Gerda wilde niet met familie mee naar Australië Walcheren nam afscheid van de heer C. P. Broerse KLANKBORD VEILIGHEIDSRAAD MAANDAG BIJEEN OVER FORMOSA A ZATERDAG 29 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „SIBAJAK" VERTROK EEN UUR TE LAAT Kinderpolitie bracht haar op laatste nippertje aan boord „Be heb in twee nachten niet geslapen", zei mevr. P. uit IJmuiden, toen zij gistermiddag eindelijk met man en vier kinderen in een taxi aan de Lloydkade te Rotterdam arriveerde, waar de motoren van het emigranten schip „Sibajak" al enige uren lang aan het draaien waren, omdat de reis naar Australië moest worden aanvaard met meer dan duizend emigranten aan boord. Er heeft dan ook hoogspanning geheerst zowel op de „Sibajak" als in het huis te LJmuïden. „Goddank, dat mijn dochter nu aan boord is", voegde mevr. P. er met een zucht aan toe. Die dochter, de 18-jarige Gerda, werd er van verdacht dat ze een hele comedie had gespeeld, die haar door een ander was ingeprent. „Want zelf is ze zo niet" werd er bijgevoegd. Donderdagmiddag had het meisje het nog herhaald: „Moeder, ik laat U niet in de steek". Het was een hele geruststelling, vooral omdat de oud ste zoon Willem, die verloofd is, was ondergedoken en aldus te kennen had gegeven, dat hij niet van plan was mee te gaan naar het nieuwe vader land. Donderdagavond laat was Gerda nog bereidwillig in de keuken de vaat gaan wassen. Alles scheen dus in or de te zijn. Maar potseling, om een uur of tien, was ze verdwenen. Buren hadden haar zien weg rijden in een auto. Men vermoedde dat een ongewens te vriendschap voor het meisje daar iets mee te maken had en mede daar door konden vader en moeder haar niet achterlaten. „Dan maar niet emigreren" werd besloten en de Kon. Rotterdamse Lloyd werd van dit be sluit in kennis gesteld. VEER ANDEREN. Hals over kop zagen vandaag de emigratie-autoriteiten nog kans vier adspirant-emigranten, resp. uit Apel doorn, Rijswijk, Rotterdam en Deven ter, bereid te vinden gisteren reeds mee te gaan. Toen de kinderpolitie echter Gerda P. nog wist te achter halen, probeerde de familie P. toch nog te embarkeren. Het achterblijven van de zoon kon men zich indenken. Bovendien wordt die binnenkort meerderjarig. By de Lloyd werd gewikt en gewo gen en ofschoon het schip, op vier bedden na, vol was, trof men toch maatregelen om de familie van zeven nog behoorlijk te kunnen onderbren gen. Maar het werd half vijf, vijf uur en het schip moest nu eindelijk eens van de kade af. Men vroeg zich af, of zy nu nog zou komen of niet. Een te lefoontje naar buren in IJmuiden Opvolging van Monnet Nederland tegen Ramadier Verwacht wordt, dat de ministers va,n buitenlandse zaken van Benelux spoedig te Brussel zullen beraadsla gen over de vraag, wie Jean Monnet moet opvolgen als voorzitter van het hoge gezagsorgaan van de K.S.G. Dit is door een diplomatieke woord voerder te Brussel bekendgemaakt. Hü zei, dat „Nederland en Luxem burg- tegen een benoeming van Paul Ramadier scliynen te zijn". Ramadier is kort geleden door de Franse regering benoemd tot opvol ger van Monnet als Frans lid van het uit negen leden bestaande hoge ge zagsorgaan van de kolen- en staalge meenschap. In sommige Nederlandse, Luxem burgse en zelfs Belgische kringen is gezegd, dat, ondanks Ramadiers on betwist staatsmanschap en distinctie, hij nauwelijks „enthousiast voor het plan-Schuman" kan worden genoemd. Verkiezingen voor de Eerste Kamer Dit jaar, op de derde Dinsdag in September, zal krachtens de grondwet de helft der Eerste Kamerleden af treden. Op 12 Juli a.s. zal de candi- öoatstelling plaats hebben en Woens dag 3 Augustus zullen de provinciale staten de Eerste Kamer voor de helft vernieuwe. De aftredende groepen zijn I (Noord-Brabant, Zëeland, Utrecht en Limburg, 13 leden) en III (Noord-Holland, Friesland, 12 leden). leerde, dat de familie P. om half vier in twee auto's naar Rotterdam was vertrokken. De spanning aan de Lloydkade steeg daarna met de minuut. Tot uiterlijk half zes wilde de kapitein nog wachten, maar dan moest het schip onherroepelijk vertrekken. Juist