffing verlangd, die per ha 8.20 minder is dan die van schot- baar land. Bij de herverkaveling ver oorzaakt dit soort grondbezit enige moeilijkheden. Overeengekomen werd dat een eigenaar van vrijland bij de Bezoek ambassadrice Pakistan Naar wij nog vernemen, zal de am bassadrice van Pakistan in onsïand, Begum Liaquat Ali Klian, tijdens haar bezoek van 1 Febr., morgen, be halve op Zuid-Beveland, ook op Wal cheren komen. In Middelburg zal de Begum o.a. „Kinderzorg" beziehti- gen, terwijl zij in Koudekerke een bezoek aan „Der Boede" brengt. nieuwe toedeling evenwel van dit land in zijn nieuwe kavels zou ver krijgen. Destijds bleek het niet mo gelijk de vrijdom af te kopen, maar thans acht het dagelyks bestuur van de polder het moment gunstig. Arti kel 120 van het Bijzonder Reglement op het Bestuur van de Polder Wal cheren staat dit echter in de weg, zodat de algemene vergadering voor gesteld wordt G.S. te verzoeken dit te wijzigen. De afkoopsom zal 205 per ha dienen te bedragen. Ter dek king van de afkoop zal een lening van 350.000 aangegaan moeten wor den. Voorts wordt voorgesteld de sala rissen van het polderpersoneel te her zien, teneinde deze op te trekken tot het salarispeil van het ovèrheidsper- soneel. Daartoe zal dan een tijdelijke uitkering ineens over het vierde kwartaal van het vorig jaar ten be drage van 18% der maandwedden worden gedaan, terwijl met ingang van 1 Januari een vaste verhoging van 6% zal ingaan. Tenslotte vermeldt de agenda voor stellen tot wijziging van het Ambte narenreglement en tot verpachting van het visrecht in Vlissingen. Teraardebestelling van de heer W. F. A. I. Vaarzon Morel Tijdens een korte plechtigheid is Zaterdagmorgen op de begraafplaats te Zanddijk in Veere het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer W. F. A. I. Vaarzon Morel, in leven nestor der Veerse schilders, die Dinsdag op 86-jarige leeftijd over leed. Aan de groeve sprak de burge meester van Veere,,. jhr, I. F. den Beer Poortugael, een "kort woord van nagedachtenis, waarin hij o.a. zei, dat de overledene de wereld heeft ver baasd met het gamma van zijn rijke palet. Spreker herinnerde er aan, dat vele van Vaarzon Morel's prachtige olieverfschilderijen in Veerse huizen kunnen worden aangetroffen. „Deze doeken geven blijdschap in het hart", zo zei hij. De burgemeester citeerde vervol gens enkele regels uit „Vertroosting" van Albert Verwey, betrekking heb bende op leven en dood. Hij besloot met Emile Verhare's „La vie est monter et non pas descendre" in her innering te brengen, daarbij er op wijzende, dat zulks zeer zeker voor de overledene gold. De zoon van de overleden nestor, de heer W, Vaarzon Morel Jr. dank te voor het gesprokene en voor de blijken van belangstelling, die bij de ze teraardebestelling van in en bui ten Veere werden gegeven. Middelburg Causerie voor N.C.V.B. Tijdens een dezer dagen gehou den vergadering van de Nederland se Christen Vrouwen Bond, afdeling Middelburg, heeft ds. A. Bikker, Geref. predikant uit Amsterdam, gesproken over zijn reis naar Ame rika per vliegtuig, over zijn ont moetingen met emigranten in dat werelddeel en over hun belevenis sen. Uitvoerig schetste spr. zijn be zoek aan het Congres van de Inter nationale Raad van Chr. Kerken, dat in Philadelphia werd gehouden en de ervaringen, die hij daar op deed. Ook vertelde ds. Bikker over zijn bezoek aan de staat Michigan in de U.S.A., waar de steden Grand Ra pids, Zeeland en Holland, centra zijn van emigranten, die honderd jaar geleden daarheen trokken en