„Britannia" te Vlissingen nadert zijn voltooiing TRAFFIC," Zeeuwse Almanak VAN OUWERKERK KRIJGT SPOEDIG EEN RONDE NED. HERV. KERK BESPOEDIGING DELTAWERKEN NOODZAKELIJK GEACHT VAL DA Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 28 JAJN U AKJ. 1955 EEN GEBOUW OM TROTS OP TE ZIJN Koepels van plastic op het dak van de congreszaal Do herbouw van het hotel „Britannia" aan de boulevard Evertsen te Vlis singen verloopt voorspoedig. Wel zijn de werkzaamheden door de vorst enige tijd gestagneerd geweest, maar nu het gebouw „glasdicht" is, wordt met hernieuwde energie aangepakt. Een legertje arbeiders, bestaande uit timmerlieden, metselaars en monteurs, werkt thans aan de voltooiing van „Britannia", waarvan de bouwsom vyf en een halve ton bedraagt en dat met de inrichting en de electrische installatie, centrale verwarming, etc., naar schatting in totaal op ongeveer een millioen gulden zal komen. De streefdatum voor oplevering van het gebouw ligt rond Pasen, maar het is niet waarschijnlijk, dat het bouwwerk dan gereed zal zyn. De dag waarop „Britannia" officieel geopend zal worden, is dus nog niet met zekerheid te zeggen. De herbouw, naar het ontwerp de Rotterdamse architect ir. J. W Boks, bestaat, zoals bekend, uit congreszaal, café-restaurant, bene vens de woning voor de gérant en di verse andere vertrekken. Het gehele complex met parkeerterrein beslaat een oppervlakte van 2800 vierkante meter. Op 12 April van het vorig jaar werd met de herbouw begonnen. Het gebouw is opgetrokken in een skelet van gewapend beton. De bui tenmuren van de congreszaal z(jn ommetseld met een crème-witte Ver- blendsteen, die zeer goed bestand is tegen weersinvloeden. De zaal heeft een lengte van 30 meter, de breedte bedraagt 13,5 meter en de hoogte tot onderkant plafond 6.53 meter. Aan de voorkant, dus met uitzicht op de Scheldemond, kan de zaal afgeschei den worden tot vergaderruimte. De grote ramen zijn in zigzag- vorm geplaatst. De kozijnen zijn van Afzelia, een tropische houtsoort (Afrikaans) van een donkerbruine warme tint. De lambrizering en de vloeren zijn van beukenhout. De zaal, waarin een groot toneel is aangebracht, biedt plaats aan ruim 500 personen en wordt, evenals het café-restaurant, voorzien van een moderne verlich ting en ingebouwde luidsprekers met klankzuilen. Een bijzonderheid is, dat op het dak zes rondgebogen koepels van plastic met een middellijn van 3.20 meter zijn aangebracht, die de i yan daglicht Terzijde van de congreszaal ligt de foyerhal, die tevens de ingang vormt naar de zaal. Van hieruit voert een MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep. brede trap naar de kleedkamers voor de artisten en verder is het mogelyk via een gang naar de buitenbalcons te gaan, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de Schelde. In het grote café-restaurant, de afmetingen zijn 18 bij 9 meter, be vindt zich een aparte bar en voorts zijn er binnen- en buitenbalcons. De toegang tot het café-restaurant is aan de Boulevard Evertsen. GLAZEN DANSVLOER. Naast het restaurant is een open binnenhof, een knus plekje, dat vooral op zomerse dagen in trek zal zijn. In het midden van de bin nenhof ligt een glazen dansvloer, waarvan de verlichting onder de glazen platen is aangebracht en voorts is er een pergola. De vloe ren van binnenhof en terrassen bestaan uit uitgewassen beton. Het geheel is omgeven door een keermuur, opgetrokken uit kolen- zandsteen. Aan de achterzijde van „Britannia" bevindt zich de afrit naar de kelder. Hierin zyn ondergebracht de dienst vertrekken, de linnen- en provisieka mer, de bier- en wynkelder en de olie- Nog geen beslissing over plaats rampmonument