rrr" nnnY/IUPIAl c 7CCIIU/CE rnilDAUT Beperkte huurverhoging met BILT ingang van 1 Juli a.s. Gebruik van giftige middelen eist grote verantwoordelijkheid MINISTERIELE ZUIVERING VAN INDONESISCHE IMPORTEURS VERWACHT.. ADENAUER HOUDT VAST AAN UITGESTIPPELDE KOERS Vandaag... Provinciale Zeeuwse Courant HJgg fl B «f ji |B| B B fll B H B B I I W I fl I E I U AA IV I mm. Minimum p. advertentie 3— Directie: F. van de Velde en F. B. ^110 W I I lUIfH-lB IB B If I BB B B B B B WB ^B 1 Ing. medodelinger dncmaa) Uriel. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. H |mW W BB 1 V BI «BE HB IBB BB! HBS VfiF WW WSB BB! Wf «9 W B «I «fl 1 B Kleine adverlenUt» (max.regels) Waarnd. Hoofdred.: W. Leertouwer. van 1—6 regels t iv— iedere regel Tiell WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, G0ESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 'JL1. per kw. Losse nummers 10 cent. Giro No 359300 r-ZX;.. Middelburg. Bur. VHsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; ZierUczee. N. Bogerdstr C 160. telef 26 BESLISSING IN HET KABINET Aantal teruggebracht van 4000 tot 2000 De Indonesische minister van eco nomische zaken prof. Roosseno, heeft aangekondigd een nieuwe selectie toe te zullen passen op de importeurs, waardoor hun aantal zal worden te ruggebracht van ruim 4000 tot 2000. De minister deelde mede, dat de stroe ve gang- van zaken bij de invoer moet worden toegeschreven aan het feit, dat „het gros van de huidige nationa le importeurs of niet bonafide is, of gebleken is niet te zijn opgewassen te gen zijn taak". Minister Roosseno heeft inmiddels reeds zonder onderscheid des persoons de vergunningen van de textielgros- siers ingetrokken. Anderhalve maand geleden hebben deze grossiers de mi nister toegezegd hun taak naar be horen te zullen uitvoeren, doch de chaos neemt nog steeds toe en er wordt duidelgk geknoeid. De textiel komt niet bij de bevolking, noch bij bona fide detaillist. „Ik heb hen allemaal dus van hun taak ontslagen, maar zal deze niet overdragen aan de „big five" de vijf grote Neder landse importfirma's)", zeide minister Roosseno. Roosseno kondigde aan, dat bij de herregistratie van de importeurs ka pitaal, grootste omzet, belasting, er varing en loonsbelasting zullen wor den nagegaan, Januari neemt met zacht weer afscheid (Van onze weerkundige medewerker). Het heeft enkele, dagen ge- duurd, alvorens de koude lucht uit Frankrijk met de Zuiden- wind over ons land was weg- gevoerd. Toen dit Donderdag jd. was geschied, kon zachtere en drogere lucht ons land bin nenstromen, waardoor de be- wolking en de mist verdwenen. Zo konden gisterenmiddag bij zonnig weer, in Zeeland tempe- - raturen van meer dan tien graden Celsius worden waarge- nomen. In Limburg werd zelfs 14 graden Celsius gemeten. Dit is een grote tegenstelling met de drie Noordelijke pro- vincies, waar nog steeds sneeuw ligt en waar gisterenmiddag nog ijswedstrijden werden ge- houden, bij een temperatuur die tot vijf graden Celsius opliep. 1 Dit voor Januari zachte weer zal ook morgen nog aanhouden. j De Zuidelijke wind neemt van- daag in kracht toe, doordat er van de Oceaan storingen ons land naderen. Het is echter te verwachten j dat de neerslag, die deze storin- gen vergezelt, van heel weinig betekenis zal zijn. In de koude lucht komen wij de eerste da- gen niet, zodat Januari met zacht weer besluit. Koning Winter is een hardnek kig vorst. In de omgeving van Kornwerderzand op de afsluit dijk, liggen nog schots en scheef door elkaar grote brokken ijs. E)i het ziet er naar uit, dat zij voorlopig nog niet verdwenen zullen zijn. KORTE PREDICATIE BEGEER EEN TEKEN La/ngs