Een millioen in het provinciaal rampenfonds Noord-Brabant Uitbreiding aantal Kamerleden is weer urgent CONFERENTIE IN STOCKHOLM OVER SAMENWERKING VRIJDAG 28 JANUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MINISTER BEEL VOORZICHTIGER Soepelere houding van Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De uitbreiding; van het aantal Kamerleden schjjnt opnieuw actueel te wor den doordat dc Eerste Kamer er tijdens de politieke beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1955, die op Dinsdag 8 Februari a.s. beginnen, het een en ander over zeggen zal. En bovendien, doordat prof. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, onder wie alle kwesties betreffende de wijziging van de Grondwet vallen voor uitbreiding van het aantal Kamerleden is ver andering van de Grondwet nodig niet ongevoelig schijnt te zjjn, naar in parlementaire kringen verluidt, voor de suggesties van de Eerste Kamer. In het Voorlopig Verslag betref fende de Rijksbegroting voor 1955, geven vele leden te kennen, dat zij zich niet tegen uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer jullen verzetten, indien tegemoet Sekomen wordt aan de bezwaren, ie indertijd in de Eerste Kamer aanleiding hebben gegeven om het desbetreffende wetsontwerp te ver- werpen._Wat de uitbreiding van het utal Eerste Kamerleden wensten deze leden het oordeel van de regering af te wachten. Ongewijzigde verhouding Vele andere leden zouden bij uit breiding van het aantal leden der Staten-Generaal de verhouding 2 tot 1 tussen Tweede en Eerste Ka mer willen handhaven, zulks met het oog eensdeels op de afvaardi ging in internationale delegaties en anderdeels op de nog ongunstiger stemmenverhouding, indien bij uit breiding alleen van de Tweede Ka mer tot bijvoorbeeld 150 leden een voorstel tot Grondwetsherziening door slechts 17 Eerste Kamerleden zou kunnen worden verworpen. Deze leden hebben in beginsel geen bezwaar tegen uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer tot 75 en tegen vermeerdering van het aantal Tweede Kamerleden tot 150. Ook met een uitbreiding tot respectievelijk 60 .n 120 leden zou den zij zich kunnen verenigen. In dit laatste denkbeeld schijnt minister Beel wel wat te zien. Hij heeft de voornaamste fracties over de uitbreiding van het aantal leden gepolst en daarbij ook de suggestie van een aantal leden van 120 voor de Tweede en 60 voor de Eerste Kamer aan hen voorgelegd. Overigens zal prof Beel wel voor zichtig geworden zijn. De ervarin gen die hij in het verleden met zijn pogingen om tot een grotere Twee de en Eerste Kamer te komen, heeft opgedaan, zijn niet zo erg bemoe digend. Interim-rapport Op 13. Juli 1951 verscheen een in terim-rapport van de in 1950 inge stelde Grondwets-commissie, waar in aan de regering" in overweging gegeven werd de Eerste en Tweede Kamér uit te breiden tot respectie- ve«jk 75 en 150 leden en wel, om dat de werkzaamheden van het par lement veel omvangrijker zijn ge worden dan vroeger veel inter nationaal werk en omdat het aantal Kamerleden in ons land in vergelijking met andere landen wel uitermate klein genoemd moet wor den. Op 2 November diende de rege ring een aantal voorstellen tot Grondwetsherziening in, waaronder twee betreffende het aantal Ka merleden, overeenkomstig het ad vies van de Grondwets-commissie. Beide voorstellen voor Eerste en Tweede Kamer afzonderlijk werden op 20 Februari 1952 in eer ste lezing met 67 tegen 20 stem men door de Tweede Kamer aan vaard. De Eerste Kamer echter verwierp op 7 Mei de uitbreiding van de Eerste Kamer met 29 tegen 11 stemmen. Dit voorstel was dus van de baan. In tweede lezing had de Tweede Kamer zich dus slechts uit te spreken over haar eigen uitbrei ding. Op 23 Juli 1952 keurde zij de ze goed met 76 tegen 15 stemmen. Daarna kwam het fiasco. De Eerste Kamer bracht op 31 Juli 1952 28 stemmen vóór en 17 stem men tegen de vermeerdering van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150 uit. De twee derde meerderheid, die de Grondwet eist, was dus niet bereikt en daarmede was dus ook dit voorstel verwor pen. Van uitbreiding