Dezer dagen is door de rijkswater staat aan de minister een rapport overhandigd,- waarin verschillende suggesties worden gedaan voor de plaatsbepaling van een monument voor de slachtoffers van de Febru- ari-ramp. Algemeen is men van oor deel dat SchouwenDuiveland als meest getroffen eiland hiervoor in aanmerking komt. Waarschijnlijk zal deze aangelegenheid volgende week definitief door de minister worden ge regeld. Cmn In Oosterland heeft naast vreugde ook een vleugje droefheid geheerst bij het huwelijk van mejuffrouw Jo "Rot te. Vreugde over het geluk, dat me juffrouw Rotte ten deel viel, en een vleugje droefheid over het afscheid, dat men van baar moest nemen. Want zij had zich in de Oosterlandse gemeenschap een hechte en zeer ge waardeerde plaats verworven. Zo diende zij o.m. dertig jaar lang de GerefKerk als organiste en voorts was zij vele jaren bestuurslid van de chr. zangvereniging V.Z.O.S., van de chr. vrouwenvereniging „Martha" en leidster van de cnr. kleine meisjes- vereniging „De Zonnestraaltjes". Ook was mej. Rotte onderwijzeres aan de Hervormde Zondagsschool. Op de huwelijksdag ontbrak het haar dan ook niet aan belangstelling! MIS MET DE FRITEN In de afgelopen week is er in twee ërlei opzicht iets mis gegaan met de „friten de patattes frites, netter ge- rS.ijpe stook-verwarmingsinstallatie. Op een groot deel van het achter terrein zal een beplanting worden aangebracht. FLEURIGE BALCONRAND. Opvallend aan de voorgevel is de fleurige balconrand van gekleurd en geglazuurd reliefwerk, welke door de Rotterdamse kunstenaar Louis van Roode is vervaardigd en aangebracht. Deze rand, met motieven welke ontleend zijn aan de zee, accentueert het strandkarakter van het gebouw. De fraaie rand is ook aangebracht aan het binnenbalcon in het restau rant. De herbouw van „Britannia" na dert thans zijn voltooiing. Over enke le maanden zal Vlissingen in het be zit zyn van een gebouw, waarop het met recht trots mag zijn. Z.V.T.M. verhoogt tarieven Voor kaartjes van meer dan 1.— Met ingang van Maandag 81 Jan. a.s. worden de prijzen van de meeste trajecten der Zeeuwscli-Vlaamse Tramwegmaatschappij, waarvoor tot nu toe 1.of meer moest worden betaald, verhoogd. Ook de prijzen voor de week-, school- en algemene abonnementen zullen met ingang van die datum een niet onbelangrijke ver hoging ondergaan. De rittenkaarten, die minder dan één gulden kosten, worden niet verhoogd. Vrachtauto door trein gegrepen bij Rilland De trèin, die omstreeks 7.15 uur Woensdagavond de onbewaakte over weg, wachtpost 19, bij Rilland pas seerde, heeft aldaar een vrachtwagen gegrepen. De bestuurder van de auto werd licht aan het gelaat gewond, terwijl de bestuurder van de trein eveneens verwondingen aan het ge zicht opliep, doordat het glas van de cabine werd versplinterd. De vracht auto werd licht beschadigd. De trein had enige vertraging. Activiteit beloond Het Groene Kruis van Noordgouwe kreeg dezer dagen een aardig dou ceurtje. Bij de lotenverkoop van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der. T.B.C. had men zoveel activiteit ontwikkeld, dat op elke twee inwoners dezer ge meente een lot werd geplaatst. Noord- gouwe boekte hiermede een landelijk record en kreeg hiervoor de uitgeloof de premie van f 100. de feilloos gestopte sigaret van uitgelezen Virginia-tabakken Nieuw reglement van orde Middelburgse gemeenteraad De Middelburgse gemeenteraad stel de in November 1953 een uit 4 leden bestaande commissie in, die tot taak had een herziening van het reglement van orde voor de raadsvergadering te ontwerpen. Dit ontwerp-reglement Is thans gereedgekomen. In haar toe lichtend schrijven aan de raad stelt