de waterleiding, die Jeruza lem van vjater voorziet, loopt een Koning angstig heen en weer. En de ze Koning is in Jeruzalem niet de enige, die angstig is, want eigenlijk is iedereen bang. Wat was de oorzaak f Er dreigt oorlog! Deze is bijna niet te ontgaan. In deze bange nood wordt Jesaja naar Achaz van Juda gezonden. Hij ontmoet de Koning daar bij de in spectie van de vjaterleiding Vrees niet" dat is het vjat Achaz horen moet. Het woord, dat eigenlijk altijd tot mensen moet gesproken worden, als God met Zijn Woord tot hen komt. Maar Achaz vreest wel. En hij blijft vrezen. Hij blijft aarze len. Hij wil niet rekenen op Gods hulp. Dan geeft Jesaja deze wankelmoe dige vorst een teken. Hij moet het wél geven, want begeren doet deze Koning Achaz het teken niet. Wat lijkt dat vroom! Je zoudt bij na zeggen, dat velen, ook in onze dagen een voorbeeld nemen aan Achaz, de vroomlijkende buiige Ko ning van Juda. Maar inderdaad, het LIJKT alleen maar vroom. Want als God Zelf het de moeite waard vindt zyn dienaar te zenden met een bijzon dere boodschap, dan moet het de Ko ning de moeite waard zijn a.h.w. de hand uit te steken om te ontvangen wat God hem aanbiedt Het lijkt zo vroom als iemand zegt „Het moet je van Boven gegeven worden". Maar wat kan daar een vrome halfheid zich verschuilen ach ter deze woorden! Als God het de moeite waard heeft gevonden voor 's mensen verlossing Zijn Eigen, Zijn Eniggéboren Zoon te zendenmoet het dan voor de mens niet de moeite waard zyn, deze van God gezonden Verlosser met dankbaarheid te aan vaarden Achaz krijgt het teken, dat hij eigenlijk niet begeert. Maar het te ken doet hem niets meer. Hij wordt er niet beter, niet sterker van. Deze wereld heeft het teken gekre gen, dat zovelen niet begeren. 'Het is ons van Boven gegeven". Maar het doet ons zo vaak niets. We worden er niet sterker, niet blijer door. Om dat wy het niet begeerden, er niet naar verlangden, het niet de moeite waard vonden er de handen naar uit de strékken. „Indien gij Mij van ganser harte zult zoeken, zo zal Ik Mij laten vijl den", spreekt de Here. Hoek. D. A. TEN HAART. ZACHT WEER. Droog weer met voornamelijk in het Westen van het land enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot ma tige en langs de kust van Holland en Zeeland in de middag krachtige Zui delijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. 30 Januari Zon op 8.24 onder 17.23 Maan op 10.23 onder 0.37 31 Januari Zon op 8.23 onder 17.25 Maan op 10.51 onder 2.00 Gedachte aan bestemmingsheffing door regering verlaten (Van onze parlementaire redacteur, Het kabinet is tot overeenstemming gekomen over een waarschijnlijk op 1 Juli a.s. in te voeren huurverhoging. Gezien de huidige ontwikkeling van lonen en prijzen is in aanmerking genomen, dat een aanzienlijke huurver hoging niet acceptabel genoemd kan worden. De huurverhoging zal in geen geval het vrij hoge percentage bereiken, dat in het vooruitzicht was ge steld. Zij geldt niet voor de laagste huren en in het algemeen niet voor de huren van arbeiderswoningen. Het is niet te verwachten, dat voor het gehele land één grens gesteld zal worden, waar beneden men niet onder de huurverhoging zal vallen. In de grote steden zullen vermoedelijk de woningen, waarvoor minder dan gemiddeld 400.per jaar aan huur betaald moet worden, vrij blijven. Overigens verschillen deze bedragen naar de gemeenteklasse. Het ligt voor de hand, dat in een kleine plattelands gemeente waar slechts een geringe huur voor een redelijke arbeiderswo ning verschuldigd is, de grens onder de f 400.zal liggen en misschien zelfs wel belangrijk onder de f 400.