van het aan tal parlementariërs kwam derhalve niets. Stemov er dracht Het bezwaar van de Eerste Ka mer was gelegen in een door de Tweede Kamer aangenomen amen dement van de R.K. afgevaardigde, de heer Andriessen, dat invoering van stemoverdracht en verlaging van het quorum mogelijk maakte. Het vreemde en in elk geval het onbevredigende van de geschiedenis was, dat een door de Tweede Ka mer met 76 tegen 15 stemmen a vaard voorstel een wens dus, waarachter zich driekwart van de Tweede Kamer en derhalve drie kwart van het Nederlandse volk had geplaatst door slechts ze ventien Eerste Kamerleden werd te gengehouden. Minister Beel heeft toen pijnlijk ervaren, welke kwade kansen hij in de Eerste Kamer met voorstel len tot Grondwetswijziging en met name tot uitbreiding van het aan tal Kamerleden loopt. Deze Kamer verwierp in 1952 zo wel de uitbreiding van het aantal Eerste Kamerleden als die van het aantal Tweede Kamerleden. Het schijnt thans blijkens het Voor lopig Verslag van deze Kamer op de Rijksbegroting voor 1955 dat er een wat frissere wind door dit hoge Staatscollege waait. Minister Beel zal daaruit wel licht de moed kunnen putten, om een nieuwe poging te wagen. Want nog altijd geldt de argumentatie, waarmede de Grondwetscommissie in 1951 de uitbreiding van het aan tal Kamerleden aanbeval. Zeevogels komen in olie om Duizenden meeuwen, eenden en andere zeevogels, overdekt met olie, drijven dood of halfdood naar het strand van de Noordfriese eilanden Sylt en Arum. Hun veren zitten zo vol olie, dat zij zich niet meer kunnen wegen. De olie is afkomstig van de leegge pompte Deense tankboot „Gerd Maersk", die voor de Elbemond aan de grond liep. De 6000 ton olie vormt een „olieta pijt" van ongeveer 1600 vierkante ki lometer, dat in de nacht van Woens dag op Donderdag Sylt en Arum be reikte. De oliestank op de eilanden is bijna ondraaglijk. „NOORDSE RAAD" BIJEEN Eerste Kamerleden ontstemd Over ontvangsten van schoonheidskoninginnen Bg sommige kamerleden had het blijkens het voorlopig verslag over Binnenlandse Zaken, evenals vorige Ï'aren enige ontstemming gewekt, dat lurgemeesters naar het deze le den toescheen zelf in toenemende ge tale Sinterklaas en allerlei pseu- do-koninginnen officieel ontvangen. Zij vroegen opnieuw de aandacht van de minister voor deze handelwijze, welke zij in strijd met de waardigheid van magistraten achten, die o.a. tot taak hebben het gezag hoog te hou den. In dit opzicht is bij sommige burgemeesters blijkbaar inflatie aan wezig, ten detrimente van hun eigen positie en van het ambt, dat zij be kleden. WRAAK. Gedurende het grootste jaarlijkse zangconcours van Italië, dat in San Remo zal beginnen, zal een feestgebouw in deze stad door rechercheurs in avondcostuum te gen katten worden beschermd. Een man, die zichzelf „eenzame wreker" noemt, heeft gedreigd gedurende het zangconcours, dat drie dagen zal duren, en dat via radio en tele visie wordt uigezonden, een dozijn hongerige katten in het feestge bouw los te laten. De politie ge looft, dat de „eenzame wreker" eén van de 500 componisten is, wier composities door de selectiecommis sie van het concours zijn afgewe zen. OOK DAT NOG. In 't jongste num mer van het Russische maandblad ..Kennis is Macht" juicht de redactie: ..Nog voor de Amerikanen zullen wij in 1974 naar de maan reizen". En nu maar wachten op 1974!! ZAKENMAN. M'neer Gus Ar ons in Amerika doet in textiel. Onlangs kreeg hij een geweldig idee. Hij maak te een foto van een Hollywood film sier, dat wil zeggen alleen maar van een oog en de mondVan die foto Het hij een versieringsmotief voor pyama's maken en omdat het Holly- wood-mondje in de „kushouding" stond noemde hij die pyama's „nacht zoentje". Gus beweert, nu, dat de omzet van zijn textielbedrijf je is vertienvou digd dat liij in één week bijna een millioen nachtzoentjes verkocht en dat hij op weg is om rijk te worden. MUZIEK. Het achtertrio van het Luxemburgse voetbalelftal dat vorige week met 41 van België B verloor, bestond uit Mozart, Wagner en Bach. Een achterhoede dus, waar muziek in zit. meent „Sportief". Finse „zware jongens" in actie in Zweden In Stockholm begint vandaag de derde vergadering van de „Noordse raad". 