zware beproevingen moesten doorstaan. Met het tekenen. va.n enkele erva ringen uit 't gemeentelijke leven van een kleine, jonge gemeente besloot spr. deze causerie, die gevolgd werd door het vertonen van een serie lichtbeelden naar foto's, die ds. Bik ker tijdens zijn reis vervaardigde. De bijeenkomst werd geleid door af- delings-presidente, mevr. R. Blaauw- Mulder. F. Visscher bestuurslid Verbond voor Veilig Verkeer Tijdens de vergadering van fyet hoofdbestuur van het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer, die dezer dagen werd gehouden, werd tot lid van het dagelijks bestuur Van het Verbond benoemd, de heer E. Vis scher, voorzitter van de vereniging voor Veilig Verkeer in Middelburg. HUIZEN TRILLEN Dijkleger kwam ter sprake Bij de rondvraag in de Vlissingse gemeenteraad is Vrijdag gesproken over de bussen van de Stoomtram Walcheren. De heer W. J. Andriessen (PvdA) had namelijk schriftelijke vragen ingediend o.a. over het trillen van de huizen, wanneer de bussen passeren en het grote aantal staan- passagiers. B. en W. deelden mede, dat het trillen van de huizen in de Bonedijkestraat, de Bloemenlaan en de Rozengracht niet uitsluitend te wijten is aan de zwaarte van de bus sen. Een belangrijke oorzaak is ook de slechte bodemgesteldheid van de straten. Bij het gereedkomen van het kruispunt President Rooseveltlaan- Bloemenlaan zal in de toekomst de Rozengracht niet meer worden bere den, omdat de route dan wordt ver legd naar de Bloemenlaan-President Rooseveltlaan en Bonedijkestraat. Met de Stoomtram Walcheren zal nog overleg worden gepleegd, welke andere oplossingen verder mogelijk zijn. Wat de overbelasting van bus sen betreft, werd opgemerkt, dat het personeel van de Stoomtram op dracht heeft, slechts het door de rijksdienst van het verkeer vastge stelde aantal plaatsen te doen inne men. Soms wordt daarvan afgeweken om reizigers voor boot, trein of bus te gerieven, omdat zij anders hun aansluiting zouden missen. Aan de veiligheid wordt door directie en per soneel van de Stoomtram Walcheren de grootst mogelijke aandacht be steed. Ir. J. H. Krietemeijer (A.R.) vroeg om een betere verlichting bij de bui tenhaven. De bux-gemeester deelde mede, dat een verlichtingsplan wordt opgemaakt. Voorts vroeg de heer Krietemeijer aandacht voor zand op de treden van de Leeuwentrap. De heer D. Komijn (PvdA) stelde vragen over de wijze, waarop de candïdaten voor het dijkleger door de Polder Walcheren waren aangewezen. Hij had de indruk, dat hier een be paalde selectie was toegepast, terwijl hij zich afvroeg of iedere opgeroepene wel beschikt over het voorgeschreven materiaal. De burgemeester zeide, dat de Polder het bevolkingsregister had geraadpleegd. Hem hadden echter klachten bereikt, dat juist zon der enige selectie was opgeroepen, zonder rekening te houden met de werkzaamheden van de betrokkenen. Met het polderbestuur zal deze aan gelegenheid nog eens worden opgeno men en daarbij zal ook de materiaal kwestie worden aangesneden. De heer F. G. Smit (PvdA) vroeg afsluiting van enkele stx-aten ten be hoeve van rolschaatsende kinderen. De burgemeester zeide, dat de politie deze kinderen zoveel mogelijk naar de Bakkersdorplaan verwijst, waarop ir. Krietemeijer wees op de last voor om wonenden. De zaak zal nader beke ken worden. Voorts informeerde de heer Smit naar een verzoek van de vereniging „Oljrmpus" om een tex*rein voor ze venhandbal. Dit verzoek is om advies naar gemeentewerken. In dit verband kwam weer eens het befaamde R.H. B.S.