-. Voor de verschillende gemeenteklas sen zal het bedrag nog precies vast gesteld moeten worden. Aangenomen mag worden, dat de verhoging voor de woningen, die wel onder de huurverhoging vallen, ge middeld 10 pet. zal bedragen. Öok in dit geval staat dit percenta ge niet vast. Het zal evenals de huur- grens fluctueren naar gelang van de gemeenteklasse. Nu de beslissing in het kabinet-is gevallen, zal het percen tage nader worden uitgewerkt. Belastingverlaging De verhoging zal worden ingevoerd door wijziging van de Huurwet, tege lijk met de invoering van de belasting verlaging. Aangezien de regering heeft medegedeeld ernaar te streven, de be lastingverlaging op 1 Juli a.s. in te voeren, mag verwacht worden, dat de huurvoorstellen de volgende maand of begin Maart bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. Ongetwijfeld heeft de beslissing van de regering een politieke achtergrond. Aanvankelijk lag het in het voornemen een aanzienlijke huurverhoging toe te passen en een gedeelte van deze ver hoging af te romen door middel van een huurbelasting, waarvan de op brengst ten goede moest komen aan de financiering van de nieuwbouw. Vooral de socialisten stelden zich ach ter dit plan. Van R.K. zijde is er echter sterk te gen geageerd. Ook de C.H. en de A.R. voelden er weinig of niets voor en de V.V.D. heeft zich van de aanvang te gen de huurbelasting verzet. De bestemmingsheffing gaat nn dus niet door. Daarmede hebben de con fessionele ministers in het kabinet hun zin gekregen. Daar staat tegenover, dat er ook geen aanzienlijke huurverhoging worden ingevoerd. De P.v.d.A. had de huurbelasting gekoppeld aan een aan zienlijke huurverhoging. Het zal haar vermoedelijk niet al te moeilijk ge weest zijn, de bestemmingsheffing prijs te geven, nu de verhoging een beperkte omvang krijgt. Roofoverval in HERBEWAPENING VAN WEST DUITSLAND Verdeeldheid in regeringscoalitie nog niet bezworen Dr. Adenauer in Bonn heeft zyn regeringscoalitie er toe bewogen on wrikbaar vast te houden aan de voor de tweede ronde der ratificatiedebat ten vastgelegde data van 24 tot 26 Febr. De derde en beslissende lezing is echter nog niet vastgesteld. Bovendien betekent het vasthouden aan de eenmaal gekozen data niet, dat nu alle moeilijkheden, die de verdragen in de regeringscoalitie onder-' vinden, uit de weg zijn geruimd. De liberale partij en de vluchtelingenpartij hebben namelijk haar bezwaren tegen de Saarovereenkomst nog gehand haafd en de onderhandelingen daarover zullen volgende week worden voortgezet. Adenauer wil in drie massabeto gingen voor de Westelijke verdragen spreken in Hannover, Dortmund en Frankfort, drie onbetwiste socialisti sche bolwerken. Hij wenst door deze tegenactie de storm, die door de so cialisten tegen de bewapening is op gejaagd, nog tot bedaren te brengen voordat de Bondsdag zijn definitieve beslissing zal nemen. Terwijl de socialisten en hun aan hang de waarschuwing uiten, dat de Westelijke verdragen de weg naar de Duitse eenheid zullen versperren, staat de tegenactie van de Christe lijke partij onder het motto „zonder verdragen geen eenheid". De voorstanders van de bewape ning van de bondsrepubliek zullen niet zoals de tegenstanders in geslo ten gelid opereren. De partijen der regeringscoalitie hebben besloten, dat zij elk haar tegenactie afzonderlijk zullen voeren. Waarnemers zien daarin een nieuwe aanwijzing voor de ernstige tegenstellingen, die in de boezem der regeringspartijen be staan. De socialisten hebben hun actie te gen de verdragen nog weer eens ver scherpt door. er aan te herinneren, dat zij niet alleen om politieke rede nen, doch ook om redenen van mili taire