53 parlementsleden, uit Noor wegen, Denemarken en Zweden elk zestien en vijf uit IJsland, zullen dan bespreken wat er verder gedaan kan worden om de Noord-Europese sa menwerking op vele uiteenlopende terreinen te vergroten en na afloop hun aanbevelingen aan hun regerin gen voorleggen. Leden van die regeringen zullen aan de besprekingen in de raad deel nemen, maar mogen niet meestem men. Dank zij deze samenwerking werd ook de opheffing van de pascontröle voor inwoners der Noord-Europese landen bewerkstelligd. Behalve voordelen blijkt daaraan ook een nadeel te zijn verbonden, na melijk dat tal van Finse „zware jon gens" nu Zweden als hun operatie terrein kiezen, blijkbaar aangelokt door de hogere levensstandaard en... de mildere straffen en geriefelijker gevangenissen in dat land. Door her ziening van de uitleveringswetten hoopt men daaraan een einde te ma ken. Van sommige kanten is er wel op aangedrongen dat de raad zich zou uitspreken over de plannen Zweden een uitweg naar zee, via het Noorse Drontheim en een oliehaven aan de Drontheimfjord, te bezorgen. Maar men is er nogal huiverig voor de raad daarvoor als forum te gebruiken. Bekend is immers, dat de Sowjet- Unie die plannen met lede ogen aan ziet en er zelfs vorig jaar in Stock holm officieel tegen heeft gepro testeerd. Weliswaar zijn de regerin gen van Zweden en Noorwegen in Maart 1954 overeengekomen te stre ven naar „verhoogd transitoverkeer" via Drontheim, maar speciaal voor Zweden, dat immers een consequente neutraliteitspolitiek wenst te voeren, blijft dit punt moeilijk. Niet onbelangrijke vorderingen zijn, mede door het werk van de raad, ge maakt op de weg naar een gemeen schappelijke Noord-Europese goede renmarkt. Deze foto toont het grootste gedeelte van de enorme onderste radar-koe pél, wélke men ook bevestigd ziet onder het op de achtergrond staan de WV-2 radarpatrouille toestel van de Amerikaanse Marineeen speciale uitvoering van de Super Constella tionwaarbij deze nieuwigheid wordt toegpast. Het systeem en het toestel werden ontworpen voor lange af- standsvluchten boven de zee en het technische voordeel ervan is, dat men niet meer zoals dat bij grond-radar het geval ls gebonden te aan een zékere horizon. Marechaussees veroor zaakten verkeersongeluk Donderdagavond is op de Antwerp se straatweg een truck met aanhang wagen van de firma S. uit Benne- broek, in een langs de weg lopende sloot terecht gekomen. De chauffeur had in Hulst aardappelen gehaald, en was op weg naar huis. Ter hoogte van de Vianestraat kwamen hem twee jeeps van de Kon. Marechaussé te gemoet, die elkaar wilden passeren. Doordat de truck uiterst rechts ging rijden, raakte hij in de zachte berm, met het gevolg, dat hij de sloot in kantelde. Voordat de truck op het droge kon worden gebracht, moesten de aardappelen (ongeveer tien ton) worden afgeladen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Stemming over Parijse verdragen !n Duitse parlementaire commissies De Parijse verdragen, met uitzonde ring van de Saarovereenkomst, zijn met grote meerderheid goedgekeurd door de commissie voor zaken geheel Duitsland betreffende van het West- duitse parlement. Bij de stemming over de Saarovereenkomst, Woensdag werd gehouden, staakten de stemmen, aldus werd Donderdag bekendgemaakt. Twee van de elf tegenstemmers be horen tot partgen van de regerings coalitie, namelijk een christen-demo craat en een lid van de vluchtelingen- partij. De andere negen waren soci aal-democraten. De juridische commissie heeft de Parijse verdragen met twintig tegen negen stemmen aangenomen, met uitzondering van het Saar-accoord, dat werd goedgekeurd met vijftien stemmen tegen twaalf bij twee ont houdingen. REGERING WIL VOORSTELLEN Nu nog geen stormvloedkerende dijk rond Brabantse Biesbosch De regering heeft met de commissaris der koningin in Noord-Brabant alsmede met het nationaal rampenfonds de mogelijkheid besproken van een tegemoetkoming inzake de schade door de storm van 2324 