-sportveld ter sprake, zonder dat evenwel nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen. De heer E. C. Andriessen (IvVP) vroeg zich af of het geen tyd wordt de Vïssershaven te dempen, ook al met het oog op de waterkering. Voorts ontvouwde hij plannen voor een promenade van Vlissingen-Dom- burg. Dit laatste achtte de burgemeester te breed van opzet om er in een rond vraag van een raadsvergadering ant woord op te geven. Met betrekking tot de Vissershaven zeide mr. KoJff, dat opdracht is gegeven voor het ma ken van berekeningen in verband met enkele slechte stukken kademuur. Nagegaan zal worden of het lonend is delen van de haven te dempen. Aanrijding tussen auto en bromfiets Zaterdagavond deed zich te Mid delburg bij de Molenberg-Kromme Weele-Seisbinnenbrug een aanrijding voor, waarbij mej. B. B. uit Mid delburg werd gewond. Zij kwam op een bromfiets aanrijden uit de Krom me Weele en verleende geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de heer A. C. M. J. S., die richting stad ging. Een hotsing was het ge volg, tengevolge waarvan mej. B. aan de schouder werd gewond en naar het Gasthuis moest worden overgebracht. Later kon zij naar huis terugkeren. De bromfiets werd zwaar beschadigd en de auto liep lichte schade op. Financiën „Barbus Conchonius" In ons verslag van de algemene jaarvergadering der Middelburgse Aquariumverenigïng „Barbus Con- chnius" (P.Z.C. van 28 Januari jl) is, wat de financiële resultaten over het afgelopen jaar betreft, een fout geslopen. De juiste cijfers luiden als volgt: Het batig saldo van de ver eniging bedroeg 170,83; het wex-d geheel gebruikt om op de inventaris en de bibliotheek af te schrijven. De winst van de in- en verkoopcen trale over 1954 was 306,20. Hier van werd 295,50 gebruikt om de inventaris voledig af te schrijven, waarna nog een winstcijfer van .10.70 overbleef. Feestavond Supporters vereniging Voor de supportersvereniging „Mid delburg" trad Zaterdagavond in „Het Schuttershof" op Paul Ostra met de cabaret-revue „Luister 's even". Me dewerking verleenden Wiesje Bouw meester, Hea Ruys en de muzikale dwaas Nicky Noble en de pianist Jan Vogel. De voorzitter van de vereniging, de heer C. Bosschaart, sprak een woord van welkom en wijdde enkele woor den aan de positie van de club. Met een originele inzet werd vervolgens een begin gemaakt met het revue programma. Met „Slapedoe" bewees Wiesje Bouwmeester op meesterlijke wijze de ware verhouding van vele moeders tot haar kinderen te kennen. Het optreden van Hea Ruys, met een uitgebreide potpourri van Franse chansons werd beloond met een aan tal open doekjes. Niet minder waar dering ondervond de bekende compo nist en pianist Jan Vogel met zijn claviolinespel. Paul Ostra vulde han dig alle „gaatjes" tussen de bedrijven op. Zijn liedjes, waarheden en leu gens" behoorden tot het beste, wat deze avond geboden werd. Nicky No ble deed de zaal huilen van het lachen, o.a. met de superdwaze imitatie van het ensemble Stan Kanton. Het was al met al een geslaagde avond. „Tussen Wenen en Parijs" In de Middelburgse Concert- en Ge hoorzaal zal de heer C. H. Groen van de Nederlandse Reisvereniging Vrij dagavond 4 Februari a.s. een cause rie houden onder de titel „Tussen Wenen en Parijs", die toegelicht wordt met een film. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Z.V.U. in sa menwerking met de N.R.V. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Geboren: Tannetje Jansje Adrlana, d. van W. Kik-van der Velde, Bïuinisse. Overleden: M. van der Schelde, 47 jaar, Renesse; Hendrik Luyek, 83 jaar, Veere. Zoutelande Raad bijeen Dinsdagavond om half acht zal de gemeenteraad van Zoutelande in open bare zitting bijeen komen, onder voor zitterschap van burgemeester D. Kod de. De agenda vermeldt o.a. verdeling van de volkstuintjes, aanschaf van een zandstrooier en een graflift en een verzoek van zomergasten, om de kampeerhuisjes zomer en winter te laten staan. Sint Laurens Feestavonden „Brigdamme" De feestavonden, die de buurtver eniging „Brigdamme" in St. Lau rens Vrijdag en Zaterdag in het Verenigingsgebouw gaf, hebben le den en belangstellenden een goede ontspanning bezorgd. Opgevoerd werd het blijspel „Daar was laatst een meisje loos" van Hans Nesna. De verdienstelijke en kostelijke uit voering van dit stuk oogstte grote bijval en af en toe daverende lach salvo's. Zonder anderen te kort te doen, verdienen vermelding de rol len van de heer J. van de Voorde, die ook de regie voerde en van de invalster mevrouw VaderTellier uit Vlissingen. De leiding van de avonden be rustte bij de voorzitter, de heer J. J. Snoep, die burgemeester Baas, door ziekte verhinderd, beterschap toewenste, de wethouders verwel komde en de heer M. Vaane, die de prijzen van de verloting voor het jaarlijkse uitstapje der kinderen verzamelde, prees als „een tweede Johan Bodegraven". Aan het slot waren er geschenken voor spelers en accordeonisten. Vlissingen Gezelschap Coos Speenhoff trad op voor „De Zeeuwen" De supportersvereniging van de voetbal- en athletiekvereniging „De Zeeuwen" te Vlissingen heeft Zater dagavond met een uitstekend ver zorgd feestprogramma zijn eerste lustrum gevierd. Namen als Mieke Telkamp en Coos Speenhoff zijn reeds een waarborg voor een goed kleinkunstprogramma en wanneer daaraan dan nog die van Willy Ré, Dick Harris en Jap Tromp worden toegevoegd, behoeft men zich hele maal geen zorgen meer te maken. Voordat echter deze vertolkers en vertolksters der kleinkunst op de planken traden, werd op het toneel eerst afscheid genomen van het be stuurslid der supportersvereniging, de heer W. Leynse sr., die zijn plaats beschikbaar meende te moeten stellen aan een jongere kracht. De heer Leynse werd om zijn verdiensten het ere-lidmaatschap aangeboden en ook een grote bloemenmand mocht de „vertrekkende" in ontvangst nemen. Daarna was dan het woord aan het gezelschap „Coos Speenhoff", dat de talrijke aanwezigen enkele uren op de meest plezierige wijze heeft bezig ge houden. Hoe kan het ook anders: Wil ly. Ré is een even charmante ver schoning als een kundig accordeonis- te, die met haar instrument tot grote prestaties in staat is, de jeugdige Jan Tromp fluit de schoonste melodieën zonder daarvoor een ander instru ment dan zijn vingers te gebruiken en Dich Harx'is kan met zijn vingers evengoed overweg, niet alleen op de piano, maar ook bleek hij een humo ristisch goochelaar te zijn. Mieke Tel kamp was de gewaardeerde vedette, die haar techniek nog immer verbe tert en Coos Speenhoff tenslotte foede wijn behoeft immers geen rans? Na afloop werd nog enkele uren gedanst op de muziek van het „Zeeuwenorkest', speciaal voor die avond samengesteld. 