doelmatigheid en gelijkheid de Parijse verdragen van de hand zullen wijzen. Het gehele 1 baseert zich volgens een verklaring van de socialistische fractie in de Bondsdag op strategische concepties, die reeds lang door de ontwikkeling van de atoomwapens zijn achter haald. „SPU1TDAG" TE GOES Men moet hun werking en toepassing beheersen Na de laatste oorlog is het aantal zwaar giftige middelen voor de ziek tebestrijding in land- en tuinbouw zodanig toegenomen, dat het gevaar dreigt, dat men de zaak niet meer gaat beheersen. Dat ook de praktijk zich steeds meer bewust wordt van de grote problemen, welke met het ge bruik van deze middelen verband houden, bleek Vrijdag op de Zeeuwse Spuïtdag in „de Prins van Oranje" te Goes, welke voor de eerste maal ge organiseerd werd door de afd. Zeeland van de B.O.VAJL. in samenwerking met de Stichting voor de Landbouw en de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. De grote zaal was bezet met enkele honderden belangstellenden uit de gehele provincie. In enige lezingen kregen zij verschillende facetten van liet vraagstuk belicht. Na het openingswoord van de voor zitter van de afd. Loonsproeiers van de Boval, de heer J. Weststrate uit Kloetinge, was het eerst het woord aan de heer K. Schipstra, van het consulentschap voor plantenziekten te Wageningen, die sprak over „Che mische bestrijdingsmiddelen en hun toepassing". Hij schetste hoe de toe passing van chemische bestrijdings middelen in de landbouw met over rompelende snelheid is toegenomen. Terwijl voor de oorlog het aantal middelen practisch op dc vingers van één hand te tellen was, is er thans een indrukwekkende rij. Er is maar één mogelijkheid, aldus spr., om deze middelen te beheersen: Men moet hun werking en toepassing leren kennen. Spr. waarschuwde er voor de middelen niet als doel, doch als hulpmiddel te zien. Een gezonde bedrijfsvoering moet voorop blijven staan. Daarbij moet men de giftig heid en de mogelijkheden van de mid delen leren kennen. In dit verband merkte spr. nog op, dat er eigenlijk een zekere lacune is, omdat men nu giftige middelen zonder meer kan be trekken. Hij verwachtte een wettelijke rege ling omtrent het gebruik van deze middelen. Voor een goede toepassing van de middelen is liet ook nodig, dat men de levenswijze van de te bestrij den parasieten kent. Aan de hand van een aantal kleurendia's lichtte hij de bestrijding van enkele ziekten toe. Hij wees daarbij o.a. ook op het gevaar, welke een te veelvuldig ge bruik van arsejieten voor de grond kan betekenen. Tweede spreker was de heer R. C. C. de Bruyckere van het rijksland- bouwconsulentschap voor Zeeuwsch- Vlaanderen, die enkele ziekten be sprak welke thans in Zeeland de bij zondere aandacht vragen. Hij wees daarbij op de grote betekenis van het juiste moment der bestrijding en de waarde van goed zaaizaad. Spr. voor zag voor de toekomst, dat verschil lende bedrijven zich in het bijzonder zullen moeten gaan toeleggen op de zaaizaadwinning, waarbij hij ook kansen voor de kleinere boeren aan wezig achtte. De heer De Bruyckere gaf enkele interessante cijfers over resultaten op proefvelden. DE SPUIT TECHNIEK. In de middagbrjeenkomst sprak de heer P. de Jonge van het consulent schap voor landbouwwerktuigen te Wageningen, over enkele actuele vraagstukken op het gebied van de spuittechniek. Hij behandelde o.a. de belangrijke vraag, wie de bespuiting moet uitvoeren: de boer zelf, een combinatie van boeren of de loon sproeiers. Nu het spuiten in de land bouw een zeer specialistisch vak is feworden, constateerde spr., dat de oer nauwelijks meer in staat is alles volkomen bij te houden. Daarom gaf