Dec. j.l. Een en ander zou moeten geschieden door middel van het provinciaal rampenfonds in Noord-Brabant, volgens nader vast te stellen richtlijnen en onder diens verantwoordelijkheid. Indien dit zou worden verwezenlijkt, zou de regering bereid zijn de Staten-Generaal voor te stellen een bedrag van 1 millioen gulden als bijdrage in dit fonds te storten. Aangenomen mag worden, dat ook de provincie een bedrag daarin zal storten. De onderhan delingen met het rampenfonds duren nog voort. Deze mededeling is vervat in het antwoord dat de minister-president gaf op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer N. van den Heuvel. De schade aan de hoofd- en buiten waterkeringen in totaal wordt voor lopig geraamd op ruim 3.100.000. Hiervan heeft een bedrag van 600.000 betrekking op de schade aan rijkswaterkeringen. De omvang van geleden schade aan bedrijfs- en beroepsuitrusting en voorraden (pri vate sector) zal vermoedelijk een be drag van 500.000 niet te boven gaan. Wat de schade aan onroerend goed in de private sector betreft, zgn de voorlopige schattingen in de orde van grootte van 250.000. In de land bouwsector worden de schaden aan vee, gewassen, uitrusting en voorra den geschat op 300.000, aan gebou wen op 30.000. Alle bovenvermelde cijfers zijn schattingen, welke dus nog vrij aanzienlijke wijzigingen zou den kunnen ondergaan. De Brabantse Biesbosch en het ge bied van de Donge en het Oude Maas je, die thans nog bij bijzonder hoge waterstanden een functie hebben te vervullen als waterbergingsgebied, zijn ook thans weer voor een belang rijk gedeelte ondergevloeid en daarbij is ernstige schade toegebracht aan de kaden, met name oie in het gebied van de Brabantse Biesbosch. Het is gebleken, dat rond 1/3 ge- De ,J£atingo" diet schip, dat reeds lange tijd op het strand van Bergen aan de grond zit, loopt een goede kans vandaag of morgen te zullen worden vlot getrokken. deelte van de totale kosten van her stel van de kaden in de Brabantse Biesbosch zullen moeten worden be steed op plaatsen, die ook bij de stormramp van 1953 werden bescha digd. Dat de nieuwe dijkdoorbraken in de Biesbosch een gevolg zouden zijn van het niet voldoende beklonken of gezet zijn der pas herstelde dijken, kan dus in het algemeen niet worden gezegd. Het is niet verantwoord, zonder te gelijkertijd andere maatregelen te nemen, nu reeds een stormvloedke rende dijk rond de Brabantse Bies bosch te leggen, omdat daardoor dit gebied voor waterberging verloren zou gaan en dit elders verhoging van stormvloedstanden ten gevolge zou hebben. In het kader van de Delta plannen zullen werken worden uitge voerd, waardoor een volledige water vrijmaking van het Biesboschgebied mogelijk zal worden. Zoals reeds door de regering is me degedeeld, zullen schadevergoedingen worden gegeven voor die drjkgedeel- ten, welke destijds op jrrond van de noodwet dijkherstel 19o3 werden her steld en die zich nog niet voldoende hadden gezet en/of waarvan de gras mat nog niet voldoende was aange slagen. Verreweg het grootste ge deelte van de thans ontstane schade- plaatsen aan hoofd- en buitenwater keringen valt onder deze categorie. Eeuwenoude muur in Dordrecht ontdekt Tijdens bouwwerkzaamheden in de oude binnenstad van Dordrecht, bleef op een gegeven ogenblik de betonnen heipaal steken, waarna deze afbrak. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat de paal op een circa acht meter hoge muur was gestoten. Uit de steensoort heeft men opge maakt, dat de muur in elk geval vóór de 14 e eeuw gebouwd is. De Rijks dienst voor Oudheidkundig bodemon derzoek zal volgende week een nader onderzoek instellen. Op het Dordtse gemeente-archief heeft men inmiddels uitgemaakt, dat de muur een deel is van een middeleeuwse stadstoren, de zogenaamde Pellentoren, die vóór het jaar 1721, toen Floris de Vijfde de stad toestemming gaf grachten te graven, moet zijn gebouwd. Het Wereldgebeuren Weinig slaap Zijn vrouw beweert, dat hö niet de keiharde rekenaar is, voor wie velen hem aanzien, en dat hQ achter een harde schaal een ongewo ne gevoeligheid verbergt. Ze zegt ook, dat