99 BURGEMEESTER MR. TELLEGEN Critiek op veerdiensten „Het is mUn persoonlijke mening, dat een vergroting van de zeesluizen en een verbreding van liet kanaal Terneuzen-Gent niet van zulk een groot belang is voor de welvaart van Terneuzen, als dat op het eerste oog wel lean schijnen en als wel eens, niet met de beste bedoelingen, van andere zijde wordt voorgesteld". Aldus ver klaarde de burgemeester van Ter- neuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen, in zijn Nieuwjaarsrede, waarvan wy een gedeelte reeds publiceerden. De heer Teilegen voegde daaraan toe, dat het z.i. hier uitsluitend gaat om een be lang voor de stad Gent en dat het voor de welvaart van Terneuzen van veel meer gewicht zou zijn, wanneer men zou kunnen besluiten, Zeeuwseh- Vlaanderen door een vaste oeverver binding uit zijn isolement ten opzich te van overig Nederland te verlossen. Mx\ Tellegen wees verder op het betreurenswaardige feit, dat nog steeds geen uitsluitsel werd verkre gen over de deelname van de andere aandeelhouders in de twee jaar ge leden opgerichtte n.v. Haven Ter- neuzen, waarbij zowel rijk als pro vincie, zo nauw betrokken zijn ge weest. Nu echter ten aanzien van de ligging der nieuw te bouwen sluizen belangrijke wijzigingen in het ge meenteplan in het voornemen liggen, leek het spreker verstandig, zich thans van bespiegelingen op dit punt te onthouden. Ten aanzien van het provinciaal be- Dagelijks bestuur „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" Tijdens de dezer dagen gehouden vergadering van het algemeen be stuur van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren", werd het da gelijks bestuur als volgt samenge steld: de heren A. H. S. Stemerding. voorzitter; J. L. Dregmans, secretaris; D. Kodde, penningmeester; mej. dr A. H. A. Bakker, adjunct en de heer J. Z. S. Pel, lid. Officiële publicaties VLISSINGEN. In- en herinenting tegen pokken. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat voor kinderen be neden de leeftijd van twee jaar gelegen heid bestaat tot kosteloze inenting tegen pokken en voor personen boven die leef tijd tot kosteloze herinenting op Woens dag 2 Februari 1955, om vier uur des namiddags, in het gebouw van het Me disch Centrum, Julianalaan 4. Vlissingen, 27 Januari 1955. OOST- EN WEST-SOUBURG. Schuldvorderingen ten laste van de gemeente. B. en W. van Oost- en West-Souburg verzoeken hun, die over het kalender jaar 1954 schuldvorderingen ten laste van de gemeente bezitten, die vorderingen (daaronder begrepen die voor gemeente bedrijven en diensten, met de nodige be wijsstukken vóór 15 Februari 1955 in te zenden. Betaling van na 15 Februari 1955 ingezonden rekeningen zal aanzienlijk vertraging ondervinden. Abbekerk 28 te Takubar. Almkerk pass. Vlissingen nr New Castle. Arendskerk 29 te Bankok. Gouwe pass. 27 Ouessant naar Madeira. Kota Agoeng 30 te Colombo verwacht. Loosdrecht 28 te Karachi. Macoma (t.) pass. 28 Kaap Guardafui naar Lorenzo Marquez. Muiderkerk 28 van Aden naar Suez. Nieuw Amsterdam 28 te Cartagena. Teiresias pass. 29 van. Gibraltar naar Alexandrië. Tjisadane 27 van Rio de Janeiro naar Kaapstad. Alkaid 29 te Porto Alegre. Arendsdijk 28 van New York naar Ant werpen. Axeldijk 28 van Montevideo nr Paranagua Esso Amsterdam (t.) 29 van Sidon naar Antwerpen. Loppersum 29 te Port Talbot. Molenkerk 28 van Djibouti naar Suez. Noordam 28 490 mijl O.Z.O. Kaap Race naar New York. Oranjestad 28 Fayal gepass. nr Trinidad. Pendrecht 28 te Rotterdam. Alnati verm. 29 Febr. van Buenos Aires naar Rotterdam. Bloemfontein verm, 10 Febr. van Amster dam naar Durban. Boschfontein verm. 7 Febr. van Dar-es- Salaam naar Amsterdam, via Suez. Cottica 1 Febr. van Demerara te Am sterdam verwacht. Indrapoera, Tj. Priok—Rotterdam, 2 Febr. Port Said, 12 Febr. te Rotterdam verw. Jagersfontein. AmsterdamDurban, 31 Kaapstad, 4 Febr. Port Elizabeth verw. Johan van Oldenbarnvelt verm. 29 van Surabaja