zou de wijzer van de klok half zes aanwijzen, toen de dochter, onder politiegeleide, de loopbrug op ging. Ja, nu was het toch wel zeker, dat de familie geen verstek zou laten gaan. Inderdaad, drie minuten later reden twee taxi's de grote hall in en stapte een geheel overstuur zijnde familie P. uit. De verzekering, dat Gerda aan boord was kalmeerde de moeder enigszins. In allerijl werden de papie ren nog in orde gebracht, een geheel legertje witkielen sjouwde de bagage aan boord en onmiddellijk daarna werd de laatste .loopbrug wegge haald. Dit leed was tenminste gele den. Om tien over half zes, dus ruim een uur te laat, ging de „Sibajak" van de kant, toegewuifd door enige i duizenden op de wal. Nederlanders beroofden in Antwerpen taxichauffeur Drië Nederlanders, de 19-jarige A. B-, de 33-jarige A. van O. en de 45- jarige P. Z. uit Eindhoven, hebben in Antwerpen een taxichauffeur met een fles op het hoofd geslagen en hem daarna beroofd. Vervolgens zijn zij er met de taxi vandoor gegaan. De drie mannen reden in de taxi naar Mar- chienneAupont, lieten daar de taxi staan en gingen naar Charleroi om daar de bloemetjes eens buiten te zet ten. Toen het drietal bij een politieagent in Charleroi informeerde naar een adres van een goedkope logiesgelegen- heid, behoefden zij niet langer meer te zoeken, want de politiemannen had den juist hun signalement ontvangen, zodat de drie mannen meteen in de kraag werden gepakt. Russische nota voor Japan De Japanse eerste-minïster, Hatoja- ma, heeft Vrijdag medegedeeld, dat hij op 25 Jan. een Russische nota over het aanknopen van normale betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en Japan, heeft ontvangen. Van welingelichte zijde werd verno men, dat de nota van de Russische minister van buitenlandse zaken, Mo- lotof, afkomstig is en dat de kwestie van de territorialiteit van Habomaï en Sjikotan, repatriëring van nog de Sowjet-Unie gevangen gehouden Japanners en andere tussen beide landen hangende problemen er in worden behandeld. 0 Er zullen vlammenwerpers worden ge bruikt om een vlek ruwe olie van 50 km. lang en 8 km. breed, afkomstig van het Deense schip „Gerd Maersk", op te rui men. De olie, 6000 ton, drijft langzaam naar de kust van West-Jutland. Tiendui zenden vogels zijn er al in omgekomen. Kamerleden bezochten Yerseke COLLECTE. Het gebeurde in een R. K. kerk in Enschedé. De pastoor had het in zijn preek over de collec teschalen, waarop al te veel koperen centen neergelegd werden. Hij vergeleek de kerk-cent van voor de oorlog met de prijs van een na-oor- logse sigaret en hij verklaarde geluk kig te zijn, wanneer men daaraan zou denken als men z'n offer op de schaal wierp Wel enigszins verbaasd was de pastoor toen na de collecte bleek, dat een aantal kerkgangers zijn raad let terlijk had opgevolgd ensigaret ten op collecteschalen had gelegd!! GELUKWENS. Ernst Hemming- way, die onlangs de Nobelprijs lcreeg (waarmee liij zoals Mj zelf zeide zijn schulden hoopte te betalen) schreef onder meer het boek: ,fie oude man en de zee". Onlangs kreeg hij een telegram uit de Sing Sing gevangenis: Hartelijk gelukgewenst. ,JDe oude man" is het beste boek, dat ik heb gelezen in ze ven jaar, vijf maanden en zes dagen". AVONDKLOK. In Philadelphia mo gen voortaan jongelieden beneden 17 jaar zonder geleide van hun ouders of zonder „wettige opdracht" niet tussen 10.30 des avonds en des mor gens zes uur op straat komen. Vrij dag en Zaterdag mogen zij tot mid dernacht buiten komen. Dit om de jeugdcriminaliteit tegen te gaan. ROOD CHINA OO K UITGENODIGD Britse ambassadeur verzocht steun van Molotow De Veiligheidsraad der Verenigde Naties zal Maandag a.s. te 17 uur Ne derlandse tijd bijeenkomen om te spreken over het staken van het vuren in de Straat van Formosa, Nieuw-Zeeland zal voorstellen dat communis tisch China tot het debat wordt toegelaten, waarbij het de steun heeft van Engeland en de V. S. Het verzoek om de bijeenkomst van de raad te houden werd gedaan door de Nieuwzeelandse afgevaardigde, Sir Leslie Munro. De Britse ambassadeur in de