hij dikwijls zo verlegen is als een schooljongen en dat hij eigenlijk helemaal niet houdt van politieke spelletjes. Zij, dat is .mevrouw Lily Mendès- Francedie ook vertelde, dat pre mier Mendès-France nog zo laat Kan thuis komen, maar dat hij altijd eerst aan zgn schrijftafel gaat zitten om een hoeveelheid werk af te doen. Ge woonlijk valt hij dan aan zijn schrijf tafel zittend in slaap. Elke dag ontvangt hij tussen dc 5 en 600 brieven enhet is uitgeslo ten dat hij zelf al die brieven zou le zen en beantwoorden. Deze. met werk overstelpte man, nam vorige week deel aan de onderhandelingen die met het Tunesisch kabinet werden gevoerd over het verlenen van groter onafhan kelijkheid aan Tunis. In zekere zin is de behandeling van de Tunesische onafhankelijkheid een toetssteen voor geheel Frans Noord- Afrika en daarom is de betekenis van de besprekingen, welke thans worden gevoerd, heel groot. Ze worden overigens in een typi sche Mendès-France-sfeer gehouden. Een der eerste bijeenkomsten ving des avonds om negen uur aan en duurde tot de volgende morgen kwart voor zes Men noemde dat een „werkverga dering". Het directe ingrijpen van Mendès- France was nodig, omdat de bespre kingen dreigden vast te lopen. De Franse en Tunesische onderhan delaars konden het niet eens worden over de contróle op de politie, de de fensie en de buitenlandse relatie's van het protectoraat. De Fransen wilden wel zelfbestuur aan Tunis toestaan, maar d*n moesten politie en leger onder Frans toezicht staan, terwijl voorts de buitenlandse betrekkingen van Tunis te Parijs geregeld zouden worden. Dit bevredigde de Tunesische pre mier Takar ben Ammar volstrekt niet. Hij wilde een toestand zien ge schapen, welke de totale onafhanke lijkheid zoveel mogelijk nabij kwam en die van de Franse invloed in Tunis weinig meer dan enkele onbeduidende symbolen zou overlaten. Zo ver kon Mendès-France niet gaan, want hij moet rekening houden met conservatieven in de Franse Nationale Vergadering. De mannen van de conservatieve rechtervleugel zullen er zeker geen genoegen mee nemen, dat Tunis zo goed als verloren gaat voor het Franse Imperium. Om de critici en tegelijk de Tune- siërs te imponeren maakte Men dès-France vorig jaar per vlieg tuig een spectaculaire reis naar Tunis, waar hij met een grote slag om de arm binnenlandse onafhankelijk heid beloofde. De reis had wel succes, want voorlopig kwam een einde aan de moordaanslagen en brandstichtin gen. Teleurgesteld waren de Tunesiërs echter toen bleek hoe groot wel de slag om de arm van Mendès-France was. De onafhankelijkheid zou verleend worden binnen „nader te sluiten over eenkomsten" en de denkbeelden daar over lagen ver uiteen. Men meent thans, dat wat de poli tie en de binnenlandse veiligheid be treft de Fransen en Tunesiërs het vo rige week vrijwel eens zijn geworden. Op het stuk van de buitenlandse politiek willen de Fransen weinig toe geven. Ze willen volstaan met het ver strekken van inlichtingen aan de Bey. Wat de defensie aangaat hebben de Fransen weinig neiging tot het delen van de macht met de Tunesiërs. Men heeft intussen te Parijs de indruk dat de Tunesiërs zij het met lood in de schoenen wel de nodige overeenkomsten met Frankrijk zullen sluiten. Daarna zal dan vrij snel blijken, dat de vrijheids strijd in Tunis voortgaat en dat de politieke leiders net zolang op wijzi ging in de met Frankrijk gesloten overeenkomsten zullen aandringen, tot dat volledige politieke onafhanke lijkheid is bereikt. Dat echter zal nqg wel verscheidene jaren duren en tegen die tijd is Mendès-Franse ongetwijfeld afgetreden! Mendès-France.... besprekingen van des avonds 9 uur tot 's morgens L art vóór zes. Wantoestanden in Belgische gestichten Veertien opvoeders, onder wie de directeur van een Belgisch jongens gesticht te Saint Hubert, zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 15 dagen tot 16 maanden. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan veelvuldi ge lichamelijke mishandelingen van de aan hun zorg toevertrouwde jeug dige delinquenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5