naar Tj. Priok. verm. 31 van Tj. Priok naar Amsterdam. Nieuw Amsterdam, cruise, 1 Febr. te Havana, 4 Febr. te New Vork verwacht. Noordam 31 van Rotterdam te New York verwacht. Oranje verm. 3 Febr. van Tj. Priok naar Amsterdam. Oranjefontein, Durban—Amsterdam, 10 Febr. te Teneriffe verwacht. Oranjestad, Amsterdam-Puerto Limon, 4 Febr. te Trinidad, 7 Febr. te Curagao verwacht. Waterman, Rotterdam—Wellington, 31 Papeete, 8 Febr. te Wellington verw. Willem Ruys verm. 3 Febr. van Rotter dam naar TJ. Priok. Willemstad, CristobalAmsterdam, 5 Febr. te Plymouth of Dover, 6 Febr. te Amsterdam verwacht. Zuiderkruis, Amsterdam—Kaapstad, 5 Febr. te Walvisbaai, 7 Febr. te Kaap stad verwacht. 28. Kappie oodeelde het 't beste om maar meteen tot de aanval over te gaan voordat Bas de Kruik van de Kraak terug kwam. Dan had hij tenminste niet met twee boeven tegelijk te doen. Dus stormde hij het brug wachtershuisje binnen en schopte de stoel onder Peu- kie weg, zodat de bandiet met een bons op de grond kwam te zitten. „Uitgetaande boef", riep Kappie, „ik zal je leren om mijn schuit onder een brug te kraken. Kom op. dan zal ik je aan bak boord en stuurboord om je landrotten-oren slaan!" „Wel, wel", zei Peukie, ter wijl hij overeind krabbel de en bedachtzaam zijn mouwen opstroopte, „dat is een verrassing!" Zonder te antwoorden wierp Kappie zich op dc bandiet. Maar Peukie bleek sterker te zijn dan men hem zou aanzien en boven dien had hij het voordeel, .'ó1 hij veel zwaarder was dan Kappie. Langzaam maar zeker drukte hij de kleine, dappere kapitein tegen een schakelbord achterover. Hierdoor werd een hefboom verscho- ven en dit was juist de hefboom, waarmee ae brug kon worden geopend. Het resultaat was dan ook. dat de brug weer langzaam omhoog ging, tot ver bazing van Bas de Kruik, die zich nog aan boord van de Kraak bevond, om naar de juwelen te zoeken. „Wat voert Peukie nu weer uit?" bromde hij, „dat moet ik eerst even onderzoeken". leid, voor zover dit de veerdiensten betreft, kon de heer Tellegen zich niet onttrekken aan de indruk, dat men achter de feiten aanloopt en dan nog1 in gematigd tempo. Na vele klachten over de veerdienst Tei'iieu- zen-Hoedekenskerke, die beurtelings werden teruggewezen met een beroep op óf te kleine boten, óf een te kleine ponton of brug, kwamen in de loop van 1954 een geheel nieuwe ponton en brug tot stand. In zoverre, dat de nieuwe bxng een oud opgeverfd bruggetje van elders was. Helaas bleken ponton en brug niet op elkaar ingesteld te zijn en te zamen niet bestand tegen het woeli ge Scheldewater, zodat men nu maar weer afwacht. Het leek spreker ook voor do leek een dxiidelijke zaak. dat men het met de dag op waarlijk ontstellende wjjze toenemende autoverkeer nooit- met veerponten zal kunnen blijven ver werken en dat men dus al die milli- oenen van nieuwbouw en onderhoud beter kan besteden aan tunnel- of bruggenbouw. De bevolking nam. zoals te ver wachten was. wederom toe en fjteeg van 14.101 op 1 Januari 1954 tot 14.292 op 1 Januari van dit jaar. On getwijfeld zou deze vermeerdering nog belangrijk groter zijn, indien men bij machte was. aan alle vesti- gingsverzoeken door het toewijzen van een woning gehoor te geven. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken. dat er in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een belangrijk, zij het verborgen, arbeidsoverschot is. doch dat dit migreert en wel via Terneu zen meest naar andere provincies. Het is dus zo, dat industrieën, die zich hier willen vestigen, zich niet behoeven te laten afschrikken door de officiële gegevens, welke aandui den, dat er geen arbeidsoverschot is, want dat, indien er meer werkgele genheid ontstaat, de migratiestroom juist te Terneuzen het gemakkelijkst kan worden opgevangen. Mits voor deze nieuwe industrieën dan ook wo ningen worden toegewezen, hetgeen tot nu toe wel het geval is geweest, aldus de burgemeester. Ringvergadering JL- en S.V. Geref. Gemeenten in Zeeland Drukbezochte bijeenkomst in Segeerstraatkerk Middelburg Uit vrywel alle delen van de pro vincie waren Zaterdag leden v/m do Jongellngs- en Studievereniging der Geref. Gemeenten naar het kerkge bouw aan de Segeerstraat in Middel burg getrokken om daar een verga dering van de Ring Zeeland mee te maken. Na het zingen van Psalm 84 :3 en na lezing van Ruth 1. werd de bijeenkomst geopend door da. A. F. Honkoop uit Goes. De secretaris, de heer J. Baaijens uit Middelburg, bracht hierna het jaarverslag over 1954 uit. Daarin werd er aan herinnerd, dat in het af gelopen jaar de oud-ringvoorzitter ds. W. de Wit en ds. A. van Stuijvenberg uit Aagtekerke de vereniging door de dood ontvielen. De heer Baaijens sprak vervolgens over het onderwex-p „Zonen der Re formatie". Hij betoogde hierbij, dat de Kerkhervorming het werk van God is, van Hem, aie voor Zijn Kerk instaat. Spr. schetste het verval der Nederlands Hervormde Kerk na de 17e eeuw en de invoering door Koning Willem I van de reglementen voor die kerk in 1816. De afscheiding van 1834, die daar op volgde, was, naar zijn mening, evenals de Reformatie, het werk Gods, daar deze de grondlijnen der Re formatie principieel doortrok. Op dit referaat volgde een bespreking. Na de pauze sprak de heer P. Snoen xxit Wolfaartsdijk over Ruth; hij schetste uitvoerig de betekenis van deze Bijbelse figuur. Ook hierna volg de enige discussie. Ds. T. Cabaret uit 's-Gravenpolder, die een slotwoord zou spreken, was door ziekte verhinderd. De sluiting van deze goedbezochte bijeenkomst, waarip vele kerkeraadsleden aanwe zig waren, geschiedde na het zingen van Psalm 43 3 door ouderling Joh. de Kok uit Middelburg. Voor herstel stormschade Westkappelse dijk 108.000 Aan de steenglooiing van de West kappelse zeedijk ontstond door de stormvloed van 13 Januari jl. scha de tussen de dijkpalen 31 en 32. Het bestuur van de Polder Walcheren meent, dat hier niet volstaan zal kunnen worden met een eenvoudig herstel. Tengevolge van verlaging van de vooroever is de oorspronke lijke constructie van de teen van de dijk namelijk niet meer voldoen de. Onx die reden is uitbreiding en versterking nodig. Deze voorzienin gen kunnen niet beperkt blijven tot het gedeelte, waarhoven de storm schade ontstond, want dan zou er ter weerszijden een ondeugdelijk stuk glooiing overblijven. Boven dien ontstaat dan regelmatigheid Sn het overvlak, hetgeen bij storm ge voelig voor aantasting is. De ingenieur van de polder heeft een plan ontworpen tot verbetering van de teenvoorziening over een lengte van 245 m. Deze bestaat uit het heien van een damwand van tropisch hardhout aan de teen van de dijk en uit het herzetten en nieuw maken van met asfalt gepe netreerde basaltglooiing op een kléi- aanvulling daarboven. Hierdoor wordt de teenvoorziening dezelfde als op andere gedeelten van deze dijk. De kosten van dit werk zijn op 108.000 begroot. Het dagelijks bestuur verzoekt de algemene vergadering een crediet tot dit bedrag te verlenen. Het voorstel zal Zaterdag 5 Februari worden behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7