Sowjet-Unie bracht een bezoek aan Molo tow om te vragen er bij rood China op aan te dringen zelfbeheersing te to nen en „een incident te vermyden, dat tot algemene vijandelijkheden zou kunnen leiden" Ook sprak de ambasadeur de hoop uit, dat de Sowjet-Unie Peking zal bewegen een uitnodiging van de Vei ligheidsraad om de situatie te bespre ken, te aanvaarden. Tot slot zeide ambassadeur Hayter, dat de Britse regering hoopt, dat zij in de Veïligehidsraad gesteund zal worden door de Sowjet-regering. Molotow verklaarde, dat de Russi sche regering altijd verlangend is naar vermindering van de spanning. Maar de verantwoordelijkheid, aldus de Russische minister, berust bij de Verenigde Staten en in zoverre de Britse regering de Amerikaanse steunt, ook by Groot-Britannië. Volgens diplomatieke kringen te Londen biedt de reactie van Molotow weinig hoop op een spoedige beëindi ging van de strijd tussen de beide China's. Indien de poging van de Veilig heidsraad faalt, zullen de premiers van het Britse gemenebest op him conferentie de volgende week te Londen naar een nieuw plan zoeken om de strijd te doen beëindigen. Neh- roe zou dan spreken over een bood schap, welke hij van de Chinese pre mier Tsjoe En-Lai heeft ontvangen. In de Burgerzaal van het Middel burgse Stadhuis werd Vrijdagmiddag afscheid genomen van de landschaps architect C. P. Broerse, die zulk een groot aandeel had in de herbeplanting van Walcheren. Burgemeester J. L. Dreg mans van Koudekerke en Bigge- kerke, voorzitter van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen rechtsneemt met een handdruk afscheid van de heer Broerse (links). (Foto: P.Z.C.) Evacuatie Tatsjen- eilanden De plannen voor evacuatie van de 20.000 nationalistische militairen van de Tatsjen-eilanden zijn gereed. De bevelhebber van de .Amerikaan- se zevende vloot, vice-admiraal Al fred Pride, wiens schepen en vliegtui gen de nationalistische terugtocht zullen dekken, heeft de nodige op drachten gekregen. Formosa moet de beslissing nemen. Vrijdag brachten de K.V.P.-kamer- leden, de heren C. J. v. d. Ploeg, mr. dr. N. van der Heuvel en J. J. Fens, een bezoek aan Yerseke, waar de le den van de bekende Commissie van Dertien hen een inzicht gaven van de belangrijkheid van de oester- en mos selcultuur en de bekende standpun ten tegen afsluiting van de zeearmen naar voren brachten. Na ontvangst in hotel „Nolet" werd des morgens in het gemeente huis de Oesterfilm vertoond, waarna gezamenlijk de lunch werd gebruikt, ïn de middaguren werd een bezoek gebracht aan de mosselinleggerij van de fa. De Leeuw-Geluk, het kreeften park van de fa. Mieras-Adriaanse en de oesterloods van de heer Bom. Daar het juist laag water was, kon helaas de bedrijvigheid van de mos selverzending niet worden getoond. Onder de indruk van de omvang van een en ander, keerden de Kamer leden in de namiddag naar het ge meentehuis terug, waar nog bespre kingen werden gevoerd. Leden van de Commissie van Dertien lichtten de heren nader over een en ander in, terwijl de Kamerleden op hun beurt tal van vragen stelden. Zo informeer de men vol belangstelling hoeveel in woners by de mossel- en oestercul tuur zijn betrokken, terwijl ook werd gevraagd in hoeverre steun van het prov. bestuur wordt ontvangen bij de actie tot behoud van de cultures. Geen rode baretten meer Bij ministeriële beschikking is ter bevordering van de eenheid van te nue het dragen van de wijnrode ba ret verboden. Het dragen van de groene baret door militairen die vol ledig zijn geoefend in commando diensten is uitsluitend toegestaan aan diegenen, die registratief bij het korps commandotroepen zijn inge deeld. Militairen die het brevet voor pa rachutist hebben behaald of die aan een of meer actiesprongen als para chutist hebben deelgenomen, blijven ferechtigd tot het dragen van de orstonderscheidingstekenen. Boven dien worden deze militairen op grond van de door hen genoten opleiding gerekend volledig te zijn m commandodiensten. Terreur in West-Java Bij daden van terreur, die de laat ste dagen door benden in de omge ving van Tjiawi in