de commissie voor dit stuk eerst in een afdelingsvergadcring te behandelen. Daarbij eventueel ingediende amende menten zou de commissie dan in stu die kannen nemen, waarna zij nadere voorstelien van haar kant zou kunnen doen. Eerst daarna zou behandeling van het reglement in bet openbaar moeten volgen. De commissie heeft de reglementen van een tiental gemeenten, een model reglement van de Wiardi Beckmann- stichting en ontwerp-reglement van de gemeente-secretaris bestudeerd. Dit laatste stuk heeft zij beschouwd als een voor-ontwerp, er werden op ver schillende plaatsen wijzigingen en aanvullingen in aangebracht. De commissie betreurt het, dat zij aangaande de al of niet invoering van een ambtsgebed in de vergaderingen niet met een voorstel kon komen. Eén der leden stelde voor dit gebed in te voeren, maar de stemmen staakten: 22. In dit verband vestigt zij de aan dacht op artikel 11 van het ontwerp- reglement, dat vermeldt, dat een com missie steeds uit een oneven aantal leden dient te bestaan. De rondvraag dient gehandhaafd te blijven, zo oordeelt men verder. De gebruikelijke wijze van begrotingsbe handeling in een afdelingsvergadering wil de commissie niet reglementeren. De commissie bestaat uit de raadsle den J. S. Hoek (AR), voorzitter, M. A. L. Hubregtse (P.v.d.A.), L. A. Schenk (VVD) en A. J. Schot (SGP). „Rijdend Bijbelhuis" van Ned. Bijbel-Genootschap in Zeeland In de periode van 14 Februari tot en met 31 Maart a.s. zal het „Rijdend Bijbelhuis" van het Nederlands Bij belgenootschap een bezoek brengen aan Zeeland, van 14 Februari tot en met 4 Maart wordt Tholen en Schou- wen-Duiveland bezocht, terwijl van 8 tot en met 31 Maart aan diverse Elaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen een ezoek zal worden gebracht. In deze rijdende bijbelwinkel is een bijzonder grote verscheidenheid van Bijbeluitgaven in verschillende talen bijeengebracht. Overdag ?al de wa gen een rondreis door de te bezoeken plaatsen maken, terwijl hy des avonds van 7 tot 9 uur te bezichti gen is. Het Nederlands Bijbel Genoot schap meent door deze rondreizen nog meer zijn doel te benaderen, na melijk de Bybel zo gemakkelijk ver krijgbaar te stellen, dat geen Neder lander zal kunnen zeggen niet in de gelegenheid te zyn geweest een Bybel te kopen. AANTREKKELIJK ONTWERP VAN IR. KLOKKE Project voorziet ook in bouw van toren Binnen zeer afzienbare tijd zal Ouwerkerk een fraaie, nieuwe Nederlands Hervormde kerk rijker zyn, die zal verrijzen op het dorpsplein. De aanbeste ding van dit vverlc geschiedde Woensdag zoals gemeld en met de bouw zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Het alleszins aantrekkelijke ont werp van de Middelburgse architect ir. F. H. Klokke voorziet in een gebouw, dat een betongeraamte krijgt en een buitenmuur van rode baksteen. De vorm van de kerk is rond eigenlijk twaalfhoekig met een koepel, die bekroond wordt door een lantaarn. Voor de bijbehorende toren heeft ir. Klokke eveneens een ontwerp gemaakt. Deze komt vrij van de kerk te staan en krijgt een hoogte van 30 m. Daar de vereiste goedkeuringen nog niet zyn verkregen, kan de bouw van deze toren nog niet beginnen. Men hoopt evenwel, dat dit binnenkort wel het geval zal zyn. Kerk en toren en bo vendien een pastorie zullen de plaats innemen van het vroegere complex dat in 1944 werd verwoest. De verwezenlijking van dit grootse project werd mogelyk, doordat de watersnoodgift van een bepaald niet met name ge noemd land geheel voor het zwaargetroffen Ouwerkerk wordt bestemd teneinde deze kerkbouw te financieren. Deze gift vertegenwoordigt een be langrijke som. Er üf Er waren die avond om half zes weer bijzonder veel mensen, die van Middelburg via Oost-Souburg naar Vlissingen wilden en zo ontstond er aan de bushalte nabij het Middelburg se station reeds enig verbeten ge drang. Een ieder kwam er echter nog in en 't openbaar vervoermiddel rolde tenslotte goed gevuld henen. De opgroeiende jeugd was uitste kend vertegenwoordigd. De vertegen woordigers ervan hadden zich van zetels achterin het voertuig verzekerd, zodat er naar hartelust kabaal ge maakt zou kunnen worden. En dat ge- schiedde! 