hij er de voorkeur aan, deze arbeid door de loonsproeier te doen verrich ten, mits deze een goede organisatie opzet om overal op tijd te zijn. Wat het type machine betreft, zal volgens de heer De Jonge, de zgn. opgebouw de machine steeds meer ingang vin- X Ver volg op pag. 8), Wijde Wormer Donderdagavond kort voor midder nacht hebben twee gemaskerde man nen een roofoverval gepleegd in de woning van de 70-jarige H. Heudilt- liuizen en zijn 65-jarige zuster, wo nende aan de Noorderweg te Wijde Wormer. De mannen persten beide be jaarde mensen onder bedreiging van vuurwapenen 600 gulden af. Voordat de mannen weg gingen zei den zij tegen beide bejaarden, dat zij de woning niet mochten verlaten, daar zij dan aan een groot gevaar zouden bloot staan. Niet eerder dan Vrijdag morgen werd dan ook melding van deze roofoverval gemaakt. De rijks politie heeft de zaak in onderzoek. en morgen viei*t de Philips Orkest Vereniging (diligent Henri Arends) haar zilveren y bestaansjubileum met een drie- S y tal concerten en een receptie in S het Philips Ontspanningsge- bouw. MORGEN..... wordt de heer C. Bruyn- y zeel Sr., geboren te Tholen, grondlegger van het Bruynzeel wereldconcern, te Voorburg 80 jaar. wordt de bekende oud-K.L. y M.-piloot Iwan W. Smirnoff, 60 l jaar. Twee doden bij botsing onder Teuge Vrijdagavond is te Teuge een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een echtpaar uit Diepenveen het leven heeft verloren. Het ongeluk gebeurde, toen de 67-jarige heer Zur K.S. met de door hem bestuurde personenauto, komende uit de richting Apeldoorn, bezig was een vrachtauto te passeren. Juist op dat ogenblik naderde van de andere kant een vrachtauto met op legger, geladen met betonblokken. De luxe auto werd tussen de twee vracht wagens gekraakt. De beide inzitten den van de personenauto, de heer Zur K.S. en zijn 65-jarige vrouw, waren op slag dood. Driemogendheden- conferentie over Vietnam? Amerika. Frankrijk en Engeland zullen in de komende weken in Bang kok als daar de ZOAVO-conferentie wordt gehouden of in Washington, beraadslagen over militaire en poli tieke maatregelen om te voorkomen, dat Vietnam onder communistische overheersing komt, aldus „Paris Pres- se". Een en ander wordt in kringen, die in nauw contact staan met het Franse ministerie van buitenlandse zaken be vestigd. Koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland brengen van 24 tot 26 Juni een officieel bezoek aan Noorwegen. Zij ma ken de reis met het jacht „Britannia". Een foto van Serge M. Rubinstein, de Jf6-jarige internationale financier van Russische afkomst, die dezer da gen in zijn luxueuze huis aan de Fifth Avenue te New York vermoord werd aangetroffen. „Fantasie'-atoombommen Het Witte Huis moest er aan t6 pas komen Een onbekend gebleven persoon heeft Donderdagavond een stroom van geruchten ontketend door de F.B. I., de federale recherche, in Philladel- phia op te bellen met de mededeling, dat om middernacht atoombommen zouden ontploffen in New York, Washington en Philadelphia. Het Witte Huis moest er aan te pas komen en met een officiële tegen spraak een einde maken aan de ge ruchten, volgens welke de organisatie voor burgerlijke verdediging in alarm- toestand was gebracht, nadat verbor gen atoombommen waren gevonden in verscheidene grote Amerikaanse steden. De man had verklaard een buiten landse agent te zijn, die de F.B.I. wil de waarschuwen voor hij het land ver liet. De perschef van het Witte Huis verklaarde, dat de organisatie voor burgerlijke verdediging niet was ge alarmeerd en dat er ook geen atoom bommen ontdekt waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1