West-Java zijn ge pleegd, hebben 22 mensen het leven verloren. In het ressort Tjisajong zijn door benden 14 dessabewoners gedood en 151 woningen in brand gestoken. Bij de dessa Tjitamba werd de kam pong Tjibunut aangevallen door 'een bende bestaande uit 100 man. Bij een gevecht tegen deze bende verloor het leger 6 doden, terwijl 6 gewond wer den. Communisten in I.L.O. Werkgever-afgevaardigden van de Sowjet-Unie en andere communistische staten zijn Vrijdag toegelaten als lid zonder stemrecht van commissies der Europese regionale conferentie der in ternationale arbeidersorganisatie (I.L. O.). Een Brits voorstel van deze strek king werd met 63 tegen 30 stemmen bij acht onthoudingen aangenomen. Anti-communistische werkgevers zeggen, dat de communisten slechts stromannen van de regeringsdelega ties zijn en dat de drieledige basis van de I.L.O. (delegaties der regerin gen, werkgevers en werknemers) hier door in gevaar wordt gebracht. De communistische werkgevers zeggen, dat hun positie nauwelijks verschilt van die der genationaliseerde onderne mingen in West-Europa. Militair overleden aan schotwonden De 20-jarige militai S. uit Rotter dam is het slachtoffer geworden van een ongeval in de legerplaats kamp van Laren, waar de zware luchtartil- lerie gevestigd is. S. had planton- wacht en zou met een schietwapen een onhandige manoeuvre hebben uitge voerd. Het wapen ging af en S. liep daarbij enige schotwonden in de buik op, waaraan hij enige uren later be zweek. DE „HERBEPLANTING" VAN HET EILAND Waardering voor diens landschaps- architectonisch werk tot uiting gebracht Tijdens een bijeenkomst in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis, heeft Walcheren officieel afscheid genomen van de landschapsarchitect C. P. Broerse uit Nieuwer-Amstel, die zovele jaren zijn krachten heeft gewijd aan de herbeplanting van liet eiland na de inundatie. Deze afscheidsbijeen komst was belegd door de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren en door de Stichting „Nieuw Walcheren". In de toespraken en door het aanbieden van geschenken werd duidelijk tot uiting gebracht hoezeer het werk van de heer Broerse in brede kring wordt gewaardeerd. De eerste spreker was loco-burge meester J. W. Kögeler van Middel burg, die namens het gemeentebe stuur van de Zeeuwse hoofdstad allen vele leden van B. en S. en be stuursleden van „Nieuw Walcheren" met hun dames welkom heette. Spr. betoogde, dat de arbeid van de heer Broerse er in belangrijke mate heeft toe bijgedragen, dat het „ge laat van Walcheren vernieuwd werd. De voorzitter van de Vereniging van B. en S., burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Bigge- kerke, zwaaide de scheidende even eens grote lof toe. Hij herinnerde er aan hoe „Nieuw Walcheren" een landschapsarehitectonisch bureau op richtte en hoe Je heer Broerse daar aan werd verbonden. Plannen voor alle betrokken gemeenten werden op gemaakt. Er kwam toen enorm veel werk voor de landschapsarchitect, want iedere gemeente wilde zo vlug mogelijk gaan herbeplanten. De plan nen werden spoedig verwezenlijkt, mede dank zy het harde werken van de scheidende. De heer Dregmans ge waagde van de grote bewondering, die men koestert voor de deskundig heid van de heer Broerse en voor de tactvolle wijze, waarop deze bij de gemeentebesturen steeds zijn eigen verlangens inzake de wijze van be planting kenbaar wist te maken. Hij zegde hem dan ook hartelijk dank voor de Samenwerking gedurende acht jaren. „Aan de ene kant hebben wij spijt, dat het werk is geëindigd, aan de an dere kant uiteraard niet, maar ik heb toch hoop, dat de banden met de heer Broerse kunnen blijven bestaan", zei spr., die tenslotte de scheidende een stereoscopische kijker als af scheidsgeschenk van B. en S. aan bood. „GELUKKIGE INGEVING" De heer J. L. Verhagen, voorzitter van „Nieuw Walcheren", wierp even eens een blik terug in het verleden. Hij betoogde, dat het een gelukkige ingeving is geweest van de herbe- plantingscommissie van de stichting, om op de heer Broerse, die Walche- renaar van geboorte is, een beroep te