't Feest bereikte zijn hoogtepunt, toen er ter hoogte van het Havendorp een jongedame de bus wilde verlaten. Toen ze zich van haar zitplaats wilde verheffen, ging er iets mis. Liever gezegd: 't ging helemaal niet. Ze kon niet opstaan Met oneindig geduld hadden enige knapen de franjes van haar nogal weidse sjaal om de leuning van haar zetel geknoopt'. 't Gaf veel geharrewar, 't Duurde de chauffeur te lang, zodat hy aanvanke lijk dooreed, hetgeen een zenuwachtig gedruk op knopjes tengevolge had, waarna hij J?n voertuig weer deed de knoopjes en 't knal-effect ging wel eon weinig teloor. Tenslotte heerste er zelfs een lach-of-ik-schiet-stem- ming in de bus en toen de jongedame, eindelijk bevrijd, woedend verdwenen was, hing er ëen plechtige, ietwat be nauwende stilte 't Lachen was finaal gedaan. De mop was er zogezegd, af. Het eerste, ernstige slachtoffer, was J. K. te St. Philipsland, die bij 't bakken van de veel gevraagde aard appeltjes in aanraking kwam met kokend vet. Medische hulp moest worden ingeroepen. Een brandje koxi, dank zij snel handelen, nog juist wor den voorkomen, 't Is oppassen gebo den met de friten, zo blijkt dus wel en temeer, daar er in de afgelopen week in deze rubriek ook iets is mis gegaan, dat samenhing met deze producten. De Axelse rijdende pata- tes-friteskraam blijkt namelijk geen „primeur voor Zeeland" te zijn, zo als gemeld, want in Goes trekt een collega-fritesbakker reeds twee en 'n half jaar met zijn kraam-op-wïelen door de stad! Ere wie ere toekomt! POTVERTEERDERS. Met een eerste teerdag is de fan fare „Nooit Gedacht" in Graauvv aan het potverteren geslagen en de heren hebben er een gezellig dagie van gemaakt, dat (uiter aard) begon met een muzikale rondwandeling. Daarna werden de leden-herbergiers in hunne koffiehuizen met een bezoek ver eerd en in de beste stemming is de teerdag nadien verlopen.... REISDUIF. „De Reisduif" is de naam van .de „duivensociëteit", die in 1935 ge sticht werd onder voorzitterschap van de heer P. Buijs. In 1935, weshal ve er een jubileum op til isom in duiventermen te blijven dat men luisterrijk hoopt te vieren, met lieer A. Blankaert als prom< Waar dit alles geschiedt? Wel even eens in Graauw, waar het leven in deze dagen allesbehalve „grauw" verloopt! AUTO WAS WEG. De molenaar J. R. uit Scherpenisse schrok onlangs wel even, toen hij te rugkerend uit het perceel van een klant, zijn auto nergens meer kon ontdekken't Vervoermidel, zo bleek, was een oprit afgereden en via een heinig op de Bakkersdrjk terecht gekomen, zodat 't geheel toch in de graansfeer bleefEnige materiële schade was het gevolg. Benoeming P.T.T.-kantoor te Goes Met ingang van 1 Februari a.s. zal de heer J. A. Klinkenberg, momen teel directeur van het postkantoor te Groenlo, benoemd worden tot bureau chef van het Post en Telegraafkan toor te Goes. De heer J. A. Klinken berg, die de functie van directeur te Groenlo bijna drie jaar heeft bekleed en voordien aan het postkantoor te Haarlem werkzaam was, zal de hui dige bureauchef, de heer A. D. de Kok opvolgen in verband met diens te verwachten benoeming tot direc teur van het postkantoor te Woerden. Examens Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen is geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (biolo gie): R. N. van Lookeren Campagne, Oostkapelle (cum laude). Aan de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam is geslaagd voor het arts-examen de heer C. A. Steendijk uit Scherpenisse. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het examen schei kundig ingenieur de heren F. van Zee uit Goes en J. Weststrate uit Vlissin- Advertentie. SLOAN'S LINIMENT GEEFT DIRECT VERLICHTING Nu kunt U zien, wurom Sloan's tiniment zo'n opmer kelijke verlichting geeft bij rheumaciefc, spit, jicht en spierpijn. Op de tekening links (gemaakt naar een infra-rood foto) ziet U hoe Sloan's Liniment zuiverend bloed stuwt naar de pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen genezen. Sloan's helpt U door de natuur te helpen. Geon wonder, dat Sloan's het oudste en meest gevraagde Uniment is. Haal het daarom vin- daag nog in huis. ■Jk Pos op voor namaolc. lel op de hqnd- tekening van Sloan op elke verpakking. Slooo'i limoud tfefliiJe/ed U-SA Pofaols Office Na de bevrijding koesterden de ge meente Ouwerkerk. die eigenaresse van de toren was, en de kerkvoogdrjk, die de kerk bezat, plannen tot reali sering van hun herbouwplichten. Met dit project was men in Januari 1953 zover gevorderd, dat toen de aanbe steding- geschiedde. Het werk zou op 2 Februari beginnen, doch de ramp belette dit. Na de watersnood moes ten er nieuwe plannen komen, daar de financiële middelen geringer wa ren en rekening gehouden werd met een bevolkingsaantal, dat blijvend aanmerkelijk beneden het peil van voor dc ramp zou liggen. Uit twee plannen koos men dat van de ronde kerk, zulks ook op advies van de bouw- en restauratiecommissie van de Nederlands Hervormde kerk. Hierbij was men de mening toegedaan, dat een godshuis in deze vorm beter paste op het vrijwel ronde dorpsplein. Dit ontwerp voorzag in een kerk voor ongeveer 180 personen. Enige tijd la ter werd bekend, dat het reeds ge noemde bepaalde land de bouw van Volgens dit ontwerp van de Middel- kerk en toren door middel van deze burgse architect, ir. F. H. Klokke, zal Sift zoli financieren. Toen werd beslo- in Ouwerkerk een ronde Nederlands ten, dat de capaciteit van de kerk Hervormde Kerk worden gebouwd, iets vergroot zou worden. In het ge- Recht,i van het gebouw ziet men een wijzigde ontwerp zyn zitplaatsen voor aanbouw, waarin de ingang met een ^40 kerkgangers geprojecteerd. Bo- lial en de consistorie zijn geprojec- vendien kon het geheel iets fraaier teerd. worden opgezet. BESTUURSVERGADERING C.B.T.B. Medewerking aan onderzoekcentrum In de jongste vergadering van het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. werd aangedrongen op bespoediging van het Delta-plan. Momenteel zijn vele buitendijken onvoldoende hoog en sterk. De storm van 23 December j.l. heeft aangetoond, zo werd opge merkt, dat vele polders, een groot ri sico lopen. Daar de waterschappen niet by machte zijn om de nodige voorzieningen te treffen, achtte het bestuur het gewenst dat onderzocht wordt in hoeverre hier een taak voor de overheid aanwezig is. Aan bet hoofdbestuur van de C.B.T.B. zal ge vraagd worden dit vraagstuk eens onder de loupe te nemen. Bezoek Kamerleden Vandaag (Vrijdag) zal een drietal Kamerleden een bezoek aan Yerseke brengen, om zich daar door de Com missie van Dertien te doen voorlich ten over de problemen van de oester- en mosselcultuur in verband met het Deltaplan. De heren zullen des och tends in hotel Nolet ontvangen wor den, waarna in het gemeentehuis de oesterfilm zal worden vertoond. Na de lunch zullen de bedrijven worden be zichtigd en besprekingen worden ge voerd. Ook zal het hoofdbestuur gevraagd worden, te trachten in de grote pers meer publiciteit over de actuele en belangrijke landbouwvraagstukken te krijgen. Gezien het toenemend in dustrieel karakter van Zeeland werd dit wenselijk geacht. Besloten werd mede te werken aan de voortzetting van het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland, nu de Stichting voor de Landbouw heeft op gehouden te bestaan. Tot dusver vormde het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland ook het bestuur van de Stich ting Proefboerderyen in Zeeland. Nu de Stichting voor de Landbouw is ge liquideerd, komt er een bestuur van vijf leden, n.l. 2 Z.L.M., 1 C.B.T.B., 1 N.C.B./L.T.B. en 1 landarbeider. Voor de C.B.T.B. werd als bestuurslid aan gewezen de heer J. Wisse te Kapelle. Als leden resp. plv. leden in de prov. commissie van het Landbouw schap zullen voor de C.B.T.B. worden aanbevolen de heren J. Wattel, Ga- pinge (plv. J. de Jager, Kapelle), G. J. de Jager, Anna Jacoba-polder (plv. J. A. v. d. Bijl, Zonnemaire) en H. de Jonge, Hoek (plv. J. P. Quaak, Schoondyke). Voor het Dag. bestuur werd aangewezen de heer G. J. de Ja ger, Ajina Jacoba-polder. Voorts werd nog besloten in prin cipe mede te werken aan de oprich ting van een Onderzoekcentrum voor Zeeland. Goede accoustiek In de kerkruimte, die derhalve even eens rond van vorm is, staan de ban ken in een halve cirkel gericht naar de preekstoel die zich aan de noord zijde zal bevinden. Men betreedt de kerk aan de tegenovergestelde kant via een hall, die van het plein af be reikt kan worden. Aan de zuidzijde boven de ingang komt ook de orgel- galerij. Ten zuiden van de hall wordt een consistorie opgetrokken, waaron der een kelder de heteluchtverwar- mingsinstallatie zal herbergen. Orgel, kerkmeubilair en verwarming worden eveneens van het geld van deze milde gever bekostigd. Belangrijk bij deze nieuwe kerk is, dat er speciale aandacht aan de ac coustiek werd besteed. Zo wordt het koepeldak aan de binnenkant bekleed met materiaal, dat de accoustiek zeer ten goede zal komen. Ook zal een goede lichtval worden verkregen. Tussen de twaalf beton- spanten, die op de even zo vele hoeken van het gebouw het geraamte vormen, zijn twaalf ramen in betonnen om lijstingen geprojecteerd. Bovendien zal er licht in de kerk vallen door de lantaarn op de koepel. Opmerkelijk Is' verder, dat deze kerk aan onderhoud, met name wat verfwerk betreft, zeer weinig zal ver gen. Vrijwel alle onderdelen zijn van steen of beton, ook de binnenmuur, die uit zeer licht gekleurde baksteen wordt opgetrokken. De pastorie, die eveneens uit dit geschenkgeld wordt gefinancierd, zal ook aan het dorpsplein verrijzen, op de plaats van de oude. Dit gebouw zal daartoe worden afgebroken. De nieu we pastorie heeft kleinere afmetingen en is uiteraard moderner. Vermeld zij tenslotte nog, dat in de toren de klok van de oude kerk zal worden opgehangen, die men heeft weten te redden. (Advertentie.) BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND VANDAAG: Middelburg; Electro: „From here to eternity". (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Kinderen der liefde", (18 jaar), 20 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: expositie oude muziekinstrumenten, 918 uur. Vlissingen Alhambra: „From here to eternity", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „De zigeunerprinses", (Ï4 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Demetrius en de gladi atoren", (18 jr.), (cinemascope), 20 uur; Prins van Oranje: „Spuitdag voor de Landbouw", 10 uur; Koren beurs: „Vebena Congres", 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2