doen, deze grootse taak ter hand te nemen. „De heer Broerse heeft dit werk met bewogenheid van hart ge daan en zal Walcheren zeker niet meer vergeten", aldus de heer Ver hagen, die vervolgens in het kort nog de bomenactie en het verdere verloop van de herbeplanting releveerde. Spr. bracht de heer Broerse de bij zondere dank van de stichting, waar bij hij woorden van erkentelijkheid sprak aan het adres van het gemeen tebestuur van Nieuwer-Amstel, dat bereid is geweest de landschapsarchi tect zo lang aan Walcheren af te staan. „De vriendschapsbanden met de heer Broerse zullen zeker niet ver broken worden", zo zei de voorzitter, die tenslotte mevrouw Broerse bloe men overhandigde en haar man een stereoscopische camera aanbood. Wethouder Kögeler schonk de heer Broerse nog een foudraa! even eens namens de Walcherse „herbe- plantingsgemeenten" die bij de kij ker behoort. Tot slot dankte de scheidende in een geestige en vlotte toespraak, waarin hij vele oude herinneringen ophaalde, voor de hulde, die hem was gebracht en voor de geschenken. j Het Wereldgebeuren Zorgen om Philip Engeland maakt zich zorgen, niet zoveer over de situatie in For mosa of de komende gemenebest conferentie, maar om de gezondheids toestand van de Prins gemaal. Vroeger was de hertog van Edin burgh een frisse, jonge man, maar de foto's tonen hem nu als een wel haast door vermoeidheid gebogen man. Altijd al slank, is hij nu bepaald vermagerd en al zijn bewegingen ver raden zijn toenemende nervositeit. De hoffelijkheid, die kenmerkend is voor een koninklijk optreden, dat be paalde kleine zonden tegen de éti quette kan negeren, laat hem zelfs af en toe in de steek. Toen Prins Philip zich destijds met Prinses Elizabeth verloofde, ver liet hij juist de marinedienst en het lqven op zee. Materieel gesproken bracht zijn nieuwe positie hém be paalde voordelen: vroeger had hij weinig geld, rnaar nu kent hij geen fi nanciële zorgen meer. Hij kan er een goede auto op na houden; voor zijn reizen een helicopter gebruiken, in straaljagers vliegen en inspecties houden van de nieuwste snufjes op militair en technisch gebied. Hij staat in het middelpunt van de belangstel ling en daar hij zijn mening niet on der stoelen of banken steekt, wordt zijn inzicht gerespecteerd. Kortom, hij werd een persoonlijkheid, die' iets te vertellen heeft en gehoor vindt. an de andere kant moet hij zich natuurlijk grote offers getroos ten voor wat betreft zijn per soonlijke vrijheid. Hij moet zich voor iedere burgemeestersvrouw interes seren, die aan hem wordt voorgesteld. Steekt hij een sigaret op, waar dat niet graag gezien wordt, dan is hij een minder goed voorbeeld voor de jeugd. Zelfs Dij een partij voetbal of cricket mag hij geen partij kiezen. En alles wat hij doet wordt gefoto grafeerd. Het feit, dat hij op Zondag polo speelt kan geen genade vinden in de ogen van vele Engelsen. Er wordt nogal eens een vergelij king getrokken met Prins ge maal Albert, de echtgenoot van koningin Victoria. Die was nog niet voor de helft zo ondernemend als Philip, Maar die mengde zich wel in de politiek en zijn gehele leven lang vond hij een wantrouwend Engels volk tegenover zich. De Hertog van Edinburgh daaren tegen legt een opmerkelijke takt aan de dag als het gaat om constitutione le aangelegenheden. Omdat hij ook onder de vermoeiendste omstandighe den zijn officiële verplichtingen na komt, heeft hij zich populair gemaakt bij de Engelsen. En nu komen stemmen, die er voor pleiten, dat de Prins zich eens terug zal trekken, om het wat rustiger aan te doen. Niet in de sfeer van Sandringham of Balmoral, waar alles herinnert aan de ceremonie van een verleden tijd, maar een terugkeer naar de zee. In het belang van de natie, zo zeg gen deze vermaningen, dient de Her tog van Edinburgh er aan te denken, dat hij geen sprinter is maar een ma rathon-loper en vermoedelijk twintig, dertig, of misschien zelfs veertig jaar lang nog dezelfde zware plichten zal moeten vervullen. Prins Philip: Geen sprinter maar een Marathonloper.f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5